[ Silencer @ 23.09.2004. 15:28 ] @
Ja stvarno ne znam ali poceo sam vise da slusam svakakve traceve za LCD i TFT monitore.
Sto se mene tice u zivotu nisam cuo da moze da se kupi LCD monitor, za TFT znam da ima da se kupi.
Sta me interesuje jel moze neko na srpskom da mi objasni razliku lcd monitora i tft. Neke firme pisu Samsun LCD/TFT monitor neki samo LCD a neki TFT i skroz se pogubim dal je TFT/LCD isto ili su to razliciti pojmovi.
Ako moze neko da mi objasni zahvaljujem mu se.
[ JogyII @ 23.09.2004. 15:48 ] @
kolko se secam TFT je jedna vrsta LCD monitora,
ali posto cini preko 90% kolicine istih ova dva naziva se cesto zamenjuju jedan sa drugim
[ tdjokic @ 23.09.2004. 15:58 ] @
http://www.webopedia.com/TERM/T/TFT.html

TFT

Short for thin film transistor, a type of LCD flat-panel display screen, in which each pixel is controlled by from one to four transistors. The TFT technology provides the best resolution of all the flat-panel techniques, but it is also the most expensive. TFT screens are sometimes called active-matrix LCDs.

Ako pogledas na www.pcberza.co.yu videces da se prodaju monitori iz dve velike grupe - sa katodnom cevkom i LCD. A ovi iz LCD grupe su ili obicni ili TFT. To je to.
[ Milan Andjelkovic @ 23.09.2004. 16:00 ] @
Jeste, TFT je vrsta LCD-a kod koga je ugao vidljivosti daleko povećan.

Kod klasičnog LCD-a je taj ugao oko +-10 stepeni, što znači da ako gledaš u lcd i sve vidiš normalno, pa pomeriš glavu u neku stranu, boje će početi da se stapaju u sivu, dok na kraju ne budeš više ništa video. Kod TFT-a je efektivni ugao daleko veći, a čak i kad se pređe ta granica vidljivost i dalje ima upotrebnu vrednost.

Oznake TFT i LCD/TFT predstavljaju isti stvar, dok običnih LCD monitora danas uglavnom nema, osim kod polovnih proizvoda.
[ lancia88 @ 23.09.2004. 16:36 ] @
Pozdrav,
samo jos da dodam da se i danas moze kupiti LCD tehnologija ali sada u TV obliku. Predvidjena je da zameni plazma tehnologiju koja je izgleda imala silne nedostatke najvise na polju elektronike. Doduse, cenom su obe tehnologije u istom rangu...
pozdrav
[ Milan Andjelkovic @ 25.09.2004. 01:09 ] @
Ako LCD, kao što sam već rekao, ima mali ugao vidljivosti, nije li to malo nepraktično? Pogotovo za TV?

btw. kako se ponašaju plazma ekrani pri promeni ugla gledanja?
[ lancia88 @ 25.09.2004. 11:57 ] @
Pozdrav,
Milane, nije uvek mali ugao vidljivosti kod LCD ekrana. Ja sam imao neko vreme odavno model Sony-ja koji je dozvoljavao ugao gledanja slike koliko i ekrana a nisam pri LCD varijanti iz sasvim drugih razloga. Zanimljivo je pitanje oko ugla gledanja Plazme, zaista nisam nikada obratio na to paznju, nekako uvek gledas samo da si dovoljno udaljen od nje (faktor gledanja 5, dijagonala ekrana x 5 i dobijes idealnu udaljenost) i nastojis da zvuk stize ravnomerno sa svih strana a nije mi nikad palo napamet da eksperimentisem sa uglom posmatranja. To cu bas sada proveriti kod TV-projektora (TAU) pa mogu napisati o tome jer nemam vise plazmu pri ruci poodavno.
pozdrav
[ Milan Andjelkovic @ 25.09.2004. 12:35 ] @
Zar ne govorimo onda o nekim posebnim vrstama LCD-a, kao što je recimo TFT, koje omogućavaju baš to?
A za plazmu me baš zanima koji će biti rezultati...
btw. da li bi mogao nešto više da kažeš o nedostacima plazme koje si pomenuo?
[ -=k3rn3l=- @ 25.09.2004. 12:36 ] @
Evo malo objesnjenja za LCD(liquid crystal display) monitore.

Postoji vise LCD tehnologija ali danas najzastupljeniji su svakao IPS("super TFT" In Plane Switching),TFT(Thin Film Transistor) i VA(Vertical Alignment). Nekako se ustalilo da se u zavisnosti od dijagonale koriste te tehnologije. Na primer TFT tehnologija se koristi skoro kod svih monitora dijagonala 15"-17", dok vecina 19" koristi VA a vece dijagonale 20"-21" IPS. Najkvalitetnija tehnologija je svakako IPS iliti popularno zvanu Super TFT, dok je najzastupljenija i najjeftinija za izradu TFT.
Naravno da LCD tehnologije jos uvek imaju mane koje se danom ispravljaju. Ovo je ukratko da ne bih pisao ceo elaborat o tome na kom principu rade i uporedjivao. Jedino ako neko bude insistirao. Znaci pitanje iz naslova teme nema odgovor jer je TFT tehnologija koja pripada izradi "kristalnih" monitora.
A sto se tice CRT monitora to je vec druga prica jer su oni analogni za razliku od digitalnih LCD.
[ lancia88 @ 25.09.2004. 13:04 ] @
Pozdrav,
eh, pretece me sa pominjanjem IPS super tehnologije mada nisam znao i za VA tehnologiju. Upravo ta tehnologija omogucava napredne mogucnosti koje gledanje TV programa cine ugodnim i komfornim. Sto se tice plazme, kada se pojavila u nesto masovnijoj upotrebi, stizali su modeli bez tunera, bez zvucnika, dakle samo ekran i njegov transportni "kovceg" i sve to za ogromne novce. Vladala je fama straha ako popusti bilo sta i gas pocne da curi, popravke nema jer se "varenje" vrsi u posebnim laboratorijama gde se gas "zapece" unutar ekrana i to moze samo tako da se uradi. Ja nemam podatke koliko je ljudi na ovaj nacin izgubilo svoju plazmu sto ne znaci da in nije bilo ali nikako ne pravdava pocetne strahove koje su verovatno forsirali prodavci tradicionalnijih ekrana. Sa druge strane, realni problemi u praksi vezivali su se za elektroniku. Zamena delova nije davala rezultate (!!!???) i uopste, uspesne popravke su bile daleko ispod nivoa isplativosti, ne samo kod nas gde se u stvarnosti plazma i nije nesto "primila" vec bas u inostranstvu gde joj je i bila najjaca perspektiva. Ja se licno, srecom, nisam nikada susreo sa takvim problemom ali sam gledao muke nekih kolega (zamisli da uvezes dva komada i jedan se pokvari...). Sto se tice ugla gledanja za TAU ekran, nisam u mogucnosti da se toliko udaljim osim pod pravim uglom gledanja da bih mogao kazem precizno da li smeta blizina posmatranja ili ugao, nesto smeta svakako iako je nacelno vidljivo.
pozdrav
[ -=k3rn3l=- @ 25.09.2004. 13:26 ] @
VA tehnologija je u starija tehnologija. njena nova generacija je MVA (Multi-Domain Vertical Alignment). VA je pravio problem sto se vidljivosti tice pa su napravili MVA gde su svaki podpixel podelili na nekoliko zona. Inace najveci nedostatak ove tehnologije je brzina odziva pixela je oko 50-60 ms, za razliku od IPS gde je od 16-25ms