[ botboyan @ 24.09.2004. 23:15 ] @


Drustvo
Potrebna mi je pomoc oko sastavljanja kompa.
Potrebne su mi sledece komponente :
ploca (ni jeftina ni skupa a pouzdana)
procesor (intel full) 2.4 - 3.0 GB
memoria 512 MB
hard disk 200 GB
kuciste 300W
sve ostalo imam
za nekih 500 evra
komp ce mi najvise trebati za kopresiju DVD i skidanje programa preko satelita (znaci da radi dve stvari odjednom a da pritom nedolazi do nekog gusenja ili kocenja)

S`obzirom da sam se raspitivao kod ljudi koji se bave prodajom kompjutera ili su pak "dobri" poznavaoci istih nailazio sam na totalno razlicite preporuke da sad stvarno ne znam sta je to sto bih ja trebao da kupim

ajde pa ako vas ne mrzi vi mi pomozite a ako vas mrzi onda nista

pozdrav
[ filo @ 24.09.2004. 23:37 ] @
prelistaj malo
http://www.elitesecurity.org/tema/65413
http://www.elitesecurity.org/tema/62568
http://www.elitesecurity.org/tema/60962
i jos bar 45 slicnih tema
[ botboyan @ 24.09.2004. 23:48 ] @

filo hvala
[ Mitar Ostojic @ 25.09.2004. 00:50 ] @
Bolje ne kupuj nista i spavaces najmirnije :)
[ Binary Mind @ 25.09.2004. 08:40 ] @
I to sto kazes zemljace
[ botboyan @ 26.09.2004. 02:49 ] @
ASUS P4C800
ASUS P4P800
ASUS P4P800-E/DL
Asus P4C800Dl
ABIT IC7 nonG
ABIT IC7 Max3
Abit AI7
ABIT IC7(-G)(Max) rev 1
Gigabyte Ga 8IPE 1000-G.
i p4 2.8c

koju a?
[ Binary Mind @ 26.09.2004. 05:39 ] @
Znam da ovo moze da bude malo direktno pitanje ali ipak cu ga postaviti. Sto bas Intel-a? Bolje ustedi pare i kupi nekog boljeg AMD-a (npr. Athlon XP 2500+ Barton na nekoj EpOX-ovoj ili Abitovoj ploci sa nVidia nForce 2 chipsetom), ali ako bas oces Intel-a moj predlog je bilo koja od Asusovih ploca koje si nabrojao. Razlika je samo u 2 drugacija chipseta a sve su odlicne prvoklasne ploce. Abit-ove ploce koje si naveo nisam imao prilike da montiram i testiram pa cu tu da pustim nekog drugog da ih hvali ili kudi. Doduse namestao sam Abit-ove ploce za AMD-ove procesore (AN7, NF7, NF7-S) i prezadovoljan sam njihovim radom. Sto se tice Gigabyte-a njih sam imao prilike da montiram i kazem da su i Asus i Abit bolji od njega bar sto se tice socket A ploca a Asus ga sije sto se tice socket 478 ploca.
[ djblade @ 27.09.2004. 00:38 ] @
Citat:
botboyan: ASUS P4C800
ASUS P4P800
ASUS P4P800-E/DL
Asus P4C800Dl
ABIT IC7 nonG
ABIT IC7 Max3
Abit AI7
ABIT IC7(-G)(Max) rev 1
Gigabyte Ga 8IPE 1000-G.
i p4 2.8c

koju a?


Slobodno dodaj MSI 865PE Neo2 Pfis2R. Bolja je za nijansu od asus p4p800 serije. Imao sam p4p800 i nakon nje Neo2 Pfis2R. Nisam se pokajao.
a i tomshardware.com je preporucuje.
[ botboyan @ 27.09.2004. 02:55 ] @
@djblade
MSI 865PE Neo2 Pfis2R
dali ona ima S-ATA ?
[ Binary Mind @ 27.09.2004. 05:42 ] @
Da ima SATA controllere. Nisam imao iskustva sa tom plocom pa necu nista reci ali u globalu MSI je u zadnje vreme jako prosecan ako ne i ispod proseka sto se tice ploca koje izbacuju. Ne kazem da su lose ali ima boljih ploca medju kojima je i Asus.
[ djblade @ 27.09.2004. 07:04 ] @
Ne govorim ni ja u globalu za MSI. Smatram ASUS daleko boljim ali gore navedeni model MSI ploce jednostavno je oduvao p4p800 .Pogledajte sami www.tomshardware.com. I ovdje na forumu je svu hvale. Meni se licno na ovoj ploci procesor manje grije sto je veoma vazno. Temperatura od p4p800se koju sam imao je u prosjeku manja za 3 do 4 C.
Temperatura Na neo2 sa 3.0c P4 mi u extremnim slucajevima prelazi 50C dok je sa p4p800se dolazila do 60 pa i preko.
[ Binary Mind @ 27.09.2004. 08:01 ] @
Evo sada me je Beastmaster redirect-ovao sa onog drugog post na ovaj prvobitni :). Tvoji prohtevi traze jedan AMD Athlon XP 2500+ Barton (oko 80 eura), adekvatnu maticnu plocu (moja najnovija preporuka iz iskustva je Abit NF7-S2 koji ima SATA RAID, IEEE 1394 Firewire i kosta negde oko 75 eura), malo vise nekog boljeg jeftinijeg RAM-a (min 1GB Corsair-a Value Select CL2.5 sto je 160 i 180 Eura) i 2 Seagatea ili Western Digital-a od po 160 GB (izmedju 200 i 210 eura) povezanih u RAID0 zbog brzine. Hajde da izracunamo to sto sam dosad nabrojao je u najgorem slucaju oko 540 eura sto ostavlja 60 eura za kuciste. To ostavlja para za nekog Chieftec-a od 300w ili DTK od 400W. Ja bih se odlucio za DTK jer je jeftin a dovoljno dobar. Ako hoces da ustedis jos para mozes da kupis samo jedan hard ali ovako je bolje. E sad da imas vise para bilo bi tu i mnogo boljih kombinacija ali i ovako je dobro. Ja predlazem da das svih 600 eura. Isplatice se.
[ djblade @ 27.09.2004. 14:19 ] @
Pa sta je ovo svegati. Urota protiv intela???

Pa polako ljudi covjek je rekao da hoce da kupi P4 procesor i tacka. Ne morate odma navaljivati sa bartonom.

Ako covjek dugo vremena vozi jedan auto koji ga nikad nije iznevjerio zasto bi ga onda kasnije mijenjo sa nekim novim u slucaju sa Bartonom. Ok sad znam da ce te me napasti svi vi koji imate AMD procesore.

Ja AMD procesor nebi kupo barem jos dvije godine dok situacija ne bude jasnija oko procesora. A vama AMD-asima preporucujem. Ako toliko hvalite AMD i grdite INTEL koji je izdao tek jednu seriju procesora koji nisu dobri (Prescott), pretrazite ovaj citav forum ili bilo koji drugi pa pogledajte kod kojih se racunara nalaze problemi. 90% sa AMD. Te ovo te ono. Sami problemi. Barem jos za sad intel je zakon. Ne kazem da AMD ne valja a pogotovo ova zadnja serija procesora koji su puno bolji nego prijasnji ALI AMD-u treba puno vise nekih uslova ispuniti da bi radio kako treba. To svi znamo.

Zato Prijatelju botboyan uzmi ti fino jednog intel procesora recimo 2.4c ili malo jace asus p4p800se plocu koja je sasvim solidna, veci hard disk i solidnije napajanje.512 DDR ili jos bolje 2x512 u dual channelu mada i tu nisu neka prevelika poboljsanja. Mozda je malo skuplje od neke konfiguracije sa AMD ali vjeruj mi sa ovim mozes fino da spavas. AMD-asi bez uvrede ali AMD se jos dokazuje a PENTIUM je vec dokazan. Nadam se da nece biti nekih vecih "kontranapada" na mene. Sa ovim bi nadam se ova tema trebala biti zavrsena!
[ lancia88 @ 27.09.2004. 21:17 ] @
Pozdrav,
tacno je da ne treba nikoga ubedjivati da kupi AMD a ne Intel ako je on sam vec unapred odlucio. Mislim da niko time nije hteo nista lose da kaze, ljudi su ponudili AMD samo zato sto su zeleli sve najbolje korisniku koji se odlucuje na kupovinu
...a opet, to sto ce konfiguracija biti malko skuplja od one koja mu je naknadno predlozena, to ustvari i nema veze - pa 25 po tudjem turu uopste ne boli. I svi problemi koji se javljaju sa AMD-om na forumima imaju zaista znacaj: pojavljuju se najcesce jer se i sam AMD pojavljuje najcesce ili se Intel-ovci ne oglasavaju. Ako je ovo drugo onda ih stvarno ne razumem: nije sramota pogresiti.
pozdrav
[ Binary Mind @ 27.09.2004. 22:01 ] @
Pa ja imam Intel-a kuci ali ko zeli dobrog Intel-a mora dobro i da plati
[ pctel @ 27.09.2004. 22:19 ] @
Ja preporucujem Intel, ako se vec ima para za luksuz. Generalno uz Intel konfiguracije se dosta mirnije spava, ali je vecina korisnika zadovoljna i sa AMD-om.
[ djblade @ 28.09.2004. 00:58 ] @
@ lancia88

tema je: Sta od komponeti da kupim i mirno da spavam ?

Ako ti smatras da ce sa AMD-om mirnije spavati dodzi onda to reci svim Tehnickim univerzitetima zapadne evrope posto su oni vjerovatno u zabludi i svi racunari koje posjeduju su Intelovi. Primjer TU Wien. Prijatelju svi racunari koji se tu koriste od onih za studente ,pa za profesore itd... Npr U Citaoni TU Wien ima oko 100 Racunara koji su non stop ukljuceni. To su P4 2.80c sa Asus p4p800 ili Msi 865PE Neo2 Konfiguracijama. Ljudi sebi htjeli ustediti posla i kupili prave stvari. Sta ti mislis zasto??? Da po tvome trebali su ustediti na komponentama i kasnije 10x vise platiti na popravkama, konfiguracijama itd...
Ili su oni svi zajedno budale i zive jos u zabludi i nostalgiji sa P4. Sta ti mislis???

Citat:
pojavljuju se najcesce jer se i sam AMD pojavljuje najcesce ili se Intel-ovci ne oglasavaju. Ako je ovo drugo onda ih stvarno ne razumem: nije sramota pogresiti.


Bez uvrede ali mozda malo bolje da razmislis sta ces sljedeci put napisati! Ipak ovo ne dolici jednom moderatoru.

Citat:
pctel: Ja preporucujem Intel, ako se vec ima para za luksuz. Generalno uz Intel konfiguracije se dosta mirnije spava, ali je vecina korisnika zadovoljna i sa AMD-om.


Svaka cast!!! Napokon prava recenica.
Nemam vise sta da kazem.
No hard feelings!!!
Odustajem!
[ StORM48 @ 28.09.2004. 01:19 ] @
@djblade

Možda bi ti ipak trebao da razmišliš šta pišeš?
NIJE TAČNO da je Prescott (Preshot) prvi Intelov procesor koji ne valja. Celerone proizvodi ko? Ja? Ni jedan jedini nikad nije vredeo ni običnog petoparca, a kamoli nečeg više. Uostalom, Intel svaki procesor izbacuje po 3-4 puta, u različitim revizijama. Oni koji su pratili Intelovu istoriju od početka pa do danas, dobro znaju šta se sve dešavalo sa 386SX procesorima, 486DX procesorima, Pentium 66-90MHz (koji nije umeo da računa), Prvi Celeron 300 (i svi posle njega), prvi pokušaj PCI magistrale (bagovi su ispravljani 4 puta), Najnoviji čipseti za Prescott, ... Treba li još da nabrajam? Ili, ako neko ne zna o čemu se (detaljno) radi, da obrazložim?

Citat:
Ako ti smatras da ce sa AMD-om mirnije spavati dodzi onda to reci svim Tehnickim univerzitetima zapadne evrope posto su oni vjerovatno u zabludi i svi racunari koje posjeduju su Intelovi.


Sledeći put kada izneseš ovakvu neproverenu tvrdnju, najpre razmisli da li među nama ima još nekog ko je imao prilike da se uveri u stanje na evropskom tržištu (malo širem nego okolina Beča). Ja u Nemačkoj nisam imao prilike da vidim neku spektakularnu brojčanu prednost Intela. Mogao bi da pregledaš malo strane forume (posebno Američke, jer oni slove za najveće kompjutersko tržište), pa ćeš videti ko je u trenutnoj prednosti. Uostalom, ko onda kupuje kompletnu AMD-ovu prodaju? Mi možda?


@za sve

Hiljadu puta su se razne teme pretvarale u prepucavanja o tome koji je procesor bolji i ovaj put se to neće desiti. Dakle, držite se teme. Svako ima pravo da preporuči ono sa čime ima dobra iskustva i u tome nema ničeg lošeg. Sve poruke koje izlaze iz postavljenih okvira biće brisane.

Pozdrav
[ botboyan @ 28.09.2004. 04:53 ] @

Polako ljudi...vidim da ste se zakacili a to je bezveze .
Sve sam dileme resio oko ploce i ostalog jos samo da mi neko kaze koji model
procesora (intel) da uzmem u rasponu 2.4 do 3.0
Koliko sam ja shvatio dobri su oni koji na kraju imena imaju "c"
2.4 c 3.0c ...
Sta mislite ?

Ej i nemojte vise da se svadjate ...
[ Binary Mind @ 28.09.2004. 06:55 ] @
Hajde prvo da vidimo sta si izabrao od ostalih komponenti pre nego sto ti preporucimo procesor.
[ botboyan @ 28.09.2004. 07:54 ] @
Evo ga ,mislim da je to sto hocu i to imam u nekoliko varijanti a uzecu prvu na koju naletim (trenutno na lageru) i nadam se da cu nekako to da uklopim do 600.00 evra
(dali vredi da probijem granicu do nekih 700e u slucaju da se neuklopim jer cu u svakom slucaju ovo uzeti na kredit...a u pocetku sam mislio da za ovo zadovoljstvo izdvojim nekih 350-400evra kesha eee...muko)

Ovo je ostalo od uzeg izbora komponenti :
=============
Motherboards
Abit IC7
Abit IC7 MAX3
ASUS P4P800 deluxe
ASUS P4C800 deluxe
MSI 865PE Neo2-PFS
MSI 915P NEO2 Platinum
Gigabyte 8IPE 1000 ProG
EPOX-4PCA3+
EPOX-8RDA3+
=============
Procesor
Intel P4 2.4c/800/1MB GHz BOX (Northwood)
Intel P4 2.8c/800/1MB GHz BOX (Northwood)
Intel P4 3.0c/800/1MB GHz BOX (Northwood)
=============
RAM
1GB DDR400 Corsair CL2.5
1GB DDR400 Kingstone - HyperX
=============
Tower
Chieftec DG-01W (Dragon,300W,3x5.25,2+2x3.5)
DTK od 400W
=============
HDD
Seagatea 200 GB S-ATA 8MB
Western Digita 200 GB S-ATA 8MB
============
DVD+R ???
=============
Graficka kartica ???
=============
Kao sto vidite jos se konkretno nisam odlucio koji DVD rezac(70.00-95.00evra) i koju Graficku (50.00-80.00 evra) ali to mogu i kasnije da dodam.
Samo da pitam dali je dobro da na neku od ovih ploca stavim moju sadasnju graficu "gForce2 MX400 64MB" ili da kupim neku novu ? Dali vrede one VIVO kartice. Koje su kartice dobre za "capture" ?
Ako vas ne mrzi sklopite mi neku masinu od gore navedenod hardvera ali kao za vasu dusu i slobodno dodajte ako nesta gore nije navedeno a zasluzuje da se tu nadje .

Koja varijanta je onako najbolja ?

p.s. aj pomozite jos samo malo

Pozdrav svima :)



[ djblade @ 28.09.2004. 14:01 ] @
@StORM48

TU Minhen, TU Darmastadt - Jedni od dva najjaca u njemackoj ako ne i najjaci. AMD nisam ni traga ni vidio. Al ok dosta o mojoj nepromisljenosti.

Citat:
Možda bi ti ipak trebao da razmišliš šta pišeš?
NIJE TAČNO da je Prescott (Preshot) prvi Intelov procesor koji ne valja. Celerone proizvodi ko? Ja? Ni jedan jedini nikad nije vredeo ni običnog petoparca, a kamoli nečeg više. Uostalom,

Celeron 300 MHz dere bilo kojeg AMD Durona na 650 MHz. To ti mozgu da potvrde sviu ljudi iz moga doma. I jedan celeron 300 MHz ima puno veci vijek trajanja od nekog amd-a vise klase. Al neva veze napadajte jos vise.

Govorio sam o Pentiumu, Koji dere bilo kojeg AMD sve do sada. Izaslo je par komada AMD ako valja i odma AMD najbolji. Nije najbolji ali jeste dobar u odnosu cijena/performanse.

a daa i za prescott. Sta to njemu ne valja osim grijanja i sto nema neke ocekivane performanse. Ovo za grijanje je i kod AMD-ova ali to niko ne smije sponetuti. Je li to Prescott nestabila. Nije. Imao sam ga mjesec dana i sasvim solidno radi. Sto je najbitnije Stabilan je a i temperatura je u granicama. I pokazat ce svoju snagu tek sa DDR2. Vise je na losem glasu nego sto je to istina.


Nadam se da necemo morati ici dalje ali eto ja odustajem. Pocele su prijetnje na sve strane :) Ali nije ni bitno. Svakom svoje!!

Citat:
botboyan:
Procesor
Intel P4 2.4c/800/1MB GHz BOX (Northwood)
Intel P4 2.8c/800/1MB GHz BOX (Northwood)
Intel P4 3.0c/800/1MB GHz BOX (Northwood)

RAM
1GB DDR400 Corsair CL2.5
1GB DDR400 Kingstone - HyperX


To nisu Northwood procesori vec Prescott. Zbog temperature ti ih ne preporucujem ali inace su Ok. Ima dosta glasova na drugim forumima ZA i PROTIV Prescotta. One meni vise lici AMDu nego pemtiumu :).

Evo ti moje preporuke.
Uzmi P4 2.8c jer je dosta jeftiniji od 3.0c a maltene su isti. razlika je mala.
Ploca obavezno jednu od ove dvije barem sam njih ja probao. p4p800,delux,se,e-delux, ili MSI 865PE Neo2 Fis2R-P koja je malo skuplja i za nijansu bolja.(Oc mogusti su super.Evo ja svog P4 3.0C Drzim bez problema na 3.5 na 47C) Ali u principu neces pogrijesiti bilo koju da uzmes. p4c800 delux je puno skuplja a na testu na tomshardware Msi 865PE se pokazala znatno bolja.
RAM- Ako ne namjeravas neki veliki oc onda uzmi Corsair koji je po meni i najbolji.2x512 u dual channelu. Chieftec je sasvim solidno napajanje a nije ni skupo.
Hard disk Seagate. Uzmi bolje dva manja od 80 Gb ili 120 Gb i povezi ih na Raid.
Za DVD ne znam ti reci. To neka neko drugi.

Za graficku ako nisi neki strastveni igrac uzmi Ati Radeon 8550 Sapphire. Sasvim solidna graficka i PAINKILLER ide na njoj ko od sale :)
Eto to je moje skromno misljenje.
Iskljucujem se definitivno sa ove teme.
Pozdrav svima i budite pametni. Uskoro Fax krece :)


[Ovu poruku je menjao StORM48 dana 28.09.2004. u 16:06 GMT+1]
[ StORM48 @ 28.09.2004. 14:55 ] @
Postuj ovo o Celeronima kao boljim od Durona, u posebnoj temi na "PCHW-Matične ploče i procesori", pa ćemo videti šta će ostali reći. Da ne bude da samo ja mrzim Celerone.

Dosad nisam čuo da je iko nekom preporučio Prescott. O bagovima i raznim drugim problemima sa ranijim Intel procesorima (osim Northwooda i Copperminea) možeš naći gomilu materijala na Internetu.

O temi Celeron vs Duron:

http://www.tomshardware.com/cpu/20020103/celeron1300-08.html
http://www.firingsquad.com/hardware/cel600vsdur600/verdict.asp
http://www.planethardware.com/...es/cpu/Celeron700/index5.shtml


O Prescottu i ostalim bagovima i problemima:

http://www.theinquirer.net/?article=16823
http://www.theinquirer.net/?article=16952
http://www.theinquirer.net/?article=13847
http://www.theinquirer.net/?article=13927
http://www.intel.com/design/pentium4/specupdt/30235203.pdf
http://www.theinquirer.net/?article=17681
http://www.theinquirer.net/?article=17617
http://www.motherboards.org/reviews/hardware/1431_10.html
http://www.xbitlabs.com/news/chipsets/display/20030513153038.html
http://www.theinquirer.net/?article=16850


Otkucaj Intel Prescott bugs u Google-u, pa ćeš videti nešto preko 13000 pogodaka. Šta više reći...

Ovde završavamo o toj temi.

Pozdrav

[Ovu poruku je menjao StORM48 dana 28.09.2004. u 16:38 GMT+1]
[ djblade @ 28.09.2004. 15:33 ] @
:) Ne kazem da je celeron generalno bolji od amd durona ali ja sam vidio dosta slucajeva tako da ...

Naravno da se moze dosta bagova naci o Pentiumu ali takodze i o njegovim suparnicima :)

Ali drago mi je da smo zavrsili sa tim.

Odzdrav.
[ djblade @ 28.09.2004. 16:36 ] @
P.S. Za bagove, poteskoce, probleme AMDova slobodno pogledajte po ovom forumu. Dalje cak i ne morate ici.
[ Binary Mind @ 28.09.2004. 22:11 ] @
Samo cu se kiselo nasmejati. Inace EP-8RDA3+ nije maticna ploca za Intelove procesore.
[ lancia88 @ 28.09.2004. 23:33 ] @
Pozdrav,
bice veceras cela epidemija kiselih osmeha

Djblade, vidis, nesto u Tvom postu me je nagnalo da napisem ono sto sam napisao a to je:
Pa polako ljudi covjek je rekao da hoce da kupi P4 procesor i tacka

Ti si stvarno pomislio da u temi koja trazi savet o komponentama dovoljno je da se pojavis i kazes TACKA? Vidis, ne ide to tako. Retko brisem, menjam uglavnom delove koji nekoga reklamiraju ili su nedolicni izrazi, zakljucavam teme takodje retko i uopste minimalno koristim moderatorske funkcije. Nastojim da stvari resavam na neke meni prihvatljivije nacine. Verujem da ima onih koji mozda spore moj nacin rada ali jos uvek ne vidim zasto bih trebao da se zamislim oko mog posta. Ceo moj post je samo odgovor na Tvoju odu Intelu. Vidis, postoje i korisnici procesora koji se ne slazu sa Tvojim misljenjem i nikako ne mozes stavljati tacku. Eto, na kraju si istresao i svoj ego pominjuci kako Celeron 300Mhz dere Durona 650Mhz. Time si pojasnio svima sa kakvim arsenalom licnog ega raspolazes kada Te on moze dovesti do toga da tako nesto javno napises. Obzirom da niko ne spori apsolutnu vladavinu Intela u pominjanim generacijama, otisao si korak dalje, pravo u Zonu sumraka. Doduse, jos uvek mozes da pobrises taj deo, ja obecavam da cu i ja obrisati obu svoju poruku pa bar oni koji sutra posete nas forum nece videti to. Mi ostali cemo zaboraviti, onako drugarski
pozdrav
[ djblade @ 29.09.2004. 13:25 ] @
Ne kazem da sam bio fin ali isto tako ni vi niste bili nista bolji!!!
Pretjerao sam kolko ste i vi.
Mozda ti ljepo pogledas svoju recenicu koju sam ti ja "podvukao"jos na pocetku.Nakon toga mozda rasmislis ko ce gledati sutra ovaj forum i zapitas se "mozda su mi malo prsti bili brzi od mozga".

A sto se tice moderatorskih mogucnosti. StORM48 je rekao da ne skrecemo vise sa teme i svaki sljedeci post koji skrene da ce biti brisan. Odmah nakon toga je on skrenuo sa teme i kada sam mu ja na to ukazao on je moju uputu jednostavno izbrisao. I vidis ti opet skreces sa teme a on nista :) Ljudi vidim da stvarno nemate granica, sto je stvarno lose i pomalo dosadno. Preporucio bi da gledate malo vise na to sta vi pisete i gdje grijesite a ne samo mi "obicni smrtnici" . Sto bi se u narodu reklo "Covjece imas previse problema da bi se tudzim pozabavio". Koliko god puta pokusavam da ovo sve fino okoncam ne ide. Ovde se jednostavno sve moze ocekivati.
Sve najbolje.
[ StORM48 @ 29.09.2004. 15:59 ] @
Sve se svodi na argumente. Sve dok lično prozivaš ljude na forumu, to nije diskusija, već prepucavanje.

Zato molim sve da zaustavimo naklapanje na ovom mestu i da kažemo još nešto oko konkretne teme, ako je moguće - ako ne, sledi zaključavanje.

Pozdrav
[ botboyan @ 29.09.2004. 23:02 ] @

Evo jos malo mi je ostalo .
Jos jedan predlog oko ploce (ciji se izbor smanjio na ove dole navedene) mada bih ja najverovatnije uzeo Abit IC7 (MOLIM VAS POMOC) a ostale komponente cu najverovatnije pazariti ,eventualno uz neku promenu na licu mesta(ako u datom momentu nema na lageru).
Imate potpunu slobodu da me ispravite ako ste misljenja da za neku komponentu postoji bolja zamena uz +/- 10 eura.

=============
Motherboards
Abit IC7
ASUS P4P800 deluxe
MSI 865PE Neo2-PFS
EPOX-4PCA3+
=============
Procesor
Intel P4 2.4c/800/1MB GHz BOX
=============
RAM
1GB DDR400 Corsair CL2.5
=============
Tower
Chieftec DG-01W (Dragon,300W,3x5.25,2+2x3.5)
=============
HDD
Western Digita 200 GB S-ATA 8MB
============
DVD+R
NEC 25100 DVD+/-8x Double Layer 8.5 GB
=============
Graficka kartica
MSI FX5200-TD128 128MB DDR TV-out DVI AGP 8X
=============

[ StORM48 @ 30.09.2004. 00:36 ] @
Što se ploče tiče, ABit mi zvuči sasvim OK, a kada je grafička u pitanju, tu ti ne mogu pomoći - pošto si se odlučio za nVidiu, a ja više preferiram ATI. Ostalo je prilično dobro u svojoj klasi.

Pozdrav
[ botboyan @ 02.10.2004. 00:25 ] @
@StORM48
Ma ja nisam siguran za graficku ,sve mi jedno dali cu uzeti ATI ili nVIDIU ,koju bi mi ti karticu preporucio (koji model) do nekih 60-70 evra .
Dali su dobre one VIVO za prebacivanje video materijala sa VHS,TV ili kamere na komp.
I za kompresiju DVD to DIVX ili DVD5
aj cao

[ ramzes @ 02.10.2004. 01:06 ] @
Uzmi ATI R9200 ili R9250 i neces pogresiti!
A sto se tice VIVO mogucnosti, pa bolje onda uzmi zasebnu TV karticu tipa Pinnacle, samo nemoj MSI, drugar mi imao tu karticu i nikako nije bio zadovoljan njome!

poz!
[ botboyan @ 02.10.2004. 03:43 ] @
@ramzes
Ja vec imam PCTV(Pinnacle) ali onu prvu verziju i nisam zadovoljan mogucnostima pri snimanjumaterijala.imam samo mpeg format od ponudjenih a u programu u kojem gledam i snimam (dobio sam uz karticu-Pinnacle PCTV Rave) se vidi da verovatno novije verzije TV karica imaju mogucnos snimanja u vise formata . ono nije los kvalitet snimljenog fajla ali je brate mnogo veliki . I primetio sam da mogi da snimim max 10-20 minuta materijala
jer mi program pukne (koristio sam razne drajvere ,probao svasta i nista) mada mislim da je krivaz za to ili ploca ili memorija ne znam nisam pametan

Sve u svemu ti mislis da nije dobra kombinacija ATI R9200 VIVO sta mi predlazes od kartica koji model .
Mogu da uzmem posebno graficku i tvkarticu ...al koje ?
neki predlog ....
[ StORM48 @ 02.10.2004. 12:14 ] @
@botboyan

Ti problemi važe samo za stare drajvere i softver, kakav si dobio uz karticu. Na internetu se mogu naći drajveri 5.11 (i noviji, ali ja sam više zadovoljan ovom verzijom), uz koje ide softver verzije 2.50. To je međugalaktički skok u odnosu na onaj stari krš. Veruj mi. Nova verzija omogućava bukvalno sve formate, u novou kvaliteta koji sam odrediš. Naravno, framerate koji ćeš postići zavisi od tvoje mašine (memorija, diskovi, procesor), ali u globalu, sve je bolje odrađeno, iako su sada u pitanju WDM drajveri, koji u startu traže blago snažniju mašinu.

Pozdrav
[ Agron Shujaku @ 03.10.2004. 09:01 ] @
Zdravo...
Da ti kazem nesto brate. Ako kupis ASUS P4C800 DELUXE i neku dobru graficku karticu (FX 5600-5900 ili vise) pripremi se za grejaca u kucu. Prosto 300W nece ti biti dovoljno.
Power supply treba da ti bude najjaci 450W ili 500 (ne znam jel ces naci 500w).
Ja imam ASUS P4C800 sa 2.8 proces with hyperthreading + graficna kartica FX5900 i radi ko lud, ali i greje.

da budes stvarno miran, je da ne kupis nista (kao sto je jedan drugi rekao isto)

Ali ja sam stvarno miran tim kompjuterom
[ botboyan @ 04.10.2004. 00:18 ] @
@StORM48
Evo upravo jurim nove drajvere za Pinacle,
al pravo da ti kazem koristio sam (ranije) i one koje sam dobio i neke novije koje sam skidao sa net-a i sve to uzalud ,jer nikako nisam mogo da namestim snimanje u nekom drugom formatu sem MPEG1 i miroXL .
Pa sam dosao do zakljuscka da nije do softvera vec moja kartica nema mogucnosti da snimi neki drugi format od gore pomenutih

al boze moj evo sad cu da se iscimam da nadjem ako je izaslo nesto novo pa cemo da probamo i to ... javicu ti

@Agron Shujaku

Dobro greje se mnogo a sta mislis za ovu ASUS P4C800 DELUXE
oceli ona da se greje mnogo ili ovu Abit IC7 ?
Barem cu zimus da ustedim na grejanju .
Gde stvarno da nadjem 500W i koliko to kosta ?
I jos ovo ma ima da ga kupim pa makar ...spavao kao za vreme bombardovanja

aj cao
[ Agron Shujaku @ 04.10.2004. 09:09 ] @
Pa to ti je isto
...ja u stvari imam DELUXE ...deluxe ima support za SATA diskove (koje nisam kupio)
koji su malo brziji, a E-DELUXE podrzava neki hardwerski raid koji je za one ko rade montaze i takve zahtevne stvari (ili za servere)

a sto se tice 500VA mozda nema 500 ali siguran sam da mozes naci 400 ili 450....sto jace to bolje.

P.S. ti si barem spavao a ja sam 7 dana bio pod otvorenim nebom


pozdrav

Agron


[Ovu poruku je menjao StORM48 dana 05.10.2004. u 03:07 GMT+1]
[ pctel @ 04.10.2004. 11:20 ] @
Citat:
botboyan: @StORM48
Evo upravo jurim nove drajvere za Pinacle,

Ajd' sa srecom, ali ja mislim da se problem ne resava tako. Ja ubacim bilo koji karticu i gomilu codec-a, i kartica mi snima u koji god hocu format, moze sat da mi bude 1Gb, moze 300Mb... nebitno koja je kartica, moze koliko god meni odgovara... Ono, stvarno svugde na internetu pise ova kartica podrzava/ne podrzava MPEG4, ali mene uopste ne zanima, podrzavala, ne podrzavala, kod mene ima da podrzava!

I ja sam za ATI 9200.

Citat:
I jos ovo ma ima da ga kupim pa makar ...spavao kao za vreme bombardovanja

He, he, pa ja sam najbolje spavao za vreme bombardovanja... zamracim sobu, pustim muziku i spavam po 15 sati dnevno... tada bas nisam imao nikakvog pametnog posla, a nisam imao volje da ucim nesto novo, jer ako poginem dzaba sam ucio
Eeee, da mi je jos par nedelja takvih da se lepo naspavam, ovako uvece ne mogu da zaspim od razmisljanja da li sam uradio sve sto je tog dana bilo dogovoreno da se uradi, a ujutro se budim 3 sata ranije da bih razmisljao sta sve treba da se radi tog dana
[ dakiyu @ 05.10.2004. 01:17 ] @
@storm48 i @pctel....budite ljubazni razresite mi dilemu...gde god krenem stize me prica da su ATI graficke dobre ali da ne rade sa svim igrama,da stalno izlaze neki patchevi,da ce mi volan u MCRay biti okrenut naopako i slicno...sa nvidiom toga nema....jer to istina?
Naime,ogroman sam ljubitelj flight simulatora 2004...P4,amd 2000+,na gigabyte vax-a,256ddr-a kingston i asus gf4 mx440 magic 9180 sa 64ddr-a....e sad....znam da moram jos 256ddr i znam da je graficka slaba za to(mada sve ostalo OK)....presao bih na ATI ali ni jednu ne nadjoh bez problema....FS 2004 mi ovako radi odlicno dok ne ukljucim maglu ili oblake,tada ponekad trzne tako da sam uninstalirao igricu...resenje za to nadjoh u nekoj najboljoj KOJA SE VISE NE PROIZVODI???????Zaboravio sam tacnu oznaku mislim da je ti4200...kao ona ima taj pixel sharing za te magle i sl....prevrnuh BG bar za polovnom i nista....kako bre najbolja a ne proizvodi se???
Znaci konkretno interesuje me PRVO FS 2004 a ostalo kako bude....ima li ATI tako nesto ali neproblematicno?....mislim instaliras i ne vidis vise kao nvidia?
hvala

zaboravih....nemojte mi sad nabrajati neke za 200-300 eu...
[ slacker @ 05.10.2004. 01:42 ] @
Ukoliko ne nađeš neku polovnu GF4 Ti gledaj na FX 5900XT ili možda čak 6800LE.
FX 5600 i 5200 su slabije od GF4Ti pa ih izbjegavaj.

[ StORM48 @ 05.10.2004. 02:19 ] @
@pctel
Tačno je to što kažeš, ali ne za Pinnacle koji on poseduje. To je nešto starija kartica uz koju idu prilično stari drajveri, koji su direktno ograničeni hardverom. Tek noviji (WDM) drajveri (poslednje dve godine se isporučuju uz kartice) omogućavaju prepoznavanje kompletnih CAPTURE mogućnosti Pinnacle kartica. Bez toga, nikakve instalacije kodeka i programa neće pomoći. A samo noviji softver je nemoguće instalirati, pošto radi samo sa WDM drajverima. Kada se ti drajveri instaliraju, kartica se bukvalno pretvara u sasvim drugu.

@dakiyu
Pošto mi je letenje hobi (i pravo i simulirano), mogu ti reći da FS2004 funkcionište fenomenalno. Štaviše, prikaz mi je daleko lepši, pogotovo kada uključim Antialiasing. Kada je u pitanju kompatibilnost, prosto ne mogu, a da ne prokomentarišem to kao samo jednu kampanju ljubitelja nVidije, kao i same nVidije, protiv ATI-ja. ATI nije firma od juče (ustvari daleko je starija od konkurencije) i kada projektuju kartice, projektuju ih da budu upotrebljive. Znači, kada neko u istoj rečenici pomene ATI i "nekompatibilnost", širi najobičnije dezinformacije (da ne upotrebim neku težu reč). Ako nekakvih nekompatibilnosti i ima, svode se na dosta starije igre, koje su danas potpuno inferiorne. Iako se ne igram nešto puno (mada bih voleo), najveći broj igara uspem da probam i nisam primetio probleme.

A o "problemima" sa preturenim volanom u CMR-u i čestim izlaskom nekakvih patcheva (?!)... šta reći, nego - Gluposti!

Pozdrav
[ botboyan @ 05.10.2004. 03:20 ] @
@StORM48
Citat:

A samo noviji softver je nemoguće instalirati, pošto radi samo sa WDM drajverima

Samo mi ovo odgovori ,nije mi bas jasno .
Znaci ja sa tim novim driverima (PCTV RAVE: Driver and Application Update for PCTV, PCTVRave and PCTVpro Version 5.5 od nekih 55MB) pretvaram moju staru PCTV karticu u neku noviju (PCTV Pro,Deluxe,itd) ili ona ostaje ista stim sto sada driveri izvlace iz nje maksimum ?

A sto se tice moje konfiguracije (vidi temu ) vec sam narucio komponente ili ako hocete konfiguraciju .
i to sledece
IC7
Intel P4 2.4c 800 GHz BOX (Northwood)
512x2=1GB DDR400 Kingstone - HyperX
Chieftec DG-01W
2x120GB sata WD
NEC ND-3500
ATI Radeon 9200 128 VIVO

Ovde su mi ljudi pricali da stavim hard-ove u raid a danas me jedan ortak napravio na budalu kad sam mu to reko (s`obzirom da se decko stvarno razume u te stvari) pa evo opet da vas pitam sta da radim (dali me je "iskreno"posavetovao?) .
I jos jedno pitanje dali uz kuciste dobijam neko napajanje i ventilatore ili to moram sam da ugradjujem ako je ovo drugo sta mi preporucujete za napajanje i hladjenje gore navedenih komponenti stim sto cu jos ugraditi i Skystar2 , 40 Gb hard ,modem ,dvdr pionir 105 ,teac cd .

molim vas odgovorite sad mi je najbitnije
-------kritika,predlog,zakljucak-------
bilo sta ...


P.S.
@Agron Shujaku
Citat:
P.S. ti si barem spavao a ja sam 7 dana bio pod otvorenim nebom

Sa ponosom vam ovo kazem spavao sam i ja na otvorenom nebu ili u zemunici svih(ne znam koliko dana) dok je trajalo to bombardovanje.Bio sam u vojsci (dobio produzetak od oko 130 dana) a mogo sam kao @pctel
Citat:
zamracim sobu, pustim muziku i spavam po 15 sati dnevno...


Al boze moj ... i to je zivot
Ufff uhvati me neka nostalgija ... ma samo mi vi odgovorite i to je to
pozdrav
[ pctel @ 05.10.2004. 11:27 ] @
Citat:
Ovde su mi ljudi pricali da stavim hard-ove u raid

U raid, naravno! Pretpostavljam da ti je vazna brzina, onda podesis striping mod, i to ne da radi nego leti, skoro duplo brze nego inace! U slucaju koriscenja striping moda malo je veci rizik od gubitka podataka nego inace, pa bi bilo dobro da redovno radis backup. E, sad, zavisi, ako radis sa nekim podacima od izuzetne vaznosti za opstanak covecanstva i planete, onda batali brzinu i podesi na mirroring, tu brzina ostaje ista ali se sigurnost visestruko povecava.

Za TV kartu nisam bas siguran mora li wdm drajver, verovatno je StORM48 u pravu, ali eto mozes za pocetak da probas samo DScaler + razne encoding codec-e, ipak verujem da moze!

za kuciste ne znam, pitaj prodavca gde kupujes, ovako deluje da ne dobijas jer nema oznake snage... izbegavaj napajanje od 300W, bila je skoro tema... ventilatora kupujes posebno, 5 komada ce biti sasvim dovoljno za sledece leto.
[ StORM48 @ 06.10.2004. 00:08 ] @
@botboyan
Ovo drugo je tačno - ostaje ista, samo što radi sa više mogućnosti i komfora i malo manjom brzinom odziva na komande, što i nije neki problem. Kanale menja sa pauzom od pola sekunde, a ne trenutno (kao pravi TV).

Što se tiče RAID-a... šta reći - ako znaš da ti je potreban, iskoristi, a ako nisi siguran da imaš potrebe za tim, razmisli još malo, pošto je RAID0 itekako nesigurniji od običnog sistema sa jednim diskom. Naravno, taj problem se prevazilazi redovnim Backup-om (što ti je napomenuo i PCTEL) ili korišćenjem nekog naprednijeg (čitaj: skupljeg) RAID moda, kao što je RAID5.

Ja glasam za RAID, pogotovo što tebi treba za Video materijal, za koji je RAID i najisplativiji, a tvog prijatelja "koji se razume" pitaj za argumente protiv RAID-a, pa presudi.

Pozdrav
[ botboyan @ 06.10.2004. 01:56 ] @
Zdravo
@pctel

Citat:
zbegavaj napajanje od 300W


Reci zasto da izbegavam 300w .
Jer sam mislio da uzmem bas takvo.

@pctel
@StORM48
Posto kazete da u RAID-u mogu da izgubim podatke jer nije bas stabilan sta se tada desava sa diskom ,moze li on da se osteti jer nije problem ako izgubim neke podatke.
I sta je uzrok takvoj nesabilnosti RAID-a ?

Pozdrav
[ pctel @ 06.10.2004. 13:07 ] @
Citat:
Reci zasto da izbegavam 300w

Losa iskustva. Od 5 sam vratio 3.
Citat:
sta se tada desava sa diskom ,moze li on da se osteti

RAID ne moze da osteti diskove. Razlog za smanjenu sigurnost podataka je to sto diskovi moraju da budu potpuno ispravni i da rade sinhrono - po pola podataka ide na svaki. Ako jedan od diskova nesto zeza, skljoca, blokira, dobije bad sector-e ili nesto deseto sto hard ima obicaj da uradi, onda ti nista ne vredi od druge polovine podatka sa drugog diska. Ako je verovatnoca da HDD strada za godinu dana npr. 20%, onda je to u slucaju raid-a duplo, tj. 40%, pa da dodamo jos verovatnocu da se sam raid nesto zabrlja 10%, znaci sansa da pogubis podatke je tada 50%! Ovo ne treba shvatiti kao neku statistiku, jer sam lupio ovo za 20%, pa dosao do rezultata od 50%, a ostali neka procene sami.
[ botboyan @ 06.10.2004. 23:45 ] @
@pctel
dobro onda cu kupiti od 350W ili jace sta mislis?
a dali cu dobiti uz moje kuciste napajanje od 300w i sta sa njim da radim da ga vratim ,prodam ili stavim na moj stari komp (P3 modifikovan=mali jaci) sa asus plocom A7V-E AMD Duron 1300 i neko krs kuciste

poz..
[ pctel @ 07.10.2004. 02:18 ] @
trazi da u kucistu bude napajanje 360W, sto bi komplikovao?