[ degojs @ 18.09.2004. 04:51 ] @
Pošto je zaključana ona tema "Superiornost OSS modela razvoja?" evo ovde da nastavimo (inače, dinke, da li svako može da izazove zaključavanje teme tako što će da počne da piše totalno offtopic?) uz konkretan primer.

Koliko ono ima da je izašao Mandrakelinux 10.0? Manje od 6 meseci? Instalirate isti bez raznih servera (dakle odaberete workstation + dev + multimedia, itd) i imaćete priliku da vidite ovakvu situaciju kad odete na Update:



Opa miki, 578 MB ispravki vezano za sigurnost. Superiorno, nema šta.
[ degojs @ 18.09.2004. 04:53 ] @
Ako dodamo i ostale zakrpe..



..644 MB na raspolaganju za skidanje (od toga, poslednja stavka, Normal updates, je povećala broj za nekih 2-3 MB čini mi se, tako da je ipak najveći deo zakrpa iz kategorije security + bugfixes).

Superioran model? Nisam ubeđen, a vi?
[ dinke @ 18.09.2004. 09:35 ] @
Citat:
degojs: Pošto je zaključana ona tema "Superiornost OSS modela razvoja?" evo ovde da nastavimo (inače, dinke, da li svako može da izazove zaključavanje teme tako što će da počne da piše totalno offtopic?) uz konkretan primer.

Naravno da ne, ali sinoć sam bio u popriličnoj gužvi tako da sam temu zaključao kako bih sprečio dalje nagomilavanje flame-a. Anyway, ta tema je sada očišćena i otvorena.
[ axez @ 18.09.2004. 09:38 ] @
haha, koji lame pokusaj degojse.
HOces da kazes da je lose sto ima sigurnosnih zakrpa u distribuciji koja dolazi sa 1000 aplikacija a jedan service pack koji je nesto malo manji od tih zakrpa za windows XPee koji ne dolazi sa nimalo softvera i pritom jos zajebe sve zivo je bolja stvar.
Ovo je toliko patetican pokusaj da cu samo grohotom da se nasmejem.
[ caiser @ 18.09.2004. 10:00 ] @
Kakvo izvrtanje cinjenica. Propusti NISU u operativnom sistemu vec u "third party" programima. Anyway, barem su zakrpe ispravne a ne kao vas SP.

Citat:

News outlets have been getting carried away in the flood of stories about Microsoft's release of Service Pack 2 (SP2) for Windows XP, but no one has addressed the issue of performance with the new update. Well, we happen to have a few notebooks lying around the office, so we fired it up on a few -- 10, to be exact -- and then ran our benchmarks on the units. The verdict? SP2 can make your notebook run sloooow.


http://www.mobilepcmag.com/
[ Ivan Dimkovic @ 18.09.2004. 10:07 ] @
Superioran model malo sutra.

Ono sto OSS-ovci koriste je veci publicitet Win bagova i bagova komercijalnog softvera jer je jasno da kada se za nesto plati, da to nesto mora biti i odrzavano, pa ljudi besne kad imaju veliki bug u Windowsu.

Mnogi GNU i slicni projekti su na globalnom nivou vrlo malo bitni u odnosu na komercijalne aplikacije, pa bagovi u njima skoro nikog i ne zanimaju.

Vrlo prost rezon kaze da OSS projekat ima bar isto toliko bugova koliko i closed-source komercijalni projekat (pod uslovom da je dobro finansiran i radjen u respektabilnoj firmi) jer broj bagova pre svega zavisi od broja programera i velicine projekta u proseku.

Sve dalje ne ide u prilog OSS javnim programima - ono sto cini kontrolu kvaliteta (QA), rigorozno testiranje i sl.. rade placeni ljudi (ne developeri) u firmama kojima je to posao i za sta su trenirani - dakle komercijalni paket ima kompletan placeni QA proces koga vecina GPL "projekata" jednostavno ne moze da priusti.
[ axez @ 18.09.2004. 11:29 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Superioran model malo sutra.

Ono sto OSS-ovci koriste je veci publicitet Win bagova i bagova komercijalnog softvera jer je jasno da kada se za nesto plati, da to nesto mora biti i odrzavano, pa ljudi besne kad imaju veliki bug u Windowsu.



Hehe, jedno pitanje Ivane.
Zasto se onda to ne odrzava kad ljudi vec plate taj windows?
Ljudi skupo plate softver koji ne radi kako treba, ne radi kako se ocekuje ili ne radi uopste.

Citat:

Mnogi GNU i slicni projekti su na globalnom nivou vrlo malo bitni u odnosu na komercijalne aplikacije, pa bagovi u njima skoro nikog i ne zanimaju.


To ti mislis

Citat:

Vrlo prost rezon kaze da OSS projekat ima bar isto toliko bugova koliko i closed-source komercijalni projekat (pod uslovom da je dobro finansiran i radjen u respektabilnoj firmi) jer broj bagova pre svega zavisi od broja programera i velicine projekta u proseku.


Niko ne kaze da nigde nema bagova u OS softveru. Doduse to bulazni onaj Palma iako to niko nie rekao od nas.
Bitan je odnos prema tim bagovima, brzina ispravki.
Nedopustivo je da jedan komercijalan OS kao sto je winbdows ima tako traljav proces ispravljanja bagova.
Stalno se desavaju stvari tipa da se ispravi jedan kritican propust i onda se ispostavi da nisu nista ispravili pa izdaju novi patch koji ispravlja prethodni patch...itd, itd
Sigurnosnio propusti se ne ispravljaju mesecima i tako dalje.
Da ne spominjem sada Servoce Pack i ostale bisere sto je microsoft izbacio.
Pobogu imaju desetine milijardi dolara a ne mogu da isprave obicne propuste u windowsu.
Nije strasno sto se pojavljuju proousti u windowsu vec sto ne znaju da ih isprave kako treba.

Citat:

Sve dalje ne ide u prilog OSS javnim programima - ono sto cini kontrolu kvaliteta (QA), rigorozno testiranje i sl.. rade placeni ljudi (ne developeri) u firmama kojima je to posao i za sta su trenirani - dakle komercijalni paket ima kompletan placeni QA proces koga vecina GPL "projekata" jednostavno ne moze da priusti.


Komercijalan paker ima svoje beta testere koji su srecni kad mogu da dobiju prerelease softver da se igraju sa njim. Isto tako i OSS softver ima svoje beta testere koji su ustvari i sami finalni korisnici
Osim toga izgleda da su ti placeni ljudi u microsoftu nesposobni s obzirom kakve sve budalastine prave.
[ Palma @ 18.09.2004. 12:01 ] @
Zašto je moja poruka obrisana?

Gojko, što mi nisi ostavio bar neko objašnjenje, a ne ovako...


[ VRider @ 18.09.2004. 12:55 ] @
Ajde, dogojs, budi ljubazan, pa pastuj ovde sta ne valja sa cdrecord-om. Zivo me interesuje.
[ srki @ 18.09.2004. 14:12 ] @
Citat:
axez:
Osim toga izgleda da su ti placeni ljudi u microsoftu nesposobni s obzirom kakve sve budalastine prave.

Kakve budalastine? Ajde da cujemo u cemu su to OSS developeri sposobni a MS programeri nesposobni.

Citat:
Nedopustivo je da jedan komercijalan OS kao sto je winbdows ima tako traljav proces ispravljanja bagova.

Da li mozes to da objasnis? Ja koliko znam ispravke se maltene uvek pojave pre exploita. Recimo ispravka za rupu koju je iskoriscavao blaster se pojavila par meseci pre blastera. A blaster se rasirio zahvaljujuci korisnicima koji uopste ne rade update. Ko im je kriv.

I axez, kako to da ti koji ne koristis windows imas toliko problema sa bagovima u windowsu? Ja se ne secam kada sam poslednji put imao problema zbog neke security rupe u windowsu a windows koristim daleko vise od tebe. Da nije onda tvoje neznanje u pitanju?
[ mmirilovic @ 18.09.2004. 14:53 ] @
Citat:
VRider: ...sta ne valja sa cdrecord-om...


Sa:
http://k3b.plainblack.com/index.pl/news2

Do not use Kernel 2.6.8

A patch that was introduced into the kernel shortly before the 2.6.8 release
makes K3b and also the dvd+rw-tools unusable on Linux (unless run as root but
that is not recommended). The very important GET CONFIGURATION MMC command is
rejected by the kernel for reasons I cannot see and writing commands like
MODE SELECT also fail (K3b cannot detect CD writers without it) even when the
device is opened O_RDWR. Until this issue has been solved I strongly
recommend to stick to kernel version 2.6.7.
...
Update 3: Be aware that kernel 2.6.8 also contains the memory leak which makes
it impossible to write audio cds, even as root.
[ VRider @ 18.09.2004. 15:12 ] @
Treba da updateujem cdrecord zato sto nesto nije kako treba u kernelu? Govno_od_bika.
Lepo je ovo, ali nema veze sa cdrecord-om. A ja koliko vidim na degojsovoj listi je cdrecord prvi, pa me zanima razlog (ne kazem da je degojs nesto montirao, nije toliko zaludan, nego me cisto zanima jer koristim neku stariju verziju).
[ caiser @ 18.09.2004. 15:29 ] @
Pa to je greska u kernelu ne u cdrecord-u. Inace greska se odnosi na to sto cdrecord u MDK-u dolazi po default-u sa setuid bitom da bi korisnici mogli da rezu diskove.

http://securityfocus.com/archive/1/374810/2004-09-15/2004-09-21/1
[ axez @ 18.09.2004. 15:58 ] @
Citat:
srki:Kakve budalastine? Ajde da cujemo u cemu su to OSS developeri sposobni a MS programeri nesposobni.



Oss developeri ne prave zakrpu za zakrpu za zakrpu...:)
Uspeju da isprave iz prvog puta za razliku od micra i softa...;)



Citat:
srki: Da li mozes to da objasnis? Ja koliko znam ispravke se maltene uvek pojave pre exploita. Recimo ispravka za rupu koju je iskoriscavao blaster se pojavila par meseci pre blastera. A blaster se rasirio zahvaljujuci korisnicima koji uopste ne rade update. Ko im je kriv.


Pogledaj gore

Citat:

I axez, kako to da ti koji ne koristis windows imas toliko problema sa bagovima u windowsu? Ja se ne secam kada sam poslednji put imao problema zbog neke security rupe u windowsu a windows koristim daleko vise od tebe. Da nije onda tvoje neznanje u pitanju?


Pa ja windows ne koristim uopste tako da ga sigurno vise koristis od mene.
Poenta je da pratim IT desavanja po svetu, na netu..itd. Svaki virus je security rupa, svaki crv, nema softvera od microsofta koji nije beznadezno supalj.
[ Palma @ 18.09.2004. 16:23 ] @
Citat:
Axez
Poenta je da pratim IT desavanja po svetu, na netu..


...tipa Slashdot i tako to, čija je jedina funkcija pljuvanje Microsoft-a i ništa više.
[ srki @ 18.09.2004. 16:26 ] @
Citat:
axez: Poenta je da pratim IT desavanja po svetu, na netu..itd. Svaki virus je security rupa, svaki crv...

Slazem se. Ali do sada su svi virusi iskoriscavali bajate rupe koje je MS vec zakrpio. Problem je sto windows ima veliku bazu korisnika i veliki broj njih ne zna nista o racunarima i zato im se to i desava. Ja mislim da ti uopste ne bi imao problema kao sto ni ja nemam. A poredjenje sa linuxom u vezi sa virusima sada nema smisla. Kada linux bude imao toliku bazu korisnika onda mozemo da poredimo.
[ VRider @ 18.09.2004. 18:05 ] @
Proverio sam.
"Bug" za cdrecord nije posledica problema sa softwareom, vec pogresnih podesavanja dok Mandrakule. Stavlja suid na cdrecord (iako mu nije potreban). Ako je potrebno omoguciti korisnicima da rezu, to se radi tako sto se svi korisnici stave u odredjenu grupu koja ima write prava na cd-rw.
Ako su takvi i ostali "bugovi", onda, sta da vam kazem? Ko ne zna, moze i da skida pola gige update. Znate kako kazu: "Ko nema u glavi, ima u bandwidthu".
[ Dragi Tata @ 18.09.2004. 18:12 ] @
Citat:
VRider: Znate kako kazu: "Ko nema u glavi, ima u bandwidthu". :)


Smatraš li da korisnici OS-a treba da drže takve informacije u glavi? Ili da čitaju HOWTO-ove umesto novina?
[ Palma @ 18.09.2004. 18:13 ] @

Uvek vama drugi kriv
Secury hole is security hole, bez obzira ko je za to kriv.
[ Dejan Lozanovic @ 18.09.2004. 18:32 ] @
Citat:
VRider:
Stavlja suid na cdrecord (iako mu nije potreban). Ako je potrebno omoguciti korisnicima da rezu, to se radi tako sto se svi korisnici stave u odredjenu grupu koja ima write prava na cd-rw.


A sta mislis da podesis sgid na grupu koja ima pristup pisanju na cd umesto suid, tada nema potrebe da se rucno dodaju korisnici koji mogu da koriste CD pisac.
[ caiser @ 18.09.2004. 18:41 ] @
Citat:
Palma: Secury hole is security hole,


Cenim da si hteo reci "Security hole is a security hole"

Citat:
bez obzira ko je za to kriv.


Naravno, ali treba praviti razliku izmedju gresaka smaog OS-a



I gresaka third party programa.

BTW, image gore je screenshot prvog virusa za PocketPC uredjaje.
[ VRider @ 18.09.2004. 20:24 ] @
Cale, pravilo po kome suid ne treba da ima nista sto ne mora treba svako da ima u glavi.
Pravilo da se sistem ne koristi kao root, odnosno kao administrator za svakodnevni rad, treba svako da ima u glavi. To, i jos mali milion pravila, treba imati u glavi. Ko nema, uvek moze da plati nekoga ko ima, ili ce platiti posledice. Nadam se da se slazes sa mnom?
BTW, ja citam novine svakodnevno, a HowTO tek ponekad.
@Palma: Security hole is security hole. Tako je. Ako uklonis sifru za root nalog, objavis svoj IP na netu, imas podignut sshd - to nije security hole - to je debilizam. Kapisko?
[ Reljam @ 18.09.2004. 20:48 ] @
VRider, cak i da ne koristis kompjuter kao administrator, virus moze da ti obrise 'my documents' sto je mnogo gore nego da obrise programe.

Na single user kompjuterima razlika izmedju admin i obicnog naloga nije toliko velika.
[ popeye @ 18.09.2004. 20:51 ] @
Istina, opšte govoreći, suid/sgid koncept je loše rešenje.
[ Dragi Tata @ 18.09.2004. 21:39 ] @
Citat:
VRider: Cale, pravilo po kome suid ne treba da ima nista sto ne mora treba svako da ima u glavi.
Pravilo da se sistem ne koristi kao root, odnosno kao administrator za svakodnevni rad, treba svako da ima u glavi. To, i jos mali milion pravila, treba imati u glavi. Ko nema, uvek moze da plati nekoga ko ima, ili ce platiti posledice. Nadam se da se slazes sa mnom?


Ne slažem se, bar ne kad su u pitanju kućne mašine. Idealno, kućni korisnik uopšte ne bi trebalo da zna ništa ni o rootu ni o suidu, a nedajbože još "milion pravila", već da uključi kompiš u struju i da radi ono šta ga interesuje (Web, multimedia, igre, edukacija, ...). Istini za volju i Windows je još daleko od tog ideala, ali mu bar stremi. Linux i njegovih "milion pravila" mogu da prođu kod entuzijasta, ali ne kod većine normalnog sveta. Možete vi njih da nazivate debilima i da sebe smatrate mnogo pametnim, ali to ne menja stvari.
[ VRider @ 18.09.2004. 21:40 ] @
Citat:
virus moze da ti obrise 'my documents' sto je mnogo gore nego da obrise programe.

I? Sta sad?
[ Reljam @ 18.09.2004. 21:54 ] @
Crv uopste ne mora da se instalira. Dovoljno je da udje preko mreze u bilo koj program koji radi pod user modom, i da se onda aktivira payload (brisanje dokumenata, keyboard logger, slanje finansijskih informacija na *@mail.ru) i da se siri iz memorije. Kada se kompjuter resetuje, nema ni virusa, ali nista zato, opet ce da udje kroz neku tu rupu u roku od par minuta. Broadband je super stvar.

Tradicionalni virusi koji se sire tako sto inficiraju EXE fajlove danas skoro da nisu nikakav threat. Mrezni crvi jesu.

To da li korisnik vrti programe u ovom ili onom nalogu ne menja bitno na stvar. Steta je ucninjena, crv se siri dalje.
[ VRider @ 18.09.2004. 21:57 ] @
@Cale: Linux nije za svaciju makinu. I "Linux" nicemu ne stremi. Imas mali milion linuxa i linuxica, pa izaberi koji ti se svidja.
Probaj nekom windows korisdniku da objasnis sta je to patch i zasto je on potreban.
Probaj da objasnis zasto iskace reklama svaki put kad dns server (sta je sad pa to) ti ne resolvuje adresu (ovo je bio neki sugavi addware koji sam pola sata - bezuspesno - pokusavao da uklonim).
Ja sam se oznojio dok sam objasnio coveku sta je sve to. I mislim da me nije ni shvatio.
Moraces jos malo da pricekas da ti kompjuter postane ves masina.
Isuvise se od njega ocekuje das radi.
Mikrotik je primer kako se linux moze sakriti da bude user-frendly, ali je to jako specificna upotreba. Za day-to-day ces ipak morati malo da se oznojis.
[ axez @ 18.09.2004. 23:15 ] @
Citat:
Dragi Tata: Ne slažem se, bar ne kad su u pitanju kućne mašine. Idealno, kućni korisnik uopšte ne bi trebalo da zna ništa ni o rootu ni o suidu, a nedajbože još "milion pravila", već da uključi kompiš u struju i da radi ono šta ga interesuje (Web, multimedia, igre, edukacija, ...). Istini za volju i Windows je još daleko od tog ideala, ali mu bar stremi. Linux i njegovih "milion pravila" mogu da prođu kod entuzijasta, ali ne kod većine normalnog sveta. Možete vi njih da nazivate debilima i da sebe smatrate mnogo pametnim, ali to ne menja stvari.



Uf, uf, uf...ti vozis kola cale, zar ne?
Zar ne moras da znas pravila u saobracaju, gde i kako da sipas benzina, eventualno da znas da proveris ulje?
Zar ne treba da znas da promenis gumu ako ti se probusi?

Hm, zanimljivo, cini mi se da ti mislis da bi automobil sam trebao da menja svoje gume kad se probuse ili da se sam dopuni gorivom.

Najordinarnija glupost je sakriti od korisnika operativni sistem i mogucnostr njegovog konfigurisanja po zelji samog korisnika.

Drugo i ta ves masina koju je neko spomenuo, evo ja prvi priznajem da ne znam bas da je koristim, te gomila programa, te belo pa sareno rublje na ko zna kojim tempreraturama, te omeksivac.......gubim se u svemu tome, zato i ne koristim...aklo budem morao da koristim ves masinu moracu sve to da naucim.

Zato sve sto se radi mora se znati sta se radi, mora se biti obucen da pravilno rukuje. Kao sto ti polazes vozacki tako i ko koristi kompjutere mora da bude obucen za to, bez obzira sam naucio zato sto zeli ili mu firma platila.
Ko ne zeli da razmislja ne treba ni da koristi kompjuter
[ degojs @ 19.09.2004. 03:32 ] @
Citat:
Zato sve sto se radi mora se znati sta se radi, mora se biti obucen da pravilno rukuje.


Ista stvar može da se kaže i za viruse na Windowsu. Ako samo malo razmišljaš, nećeš imati problema sa istim, zar ne?

Poenta ove teme je OSS model razvoja aplikacija: sve te aplikacije su, kako vidimo, pune bagova. Dakle, nema govora o nekoj superiornosti. Šta bi se desilo da je Linux raširen kao Windows na desktopu gde je masa ljudi koji slabo poznaju računare, možemo samo da nagađamo, a ne vidim da bi bilo bolje s obzirom na gomilu propusta, baš onih iz domena sigurnosti.
[ Dragi Tata @ 19.09.2004. 03:43 ] @
Citat:
degojs: Ista stvar može da se kaže i za viruse na Windowsu. Ako samo malo razmišljaš, nećeš imati problema sa istim, zar ne?


Jeste, ali to je loše. Virusi su problem jer zahtevaju od korisnika da se bakće sa nekakvim "firewalovima" i "AVovima" i da skida nekakve "patchove" sa interneta. Nije preveliki problem ako imaš broadbend i uključen AutoUpdate, ali opet gnjavi korisnike problemima kojima oni ne bi trebalo da se bave. Ne znam šta bi od onog Paladijuma; nešto ga ne pominju u poslednje vreme.

Što se tiče bagovitog Mandrakea, da sam na mestu radikalnih Linxovaca, mrzeo bih MandrakeSoft gore nego SCO i MS zajedno. Toliko su izblamirali Linux svojim proizvodima da mi se ponekad čini da ih je MS nekako izvukao iz bankrotstva, hehehe.
[ degojs @ 19.09.2004. 03:55 ] @
Naravno da je to loše, samo to navodim kao primer kada bi ta logika, kojoj su skloni Linuxovci, mogla da se primeni i na Windows, što naravno njima ne pada na pamet. Od Windowsa se, sa pravom, očekuje da sve radi perfektno i da se korisnik ne opterećuje takvim stvarima, dok za sve problematično na Linuxu uvek slušamo takvo opravdanje - "korisnik je idiot" :)
[ filjo @ 19.09.2004. 05:03 ] @
Citat:
Ko ne zeli da razmislja ne treba ni da koristi kompjuter



Svaka ti dala!

Citat:
eventualno da znas da proveris ulje?


Sve pametnije od pametnijeg. Ako nece NE MORA zna , a i sta ce mu. Zato sto ti (Tebi) tamo (daleko) promene ulje na servisu a tebe ni ne pitaju da li treba.I gume naaaaravno (da se nadje).

Citat:
Drugo i ta ves masina koju je neko spomenuo, evo ja prvi priznajem da ne znam bas da je koristim, te gomila programa, te belo pa sareno rublje na ko zna kojim tempreraturama, te omeksivac.......gubim se u svemu tome


Zar ne bi bilo bolje da EI otkupi MS pa da da i ti naucis da je koristis pritiskom na "samo" 1 (jedno) dugme.Ili bi ti bilo draze da joj podesavas TCP/IP + milion drugih opcija. Eeeeeeeeeeee onda si CAR!!!


Izvinjavam se ali ovaj nacin razmisljanja me "odusevljava".
[ caiser @ 19.09.2004. 09:50 ] @
A kako se to podesava TCP/IP na linuxu? Hocu i ja da budem CAR!

Opet se vracamo na pitanje kako MS resava probleme. Napravi patch, pa onda patch za patch, pa patch za patch za na patch. To je postala stalna praksa jos od pradavnih vremena i zamislite, uradili su to ponovo. :)

Citat:

Windows XP Service Pack 2 with Advanced Security Technologies helps you protect your PC against viruses, hackers, and worms." - this is how Microsoft promotes its Service Pack 2 on its website. What the company does not say: Instead of viruses, worms, and hackers, the supposedly safe SP2 for Windows XP invites any Internet user to have a look around your PC.

As soon as you install SP2 on a Windows XP PC with a certain configuration, your file and printer sharing data are visible worldwide, despite an activated Firewall. This also applies to all other services. The PC only has to provide sharing for an internal local network and connect to the Internet via dial-up or ISDN. Users of DSL services are also affected, if a firewall is not integrated into the DSL modem or a common modem instead of a DSL router is used. Additionally, Internet Connection Sharing of the PC has to be disabled.

A number of test scans run by PC-Welt revealed that this in fact is a common configuration and not a rare sight. Without great effort, we were able to discover private documents on easily accessible computers on the Internet. It must be assumed, that these users wrongly believe they are safe and that their sharing configurations are only visible in their network at home: Often, we did not even encounter password protection.


http://www.pcwelt.de/know-how/extras/103039/
[ filjo @ 19.09.2004. 10:22 ] @
Izvini, u pitanju je nova TCP/IP ves masina na "milion dugmadi" gde se sve moze a ne Linux.
[ axez @ 19.09.2004. 11:17 ] @
Auu Caiseru, ovo mora da ih je zabolelo...:)
[ Dejan Lozanovic @ 19.09.2004. 11:23 ] @
Citat:
filjo: Izvini, u pitanju je nova TCP/IP ves masina na "milion dugmadi" gde se sve moze a ne Linux.


Pa takva masina bi mozda i imala smisla ako hoces da ju umrezis, i preko racunara vodio program pranja vesa, gledao stanje dokle se doslo sa pranjem, ali toliki ekscentrici jos uvek nismo, a ako si bash zapeo upgradevacu ti ja tvoju masinu da podrzava TCP-ip za jedno
10 000$ ako zelis javi mi se preko privatne poruke :)
[ Palma @ 19.09.2004. 11:29 ] @

Biće da je vas zabolelo onih 578 MB ispravki za Mandrake, pa sad tražite bilo šta samo da se to zaboravi. E pa ne može, Mandrak vam je bušan k'o sito, a ni ostali distroi nisu bolji! Toliko o tome!
[ filjo @ 19.09.2004. 11:30 ] @
Mozes "odma" dve,al da rade pod Linuxom.A jel moze pride jedno "komercijalno" instaliranje besplatnog Linuxa, bez podesavanja? :-) (samo pitam - bez ljutnje)
[ tdjokic @ 19.09.2004. 11:41 ] @
Citat:
Palma: Biće da je vas zabolelo onih 578 MB ispravki za Mandrake, pa sad tražite bilo šta samo da se to zaboravi. E pa ne može, Mandrak vam je bušan k'o sito, a ni ostali distroi nisu bolji! Toliko o tome!
Dobro, i koji OS ti sada preporucujes?
[ caiser @ 19.09.2004. 11:53 ] @
Citat:
Palma: Biće da je vas zabolelo onih 578 MB ispravki za Mandrake, pa sad tražite bilo šta samo da se to zaboravi. E pa ne može, Mandrak vam je bušan k'o sito, a ni ostali distroi nisu bolji! Toliko o tome!


A ti to iz iskustva? Evo ja na slacku nemam bas nesto problema sa velikim update-om iako sam na dial-upu. A i file&print sharing mi je bullet-proof. :)
[ axez @ 19.09.2004. 11:54 ] @
Citat:
tdjokic: Dobro, i koji OS ti sada preporucujes?


Ma Palmi je lako. Posto je nesposoban da koristi nesto drugo osim windowsa onda ce reci windows....
[ Palma @ 19.09.2004. 13:00 ] @
Citat:
tdjokic: Dobro, i koji OS ti sada preporucujes?


MS DOS

A sad ozbiljno...
Zašto ja da ti preporučujem ovo ili ono, jednostavno koristi ono što tebi odgovora i što ti završava posao. Meni ne smeta ako neko koristi Linux, Windows, MacOS, UNIX, FreeBSD, DOS ili nešto sasvim deseto... Smeta mi što većina Lunux-ovaca pljuje po svemu što nije Linux i što non-stop pričaju o tamo nekoj sigurnosti Linux-a, a ona dva screenshota koje je degojs postovao jasno pokazuju samo jednu stvar: nijedan operativni sistem nije bez greške. Još je daleko dan kada će svi operativni sistemi biti 100% sigurni i savršeni a vi već sad pričate kako je Linux savršen. E pa nije! Nije savršen ni Linux, ni Windows niti i jedan drugi OS.
Ja koristim Windows za posao, zarađujem dobre parice administrirajući Windows platformu i ne smeta mi ako neko neko koristi nešto drugo. Štaviše, pozdravljam to jer smatram da svako treba da koristi ono što mu odgovara. Znaš ono: "Prema svecu i tropar", pa tako i ovde. Većina vas je navalila i priča nam ovde bajke kako je Linux ovakav ili onakav, a da sve što dolazi iz MS-a automatski ne valja. E pa neće baš biti da je tako. Ja sam dugo bio fan Linux-a i Open Source-a, al' vremenom sam uvideo da nije sve baš kao što marketing kaže.
I Windows i Linux imaju svoje prednosti i nedostatke, i ja ću prvi da kritikujem ako nešto ne valja u Windows-u, a takvih stvari, bogami, ima dosta.
Eto, zbog toga postujem ovde na forumu, zbog takvih koji su kratkovidi i misle da je njihvo OS najbolji na svetu. Toliko.
[ VRider @ 19.09.2004. 13:12 ] @
Citat:
a ona dva screenshota koje je degojs postovao jasno pokazuju samo jednu stvar

Ona dva screenshota pokazuju kakav je Mandrake i nista vise. Mandrake =/= Linux. Vec sam objasnio da nesto sto je za Mandrake propust, negde drugo nije, jer je posledica lose upotrebe. Ne znam kakvi su ostali bugovi, iskreno, ni ne zanima me.
Citat:
Nije savršen ni Linux, ni Windows niti i jedan drugi OS.

True... True...
Citat:
zbog takvih koji su kratkovidi i misle da je njihvo OS najbolji na svetu.

Kratkovid nisam, vid perfektan. I da. Mislim da je linux najbolji sistem na svetu, jer da nije, ne bih ga koristio. Ne kazem da je najbolje sto moze da postoji, vec da je najbolje sto postoji.
[ tdjokic @ 19.09.2004. 13:43 ] @
Stalno dolazimo do iste tacke u diskusiji, iznova i iznova.

Recimo da je Windows bolji od Linuxa, a upravo je receno da ni on nije savrsen.

Za mnoge ljude je legalni Windows i svi legalni programi potrebni za rad (osim onih izricito besplatnih) jednostavno nedostizan.

Stojimo pred dilemom: nesavrsen program, vrlo skup, vrlo napredan, sposoban za sve poslove na racunaru ili nesavrsen program, vrlo jeftin ili sasvim besplatan, prilicno napredan, sposoban za skoro sve poslove na racunaru. Svaki covek ce naci svoj odgovor u ovoj dilemi.

Ali, zadnjih dana sam pokusao da kontaktiram sa par firmi, sasvim ljudski, bez ikakvih komercijalnih pretenzija oko Linuxa - ne da su bili protiv ili hvalili svoj OS ili slicno, ne - jednostavno tisina. Niko ni da zucne. Kao da je rec Linux gubava.

E, to je problem. Pre 20-tak godina sam kratko vreme radio u Engleskoj, u nekom decjem kampu, kao asistent teniskim trenerima. Gazda je izricito govorio: "Nikako ne smete deci govoriti da njihov domaci trener radi pogresno. Samo recite: Nas stav je ovakav, ako vas trener kod kuce uci drugacije, na vama je da se odlucite." To je fer konkurencija. A MS se ponasa kao da Linux ne postoji, reklo bi se da svi koji prodaju njihov softver ne smeju ni da zucnu o Linuxu. Ponasanje vrlo ruzno, ne-fer, u krajnjoj linij i neposlovno, jer ce neko slucajno sam probati Linux, pa se moze dogoditi da mu za njegove potrebe odgovara, pa ce se onda upitati: 'A sto mi MS nije rekao da postoji i alternativa?'

Pre par dana, u jednom vrlo visokom svetskom sudu, predstavnik optuzbe je zamerio svedoku sto ga nije informisao da je u diskusiji oko nekog dogadjaja bilo 5 ljudi "ZA" i 3 "PROTIV", dakle sto mu nije rekao da je postojalo i alternativno misljenje. A MS se stalno ponasa ljigavo, na brojnim svetskim forumima ljudi im to najvise zameraju, retko ko im zamera viruse i ostala sranja.
[ Dejan Lozanovic @ 19.09.2004. 14:14 ] @
Citat:
filjo: Mozes "odma" dve,al da rade pod Linuxom.A jel moze pride jedno "komercijalno" instaliranje besplatnog Linuxa, bez podesavanja? :-) (samo pitam - bez ljutnje)


Uplati mi prvo 30% avansa, ostalih 70% po zavrsenom projektu a radice pod linuxom :) ako zelis :)) pa se ssh-uj na ves masinu do mile volje ;)

A instalacija i podesavanje linuxa je uracunato u cenu projekta vec ;), a ako pored dve ves masine sa linuxom zelis i jos neki racunar u kuci da ti prebacim na linux, moze eto instaliracu ti do 5 racunara gratis :D
[ Dejan Lozanovic @ 19.09.2004. 14:25 ] @
Citat:
tdjokic:
Za mnoge ljude je legalni Windows i svi legalni programi potrebni za rad (osim onih izricito besplatnih) jednostavno nedostizan.


Sada ce da pocnu da ti pricaju bajke tipa pepeljuga, snezana i sedam patuljaka, MS TCO manji od Linux TCO, Alisa u zemlji cuda itd...

http://the.honoluluadvertiser....icle/2004/Sep/16/ln/ln21a.html
[ degojs @ 19.09.2004. 15:09 ] @
Pa tako recite.. jasno, jasno. Linux je OS za sirotinju i to ti je sve. I to smo već zaključili.


Citat:
A MS se stalno ponasa ljigavo


Pa ja bih rekao da su Linuxovci kao vi najveći ljigavci. Odnosno, paraziti.

'ladno koristite Linux, tj. rezultat tuđeg rada i to bez da ikako pomažete razvoj istog (npr. da pošaljete $5 donaciju i slično), a ovamo gde god stignete pričate da su ovi iz MS ovakvi ili onakvi. Ne daj bože da vam se desi da platite neku distribuciju :)

Ja bih se na vašem mestu uzdržao od toga da bilo kome šta govorim u tom fazonu.
[ Palma @ 19.09.2004. 15:19 ] @
Citat:
VRider:I da. Mislim da je linux najbolji sistem na svetu, jer da nije, ne bih ga koristio. Ne kazem da je najbolje sto moze da postoji, vec da je najbolje sto postoji.


Tvoje mišljenje je u velikoj manjini, tačnije 1%. Tačka.
[ caiser @ 19.09.2004. 15:23 ] @
Citat:
Palma: Ja sam dugo bio fan Linux-a i Open Source-a, al' vremenom sam uvideo da nije sve baš kao što marketing kaže.


E u ovo me nikad neces ubediti. Ne posle blamaze koju si imao sa onom temom.
[ Palma @ 19.09.2004. 15:45 ] @
@Caiser:

A ja baš mislio tebe da ubedim
[ Dejan Lozanovic @ 19.09.2004. 16:11 ] @
Citat:
degojs: Pa tako recite.. jasno, jasno. Linux je OS za sirotinju i to ti je sve. I to smo već zaključili.


Ajd drugi deo necu da citiram dinke ce da secne po obicaju :)) poenta onog linka je da su ljudi za 10 puta manje para opremili skolsku labaratoriju. A da je linux samo za sirotinju ne bi bogate kompanije i zemlje koristile linux pri tome izbacujuci MS. Ja ne znam jos kompaniije koje su pravile migraciju sa Linuxa na Windows a suprotne slucajeve svakodnevno srecemo.
[ VRider @ 19.09.2004. 16:57 ] @
Bolje, degojs, siromah u dzepu nego u glavi i dusi. Ovo prvo se moze srediti, a za ovo ostalo pomoci nema.
[ degojs @ 19.09.2004. 18:42 ] @
Ma srećemo migracije Win -> Lin svakodnevno, kako da ne.. ludilo što se prelazi na Linux sa Windowsa. Stampedo, što neko reče. Ne znam samo u kom to filmu.. Kad vam čovek da statistike, onda je to namešteno i tako u krug.

Nego, opet vi bežite sa teme.. niste nešto pokazali kako je to OSS model razvoja zaista superioran. Ubiše ovi bagovi, ali i to je namešteno verovatno..
[ Reljam @ 19.09.2004. 18:57 ] @
Ono sa PC Welt-om nije bas bag. Evo scenarija:

1) Modemski (DSL) korisnik enabluje file sharing pod XP SP1 na svojoj konekciji.
2) Korisnik instalira SP2.
3) Ta dial up konekcija i dalje ima enablovan file sharing.

Cak na /.u se povela diskusija da li to treba ili ne da ostane enablovano. Sa jedne strane korisnik je to eksplicitno trazio u prvom koraku, a sa druge strane mozda on ne zna sta je hteo.

Postoji mnogo takvih problema, i nije uvek lako izabrati 'pravo' resenje. Ako uradis ovo sto su uradili, onda ispada da SP2 ima bag. Ako uradis suprotnu stvar, ispada da ti odlucujes umesto korisnika i da tretiras sve korisnike kao kretene. Ali dobro, niko nikada nije ni tvrdio da je to lak posao.
[ VRider @ 19.09.2004. 19:07 ] @
Citat:
Imate enablovan file sharing. To moze biti opasno! Ako ga niste vi ukljucili, preporucujemo da ga iskljucite!
Default: iskljuciti

Koliko je to tesko?

Ti si se, degojs, kanda nasao prozvan?
[ Palma @ 19.09.2004. 19:13 ] @

Opet ista priča...

Čim Linux-ovci ostanu bez argumenata i budu saterani u ćošak, odma' krenu da vređaju nas iz Windows tabora...

Već viđeno...
[ VRider @ 19.09.2004. 19:17 ] @
Iz cega zakljucujes da smo bez argumenata, saterati u cosak, i jos bitnije, sta te vredja?
U mojoj prethodnoj poruci sam napisao jedno elegantno resenje za problem koji je navela osoba sa naj prezimenom koje postoji.
[ degojs @ 19.09.2004. 19:40 ] @
Da odgovorim axezu i caiseru, slično je:

Citat:
HOces da kazes da je lose sto ima sigurnosnih zakrpa u distribuciji koja dolazi sa 1000 aplikacija ...

&
Citat:
Kakvo izvrtanje cinjenica. Propusti NISU u operativnom sistemu vec u "third party" programima.


Prvo, ja ne znam nikog ko ne koristi i aplikacije. Kako kod vas stvari stoje? Imate vi neku aplikaciju na vašem Linuxu (ne bi me čudilo i da nemate :)?

Drugo, kao prednost Linuxa često se ističe baš to što dolazi sa gomilom besplatnih aplikacija. E sad kad su te aplikacije bušne ko švajcarski sir, sad se to "ne broji". Odlučite se šta ćete da pričate.

I da, to što su propusti u third-party aplikacijama uopšte nije bitno za ovu temu. Ovde ocenjujemo OSS model razvoja, a čini mi se da i te aplikacije spadaju pod isti. Dakle, tropa, opet.
[ Palma @ 19.09.2004. 19:47 ] @

Inače, Casier je odgovorio na moju poruku koja je bila odgovor Axez-u a koju je moderator tako nemilosrdno obrisao:

Citat:

Nije loše to što ima sigurnosnih zakrpa, već je loše to što ima sigurnosnih propusta i to u operativnom sistemu za koji vi tvrdite da je najsigurniji na svetu.


Tek toliko, da razjasnim o čemu se ovde radi, da se neko ne bi zbunio. Na to, navodno, izvrtanje činjenica je Caiser mislio.
[ Palma @ 19.09.2004. 19:50 ] @

I da, ovo sam nekim čudom zaboravio da postujem...

Elem, na svakom sajtu gde je opisan neki novi Linux distro, postoji i manje ili više detaljan opis aplikacija koje idu uz taj operativni sistem. Pa nam vi sad ovde pričajte bajke kako to nije propust u operativnom sistemu.
[ VRider @ 19.09.2004. 19:59 ] @
Rado bih pogledao celu listu od 600MB updatea.
Kad instaliras linux mozes da instaliras jako mnogo toga, a ne verujem da koristis sve.
Sigurnosni propusti postoje, ali je njihovo iskoriscavanje cesto skopcano sa drugim faktorima (losa podesavanja, neophodnost remote pristupa...) tako je prakticna upotrebljivost jako slaba. Evo, cak sam spreman da vas pustim da mi "hakujete" komp da vidimo sta cete da postignete. Samo da se prebacim na nesto bolje od 56k.
[ caiser @ 19.09.2004. 21:21 ] @
Citat:
Palma: Elem, na svakom sajtu gde je opisan neki novi Linux distro, postoji i manje ili više detaljan opis aplikacija koje idu uz taj operativni sistem. Pa nam vi sad ovde pričajte bajke kako to nije propust u operativnom sistemu.


Opet brkas pojmove. To su propusti u aplikacijama koje idu uz operativni sistem, ne u samom operativnom sistemu. Pa cak ni sve distribucije ne koriste iste verzije jedne aplikacije. Recimo, konkretan primer koji smo vec pomenuli, cdrecord. Kod SuSE-ta ne postoji problem jer oni koriste patch-ovani cdrecord, ne znam kako stoje ostale distribucije ali koliko znam jedino MDK dolazi sa default setuid bitom tako da ni one nisu po defaultu ranjive.
[ Reljam @ 19.09.2004. 21:25 ] @
Da, da, korisniku je vrlo bitno da li mu je crv upao kroz operativni sistem ili kroz neki program koji se isporucuje uz OS. Isto mu je bitno koliko i razlika izmedju pada operativnog sistema i pada window managera.

Shvatam sta hoces da kazes, ali to nije dovoljno dobro za korisnike.
[ Dragi Tata @ 20.09.2004. 00:32 ] @
Citat:
VRider: Evo, cak sam spreman da vas pustim da mi "hakujete" komp da vidimo sta cete da postignete. Samo da se prebacim na nesto bolje od 56k.


Ja sam se ponudio još odavno, ali slaba vajda.
[ Dragi Tata @ 20.09.2004. 00:34 ] @
Citat:
caiser: Opet brkas pojmove. To su propusti u aplikacijama koje idu uz operativni sistem, ne u samom operativnom sistemu.


Čekaj, a te aplikacije pravi Microsoft? Ili su i one OSS? Ili vi pričate da je OS model razvoja superiorniji samo u oblasti operativnih sistema?
[ VRider @ 20.09.2004. 01:01 ] @
OS model razvoja je superiorniji - sta god to znacilo.
I? Sta sad? Sada ces da pitas otkud onda toliki bugovi? Pa i taj software pisu ljudi.
Kako to da u programima koji su closed source nema toliko bugova? Ima, samo ih niko ne sakupi tako lepo na jedno mesto kao sto to rade linux distribucije.
Ako imas, Ćaća, jos pitanja, postavi, da je ne moram i to tome da mislim.
[ river @ 20.09.2004. 01:43 ] @
Ovo je odgovor na poruku deregojs-a.=20

Ti ovde kao da uporedjujes boksere pero lake i super teske kategorije. =
Ja kazem da su bolji bokseri koji boksuju u pero lakoj (stil, lepota, =
brzina itd...) a ti kazes da su bolji teskasi jer nema tog pero boksera =
koji moze da izdrzi udarac teskasa.=20

Ako hoces da uporedjujes nemoj da uzimas babe i zabe, nego uporedi npr =
MTS+ i Jboss. Oba su aplication serveri itd... Pa onda gledaj koji je =
bolje prihvacen, bez manje bagova i sl... Ili uporedi neki alat manjih =
kompanija sa nekim od OOS alata u istoj kategoriji.
U krajnjoj meri mozes da uporedis MSSQLServer i MySQL po odnosu =
Cena/Kvalitet broj bugova i sl (ovo nije bas najbolje poredjenje ali =
shvatas sta mislim.
Mozemo ovako u krug ali nemam vremena za to...

E sad OOS je Open pa moze svako da proba, i da to udje u neku =
distribuciju zato sto neki nerd koji sklapa distribuciju voli bas to (to =
su ukusi i o tome ne treba razgovarati) ili zato sto su u ocajnickoj =
potrazi za aplikacijama kako bi mogli da pariraju ponudi koja ide uz =
Windows i druge komercijalne operativne sisteme sa pedigreom.

Nije fer uporedjivati rad trista miliona mikrosoftovih programera sa =
malom i jadnom sacicom sybertech odmetnika koji su se drznuli da prave =
nesto za dzabe.=20

OSS ima mnogo dobrih strana, npr time to market, zatim problem sa =
outdated verzijama sofwera uopste ne postoji kao kod komercijalnih =
proizvoda jer su svi OSS projekti vec sutradan outdateovani. Tu je zatim =
rizik od propasti kompanije koji ne postoji.
=20
[ river @ 20.09.2004. 01:43 ] @
E sad malko ste me zagolicali ovde. Pratim ovo iz prikrajka neko vreme i evo :) ne mogu da idrzim.

Ja npr. Na *nix i Windows gledam kao na 2 totalno razlicita proizvoda (sto i jesu, ali i u 2 razlicite kategorije).

Primecujem da ovde spominju Debian, Slackware etc... sa Windowsom XP. Kad neko pomene Mandrake svi u glas "ma mi to i ne koristimo etc..." E pa ja mislim da je bas u tome stvar. WinXP je komercijalni proizvod ali za kucne i SOHO racunare, XP nije serverski operativni sistem. Mandrake takodje (ok ima Enteprise distribucija ali to je slabije od ostalih *nix-a i to je komercijalno).

E sad kada uporedite ta 2 proizvoda iz ugla prosecnog **korisnika** racunara, koji po mogucstvu ima neki realan posao svakodnevno na racunaru, vidite sta?:

1. XP je mnog laksi za koriscenje;
2. XP omogucava i idiotu da instalira program
3. XP ima mnostvo dobrih igara
4. XP je nasminkan
5. XP je cool tako da vec sada verovatno ima onoga -"komsija ja nabavio SP2, a tiiiiiiiiiii????????????????"

E sad nije da ja mislim da je linux igracka ili tako nesto, ali jednostavno linux treba jos mnogo toga da uradi da bi bio u mogucnosti da parira windowsu na polju **desktopa**.

Evo vam samo par banalnih primera:

1. XP ima precizno definisan standard za korisnicki interface, i svi programi u samoj distribuciji i third party sowtware imaju isti "look and feel". Na linuxu svaki program vodi svoju politiku i eventualno samo UI dodaci proizvodjaca distribucije izgledaju isto.

2. Svi programi znaju sta je My Documents na linuxu opet svako snima fajlove gde hoce. Bas mogu sebe da zamislim kako posle godinu dana trazim neki dokument (i batalite ono grep i slicno to nepali uvek)
3. Pojmovi koji se koriste su pazljivo izabrani (u engleskoj varijanti, brazilska i srpska su smesne) a na linuxu kada sam hteo da vidim podrsku za srpski jezik dobio sam pola cirilicu pola latinicu.
4. Fontovi, stamanje, podrska za hardver sve je to mnogo podrzanije lakse lepse na windowsu etc...

Znaci sto se desktopa tice tu windows ima prednost. A tu i lezi velika lova jer na velikim serverima gde je drugi deo velike love nema ni windowsa ni linuxa.

E sad na drugoj serverskoj strani imate onaj famozni TCO i slične stvari o kojima vidim svi u Jugoslaviji vode racuna a ovamo nemaju para da kupe licencu za proizvod. Pa opametite se TCO nije za 5 racunara, nije zanimljiv ni za 20.

E sada ako uporedimo serverske varijante oba sistema mozemo da vidimo neke od prednosti linux-a. Prvo svako ko zna kakav sve haos moze da nastane posle 10 godina u Machine room i kakvih sve racunara tamo moze da se nadje, i koliko ti racunari kostaju ili su kostali, samo zato sto su u rack-u i sl (ne znam mnogo o tome) odma shvata da niko nije lud da baca racunare i kupuje nove svaki put kad novi windows izadje. Npr sad Longhorn kad izadje bice pravi hit, ali ja cu da se pitam kako da objasnim klijentima da nemogu da imaju Longhorn na racunarima koje trenutno poseduju, a on im i netreba, jer npr na db server treba samo da radi baza i tcp/ip stack i to sve u claster, a sa windowsom moze ili ceo win ili linux pa onda instaliraj sta ti treba i uspes da izvuces sta ti treba.

U jednoj firmi sam video CVS server na 486 masini koji zadovoljava tim od 50 programera. Ej bre 486, a sa XP-om ni GUI ne bi mogao da se digne. I to je po meni najveca prednost linux-a, i najveca mana windows-a jer na linuxu mozes da izaberes tacno ono sto ti treba za infrastrukturu IS-a u preduzecu i to povlaci da imas manje mogucih rupa jer nemas nista sto je nepotrebno i sl. Plus administratori linux-a (ali mislim pravi ne advokati, ljubitelji, zagrizeni korisnici, 90% clanova ES-a ... salim se naravno) su po pravilu za iste pare mnogo sposobniji. Oni dolaze iz sveta gde se nije igralo na serverima, a kod win administratora postoji velika ponuda pa samim tim i velika masa priucenih administratora koji igraju quake u server room.

I verujte mi niko od velikih se ne odlucuje da predje na Linux zato sto je "najbolji", ili "bolji od Win-a" i sl. Oni misle samo o $$$ pa kad izracunaju da moraju da plate 100 ili 200 puta 50-80$ za win na svakom POS terminalu npr, ili 60$ x 1 za Linux na svim terminalima onda shvatite zasto neko prelazi. A njima na terminalima nije bitno da li je deskop na linuxu ok ili ne jer oni ceo dan vrte jednu te istu aplikaciju. Da ne poverujes kako se neke stvari "urezu u ekran" pa posle jos 2 godine kad rashoduju monitore imaju tu istu aplikaciju na displayu kao overlay :)

A mozda koriste i jedan od mojih omiljenih razlog, "zato sto svi znaju da koriste win, a niko nezna Linux, onda ce radnici za Linux box-om da znaju da koriste samo onu mission critical aplikaciju i nece umeti da nadju soliter ili mine". Ovo sam ja cuo svojim usima u jednoj firmi. :)))

E sada tek dolazimo do price o bug-ovima. Npr na nekom server box-u stvarno vam ne treba ni Outlook Express ni IE a oni ipak dolaze uz Win i nemogu se iskljuciti i onda naravno da ima visak bugova koji su nepotrebno tu. Jel znate nekog ko trkne do server rooma i pomera onaj viseci monitor samo da bi video mail. Gluposti.

E a onda ima nesto dobro i u onom postu gde je lik iz glave odma rekao sta je problem sa onim media playerom za *nix. To je ok i to je upravo ono sto se trazi u server instalaciji, ali za desktop.... Iako se godinama druzim sa racunarima kada sednem da radim hocu ispred sebe da imam sistem koji ne trazi od mene 100 man ovo ono komandi da bih uradio neku jednostavnu stvar. U server roomu firma placa coveka ciji je posao da uci ceo man sadrzaj napamet i za to prima platu.

P.S.
Ja koristim legalan Windows a imam i nekoliko "LEGALNIH" Linux distribucija, samo da se zna. A Linux u zadnje vreme koristim vise nego win trudim se da naucim ponesto :).
[ VRider @ 20.09.2004. 02:18 ] @
Zna river o cemu prica. Dobrodosao! We could use some fresh blood.
Linux i Windows jesu u razlicitim kategorijama, ali i jedan i drugi teze da se prosire. Windows se lepo i prosirio na server trzistu, Linuxu na desktopu ide malo slabije.
Veliki problem je definisati "prosecnog korisnika", "sekretaricu", zovi to kako hoces. Oko toga su se mnoga koplja ovde lomila.
Tvojih 5 stavki:
1. stvar navike, subjektivno... bla bla bla.
2. tacno - ali se opet svodi na naviku. Cim otvoris bilo koji folder za instalaciju trazis setup.exe, potom ides "next->next->finish", ali uzmi u obzir da korisnik nema blage veze sta se desava. "./configure && make && make install"
3. tacno, van svake sumnje
4. moze li linux da bude, cak i vise od XPa - imao sam prilike da vidim
5. "Brate, stavio sam onaj Lunix, brate, to je za hakere, do jaja! Sto ga ne stavis i ti? "

Banalnosti:
1. To je i dobro i lose. Sloboda je kucka.
2. Ima li ista logicnije od "home" direktorijuma? A locate pali uvek, kao i find
3. navika
4. za fontove nisi u pravu, za stampanje tako-tako, podrska je sve bolja

Kad je tvoj pogled na server trziste u pitanju, nemam sta da dodam.
P.S. Svaki je linux legalan (skoro...).
[ tdjokic @ 20.09.2004. 08:09 ] @
Svi vi imate veliko IT znanje, ali vas diskusija i emocije cesto zanesu, pa onda ispada da ljudi koji se stalno i / ili profesionalno bave Linuxom nisu svesni problema kojih ste vi svesni. Verujem, da zbog nedostatka vremena, retko ko od vas prati u stopu dogadjaje na tom polju, narocito ono u vezi sminke, poliranja onih nezgodnih stvari iz Look & feel i slicno. Tu se mnogo radi i najnovije verzije distribucija, izricito namenjneih "idiotic" tipu korisnika, je sve bolji. Meniji su sve jednostvaniji i pregledniji, nazivi programa su sve razumljiviji i uskladjeniji sa MS nacinom pristupa i slicno.

Ni ja nemam mogucnosti da pratim sve to do detalja, ali imam jedno sveze iskustvo sa PCLOS, koga mnogi smatraju trenutno najdoteranijim. Sve lepo radi a pozeleo sam da instaliram program za web kameru, gqcam. Isao sam najprostijim mogucim nacinom. Nisam trazio sajt distributera, nego direktno u Google: "gqcam PCLOS". Dobio sam tacnu adresu gde se program nalazi (u rpm formatu, spreman za instalaciju), skinuo ga i kliknuo na njega direktno u Konqueroru (sve sto moze, radim iz GUI). Ne znam tacno da li sam kliknuo jos 1 ili 2x i program je bio instaliran. Cak se automatski pojavio u K-start meniju, kao sto i dolikuje.

Skrecem vam paznju na sledeci sajt http://www.ubuntulinux.org/. To je jedna vrlo cudna, mutna i interesantna pojava. Pojavili su se iznenada, nastupaju profesionalno, odlucno i samouvereno - ocigledno je, da je neko, iz njemu znanih razloga, tresnuo neku krupnu lovu za novu Linux distribuciju. Sediste kompanije: Isle of Man, offshore raj, koliko sam upoznat. Ne mogu da nadjem koliko zaposlenih ima, da bih vam egzaktno citirao, mislim da se radi o 34 developera. Idu toliko daleko, da pozivaju ljude da poruce besplatne CD-e od njih, ocito u reklamne svrhe i kao analiza trzista. Pa kazu: "Postarina je skupa, da ne bi ispalo da je vrednost CD-a manja od postarine, porucite vise komada." U formularu za poruzdbinu je upisana default pocetna cifra 10 komada.

Meni licno ova stvar govori o Linuxu vise nego Minhen, jer oni tamo mogu da se zezaju sa parama poreznika kako im se hoce, a ovde je neko reskirao svoje licne pare, jer veruje da Linux ima cvrstui buducnost.
[ Palma @ 20.09.2004. 10:29 ] @
Vidi Tomo, sve je to lepo kad tako pričaš i instalaciji gqcam-a bez da si išao u konzolu i još neke tamo bajke. Nisam bio lenj pa sam skoknuo na http://www.pclinuxonline.com/pclos/ i primetio neke stvari koje ti ovde nisi spomenuo, a sve to na prvoj strani:

1) PCLinuxOS Preview 7 is an English only Knoppix style live cd initially based on Mandrake Linux that runs entirely from a bootable CD without installing anything on your computer.

2) PCLinuxOS is currently under heavy development and should be considered beta software.

E sad, da te ja pitam nešto. Da li je taj PCLinuxOS isto tako bagovit kao Mandrake? Takođe, to je sve još uvek beta verzija... Sve je bre kod vas alfa, beta, gama verzija i nedovšeno i to je po tebi dobro, pa onomad u onoj temi lupiš: "Microsoft je gotov, svaki dan izlazi po jedna nova Linux distribucija" E moj Tomo, zašto je recimo OpenOffice kolko-tolko alternativa MS Office-u? Zato što su se ljudi skupili i rade na tom jednom Office paketu. Nikad on ne bi bio to što jeste da "svaki dan izlazi po jedan Office paket". A i šta je to novo ovde: ima Smb4k, MCC su preimenovali u Master Control Center, OpenOffice, GnuCash, Mozilla, XMMS... Jedino primetih ovaj njihov Simplified KDE control center...
http://www.pclinuxonline.com/pclos/html/pclinuxos_3.html

[ Ivan Dimkovic @ 20.09.2004. 10:38 ] @
To je valjda taj "kraci time to market" - koji bi trebao da se zove "time to alpha" :)

Ne vidim ni jedan razlog zasto bi TTM kod OSS aplikacija bio kraci - cak nemaju ni scheduled QA niti placene dizajnere specifikacija u vecini slucajeva, vec se radi tipicni extreme programming ali bez finansija.... no dobro, mozda i gresim, mozda su zaista OSS programeri bolji :)
[ axez @ 20.09.2004. 10:41 ] @
Citat:
Dragi Tata: Ja sam se ponudio još odavno, ali slaba vajda.



Da ponudio si, ali si vrlo zgodno zaboravio da ostavis IP adresu.
[ VRider @ 20.09.2004. 11:08 ] @
Ponekad ispise deo IP adrese (ko sinoc), ali je cale otisao pre nego sam pustio scan.
[ tdjokic @ 20.09.2004. 12:09 ] @
Izvinjavam se poshtovanoj publici, evo ga, prvi i do sada jedini odgovor od neke firme:

"Postovani gospodine Dokicu,

Prodaja ili bilo koji vid distribucije operativnog sistema Linux nam
nije u planu u narednom periodu.
Firma xxxx ima dugugudisnje stratesko partnerstvo sa Microsoftom.
Neke distribucije Linuxa svakako jesu napredovale ali Microsoft
operativni sistemi predstavljaju daleko bolje resenje kada je potrebno
obezbediti tehnicku podrsku."

Kako su samo sofisticirani, klasicnu prodaju artikla zovu "stratesko partnerstvo".

Nego, da se vratimo mi na 'ozbiljan rad'.

Palma, vidim da si obratio paznju na ono sto sam napisao. Lepo. PCLOS radi super, koristim ga par meseci, recimo, ni jedan jedini put, ni jedna jedina aplikacija se nije srusila. Sta sad ja treba da radim, namerno da brljam po fajlovima, ne bih li nesto zezno. Inace, to da je to alfa, beta, mene bas briga. Autor, (koji (je) radi(o) za Mandrake, pa seo da napravi nesto po svom ukusu) je uglavnom naglasio da jos radi na tome. Inace, pre par dana je izasao Mepis, konacna verzija, nakon brojnih rc-a, pomocu kojih je stvar doterivao, uz saradnju korisnika. Pa ce kasnije izaci opet nova razvojna verzija i tako dalje. U cemu je tu problem? Ne razumem zasto ste svi protiv razvoja. Recimo, postoji odlicna distribucija Libranet 2.8.1, prilicno stara, sad ce valjda godinu dana, kome to odgovara moze lepo da koristi, ne mora uopste da se streca oko novih izdanja desetina novih Linuxa.

A ono, da je MS gotov, jer svaki dan izlaze novi Linuxi, govori o raspolozenju mnogih ljudi koji koriste OS-e i racunare. Nece MS-a ugroziti Libranet ili Knoppix ili PCLOS, ali svi zajedno hoce.

Primecujem da nisi pogledao Ubuntu. Tamo ima par stvari koje si kritikovao. Skupili se ljudi, neko ih placa i sada rade punom parom. To je ono za sta si se ti zalagao. Nude besplatnu podrsku i za SOHO i za enterprise i sve tako u tom tonu. Jeste da uglavnom rade na samoj distribuciji, ne toliko na aplikacijama, ali su naglasili da ce pruzati podrsku pa pozivaju i druge firme da pruzaju podrsku, pa sto vise firmi bude, bice i vise korisnika, pa ce biti sve vise interesa da se razvijaju aplikacije i tako to.

Ali, da se ne razumemo pogresno - daleko bilo: svuda ima brljotina i 'grehova'. Recimo, moj toliko hvaljeni PCLOS, gde je ulozen prilican rad, je zabrljao fstab. Nisu uspeli 6 redova teksta da napisu a da ne zeznu. To je aljkavost, premor, djavo zna. Onda, pljuvanje: ako skup, najbolji, zvanicni svetski i uopste OS ima jednu 'rupu' a bedni Knoppix deset "rupa', apsolutno gledano ih Knoppix ima vise, ali relativno, MS ih ima vise. Kao u skoli - odlicnjak mora da zna sve, a onaj sa trojkom tek po nesto.

Opet cu ponoviti - ljudi smo, ima svega i svacega, ali MS-u i BG-u je uspelo da postanu veoma nepopularna firma i covek na ovoj planeti. Nije MS jedina firma u kapitalizmu koja se bori za profit i slicno, ali on sve to radi na neke nacine koji uvek nadju put da nekoga ili uvrede, ili mu nanesu materijalnu stetu i slicno.
[ Palma @ 20.09.2004. 13:01 ] @
Tomo, ništa u kapitalizmu nije džabe. Bacio sam pogled i na http://www.ubuntulinux.org i primetio par stvari:

1) Ubuntu will always be free of charge
2) A release will be supported for 18 months.

Dakle, ljudi su se skupili i prave Linux distribuciju... Njih neko plaća, a prave nešto što je automatski besplatno. Da ne gnjavim ovde sa ekonomijom, al' evo šta stari ljudi kažu: Ako uzimaš pare sa kamare a ne vraćaš, traje dok traje, posle nema.

Zašto podrška traje samo 18 meseci?
[ tdjokic @ 20.09.2004. 13:43 ] @
Citat:
Palma:Zašto podrška traje samo 18 meseci?
Zato sto ces nakon 18 meseci verovatno preci na noviju verziju Ubuntu-a. Ako ti se prva dopada, radis sa njom 18 meseci, preskaces redovne verzije, koje izlaze svakih 6 meseci, i nakon tih 18 meseci uzimas noviju verziju. Nemoj, molim te, citati 2% nekog teksta i odmah "znati sve".

Slicno je i sa onim PCLOS-om. Bacio si pogled i sad "znas sve": kako izgledaju meniji za OS, za aplikacije itd., itd. Ako je, recimo, vazan izgled i te stvari, lakoca koriscenja i ostalo, to treba da se proba. Bagovitost takodje.

Ne, stvarno - meni je jasno da ja o tim stvarima znam vrlo, vrlo malo u onom profesionalnom smislu, ali se vas nekolicina ponasa kao da znate vise od onih tamo profesionalaca! Znas li ko je Ladislav Bodnar? Znas li koje Matt Zimmerman, Eugenia Loli-Queru i jos neki takvi? Ispada da vi njih i njihov rad 'pljujete' napamet, kao sto nama Linuxovcima zamerate da 'pljujemo' MS.

A stalno zaboravim da kazem - autori pojedinih distribucija su na forumima dostupnim obicnim smrtnicima, skoro on line dobijas odgovore, za par sati, dan. Da li je ovde iko od nas ikada direktno kontaktirao sa Bilom Gejtsom? Pozalis se coveku na nesto, sledi odgovor, od njega ili clana ekipe, o cemu se radi, kad i kako ce biti reseno i sve tako. Zar ne vazi medju americkim marincima da se svoj covek ne ostavlja na bojistu nikada? A ako se Linuxovci medju sobom pomazu, odmah etikete 'komunisti', 'sirotinja', 'paraziti', ... Kako bre degojs da ponudim Ubuntu-ovcima 5$ donacije kad mi oni nude 10 CD-a za dzabe da mi posalju, sa njihovom distribucijom? A Libranet smo kupili, ne ja ali jedan drugi Djokic. Lepo platio, ima negde i racun i downloadovao ga zvanicno.

Para na toj kamari za Ubuntu ima dosta, izgleda da doticu sa nekog drugog izvora, cim mogu tako da se ponasaju.
[ dinke @ 20.09.2004. 14:06 ] @
Citat:
tdjokic: A stalno zaboravim da kazem - autori pojedinih distribucija su na forumima dostupnim obicnim smrtnicima, skoro on line dobijas odgovore, za par sati, dan.

Da, to je zaista tačno. Pre par dana osećao sam izuzetno "počastvovanim" kada mi je lično Scott Nichol autor nusoap-a u vezi sa problemom kod istog odgovorio:

http://sourceforge.net/mailarc..._id=5512906&forum_id=12929
Citat:
...I may be able to look into this in more detail in a few days, but
right now I have no time.


Izvinjavam se na sarkazmu, ali shvatili ste poentu. Tačno je da ćeš u 90% slucajeva dobiti isti ili bolji support kod os zajednice, ali ako poput mene upadneš u onih 10% može se desiti da zažališ što se nisi opredelio za neko komercijalno rešenje.
[ Dragi Tata @ 20.09.2004. 14:25 ] @
Citat:
tdjokic: Zato sto ces nakon 18 meseci verovatno preci na noviju verziju Ubuntu-a.


Nadam se da se šališ? Pa ko će pri zdravoj pameti da vrši prelaz svakih 18 meseci? Microsoft još podržava NT4 iz 1996 - upravo sam ga installirao na stari laptop koji mi je kompanija velikodušno udelila pre par meseci i Windows Update mi je skinuo sve patchove bez problema. Koristi li neko ovde neki Linux iz 1996?
[ VRider @ 20.09.2004. 14:39 ] @
Zasto bi bilo ko instalirao neki linux star kao biblija na komp od pre 10 godina kad i ovi najnovijim mogu da rade na tom krsu?
Mozes li ti WinXP (2002. cini mi se) da instaliras na 166MHz i 64 rama (1997-1998. otprilike)? Mozes malo morgen. A probaj Slack10 (izasao pre neki medec).
Prednosti OpenSource Developmenta.
[ Dragi Tata @ 20.09.2004. 14:43 ] @
Citat:
VRider: Zasto bi bilo ko instalirao neki linux star kao biblija na komp od pre 10 godina kad i ovi najnovijim mogu da rade na tom krsu?


Ne treba niko da instalira stari linux na kršu. Ali ako ga je recimo instalirao pre 5 godina, red bi bio da mu proizvođač nudi podršku, a ne da mora da instalira novi posle 18 meseci.

BTW, po čemu je to prednost OSS razvoja ako novi Linux može da radi na kršu? Da je Linux closed source, da li bi ga to sprečilo da radi na kršu?
[ river @ 20.09.2004. 14:55 ] @
Ne radi se o tome da li su bolji OSS programeri, ili da li su konkretni =
projekti (kao media playeri i sl) bolji ili losiji od komercijalnih, =
nego se tu radi o agilnosti.

To je svugde u svakoj industrijskoj grani kada ulozis mnogo novca u =
nesto ti postajes trom tesko mozes da se izvuces i slicno, dok mali =
(citaj oni bez ulozenog ili vrlo malo ulozenog novca) imaju mogucnost da =
skakucu sa jedne alternative na drugu.

E sad pogledaj npr Microsoft ili IBM ili bilo koju drugu veliku =
kompaniju u procesu izrade software-a. Pogledaj npr. Koliko je tu ljudi =
placeno koji ne rade nista direktno vezano za source. Samo cistacica =
koliko ima u tim firmama. I to je velika odgovornost za kompaniju, ne =
mogu oni tek tako da kazu celom timu ajde sad gubite se od sada svi =
programiraju u VB-u (ps. VB je dobar za neke stvari, ali je pretpostavka =
da je tim bio sastavljen od C/C++ programera). Time bi automatski =
smanjili broj potrebnih ljudi na projektu i sl, ne bi vise bilo potrebno =
ni toliko cistacica. Znaci oni kad uloze pare u neki projekat gledaju da =
tu ostanu sto duze i tesko se odlucuju za promene (nagle promene).

E sad male firme sa cca 1000x manje ulozenog kapitala mogu sebi da =
priuste da skacu, ali to podrazumeva i da racunaju na dobru dozu srece =
jer ako promene tim od 2 coveka onda ce sutra imati 2 VB programera koje =
ce isto tako placati, a mozda ovi nisu dobri. I sta onda. Oni placaju pa =
placaju a maloj firmi je svaki $ mnogo.

Ukoliko pak mali otvore kod pa kazu e sad smo hit (open source, =
sourceforge i sl), i uspeju da privuku nekog rusa, bugara ili indijca =
koji ima znanje a koji pristaje da radi za 0$ samo zato sto ce moci da =
prodaje izmenjenu verziju koda ili podrsku u bugarskoj, rusiji ili =
indiji onda mala firma stvarno ima srece. Mora se ovde prihvatiti da =
mala firma nikad nije ni imala pretenzije na bugarsko, rusko ili =
indijsko trziste.

O tome se radi u OSS-u a ne o tome koliko ce program biti bagovit ili =
ne. Pa svi znamo da nijedan program ne moze da dokaze da je 100% bug =
free, samo nema poznatih bugova u trenutku posmatranja.=20

E sad iz licnog iskustva znam da ce bugove u mom programu pre da otkrije =
neko sa strane nego ja (svakom je svoje dete najbolje) onda nekom =
dedukcijom mozes da kazes da oos projekti sa dovoljno velikom gupom =
zainteresovanih developer-a "verovatno" ima manje bugova od closed =
verzije nekog programa. A u igri je, i nikad se ne sme ispustiti "scrach =
MY ich" filozofija tj, sto bi ja citao source negod mplayera kada ga i =
onako ne koristim, a s druge strane kada bi npr otvorili Windows =
(hipoteza ne mislim stvarno) bilo bi tu dosta stvari koje bi me =
zasvrbele pa bih verovatno posle nekog uzaludnog cekanja da neko drugi =
to uradi umesto mene sam pocesao po tastaturi i napisao to sto me =
zanima, pa onda ako i tebe tu svrbi ti ces mozda da se poceses preko =
moje "poceske" (kakav izraz) itd....

Tu postoji i jedna kvaka, jer ja nikad necu da se cesem tamo gde nemam =
posrednu ili neposrednu korist, a ono samo da dokazem da to mogu bolje =
od MS programera (koji su odlicno placeni) je glupost. Zasto onda neko =
ne uzme da cisti ulice zato sto to moze od cistaca (tek da dokaze da je =
bolji).

Elem, da prekinem, moj stav je da je OSS odlican model u situacijama gde =
posredno moze donesti korist (npr biblioteka koju ja mogu da koristim u =
mom closed-source projektu i gde cu imati interesa da neke moje izmeme =
udju u code-base samo da ne bi imao muke kad izadje nova verzija da =
ponovo menjam iste linije koda (neka to radi neko drugi) i sl) ali je =
ubitacan i nepotreban u svim ostalim situacijama.=20
[ tdjokic @ 20.09.2004. 14:57 ] @
Citat:
Dragi Tata: Nadam se da se šališ?
Ja sam vise puta naglasavao da nisam strucnjak i koristim ono sto radi, meni dosta. Ali sam cuo ljude koji stalno imaju najnoviju verziju ili svog Linuxa, ili aplikacija, ne znam to toliko, non stop update-ju. Ovo bi verovatno mogao da ti objasni neko drugi. Ipak, mislim da smo poceli "dijalog gluvih" - ljudi su rekli na Ubuntu da ce izdavati novu verziju svakih 6 meseci, i ja verujem da se ni oni ne sale. Ako ti to proglasavas salom, onda se nesto krupno ne razumemo.
[ Dragi Tata @ 20.09.2004. 15:01 ] @
Dobro da pojasnim pitanje:

Da li se šališ kada opravdavaš podršku od 18 meseci?
[ VRider @ 20.09.2004. 15:12 ] @
Prednost je, Ćale, da ljudi razvijaju ono što im treba, a to su sistemi koji mogu da rade i na slabim kompjuterima, dok sa druge strane MSu ne odgovara da najnoviji software radi i na starim makinama jer oni dosta zarađuju u "prvoj ugradnji".
Da li linux closed source, razvijao bi ga mali broj ljudi, koji bi očekivao da zaradi od toga, koji bi shodno tome manje gledao potrebe ograničenog tržišta (stari kompovi).

Ako si linux instalirao pre pet godina, bilo bi vreme da ga upgraduješ. Besplatno je. Neće raditi ništa lošije nego taj stari. Software je evoluirao mnogo, pa je verovatno da ćeš dobiti more novih mogućnosti. Daj jedan razlog da ostaneš na toj staroj veriji.

Sve ovo što sam naveo u neku ruku i opravdava podršku od 18 meseci. Dobio si ga džabe, šta hoćeš vise, na kraju krajeva?
[ Palma @ 20.09.2004. 15:17 ] @

Citat:
VRider:
Ako si linux instalirao pre pet godina, bilo bi vreme da ga upgraduješ. Besplatno je. Neće raditi ništa lošije nego taj stari. Software je evoluirao mnogo, pa je verovatno da ćeš dobiti more novih mogućnosti. Daj jedan razlog da ostaneš na toj staroj veriji.


Ko to kaže? Ja sam koristio Mandrake 9.1 i radio je solidno. Kad sam hteo da instaliram onaj bagoviti Mandrake 10 bi šta bi. Bolje reći - ne bi ništa
[ Dragi Tata @ 20.09.2004. 15:33 ] @
Citat:
VRider: Ako si linux instalirao pre pet godina, bilo bi vreme da ga upgraduješ. Besplatno je. Neće raditi ništa lošije nego taj stari. Software je evoluirao mnogo, pa je verovatno da ćeš dobiti more novih mogućnosti. Daj jedan razlog da ostaneš na toj staroj veriji.

Sve ovo što sam naveo u neku ruku i opravdava podršku od 18 meseci. Dobio si ga džabe, šta hoćeš vise, na kraju krajeva? :)


Mislim da opet gledaš sa stanovišta kućnog korisnika - entuzijaste. Ja gledam sa poslovnog stanovišta. Upgrade košta. Znam za mnoge firme koje su savršeno srećne sa NT operativnim sistemom. Kod mene na poslu su svi serveri Win 2000 iako je Win 2003 server izašao pre godinu+ dana. XP smo počeli da uvodimo tek ove godine i to isključivo na novim mašinama koje su isporučene sa ovim OS-om. Nikakav prelazak na postojećim mašinama ne dolazi u obzir. Upgrade, ma koliko minoran izgledao, nosi sa sobom rizik da neke aplikacije prestanu da rade. To što je "džabe" može samo da odvrati poslovne korisnike. Oni i onako ne plaćaju software iz svog (privatnog) džepa, a ne žele da rizikuju da im neko posle par meseci kaže:

Citat:
VRider:Dobio si ga džabe, šta hoćeš vise, na kraju krajeva? :)
[ Palma @ 20.09.2004. 15:40 ] @
Damir se, inače, proslavio poznavanjem biznisa, pa mu Marko lepo reče u onoj temi(obratite pažnju na prvi pasus, mada je ceo post odličan):

http://www.elitesecurity.org/poruka/364954

[ Dragi Tata @ 20.09.2004. 15:53 ] @
Pa dobro, on ima neko svoje vidjenje kako sve to izgleda, a za sad gleda stvari iz svog ugla ;).

BTW: Mnogo volim ovaj lynx. Podseca me na studentske dane. Degojs, hvala jos jednom za SFU.
[ VRider @ 20.09.2004. 18:10 ] @
O biznisu mogu samo jedno da kazem. Koliko ovih koji "znaju" o biznisu imaju svoj posao? 0, zero, niko, none. Toliko o njima.
Biznis nemam ni ja, ali imam manjak godina. Vreme radi za mene.
[ Dragi Tata @ 20.09.2004. 18:28 ] @
Citat:
VRider: O biznisu mogu samo jedno da kazem. Koliko ovih koji "znaju" o biznisu imaju svoj posao? 0, zero, niko, none. Toliko o njima.
Biznis nemam ni ja, ali imam manjak godina. Vreme radi za mene. :)


Ja sam imao "svoj posao" (u smislu da sam bio vlasnik registrovane firme) pre nego što sam otišao u Ameriku, ali sam tad znao mnogo manje o poslovnoj primeni kompjutera nego sada.
[ filjo @ 20.09.2004. 18:49 ] @
Bas se pitam:

Ko bi od "Linux- ovaca" (he he smesna konstrukcija, tek sad vidim), da je vlasnik firme od 2000 zaposlenih i da ima 100 racunara u firmi instalirao "omiljeni sistem" na svim masinama, da im garantuje pouzdanost u radu i.... da ostane vlasnik-direktor sledeceg mandata.

Razmislite, vidite pa onda pricajte.


Pozdrav!
[ Palma @ 20.09.2004. 18:55 ] @

A što misliš da ne bi instalirali?
[ axez @ 20.09.2004. 19:11 ] @
Citat:
filjo: Bas se pitam:

Ko bi od "Linux- ovaca" (he he smesna konstrukcija, tek sad vidim), da je vlasnik firme od 2000 zaposlenih i da ima 100 racunara u firmi instalirao "omiljeni sistem" na svim masinama, da im garantuje pouzdanost u radu i.... da ostane vlasnik-direktor sledeceg mandata.

Razmislite, vidite pa onda pricajte.


Pozdrav!



Evo ja, bez trunke razmisljanja.
Microsoft ne bi bio ni u kakvim opcijama, ama ni na papiru.
[ tdjokic @ 20.09.2004. 19:41 ] @
@ 18 meseci podrske: moje misljenje je tu krajnje irelevantno, niti to podrzavam, niti napadam, samo sam ziveo u uverenju da drugi daju manje ili nesto tako. Glavno je da Ubuntu toliko nudi, javno, ne krije, pa kome to ne odgovara, onda Ubuntu nije distribucija za njega. A pre nekoliko meseci MS se nesto predomisljao - hoce ukinuti podrsku za jedan Windows, nece ukinuti, hoce, nece - jer narod nije kupovao u dovoljnoj meri novi.

Citat:
Upgrade, ma koliko minoran izgledao, nosi sa sobom rizik da neke aplikacije prestanu da rade.
Pa ne zna covek vise sta da kaze. Ako nema upgrade-a - ne valja, ako ima, opet ne valja. Ima neki Debian, stabilan a star 2 - 3 godine, niko nece ni da ga pogleda! Pre mesec, dva bila diskusija na distrowatch.com, narod odpisuje kernel 2.2 kao staro gvozdje, sad je "u modi" 2.6 i sve tako. Ponavljam, nisam strucnjak, ali jednostavno se moze videti da ima raznih mogucnosti - od vrlo stabilnih i proverenih aplikacija pa do najsvezijih i nepouzdanih. Naravno da ne znam kako je sa tim starim i stabilnim u vezi podrske za sigurnost i slicno, mozda to znaju mladje i naprednije kolege.

Citat:
filjo: Ko bi od "Linux- ovaca" (he he smesna konstrukcija, tek sad vidim)
A ko bi od "MS- ovaca" ... :-)
[ Palma @ 20.09.2004. 19:49 ] @
Šta sa MS-ovcima?
[ filjo @ 20.09.2004. 19:55 ] @
Eeej smanjite malo postove.Probice se limit! (34 strane)

Sta ce reci Zarko R. i njegov: "Pocetak sage i istina o..."?
[ Dragi Tata @ 20.09.2004. 20:06 ] @
Citat:
tdjokic: A pre nekoliko meseci MS se nesto predomisljao - hoce ukinuti podrsku za jedan Windows, nece ukinuti, hoce, nece - jer narod nije kupovao u dovoljnoj meri novi.


Windows 98 - 6 godina star. I na kraju su produžili podršku. Razlog za "žurbu" (ako se to može nazvati žurbom posle 6 godina) za ukidanje W98 je najviše u tome što je 9x serija tehnički potpuno drugačija od NT/2k/XP/2003 serije i skupo je održavati obe grane istovremeno. Zato MS želi da otkači 9x granu što pre.

Citat:
tdjokic: Ako nema upgrade-a - ne valja, ako ima, opet ne valja. Ima neki Debian, stabilan a star 2 - 3 godine, niko nece ni da ga pogleda! Pre mesec, dva bila diskusija na distrowatch.com, narod odpisuje kernel 2.2 kao staro gvozdje, sad je "u modi" 2.6 i sve tako.


A ko to dolazi na distrowatch da diskutuje:

1) Tehnički direktori velikih kompanija?
2) Dokoni klinci koji se takmiče ko će pre da instalira novu verziju, da ispadne "kul" u društvu?

Znaš li šta pokreće IT sisteme švajcarskih banaka (informacija iz prve ruke)? Mainfame kompjuteri i COBOL programi. Tehnologija 60-ih godina prošlog veka. Misliš da će bankari da dozvole da im linuxovci instaliraju novu verziju svakih 18 meseci?
[ Palma @ 20.09.2004. 20:51 ] @
Ćale, možeš li malo detaljnije o tim švajcarskim bankama, zvuči interesantno...
[ tdjokic @ 20.09.2004. 22:11 ] @
Citat:
Palma: Šta sa MS-ovcima?
filjo je napisao: Ko bi od "Linux- ovaca" (he he smesna konstrukcija, tek sad vidim) pa su Linux-ovci ispali -ovce, zato sam se ja malo nasalio konstrukcijom "A ko bi od MS-ovaca", tako da se i ta konstrukcija uklopila u onu filjotovu. Cista zafrkancija, nista vise.

Citat:
Znaš li šta pokreće IT sisteme švajcarskih banaka (informacija iz prve ruke)? Mainfame kompjuteri i COBOL programi. Tehnologija 60-ih godina prošlog veka. Misliš da će bankari da dozvole da im linuxovci instaliraju novu verziju svakih 18 meseci?
OK, svaka cast. Sumnjam da su u Ubuntu mislili bas na svajcarske banke. To su ekstra korisnici. Ovde se misli na raznoraznu decu, ucenike, domacice, penzionere... itd.
[ VRider @ 20.09.2004. 22:20 ] @
Linux je slobodan. Ako se pojavi potreba (neko spreman da plati), dobices podrsku za linux i 100 godina.
[ Dragi Tata @ 21.09.2004. 02:13 ] @
Od koga, od linuxbalkan.com? Zašto IBM ne izda svoju distribuciju i zalegne iza nje? Oni su poznati po dobrom supportu (mislim da još daju support za svoj nesrećni OS/2), ali izgleda nemaju baš toliko poverenja u Linx koliko se reklamiraju. RedHat je već jednom žešće zeznuo svoje mušterije i prokockali su poverenje. Ne znam doduše kako stoji stvar sa Novel/SuSe.
[ Dragi Tata @ 21.09.2004. 02:18 ] @
Citat:
Palma: Ćale, možeš li malo detaljnije o tim švajcarskim bankama, zvuči interesantno...


Moj školski drug koji je otišao u Ameriku još u srednjoj školi i tamo završio Computer Science, bavi se COBOL programiranjem. Radio je u Americi i Kanadi, a onda je dobio ponudu za Švajcarsku i sad sedi u Cirihu i održava IT sisteme u švajcarskim bankama. Od njega sam dobio tu informaciju. Otprilike je za njihove pojmove čak i Unix nepouzdana novotarija, Windows može eventualno na laptop, a za Linux su čuli da postoji :)
[ VRider @ 21.09.2004. 02:28 ] @
Nista se ti ne brini. To je staro pravilo kapitalizma. Ako postoji potraznja, bice i ponude. Ali, niko nije lud da trazi support za nesto staro 5 godina u linux svetu.
Da li bi ti instalirao WinNT4 na taj laptop da mozes na njemu da poteras Win2k, ili, mozda XP? Bi, da ne kazem sta. Ako imas sistem koji iz nekog razloga (a ja taj razlog ne znam) ne mozes da upgradujes, za odgovarajucu sumu ces naci nekoga ko ce te "podrzati".
P.S. Sedi iza NATa pa zeza. Toliko o poverenju u sistem.
[ degojs @ 21.09.2004. 08:48 ] @
Što se COBOLA tiče, to nije ništa neobično. Ja mogu da navedem bar jednu veliku kompaniju (UPS - United Parcel Service) gde zadovoljno teraju stvari pisane u RPG-u, za koga je COBOL još i super stvar. Da ne bude zabune, pored sistema zasnovanih na RPG-u, koriste i druge, novije, stvari, ali ovi su baš bitni.
[ Dejan Lozanovic @ 21.09.2004. 12:51 ] @
Citat:
Dragi Tata: Od koga, od linuxbalkan.com? Zašto IBM ne izda svoju distribuciju i zalegne iza nje? Oni su poznati po dobrom supportu (mislim da još daju support za svoj nesrećni OS/2), ali izgleda nemaju baš toliko poverenja u Linx koliko se reklamiraju. RedHat je već jednom žešće zeznuo svoje mušterije i prokockali su poverenje. Ne znam doduše kako stoji stvar sa Novel/SuSe.


IBM gura jedan fazon, gde im je linux samo alat, ako im pogledas njihov diagram videdeces da su hardver i operativni sistem samo layer za javu, websphere, i db2. I oni su u fazonu to je sve izmenjljivo dole, vazno je da ove nase aplikacije rade na vrhu i mi to prodajemo.

Nasli su svoj interes u tome jer mogu preko linuxa da ponude jeftinija resenja i time da budu konkurentiniji na trzistu, zato i ulazu mnogo u kernel. Rezon im je sledeci manje para trose na razvoj linux kernela nego sto bi placali MS-u za oem licence za svaki njihov racunar koji prodaju. Nema tu emocija i ideologije sve se vrti oko zelenih novcanica.
[ Dragi Tata @ 21.09.2004. 13:18 ] @
Citat:
degojs: Što se COBOLA tiče, to nije ništa neobično. Ja mogu da navedem bar jednu veliku kompaniju (UPS - United Parcel Service) gde zadovoljno teraju stvari pisane u RPG-u, za koga je COBOL još i super stvar.


Zamisli, ja do pre par meseci nisam ni znao za RPG, a onda sam upoznao čoveka koji programira u tome (tj. pre podne - po podne preprodaje nekretnine). To čudo radi na IBM-ovim midrange serverima tipa AS/400. Malo sam kopao, i otkrio da su RPG programeri jako traženi i dobro plaćeni - RPG se ne uči u školama, a i nema ga na PC-ima da svaki klinac može da ga nauči, pa potražnja uvek nadmašuje ponudu. Uglavnom, slična priča kao za COBOL.
[ Dragi Tata @ 21.09.2004. 13:46 ] @
Citat:
VRider: Da li bi ti instalirao WinNT4 na taj laptop da mozes na njemu da poteras Win2k, ili, mozda XP?


Ama nije poenta u tome šta bih "instalirao", već da ako jednom nešto instaliram, nemam potrebe da ga upgradujem. Primer sa mojim "novim" laptopom sam naveo samo kao ilustraciju da Microsoft podržava 8 godina star OS.

Citat:
VRider:
Ako imas sistem koji iz nekog razloga (a ja taj razlog ne znam) ne mozes da upgradujes, za odgovarajucu sumu ces naci nekoga ko ce te "podrzati".


Nije pitanje da li može ili ne može, već je pitanje koliko će to da remeti normalan radni proces, koliko će da košta, koliki rizik nosi, a najviše od svega "čemu sve to?"


BTW: koje radno okruženje teraš na tom Slack 10-ki što radi na starom kompjuteru? Kladim se da nije ni Gnome ni KDE.
[ VRider @ 21.09.2004. 14:25 ] @
Tvoja prica, cale, je malo supljikava. Imas nesto staro 8 godina i nemas potrebu da ga upgradujes. Pa koji ce ti onda moj podrska?!
Upgrade preko Portagea ili apt-geta se moze obavljati automatski, samim tim ne remeti radni poces, ne kosta, rizik je minimalan (imas one rocksolid verzije). Cemu sve to? Ne znam, ali ti si zapeo "podrska, podrska" ne ja. Ti meni kazi cemu sve to.
Ja nemam bas slabu makinu (AthlonXP 1600+, 256RAMa), ali teram Fluxbox. Slobodan Milivojevic na 533MHz i 64RAMa tera KDE 3.2.3 i ne zali se. Fluxbox bi radio kao podmazan na 166MHz, ako ne i manje. 300kb je velik i zauzima 3MB RAMa trenutno kod mene.
[ Dragi Tata @ 21.09.2004. 14:50 ] @
Citat:
VRider: Tvoja prica, cale, je malo supljikava. Imas nesto staro 8 godina i nemas potrebu da ga upgradujes. Pa koji ce ti onda moj podrska?!


Ne pričam priče, nego pokušavam da objasnim kako situacija stoji "na terenu". Činjenice su:
1) Firme ne vole da upgraduju bez preke potrebe. Košta, rizično je i uopšte uzev, predstavlja "bump on the road" što bi rekli Ameri.
2) Firmama je potrebna podrška - sigurnosni i ostali patchevi, zatim drajveri, itd, itd. bez obzira da li upgraduju ili ne. Odakle ti uopšte zaključak da im ne treba podrška ako ne upgraduju?

Citat:
VRider:
Slobodan Milivojevic na 533MHz i 64RAMa tera KDE 3.2.3 i ne zali se.


Ne žali se? Šta čini ljubav prema Linuxu, čudo jedno. Ja sam terao KDE (2.2 ?) na mašini sa 128M RAM-a i vukao se kao prebijen, a ni Gnome nije bio mnogo bolji.
[ srki @ 21.09.2004. 15:09 ] @
To je zato sto ti ne znas da podesis. To je za one koje ne mrzi da citaju How-to dokumente. Veoma user-friendly.

P.S. Iskreno ni ja ne bih znao to da podesim da radi sto brze niti me zanima da se petljam sa takvim stvarima. Kada sam bio u srednjoj skoli onda sam imao vremena da se igram sa operativnim sistemom.
[ VRider @ 21.09.2004. 15:42 ] @
Linux nije Windows, tako da moras i drugacije da razmisljas. Umesto da patchujes patchovano, ti upgradujes na noviju verziju koja ima ispravljen bug. Gaim se izbaciju na tri nedelje. Podjednako su zastupljene nove mogucnosti i ispravljeni bugovi.
Za tebe su patchovanje i upgrade razlicite stvari. U linux svetu nisu. Ispravljanje propusta se radi kroz nove verzije. Dodavanje podrske za nesto, kroz novu verziju.
To nije ljubav prema linuxu. Srki je u pravu. Nisi znao da ga podesis. A druga je stvar da svaka novija verzija linux programa radi bolje nego stara (ne samo po novim mogucnostima, nego i po manjim zahtevima).
Citat:
Nova verzija Mozille ne sadrži puno noviteta, ali je zato 7% brža pri startovanju, 8% brža u radu, 9% brža pri skidanju strana i 5% manja u odnosu na prethodnu verziju.

Ovako to radi u linux svetu. I to to je razlika izmedju 1.6 i 1.7b. Komparacija 1.0.1 i 1.7 je smesna. A ti bi da poredis KDE 2.2 i 3.2.3. Moras da razmisljas na linux nacin. U suprotom ti nista nece imati smisla.
[ Dragi Tata @ 21.09.2004. 16:14 ] @
Preskočiću one sjajne lekcije o tome kako pod Linuxom sve radi brže kad ima više mogućnosti i kako je upgrade isto što i patchovanje i odgovoriću samo na ovo:

Citat:
VRider
To nije ljubav prema linuxu. Srki je u pravu. Nisi znao da ga podesis.


Naravno da nisam. Nisam ni probao. Zašto bih? Imam pametnija posla u životu nego da "podešavam" softver.
[ srki @ 21.09.2004. 16:20 ] @
Citat:
VRider: Linux nije Windows, tako da moras i drugacije da razmisljas. Umesto da patchujes patchovano, ti upgradujes na noviju verziju koja ima ispravljen bug.

Ali zar nije bolje da ti nista ne patchujes ili upgadujes? Lepo ti auto update to radi umesto tebe i nema sta ti da razmisljas o tome. Imaces sistem otporan na razne blastere i druge exploite jer se patchevi uvek naprave pre virusa. Evo i sada kada su otkriveni neki propusti u SP2 odmah istog dana je napravljen i patch.
[ VRider @ 21.09.2004. 21:17 ] @
Ja u zivotu nisam update/upgradeovao bilo sta na linuxu zbog sigurnosnog propusta.
auto update == crontab + apt-get
Sta tu nije jasno?
I, ćaća, podesavanje KDEa traje manje nego sto ce ti trebati da otkucas odgovor na ovu poruku. Klik, klik. Cak bi se i ti snasao. Ako tvojih 5 minuta vredi toliko mnogo, onda izvini.
[ degojs @ 03.10.2004. 07:07 ] @
Evo mene nazad u MDK 10.0, rešio ja da ga pustim da skine onih 650 MB apdejta...

Elem, nisam kao dinke kliktao Cancel i slično u pokušaju da, ako je ikako moguće, zahebem OS, nego lepo klik na Install i ostavim ga da radi.. kad ono:



Posle, ako i kliknete Yes, dobićete jednu ogromnu listu (koja uzgred ne može da se skroluje, a prozor u kom se nalaz "odlazi" negde ispod taskbar-a :) sa nekim porukama o greškama i možete da se slikate. Stavio bih i taj screenshot, ali je ogroman, oko 400 KB, a kako izgleda.. to je tek priča za sebe.

Najgore je što ovo ne radi NIKAKO. Imate cirka 600 MB zakrpa samo za sigurnost i neće ništa da uradi. Nikako da ih poskida.. radi, radi, pa greške i kraj. Jednostavno neće, a bukvalno ništa nisam menjao u sistemu, jer i ne bih da "zabrljam" nešto.

Ovaj Mandrakelinux je definitivno najgora stvar koju sam imao prilike da vidim. Deki, svaka tebi čast ako ti to preporučuješ za početnike.

(inače dok kucam ovaj odgovor u Konqueror, neke reči menjaju, same od sebe, boju (!).. interesantno..)
[ dinke @ 03.10.2004. 10:21 ] @
Ma degojs, nisi otkrio ništa novo. Mandrake je sav takav, pun bugova i gluposti. Ako baš želiš da se igraš sa Linuxom uzmi nešto normalnije, SuSE recimo.

Nego nije ni ovaj vaš XP mnogo zaostao sa time, naročito sp2. U petak sam instalirao xp sa sp2 na ovu "skrivenu" particiju i oma je pola stvari prestalo da radi (da ne pričam da žena sad hoće da me ostavi što sam joj to sr* stavio umesto win2k :).

Uzgred Win update puca i bez kliktanja na cancel :)

[ degojs @ 03.10.2004. 10:29 ] @
Koliko vidim tebi neće da se instalira jedan te isti drajver. Dakle, nije baš da neće siguronosne zakrpe i slično - već jedan drajver i to uvek taj jedan isti, zar ne? Svaki put kod FAILED imaš istu stvar - NVIDIA GEFORCE4.. a sa druge strane, Mandrake ne može da instalira bilo šta od onih 650 MB.

Rekao bih da je razlika ipak ogromna i ne vidim da ti Windows Update puca u toj meri, bar ne prema ovoj slici. Koji drajver sada imaš?

Šta je prestalo da ti radi sa SP2 na XP? Inače, ako prođeš po Windows desktop forumu - gotovo da i nema tema tipa "XP SP2 problemi". S obzirom na broj korisnika istog, rekao bih da je situacija više nego dobra.

I da, ako stavim drugu distribuciju - da li da očekujem manje zakrpa? U čemu je tu fazon (mislim, ne koriste li svi oni manje-više iste pakete)?
[ popeye @ 03.10.2004. 12:44 ] @
A da probaš drugi server za update? Pošto taj koji si izabrao očigledno nema potpise paketa.
[ dinke @ 03.10.2004. 13:08 ] @
Citat:
degojs: Koliko vidim tebi neće da se instalira jedan te isti drajver. Dakle, nije baš da neće siguronosne zakrpe i slično - već jedan drajver i to uvek taj jedan isti, zar ne? Svaki put kod FAILED imaš istu stvar - NVIDIA GEFORCE4..

Da, jeste jedan te isti drajver. Izvinjavam se ako to nije bilo očigledno. No poenta je u tome da ni Win update nije bez mana na šta sam i ranije ukazivao.

Citat:
degojs:
Rekao bih da je razlika ipak ogromna i ne vidim da ti Windows Update puca u toj meri, bar ne prema ovoj slici. Koji drajver sada imaš?

Heh u tome i jeste problem. Stavio sam bio neki dosta svež drajver koji se nije ponašao kako treba pa sam pokušao da iskoristim tu ms-ovu mogućnost i instaliram preko update-a neki koji je (barem po njima) proveren i radi - ali beuspešno. Na kraju sam uradio uninstall drajvera i stavio neke starije koji rade bez problema.

Citat:
degojs:
Šta je prestalo da ti radi sa SP2 na XP? Inače, ako prođeš po Windows desktop forumu - gotovo da i nema tema tipa "XP SP2 problemi". S obzirom na broj korisnika istog, rekao bih da je situacija više nego dobra.

Bah, ljudi imaju gomilu problema degojs. Verovatno nema mnogo postova na es Windows forumu zato što se većina ljudi ustručava da ih stavi (pogotovo imajući u vidu kako se sp1 ponašao kod piratskih kopija, hehe ). Probaj google pa ćeš videti.

Na mom kompu, par aplikacija se ponašalo čudno (AVP, Nvidia utils,TextPad), a bio je problem i kod menija nekih third party programa u zavisnosti koja se Desktop tema odabere. Recimo kod AVP-a po defaultu on skenira sistem u 20:00 i skida update u 19:00. Nakon instalacije sp2 to nije bilo moguće promeniti (tj. on promeni, ali nakon restarta ponovo vrati na staro). Slično kod NVidia drajvera (tih novijih) onaj Desktop Utility koji se startuje u systray-u se uvek vraćao nakon restarta (što se rešilo vraćanjem starijih drajvera, možda je ovo problem i do samih drajvera, nemam pojma). Najviše me je iznervirao taj novi "security feature" unutar IE jer gotovo nista na mom hdd-u nije hteo da otvori (recimo gomilu flash igrica koje moje dete igra) ali sam nekako iskopao kako se to isključuje što nije baš najbolje dokumentovano u helpu. Problem sa menijima me je najviše nervirao, probaću kasnije da ga reprodukujem i da pošaljem screenshoot (sada nisam za svojim compom, a ovaj je samo sp1).

Citat:
degojs:
I da, ako stavim drugu distribuciju - da li da očekujem manje zakrpa? U čemu je tu fazon (mislim, ne koriste li svi oni manje-više iste pakete)?

To zavisi šta distibucija uključuje od tih programa. Recimo Debian je poznat po tome da znatno više testira programe pre nego sto ih izbaci u "stable" distro što rezultuje malo outdejtovanim paketima, dok neki drugi stavljaju najsvežije verzije istih. No, razlika je svakako da ce ti kod SuSE-a taj update zasigurno raditi (iako ceš i dalje imati gomilu toga da skidas, u zavisnosti sta si sve napakovao na masinu).
I da se razumemo, ne možeš kriviti Linux ako se tamo pojavio neki bug recimo u poeditu (third party program za editovanje gettext po fajlova). To bi isto bilo kada bih ja pljuvao po Windowsu zbog bugova u Macromedia DreamWeaveru.
[ Palma @ 03.10.2004. 13:33 ] @
Jedini problem kod SP 2 koji sam primetio je nemogućnost otvaranja slika u *.chm fajlovima. To baš malo pre primetih, tako da nisam imao vremena da vidim kako da sredim to, al' javiću kad budem imao vremena...
[ dinke @ 03.10.2004. 14:17 ] @
Lista programa koji kako ms kaže "are known to experience a loss of functionality when they run on a Windows XP Service Pack 2-based computer" :
http://support.microsoft.com/d...84130&product=windowsxpsp2

Siguran sam da spisak nije konačan. Inače google za xp sp2 problem vraća 745k strana! http://www.google.com/search?h...8&q=xp+sp2+problem&lr=
[ impaque @ 03.10.2004. 15:05 ] @
Citat:
degojs: I da, ako stavim drugu distribuciju - da li da očekujem manje zakrpa? U čemu je tu fazon (mislim, ne koriste li svi oni manje-više iste pakete)?

Ne koriste.
[ Gojko Vujovic @ 03.10.2004. 16:32 ] @
Naravno da ne koriste. Samo im kernel LIČI. Sve ostalo je drugačije.
[ Gojko Vujovic @ 03.10.2004. 16:46 ] @
Instalirao SP2 i pala brzina interneta sa 50.6Kbps na 33.6Kbps
[ degojs @ 03.10.2004. 21:25 ] @
Ček, to je sve? Jedna tema? :-)

@dinke: ne krivim ja Linux zbog bagova u tim paketima. Tema je bila postavljena kao nastavak one zaključane "open vs closed source" i trebala je samo da pokaže da opensource programi nisu ništa bolji po pitanju grešaka od ovih.

Inače, kada sam onomad stavio RH9, odmah nakon instaliranja bilo je 150 MB zakrpa. Ipak, uspešno su poskidani i instalirani. Ovi iz MDK su stvarno beda. Ne znam samo kako poznavalac Linuxa kao Deki može da ga preporučuje za početnike, a ti recimo kažeš da Mandrake zaista jeste pun bagova i sličnih gluposti.
[ degojs @ 03.10.2004. 21:58 ] @
Citat:
Inače google za xp sp2 problem vraća 745k strana!


Inače, Google za aliens mars vraća 230K strana!

http://www.google.ca/search?hl...p;btnG=Google+Search&meta=
[ dinke @ 04.10.2004. 00:00 ] @
Citat:
degojs: Ček, to je sve? Jedna tema? :-)

Ma ima još. Kucaj recimo 'xp sp2' u pretrazi Windows desktop foruma, na svašta ćeš naići. Kao recimo na ovo:

http://www.elitesecurity.org/tema/70900

itd ... Ali kao što već rekoh sumnjam da ga je mnogo ljudi ovde do sada instaliralo.

Citat:
degojsNe znam samo kako poznavalac Linuxa kao Deki može da ga preporučuje za početnike, a ti recimo kažeš da Mandrake zaista jeste pun bagova i sličnih gluposti.

Možda ga Deki preporučuje nekim devojčicama kojima posle treba dodatni support oko raznih problema (hehe).
[ degojs @ 04.10.2004. 00:30 ] @
dinke, jesi li ti pogledao tu temu koju si linkovao? Evo šta kaže čovek:

Citat:
Posumnjao sam i na virus skenirao komp i imao sam sta da vidim 1970 zarazenih fajlova jednim virusom


A kasnije:
Citat:
Uradio sam upravo ono sto je Shadowed rekao ,stavio sam hard u drugi komp i skenirao, i ne samo da sam imao parite.b nego i 40 razlicitih virusa, srecom virus je zahvatio samo neke nebitne fajlove i sistem je ostao netaknut. Izgleda da ipak za svu ovu zbrku nije bio kriv sp2. Hvala svima na savetim.


40 različitih virusa na sistemu..

Momci, stvarno počinjete da me nervirate svojom površnošću.. Pa možete li bar da pročitate to što linkujete?
[ dinke @ 04.10.2004. 08:55 ] @
Citat:
degojs: dinke, jesi li ti pogledao tu temu koju si linkovao? Evo šta kaže čovek:

Sorry degojs, dao sam ti pogrešan link (i ovde se pojavljuje ta cicika pa sam mislio da je to taj).

http://www.elitesecurity.org/tema/70332/0#447441

Ovaj je taj koji sam želeo da postujem u onom prethodnom postu. Inače na ovaj sam nabasao rešavajući problem sa svojim xp-om pa sam zato zapamtio da je cicika nešto tu postovala. Izvinjavam se još jednom zbog površnosti :)
[ axez @ 04.10.2004. 09:16 ] @
Ali mislim.....40 RAZLICITIH virusa????????
Bez obzira da li je pravi link ili ne, pobogu pa to samo na windowsu moze. Jos jedan dokaz da je windows djubre nad djubretom od "operativnog sistema"
[ degojs @ 04.10.2004. 09:48 ] @
@dinke:
Što se cicike tiče, koliko vidim, devojčica je uspešno rešila problem. I to je problem jasno opisan. U čemu je, dakle, problem?

@axez:
možeš ti da imaš i mnogo više gluposti na kompjuteru, neće Windows u tome da te sprečava. Zna se ko radi taj posao - antivirusi. Jednostavno i efikasno.

[ dinke @ 04.10.2004. 10:21 ] @
Citat:
degojs: @dinke:
Što se cicike tiče, koliko vidim, devojčica je uspešno rešila problem.

Pa jeste ga rešila ne kažem ja da nije :)
Citat:
cicika: Da ne davim, kucam ovo iz standardnog SP1, jer sam posle onoga uninstalirala SP2 iz Safe Moda, pošto System Restore nije mogao da se izvrši.

Očekujemo još jedan patch na patch koji će pathovati problem sa patchom koji je patchovao ... You gota love this :))

Nego, gledajući listu programa koji ne rade na sp2 bode mi oči jedna stvar, a to je da gotovo nijedan od firewall-ova koje su ljudi koristili (outpost, zonealarm, ...) ne radi na sp2 a slučajno ms baš u sp 2 izbacio svoj firewall. Takođe primetio sam da su problematični i AV programi (Norton,AVP ...), što me nagoni na zaključak da će u nekom sledećem "pathu na patch koji je trebao da pathuje ..." ovaj service packu X biti ugrađen i ms av software. Besplatan naravno.
[ degojs @ 04.10.2004. 10:39 ] @
Ne dinke, upravo je obrnuto: kao što vidiš SP2 donosi veće promene baš u oblasti firewall-a i antivirusa pa mi je nekako logično da su tu i najveći problemi. Rekao bih da zbog ovih promena stariji programi jednostavno nisu "svesni" novih stvari u Windowsu.

Ja recimo i dalje koristim Norton AV i Zone Alarm Free. Doduše i jedan i drugi su novije verzije pa pretpostavljam da su prilagođeni SP2 promenama.

Što se tiče AV ugrađenog u Windows mislim da bi im to bila dobra stvar. Čini mi se da su tako nešto već i najavili. Doduše, očekujem da će to biti neka slabija verzija, isto kao i ovaj firewall iz SP2, da bi se jednostavno ostavila mogućnost da i third-party kompanije koje žive od toga i dalje mogle da prodaju svoj softver.
[ StORM48 @ 14.10.2004. 01:56 ] @
Vidim da je tema o bagovima, pa da navedem onaj koji me u WinXP-u najviše nervira...

Klik desnim tasterom na C: disk (bez prethodnog kliktanja levim) proizvodi zauzeće procesora od 100%! I to tako može da stoji danima i zauzeće će sve vreme ostati na 100%. Hoće li mi neko objasniti zašto? Neki viši ciljevi?

A što se velikih tiče:
http://www.eetimes.com/sys/new...ticle.jhtml?articleID=19502303
http://welcome.hp.com/country/us/en/prodserv/servers.html
http://www.hpworld.com/hpworldnews/hpw009/02nt.html
http://www.sgi.com/products/servers/
http://www.siemens.com/index.j...d=206515&sdc_langid=1&
http://www.fujitsu-siemens.com/hpc/press/29/bild17.htm
http://www.eci.siemens.com/mar...p;sdc_langid=1&sdc_mpid=26
http://www.cray.com/products/xd1/

Nikome, od onih ko imaju volje da pročitaju sadržaj navedenih linkova, neće biti teško da zaključi koji OS je stabilniji i prihvatljiviji sa Mission Critical stanovišta.

Pozdrav


[Ovu poruku je menjao StORM48 dana 14.10.2004. u 03:43 GMT+1]
[ Reljam @ 14.10.2004. 02:33 ] @
To sa desnim klikom je zbog shell plug-inova. Naime, programi kada se instaliraju mogu da registruju nove stavke u onom property meniju koji se pojavi kada kliknes na fajl. Meni u tom meniju stoji izmedju ostalog i Norton, Perforce, AcdSee i Partition Magic. Sto vise programa instaliras, i sto vise tih programa zeli da se ubaci u taj meni, to ce biti veca guzva.

Na svu srecu, kada prvi put desno kliknes na C: (ili bilo sta drugo), te stvari bivaju izkesirane, i onda stvari rade brze.

To je u grubim crtama ono sto se desava kada kliknes desnim dugmetom. Nazalost, to nije do Windowsa - bilo bi glupo da programi ne mogu da registruju ekstenzije u shellu, a sa druge strane Windows ne moze da zabrani Nortonu da ucitava 5 DLLova kada pokusa da identifikuje fajl (jer Norton ne registruje samo novu stavku, vec zeli i da se ucita da bi znao da iz konteksta izvuce sta treba da radi sa fajlom na koji si kliknuo).
[ StORM48 @ 14.10.2004. 02:49 ] @
Mislim, nisam idiot. Ne govorim ja o pretrpanom OS-u i riljanju po disku zbog instalirane gomile beskorisnog softvera, nego o BAGU, koji je očigledan. Ako klikneš desnim tasterom na C: dobićeš, logično, Meni... jel?

Ali, kada otvoriš MyComputer i bez selekcije levim tasterom, direktno klikneš desnim na C:, ako ti je otvoren TaskMan i Performance TAB, videćeš zauzeće 100%. I to tako može da stoji BUKVALNO beskonačno. Sve dok ne klikneš levim tasterom. Sve to se NE dešava kada se ikonica diska prvo selektuje levim tasterom (ili "lebdi" do selekcije, ako je uključen jednostruki klik), pa tek onda klikne desnim.

To se itekako razlikuje od gore-pomenutog riljanja zbog prenatrpanosti.

Pozdrav
[ Reljam @ 14.10.2004. 03:14 ] @
To sto si opisao se ne desava na drugim Windowsima - pre bih rekao da ti imas nesto instalirano u meni kao sto sam gore napisao. I da to instalirano ima bag. Proveri sta sve imas instalirano...

Na normalnom Windowsu, inace, kada desnim kliknes na C: u ekslopreru, iskoci ti meni i ikonica postane selektovana.
[ dinke @ 14.10.2004. 08:35 ] @
Citat:
Reljam: To sto si opisao se ne desava na drugim Windowsima - pre bih rekao da ti imas nesto instalirano u meni kao sto sam gore napisao. I da to instalirano ima bag. Proveri sta sve imas instalirano...

Na normalnom Windowsu, inace, kada desnim kliknes na C: u ekslopreru, iskoci ti meni i ikonica postane selektovana.

Nešto ovako: ? :))))))))

[ Gojko Vujovic @ 14.10.2004. 09:36 ] @
Dakle windows radi dokle god ne instalirate neki softver.

Prazan windows se verovatno nikada nece skucati, tacno.
[ degojs @ 14.10.2004. 13:54 ] @
Uh treba li da stavljam screenove da kod mene nema problema?
Mislim, ako čak i ima bag - u čemu je problem? Vi znate neki OS koji nema makar 1 bag?

dinke, je l to kod tebe sve krekovan softver?

Citat:
Gojko:
Dakle windows radi dokle god ne instalirate neki softver?


Dakle, ako stavite softver sa bagovima, imaćete, zamislite čudo, softver sa bagovima.



[Ovu poruku je menjao degojs dana 14.10.2004. u 15:17 GMT+1]
[ Dragi Tata @ 14.10.2004. 14:02 ] @
Samo na Windowsu. Linux automatski otkrije i zakrpi sve bagove.
[ degojs @ 14.10.2004. 14:19 ] @
A ne, ne.. nema tamo zakrpa.

Tamo ima jedan drugi sistem: tzv. "Nova verzija". Svaki čas otkriva se masa bagova, tako da im to sa slanjem zakrpa ne bi baš išlo, pa onda mora ovako.
[ Reljam @ 14.10.2004. 16:50 ] @
E bas tako! Garant ti Kasperski skenira disk u pozadini.
[ StORM48 @ 15.10.2004. 00:59 ] @
Ne želim da se raspravljam... koristim oba OS-a i svaki mi za neke stvari odgovara...

A ovo što kažeš u vezi baga, koji sam pomenuo (da se to dešava samo kod mene) je potpuno neozbiljno, tim pre što ne znam NIKOG kome se ista stvar, na identičan način ne dešava.

Znači, ne želim da me neko ubeđuje, probao sam na barem 50 mašina pod XP-om i problem je prisutan na svakoj, bez razlike.

Inače, nemam nikakav antivirus, nikakav firewall (osim "generičkog"), nikakve rezidentne uljeze, a broj servisa je (uključujući ATI2evxx) svega 16.

Ili je možda bag kod tebe, pošto ne radi kako je predviđeno?

Pozdrav
[ degojs @ 15.10.2004. 07:58 ] @
Citat:
tim pre što ne znam NIKOG kome se ista stvar, na identičan način ne dešava.


Dobićeš priliku da upoznaš bar jedan sistem :) Čitaj dalje.


Citat:
Znači, ne želim da me neko ubeđuje, probao sam na barem 50 mašina pod XP-om i problem je prisutan na svakoj, bez razlike.


Sigurno :)

Npr. ako ti ja dozvolim da se konektuješ na moj XP (dogovorimo se lepo sve preko ICQ) i da sam probaš da li bi to bilo ubeđivanje? Šta ako ne bude to što ti kažeš (upozorenje: neće biti tako :)?
[ Gojko Vujovic @ 15.10.2004. 08:27 ] @
Ti si dobio preko veze neku verziju bez bagova. U javnost ne idu takve verzije, one su samo za placenike. 3ABEPA
[ degojs @ 15.10.2004. 08:37 ] @
Ma imam i source. Ne širi priču dalje.
[ caiser @ 15.10.2004. 08:38 ] @
Tema savrseno odgovara ovoj vesti od juce. :)

Citat:

Undead IE bug rises from grave

By John Leyden, The Register Oct 14 2004 8:03AM

Recent updates to IE contain a serious regression that leaves systems once more vulnerable to a flaw fixed more than two years ago, according to security researchers. The vulnerability, which involves how IE processes XML files, gives rise to information disclosure risks. The security bug was patched and closed back in Aug 2002, six months after Microsoft was initially notified about it by Israeli firm GreyMagic Software, which discovered the problem. Microsoft rated the vulnerability as "moderate" when it fixed the flaw as part a cumulative update (MS02-047) to IE issued on August 22 2002.


http://www.securityfocus.com/news/9722

Vrlo interesantan nacin resavanja problema. :) Mozda su bad guys-i zaboravili na ovaj bug pa ajde da ih podsetimo, a? :)
[ axez @ 15.10.2004. 11:07 ] @
Patch koji patchuje patch za patch koji krpi service pack...;)

Sta reci......micro i soft...:)
[ StORM48 @ 15.10.2004. 16:12 ] @
Kao što rekoh, ja imam dokaze za tvoje tvrdnje. Evo jednog:
http://archives.neohapsis.com/...es/ntbugtraq/2003-q2/0028.html

a evo i drugog:
http://www.neowin.net/images/screenshots/rcxp_full.jpg

a i Dinke je potvrdio isto.

Znači, mi imamo neke "loše" verzije, a ti imaš normalnu.

Nego, tražeći razlog za pojavljivanje pomenutog baga, našao sam kako se rešava problem. Potrebno je isključiti Transition Effect u Appeariance tabu (Display). Tada problem izostaje, ali me i dalje nervira.

Molim prisutne da pročitaju bar prvi link, koji predstavlja iskustva čoveka koji je nazvao "tehničku podršku MS" da se konsultuje u vezi baga, kao i da provere moju tvrdnju kod sebe. Ako i pored svega navedenog i dalje budete tvdili (neki od vas) da bag ne postoji - OK, prihvatam, ne postoji. Verovatno mi ne radi drajver za grafičku, pa brljavi za procesorom i njegovim zauzećem. ;)

Pozdrav
[ degojs @ 15.10.2004. 16:20 ] @
Citat:
Patch koji patchuje patch za patch koji krpi service pack...;)


Najnovija verzija novije verzije nove verzije poslednje verzije poboljšane verzije.. :)




@Storm:
u pravu si. Kod mene je Transition Effects isključen. Kada se uključi, bag može da se reprodukuje.
[ Gojko Vujovic @ 15.10.2004. 16:42 ] @
A ja se cudim kako nikad nisam naleteo na taj bug u xp-u... i onda shvatim da nikad i ne koristim explorer za pristup fajlovima, tako da i nemam potrebe da radim 'desni klik' na fajl. Total Commander je zakon. :)
[ -zombie- @ 21.10.2004. 03:29 ] @
hehe.. bravo za degojsa, lepo čovek prizna kada pobiju neku njegovu izjavu..

a dok se relja ne javi sa još nekim objašnjenjem zašto se to dešava (u osnovi, da svali sve na treću-žurku :-P), možemo da biramo jedno od već ponuđenih objašnjenja u koje ćemo da verujemo..

Citat:
To sa desnim klikom je zbog shell plug-inova. Naime, programi kada se instaliraju mogu da registruju nove stavke u onom property meniju koji se pojavi kada kliknes na fajl. Meni u tom meniju stoji izmedju ostalog i Norton, Perforce, AcdSee i Partition Magic. Sto vise programa instaliras, i sto vise tih programa zeli da se ubaci u taj meni, to ce biti veca guzva.


Citat:
To sto si opisao se ne desava na drugim Windowsima - pre bih rekao da ti imas nesto instalirano u meni kao sto sam gore napisao. I da to instalirano ima bag. Proveri sta sve imas instalirano...

Na *normalnom* Windowsu, inace, kada desnim kliknes na C: u ekslopreru, iskoci ti meni i ikonica postane selektovana.


Citat:
E bas tako! Garant ti Kasperski skenira disk u pozadini.


stvarno relja, mogao bi da pitaš da te prebace u odeljenje za marketing (čujem da je bolja plata, nema stresnih rokova, etc..). evo, možeš i sve nas da navedeš kao referencu, da potvrdimo da odlično radiš taj posao..

:-P
[ Reljam @ 21.10.2004. 04:55 ] @
Promakao mi je Stormov post, procitao sam link i stvarno je tako - bag! Nisam ga provalio ranije, ali jeste, definitivno je tu, Storm je bio u pravu. Pogledacu o cemu se radi u bazi, valjda ce ga kad-tad srediti :)

Zombie, drago mi je da se brines za moj career path, ali ne brini, sve ide kako treba za sada... <kuc kuc>

Mada mislim da i ovi iz marketinga imaju kojekakve rokove, ni to nije lak posao.
[ dinke @ 21.10.2004. 07:50 ] @
Citat:
degojs: U pravu si. Kod mene je Transition Effects isključen. Kada se uključi, bag može da se reprodukuje.

Btw, probao ja juče ovaj bug na nekim novim makinama koje imaju samo Windoze instaliran i naravno bug se svuda ispoljava. Sad sam isključio "Transition Effects" ovde kod mene kući i zaista bug se onda ne ispoljava. Inače "Transition Effects" je po defaultu uključen.
[ degojs @ 21.10.2004. 14:40 ] @
Citat:
hehe.. bravo za degojsa, lepo čovek prizna kada pobiju neku njegovu izjavu..


Pa... "priznao" sam onda kad je dato tačno uputstvo kako reprodukovati bag. Ja da napamet "ubodem" da je trebalo uključiti Transition Effects, nema šanse. I to sam probao i kod kuće i na poslu i naravno ništa od baga jer su ti efekti bili isključeni na oba računara..
[ chupcko @ 22.10.2004. 22:10 ] @
Uf, ja se izvinjavam sto ista pisem ovde, ali neke stvari mi nisu jasne :).

Kolicina bugova je mera kojom odredjujete koliko je neki koncept organizovanja programera ozbiljan ?

Moram priznati da ta mera (u metrickom smislu) je jedan od pokazitelja koliko je neki koncpet pogramiranja ozbiljan.

Ako izuzmemo razne organizacije rada programera da li mozemo reci da u strucnom smislu obe koncepcije (close i open source) koriste iste ako ne i slicne principe rada.

Sada je to bas pitanje, ali recimo da koriste.

Ono sto daje po meni prednos open sourcetu je mogucnost (a ne obaveza) usavrsavanja i analize (sto narocito ne koriste svi zivi, ali eto neko to voli).

Ja to gledam i malo drugacije, kako bi sada svet izgledao da se kojim slucajem Tesla nije odrekao tantijema za svaki kw elektricne energije koja se prozivede ? Da li bi imali sva ova cuda koja koriste tu istu elektricnu energiju.

Naravno Edison je bio protiv Tesle, jer je bilo koje besplatno resenje smanjivalo prodaju njegovog jedinog komercijalnog ... (naravno elektricna energija nije besplatna, ali je jeftinija).

Tako da je lepo sto se pronalaze bagovi, cak nekako interno mislim da sto se vise bagova pronalazi vise ce se i ispraviti (open source tu pomaze jer je krug ljudi koji mogu otrkiti bug siri).

Zanimljiva rasprava, ali samo pokazuje frusiranost ucesnika :). Ne znam zasto bi jedni morali da teraju druge da promene stav ? Osim ako to ne rade da bi izlecili svoje drustracije :).

Mene isto nervira kada moram da radim nesto na windowsu, i kada ne znam sta se desava na masini (jel neko nekada kucao netstat -e -a i pokusao da shvati ko koga tu ?).

Nadam se da cete jos malo da pljujete :), zabavno je citati :).
[ degojs @ 23.10.2004. 16:31 ] @
Citat:
Zanimljiva rasprava, ali samo pokazuje frusiranost ucesnika :)


Da li bi mogao da nam pojasniš slučaj asistenta (ili šta već) koji ima ideju da se uvede brainfuck kao obavezno štivo za studente? U koju to kategoriju spada?

Mi ipak u svojim ozbiljno-neozbiljnim prepucavanjima ne idemo toliko daleko.

Citat:
Nadam se da cete jos malo da pljujete :), zabavno je citati :).


Pljuc!
[ Reljam @ 23.10.2004. 22:16 ] @
To spada u kategoriju isfrustriranih asistenata. :)

Znas ono "kako su mene, tako cu malo ja i vas". Koliko god se ljudi trudili da to ne rade, takve stvari ipak nekako isplivaju podsvesno (naravno u manjoj meri).
[ dinke @ 23.10.2004. 23:21 ] @
Inače za neupućene koji ne prate forum "art of programing", brainfuck je programski jezik. Ja sam za to po prvi put saznao baš na es-u (na threadu Programski jezik Brainfuck).