[ Sexual Predator @ 07.03.2002. 13:19 ] @
Ima tri nozice (izgleda kao obican tranzistor - mali crni valjkast tj. D), NEMOGU da se snadjem sta je od te tri nozice "Vin", "Vout" i "GND". Molio bi nekog da mi pomogne kako da odredim sta je sta tj. koja je koja nozica.

npr. pogled odozgo (strane na kojoj nisu nozice)

D
"vin"
"Vout"
"GND"

Hvala u napred.
[ maher @ 07.03.2002. 13:52 ] @
ovako,

recimo da si okrenuo tranzistor tj. stabilizator napona 78L05 na stranu na kojoj ti pisu slova na njemu npr "MC78L05" eh sa te strane gledajuci skroz lijeva nozica ti je "vin" ona u sredini je "GND" i onda skroz desno je "vout" :)))

--------
| O |
| ----- |
|78L05|
--------
| | |
vin vout

i ova u sredini je GND tako ti je isto i na malim stabilizatorima tj. onim u malim kucistima

cya
[ nemesis @ 07.03.2002. 15:02 ] @
Citat:
maher:
ovako,

recimo da si okrenuo tranzistor tj. stabilizator napona 78L05 na stranu na kojoj ti pisu slova na njemu npr "MC78L05" eh sa te strane gledajuci skroz lijeva nozica ti je "vin" ona u sredini je "GND" i onda skroz desno je "vout" :)))

--------
| O |
| ----- |
|78L05|
--------
| | |
vin vout

i ova u sredini je GND tako ti je isto i na malim stabilizatorima tj. onim u malim kucistima

cya


objasni josh choveku da nebi bilo loshe da :)... posle ovog gore stavi neki kondish:) ... ono .. :))) ..
itd... ajde elektronichari ... nemojta ja koji sam se u nabrzaka uchio elektronici uchim ljude ;) ...

[ maher @ 08.03.2002. 12:16 ] @
pa ovako,

izmedju vin i gnd-a stavi elektrolitni kondenzator od 100 uF i tako isto izmedju vout i GND

+ od kondenzatora ide na vin i vout a minus (-) na GND
lol


[ Sexual Predator @ 08.03.2002. 14:21 ] @
Citat:
maher:

--------
| O |
| ----- |
|78L05|
--------
| | |
vin vout

i ova u sredini je GND tako ti je isto i na malim stabilizatorima tj. onim u malim kucistima

cya


To je ono sto mi je trebalo, HVALA PUNO.


[ Sexual Predator @ 08.03.2002. 14:28 ] @
Citat:
maher:
pa ovako,

izmedju vin i gnd-a stavi elektrolitni kondenzator od 100 uF i tako isto izmedju vout i GND

+ od kondenzatora ide na vin i vout a minus (-) na GND
lol

Nasao sam gotovu semu na GSM forumu...




http://www.pljus.com/gsm/3210.gif, tako da se ja nista ne petljam...

ps Nasao sam i jednostavniju semu, sta mislite o njoj. Nema integralnog kola...

http://www.geocities.com/gjurkovic/n3210.html



[ maher @ 09.03.2002. 15:08 ] @
ja ti predlazem da uzmes ovu shemu
http://www.pljus.com/gsm/3210.gif :)))

a ako ti je mrsko praviti taj mbus, onda izbaci sve dijelove sa desne strane integralnog kola i samo sa 9 nozice izvedi "rx" i sa 10 nozice "tx" i to koristi brze je itd ........

cya
[ rsinisa @ 09.03.2002. 19:34 ] @
Citat:
maher:
recimo da si okrenuo tranzistor tj. stabilizator napona 78L05 na stranu na kojoj ti pisu slova na njemu npr "MC78L05" eh sa te strane gledajuci skroz lijeva nozica ti je "vin" ona u sredini je "GND" i onda skroz desno je "vout" :)))

--------
| O |
| ----- |
|78L05|
--------
| | |
vin vout

i ova u sredini je GND tako ti je isto i na malim stabilizatorima tj. onim u malim kucistima

cya


Mislim da je kod malih, tj 78Lxx serije levo izlaz, a desno ulaz, tj. ako gledamo sa ravne strane, tamo ge je i natpis.
[ maher @ 09.03.2002. 22:41 ] @
Citat:
rsinisa:
Mislim da je kod malih, tj 78Lxx serije levo izlaz, a desno ulaz, tj. ako gledamo sa ravne strane, tamo ge je i natpis.


hehehhe, probaj to uradit kako kazes, pa onda uzmi lijepo instrument i ispitaj regulator napona :))))
[ rsinisa @ 14.03.2002. 01:03 ] @
Citat:
maher:
Citat:
rsinisa:
Mislim da je kod malih, tj 78Lxx serije levo izlaz, a desno ulaz, tj. ako gledamo sa ravne strane, tamo ge je i natpis.


hehehhe, probaj to uradit kako kazes, pa onda uzmi lijepo instrument i ispitaj regulator napona :))))


Ne znam da li smo se razumeli: pricamo o 78Lxx, a ne o 78xx. Znaci, kod 78Lxx serije kada okrenemo ravnu stranu prema nama, a nozice dole, ulaz je desno, a izlaz levo. Tako radim godinama i nisam spalio jos ni jedan 78Lxx.

Pozdrav.
Sinisha