[ mmanuel @ 23.09.2004. 22:57 ] @
dakle,uvode se fiskalne kase,a od 1.1.05. i pdv. carina i trzisna krecu opet u akciju.
posto se o ovome do sada nije komentarisalo da vas pitam kako cemo od sada raditi i sta preuzeti po tom pitanju? ja sam imao neke namere da uvozim mobilne, ali je procedura isuvise komplikovana. svi znamo na koji nacin se mobilni prodaju.
kako krenuti i da li cemo krenuti da radimo na belo, jer musterija ce za tehnicku stvar naravno traziti racun.
hajmo, svaki komentar je dobrodosao. izvinjavam se ako ovo nisam trebao da stavim na dekodiranje, ali vidim da ovde ima i vlasnika servisa, a na njih se isto ovo odnosi, tako da su i oni pozvani da komentarisu.
[ silicva @ 24.09.2004. 00:34 ] @
musterija ce od sad pa na dalje i u buduce morati svoj mobilni telefon da plati 20% vise ukoliko zeli da kupi mobilni telefon uz uslov da mu se za isti izda fiskalni racun odnosno da prodje preko kase. Nesto nisam siguran da ce prodavci mobilnih telefona imati razumevanja u smislu da od svojih bednih 10, 15 ili 20 evra zaradjenih po mobilnom aparatu izdvoje i drzavi deo koji je opet znatno veci npr:
prodas 3510i
ulaz 74e
prodajna cena 85e
zarada 10 e
ako ga das za 85 preko kase drzavi od te sume ode 17e odnosno 20%
S' obzirom na to da si zaracunao 10
odlazis 7 u minus
a -7 po -7 gde to vodi?

Tako da gospoda koja hoce i fiskalni racun moraju 3510 i da plate 85+17=102

a kada uzmes u obzir koliko je postenog sveta oko nas
stace kome fiskalni racun,
naravoucenije jedan telefon u dva dana je sasvim dovoljno prodati kroz kasu!
[ mmanuel @ 24.09.2004. 01:01 ] @
jeste brate, ali ja na primer u radnji imam ulaze za 10 modela, a za ostale nemam. i ne samo ja vec i mnogi drugi ako cemo posteno. sta cu ja, da kazem musteriji "ako hocete sa racunom cena je 120 evra, a bez vam je 100 evra !!!" kako da prodam sa racunom recimo d 410 kad niko nema ulaz za njega. ipak je to rizik veliki, jer sta ako je musterija inspektor, a mi nudimo na posluzavniku dve cene pa kao biraj. tesko je to ostvarljivo !
[ Maniac @ 24.09.2004. 21:05 ] @
Neznam ni ja kako to da odradimo ali izgleda da ode i ovaj pos'o u kVrac.a sta je sa polovnjacima?
[ pelesta @ 24.09.2004. 23:08 ] @
Kod nas jos nije uvedena obaveza fizikalnih kasa za SZTR i mislim da nece,i to je najbolja solucija za registrovanje servisa i prodavnice mobitela.Pausal mjesecno,uplatis na vrijeme i miran si.A musterije ce svakako gledati da jeftinije prodje,tako da racuni i nisu toliko bitni vec garancija>jedini i najveci problem su gore navedeni inspektori,ali i tu je mogucnost procjene bitan faktor,jer obicno se poznaju po tasnama koje su zaduzili i nnikada ne dolaze sami i nasmijani.Svakako da je jedan telefon kroz kasu u dva tri dana dobra stvar,ali najveci problem je utelefonima koji su pod garancijom,a nije izdat fizikalni racun,a ne moze im se priznati garancij zbog ostecenja ili drugih faktora.Jer musterija nezadovljna otici ce vjerovatno u inspekciju na reklamaciju,inspektori po prijavi dodju i traze traku od tog dana kada je datum na garanciji a ti nisi kuco,e tu lezi najveca zajebancija.Ali vjerujem da ce iskusni timovi koji zavrcu drzavu za milione vec naci nacina da i mi rijesimo ovaj ,za njih,sitni problem.Svaki savjet i iskustvo drugih su dobrodosli.Ili da predjemo na komisionu prodaju,pa dodamo malo parfema,farmerki i tankerica kao u stara dobra vremena.
[ silicva @ 25.09.2004. 00:58 ] @
sta drugo nego, od sutra novi model garantnog lista na kome garancija glasi na mobilni telefon, a ne na coveka koji je kupio, naravno za aparat prodat Van kase ne ide ni racun, tako da niko nece imati na osnovu cega da pozove inspekciju, pa neka ga duvaju secikese!!
[ skymobile @ 25.09.2004. 01:00 ] @
E pa ovako je to bar u malom gradu.Kad musterija dodje ti mu lepo objasnis sta je sta i sta koliko kosta i fino mu kazes ova nokia je recimo 120 eura,ako hoces mogu da ti je dam za 100 ali to je bez racuna,jer tih 20 eura je porez koji ako ti dam racun moram da platim,pa ti sad odluci sta i kako hoces.Pismenu garanciju ne dobijas,iz ranije navedenih razloga,ali bices tretiran kao da imas garanciju u slucaju da nesto nije u redu sa tel.Ima ljudi kojima ovo odgovara i bez problema ce prihvatiti soluciju da manje plate bez racuna,uz to i koja psovka na teret drzave i kako ne daju narodu da zivi itd itd...
Takodje nije problem ni sto se tice inspekcije,jer kad god mi je neko bar malo sumnjiv trazi da kupi tel(a da znam da nije inspektor,jer lokalne sve poznajem),sledi prica:zao mi je ali mi ne prodajemo telefone,samo popravka i maske,baterije i tome slicno,za telefone se nema para, slabo ide posao...J.bi ga, bolje i ne prodati tel nego da te nagu.e pa ti oduzmu sve sto imas tel tu a nemas ih na ulazu i jos popijes prijavu.
[ mmanuel @ 25.09.2004. 01:10 ] @
mobilne telefone ne mozes drzati komisiono !!! moras imati legalan ulaz za njih, a ulaz ne mozes naci, jer telefone ne uvoze. osim "com trade" cije su cene za dalju prodaju NENORMALNO velike i opet imaju samo skupe modele uglavnom. a sta sa jeftinijim?
kolegi je carina u radnji oduzela 15 telefona. on je imao ulaze od "roaminga". rekli su mu "zasto ti ne pise na fakturi serijski broj telefona???" trazili su mu da mora da ima i original kutije, jer je to dokaz da su telefoni legalno usli u zemlju.
ja imam samo jednu radnju, "sitna sam riba", ali od ovog posla zivi cela moja porodica. ako zatvorim mogu samo da se besim.
[ mrcina @ 25.09.2004. 13:32 ] @
Ja registrovao samo servis,a prodajem i kad bi dosao cika inspektor rekao bih mu da su polovni na servisu a novi prevod i garancija,naravno imam i a3 format na kojem pise "godisnji odmor" pa cim cujem da se vrzmaju u okolini odmah papir na vrata pa na pivo,i cekam razvoj situacije
[ mrcina @ 25.09.2004. 13:35 ] @
koriste li inspektori internet?????
[ srdjee @ 25.09.2004. 13:49 ] @
Citat:
mrcina: koriste li inspektori internet?????


He he , vecina ne , ali uvek ce ti nesto naplatiti , recimo zasto slusalice za 3310 nemaju uputsto za upotrebu ( iz iskustva )

Citat:

ZAKON O ZAŠTITI POTROŠAČA
("Sl. list SRJ", br. 37/2002)



2. Deklaracija

Član 31

Proizvodi namenjeni potrošačima moraju imati deklaraciju u skladu sa tehničkim, odnosno drugim propisom.
Ako tehničkim, odnosno drugim propisom nije utvrđeno, deklaracija iz stava 1 ovog člana treba da sadrži podatke o proizvođaču, a po potrebi i o uvozniku i dobavljaču, o količini, kvalitetu, datumu proizvodnje i roku trajanja ili datumu upotrebljivosti, kao i načinu upotrebe, održavanja i čuvanja proizvoda.

Član 32

Na proizvodima se ne smeju uklanjati ili menjati oznake ili drugi podaci navedeni u deklaraciji iz člana 31 stav 2 ovog zakona.



Citat:

ZAKON O USLOVIMA ZA OBAVLJANJE PROMETA ROBE, VRŠENJE USLUGA U PROMETU ROBE I INSPEKCIJSKOM NADZORU
("Sl. glasnik RS", br. 39/96, 20/97, 46/98, 34/2001 - dr. zakon i 80/2002 - dr. zakon)


IV ZAŠTITA POTROŠAČA

Član 35

Preduzeća i preduzetnici koji obavljaju promet robe na malo dužni su da u prodajnom objektu:

1) na uočljiv način istaknu cenu robe iz dokumenta o zaduženju i da se pridržavaju te cene;
2) izdaju račun za prodatu robu (faktura, paragon-blok, isečak registar-kase), a kupac je dužan da uzme račun o kupljenoj robi prilikom njene kupovine.
3) na uočljiv način istaknu radno vreme i da se pridržavaju tog vremena;
4) prodaju robu svim potrošačima pod istim uslovima;
5) obezbede podatke o robi (obaveštenje o svojstvima, kvalitetu i načinu upotrebe);
6) obezbede deklaraciju, garantni list, atest i tehničko uputstvo o načinu korišćenja robe u skladu sa saveznim zakonom;
7) obezbede rezervne delove, priključne aparate i sl. i posle prestanka proizvodnje robe, u skladu sa saveznim zakonom;
8) obezbede količinu robe koja je označena na originalnom pakovanju;
9) prodaju količinu robe koju potrošač traži, ako raspolažu tom količinom;
10) tačno mere robu i omoguće potrošaču da proveri količinu kupljene robe;
11) prodaju robu koja je izložena prodaji, odnosno koja se nalazi u prodajnom objektu, a namenjena je prodaji;
12) pri manjim pakovanjima robe upotrebljavaju materijal za pakovanje koji ne može uticati na neto masu robe i
13) posebno upakuju robu, na zahtev potrošača, i takvo pakovanje naplate najviše do iznosa prodajne cene materijala upotrebljenog za pakovanje.


itd.
itd.
[ zepi @ 25.09.2004. 18:11 ] @
Pun mi je k**** i poreza i fiskalne kase, uclanicu se u neku stranku i pocecu da jedem g**** pa mozda mi se i posreci da se negde umuvam i pocnem legalno da otimam.
[ mmanuel @ 26.09.2004. 00:29 ] @
ljudi, hoce neko da krene sa uvozom pa da se polako prebacujemo u legalne vode, ali SVI? zna li neko tacnu proceduru uvoza mobilnih? castim za info.
[ mmanuel @ 26.09.2004. 06:36 ] @
ljudi, evo sta sam pronasao:


Goran Anđelić, pomoćnik ministra finansija u Vladi Republike Srbije


Od 15. februara iduće godine porez na uvoz mobilnih telefona trostruko niži, iznosiće samo pet odsto


Primedbe uvoznika mobilnih telefona i predstavnika kompanija su mi poznate , i u velikom broju slučajeva su opravdane, objasnio nam je Goran Anđelić, pomoćnik ministra finansija u Vladi Srbije. - Naime, trenutno postoji tarifa od 15 odsto na uvoz mobilnih telefona, slobodan je režim uvoza, ali, ono što će verovatno obradovati sve uvoznike mobilnih telefona jeste to da je Akcionim planom između Republike Srbije i Republike Crne Gore iz avgusta 2003. godine predviđeno smanjenje tarife na uvoz mobilnih telefona na svega pet procenata.Ova tarifa će početi da se primenjuje od 15. februara 2005. godine i mi zaista verujemo da će se to ići u prilog svima. Naravno potrebno je da se on sprovodi zajedno sa delovanjem svih nadležnih institucija. Pre svega mislim na carinu i na poresku upravu, jer smo svesni toga i činimo sve da se suzbije siva zona ekonomije. Kad tarifa na uvoz bude tri puta niža od sada važeće, dodatno će se motivisati uvoznici mobilnih telefona i trgovci mobilnim telefonima da to rade na jedan legalan i transparentan način.
Država time upravo njima izlazi u susret, kao što će im uvek izlaziti u susret. Preduzimamo čitav niz aktivnosti koji će rasteretiti uvoz mobilnih telefona, a samim tim i povećati njihov promet u Srbiji.
Na naše pitanje zašto se toliko čekalo, Goran Anđelić dodaje da su rokovi unapred definisani Akcionim planom između Srbije i Crne Gore, čija je implementacija dogovorena u koracima, odnosno fazama. Vlada Srbije želela je to iranije da uradi, ali istim Akcionim planom je, regulisano mnogo toga, sniženje carinskih stopa, usklađivanje tarifa, i predviđena je dinamika koja je predviđena. Iz istog razloga, dodaje naš sagovornik, ni predviđeno smanjenje carinske tarife na pet odsto nije moguće menjati, ni naviše, ni naniže
- Mi se držimo tog Akcionog plana, jer je to i obaveza Republike Srbije u njenim bilateralnim odnosima sa Crnom Gorom, i obaveza Republike Srbije i Republike Crne Gore prema međunarodnoj zajednici, zaključuje Goran Anđelić. V. R."



sta mislite o ovome ????
[ zepi @ 26.09.2004. 20:23 ] @
Pa lepo, ako je verovati politicarima, ali treba izdrzati pola godine, placati kiriju i ostale dazbine a ne raditi nista. Zao mi je vlasnika radnji, mislim da ce mnogi staviti kljuc u bravu.
[ Maniac @ 26.09.2004. 22:26 ] @
Citat:
zepi: Pun mi je k**** i poreza i fiskalne kase, uclanicu se u neku stranku i pocecu da jedem g**** pa mozda mi se i posreci da se negde umuvam i pocnem legalno da otimam.

Drugar sta da ti kazem kad sam ja ovo vec uradio a politika mi se gadi....a i mlad sam za to al moram ako ocu sebi dobro...
jebem ti drzavu!
[ pelesta @ 26.09.2004. 23:51 ] @
Citat:
Maniac:jebem ti drzavu!

Nekada je neki Americki presjednik rekao:gledaj sta ti mozes uciniti za drzavu a ne sta drzava moze uciniti za tebe.
I ja je je....