[ dendic @ 22.09.2004. 12:30 ] @
Dobio sam router 801 bez flash memorije.nabavio sam praznu memoriju flash od 8Mb.Gdje da downloadujem IOS za cisco 801 ruter.Ono sad mi se samo javlja sa boot#...
[ Gojko Vujovic @ 22.09.2004. 12:59 ] @
Pa to je komercijalan softver tako da moraš da ga potražiš od nekog cisco distributera.

Isto kao što ne bi smeo da koristiš piratski windows u production enviromentu, niti da tražiš na forumu download za piratski windows, zar ne?
[ zsteva @ 22.09.2004. 21:58 ] @
nema firmware za cisca da se skine ? mora da su kinezi poceli da shtancuju
ciscoe bez firmera :))))

btw: imash 8Mb flash PCMCIA karticu ? ili si menjao flash direktno u njemu ?
[ cume @ 23.09.2004. 01:59 ] @
Citat:
Gojko Vujovic: Pa to je komercijalan softver tako da moraš da ga potražiš od nekog cisco distributera.

Isto kao što ne bi smeo da koristiš piratski windows u production enviromentu, niti da tražiš na forumu download za piratski windows, zar ne?


Pa sad , po toj logici bi linksys ili d-link trebali da naplaćuju za upgrade firmware-a za njihove uređaje , a oni to naravno daju za dž.

Pa već kad ciscu daš pare za router trebalo bi da obezbede nekakav support i poboljšane verzije tog ios-a?(nemam iskustva sa cisco uređajima , pa mi je čudno)
[ jogurt @ 23.09.2004. 08:11 ] @
Citat:
cume: Pa sad, po toj logici bi linksys ili d-link trebali da naplaćuju za upgrade firmware-a za njihove uređaje , a oni to naravno daju za dž.


To je ipak pogresna logika, cume. Ciscov ruter nije jak zbog ne-znam-kakvog-spec-hardvera u sebi ili dizajna kutije, vec upravo zbog svog softvera, IOS-a.

Zoran
[ Gojko Vujovic @ 23.09.2004. 09:14 ] @
Pa jedno je šta mi MISLIMO da bi trebalo da bude (ili ne bude), a drugo je šta Cisco radi. A oni se pitaju jedino pošto je sve to njihovo, naravno. :) Tako da ne vidim kako je moja logika pogrešna, to zapravo nije nikakvo moje zaključivanje već činjenično stanje kakvim ga Cisco kao i većina kapitalističkih firmi sa zapada i predstavljaju. Platiš, voziš. Oni odlučuju kad je upgrade besplatan a kada se plaća, tj. da li je samo bugfix ili skroz novi feature set.

Da je on kupio taj ruter od distributera, svakako bi imao IOS. :)
[ jogurt @ 23.09.2004. 09:43 ] @
Ovde se izgleda radi o nesporazumu.
Citat:
Gojko: Tako da ne vidim kako je moja logika pogrešna

Mislio sam na cume-tovu "logiku" da bi bilo prirodno da Cisco daje
upgrade za dz za sav svoj software kupis neku Cisco kutiju, ako je to vec
praksa kod Linksys-a i slicnih.

Zoran
[ Gojko Vujovic @ 23.09.2004. 10:17 ] @
Ok na njegovu poruku sam i ja mislio, a odgovarao malo tranzitivno, mislio sam da citat nije potreban. Sorry ;)
[ markom @ 23.09.2004. 10:43 ] @
Citat:
Da je on kupio taj ruter od distributera, svakako bi imao IOS. :)


Grešiš, ovaj, silno grešiš :-). Da bi suzbio "sivo" tržište svojih rutera i povećao zaradu od IOS-a, Cisco je pre par godina uveo veoma "zanimljivo" licenciranje IOS-a. Naime, ti možeš od preprodavca da kupiš ruter, ali samom kupoprodajom hardvera i prodavac i kupac gube licencu na IOS - kupac treba ponovo da je kupi. U zavisnosti od platforme i "IOS feature seta", ovo košta od $400 do $25000.

Što se upgradea tiče, to je bar prosto. Svaki licencirani korisnik IOS-a ima pravo na unlimited upgrade IOS-a u okviru ekvivalentnog feature seta, dokle god uredno plaća SMARTNet. Ovo takođe omogućava direktan pristup Ciscovom TAC-u (Technical Assistance Center).

Marko.
[ Daks @ 02.10.2004. 17:22 ] @
Koji software koristiti za komunikaciju racunar ---> router, za podesavanje parametara, IP i sl?

Hvala!
[ markom @ 02.10.2004. 18:18 ] @
Lično koristim SecureCRT pošto mi najviše odgovara, ali može i svaki drugi terminal softver -- HyperTerm, TerraTerm, Minicom, ...

Marko.
[ Gojko Vujovic @ 02.10.2004. 18:26 ] @
A ako je na routeru vec konfigurisan osnovni set ip parametara (ie. adresa, maska i eventualno default ruta), mozes i preko obicnog windowsovog telneta ako je enable-ovan takav pristup menadzment interfejsu rutera.
[ Daks @ 02.10.2004. 18:33 ] @
Hvala Marko na brzom odgovoru!

Moze li se izbjeci takva vrsta konfigurisanja. Imao sam prliku da budem prisutan kada je tip instalirao router 805. Uz njega je dosao nekakav software s kojim je korak po korak odredjivao parametre. Nije ulazio preko terminala vec je sve parametre postavio preko tog programa znaci bez poznavanja komandi.
[ Gojko Vujovic @ 02.10.2004. 18:45 ] @
Moguce je, npr. cisco works ili neki od kompleksnijih cisco NMS-ova.
[ markom @ 02.10.2004. 19:06 ] @
Uz sve rutere 800 serije dolazi softver koji se zove FastStep koji služi za osnovnu konfiguraciju. Lično sam ovo probao samo jednom pre par godina -- ne znam kako se koristi.

Marko.
[ Daks @ 02.10.2004. 20:12 ] @
Svaka cast upravo mi je ta informacija trebala. Nikako se nisam mogao sjetiti kako se zove taj software. Kupio sam polovan Cisco 1600 i uz njega nisam dobio nikakav CD a hocu da pokusam da ga sam konfigurisem i nadam se da cu uspjeti uz ovaj forum i naravno nesto i nauciti (to je i svrha foruma zar ne).

Imao bih jos jedno pitanje. Uz router nisam dobio kabal za povezivanje racunara i routera, kako se zove taj kabal, jeli to konzolni kabal???


Hvala puno!!!!
[ mod markom: izbačen link ka nelegalnom komercijalnom softveru ]

[Ovu poruku je menjao markom dana 02.10.2004. u 21:26 GMT+1]
[ markom @ 02.10.2004. 20:25 ] @
Da, konzolni kabl. Drugi naziv koji Cisco koristi je "rollover". Uzgred, piraterija nije dozvoljena na ovom forumu.

Marko.
[ Daks @ 02.10.2004. 20:31 ] @
Cisco Fast Step™ software, a free software configuration utility, is an easy-to-use Windows based graphical interface that simplifies the setup, monitoring, and troubleshooting of Cisco home and small offices (SOHO) routers including the Cisco 700, 800 and 1600 series.

Mislim da nije u pitanju piraterija!
Izvinjavam se ako grijesim!

P.S. Direktno sa cisco.com
http://www.cisco.com/pcgi-bin/tablebuild.pl/faststep

To download files, click on the link below and enter user name as anonymous and password as your email address.
[ markom @ 02.10.2004. 20:57 ] @
Jeste ako pošalješ link sa nekog .tk sajta. Ako pošalješ regularan link, kao sad, onda nije :-)

Marko.
[ Daks @ 02.10.2004. 21:04 ] @
Veoma cijenim ovaj forum i nikada ga nebih omalovazio. :-)
Puno hvala na pomoci!!!
[ salac @ 03.10.2004. 08:13 ] @
Ne da ciscov hardver nije specijalan, nego je smesan - uglavnom koriste risc procesore od 100mhz, a samo najelitniji, top modeli, imaju 'zver' na 233 mhz Smesno.........
Uzgred vec dosta radim sa ciscovim uredjajima i nikad mi nije bilo jasno zasto se za tako mnogo para dobija toliko malo - nekada, ne tako davno, uz cisca su dolazili CD+stampana upustva (ne mislim ovde na moronska 'kako-da-ustekam-ruter-u-struju' uputstva vec dokumentacija koja je zaista nesto vredela). A zatim se odustalo od papira, pa je dolazio cd sa pdf-ovima. A sada? Nista Ako nekog interesuje bilo sta morace da ode na www.cisco.com i potrazi dokumentaciju (koje srecom tamo ima na tone).
Btw, ni sam IOS nije ultra-hiper-giga ekskluzivan - svake *nixe moguce je pretvoriti u zverinu koja ce da radi isto sto i bilo koji cisco, pa i mnogo vise od toga (neki ljudi su se vec dosetili toga pa su svoje znanje poceli da naplacuju, napr John Tully i njegov MikroTik). Uzmes dobru novu konfiguraciju za par stotina evra (plasis se da ti ne crkne hard - instaliras sistem na flash disk), roknes *nixe, isetujes sve sto ti treba i dobijes ruter pored koga cisco moze samo da sedne i place
[ linux_wlan @ 03.10.2004. 10:13 ] @
E svaka ti dala, slazem se stobom u svakom slovu.

Pozdrav
[ Gojko Vujovic @ 03.10.2004. 10:17 ] @
> Ne da ciscov hardver nije specijalan, nego je smesan - uglavnom koriste
> risc procesore od 100mhz, a samo najelitniji, top modeli, imaju 'zver'
> na 233 mhz :) Smesno.........

Da s tim što je taj procesor uglavnom rasterećen (ako se cisco dobro konfiguriše i ako je mreža dobro planirana, to već zavisi od admina, i ako je tako konstruisan ruter pošto ih svakako ima raznih) i veći deo posla preuzimaju ASIC kola, supervisor kartice, i šta već ne.

Tako da mislim da ti uopšte ne stoji da hardver nije specijalan. Hardver je sjajan za ono za šta je namenjen, a CPU megaherci nisu merilo snage, kao što je to slučaj kod PC-ja.

> Uzgred vec dosta radim sa ciscovim uredjajima i nikad mi nije bilo jasno
> zasto se za tako mnogo para dobija toliko malo - nekada, ne tako davno,
> uz cisca su dolazili CD+stampana upustva (ne mislim ovde na moronska

I dalje dolaze, ovih dana sam otvarao nove cisco kutije, što switcheva, što APova nekih i svaki je bio uredno dopunjen. Smeta samo "made in china", ali to je druga priča i vezana je za globalni trend - čujem da i juniper izmešta r&d odeljenja i proizvodnju u NRK.

> Uzmes dobru novu konfiguraciju za par stotina evra (plasis se da ti ne crkne
> hard - instaliras sistem na flash disk), roknes *nixe, isetujes sve sto
> ti treba i dobijes ruter pored koga cisco moze samo da sedne i place:)

Da je to tako, cisco bi odavno propao. Sreća po njih pa je PC arhitektura neviđeno đubre, dobra možda samo za windows i njegove igrice. Uskih grla ima suviše da bi PC mogao da stigne ciska, osim ako ne pričaš o ruterima koji vrte internet saobraćaj reda 2-5 megabita i neki minoran pps (200-300 malih korisnika u navedenom bendvitu). Pa linux kernel uz najveće budženje i optimizacije ne može da priđe ciscu. Pogledaj ove nove 28xx serije i deklarisani PPS/protok. O tome PCI magistrala (i linux4thedesktop) može samo da sanja! I to da sanja kad je o čistom rutiranju reč, a da ne pričamo kada uz taj isti bandwidth treba držati ko zna koliko BGP sesija i ogromne routing tabele, procesirati kompleksne access liste, raditi QOS, i gomilu drugih opcija koje cisko često može da radi wire-speed, dakle bez uticaja na brzinu switchovanja paketa (da, to ispadne L3 and higher switching, više to ne zovu ni rutiranje pošto asocira na nešto sporo;).

A ako je tebi mikrotik neko merilo onda si ga definitivno poredio sa pogrešnim ciskom, tj. to tržište koje gađa mikrotik i onako nije teško zadovoljiti - tu već ima mnogo igrača koji out of the box rade posao. Cisco, Juniper i ostali se drže na drugim tržištima, a za ovo o čemu ti pričaš koriste linksys koji su kupili, čisto da ih ima i na tom polju.
[ salac @ 03.10.2004. 19:03 ] @
Gojko,

moram malo da pojasnim svoj stav. Ne smatram ja da je ciscova oprema losa, samo da je precenjena

Kazes, PC arhitektura je nevidjeno djubre? U odnosu na sta? No ofens, no da li znas neke inzenjerske & konstruktorske tajne, jer sve sto sam video od interne strukture cisco rutera su kripticne blok-seme - sistem je crna kutija, pa mogu likovi iz Cisca da velicaju svoja ceda do neba, da su ovoliko ili onoliko 'do dzadza' optimizovana, a nama ostaje da im verujemo na rec

Nazalost, ja kako otvorim kutiju sa ruterom, umesto CD-a zateknem obavestenje na engleskom da se CD vise ne isporucuje, ali zato uz sitnu naknadu moze da se poruci sa ciscovog sajta. Nije da kukam za CD-om, imam vec celu kolekciju (nakupilo se tokom godina ) ali ako drugi veliki proizvodjaci odluce da ispostuju kupca (AT, HP, 3com), cemu 'jajarenje' ? I tako od ovog proleca.....hmmmmm nije valjda da nasi distributeri vade cd-ove?

Ali da ogranicim temu - nisam ciljao na ono sto u ciscu zovu 'internet core ruteri', kao sto je napr. novi Cisco CRS-1, sa ASIC-om od 188 paralelizovanih RISC procesora; mada bas me interesuje koliko ova zver kosta, i koliko bi kostalo da umesto ovoga napravis klaster na najobicnijoj 'budjavoj' PC arhitekturi opskrbljenoj 10Gbe karticama ili gigabitnim karticama, i pustis ga da radi isti posao. Pa da se uporedi cuveni odnos cena/mogucnosti Patoloski slucaj i jedino vredno kao tema za razmisljanje - pitanje je da li bi se to isplatilo jer mora neko platiti ljude koji su se eto iz inata resili da od PC trasha naprave nesto sto ce da odere CRS-1.
A odnos cena/mogucnosti (sto je meni kao inzenjeru uz stabilnost jedina bitna kategorija, ne padam na brendove) za sirom rasprostranjenu opremu kojom male i srednje ( do 5000 zaposlenih) kompanije povezuju svoju infrastrukturu - je izrazito nepovoljan u odnosu na bilo koje *nixe. Mikrotik sam onako uzgred ocesao, kao primer kako dosetljivi likovi mogu dobro da zarade tako sto malo modifikuju i lepo spakuju potpuno besplatne stvari - al dobro, kad smo vec kod njega ajd malo pogledaj sta nudi, pa pogledaj jos jednom specifikacije gorepomenutih small&medium enterprise cisco rutera, pa vidi koliko sta kosta Za brzinu obrade paketa je izlisno brinuti se - koliko god RISC i koliko god optimizovan bio, ne moze nesto sa svojih 224 ili 233 MHZ plus par ASIC-a da se nosi sa necim sto je u sirovom taktu 10X brze.

U svakom slucaju, popularnost cisca i nije tako tesko objasniti - najdokumentovaniji uredjaji, sa cisco akademijama po celom svetu (i sam si ako se ne varam deo te price), koje su odskolovale na hiljade ljudi od kojih mnogi znaju samo za cisca i nista vise - i to je to Al dobro, barem znaju da rade u konzoli, a ne kao oni iz M$ skola )))

Pozdrav!

ps. a mozda me samo uhvatio bes jer ne mogu da dodjem do onog IOS-a ? ))))))
[ whitie2004 @ 04.10.2004. 10:01 ] @
Ja bi ipak rekao da je ovaj hardver specifican :-)

Sta reci za zver od svica koji ima 4 ili 8 mega bafera ( ko jos proizvodi tolicke cipove...), ili mesta za samo 16000 MAC adresa, 1000 VLAN-a .... bruka! Ali taj isti katalist gura 256 GBps - a to je tesko i zamisliti. Sever i jug na plocama komuniciraju na 1 GBps! A opet, treba li reci da je svaki pentijum kanta za ono sto se nalazi na grafickoj plocici...

Svojevremeno su bili ponosni na supervizor 2 modul gde su procesor digli sa 25 na celih 37,5 Mhz. Sasvim dovoljno za nadgledanje 3.6 GBps. Kako li su se tek osecali (kosmos) kad su na 3-ci digli procesor na 150 MHz ...

Ocito da u ovoj igri ne impresionira takt procesora vec siroka ( vrlooosiroka ) magistrala.

Najzad, u diskusijama dominira stav Cisko - kvalitet,cena, dominacija ... linksys - jeftino, tanko, povoljno. Kada se nakacis na njihov saj iznenadi te da je linksys ciskov divizn...

Aj' sad izvuci neki zakljucak :-)
[ salac @ 04.10.2004. 12:19 ] @
Ih bre
A ja mislio da pricamo o ruterima, a ne o switch-evima
Bilo bi extremno glupo i razmisljati o tome da od PC-ja napravis switch - pa jos sa 24, 32 i vise portova. Brrrrrrrrrr
Switching i routing su 2 razlicite kategorije, da ne zalazimo u to sta sa paketima rade jedni a sta drugi - to je tema za jednu ili dve knjige a ne par (desetina ) poruka na forumu.

A za LinkSys znam, i licno ne cenim pomenuti odeljak Cisca.

Izvodim zakljucak:
oni tamo su glupi, pa ce za male pare da naprave nesto sto ce da se poredi sa njihovim preskupim uredjajima
[ markom @ 04.10.2004. 16:42 ] @
Citat:
Switching i routing su 2 razlicite kategorije, da ne zalazimo u to sta sa paketima rade jedni a sta drugi


Pa ovo je sve više i više diskutabilno u današnje vreme. Recimo baš na primeru Cisco Catalysta 6500. Zvanično je to switch. Cisco 7600 je zvanično ruter. Suštinski, to je isti uređaj, različitog imena i različite boje :-).

Manje ekstreman primer su ostali moderni multilayer switchevi (Cat. 3550, 3750, itd.). Iako su suštinski switchevi, sasvim lepo mogu da rade poslove osrednjih (distribution layer) rutera sa znatno većim performansama (recimo 3750 ima backplane bandwidth od 17.5 Gb/s - ako zatvoriš backplane prsten, 35 Gb/s).

Sa druge strane, ne zaboravi da u datom trenutku, i switch i ruter rade switchovanje" paketa. Tj. paket sa jednog interfejsa prebacuju na drugi. Proces rutiranja se sastoji iz dva stepena: 1) odluke šta treba uraditi za dolaznim paketom; 2) sama radnja (koja može biti svašta, al' da banalizujemo i kažemo da se sastoji iz prebacivanja paketa sa ulaznog na izlazni interface).

Što se tiče prednosti Cisco opreme... Na manjim platformama, prednost nije toliko u hardveru, koliko je u softveru. Zaista, većina PC računara može da se podesi tako da bez problema radi kao "ruter" na stub mrežama. Međutim, kod bilo kakve kompleksnije topologije, gde je potrebna nekakva logika koja se ne svodi na default rutiranje, do prednosti dolazi Cisco. Još uvek treba da vidim ekvivalent CEF-u na bilo kojoj manjoj platformi, ili pak PC-u. Takođe, sve platforme su dobre kad sve radi. Nema nikakve vidljive razlike između, recimo, Allied Telesyna ili Cisca (800 serija, recimo). Međutiom, kad nešto ne radi, na većini !Cisco platformi možeš da se slikaš. Na Ciscu imaš veoma širok dijapazon mogućnosti za utvrđivanje problema. (da ne pričam o tome što spomenuti Allied ne zna šta je NSSA !!!).

Marko.

P.S. CRS-1, single chassis, bez line kartica košta $420k, sudeći po najnovijem cenovniku.
[ salac @ 05.10.2004. 07:00 ] @
Markome, prevideo si jednu bitnu cinjenicu u prici o layer3 switch-evima - zaboravio si da izadjes iz okvira etherneta
Tacno je da layer3+ switchevi mogu ultra-brzo da odrade posao rutiranja paketa, ALI SAMO AKO SE RADI O ETHERNETU. To prakticno znaci da su ovi svicevi (po nekoj logici) samo poprilicno pametne logicke kapije, koje ce na osnovu zaglavlja da donesu odluke o tome gde treba baciti paket. Cak mi nije tesko ni da zamislim fleksibilnu AND/OR mrezu koja bi ovaj posao radila - i to nije sporno.
Medjutim nijedan switch nije kadar da prepakuje pakete za WAN - to vise nije tako lagan zadatak, vec zahteva mocan CPU, i eto nama rutera U nekim drugim poslovima koji takodje zahtevaju mnogo procesorske snage (napr VPN enkripcija i enkripcija saobracaja uopste), switch se uopste ne snalazi, a i ne treba da se snalazi, jer to i nije njegov posao.
Kad smo vec kod CRS-1 i 420k, u najnovijem Packet-u se lik iz San Hozea odusevljava istim, i kaze da ce umesto 100-ak rutera koji su mu do sada radili na wan linku od 40gb, preci na 10 CRS-1. Dakle uz jednu elementarnu racunsku operaciju dolazimo do toga da jedan CRS-1 otprilike moze da izrutira 4gbs saobracaja - sto jeste rezultat vredan postovanja, ali nije ni blizu ciframa od 17 "koma" 5 ili 35 gigaperseknd . Za cenu od 4.2M . Bez kartica. Cena solidnog superkompjutera.
Utvrdjivanje problema? Jos jedna prednost *nixa Nad svim ostalim u postojecem univerzumu.
[ markom @ 05.10.2004. 10:36 ] @
Grešiš za WAN. Jedna reč: FlexWAN. Potreban je moćan CPU, ali ako to nije centralni CPU (što je poenta razdvajanja conttrol i forwarding plane komponenti), centralni CPU nije faktor koji utiče na sveukupne performanse. Moderne line kartice (kao spomenuti FlexWAN), imaju sopstveni CPU i pokreći sopstveni line card IOS (granted, Juniper sličnu stvar ima na svim svojim ruterima).

Inače, moj omiljeni ruter, Cisco 7200, na NPE-G1 ploči ima dual-core procesor. Trenutni IOS-i koriste samo jedan "procesor". Nedavno se pojavila 12.3T verzija IOS-a koja podržava i drugi core (doduše za veoma ograničenu namenu). Ovo je veoma lepa vest za sve one kojima, kao meni, nedostaje čestit osrednji ruter od Cisca.

Inače, potpuno je irelevantno upoređivati CRS-1 sa bilo čim. To je prosto sledeća generacija sistema. Trenutni Ciscov edge workhorse su 12000 GSR ruteri (mada bih ja uvek radije koristio 6500).

Marko.
[ salac @ 05.10.2004. 11:25 ] @
Ma super......flexwan modul za 7k+ dolara
Kazem ja, PRECENJENO
[ markom @ 05.10.2004. 11:39 ] @
Jevtinije od konkurencije u istoj klasi. Koliko košta Juniper line card sličnih karakteristika?

Inače, diskusija ovde nije da li je precenjeno ili nije, već da li može ili ne može. Ako ti se ne sviđa cena, uvek imaš alternativu.

Inače, WS-X6182-2PA košta $15000.

Marko.
[ nenadgro @ 07.10.2004. 21:27 ] @
Citat:
salac
Kad smo vec kod CRS-1 i 420k, u najnovijem Packet-u se lik iz San Hozea odusevljava istim, i kaze da ce umesto 100-ak rutera koji su mu do sada radili na wan linku od 40gb, preci na 10 CRS-1.


Mislim da si ga donekle pogresno razumeo (ako mislis na tipa iz Sprinta). Kad je rekao da mogu dosadasnjih 100 rutera da zamene sa desetak CRS-ova, nije mislio samo na poredjenje sirove snage, nego vise na fizicku topologiju (mozda sam se nezgrapno izrazio).

Ideja je da predju sa vise single-function mreza (gde moras da imas fizicki vise rutera) na varijantu jedne mreze (one ring to rule them all :) ) koja ce podrzavati vise servisa, tj. iste one servise koje su imali na nezavisnim mrezama.

Cela ideja inace sjajno zvuci, ali podrazumeva da CRS-ovi budi prave high availability zveri.
[ markom @ 07.10.2004. 23:33 ] @
Pa i jesu. Multiple-chassis CRS-ovi i jesu HA... Štavipe i jevtiniji core uređaji (6500, 7600, 12000, itd.) mogu da imaju redundantne kontrolne komponente.

Marko.
[ salac @ 08.10.2004. 07:52 ] @
Oh daleko smo dogurali Krenuli smo od standardnih rutera a stigli do gigabajtskih brzina

Za neverne Tome - potrazite informacije o ATCA (iliti AdvancedTCA), da ne ispadne kako 'samo ja na celome svetu' rezonujem ovako. Da bih vas malo motivisao, ubacicu brojku od 2.5 Tbs u pricu Ili mozda vec sve znate o tome?

Btw, kada vidim cifru od 7k (ili 15k dolara - hvala Marko na ispravci, pretpostavljam da sam nab'o pogresan modul), odmah mi padne na pamet da cena recimo rack servera (sa 2 procesora - da ne skrtarimo + odgovarajuce kartice) koji ce isto tako pouzdano i kvalitetno da odradi posao kao flexwan, nije iznad 3000 zelembaca a verovatno kosta i mnogo manje. Jos ako imas istu pricu sa obe strane veze, usteda je duplo veca. A da ne pricam o tome kako nisi zakovan na konkretnog proizvodjaca (cisco, juniper whatever). Celu postavku mozemo da skaliramo i na vece cifre - ne mora da bude 1-na-1, moze se na centralnoj lokaciji napuniti orman sa X servera koji ce da budu povezani sa Y udaljenih lokacija, pa da ustedimo par puta po 100K i vise dolara (gde je X<Y, jer server ima snage za ihahaj standardnih pci ili pci-x kartica).
O fleksibilnosti ovakvog resenja i dodatnim prednostima me mrzi da govorim (zaista ih mnogo ima). Nedostaci - potreban je tim ljudi koji je sposoban da ovako nesto da izvede, cela implementacija traje duze nego prostim stekanjem ovog ili onog modula u cisca, i naravno neizbezni psiholoski momenat (svaki pravi menadzer-Balkanac ce uvek vise da ceni svoje cedo za koje je prso 30-40k nego nesto sto su mu likovi koji pricaju cudnim kompjuteraskim jezikom napravili od nule za sitne novce). Nemoj da mi je neko pomenuo tehnicku podrsku - u zemlji Srbiji to je strana kategorija

[ Gojko Vujovic @ 08.10.2004. 10:10 ] @
Sale ;)

Je l ti namerno ignorišeš PPS stavku, ili stvarno misliš da ona nema nikakvog značaja?

To o čemu ti pričaš NE PIJE vodu za bilo kakav veći saobraćaj, reda 100-200-300 mbita realnog internet saobraćaja. O većim protocima da i ne pričamo.

Evo možemo i test da uradimo. Da ti napraviš neki svoj linux router i da ga max opteretiš rutiranjem između samo dva ethernet porta, sa jednostavnim filtriranjem i qos, i da kažeš kakve si performanse dobio. Saobraćaj možeš da generišeš sa udpsic, tcpsic i sličnim softverom, sa drugog linux računara. Kada izbrojiš pakete u sekundi, uporedićemo to sa nekim cisco rešenjem, pa da vidimo da li je vredno razlike u novcu.
[ markom @ 08.10.2004. 10:33 ] @
Pošto se ovo pretvara u diskusiju potkovanu sa ne mnogo argumenata, pozivam sve zainteresovane učesnike da se prebace ovde. Ovu temu zatvaram, pošto više nije za Mreže.

Marko.
[ pisac @ 17.02.2007. 02:20 ] @
Naleteo sam na ovu bajatu temu guglajući rešenja za razne probleme (bagove) koje imam sa Cisco 801/803 ruterima. Relativno dosta sam radio sa Ciskom ali moram da zaključim da ovolko s***** od bagova do sada nisam video, ni na Cisku ni na nekom drugom ruteru. Menjam sve žive IOS-e za ove rutere koje sam uspeo da nabavim, i svaki ima neku glupost. Definitivno najgori Cisko koji sam video.

Sada sam definitivno ubedjen da se Cisco uopšte ne isplati za manje/srednje mreže (sve one mreže koje PC može da odradi), i da je rešenje od terora skupo plaćenog zatvorenog IOS-a punog bagova, upravo otvoreni kod na Linuxu. Dakle, nije uopšte stvar u novcu datom za ruter, već u vremenu koje ja izgubim da bi utvrdio gde je bag i kako da ga rešim (zamenom IOS-a ili drugačijom konfiguracijom), a onda ustanovim da novi IOS ima novi bag koji je još gori. Pa dragi Cisko, manje bih vremena (a i para) potrošio da lično nadjem neki bag koji mi smeta na linux ruteru, i lično ga ispravim i rekompajliram, nego da kupim Cisko i onda nabadam ko slepa kokoška po IOS-ima dok ne ubodem neki koji radi. Neka hvala ubuduće.
[ optix @ 17.02.2007. 13:39 ] @
Zanimljivo da je ova tema ostala otkljucana, no nema veze...

Jesi li se obratio Ciscu za pomoc? Novac koji dajes za cisco uredjaj dobrim delom ide za profesionalnu podrsku koja ti je time obezbedjena. (Pod uslovom da je ruter nabavljen od autorizovanog prodavca.) Za razliku od "besplatnog" linux resenja.
[ pisac @ 17.02.2007. 21:29 ] @
eBay je moj diler, tako da nema pomoći :-)
[ optix @ 17.02.2007. 21:41 ] @
Nemoj onda biti iskljuciv da je problem do Cisco-a. Ne kazem ni da se bug-ovi ne desavaju (btw. sta je tacno problem?), ali isto tako na ebay-u se mogu naci i dobre stvari a i nevidjeni krsevi (lazni cisco npr.)... kako ti se zalomi ;-)
[ pisac @ 18.02.2007. 12:49 ] @
Imam 5-6 rutera kupljenih sa raznih strana, i sigurno nije u pitanju "lažni cisco" :-). Svi imaju iste probleme, koji se samo za nijansu menjaju od IOS-a do IOS-a.

Čas zove do besvesti iako sam mu podesio "dialer redial interval 15 attempts 2 re-enable 900" + "dialer wait-for-line-protocol 10", čas neće da se autentifikuje bez ikakvog razloga (pa opet zove do besvesti) sve dok ga ne restartujem (a restartujem ga daljinski tako što nakon dvadesetak pokušaja i nekoliko sati čekanja ipak uspem da se autentifikujem, i onda pogledam "sh proc cpu h" i vidim da je procesor na 100%), i još nekoliko gluposti kojih sad ne mogu da se setim, a evo danas me dočekao najnoviji problem:

CSCdv45322


Once a call has been placed through a BRI interface on a Cisco 3600 series router, no more calls can be placed until the 'clear interface x/y' command has been entered. The output of the 'debug dialer' command shows the following message being displayed as the router attempts to place a dial-on-demand routing (DDR) call:


00:12:32.127: Di0: No free dialer - starting fast idle timer.


This condition affects basic-net3 on all platforms and is present in Cisco IOS Release 12.1(10), 12.2(5) and 12.2(4)T. There is no workaround.


Uzgred, ovo se desilo na IOS-u 12.3, tako da verovatno važi i: "nema rešenja, niti će ga biti."

Dakle, jel to ozbiljna firma? Svaki IOS, novi (ili stari) bag, za koji "There is no workaround". Nisam ja nabavljao Cisco da bih krpario nekakve bagove u svakom IOS-u, i da bih ga restartovao svaki čas, već da ga postavim i zaboravim.

Sećam se da sam se davno mlatio sa AS5350, opet pun čudnih bagova, samo malo manje očiglednih od ovih idiotskih bagova na 801. Te ne radi ovo - uzmite novi IOS, pa onda ne radi ono - sačekajte još noviji IOS, pa onda opet nešto ne radi...

P.S. Evo, dok sam pisao ovo, opet nije hteo da autentifikuje dolazne pozive. Jel ima načina da mu potpuno isključim autentifikaciju, jer ionako sam podesio da se javlja samo na oredjene telefonske brojeve i autentifikacija je potpuno nepotrebna (i samo mi pravi probleme).
[ positive0 @ 19.02.2007. 08:46 ] @

Softver se razvija, kao i sve ostalo sto covjek pravi. Da nema bugova i gresaka, sve bi ostalo na verziji 1.0 i prakticno bi se razvijale samo nove funnkcionalnosti. Ne znam kako uopste mozes da ocekujes savrsen proizvod?! Koja to 'ozbiljna' kompanija uopste ima???

Ako za odredjeni IOS imas bug bez workarounda, stvar je vrlo jednostavna: promjeni IOS! Uostalom, za takve stvari postoji placeni support. Ekipa iz Cisca mi je nebrojeno puta izasla u susret pisanjem novog IOS-a sa ispravljenim bugom. Ali, ocekivati da mozes kupiti cisco proizvod bez supporta i onda za svaki problem kukati kako nema workarounda, nema bas mnogo smisla.

Tolike firme rade na tim istim proizvodima po principu: iskonfigurisi, postavi da radi i zaboravi, tako da ta citava prica oko stalnog mjenjanja i ispravljanja ocigledno predstavlja usamljeni slucaj rutera kojem je prije potreban istjerivac duhova. Ili jednostavno neko ko zna da napravi da radi...

Za pitanja tipa: 'da li ima nacina da...' : http://www.cisco.com/en/US/pro...uide_book09186a0080087d25.html

Pozdrav,

Sasa
[ pisac @ 19.02.2007. 14:45 ] @
Savršen proizvod je moguće napraviti, i oni se rade za vrlo osetljive primene. Naravno, i tu se povremeno desi neki bag zbog koga pogine desetak ljudi (pre nego se otkrije gde je bag) ali velika je razlika izmedu dobro napisanog i testiranog softvera sa ponekim bagom, i na brzinu napisanog (zbudženog) softvera za koji se zna da ima gomilu bagova ali se upravo i računa na to da će se ovako zaraditi više para, odnosno da će korisnik prihvatiti softver sa bagovima i plaćati "podršku" za rešavanje problema i budući "upgrade".

U stvari, tu je u pitanju samo procena šta donosi veći profit. Kad ljudi ne bi pristajali na softver za bagovima, svi bagovi bi odjednom nestali vrlo brzo.

A što se tiče toga da je potreban neko ko "zna da napravi da radi", tu si apsolutno u pravu. Zbog toga i postoje ovoliki neotklonjeni bagovi, da bi ih školovani stručnjaci (iz Cisca i ostalih vezanih firmi) vešto izbegavali i time odradili ono što je u stvari trebalo da bude jednostavno i lako i samom klijentu da odradi, ali eto klijent nije "školovan" pa nije znao kako da se reši svih silnih bagova. Ja se sećam da su se i Peximovci i Ibisysovci mučili sa ruterima/svičevima na kojima ne radi nešto "što bi trebalo da radi", ali oni otvore "CASE" kod Cisca, i dobiju (ili ponekad i ne dobiju) odgovor. Naravno, sve to košta (klijenta), tako da u stvari bagovi Cisku na kraju samo donose pare, a uzgred i mnogim drugim u hijerarhiji između Ciska i klijenta koji se zaleteo u svom neznanju misleći da je "Cisco" = "Pouzdanost". U stvari, "Cisco" = "Profit".
[ positive0 @ 19.02.2007. 15:05 ] @

Sem demagogije i teorije zavjere ja u tvom posljednjem postu ne vidim nista...barem ne nesto korisno i argumentima potkrepljeno.

O cemu ti pricas??? O tome da 50 000 zaposlenih u Ciscu nisu u stanju da naprave nesto najbolje sto je moguce na ovom stupnju tehnoloskog razvoja (imajuci u vidu sva ogranicenja i potrebe klijenata)?!
Ne, nego da ne zele??? Zato sto je to sve ustvari jedna velika zavjera burzuazije protiv jadnih narodnih masa?

Mislim....daaaaaj!

Kada se govori o pouzdanosti, ne govori se o 100% sigurnosti...to neces naci nigdje na svijetu sem u glavama platonista i obozavaoca 'Idealnog' stanja...to ne postoji i nemoj da ga izmisljamo!!! Pouzdanost je pouzdanost 'u odnosu' na nesto ili ostalo...znaci, radis u ISP-u, kupis Cisco svic 6500 ili kupis Enterasys svic, pa propustis kroz njega nekih par stotina gigabita saobracaja, pa onda vidis sta ko moze, odnosno ne moze.
Pritom vodis racuna o funkcionalnostima: tagovanje, QoS, L3 svicing...sta ti padne napamet...onda na kraju saberes dva i dva i vidis da je sa tolikim (jako velikim u odnosu na konkurenciju) spektrom funkcionalnosti Cisco i dalje daleko pouzdaniji uredjaj i da postoji razlog zasto ima takvu cijenu.

Ako ti ovo i dalje nije jasno, rizikujes da se deklarises kao neko ko vjeruje da moze da 'vrti' banku na 'linuksima od 30 eura'...dajte bre ljudi, malo ozbiljnosti!!!


Sasa
[ pisac @ 19.02.2007. 17:25 ] @
Citat:
positive0: O cemu ti pricas??? O tome da 50 000 zaposlenih u Ciscu nisu u stanju da naprave nesto najbolje sto je moguce na ovom stupnju tehnoloskog razvoja (imajuci u vidu sva ogranicenja i potrebe klijenata)?!


Ne, lepo sam rekao: više im se isplati da (ubrzano) puštaju nedovršene bagovite poluproizvode koje će da prodaju i ispravljaju u hodu i preko "podrške", nego da stvar dovedu do kraja i puste kompletan proizvod. Nije tu u pitanju ni neznanje ni teorija zavere, već jednostavno profit. Cisco i Microsoft imaju iste metode, a i mnoge druge "uspešne" (= bezobrazne) firme, samo zato što korisnici naivno nasedaju na takvu politiku.

Citat:
positive0: Ako ti ovo i dalje nije jasno, rizikujes da se deklarises kao neko ko vjeruje da moze da 'vrti' banku na 'linuksima od 30 eura'...dajte bre ljudi, malo ozbiljnosti!!!


Radio sam dosta vremena u jednoj banci sa veeelikom mrežom, i naravno da Linux ne bi mogao da tera mrežu takve banke sa takvim saobraćajem, a sad ću da ti odam tajnu i zašto: zašto što je ceo softver banke zbudžen na brzinu (zbog profita) sa neiskusnim programerima (čija je specijalnost zamisli: Visual Basic 6 - HAHAHA) i vođama tima koji ne poznaju dovoljno ni Windows a pogotovo IP mrežu, vođen politikom direktora neznalica koji su na položaju a potpuno nestručni i pri tome vođeni ličnim (provizija?) interesima a ne interesima firme (banke). A zbog svega toga umesto da jedan platni nalog prolazi kroz mrežu kao informacija od 200-300 bajta, taj nalog ima čitav megabajt plus razne dnevne sinhronizacije Winsa i drugih Microsoftovih izmišljotina koje jedu bandwith bez ikakvog razloga.

E, uz rešenje koje uključuje: Microsoft ubi bože rešenja + Visual Basic amatere programere vodjene vođama tima koji uopšte nemaju pojma kako funkcioniše bilo koji OSI nivo ispod sedmog, prirodno sledi i za svu tu silnu količinu "informacija" i ogroman (da budem tačniji, 2 komada) "Core" svičeva koje si pomenuo, plus nebrojeno drugih "profesionalnih" Cisco rešenja.

Nego, nisam ja ovde postovao da bih se svadjao oko toga da li Cisco valja ili ne valja. Video sam sve što je trebalo da vidim, i zaključio sam da je Cisco dobra oprema (za velike mreže), ali da bi mogla da bude i sa manje bagova (i mnogo jednostavnija za konfiguraciju) da je to nekome tamo u Interesu. Profit je čudo.

Ono što mene zanima je da mi neko samo kaže kako da isključim prokletu autentifikaciju (i bilo šta drugo što mi usporava ili onemogućava uspostavu veze) na ovim djubrastim ISDN ruterima 801/803? Tamo na onom linku nisam našao odgovor (ili je dobro zakopan u megabajtima podataka).
[ positive0 @ 19.02.2007. 18:42 ] @

Pa cuj, taj nivo stabilnosti uredjaja mozes da ocekujes od NASE i slicnih institucija koje nisu u biznisu mass produkcije, tj. prave jedan uredjaj u godinu dana. A tamo gdje imas zadatak da izbacis milijardu uredjaja godisnje koji ce svi biti u stanju da podrze funkcionalnosti x, y, z i w, a da pritom neki mogu da podrzavaju i m, n i p, i da jos pride imas 50 razlicitih vrsta mogucih kombinacija izmedju istih...(da ne pominjem cinjenicu da to radi tim od 'samo' par hiljada programera, testera...itd)...e to bato ne mozes da ocekujes. To je jednostavno mjesanje baba i zaba...u ovom poslu imas rokove, klijente koji ocekuju da te rokove ispostujes i potrebu da kreiras industrijski razvoj. Nadam se da je sada jasno!

Ono o cemu ti pricas ima prije svega veze sa nestrucnoscu rukovodioca banke, i to je to.

Ovo oko autentifikacije bas i nisam shvatio, ali probaj ovo:

aaa authentication ppp no-auth none

line (ili interfejs) koja_vec
ppp authentification no-auth

Sasa