[ pokusaj @ 22.09.2004. 09:40 ] @
Imam nekoliko aplikacija pisanih za konzolu. Zeleo bih da ih "portujem" i za X.
Predhodnih nekoliko dana sam malo istrazivao kako i sta. Vidim da postoje totalno dve nezavisne i razlicite grane (verovatno i jos kao fltk ili sl.) u vidu gtk-a i qt-a. Svaka ima svoje alate za izradu GUI-a (sto je meni jako bitno) .
Ja sam malo "ceprkao" po tim, alatima, pokusavao neke stvari, ali nikako da proradi.
Pa sam hteo da se savetujem sa iskusnijima sta je bolje/lakse da koristim?
I ako nije problem da mi neko u kratkim crtama objasni kojim redosledom se radi takav jedan projekat, dakle da li prvo pravim GUI ili kucam kod i na koji nacin ih povezujem?

Unapred hvala svima

[Ovu poruku je menjao Dejan Lozanovic dana 24.09.2004. u 00:57 GMT]
[ dr ZiDoo @ 23.09.2004. 10:02 ] @
GTK vs. QT, krenemo li nećemo skoro završiti :)

Šala, meni je GTK bolji, ja korisim Gnome i nekako mi je sređeniji od KDE. KDE mi je nakako fluidan, spor, stalno imam osjećak da će se zapucati.

Što se tiče Developmenta, QT je rađen u C++, a Gtk u Cu. Ja svoj glas dajem Cu, tako da ako se odlučim da portujem neke aplikacije u grafičko okruženje to će sigurno biti Gtk.
[ Dejan Lozanovic @ 23.09.2004. 12:55 ] @
Evo kako stoje stvari QT je definitivno najlaksi toolkit sto sam do sada video, mada je QT kompletan framework sto ce reci u sebi ima klase koje obezbedju rad sa socketima, bazama podataka itd...

Dok je FTLK sampion po pitanju brzine.

Svi ostali toolkitovi su negde izmedju i po meni ova dva ekstrema imaju smisla, ako hoces brzinu izvrsnog koda da to radi sto brze i sa 486 racunarima onda je izbvor FLTK, a ako zelis da uradis neku veliku aplikaciju za jako malo vremena onda je QT nekako prirodnija stvar. S tim sto se mora napomenuti i pitanje licence QT je izdat kao pod GPL licencom sto znaci da svi tvoji programi koji ga koriste moraju biti GPL ili da kupis komercijalnu verziju koja nije pod GPL-om.

Dok je FLTK izdat pod LGPL-om sa jos malo relaksiranim uslovima dozvoljavaju i staticko linkovanje. Tako da sa FLTK-om mozes potpuno legalno da distribuiras svoj program pod svojom komercijalnom licencom.
[ Dejan Lozanovic @ 23.09.2004. 13:20 ] @
Citat:
dr ZiDoo:
Što se tiče Developmenta, QT je rađen u C++, a Gtk u Cu. Ja svoj glas dajem Cu, tako da ako se odlučim da portujem neke aplikacije u grafičko okruženje to će sigurno biti Gtk.


OOP je mnogo prirodniji pristup nego proceduralno programiranje. Razlika u brzini je jako mala u korist cistog C-a. A da ne pricamo koliko je lakse odrzavati jedan C++ veliki projekat od takvog istog u C-u.
[ pokusaj @ 23.09.2004. 13:29 ] @
Hvala vam na odgovorima.
Imam jos nekoliko pitanja, koji alat za takvu vrstu programiranja da izaberem?
Da li je kdevelop kao i svako drugo c++ razvojno okruzenje? Da li mi omogucava klik-klik kodiranje kao u npr. Visual Studio ili Borlandov Builder i sl.
Gde da nadjem neke jednostavne primercice, da se uputim u materiju?

Hvala.
[ Mitrović Srđan @ 23.09.2004. 14:16 ] @
qt desinger .....ima taj klik klik sistem za crtanje gui i ostale kurce kao npr delfi i vb
....
[ gosha @ 23.09.2004. 14:20 ] @
Ako se odlucis za GTK+ onda pogledaj gtkmm biblioteku.

Pozdrav Goran.
[ Goran Rakić @ 23.09.2004. 14:54 ] @
Da malo flame-ujemo... (doduse u dozvoljenim granicama). GTK (i gtkmm) ima mnogo bolji widget packing mehanizam sa container-ima od QT-a, dalje ima nekako sredjeniji izgled i lepsi rendering fontova, lako se portuje na Windows platformu narocito uz GTKWimp temu, i nadasve free of charge je. Glade je takodje odlican GUI designer, a libglade resava programere mnogih muka.
[ Dejan Lozanovic @ 23.09.2004. 16:52 ] @
Citat:
pokusaj: Hvala vam na odgovorima.
Imam jos nekoliko pitanja, koji alat za takvu vrstu programiranja da izaberem?
Da li je kdevelop kao i svako drugo c++ razvojno okruzenje? Da li mi omogucava klik-klik kodiranje kao u npr. Visual Studio ili Borlandov Builder i sl.
Gde da nadjem neke jednostavne primercice, da se uputim u materiju?

Hvala.


Kada je je u pitanju QT onda imas pokreni QT designer i tamo medju helpom imas manual za QT Designer, ali pre toga pogledaj u helpu sam tutorial za QT tj predji onih prvih 10 lekcija cisto da bi shvatio koncept, a posle toga uzmes manual za QT designer. Ovo ce ti doci uz svaki distro.

Kod Fltk-a pogledaj ove video snimke, i sve ce ti biti jasno
http://seriss.com/people/erco/fltk-videos/

oficielni sajt za fltk je http://www.fltk.org ili pogledaj lekin http://www.fltk.net, a program za graficko dizajniranje formi zove se fluid.

A mozes da probas i onaj VDKBuilder na http://vdkbuilder.sf.net
[ dr ZiDoo @ 23.09.2004. 18:37 ] @
@Dejan Lozanovic

I ranije sam živio u toj spoznaji ali dobro je što si napomenuo.
Neam pojma, sada kada pogledam jeste nekako sve na strani QTa ali mi je GTK jednostavno bolji, ne znam za tebe?

Opet nikada ne programiram neke velike stvari (izuzev PHPa), pa mi je C sasvim dobar.
[ pokusaj @ 23.09.2004. 20:36 ] @
Hvala vam svima, mnogo ste mi pomogli.
[ Bager @ 23.09.2004. 21:47 ] @
Ako si mozda programirao u Visual Basic-u onda pogledaj Gambas. Nije valjda sve u C/C++
[ Dejan Lozanovic @ 23.09.2004. 22:52 ] @
Citat:
Bager: Ako si mozda programirao u Visual Basic-u onda pogledaj Gambas. Nije valjda sve u C/C++ :)


Ili http://hbasic.sourceforge.net/ Hbasic ukoliko vam treba basic.

Ili nesto ala delphi http://www.lazarus.freepascal.org/
[ Bager @ 24.09.2004. 00:26 ] @
Po meni, gambas je znacajno bolji od hbasic-a, probao sam i jedan i drugi. Svakako treba probati oba, vjerovatno ces znati odabrati pravi.
[ FormatC @ 22.01.2005. 00:17 ] @
Gambas mi deluje bolji.
[ bobzilla @ 22.06.2005. 01:45 ] @
Neko je pomenuo GTK i C... Postoji i GTK bind za CPP, tako da se resava taj problem ne postojanja OO sistema. Bez obzira, ja vise volim C. :)

Mozes probati Glade, ako se odlucis za GTK. Glade je GTK interfejs dizajner. Ima nekoliko tutorijala na netu za GTK+2.x i Glade. Pre svega pogledaj na http://www.gnome.org/

Sto se tice Gambasa, dosao uz moju distribuciju, ali se stalno rushi... Neko ima slican problem?

A lazarus... Koristi FPC 1.0.10 ja mislim... Ja downloadovao 2.x i nece Laza da se kompajlira... Nemam ADSL. Skidao sam kod jednog drugara koji je u medjuvremenu vratio modem zbog para... A sad je i to presusilo. Ja imam uzasnu vezu i nema sanse da skidam tih 30-50 Mb. :(
[ bobzilla @ 19.01.2006. 02:29 ] @
Mala ispravka... Stabilna verzija Lazarusa radi sa GTK1.2 i FPC 1.x.... Razvojna radi sa GTK2 i FPC 2.x...

Ako koristite Lazarus morate imati na umu da se softver staticki linkuje. To znaci da i najmanji programcic ima nekoliko mega.

Inace.... Za koriscenje specificnih platformskih funkcija koje nisu ugradjene u LCL (Lazarusov OO model zasnovan na VCL), moracete koristi ugradjene mogucnosti FPCa... Ako razvijate multiplatformski softver, to moze predstavljati problem. Ako je u pitanju samo Linux (*nix) softver, to ne predstavlja nikakav problem. Inace LCL je jako slabo dokumentovan (iako postoji Lazarus wiki). Stoga bi neka starija knjiga o osnovama Delphija mogla odraditi posao. Napr: Delphi 4 sa resenim zadacima (domaci autor). Knjiga se bavi Object Pascalom i Delphijem. Pretpostavljam da bi vecina primera radila sa Lazarusom. Posedujem tu knjigu i pokusacu jednom prilikom da kompajliram primere. Verujem da ce to biti upesno.