[ Bojanc @ 28.09.2004. 17:03 ] @
Koja je osnovna razlika izmedju soft i hard modema?
Mislim na vizuelni deo,recimo drzite u ruci jedan soft i jedan hard i sta je sada ono sto ih razlikuje? Kako prepoznati koji je koji?

hvala
[ tdjokic @ 28.09.2004. 19:47 ] @
Hard modem za ISA slot ces tesko promasiti, na njemu ima 100 cuda. Doduse, ima i tamo winmodema. Mislim da je najlakse reci - ako ima dzampere, i to mnogo njih, onda je hardver.

Za PCI slot ne znam da li se uopste prave hardverski modemi, nemam nikakvo konkretno iskustvo.

Ono sto se danas zove hardverski modem za PCI slot, takoreci zvanicno - pise na ambalazi, velikim slovima, su oni modemi koji doduse jesu softverski ali manje opterecuju PC od pravog, dibidus softverskog.. Opticki - imaju obicno 2 veca cipa i neke sitne, a cini mi se da samo kod njih postoji jedan mali transformator.

Softverski modem na sebi nema skoro nista - jedan cip i jos nesto malo robe i kraj.

To ti je ovako krajnje uprosceno i samo orijentaciono. Mozes pogledati i slike na netu, kod nekog proizvodjaca, recimo Sweex, odes na njihov sajt i vidis slike za jedan i drugi tip. Evo ti adresa http://www.sweex.com/content.asp?pcID=52 iso sam i ja da pogledam jos jednom.
[ pctel @ 29.09.2004. 00:40 ] @
Citat:
...cini mi se da samo kod njih postoji jedan mali transformator.

Za mene je postojanje ovog transformatora kriterijum za podelu modema na hardverske i softverske. Neke firme prodaju modeme bez transformatora i zovu ih hardverskim a ja sam im vise puta otvoreno rekao da je to cista prevara.
[ Bojanc @ 29.09.2004. 06:23 ] @
Hvala na odgovorima!
[ McKracken @ 29.09.2004. 14:05 ] @
Samo su eksterni modemi koji se kace na RSR232 hardverski. Svi ostali (osim matorih ISA varijanti) su vise ili manje softverski.

Postojanje transformatora nema nikakve veze sa tim da li je HW ili SW..

(postoji i velike razlike kod SW baziranih modema)
[ umlu @ 29.09.2004. 15:46 ] @
znaci li to da ima i polu-softverskih koji naginju ka hardverskim ali to nisu u potpunosti kod kojih se neke funkcije obavljaju nezavisno od drajvera koji emuliraju rad pravog hardverskog?
[ Bojanc @ 29.09.2004. 15:48 ] @
Ala ste ga sad maximalno zakukuljili!
[ djordje @ 29.09.2004. 22:14 ] @
Citat:
Postojanje transformatora nema nikakve veze sa tim da li je HW ili SW..


Upravo tako. Na nekim je stvar (da ne pricam koja) resena transformatorom - na nekim, malo sigurnije, optokuplerom (ako se tako kaze) koji lice na chip sa najcesce 4 nozice.
[ Miroslav Cvejić @ 29.09.2004. 22:56 ] @
Malo drugačija metoda je merenje težine drajvera.
:)
Ako drajver ima preko 10kb (ili više od jednog ili dva inf fajla) onda nije hardverski.

Ili ako radi kao standard modem u Windowsu.

Ja sam se jednom prilikom "obrukao" sa nekim USRobotics čudovištem (PCI kartica podseća na SB AWE32 po veličini). Ubodem ga u neku KT400 (gigabyte) ploču i windowsXP ga naravno prepozna, instalira drajvere ali modem neće da radi. Fora je što mu XP (ili BIOS, ili zajedno) dodeli IRQ19, a modem hoće da radi samo ako je IRQ 5 ili 7 ili tako neki, jer u to vreme kada je bio napravljen IRQ19 je bio misaona imenica.

U današnje vreme jedino eksterni RS232 modemi mogu da se sa sigurnošću smatraju hardverskim.
[ StORM48 @ 30.09.2004. 00:58 ] @
Citat:
Miroslav Cvejić: U današnje vreme jedino eksterni RS232 modemi mogu da se sa sigurnošću smatraju hardverskim.


Tačno. Uvek sam mrzeo softverska rešenja za hardversku namenu. Užas jedan.
[ pctel @ 30.09.2004. 13:36 ] @
Citat:
Postojanje transformatora nema nikakve veze sa tim da li je HW ili SW..


veoma lako je proveriti da li je modem softverski ili hardverski, tj. da ne ulazim u rasprave o ispravnosti nasih shvatanja i mogucnosti ili nemogucnosti da PCI modem bude hardverski, modem se smatra hardverskim ako radi na svakom PI racunaru (i novijim 486 sa PCI). E, sad, pravilo ili koincidencija, modemi bez transformatora ne rade na takvim racunarima (ili ja samo za sve ove godine nisam naisao na neki koji radi).
E, sad, postojanje transformatora nije dovoljan (ali jeste potreban) uslov da modem radi na starom racunaru. Donesite mi PCI modem bez transformatora koji ce raditi na PI 100 MHz, i odmah menjam misljenje.
[ tdjokic @ 30.09.2004. 14:18 ] @
Mislim da je zbrku stvorio ovaj "novokomponovani" naziv - hardverski, za one modeme koji su winmodemi, dakle softverski, ali imaju vise funkcija na sebi od onih najslabijih, koje svi zovu softverskim, jer nema nacina da ih zovu drugacije.

Mrzi me da trazim kutiju po ormanu i da je slikam - pise HARDWER, a DEFINITIVNO nije. To su uveli da bi napravili razliku izmedju onih najslabijih i ovih, malo manje slabih. Pravilan naziv je "pseudo-hardverski" ili "kobajagi-hardverski", e na njih sam mislio kad sam rekao da imaju trafo.

Nisam strucnjak, ali onako priblizno, maglovito, znam da modem ima neke tri funkcije. Ako sve 3 radi sam, onda je hardverski, i ima gomilu cipova na sebi, i neke memorije i BIOS-e, pojma nemam, 12-tak cipova solidne velicine, ne brojeci one malecke od par milimetara. Takvi su eksterni, seriski. Valjda su i ISA takvi, zaboravio.

Ako modem obavlja 2 funkcije, onda ga posteni ljudi zovu pseudo-hardverski, a oni drugi - hardverski. Cini mi se da za njih kazu i da "nema kontroler" - controlerless, a sve ostalo ima.

A ako obavlja samo jednu funkciju, onda ga zovu softverski.
[ dakiyu @ 01.10.2004. 03:23 ] @
Pa gde me nadjoste...evo ovako...nisam neki strucnjak pa vi moja iskustva povezite....

Upravo sam vlasnik ta dva modema sa gore postavljenog linka...verovatno si zato i pitao jer su ih pune prodavnice u Srbiji....sweex soft 56 i sweex hardware 56...

Do pre 3 dana imao sam famoznu staru centralu sa kojom sam jedva pricao...sa prvim soft modemom sam izdrzao nekih 6 meseci...i nije bilo toliko pucanja koliko polucasovnih biranja provajdera(imam ih 6 zbog toga)....o mrtvoj i isprekidanoj mrezi da ne pricam....kada soft bira recimo posle drugog broja se modem ukoci,pa posle treceg itd...krckanja su cesto bila i prisutna dok surfujem,pa kupim i promenim komplet kabl od bandere,pa stekere ma sto cuda...nista....pa ti ja tako prodjem pored prodavnice,kada ono hardware modem...jeeeee...srecan kupim,jer mi brat ima neki p3 sa nekim rockwell hard modemom velicine skoro videorecordera...i odvaljuje se od neta...medjutim ne moze kod mene jer nemam taj neki stari slot...elem,stavim ti ja to,prica ista OSIM biranja sto i jeste bio moj najveci problem...naime kada taj hard. bira,ne opterecuje procesor a celo kuciste se skoro mrda od udaraca(jasno ti je da nema tonskog biranja kod starih centrala)...mislim,malo sam preterao ali zaista taj transformator valjda se koristi za to analogno biranje....ono sto u stvari hocu da ti kazem to je da je to biranje JEDINO hardwersko i nista vise...rece mi brat ako ga linux prepozna i stavi u rad bez drajvera onda je hardwerski....nije ga prepoznao...uglavnom moj problem mrtve ili isprekidane mreze sam resio tako sto sam uplatio satelitski internet(4000k),pa mi je modem sluzio samo za zahtev a prijem ide preko sat antene tako da je to fenomenalno cak i sa krs centralama....
E sada sledi glavni rasplet...Pre tri dana kuca neko na vrata i kaze "dobar dan ja sam iz telekoma dasao sam da vam ukljucim novi broj na digitalnoj centrali".Kada sam poceo da ga ljubim u dupe jako se iznenadio tako da mu se izvinjavam ovom prilikom ako mozda cita ovo....sve je super OSIM sto mi je maksimum neprekidnog interneta bez pucanja 15 MINUTA sa svim provajderima a 90% pucanja je u prvih pet minuta...duplo je bolja situacija ako sam na satel-netu....zasto ne znam,sve sam menjao sto se moglo promenuti zajedno sa windowsom a na staroj centrali se to nije desavalo bas tako...
Kada vise nisam znao sta cu,odem na tavan i medju krsem nadjem stari soft modem....Sinoc u 22h sam ga stavio i skinuo novi drajver i posto ga jos probavam naletim BASH na ovu temu...radi za sada perfektno(sada je 4h) sa svih 6 provajdera i nijednom nije pukla veza(namerno sam iskljucio sat-net).Downloadovao sam 5 mb sa prosecnom brzinom 5.4 kilobajta u sec(a pevao sam kada imam 2.5)...
Sve ovo cini mi se potvrdjuje da hardwerski modemi ne postoje u PCI slotu...a vi koji se bolje razumete u sve ovo izvucite neke zakljucke iz ove prakse ....pozdrav