[ O4SiS @ 16.09.2004. 17:34 ] @
Pozdrav svima!

davno je bilo kad sam učio fiziku...

Znači imam uređaj za mjerenje brzine, pa me zanima da li će, ako stavimo na bilo koju udaljenost od centra kotača, brzina koju će pokazivati biti ista?

Kada gledam sve točke između Rmin i Rmax (R -radius) prolaze u isto vrijeme, pa bi prema tomu brzina koju je izmjerio senzor bila identična ako se ne varam...

Uređaj se sastoji od senzora (fixnog na vilici) i magneta (fixnog na šipki kotača).

Znači prolaskom magneta pokraj senzora, senzor setektira i generira impuls koji se dalje obrađuje u glavnom uređaju.

Možda sam sam sebi odgovorio na ovo pitanje... ili :)
[ Ivan_BG @ 16.09.2004. 23:40 ] @
Koliko se ja secam kinematike, brzina nije ista, nego raste krecuci se od centra ka obodu. Obrazac za brzinu je R X W, gde je W - ugaona brzina. Iz formule se vidi da je brzina u osi obrtanja nula, a na obodu najveca. To je koliko se ja secam, ali nemoj da mi verujes, davno je bilo to.
[ McKracken @ 17.09.2004. 00:44 ] @
A koja tebe brzina interesuje? Imaju dve .. :)
[ salec @ 17.09.2004. 11:59 ] @
U pravu si, broj prolazaka oznake ispod senzora u jedinici vremena je isti, bez obzira
koliko daleko od osovine se nalaze (ako nisu u samom centru). Za tacnost ocitavanja brzine bicikla, bitno je samo da li je precnik tocka odgovarajuci (ili da je uredjaj bazdaren za dati precnik tocka).
[ O4SiS @ 17.09.2004. 14:12 ] @
Citat:
McKracken: A koja tebe brzina interesuje? Imaju dve .. :)


mislim da je obodna i kutna.... koliko se sjećam...

Koju brzinu mjeri senzor?



[ bOkIcA @ 17.09.2004. 14:30 ] @
Ne znam cemu ovo dalje, sam si sebi odgovorio i tacno si odgovorio (u prvom postu).

Senzor ne meri nikakvu brzinu nego registruje nesto, a ostalo kako salec kaze.
[ marko37 @ 20.09.2004. 10:17 ] @
To je klasični senzor za merenje ugaone (ili kružne) brzine rotacije, i (teoretski) potpuno je svejedno na kom rastojanju od osovine stoji.

Kažem teoretski, jer u praksi brzina prolaza magneta svakako utiče na oblik i amplitudu generisanog impulsa, mada učestanost ostaje ista.

--


No TAG this time ...
[ salec @ 20.09.2004. 13:08 ] @
U principu (a ovo je od iskljucivo teorijske vaznosti, ne i prakticne), senzor meri kutnu brzinu, znaci to je velicina koju on zaista meri. Medjutim, ono sto ti prikazuje na displeju je odgovarajuca obodna, (a to je upravo brzina celog bicikla, ako tockovi ne proklizavaju) brzina koju izracunava iz kutne brzine koju je izmerio, na osnovu proporcionalnosti velicina te dve brzine,

v[m/s] = w[rad/s] * r[m]

odakle se vidi da brzinomer mora imati predstavu o precniku tocka da bi ti dao tacnu obodnu brzinu (koja te zapravo jedina interesuje). U praksi se to radi tako sto se dozvoli da se uredjaj moze izbazdariti na neku fiksnu predjenu razdaljinu, na primer 10m, 100m,....
[ zec @ 02.11.2004. 22:35 ] @
podjelis krug na n radijalnih linija ... i senzor biljezi samo promjenu, tj. koliko brzo se smejnjuju na odredjenom precniku u jedinici vremena .. dobices ugaonu brzinu ... to znaci nezavisno koliki je prcnik ... dobijaces istu ugaonu brzinu ... Dok apsolutne brzine tacaka na razilicitim precnicima su raclicite i linearno se mjenjaju ( naravno ako je ugaona brzina konstantna)