[ BaCkSpAcE @ 28.09.2004. 19:33 ] @
Mog prijatelja interesuje ova skola jer bi morao nesto da upise sledece godine, a ne zna sta ce... a on bi nesto lakse zbog pritiska roditelja. Gledao sam na sajtu ove skole da li ima nekih informacije, ali veoma slabo http://www.vpsbg.com/. Da li mi neko moze reci sta se polaze kao prijemni na ovom fakultetu, i da li mogu nekako nabaviti, ili da mi neko posalje kako su otprilike izgledali zadaci na prijemnom da bi covek znao sta da sprema...

p0zdrav
[ Free_Sex @ 28.09.2004. 20:23 ] @
Moja devojka ide tamo - i moja ti je preporuka sto dalje od te skole.
Dobro nije bas toliko losa, ali da te zezaju toliko da vas milion treba da se guzvate da bi ste overili semestar pa to je nesto ne verovatno. Pogotovo kad znas da je to jedno lupanje pecata.

Pa onda ima dosta nebuloza. Ona je upisala informatiku, i kao radili su programiranje u C-u (daj boze na nivou neke srednje skole i pascala - dakle mozda su spomenuli f-je a da ne pominjem pointere i sl). A onda odmah na Javu - koju opet rade nesto s brda s dola.

Ne znam kakvi su programi na ostalim smerovima, ali verujem da je prica manje vise slicna.

Ako bas hoce ladno da zavrsi - onda bolje nek upise neku skroz "kaubojsku" tipa megatrend ili sl ... [nista lose o njoj - ali upisao je jedan moj ortak koji nije ni zavrsio srednju]

[ BaCkSpAcE @ 28.09.2004. 20:51 ] @
Ma nema veze kakva je, samo mi je bitno da mu nadjem sta treba za prijemni da se polaze, i po mogucstvu bar jedan primerak prijemnog iz bilo koje godine...
[ aleksandaraleksandar @ 28.09.2004. 21:40 ] @
http://www.vpsbg.com/program/skola_za_informatiku.htm

matematika, ekonomija, sociologija i informatika.
po 2 po izboru.

na skriptarnici skole materijal sa prethodnih prijemnih.
[ prizrenac @ 06.10.2004. 11:15 ] @
+ ekonomika i statistika, a biraju se samo dva.

Lako je nekima koji su se prebacivali pa neznaju ni sta se polaze :-)
Ja imam u wordu pitanja iz svih predmeta koji se polazu kao prijemni.
Javi se na mail pa ti saljem.
[ dbass @ 29.01.2005. 16:53 ] @
Ljudi

Shta bi bilo najbolje za spremanje za prijemni od tih predmeta i kad bi mogo da pochnem sa uchenjem
[ marcoman @ 14.02.2005. 17:27 ] @
Opusteno, ne moras ni da pocinjes sa ucenjem, neces biti ni prvi ni poslednji (stavise, vecina je) koji ce tako poloziti prijemni kao i dobar deo ispita ;)
[ cedam @ 24.02.2005. 08:42 ] @
A sta mislite o visoj ptt, internet tehnologije? meni sve to deluje kao placene diplome. Video sam cak i cetov racunarski fakultet ali ono je izuvanje koliko ti para treba...
[ dbass @ 01.05.2005. 18:20 ] @
de mogu da se nabave pitanja informatike za prijemni ili ako neko ima da mi posalje...
ajde vidite
[ MladenRupnik @ 04.05.2006. 22:38 ] @
Ove godine planiram da upisem vps u Bg-u...za prijemni se sprema samo sociologija i npr.Matematika?Ukoliko neko ima neke testove koji su bili ranijih godina na prijemnim ispitima,ako bi mogao da mi ih posalji ili da mi kaze gde ih ja mogu naci....!?


[Ovu poruku je menjao MladenRupnik dana 04.05.2006. u 23:40 GMT+1]
[ FEED_ME @ 23.05.2006. 13:12 ] @
visa ptt ti je odlicna skola, barem je mnogo bolja od vise poslovne, internet tehnologije odlican smer moja topla preporuka.
[ mladja101 @ 24.05.2006. 11:48 ] @
molim sve koji poznaju nekog ko zna dobro racunovodstvo i ko zeli da polaze ispit iz racunovodstva umesto mene neka mi se jave.
ostao mi je taj ispit iz racunovodstva i posto radim i ne mogu vise da se cimam hocu posteno da platim nekom ko je strucnjak i ko moze da ga polozi umesto mene.
platicu extra cenu.ko ima neku informaciju o nekom ko moze da mi pomogne neka mi se javi na 0643520166 pa ce mo se oko svega dogovoriti.
neki student ekon.faksa ili neko ko moze da polozi iz prve i kome se zaradjuje novac.
[ Ka2 @ 28.05.2006. 20:16 ] @
Molim vas za jedan odgovor.

Mucim se godinama sa ekonomskim fakultetom i cini mi se da ga nikada necu zavrsiti.
Sinoc sam otisao da vidim sajt Beogradske poslovne skole i mogu da kazem da sam bio
prijatno iznenadjen. Znam da je to do skoro bila smesna "skola" ali mozda se do dan danas
nesto promenilo. Ja sam prvi pricao da bih pre ostao bez ikakve diplome nego sto bih
upisao tu skolu.

Dopao mi se smer za elektronski biznis. U pitanju su trogodisnje studije.
Ima dosta onoga sto bih ja zeleo da znam, makar neke osnovne stvari
jer zelim da pozavrsavam neke MS kurseve... mislim da bi to bila solidna podloga...

Problem je u tome sto sam ja JAKO los sa matematikom pa nisam siguran koliko ona
ima udela u tom nekom programiranju koje se tamo radi a i generalno mislim da nemam
nesto talenta za programiranje jer i u srednjoj skoli sam mrzeo casove informatike na kojima
se radio Basic i nikada ga nisam znao da radim.

Koliko ima smisla prebaciti se na tu skolu? Kako se racuna to trogodisnje
studiranje, nesto iznad vise a ispod faksa?

Molim vas za neka razmisljanja.
[ Niche @ 28.05.2006. 21:45 ] @
Racuna se kao visa skola, tj. kao VI stepen strucne spreme.

Po novom zakonu kao strukovne studije.
[ Ka2 @ 28.05.2006. 22:12 ] @
A kako se onda racunaju dvogodisnje studije?

Imas li misljenje sto se tice same skole?
[ Niche @ 30.05.2006. 00:54 ] @
po prethodnom zakonu, po kome funkcionisu sve visoke(fakulteti) i vise skole u Srbiji, vise obrazovanje moze da traje 2 ILI 3 godine. Ranije su se skoro sve vise skole opredeljivale za dve godine, a sada su neke produzile na tri godine, da bi privukle studente da je to program koji je u skladu sa bolonjskom deklaracijom i novim zakono o visokom skolstvu po kome strukovne studije traju tri godine.

Pitanje koju diplomu ce ti oni dati posle te tri godine.

Sto se tice same BPS, sta ja znam, kriterijum i nije neki i ima dosta korupcije. Ali bolje ista nego nista, mada se ja svakako ne bih zaustavio na visoj skoli...
[ Ka2 @ 30.05.2006. 15:30 ] @
Ma i ja bih da budem doktor nauka, ali...

Izgleda da cu ipak da ostanem na Ekonomskom, uzecu diplomu prvog stepena i cao...
[ Niche @ 30.05.2006. 22:19 ] @
Citao sam ove prethodne postove, pa bih samo napomenuo da visu skolu po zakonu po kome one sada postoje moze upisati i lice koje ima treci stepen, tj. srednju skolu koja traje tri godine.

Sto se tice ekonomskog, na cemu je zapelo?
Pa nisi valjda mislio da upises prvu godinu vise, a sada si na ekofu.
[ Ka2 @ 31.05.2006. 01:36 ] @
Citat:
NicheSto se tice ekonomskog, na cemu je zapelo?
Pa nisi valjda mislio da upises prvu godinu vise, a sada si na ekofu.


Jedno vece me je uhvatila zelja da se prebacim i to kada sam video program ispita koji mi se jako dopao i koji obuhvata ono sto bih zeleo da znam. Onda sam procitao neke stvari odavde i smorio se, a i malo sam razmislio...

Inace, ja sam apsolvent Ekonomskog, imam jos 8 ispita do kraja. 8 teskih ispita a pored toga ja sam totalno u autu. Upisao sam '97. Propustio sam 3 poslednja roka, mesecima vec razmisljam sta cu sa zivotom, jednostavno ne mogu da ucim i tacka. Niko me nije terao to da upisem. Ja sam jedan IDIOT i sam sam kriv! Umesto da sam lepo upisao FON - informacione tehnologije na primer... celoga zivota volim kompjutere ali tek u poslednje vreme shvatam da bih zeleo time da se bavim... nalozio sam se na MS kurseve i na jos neke druge, odusevljen sam programiranjem, web design-om posebno ali na zalost, ja sam jedan lik koji nema talenta ni za sta i to je ono najstrasnije. Jednostavno, u srednjoj skoli sam mrzeo Basic i nikada nisam znao da ga radim, dok je moj ortak ucio programiranje, Pascal, ja sam drzao BBS, igrao igre i zajebavao se... upisao sam ekonomiju ne znam ni ja zasto... problem je u tome sto sve stvari koje su me u zivotu pocele da zanimaju su dosle prekasno u moj zivot... bas cu sada da ucim programiranje... a i ovako nemam talenta za to... a nemam ni za dizajn a obozavam posao grafickog dizajnera na kompjuteru, to radi moj ortak i mnogo mi se svidja... da ne pricam o drugom ortaku koji radi web design i zaradjuje dobre pare... tako da sam se ja isprimao na MCSA + MCSE + Linux + HTML + DREAMWEAVER + PHP + MYSQL + ovo + ono kurseve ali sve to bi imalo smisla posle bilo kakve diplome. A dzaba mi pola stvari od toga kada nemam talenat... dzaba meni sto cu nauciti Dreamweaver kada ja nemam ideju u glavi, jednostavno nemam talenta za dizajn... a onaj ko zna da crta i ko ima ideju, njemu je nista lakse nego da nauci da klikce po kompjuteru...

Tako sam se odlucio da ipak pokusam da dam jos 3 ispita na Ekonomskom i da uzmem malu diplomu, odnosno diplomu prvog stepena, to je kao visa skola, dobija se zvanje EKONOMISTA. Jes' da to nema blage veze sa onim cime bih ja voleo da se bavim ali ipak... generalno me ta prokleta ekonomija ne zanima uopste... ali kazem, sam sam kriv sto sam kao kreten cekao 10 godina da bih to shvatio...

Eto, to ti je jedan deo moje tuzne zivotne price... :/ U nevidjenom sam sranju! Pored svega toga, ono sto je najgore je sto imam neverovatno dobre mogucnosti i za zaposlenje i za zivot i za sve ostalo, samo je potrebno da dobijem prokletu diplomu... mozes misliti koliko mi je tesko kad' i pored toga ne mogu da ucim? Kada mi cak ni to nije dovoljan podstrek? Imam devojku koja radi, ima super posao i platu, imam stan koji me cega da se uselim sa njom kada zavrsim fakultet... ali ne vredi...
[ Niche @ 31.05.2006. 15:21 ] @
Ma daj, bre, ti si lud.

Daj tih osam ispita i ne zezaj.

Ako si apsolvent znaci da si dao strategijski i upravljacko racunovodstvo, sve ostalo ti je malo lakse.

Razmisli ovako, opredelio si se za nesto sto ne volis ali sto je unosno, zamisli da si se opredelio za nesto niti volis niti je unosno. Uostalom, ekonomiju retko upisuju ljudi koji ti vole, najcesce oni koji ne znaju sta ce.

Niko ti ne brani da ti pored faksa ucis za MS sertifikate, lepo se zaposlis sa faksom, pa skupis pare za to.

Mozes da upises pds na fonu, ima veliko broj smerova koji se bave informacioni sistemima i elektronskim poslovanjem.
[ Ka2 @ 31.05.2006. 21:50 ] @
Ne znam druze kako da ti objasnim ono sto ni roditeljima ni devojci ne umem da objasnim. Jednostavno, ja to ne mogu. Samo pomislim da to zahteva minimum 2 godine RAZBIJANJA (za mene) od ucenja i momentalno pozelim da se ubijem. Vidim da si u toku sa ekonomijom... strategijski sam dao ali upravljacko nisam... posto sam presao na novi plan ono mi je prebaceno u cetvrtu godinu... i ne samo to, imam jos i racunovodstvo trgovinskih preduzeca i spoljnotrgovinsko i jos gomilu uzasno teskih i uzasno obimnih ispita (opet kazem - za mene i moje kapacitete). Bolje da ti ne pricam koliko sam muke imao sa finansijskim i koliko sam para dao na privatne casove.

Drugo... ja NE ZELIM da radim sa ekonomskim i da zaradim pare za kurseve... zato sto bih ja hteo da radim bas nesto vezano za IT sektor... znaci tu je*enu ekonomiju da zavrsim samo iz razloga sto sam poceo i jer je glupo da prekinem. Kapiras, ne zelim to da radim, jednostavno mi se ne svidja i ne volim to. I zato cu najverovatnije pokusati da dam bar ta tri za malu diplomu i da vise nikada u zivotu ne prodjem picinim parkom...

Sto se unosnosti tice, mislim da ne moram da ti pricam o tome kolike su plate u tom sektoru... znam jedno 15 ljudi minimum koji rade po raznoraznih prokletim stranim bankama... moja devojka na prvom mestu... ima 550 evrica posle manje od 2 godine rada... ej, bre, pa ja da imam te pare bio bih bogat covek s' obzirom da su mi ostali egzistencijalni problemi reseni, tipa stan itd. A i imam majku koja je u toj bransi i zaposlila bi me samo tako... i sta sad' dalje da ti pricam, ako mi to nije dovoljan razlog da zavrsim... A NE MOGU !!!

Gde sad fon da upisujem posle 10 godine agonije...

:(
[ Niche @ 01.06.2006. 15:29 ] @
Ja da sam na tvom mestu

Zavrsio bih taj ekonomski

ili

bih uzeo spisak polozenih ispita i upisao se na neki privatni tipa:
Megatrend (4 godine) 800-1000 evra godina
Beogradska bankarska akademija (3 godine, direktno na trecu) 2000 evra godina
ili
RAF - racunarski fakultet (tri godine) 3000 evra godina
ili mozda FON (na trecu ako ti dopuste) 1100 evra godina

Ali se ne bih ispisivao sa Ekofa!!!!

Sto se tice FON-a u prethodnom tekstu mislio sam na PDS (postdiplomske studije), godina dana i postanes diplomirani inzenjer-master informacionih sistema, naravno prvo treba da zavrsis ekonomski. Ali to ti je career-shift ako zelis da se bavis racunarima i programiranjem.

Mada za to mislim da je potrebna izuzetna volja, da bi se naucili toliki programski jezici, za razliku od rada u ekonomskoj struci gde ti nije potrebna neka volja da bi radio.

Mislim nemoj da kao apsolvent Ekonomskog fakulteta ides na Beogradsku poslovnu skolu iz pocetka. Jos se i rimuje.

Sa ekonomskim mozes da radis i u bankarskom i u IT sektoru. Ako bas volis IT.

Ja nisam rekao da celog zivota radis u ekonomskoj struci, vec izvesno vreme dok ne steknes iskustvo i sertifikaciju za IT, isto tako mozes da trazis veze da se zaposlis u nekom granicnom sektoru pa da se vrlo brzo prebacis na cisto programiranje i razvoj.

U svakom slucaj sa 28,29 godina ne bih se predavao uopste.
[ Ka2 @ 01.06.2006. 19:13 ] @
Za mesec dana punim 28 godina.
Ti me definitivno precenjujes i to mnogo. :)
Evo bas sam danas bio u citaonici... posle jedno sat vremena, za kojih nisam procitao sve ukupno 3 strane, poceo sam da drhtim, bio sam uzasno nervozan, smrvljen, kao da me je neko izgazio, umoran kao da sam radio na gradjevini dva dana bez prestanka... jednostavno me sve to psihicki unistava i mislim da cu uskoro da poludim, ali bez zezanja... jer sam i sam sebi napravio strahovir pritisak a sto trpim pritisak okoline, to da ti ne pricam... mozda da pijem neke lekove... ili jednostavno da odem u Lazu...

Sto se programiranja tice, cini mi se da si propustio neke stvari koje sam rekao, prvo, nemam talenta za programiranje, drugo, ko normalan pocinje da uci programiranje u 28 godini? To je besmisleno.

Fakulteti koje si ti spomenuo jesu dobri ali:

1. Neki nisu za mene
2. Uzasno su skupi
3. Ja svo vreme insistiram na tome kako NE MOGU da ucim, odnosno zelim ali mi psiha ne dozvoljava sto znaci da bih se plasio da upisem bilo sta drugo, sto je slicno Ekofu jer bih mozda isto neuspesan bio i na tom fakultetu.
4. Postdiplomske???? Ja? :D Hvala najlepse, ali ne da si me precenio nego... pa da li ti zaista mislis da je covek koji za 10 godina nije zavrsio osnovne studije, po svemu sudeci niti ce, moze da ide na pd ? Mislim, zar ne mislis da bi mi bilo dosta ucenja cak i kada bih sutra zavrsio fakultet?
5. Cak i kada bih se prebacio na neki od tih fakulteta, imao bih minimum duplo vise ispita do kraja a to ni cemu ne vodi osim u mom slucaju - u ludilo.

Sta je granicni sektor?

Sve u svemu, ne postoji osoba na ovom svetu koja bi vise od mene zelela da ima neku skolu, ali jednostavno glava ne da. Mislim da se protiv toga ne moze. Svi misle da mi oni zelje bolje nego sto ja zelim sam sebi...
[ mkaras @ 02.06.2006. 09:55 ] @
Onda pravo u neku specijalizovanu ustanovu za tvoje probleme. ne cekaj ni

casa.
[ Ka2 @ 02.06.2006. 10:05 ] @
:D Hahaha... konacno podrska! Dogovoreno! :)))))
[ Niche @ 07.06.2006. 21:56 ] @
Rado bih te dalje ohrabrivao, ali i ja imam slican problem, nikako da sednem da ucim u poslednje vreme.

Isto tako znam da je prvih nekoliko dana po pocetku ucenja najteze, tako da ne mozes tretirati tih tri stranice ako neki reper za to koliko ti vremena treba da naucis neko odredjeno gradivo.

Kad bi svi u Srbiji koji u nekom trenutku pomisle da nisu normalni otisli u specijalizovane ustanove, cela zemlja bi bila specijalizovana ustanova (sto i nije daleko od istine).

Uci se celog zivota. Pa kako kod nas imas ljudi koji imaju 45-50 godina pa su programeri, kad su to naucili, kad su imali 20 godina?


Granicni sektor je neka vrsta menadzera u IT kompanijam (tipa Comtrade i slicno), ili odeljenjima obicnih kompanija koja su zaduzena za IS, drzavna sluzba u slicnom okruzenju.

Uostalom, moras necim da se bavis.

Na BBA vi verovatno morao da polazes tri diferencijalna i ispite sa trece godine i imao bi diplomu. Treba da vidis gde ti najmanje treba do diplome, jer ni u BPS ti nece priznati sve ispite, i sta onda samo ti daju diplomu?
Ispiti na privatnim fakultetima su laksi, iz dosta razloga, ali izmedju ostalog i iz toga sto profesori tamo moraju da budu normalni, nema izivljavanja nad studentima, i obaranja 95% izaslih. Raspitaj se tu gde treba da se zaposlis da li priznaju diplomu nekog od ovih fakulteta.

Ako ti keva radi u banci, onda nek te odmah zaposli.

Sto se tice vremena studiranja, niko te nece pitati za to, tj. retko, jer ljudi znaju koliko su kod nas fakultetski profesori poremeceni. Posao se ionako dobija preko veze tako da ti je samo bitna diploma, a sad trajanje studiranja je smesno.

[ kajzersose @ 16.06.2006. 20:54 ] @
E ovako ljudi:
Ja sa druga godina na BPS-u smer E-biznis.
Pitanja:
1. Znate li uopste koje predmete imamo sada?
2. Zasto kad upisuju prvu godinu na informatici ima 300 studenata, a sad nas je ostalo 80 - 90?
3. Dokle ce te da slusate price: "Cuo sam od tetke cija je koleginica pricala da joj sin ima druga koji studira..."?
4. Zasto ne pitate nekog ko je stvarno inside?
A i da vam dam neki odgovor:
1. Radi se C#, ASP, SQL i jos par predmeta koji su laksi.
Ova tri se bas gruvaju, to vam ja garantujem. Predavaci su zaista dobri i puno moze da se nauci od njih
jer se u glavnom radi o ljudima koji rade ili su radili na po nekoliko znacajnijih projekata. E sad ima i par mentola
kojima je bitno da muvaju koleginice, a ne da rade ali toga ima svugde.
2. Vise od dvesta se prebace na marketing ili menadzment jer je to spremanje puskica za ispite i nista ozbiljnije,
a jedan od glavnih razloga je bio i C koga nisu mogli da poloze. To da se radi C na nivou srednje skole prosto nije tacno,
btw od ove godine se radi u ll godini bas zbog tih prelazaka.
3. Nemam razloga da vam pricam nesto sto nije istina. Pitajte bilo koga sa informatike ko je druga godina pa ce vam reci
sta je i kako je. Moze dosta da se nauci, a i cilj profesora je da se osposobe studenti da mogu dazapocnu neki biznis po zavrsetku vezan za software design. Ne ide se nebu pod oblake sa matematikama i fizikama, prosto se stice znanje za resavanje prakticnih problema.
Jedan profa ima i moto: "Ko zna - zna. Ko ne zna - nikad nece znati".
pozz
[ Alter Ego @ 18.06.2006. 12:52 ] @
@K2 Ti čoveče stvarno ne znaš šta hoćeš! Kažeš loš si sa matematikom - pa tek FON nikad ne bi završio imajući to u vidu. Sa diplomom Više poslovne možeš da se obrišeš. Sa 28 si mator da počinješ da učiš programiranje, ima možda drugih IT oblasti gde bi mogao da se nađeš ali meni se čini da ti fantaziraš. Nego lepo sedi, zatvori se u sobu i ne izlazi dok ne dobiješ je*enu diplomu. Onda razmišljaj o opcijama. Ako psihički ne možeš da izdržiš pritisak, obrati se specijalisti, kao što ti je mkaras predložio. Bez zezanja.

Ovo ti pišem iz najbolje namere, jer sam i sam bio u sličnoj situaciji i svašta mi je padalo na pamet i svašta sam pokušavao, ali samo sam još više vremena izgubio u lutanju. U situaciji kao što je tvoja nema druge nego da završavaš to što si počeo! Dakle stisni zube i zagrej stolicu i bez samosažaljevanja.
[ roxana @ 20.06.2006. 09:11 ] @
Narode, zaista bi bilo lepo ako bi neko bio ljubazan da mi pripomogne.
Ja spremam prijemni za VPS pa ako neko ima neka pitanja, skripte, bilo sta, sve je dobrodoslo. Mislim ... stvarno mi je to potrebno, pa ako neko ima, neka mi posalje na mail, i ... hvala . Popizdela sam nacisto zbog te jebene skole, ali to mi je samo jedan korak ka daljem edukovanju,pa posle da bezim iz zemlje
[ milos_wolf @ 21.06.2006. 10:23 ] @
@kajzersose

kajzer ti kao stdent vpš'a možes da mi daš pouzdanu informaciju koliko je teško upisati vpš (u globalu) i kolika je navala ....
[ roxana @ 21.06.2006. 11:28 ] @
milos_wolfe!
Jel ti sad upisujes BPS? Ako upisujes, sta spremas za prijemni, i sa kojim knjigama?
[ Ka2 @ 22.06.2006. 02:27 ] @
Nisam dugo gledao ovu temu jer ljudi dugo nisu pisali pa sam mislio da je mrtva... ali, evo...

Niche, radi se o tome da ne moze svako da bude programer, dizajner, slikar.
Ja jednostavno ne mogu da naucim programiranje zato sto nemam smisla za to.
Jednostavno nemam. Dizajn isto tako. A dizajn je najbitniji kod web programiranja.
Lako je meni da naucim da klikcem u Adobe Illustrator-u ako znam da crtam. A ne znam
ni cica glisu na papiru da nacrtam.

Sta je BBA ?

U BPS mi definitivno ne bi dali diplomu, stavise, ako bih upisao taj e-biznis, imao bih jos 15 ispita, tako nesto, sto je apsolutno neprihvatljivo... ja bi trebalo da tezim da imam sto manje ispita a ne obrnuto...

Sto se tice tvoje price vezano za duzinu studiranja tu se uopste ne slazem sa tobom.
Mislim da je duzina studiranja itekako bitna. Evo na primer, prijavimo se za isti posao ja i jos
5 ljudi koji su zavrsili faks u roku od 5-6 godina + imaju solidan prosek i ja koji bih studirao
u najboljem slucaju 10 godina i imao prosek jedva 7... da sam ja licno poslodavac,
bukvalno ne bih ni gledao CV takvog kretena... sta ako me pita zasto sam studirao tako dugo?
Sta da mu kazem? Ako me pita da li sam nesto drugo radio. A ja kazem da nisam. Sta ce da pomisli?
Da nece mozda da me zaposli?

I ne slazem se da se posao nalazi preko veze. Znam puno ljudi koji su nasli dobar posao bez veze.
Posao sa vezom traze oni kao sto sam ja koji drugacije nema sanse da udju bilo gde.
Pazi, sto je jos veca fora, ja cak i kada bih zavrsio, ja veze sa mozgom ne bih imao sto se
tice ekonomije... znaci, bukvalno ne bih poneo ni najmanje znanje sa faksa... koliko mislis da
bi mi ta veza pomogla da ostanem na poslu? Ne bi uopste. Mogao bih da se zaposlim ali ne i da
ostanem jer kada bi videli da nemam pojma, otkacili bi me...

Majka mi ne radi u banci ali ima veze ali mene banka ne zanima u zivotu. Ja cu zavrsiti MS kurseve,
to me interesuje ali je problem sta raditi sa ovim sranjem koje sam zapoceo, jos uvek nisam skupio muda
da donesem odluku. Tesko mi je jos uvek da pomislim da sam izgubio skoro 10 godina, 10 godina staza,
10 godina plate, zivota...


Alter, kapiram ja to sto ti pricas, to mi svi pricaju, ali to jednostavno nije resenje.
Da li mozes da shvatis da neko nesto NE MOZE da nauci, da jednostavno NE MOZE da uci?
Verovatno ne mozes, ali zasto onda cela planeta nema zavrsene fakultete? Zasto onda
svako ko upise ne zavrsi? Ako je tako jednostavno kao sto kazes, samo sednes, zatvoris se i ucis.
Usput, mene to uopste vise ne zanima, mozes li misliti kako je uciti nesto sto te ne zanima?
Da me zanima, sigurno bi mi bilo mnogo lakse.

Sto se tice FON-a, ne slazem se, FON ima matematiku 1 i 2 a ja sam na ekonomskom imao samo jednu matematiku
koja je daleko od lake. Znaci, radio sam funkcije, integrale, diferencijalne jednacine, itd. i dobio sam 9.
Ali sam isao na mali milion privatnih casova. Polozio bih ja matematiku, vazno je da se fakultet ne oslanja
na matematiku a FON se definitivno ne oslanja.


Mozda bih i upisao taj e-biznis, ali kako da polozim taj C i te stvari kada ni bejzik nisam nista kapirao u
srednjoj... to jednostavno ne ide tako, mora se poceti od nekud... a to definitivno nije C... moji drugari
su ucili bejzik, visual basic, pascal pa su onda postali dobri web programeri itd, imali su dara za to...

Bar sam doneo jednu odluku, a to je da sam diplomu zaboravio. Znaci, to je apsolutno nemoguce.
Ono sto je mozda moguce je da uzmem MALU diplomu za koju mi treba 3 teska ispita ali i to cu ostvariti
jako, jako tesko...



[ Niche @ 22.06.2006. 11:55 ] @
BBA - Beogradska bankarska akademija, osnivaci Insitut ekonomskih nauka, Atlas banka(kupili je Grci), i Kopaonik osiguranje. Traje tri godine, nema puno studenata, sa Ekof-a predaju profesori Hanic i Eric sto ja znam.
[ Ka2 @ 22.06.2006. 19:14 ] @
Ma ne pada mi na pamet da dajem hiljade evra na tako nesto. Kapiras, zelim te pare da potrosim na mikrosoft sertifikate koje zelim da imam. Sto se skole tice, u tom slucaju mi ostaje prakticno samo da uzmem malu diplomu na ekonomskom.
[ Niche @ 22.06.2006. 20:16 ] @
Nisam mislio da krenes od pocetka, vec direktno na trecu godinu.

A sto se tice ekonomskog, ja ti govorim od pocetka da ga zavrsis.
[ Ka2 @ 22.06.2006. 23:28 ] @
A ja tebi da nema sanse da ga zavrsim. :) Govorim o diplomi PRVOG stepena, znaci varijanta VISA skola.
Sutra idem da vidim nesto na faksu, daj Boze da mogu da se prebacim u okviru svog smera sa jedne na drugu opcionu grupu, u tom slucaju ce mi trebati 2 laksa umesto 3 teska za malu i onda da uzmem to s***** i dalje da se specijalizujem za kompjutere... da se ne kaze skroz da sam bazio tolike godine...

I svo vreme ti pricam da ne mogu da ucim a ti mi kazes da idem na trecu, pa u tom slucaju cu imati 10-15 ispita do kraja.

Sta si ti zavrsio i cime se bavis?!
[ kajzersose @ 24.06.2006. 16:56 ] @
@milos_wolf!

Nije neko cimanje da se upises. Mnogo se prijavljuju, ali to su uglavnom oni koji uce nedelju dana pre ispita itd.
Malo je zajebanije da upadnes na budzet, pogotovo od prosle godine kada su uveli u prvoj godini opsti smer da bi ljudi platili u drugoj valjda prelaz, sta li. Ako si odabrao predmete koji ti idu nemas cega da se plasis. Ponavljam ti da ce 70% ljudi doci nespremno cisto da te ne uplasi masa.
[ andrija87 @ 24.06.2006. 22:26 ] @
e meni trebaju pitanja za visu poslovnu... tj ja imam neka (80 kom za svaki predmet,pa me zanima da li su ista...)
[ crossower @ 27.06.2006. 03:36 ] @
Nabavio sam informator jos pre mesec dana. U njemu jasno stoji da ce biti po 20 pitanja iz predmeta sociologija, ekonomija, statistika, ekonimika preduzeca i po 10 pitanja iz predmeta matematika i informatika. U istom informatoru su i pitanja, brojacano kao i za kvalifikacioni ispit. Prijavio sam Sociologiju i Informatiku, pa s neke logichne tachke razmisljanja ne verujem da ce biti pitanja iz informatora. Bilo bi tako jednostavno...
Moze li da se javi neko ko je MALO vise upoznat sa svim tim od mene? Hvala.
[ kajzersose @ 27.06.2006. 22:51 ] @
Iz sociologije ces dobiti 4-5 pitanja iz informatora, a iz informatike 2-3. Tako je bilo pre 2 godine.
[ andrija87 @ 01.07.2006. 16:18 ] @
i kako je prosla informatika??? nesto mi se ne cini da vam je bila laka (bar po onima sto su radili)! ja sam uzeo sociologiju (koja je bila teza,nego sto su svi ocekivali,ali smo svi skoro isto zaokruzili) i osnove ekonomije... i upao sam na budzet! inace,nabavio sam onih cuvenih 100 pitanja koje kruze za svaki predmet,i skoro sve je bilo odatle... p.s dok su ovi sa ekonomije urnisali testove skroz! rekli su mi da im je izborni predmet bio ekstra tezak! narocito za one koje su uzeli poslovnu ekonomiju! zajebali ih,pa im nisu dali pitanja ko sa pripreme. bedak... pozdrav
[ crossower @ 03.07.2006. 04:59 ] @
Informatika jeste bila tu i tamo [kako za koga] laka...
Sociologija?! ..bolje da su taj predmet zamenili filozofijom... odgovore sam belezio znanjem/logikom/filozofijom ali izgleda da sam bas omanuo ...
Cekam 07.07. kada ce biti objavljena konachna rang lista, ovako samo jos uvek mogu da se nadam [bar to].
[ andrija87 @ 05.07.2006. 11:30 ] @
moje drustvo u proseku iz informatike i soc. su imali po 40 i nesto bodova... E sada,ne znam da li im je bilo do informatike ili do sociologije,ali ono... sto se tice soc.,tu se slazem sa tobom,ali meni je na kraju i ispalo ok. Pa lista je vec sada konacna! Neki su se zalili,ali se nista nije promenilo. tj. zavisi kako kod koga. Pa nista,vidimo se u oktobru,"na predavanjima"
[ milos_wolf @ 05.07.2006. 20:01 ] @
@roxana

nisam upisao vps - nisam se ni prijavio (nasao sam stalni posao) ali cu upisati sledece godine sto se tice predmeta najverovatnije cu birati soc. i informatiku... ako nesto ne promene do tada
[ Be_HappY @ 11.09.2006. 00:41 ] @
BPS je loodilo... :) prva godina je boza... pogotovo za one koji umeju da se snadju. Ako u drugoj izaberete informatiku spremite se da ili podgrejete stolichicu ili da se nadljudski potrudite da skapirate profane koji umeju da vas odvedu u drugu dimenziju svojim nepovezanim blebetanjem (za njih je to veoma povezano i sve ima smisla, jer boze oni sve to znaju i ocekuju da smo mi preko leta vec procitali par "njihovih" knjiga koje su stanpane na najjeftinijem papiru na kome se pola slova izgubilo "uz put" i papreno kostaju)... Neko prosto nije rodjen da prenosi znanje...

Sve u svemu za nekoga ko je iole inteligentan i snalazljiv BPS predstavlja dobru alternativu nekom fax-u. Pa makar posle diplomom obrisali prdaru iz BPS-a cete izaci bar malcice spremni da pocnete neki sopstveni biznis.
[ The M @ 05.10.2006. 15:51 ] @
Neka mi kaze neko nesto u vezi prijemnog?Koje knjige trebaju, npr. iz osnova ekonomije...
[ SaturdayNightFihrer @ 24.10.2006. 04:40 ] @
Razmisljam se da u narednih nekoliko dana tj. do 1. novembra predjem sa ekonomskog na vps (kao samofinansirajuci student) pa me interesuje da li je moguce da ukoliko dam uslov u roku (a dacu ga, posto imam nekoliko polozenih ispita) predjem naredne godine na budzet? Ili je potrebno da imam i jak prosek. Jel zna neko?
Ono sto me plasi je nipodastavanje diplome ove skole od strane pojedinih clanova ovog foruma pa se pitam ima li svrhe potrositi i tih 1500 evra za tri godine ako je diploma vps-e toliko bezvredna?
[ andrija87 @ 24.10.2006. 23:29 ] @
mozes da predjes na budzet ako das u roku... a skola uopste nije tako NAIVNA kao sto se prica... ima raznih profesora,ali je dostaaaaaaaaaaaaaaaaa korumpirana... A sto se tice diplome,to uopste nije tacno... imam dosta prijatelja koji su zavrsili VPS i rade u rajfajzenu,intesi... tako da...
[ SaturdayNightFihrer @ 25.10.2006. 17:56 ] @
Ruku na srce, mene bankarstvo ne interesuje nesto preterano. Voleo bih da radim u proizvodnim preduzecima. Dakle, proizvodnja. Jel ima neki slican smer na VPS-i? Koliko sam primetio, to bi trebalo da bude smer menadzment.
Btw, cuo sam da ce VPS uskoro dobiti status visoke skole. Jel to istina?
[ IvaBG @ 04.11.2006. 16:20 ] @
Evo ja sam na visoj poslovnoj i sada sam upisala drugu godinu.Iskreno da vam kazem,skola nije losa i mora da se uci.Mada,zavisi ima i izuzetaka da ti zapadne profan koji pusta na lepe oci i deli ocene.Jedina VELIKA zamerka ovoj skoli jeste sledeca-sve ali apsolutno sve sto zelis da uradis ili da se raspitas moras da cekas minimum pola sata,ali min...Znaci,organizacija je na nuli...
Prijemni je smesan i uzasno lak...imas sledece predmete-sociologija,matematika,poslovna ekonomika,ekonomija i informatika i od tih pet biras dva za prijemni.Knjige su ima sve u proseku 1.000,00 din...sto se tice budzeta,da bi recimo presao na budzet moras da ocistis godinu i da imas prosek veci od 8,5,uzas u najavi...eto za sada toliko.Ako neko jos nesto zeli da sazna slobodno pitajte....Pozzzzzzzzzzz
[ lancia88 @ 05.11.2006. 07:58 ] @
Pozdrav,

ta skola nije losa? A pri kakvim kriterijumima?

Preko 300 slusalaca u amfiteatru a predavac ne stavlja bubicu...vezbe trebaju biti po manjim grupama i u ucionicama koje jesu uslovnije, nema se sta prigovoriti i tada ne treba bubica, ali avaj...spajamo grupe da sto vise odradimo u toku dana i pobegnemo kuci a onda spojene grupe ponovo u amfiteatar.

Lak prijemni je valjda kriterijum, pa prijemni je u skladu sa ostatkom skolovanja, dobija se na kraju samo diploma, koju, naravno, niko ozbiljan i ne priznaje. Primera radi, na Ekonomskom fakultetu u BU pokusaj prelaska sa ove skole sistemom priznavanja ispita (obzirom da je stepenovan i da je decenijama funkcionisala zaista ta povratna sprega medju ovim skolskim ustanovama), danas se zavrsava smeskom i upucivanjem na polaganje svig ispita koje Ekonomski fakultet trazi kao osnovu za prelazak na isti...ne zele ljudi da ruse vlastiti brand uvodjenjem studenata sa BPS.

Proces akreditacije je u toku, ruku na srce, bilo bi i neprofesionalno i neeticki da ovakav sistem skolovanja kakav je u BPS stekne pravo obrazovanja po Bolonjskoj konvenciji i da za konacan status proizvodi diplomirane ekonomiste, takvi ekonomisti ne bi bili u stanju da vode ni ozbiljniju trafiku bez da angazuju dosta vlastitog rada i zelje da nauce nesto vise od onoga sto nudi sama skola. Alternativni strani poslovni jezici koji se slusaju bez obaveze polaganja su takodje jedna bleda prica o pokusaju zavaravanja Komisije za akreditaciju, da su na nivou obaveznog Poslovnog engleskog jezika, stvar bi bila daleko ozbiljnija, ovako je samo spoljna glazura i nista vise. Deo predavaca orjentisanih na informaticke predmeta stvara snazan lobi koji insistira medju studentima na premisi da ce oni biti ustvari inzenjeri elektronike i informatike kada zavrse sa tom skolom, kao da osnovna orjentacija skolovanja u toj ustanovi nije osposobljavanje za upravljanjem preduzecima sa ekonomskih aspekata, oni kao da zive u nekom paralelnom svetu. Naravno da ni taj nivo osposobljenosti u informatickim predmetima nije adekvatan ekvivalentima iz ozbiljnih informatickih visokih skola (zaista je smesno porediti svrsenog diplomca sa ETF-a i bilo kog, ma i studenta generacije, sa BPS-a sem ako nisu licni afiniteti odigrali ulogu, tu je sve vec moguce). Primera radi, ukoliko iz predmeta Elektronski biznis na pocetku godine otvoris svoj mail na Yahoo i javis se predavacu, dobijes odgovor da si polozio/la svoj prvi kolokvijum!!!

Da bi uopste mogao da piskaras po elitesecurity, moras otvoriti taj mail, eto kakav je sistem obrazovanja posmatran kroz blisku nam paralelu (naravno, ne moras imati bas na Yahoo mail za ES ali vecina ga ima bas tu, jelte)......

Ne znam za pocetnih 500 eura po godini (to je samo skolarina, onda slede ispiti, knjige, pauze medju predavanjima od po par sati - citaj, od po par pica po kaficima gde je kafa oko 100 dinara recimo, pa promene ispitivaca itd.), mislim da se od znanja ne dobija skoro nista, diploma da ali ona koja nema upotrebnu vrednost u realnom zivotu a samu vrednost doduse i ima.....500+ eura po godini pa sabrano sa ostalim troskovima i eto nam vrednosti same diplome. Ko sebi nadje upotrebnu vrednost u toj prici, taj je na dobitku, dakle, ova kategorija ne pogadja budzetlije ili one koji sa tom diplomom nastavljaju dalje skolovanje koristeci diplomu kao laganu odskocnu dasku, ali ostatak studentske mase je poprilicno ostecen za dragoceno zivotno vreme ako nista drugo. Oni koji moraju studirati nesto, bilo sta, jer im je takav stav u porodici, su imuni na ovo moje pisanije pa ko god sebe nadje u nekoj od pomenutih kategorija neka zna da se na njega ne odnosi. Oni koji zele nesto da nauce i da steknu diplomu koja ce im otvoriti vrata adekvatnog zaposlenja su ukinuti, na njih se sve ovo i odnosi.

Organizacione forme same skole su katastrofalne ali su jkudikamo i bolje nego na nekim ozbiljnijim fakultetima a opste posmatrano, drze se proseka. Nazalost, moram reci da cak jako dobro i funkcionisu obzirom da se svode na jednog veoma sposobnog coveka koji stvari poprilicno drzi za sada pod kontrolom (sekretar skole) ali se tesko bori sa sporim Skolskim (Upravnim) odborom oko mnogo vaznih stvari (recimo sanacija krova koji curi i preti da citav zadnji sprat izbaci iz upotrebe a onda vec ne znam kako bi svi studenti funkcionisali u donja dva sprata, zajedno sa predavacima itd.), a koji je u pravilu trom i mnogo mu treba da donese neku odluku i tome slicno.Ma, toliko realnih problema ima da je zaista bespotrebno pisati o tome.

Savet: ko zaista zeli znanje, to za sada neka trazi u nekoj drugoj skoli, ovde ga ima ali nema funkcionalnih metoda da se do njega stigne. Ko trazi laku diplomu, vrata skole su mu za sada otvorena (ukoliko se usvoji zahtev skole na Akreditacionoj komisiji izmenice se drasticno Plan i program ali i deo nastavnog osoblja). Prosto.
[ hasisar @ 05.11.2006. 17:07 ] @
Ja sam ove godine upisao ovu školu...Zna li neko da li se neke skripte vezane za ovu skolu mogu skinuti sa neta?
[ IvaBG @ 05.11.2006. 17:19 ] @
Ej izvini LANCIA88 a kakvo znanje i diplomu imas posle zavrsenog bilo kog privatnog nazovi fakulteta?????????????????????????Sta se tu placa??????????
[ Walker @ 05.11.2006. 17:30 ] @
@IvaBG:

Bez strasti molim.

@Lancia:

Ne razumem kako mozes da trpas diplomu jednog ETF-a i diplomu jedne vise skole ekonomskog usmerenja u isti kos.A to da li Ekonomski fakultet priznaje diplomu sa ove skole mislim da nije merodavno da li je ona losa ili dobra,koliko je meni poznato ova skola je imala dobru saradnju sa Ekonomskim fakultetom iz Kragujevca do neke 2003,2004 godine a sto je prekinuta ne znam ,cak znam da su i neki profesori sa beogradskog Ekonomskog fakulteta pisali udzbenike za ovu skolu,nije sve tako crno-belo.Ako neko hoce kvalitetnije znanje zna gde da se obrati i kojim ustanovama,ja mislim da BPS za ove pare daje sasvim dovoljno,a ko nece da placa nek se potrudi malo na prijemnom svi znamo koliko je lak pa nek udje u budzet.
[ lancia88 @ 05.11.2006. 17:35 ] @
Pozdrav,

izvinjavam se sto nisam upoznat sa sistemom skolovanja na privatnim fakultetima kao na drzavnim ali ne razumem ni odakle paralela sa bas privatnim fakultetima. Na arhitektonskom fakultetu, primera radi, godina kosta 160 000,00 ali zato naucis itekako svoj posao onoliko koliko se u skoli to moze nauciti. Sa druge strane, na FDU je mozda i najteze upisati se ali zato je sam fakultet izuzetno lagan kako se sami studenti izjasnjavaju, znaci, svega ima i na drzavnim fakultetima ali BPS je zaista najnize rangirana po kvalitetu znanja koje pruza. Ne znam koji si smer da bih Ti pruzio konkretnije primere ali pokusaj slobodno da osporis nesto od onoga sto sam naveo u prethodnom postu recimo.

Ipak, poenta i nije u nekom osporavanju ili poredjenju, problem lezi u neefikasnosti predavaca da prenesu znanje ali i njihovoj nevoljnosti, postoje brojni problemi u strukturi nastavnog osoblja u toj ustanovi a svi se generalno odrazavaju na same studente. Na privatnom fakultetu imas opciju da ukoliko zelis da naucis nesto, to nesto i cujes, pitas da se ponovi, trazis dodatno objasnjenje na samom casu pa tek onda na konsultacijama u "cetiri oka" (omiljeni nastavni metod na BPS) jer prosto ima manje studenata po metru kvadratnom. Nazalost, ova jedinica mere je nezaobilazna u BPS bez obzira na oko tri hiljade kvadrata deklarisanih u BPS jer se tu studenti guraju kao u torove na predavanja, rasterecenje pristize tek sredinom semestra kada svojevoljno studenti odustaju od predavanja pa se tada u amfiteatru mozda nesto i moze cuti. Tu je osnovna razlika, ako zelis zaista nesto da naucis, tesko ces uspeti to u BPS.
[ Salamander Team @ 11.11.2006. 22:39 ] @
Hasisar, Koja si grupa?
Mogu da se skinu idi na www.bpsu.info
[ hasisar @ 12.11.2006. 19:56 ] @
Peta grupa B.Hvala ti puno
[ lancia88 @ 29.11.2006. 13:45 ] @
Pozdrav,

Citat:
Walker:

@Lancia:

Ne razumem kako mozes da trpas diplomu jednog ETF-a i diplomu jedne vise skole ekonomskog usmerenja u isti kos.A to da li Ekonomski fakultet priznaje diplomu sa ove skole mislim da nije merodavno da li je ona losa ili dobra,koliko je meni poznato ova skola je imala dobru saradnju sa Ekonomskim fakultetom iz Kragujevca do neke 2003,2004 godine a sto je prekinuta ne znam ,cak znam da su i neki profesori sa beogradskog Ekonomskog fakulteta pisali udzbenike za ovu skolu,nije sve tako crno-belo.Ako neko hoce kvalitetnije znanje zna gde da se obrati i kojim ustanovama,ja mislim da BPS za ove pare daje sasvim dovoljno,a ko nece da placa nek se potrudi malo na prijemnom svi znamo koliko je lak pa nek udje u budzet.


Nisam video ovu poruku , vremenski se poklapala sa mojim pisanjem. N znam u cemu je nejasnoca oko poredjenja svrsenog diplomca sa ETF-a i nekoga sa BPS-a? Ja cak insistiram da je takvo trpanje diplome u isti kos smesno, treba samo jos jednom procitati moj post, ali efekat je isti - imamo dva informaticka strucnjaka jednakog ranga prilikom prijavljivanja negde za zaposlenje recimo. To je poenta moje kritike znanja, upravo u tom finalnom izjednacavanju. Kriterijumi skole su drasticno popustili i danas, kao i par godina unazad, ovde vise ne mozemo govoriti o znanju, kako vec rekoh, mozda ga i ima ali nema mogucnosti da se do njega stigne. Moguce da u tome i lezi raskid saradnje izmedju pomenutog fakulteta u Kragujevci i ove ustanove, ne znam.
[ Walker @ 29.11.2006. 16:51 ] @
Citat:

N znam u cemu je nejasnoca oko poredjenja svrsenog diplomca sa ETF-a i nekoga sa BPS-a? Ja cak insistiram da je takvo trpanje diplome u isti kos smesno,

Pa iskreno pises malo konfuzno pa nisam uhvatio ironiju u tvom postu.Jbg ,ali nema veze

Citat:

ali efekat je isti - imamo dva informaticka strucnjaka jednakog ranga prilikom prijavljivanja negde za zaposlenje recimo.


Ja mislim da nemamo jer jednostavno nemoguce je uporediti ljude sa dvogodisnjim odnosnom trogodisnjim obrazovanjem i ljude sa cetvorogodisnjim obrazovanjem ,plus sto su ovi sa BPS dopola ekonomisti ,a ovi tamo sa etf-a se razbiju od matematike i elektronike plus programiranje,a to kako trziste ravna ove dve vrste obrazovnih smerova to je vec problem trzista a ne obrazovnih institucija,jer nisu krive skole sto neka firma gleda na ljude koji izadju iz ove dve institucije kao dva podjednaka profila strucnjaka ,mislim da je to vise problem kadrovske politike u samim firmama a ne samih institucija,ja i dalje imam misljenje da BPS daje sasvim dovoljno na kom je rangu skola, mozda za nijansu manje,ali ona je jedna sasvim prosecna skola,a ETF je nesto vise i nesto sustinski sasvim drugacije

Citat:

Kriterijumi skole su drasticno popustili i danas, kao i par godina unazad, ovde vise ne mozemo govoriti o znanju, kako vec rekoh, mozda ga i ima ali nema mogucnosti da se do njega stigne. Moguce da u tome i lezi raskid saradnje izmedju pomenutog fakulteta u Kragujevci i ove ustanove, ne znam.

Kao sto vec rekoh iznad jesu popustili u kvalitetu,a sto su raskinuli saradnju ne znam ali koliko trenutno mogu da primetim na BPS se stalno nesto desava, menja se, ko zna mozda za 10 godina bude i jedna od jacih biznis skola u nasoj zemlji , a mozda je i zatvore to ce vreme pokazati,a sto se tice stizanja do znanja pa znas kako ako ti sam neces da naucis nece ti niko lopatom ubaciti znanje u glavu
[ simche @ 30.11.2006. 18:32 ] @
HITNO!

Apsolventu na -Visoj Poslovnoj skoli- u Beogradu potreban kolega koji je
blize upoznat sa polaganjem ispita iz predmeta -Matematika- radi
konsultacija (ili slicno) u zamenu za novcanu nadoknadu.

Kontakt na telefon: 064-1852-406 STEVAN
[ SaturdayNightFihrer @ 22.12.2006. 20:56 ] @
Narode, jel zna neko da li jos uvek postoji mogucnost sklapanja ugovora preko VPS sa Ekonomskim fakultetom u Kragujevcu da se nakon zavrsene dve godine na VPS-u predje na trecu na Ekonomskom u KG-u? Ja sam tri godine proveo studirajuci u Kragujevcu na daljinu ali posto ide kljakavo, odlucio sam da drugu smandrljam na Visoj pa da se ponovo vratim u KG ali na trecu godinu. Time bih zaobisao neke teske predmete na drugoj godini. Dosta ljudi iz BG-a je zavrsilo ekonomski na tu foru. E sad, oni su jos 2001. potpisali ugovor a odsek Ekonomskog u Kragujevcu je ukinut na visoj jos 2004. godine pa me interesuje da li jos uvek postoji ta varijanta? Jel zna neko?
[ sasavko @ 28.12.2006. 19:23 ] @
Opusteno se zavrsi dve godine i to je to. Ja sam 3 god. isao i sta isto smo?
[ lancia88 @ 30.12.2006. 12:34 ] @
Pozdrav,

pokusacu da nekako stavim tacku na neke nedoumice oko mojih odgovora, Walkeru pre svega:

moj nedvosmislen stav je da skola koja skoluje studente sistemom kakav je primenjen u vecini slucajeva na BPS ne bi smela da dobije akreditive da dodeljuje diplome jednako rangirane kao one koje izdaju njihovi pandami sa BU, primera radi. Dakle, kada kazem da imamo jednak efekat - dve iste diplome samo sa dve razlicite obrazovne ustanove, onda smatram ponovo da je tu sustina moje kritike. BPS u stvari NEMA objektivno mogucnost da ovim sadasnjim sistemom "opremi" diplomom nekog od svojih sticenika i da ta diploma danas-sutra ima jednaku tezinu prilikom prijavljivanja na posao negde. Poneko ce i vrsiti diferencijaciju i prednost davati diplomcima pojedinih skolskih ustanova ali ce u vecini vec sama diploma biti jedini faktor dobijanja posla. Tu je srz moje kritike i dolazimo do kljucnog faktora price - izjednacavanje nehoticno jednog dana na konkursu za posao. Jedan informaticki strucnjak ce znati odredjene osnove i za sve drugo ce firma morati da zaposli jos nekog strucnjaka dok ce onaj drugi, sa kompletnijim znanjem, umeti da obavlja realnom brzinom daleko vise poslova od onog prvog ali dok te dve firme na neki nacin ne razmene informacije, nijedna nece znati sta je jasan reper u znanju jer su kao pocetni reper obe firme uslovile diplomu visoke spreme iz pojedinih naucnih oblasti.

Zakljucak je: BPS nema trenutno mogucnosti da iskoluje kadar koji ce svojim obrazovanjem i znanjem po sticanju diplome parirati onima koji takvu diplomu takodje u isto vreme iznose iz drugih ustanova visokog skolstva. To znaci da se ne mogu porediti po znanju ukoliko nema nekih znacajnijih subjektivnih hiperaktivnosti i svesti ali ce ih prilikom izlaska na trziste rada diploma u potpunosti izjednaciti i time diskriminisati diplomca sa ekvivalentnih skola u odnosu na diplomca sa BPS-a. Primera radi, iz pojedinih predmeta na sadasnjoj prvoj godini, profesori na BPS nisu stigli da ispredaju svo gradivo vec su citave module ostavili da sami studenti nauce iz knjiga!!! Za sta onda placaju uopste oni koji nisu na budzetu? Sami mogu da uce i bez placanja, to je bruka par ekselans....
[ SaturdayNightFihrer @ 10.01.2007. 16:15 ] @
@sasavko: Pa tesko da smo isto jer iskustva drugih ljudi idu u prilog tome da BPS-u bije zaista los glas. Naime, jedan poznanik je zavrsio Visu (2 godine), prebacio su u KG na trecu i pomislio-hajde da nadjem neki posao dok studiram kad vec imam diplomu Vise i uvek je dobijao odgovor poslodavaca tipa: "Visa poslovna??? Je l' to bese ona kod Vuka?" Diskriminacija i omalovazavanje na svakom koraku. Sad, zbog cega je to tako, ne ulazim u to jer nisam student doticne skole. Istina, ljude koje znam sa BPS-e su u glavnom realni tj. kritikuju ali ne pljuju. Ne zele da pljuju tanjir iz kojeg jedu. Tanjir od 500 evra godisnje. Da je malo-nije. Mada, neko mi rece da ce skola uskoro dobiti status visoke skole. Koliko ima istine u tome, ne bih znao.
Ako si pak mislio da je bachelor isto sto i tri godine na Visoj-ni tu nema bas mnogo logike. Mada, bolje i diploma vise skole nego nezenja. :-)))
[ Mirko BGD @ 14.01.2007. 12:15 ] @
Evo, ja trenutno studiram tamo...

na polaganje preko kolokvijuma ne racunajte... toliko su odvratni da mozete i knjigu da koristitie, i pored toga dobar deo ljudi padne, znaci mozete misliti kakvi su onda kolokvijumi... meni sad krecu ispiti, bacio sam se na ekonomiju, 600str, kako cu da naucim pojma nemam... nek mi je bog u pomoci
[ stojke_99 @ 23.01.2007. 15:18 ] @
Pomoc Mirko!!!
Ja sam posle 4 god obnovio prvu godinu studija na visoj poslovnoj medjutim kako sam je brzo obnovio jos brze sam otisao iz zemlje. Trenutno se ne nalazim u srbiji, a mislim-nadam se da cu do marta biti tu.... ja sam se kao i ti bacio na ucenje ekonomije, poceo sam da je spremam ovde :). Ali pravo da ti kazem ne znam nista.. ne znam ni ko sve predaje a vidim da navodno pise da postoji opcija studiranja na daljinu, naravno ispiti se moraju polagati u BG ali predavaja mozes preuzimati sa njihove web strane ali nesto i ne nalazim bas to o cemu oni pricaju. Daju mi samo mail profesora ali .. ima li smisla pisati nekome od njih i nadati se da ce mozda poslati predavanje, ili bilo sta slicno sto bi meni ovde pomoglo. Postoji li uopste ta opcija preuzimanja predavanja ili ne?
[ Mirko BGD @ 24.01.2007. 00:53 ] @
pa kako da ti objasnim
teoretski da, prakticno NE
skola je totalno drugacija u teoriji, kao sto vidis svi profsori imaju svoj e-mail i telefon, i konsultacije. zbog cega ja onda ne mogu da nahvatm profesora iz ekonomije za potpis? zato sto nije na konsultacijama. 99.9% njih ne zna da cita e-mail ili pak koristi racunar tako da veruj mi da ti se ne isplati da pises mail, zoves ih ili sta ti ja znam. najveci faktor ti igra sreca... a ekonomiju sam odustao, ma ne mogu da se smaram, 600str vala... ne pada mi na pamet...
[ stojke_99 @ 24.01.2007. 01:27 ] @
interesting Mirko, very interesting ;)... just kidding.. ali lako si odustao od ekonomije... pre ili kasnije moraces je polagati tj. procitati.. No, ja ne odustajem mada jos nisam ni krenuo kako treba. zalosno je to sto sve pise da mozes a u stvari ne mozes nista. Kao sto rekoh nisam u nasoj lepoj zemlji, nalazim se u sweden i ovo je strasno sta je ovde coveku sve ponudjeno. Znam, reci ces/te da je ovo zapad i bla, bla... ali ovde je covek da pozeli da studira ali ... ne ako si Srbin. Na zalost ovde sam 3 puta konkurisao na fakultet, kako vec biva oni se oduseve mojim znanjem engleskog i ocenama ali .... na kraju ispadam iz kombinacije jer sam srbin. No, ne pricamo o tome nego kako doci do informacija o nasoj lepoj skoli. Kako stoje stvari, tamo je problem overiti semestar ili bilo sta slicno a kamo li nesto pametno uraditi ali kako i nebi kada samo na jedan smer ima nas par 1000...
U svakom slucaju hvala na informacijama, znam da mi odavde nista ne vredi pokusavati.
[ jedna_mala @ 26.01.2007. 23:09 ] @
moze li mi neko poslati tih 100pitanja koja stalno kruze?
saljite na mail [email protected]
hvala unapred
[ PSY-GIRL @ 13.02.2007. 23:47 ] @
Imam problem,pa bih molila pomoc:)
Zelela bih da upisem visu poslovnu skolu preciznije carina i porezi, pa me zanima da li ko zna sta se polaze za prijemni mislim koji predmeti i da li uopste postoje kakvi zadatci i gde mogu da se nabave?
unapred hvala
[ Jackisha @ 21.02.2007. 17:51 ] @
Ja bih hteo da upishem elektronski biznis,pa da li bi mi neko mogao reci koliko je teshko ili lako upasti u taj smer,kakvi su pitanja iz informatike i sociologije,i gde bih mogao da nabavim testove.HVALA
[ lancia88 @ 21.02.2007. 23:02 ] @
Pozdrav,

pre upisa bi trebalo da izadje svojevrsni informator, publikacija same skole a tu bi trebalo da se pojave primeri testova za prijemni. Smerovi se ne dobijaju odmah, od maja ove godine skola bi trebala imati status strukovnih visokih studija u skladu sa bolonjskom idejom trogodisnjeg visokog specijalizovanog skolovanja i tek tada bi se pravi smerovi trebali diferencirati ali tek na drugoj, odnosno trecoj godini. Mislim da se ukida smer informatike na toj skoli koliko sam video na bazi zahteva za akreditaciju.
[ Salamander Team @ 03.03.2007. 21:38 ] @
testovi za prijemni postoje on line od prethodnih godina, i mogu vam reci da su veomaaaa slicni kao oni koji su bili ove godine. jedan deo testa iz sociologije je bio identican
[ andrija87 @ 04.03.2007. 17:57 ] @
ako vas mrzi da ucite,a imate para,mozete komotno da zavrsite visu poslovnu... Onaj ko ima para,moze da placa profama za ispite,a moze i da menja profesore... ja sam inace na prvoj godini,na budzetu,ali samo ne znam da li je to prednost ili mana... ako ste na budzetu morate da jurite sve potpise profesora koji vam predaju da bi mogli da izadjete na ispit... A profesori su otprilike navikli da ih molite za potpise i tako to,pa ih vi jurite i jurite i gubite vreme...
[ The M @ 11.03.2007. 23:22 ] @
Gde mogu da se nadju testovi za prijemni(on line)?I da li zna neko kakvi su testovi iz sociologije i informatike?
[ The M @ 16.03.2007. 12:09 ] @
Neka neko odgovori ako zna, bitno mi je...
[ The M @ 15.04.2007. 19:24 ] @
???
[ sakilly @ 29.05.2007. 16:50 ] @
Ima li neko na kraju te proslogodisnje testove iz soc. i inrofm....moze li mi ih neko poslati????
[ popbgd @ 21.06.2007. 21:17 ] @
da li bi mi neko poslao testove za prijemni? na [email protected] ili neku adresu bilo sta,please...
[ snekili87 @ 29.06.2007. 05:43 ] @
jel zna neko kada je prijemni za vps,ja sam izabrala ekonomiju i sociologiju.u skoli totalni haos nishta se ne zna.Pomagajte!!!!
[ The M @ 29.06.2007. 16:38 ] @
Ne znaju jos uvek,ja sam zvao i rekli su da kasni zbog akreditacija. Sve u svemu,nisu normalni!
[ Maallenaa_88 @ 30.06.2007. 14:24 ] @
I ja upisujem visu poslovnu, polazem ekonomiju i sociologiju... Prijemni je sledece nedelje ali se ne zna tacan datum,zvala sam ja skolu. A ako ima neko neke testove za prijemni, zamolila bih ga da posalje na [email protected]
Unapred hvala
[ branko1408 @ 12.07.2007. 23:39 ] @
Vidim neki porede VPS sa Megatrendom!

Postoji velika razlika izmedju te dve skole.

Iz mog iskustva, prosecan student VPS ce ti reci da je to laka skola, neorganizovana, da ima korupcije... Dok npr. prosecan Megatrendovac iako studira jos smesniji fakultet ima iluziju da ide na Harvard Business School. Tj to ih svi profesori uce kako je to mnogo bolji faks od ekonomskog jer oni uce po novim metodama i programima i iznose lazi da se na Ekof uci iz knjiga iz 60-ih...

Tako da je bolje zavrsiti neku visu skolu i imati realnu predstavu o svom obrazovanju nego da te neki lazu da mnogo znas i kada diplomiras shvatis da si prilicno neobrazovan iz necega za sta su te ubedili da si ekspert.
[ lancia88 @ 13.07.2007. 06:14 ] @
Pozdrav,

da budemo bez iluzija u potpunosti, ove pomenute skole vrse samo osnovno pojmovno opismenjavanje programski, dakle, onoliko da se ne brukas sutra da ne razaznajes pojmove kad kao svrseni diplomac podjes da radis negde.

Problem nastaje onog trenutka kada treba shvatiti kako i zasto ti pojmovi funkcionisu u praksi, to se i programski jedva dotice u pomenutim skolama a kamoli savladava. Lakoca i prolaznost neke skole ogleda se samo u doslednosti predavaca/ispitivaca da istraje na kursu potrebe da svaki student obavezno ume da razazna pojmove, te tu ima kojekakvih propustanja koja uglavnom kreiraju imidz lakoce neke skole.

Inace, veliki je takodje problem i sto na svim tim skolama koje su pomenute u prethodnom postu predaju ili asistiraju i pojedini predavaci/asistenti koji jednostavno ne zele ili samo po sebi ne shvataju, upotrebnu vrednost onoga sto predaju u svim segmentima. Postoje itekakvi propusti kod pojedinih prema istrazivanju Ministarstva prosvete koje cak ne znam da li ce i biti javno objavljeno jer je internog tipa. Zanimljivi su delovi u kojima predavaci smatraju da se marketinski posmatrano buduca projekcija proizvodnje moze cak tacno odrediti metodom prvih izvoda, a sto je inace rezervisano samo za ekstremne vrednosti ekonomskog minimuma ili maksimuma proizvodnje. Naprosto su permutovali u svom znanju izvesne pojmove i to je to. Takodje ima predavaca koji nisu svesni osnova racunovodstva koje se vise ne mogu obradjivati na stare nacine (Ekonf sto je najinteresantnije) ali oni i dalje pokusavaju da vlastitim autoritetom insistiraju na osnovama koje su ma kako dobro naucene, danas u praksi neupotrebljive, cak degresivne u smislu gubljenja vremena.
[ andreabg @ 21.09.2007. 19:49 ] @
lancia88, posto vidim da si dovoljno upoznat o tome kako sve funkcionise na BPS, cak znas i koliko kosta kafa u obliznjim kaficima, dosla sam do zakljucka da si ti student te skole ili si vec zavrsio. Kako si mogao to sebi da dopustis?;)
[ urke87 @ 09.12.2007. 01:07 ] @
Na Beogradskoj poslovnoj školi mora da se uči kao i na svim fakultetima i višim školama a pogotovo ako upišete informatiku !!!! Uglavnom BPŠ blate oni koji blejači sa srednjom školom tj koji nisu sposobni za ništa drugo i oni koji naprimer idu na FON pa su puni sebe sto im se fakultet zove FON. Nemojte nekom da lepite etiketu ako ga niste upoznali i neverujte glasinama i tračevima.
[ Mirko BGD @ 30.04.2008. 23:59 ] @
pozz

evo javljam se skoro godinu dana kasnije...

onu ekonomiju sam dao, dobio 6 na srecju....

upisao sam drugu godinu, smer informatika i mogu vam reci da sam tu i tamo zadovoljan. u prvom semestru od 4 predmeta sam dao 2 i to sa 9-kama. od ova dva sto nisam dao, jedan me mrzelo da sednem i da navezbam [c#] a profesor iz drugog predmeta je nevidjeni kreten tako da i pored silnog cimanja nisam uspeo nista da uradim

za sad sam zadovoljan.. samo mi se ne svidja sto nema organizacije, niko ne zna kolko ce ispita trebati za uslov, dal ce trebati da se polaze statistika, ma uzas... inace ovako pupu da ne ureknem ok je
[ Dachone2001 @ 15.05.2008. 07:40 ] @
Prijatelji foruma,

Zamolio bih vas da mi na mail posaljete pripremna pitanja za polaganje prijemnog ispita na BPS ili predlog gde bi ista mogao da nabavim.

Unapred vam hvala.

Moji mailovi su [email protected] ili [email protected]
[ maki85 @ 17.05.2008. 18:08 ] @
Ajde, molim te, ako mozes da mi posaljes pitanja iz sociologije i informatike...
mail mi je: [email protected]
[ urke87 @ 22.05.2008. 21:19 ] @
Drago mi je da si zadovoljan. Evo pisite na http://ssbps.org/forum/index.php to je nas forum, pitaj te sta god Vas interesuje.
[ Tenda89 @ 02.06.2008. 11:42 ] @
Ja sam se odlucio za visu poslovnu skolu u BG-u. Zamolio bih nekoga ko ima pitanja iz informatike i sociologije da mi posalje na [email protected]
HVALA
[ nelex89 @ 06.06.2008. 17:38 ] @
Ajde ako neko moze neka mi posalje pitanja za prijemni ispit za BPS na [email protected]
Unapred HVALA...
[ nelex89 @ 08.06.2008. 20:34 ] @
Cao IvaBG. Posto si rekla da mozemo slobodno da pitamo sve u vezi sa BPS, evo i od mene jednog pitanja: Planiram da upisem ove godine BPS, pa me interesuje da li se mogu kupiti knjige sa pitanjima za prijemni ispit na skriptarnici skole?! Unapred hvala...
[ NatasaR @ 09.06.2008. 23:47 ] @
E ljudovi zna li neko da li se prilikom prebacivanja sa ekonomskog na vps moze upasti na budzet na osnovu poena koje sam imala na prijemnom za ekonomski ili oni koji se prebacuju bez obzira na to koliko imaju bodova upadaju samo na samofinansirajuce
[ urke87 @ 09.06.2008. 23:56 ] @
Forum Saveza studenata BPS-a

http://ssbps.org/forum

[ nelex89 @ 11.06.2008. 18:37 ] @
Ajde molim vas ako neko moze neka mi posalje pitanja za prijemni ispit iz ekonomike preduzeca (poslovne ekonomije) na [email protected]
Unapred HVALA!!!
[ mrvica001 @ 15.06.2008. 23:33 ] @
Da li mozete da mi posaljete pitanja za prijemni iz sociologije i statistike?Moj mail je [email protected]
Unapred,hvala!
P.S.Sto pre to bolje
[ dacha90 @ 26.06.2008. 12:03 ] @
Ako neko ima pitanja za prijemni iz Informatike i sociologije neka mi posalje HITNO!!!!!!!!
[email protected] .......Hvala
[ verka01 @ 27.06.2008. 19:24 ] @
prijavila sam za polaganje prijemnog ekonomiju i ekonomiku preduzeca. jel ima neko pitanja za ova dva predmeta, ako ima mooooolim vas posaljite na adresu [email protected]

sto pre ako moze (za 30.06.08.) HVALA JOVANA
[ AJZAKLIJA @ 28.06.2008. 14:46 ] @
Indijanci....Veoma mocna shkola,ha ha....Pa oni ne znaju kad je prijemni a ostalo dva dana....auuuuu!!!!!A pitanja u informatorima su im ista u zadnjih 10 dina,samo ih ponavljaju!!!!jel bar neko od vas ishao na pripreme u shkolu!!!!!Zdreee
[ bmarko88 @ 19.08.2008. 20:36 ] @
Cao svima.Zanima me dal su prosli rokovi za upis za ovu godinu?
[ Mima_88 @ 11.09.2008. 11:49 ] @
Ljudi, mene zanima samo jedno... Prva sam godina na ekonomskom, i ne ide, pa ne ide.. Trudim se, dajem sve od sebe, jos budem toliko baksuz da polozim osnove ekonomije, i da me obore, jer sam uradila jedan vise zadatak... Znaci, ne znam sta cu vise od sebe! E sad zanima me, jer mogu ja sad do kraja oktobra, da se prebacim na visu, i da mi se racunaju polozeni ispiti i kolokvijumi? I da li se neki predmeti polazu preko kolokovijuma? Hitno mi treba odgovor. Hvala unapred!
[ dzony_dzo @ 04.05.2009. 11:57 ] @
Pre svega pozz svima... Citao sam vasa moljakanja u vezi prijemnog na BPS pa reko da se prijavim na ovaj forum.
Svakog koga zanima u vezi prijemnog neka ode u fotokopirnice koje se nalaze u blizini skole-one su opremljene time...a ko hoce da se malo potrudi i da uleti na budzet, neka se raspita u vezi predavanja za upis, mislim da su izbacili na oglasnoj tabli skole kada pocinju... Pozz
[ urke87 @ 04.05.2009. 23:37 ] @
Primeri testova....
http://www.ssbps.org/forum/viewtopic.php?t=43

Pripremna nastava...
http://www.bbs.edu.rs/UPIS2009/Informacijeoupisu1.pdf
[ Dexxy @ 08.12.2009. 13:45 ] @
Da li neko studira visu poslovnu u Bgd? trebaju mi puskice, kolokvijumi, pitanja i ostalo :)

POzdrav
[ pufnica1987 @ 04.04.2011. 10:48 ] @
ukoliko neko ima testove sa prethodnih prijemnih za visu poslovnu iz sociologije i informatike nek mi posalje na mail...Hvala :)