[ sasha_rs @ 10.03.2002. 13:12 ] @
Kako prikazati pomocu komponente LABEL ukupan zbir podataka u jednoj koloni baze(paradox7)? Npr.

baza sadrzi IME i novcani iznos (CLANARINA) za neki klub? Treba prikazati ukupnu sumu CLANARINE iz te baze pomocu komponente LABEL?
[ Makojdis @ 10.03.2002. 14:20 ] @
pa ovako ubacis jedan Query i u polju strings napises
select sum(clanarina)
from ime_tabele

a stavis DBLabel i uputis ga na Query
[ Alien @ 10.03.2002. 17:44 ] @
Kako da povezem DBText sa Query komponentom? A kako se moze pomocu Label komponente preslikati vrijednost koja se nalazi u QRExpr komponenti iz QuickReporta? Pocetnik sam pa imajte razumjevanja ako pitam nesto glupo!
[ overflow @ 10.03.2002. 18:32 ] @
Citat:
Alien:
Kako da povezem DBText sa Query komponentom? A kako se moze pomocu Label komponente preslikati vrijednost koja se nalazi u QRExpr komponenti iz QuickReporta? Pocetnik sam pa imajte razumjevanja ako pitam nesto glupo!


Postavi i TDataSource koji ces povezati na Query i onda DBText povezes sa tim DataSource-om koji je na query-ju.

ILI

Kada izvrsis query, odradis : Label1.caption := Query1.FieldByName('SUM').AsString;
[ MoDcHe @ 10.03.2002. 20:33 ] @
Koliko sam te ja razumeo ti imas npr:

Pera 30
Djoka 40
Laza 50

i sada da ti sabere sve ove sume?

evo ti code:

Code:

var
ukupno : real;
blah : string;
begin
Ukupno :=0;
Table1.first;
while not Table1.EOF do
begin
Ukupno := Ukupno + Table1Clanarina.asfloat;
table1.next;
end;
blah := FloatToStr(Ukupno);
Label1.caption:=(blah);
end;
[ Plamenko @ 13.03.2002. 10:56 ] @
I ja mislim da je MoDcHe u pravu sto se tice koda, to je najbolji (mislim i jedini) nacin sumiranja kolone bez upotrebe query-ja. Samo bih dodao jos jedan detalj:
pre while-a bi trebao da sacuvas poziciju tabele (ako je ona prikazana negde u gridu) i da nakon sumiranja (posle while-a) vratis tabelu na njenu polaznu poziciju.
To radis tako sto pre while-a napises: Bookmark:=YourTable.Bookmark ,a posle while-a napises YourTable.Bookmark:=Bookmark, gde YourTable predstavlja ime tvoje tabele ,a Bookmark je promenljiva tipa TBookmark. Time si postigao da posle izracunavanja kolone, ostane aktivan rekord koji je bio aktivan i pre izracunavanja. Naravno bilo bi lepo da iskljucis kontrole tabele kako ona ne bi 'skakala' od prvog do zadnjeg rekorda svaki put kad izracunavas kolonu (reci ako te i to zanima, ne bih da davim suvise jer ne znam da li ti i ono sa bookmark-om treba).
[ Alien @ 13.03.2002. 17:32 ] @
Puno se zahvaljujem osobama koje su odgovorile na moje pitanje!