[ mitarus @ 22.09.2004. 22:04 ] @
Postoji prilican broj proizvodjaca kod nas i nemam pojma koji pravi kvalitetne kartice, a koji ne. Sve te kompanije imaju besne sajtove, ali znam dovoljno da me to ne navuce. Zato pomoc. Jedno je sigurno: NIJE SVEJEDNO...
[ Zoolok @ 22.09.2004. 23:53 ] @
Pa svi prave kartice po ATI-jevom dizajnu, al' ako bas biras onda kupi HIS-a ili Sapphirea.
[ jorga @ 23.09.2004. 08:21 ] @
A koja je razlika izmedju SAPHIRE ATI 9600 128MB /TV i Saphire ATI 9600XT 128MB /TV. Razlika je oko 30 evra a XP je neko ovde pomenuo da je to SE a opet skuplja verzija.
[ Zoolok @ 23.09.2004. 14:28 ] @
Pa ova 9600 je sporija (jezgro i memorija rade na manjim taktovima nego na 9600XT modelu). Ovo za XP i SE nisam razumeo (ako mislis da je 9600XT = 9600SE, mislis pogresno :)).
[ i_blah_i_trutj @ 23.09.2004. 21:37 ] @
Pozz :)
Da se i ja malo ukljucim u raspravu.
Ovako, ako hoces da pazaris bas 9600 xt samo ne znas od koga proizvodjaca, ja ti preporucujem club 3d (kakvog i ja imam).Nisam primetio da ijedan drugi proizvodjac na ovaj model stavlja ovako veliku hladnjak koji pokriva i memoriju(i gpu naravno).
P.S Do sada nisam imao problema sa grafajom:)
Pozzz
[ Aleksandar Marković @ 24.09.2004. 12:37 ] @
bilo koji proizvodjac koji nude VIVO mogucnost

mOzda asus
[ miki321 @ 24.09.2004. 19:46 ] @
kakva je asus 9600XT
[ i_blah_i_trutj @ 24.09.2004. 20:51 ] @
Ima i moj(club 3d) vivo mogucnosti a mislim i da je jeftiniji od asusa.
Pozzz
[ jorga @ 25.09.2004. 08:08 ] @
Zanima me sta predstavljaju skracenice XT, SE, LE . . .
[ BeastMaster @ 25.09.2004. 10:52 ] @
Kod nVidija grafičkih kartica XT označavaju kartice koje su malo "oslabljene" odnosno ili rade na nešto nižem kloku ili im je uža memorijska magistrala (primer FX5900 je jača kartica od 5900XT). Kod Ati kartica je situacija suprotna, kod njih XT u oznaci označava uglavnom njihove top modele (npr 9800XT je jači model i od 9800Pro i 9800....). Kartice koje u svojoj oznaci nose SE i LE su takođe "oslabljene" (važi ista stvar kao i za nVidia XT modele).
[ Aleksandar Marković @ 26.09.2004. 20:40 ] @
ja licno imam asus 9600xt .. iako se ne igram (nesto) previse, mislim da je asus uradio Vise nego OK karticu. ujedno za TFT monitor mi je trebala kartica sa DV opcijom i zeljom za VIVO mogucnoscu...a kada sam kupovao karticu jedino je ista to imala .. far cry izgleda vise nego Ok
[ Milos Stojanovic @ 28.09.2004. 22:34 ] @
po proizvodjacu, prvo idu kartice koje je PRAVIO ATI, i one su bez pogovora najbolje, a odmah za njima idu Sapphire-ove kartice. Kako za 9600, tako i za 9800 seriju, imaju najjace performanse + dobro se klokuju. Jedina mana je sto Sapphire 9600XT nemaju sve hladnjake na RAMu, pa ne moze preterano da se izivljavas sa klokom memorije. Ali uvek mozes da zalepis neko pasivno hladjenje na cipove...
[ SpelingMistakes @ 30.09.2004. 01:17 ] @
SADA videh i opvu temu gde ima znalaca o atijevom 9600

Interesuje me sledece - Imam tv karticu (leadteka) a imam ideju da kupim ati 9600 vivo - Vrlo me zanimaju podaci da li to vivo osim cinceva znaci i "svhs" (na sta to lici, jel to onaj veliki debeli konektor kao na all in wanderu) i koja rezolucija se podrazumeva kao ulaz - tacnije znam da se video in na grafickoj moze koristiti za grebovanje - ali koja rezolucija se tu dobija - da li se moze dobiti npr 720 576 - sto bi meni npr trebalo - Ti softeri koji se koriste za greb - koje formate rade - Mogu li da ocekujem da rade mpg - Kako se vidi taj "video in sa graficke karte - Ako imam neke softvere za greb koje sam koristio - da li mogu da ocekujem da ce oni da mi grebuju sa video in-a na grafickoj kartici.

Vrlo me zanimaju odgovori, jer u narednih nedelju dana mi predstoji kupovina

Inace prodao sam nekoliko "club" atija i odusevio sam se opremom - a kupci su odusevljeni kvalitetom - Interesuje me razlika izmedju vivo - i npr xt ili pro - Da li je npr taj vivo nadogradjena verzija xt-a ili pro varijante, ili ni jedno ni drugo.

Malo sam se sunjao po netu, i vidim da ima ljudi koji imaju problema sa drajverima - Kakav je ati za "opengl" interesuje me konkretno za Mayu i ProEngineer - verujem da niste culu - za proe ali za maju valjda jeste.

Prvo zelim da vidim ima li smisla kupovati vivo, zbog mejbi boljeg grebovanja, a kasnije zelim da procenu da li je vivo bolja ili losija od XT ili Pro varijanti.


Ono sto ja znam je da je razlika izmedju saphira i club-a nesto u drajverima i "opremi" koja uz kartice dolazi - To je bilo da se procita i negde na netu (bese neka nasa compjuterska emisija) - pa ako oni lazu nas lazem Vas i ja - Inace za Club sigurno znam da je odlican, a za saphira - pa jos ga nisam nabavljao.

[ i_blah_i_trutj @ 30.09.2004. 21:15 ] @
Vid' ovako :)
Sto se tice oznake vivo, ona nema veze sa xt i pro oznakama.Vivo znaci Video In-Video Out, a xt i pro su oznake vezane za performanse.Znaci vivo kartica moze u isto vreme da bude i pro ili xt.Kod mene je konkretno club 3d radeon 9600xt vivo.

Ovo za rezolucije ne kontam bas najbolje,ali probao sam da "grebujem" sa video rekordera kroz video in na rezoluciji od 720x576 i slika je super samo sto izostaje dosta frejmova pa izgleda kao da secka.Nisam se bas trudio da provalim zbog cega je to ali kada smanjim rezoluciju sve je ok samo je losija slika.
Inace sve u svemu 9600 xt je sasvim pristojna kartica(moje misljenje).
A da,kao ulaz imas cinc i svhs(isto vazi i za izlaz).
Pozzz
[ SpelingMistakes @ 01.10.2004. 22:09 ] @
Znam ja sta je VIVO :) ali me je interesovali jel neko grebovao 720 576 i da li je to tvoje grebovanje neuspesno zbog brzine diskova i procesora ili zbog nesposobnosti kartice da grebuje - Jer je ja iz tog razloga (izmedju ostalih) i kupujem
[ Milos Stojanovic @ 02.10.2004. 15:12 ] @
ne postoje "činč i svhs" ulazi/izlazi već postoje kompozitni i SVideo, glupo je da tip signala identifikujete prema konektoru koji se tu koristi. (Inače odgovor je: da, ATI ViVo kartice imaju oba ulaza/izlaza kao uostalom i sve ostale ViVo kartice)
To seckanje i dropped frames pri 720x576 mogu da budu zbog slabog procesora, ako se grebuje npr. direktno u MPEG4, jer CPU ne može u realtime-u da iskompresuje. Uncompressed AVI bi trebalo da sigurno može (mada se tu dobijaju ogromni fajlovi), a može da proba i MPEG2 ili tako nešto.

Ne znam za šta ti treba ovaj ViVo, ali kvalitet je solidan. Mada nije za profesionalnu upotrebu definitivno.

XT je praktično RADEON za koji su korišćene kvalitetnije memorije pa zato izdržava veće frekvencije, tj. fabrički je namešten da radi na većim GPU/RAM frekvencijama, tj. fabrički je overclockovan. Razlika između Pro i XT je minimalna, tako da ja preporučujem XT.

Što se tiče OGLa, radio sam nešto malo 3D Studio i Lightwave, Mayu baš i nisam, ali trebalo bi da bude komotan rad i u njoj, osim ako nemaš neke ogromne scene i staviš neki nenormalan kvalitet za design view. Mada moram da priznam da nVidia ima za dlaku bolje performanse u OGL modu, bar za igrice koje sam ja testirao a da koriste OGL. Nadam se da će sad kod OGL2.0 malo situacija da se promeni u korist ATIja ;)

I dalje sam za to da je Sapphire bolji od Cluba. Ako mislite da je oprema prednost Cluba, varate se, jer u full pakovanju Sapphira sigurno ima svega kao kod Cluba, plus, ako imate sreće, možda vam se zapadne i neki iz starije serije, kad su delili HL2 kupone sa karticama ;)
[ StORM48 @ 03.10.2004. 02:49 ] @
Skoro 35% ATI-jeve proizvodnje kartica prolazi kroz Sapphirove pogone. Ranije je to bilo 100%, pošto je Sapphire za ATI proizvodio kompletne serije kartica, koje je potonji kasnije prodavao kao "ATI by ATI". Sada je, kao što rekoh, taj broj manji, ali i dalje nije zanemarljiv, što po nekoj logici, treba da pokaže da je Sapphire u samom vrhu po kvalitetu.

Naravno, to NIKAKO ne znači da su ostali loši. Postoje i natprosečni (kao što Hercules), ali su takve kartice često neopravdano preskupe. Ono što se meni sviđa kod ATI kartica je upravo "priča" o proizvođačima. Procenat KRŠ&LOM UnLTD firmi je sveden na minimum (čak ih i nema, koliko znam), dok je sa nVidiom tragično loša situacija po tom pitanju.

Pozdrav
[ Nebojsa Milanovic @ 03.10.2004. 12:07 ] @
Na preporuku prijetelja koji se bavi hardverom (a znam da je vrlo analitican), uzeo sam Club 3D 9600 XT. On kaze da ima najbolji 2 D prikaz (uporedjivao je sa Sapphire i ostalima), a sem toga vidim da kartica ima prilicno dobro dimenzionisano hladjenje.

Da li je jos neko nju uporedjivao sa ostalim proizvodjacima? (samo nemojte da govorite o sintetickim testovima i broju frejmova u sekundi)
[ StORM48 @ 03.10.2004. 15:08 ] @
Kada sam prvi put čuo za Club, mislio sam da je to samo još jedna KRŠ&Co. firma. Međutim, kako su mi njihove kartice dopadale šaka, sve više sam uviđao da je kvalitet kod njih pravilo, a ne izuzetak. Sve kartice mogu da (zbog jako dobro rešenog hlađenja) rade i na daleko većim taktovima, tako da o inicijalnoj stabilnosti (na nominalnim klokovima jezgra i memorije) ne treba trošiti reči. A neretko se dešava da Radeon čipovi, na baš njihovim karticama, imaju otključane sve pipeline, tako da mogu da se "pretvore" iz slabijeg u dosta jači model (slučaj sa modifikacijom 9800SE -> 9800Pro). Tako "sređene" kartice funkcionišu fenomenalno.

Ukratko - jako dobro za normalnu količinu para.

Pozdrav
[ lancia88 @ 03.10.2004. 22:58 ] @
Pozdrav,
Club je firma od koje se sa solidnom statistickom sigurnoscu mogu kupiti kartice. Izuzetno prijatno iznenadjenje, obzirom na cenu, verujem da se i mnogima drugima javio s pocetka slican osecak kao Stormu a da je pravo prijatno iznenadjene usledilo kasnije. Ja bas ne boh mogao da je uporedim sa drugim proizvodjacima, moguce da je mrtva trka ili pobeda "za grudi" u neku stranu, ali zaostatka nema.
pozdrav
[ Destiny @ 10.12.2004. 16:15 ] @
preporucujem club3d
[ TeCHNiCS_ @ 12.12.2004. 16:05 ] @
brate uzmi sapphire radeon 9600xt ima fire blade to je nesto brza memorija nego kod ostalih proizvodjaca. toliko od mene