[ - punx - @ 01.10.2004. 21:17 ] @
Bok!

Kako snimiti gitaru u komp.

Naparavio sam bubnjeve i bas u Fruityloopsu, to sam prebacio u Cooledit i sada bih trebao snimiti gitaru u zivo (uzeti elektricnu gitaru u ruke i svirati s time da to sto ja odsviram da se snimi u komp ....u cooledit).

Dakle kako spojiti gitaru i komp?

Sto se tice aparature imam elektricnu gitaru, pojacalo za gitaru, mixetu i nekakvu zvucnu karticu u kompu koja ima Line in.

Negdje sam citao da nije dobro ukljuciti gitaru u pojacalo pa pojacalu direktno u komp, nego da bi izmedju pojacala i kompjutera trebala biti mixeta.
Eto ja nabavio i mixetu.......sto sada?

Kako to najbolje spojiti?


Puno hvala :-))
[ Ni ten ichi ryu @ 02.10.2004. 00:01 ] @
kako mislis da pojacalo prikljucis za komp? jel to neko DI pojacalo?? koje je pojacalo?
koja je mikseta u pitanju?

igraj se i probaj i vidi sta je bolje. cool edit je multitrack i mozes da ih poredis side-by-side.
zabodi gitaru direktno u zvucnu.
zabodi gitaru u line in na mikseti i posalji direct out (ako postoji) ili tape/main out u zvucnu.
ako imas mikrofon (koji icemu valja), ozvuci pojacalo pa posalji u komp preko miksete.
[ - punx - @ 02.10.2004. 01:05 ] @
Citat:
Ni ten ichi ryu: kako mislis da pojacalo prikljucis za komp? jel to neko DI pojacalo?? koje je pojacalo?
koja je mikseta u pitanju?




To mi je sve kod frenda pa ne znam tocno nazive i specifikacije, a i nekuzim se bas u sve to............ pojacalo je - gitarsko pojacalo Peavey, a mixeta nemam pojma .......ima dva phono ulaza i tri obicna ulaza...... dva master izlaza i, mislim, dva tape izlaza..... ne znam da li je to dovoljno podataka (vjerojatno nije).

Buduci da sam citao/cuo neke price kako nije dobro direktno spojiti to pojacalo na zvucnu (da nebi riknula), malo me strah to isprobati.......ali vidio sam neke stare postove na forumu, a i na newsima kako to treba isprobati, pa vjerojatno onda i nije to tako bolno za zvucnu.

U svakom slucaju kao sto i kazes, treba se igrati i isprobati...... probao sam mikrofon ukljuciti na pojacalo (Peavey), pojacalo na mixetu i iz mixete na zvucnu.....u Cool editu nije bilo signala ( a CoolEdit je podesen kako treba)...... sada , da li mixeta nesto zeza ili ne.....vidjete cemo sutra.....

Svaki daljnji savjet je dobrodosao...

Puno hvala :-)
[ Ivan Vasić @ 02.10.2004. 15:25 ] @
1. Gitaru "ubodi" u pojačalo.
2. Ispred pojačala postavi mikrofon.
3. Mikrofon poveži u mixetu (ili direktno u komp.)
4. Iz mixete poveži TAPE OUT (pretpostavljam da su činčevi u pitanju) sa LINE IN na kartici (ovde ide mala banana pa ti treba adapter).
5. Pusti program za snimanje i SVIRAJ

Ako nemaš signal - proveri u SystemVolume Control da li ti je mutiran LINE IN na kartici i postavi ga kao default za recording.

Pitaj ako ti još nešto nije jasno.
[ - punx - @ 02.10.2004. 19:39 ] @
Ja sam spojio ovako:
- gitara u pojacalo
- pojacalo u mixetu na line in
- mixetu sa master out na zvucnu karticu na line in

Sve radi (ono sto nisam imao signala.....trebalo je okrenut neki gumb na mixeti na Tape seclector 1 - nema veze), ali nakon sto snimim u CoolEditu i kada preslusam cuje se nekakvo zujanje.

Probao sam gitaru spojiti (bez pojacala) direktno na mixetu na ulaz za mikrofon i onda je to zujanje osjetno tise.

Uglavnom .....glavno mi je da sam dobio zvuk gitare u komp!

Citat:
ivan@elfak

1. Gitaru "ubodi" u pojačalo.
2. Ispred pojačala postavi mikrofon.
3. Mikrofon poveži u mixetu (ili direktno u komp.)
4. Iz mixete poveži TAPE OUT (pretpostavljam da su činčevi u pitanju) sa LINE IN na kartici (ovde ide mala banana pa ti treba adapter).
5. Pusti program za snimanje i SVIRAJ :)


Dakle preporucujes da pojacalo ne ukljucujem na mixetu nego preko mikrofona.....
To jos nisam probao.....(vidio sam to da se tako radi u studijima)....

Da li je to bolje nego pojacalo direktno u mixetu? Zasto?


Hvala :-)
[ Ivan Vasić @ 03.10.2004. 00:56 ] @
Pa ako pojačalo spojiš sa mixetom ti ustvari ništa ne dobijaš (uslovno rečeno) - bukvalno samo "korak" više.

Ukoliko tvoj Peavey ima neki DIRECT OUT (tipa Behringer) ili EMULATED OUT (tipa Marshall) onda možeš da probaš direktno iz pojačala u LINE IN u komp (pri tom izbegneš mixetu) - medjutim skoro ni jedan izlaz iz pojačala (jeftinije varijante) nemaju kvalitetan izlaz tako da ne verujem da će to izaći na dobro (mislim na KVALITETAN i dobar zvuk).

Jedan način da dobiješ kvalitetan zvuk je ono što sam ti rekao. Samo pojačalo sa svojim zvučnikom ti daje najbolji zvuk. Pretpostavljam da ti je Peavey tranzistorac i da ubija kako radi (imao sam svojevremeno Peavey-a koji je fenomenalno radio). Znači samo postavi mic, bodi u mixer i snimaj.

Citat:
- punx -:
Sve radi (ono sto nisam imao signala.....trebalo je okrenut neki gumb na mixeti na Tape seclector 1 - nema veze), ali nakon sto snimim u CoolEditu i kada preslusam cuje se nekakvo zujanje.


Zujanje ti 100% pravi pojačalo koje si linijski spojio sam mixerom NAROČITO ukoliko nisi koristio isti priključak za struju (mixer i pojačalo).
Takodje ako imaš CRT monitor hoće i da pravi frku sa magnetima - pa probaj da nadješ neki položaj gde najmanje zuji ili beži dalje od monitora.

Citat:
Dakle preporucujes da pojacalo ne ukljucujem na mixetu nego preko mikrofona.....
To jos nisam probao.....(vidio sam to da se tako radi u studijima)....

Da li je to bolje nego pojacalo direktno u mixetu? Zasto?

Bolje je jer dobijaš najverniji zvuk pojačala. I da - tako se radi u studijima verovatno zato što je dobro
[ - punx - @ 03.10.2004. 17:50 ] @
OK, puno ti hvala na objasnjenju...... pomoci, a i tebi "Ni ten ichi ryu".

Peavey ima iza izlaz na kome pise "amp out". I iz toga sam spojio na mixetu.....

Znaci, hvatam se mikrofona, postavim ga ispred pojacala ubodem ga u mixetu i pici.....


Jos jednom puno hvala..... :-)