[ Rodd @ 25.04.2001. 21:04 ] @
Prvo da kazem da mrzim j***ni Pascal i da me neverovatno smara da ga ucim, kada ima toliko zanimljivijih stvari za ucenje. Ali, sta cu, studiram u VETS i moram. Evo vracam se sa ispita na kojem nas je profan otkinuo i zivo me interesuje da li neko moze da mi resi ove zadatke:

1) Napisati program u Pascal-u kojim se na bazi ucitanog niza od n clanova realnih brojeva (n<=100) formira matrica B(nXn) ciji su elementi prve vrste jednaki elementima datog niza, dok se i-ta vrsta (i=2,...n) dobija ciklicnim pomeranjem prethodne za jedno mesto u desno. Formiranje matrice i ciklicno pomeranje za jedno mesto u desno realizovati opstim podprogramima tipa PROCEDURE. Opstim podprogramom tipa FUNCTION izracunati sumu elemenata ispod glavne dijagonale matrice B (ne ukljucujuci glavnu dijagonalu). U glavnom programu stampati elemente formirane matrice i trazenu sumu.

2) Date su dve datoteke, F1, F2, ciji slogovi sadrze podatke o osobama: sifra, ime, prezime i godina rodjenja. Napisati program u Pascal-u kojim se od ove dve, vec formirane, datoteke stvara nova datoteka F3 u koju su upisani podaci iz F1 i F2. Datoteke F1 i F2 su sortirane po siframa u rastucem poretku. Datoteka F3 treba takodje da bude sortirana po siframa ali u opadajucem poretku.

Ako neki car ili carica ima malo vremena i zna da napise ove programe, neka ih postuje. Bio bih mu/joj puno zahvalan.
Hvala!
[ 85#D@libor @ 25.04.2001. 23:57 ] @
meni nedostaje paskal mnogo.....jer ga nisam ucio uopste.....
ali se u delphi-ju super snalazim.....gojko ako mozes....
pitacu te da mi pomognes u vezi nekih stvari u paskalu....
[ Rodd @ 26.04.2001. 00:20 ] @
Ma, ja sam na ispitu uradio ova dva pa bi me interesovalo da vidim da li sam se negde propisano za***'o ili su tacni. Istina, drugi je laksi jer sam za njega skoro siguran da mi je tacan (ali treba dva za prolaz) Po mom profanu, ovo su vrlo laki zadaci koji se brzo rade pa sam mislio ako ima neki iskustvenjak koji moze da ih sjebe za po 5-10 minuta...ili to moj profan sere (bice da je ovo drugo)
Ja sam u 4. osnovne nabavio Komodor 64 pa sam se zaludjivao Basic-om, onda je nastupio Visual Basic pa ASP... nije bilo mesta za Pascal. Kapiram ja da je to isto lak i koristan jezik ali ne moze da se zna sve (a uzaludno je i pokusavati da se zna sve)
[ 85#D@libor @ 26.04.2001. 02:25 ] @
i ja sam na comodoru razbijao basic....
kasnije na spectra videu.....

ali sta ces kad dalphi zahteva paskal....
[ @ 26.04.2001. 15:33 ] @
Ne bih da te razocaram ali tvoj profa je bio u pravu ovo je prilicno jednostavan zadatak...:)
Code:

Type
 niz=array[1..100] of shortint;
 mat=array[1..100,1..100] of shortint;
Var
 a:niz;
 b:mat;
 n,i,j,p,t:integer;
Procedure matrica(a:niz); {Formira matricu}
Begin
t:=n+2;
 for i:=1 to n do
  Begin
   t:=t-1;
   j:=0;
    repeat
     for p:=t to n do
      Begin
       inc(j);
       b[i,j]:=a[p];
      End;
     for p:=1 to n-i+1 do
      Begin
       inc(j);
       b[i,j]:=a[p];
      End;
    until t>1;
  End;
End;
Function saberi(b:mat):integer; {Sabira}
Var
 suma:integer;
Begin
suma:=0;
 for i:=2 to n do
  for p:=1 to i-1 do
   suma:=suma+b[i,p];
saberi:=suma;
End;
Begin
write('Unesite br clanova niza: ');
readln(n);
 for i:=1 to n do
  read(a[i]);
matrica(a);
for i:=1 to n do
 Begin
  writeln;
   for j:=1 to n do
    write(b[i,j],'  ');
 End;
write('Suma: ',saberi(b));
End.


Moderator dodao UBBC kod za source code.. [ code ] i [ /code ].. kod inace nije radio.

[Ovu poruku je menjao Gojko dana 04-26-2001 u 09:02 PM GMT]
[ UroS @ 26.04.2001. 20:33 ] @
au ***ote
[ Rodd @ 26.04.2001. 21:21 ] @
Majkodis, car si najveci. Hvala ti puno. Jos nisam proverio mada mi izgleda OK (ali, ti verovatno jesi) Ja sam dosta slicno uradio samo sa dve odvojene procedure za pomeraj i za pravljenje matrice (a ta procedura poziva ovu prvu). Ali, fuck, izgleda da sam se ipak zajebo na dva mesta. Jebiga, tu je uvek jun
[ Rodd @ 26.04.2001. 21:26 ] @
Nesto mi upravo pade na pamet. Mi na ispitu moramo iz glave da pisemo program na papir. Zar nije to debilno? Pa ja ne znam koji to programeri mogu da kucaju kod bez i jedne greske a da ne koriste kompajler i debugger. Logicno bi bilo da se ispit radi na kompu. Ajde da nemaju kompove, nego jos moja skola (VETS) ima buljuk laboratorija sa IBM-ovim radnim stanicama u kojima radimo vezbe. Pa, sto ih ne koriste i za ispit? E, jesmo debilna zemlja...
[ uLtracode @ 26.04.2001. 22:31 ] @
ti ponesi laptop na polaganje postuj ovde i neko ce ti odgovoriti



btw sto sta fali sto ces raditi iz glave to je ono prodjes nekolko puta proveris i to ti je to
[ Rodd @ 27.04.2001. 02:12 ] @
haha. Ma, razradjivali smo ja i ortak tu semu jos u srednjoj...ono kao na kontrolnom iz istorije ti pitas profu da li je dozvoljen digitron, on ti zbunjeno kaze da jeste a ti izvadis laptop na sto, nakacis se na net, pa pravac www.historynet.com ili tako nesto...
[ @ 27.04.2001. 13:41 ] @
Pa pravo da ti kazem to moze da bude malo j***no kad radis na papiru, al'
sta je tu je.....to ti je SRBIJA :))
[ misk0 @ 04.08.2001. 16:14 ] @
Da ali to i nije neki veliki problem.
Jeste ljepse kad radis za compom.
ali ja sam rijesavao zadatke u ASMu isto na ETFu na papiru i nisam imao gresaka. Cak sam 2 zadatka rijesio iz prvog puta, znaci nisam morao da prepisujem kod i preracunavam adrese zato sto sam zaboravio da ubacim neki dio.
A sto se tice zadataka, nije nesto posebno tesko jer nemas velikih vrijednosti i ne moras maltene nista rucno da radis. Rotiranje niza nije problem, a koristis niz kao globalnu varijablu odakle pozoves funkciju sa parametrima koja ce da sabere kolone.
p.s. vidim da je covjek rijesio samo nisam gledao kod..
[ misk0 @ 04.08.2001. 16:16 ] @
i jos ..
zasto mrziti pascal ..
mnogo powerfull jezik.
Da je BP 5.0-7.0 imao podrsku za baze ... pa sjebo bi clipper i C i sve ostale jezike prije par godina i bio bi veoma koristen...

dobro .sve su to moja misljenja, tj ... subjektivna
[ Riste Pejov @ 11.08.2001. 17:11 ] @
Pa kad smo vec kod ispitnih zadataka .. daj dodajte jos jedan forum
gde bi svako moga da postavi zadatak a da ga drugi rese ...


mozda ce nego da postane elektro inzinjer par meseca ranije
[ misk0 @ 11.08.2001. 22:17 ] @
Citat:
PSx-9ne je napisao:
Pa kad smo vec kod ispitnih zadataka .. daj dodajte jos jedan forum
gde bi svako moga da postavi zadatak a da ga drugi rese ...
:)

mozda ce nego da postane elektro inzinjer par meseca ranije :)


da . a mozda neko napravi kucu i otvori firmu rijesavajuci tudje zadatke ;)
[ Riste Pejov @ 18.09.2001. 13:26 ] @
Da ne oces da mi budes busssines partner ?