[ JOJO847 @ 03.10.2004. 17:26 ] @
Vozdra!

Gledam jedan VU metar za samogradnju pa me nešto malo zanima
Na njemu stoje podaci da ima visoki ulaz 1.5-60Vrms (470K) te niski ulaz 150mV - 6Vrms (47K) područije mu je od -20dB do +3dB. napajanje nekih 15V 250mA
Nego, zanima me način spajanja?
Na netu sam malo tražio i našao primjer koji kaže:
"zvucna>VU>pojacalo>zvucnici"
To znači da je VU spojen "serijski" između zvučne i pojačala ili je spojen "paralelno" ulazu pojačala?
Ako je spojen "serijski" jel to znači da dovodim signal iz dvd playera u niski ulaz pa iz visokog vodim ka ulazu pojačala....? ? ?
ako ima neko da zna...

hvala!!!!

PS: radi se o stereo VU metru s 10 ledica po kanalu, koji IC koristi ne znam :)
[ JOJO847 @ 03.10.2004. 18:10 ] @
usput našao sam i proizvođača, i manual u kojem sve piše :)) Da nije sve tako bajno pobrinula se veličina manuala i nemogu ga zakvačit (253k) ovdje + to što mi mozilla ne pokazuje link????
no dobro koga zanima ( ako takvih ima)
www.velleman.be (all products-> velleman kits -> audio hi fi-> STEREO VU-METER 2 x 10 LEDS na 3 str)
Na high input idem ako dovodim signal iz izlaza pojačala
na low input idem ako dovodim signal iz nekog line-in priključka ... (znači paralelno zvučnicima)
ima još neko nešto pametno za reć s vezi ovog uređaja?... bio bi mu zahvalan:)
[ guja011 @ 03.10.2004. 19:21 ] @
ovaj?
[ guja011 @ 03.10.2004. 19:43 ] @
a što si se ti zakačio za velemana?
ajd pogledao sam pdf i ko što vidiš, hehe nigde šeme.
inače je unutra jedan 741 i jedan LM3916. lepo ti pogledaj datasheet za lm3916 na njemu imaš podosta aplikacija pa i tu tvoju.
[ JOJO847 @ 03.10.2004. 21:50 ] @
DA taj baš taj :-))
Nego, sorry - krivo sam se izrazio nije baš shema u smislu elektricne sheme vec pricipjelna shema spajanja tamo skroz na kraju pdf-a. na to sam mislio. po tome taj VU metar mogu spojiti na "visoki ulaz" paralelno s zvucnikom?
[ guja011 @ 04.10.2004. 00:10 ] @
pa tako mu dođe. samo što mu je onaj drugi opseg malo neosetljiv. čuj, 6 volti...štaće im to?
[ JOJO847 @ 04.10.2004. 17:32 ] @
Misliš da je neosjetljiv kad bi bio spojen na izlaz pojačala?
Znači bolje bi bilo ga spojiti na ulaz?
[ guja011 @ 04.10.2004. 19:23 ] @
ama ne. ajd ovo prvo do 60 volti i kako tako, to je taj opseg za izlaz pojačala, al šta ako hoćeš neke signale recimo izlaza mixete da nadgledaš..6 volti kao gornja granica ja mao trapavo viska... nego nađe li ti datasheet ili ćeš samo da kafenišeš???

uzgred, vidi koliki je bazni opseg samog lm3916 pa na osnovu toga odluči dal ćeš ga proširiti nekim razdelnikom ili povećati osetljivost nekim stepenom ispred..
[ JOJO847 @ 06.10.2004. 18:13 ] @
hehehe :)) proučio sam podatkovni drek (datasheet:-), i taman me lupila gripa i temperatura :))
Al ajde, našao ja u nekom starom bačenom pojačalu dva VU metra (baš kao ovaj na slici, identičan). koji če zadovoljiti moje potrebe.
e sad, pošto je neko prije mene dosta toga unutra rasturio i pokidao žice tako da se ne vidi kako je bio spojen molio bi za savjet :
Ovaj VU metar ( s kazaljkom područije mu je od -20 do +3) se spaja na ulaz ili izlaz pojačala? (imam ih dva pa bi s jednim nadgledao npr lijevi kanal s drugim desni)
Potrebe mi nisu velike, oču ga postaviti na kutiju jednog pojačala više poradi šminke nego same koristi :-)
Izvor signala je line out s racunala ili dvd playera...
eto, samo da to znam i završava drama po VU metru :)))
hvala!
[ guja011 @ 06.10.2004. 22:18 ] @
trebaš tvom kazaljkašu da ulazni, naizmenični signal pretvoriš u jednosmerni da bi vozio kalem.

evo ti jedna prosta zezalica sa ledarama:
http://www.4qdtec.com/avu.html

http://sound.westhost.com/project60.htm


za kazaljkaš: http://www.zen22142.zen.co.uk/Circuits/Audio/audiolevelmeter.htm

ma ima toga ko pleve...
[ guja011 @ 06.10.2004. 22:21 ] @
a i ovo je zanimljivo

http://forums.bit-tech.net/showthread.php?p=756890#post756890
[ JOJO847 @ 07.10.2004. 06:45 ] @
uuuu, odma me prosla temperatura :)))
sretan devetstoti post :)))
Znaci signal dovodim na greatz, treba mi jos 12V....njamiiiiiii
[ ksrele @ 15.10.2004. 00:52 ] @
Hteo bih da zloupotrebim ovu temu da se malo informisem o jednoj karakteristici VU "metrova". Naime posedujem VU metar pravljen sa LB1412 (-20 dB do 8 dB; 12 LEDs; memorija pikova) i pise da je logaritamski. E sada kada ga ja spojim na izvor zvuka i kada je izvor relativno stisan on ne reaguje, postepenim pojacavanjem izlaza (log potenciometrom ako to nesto znaci) zvuk postaje jaci, sto je logicno, a VU metar umesto da isto tako postepeno reaguje on naglo pocne da meri i ja nemogu da podesim da mi ukljucuje diode postepeno, tj da bude malo "blazi" prilikom merenja. Ja sam sada malo bukvalno opisao, ne desava se bas tako ali priblizno je to to.
E sada, da li postoji neka elektronika koja bi jos vise "logaritmovala" signal pa da mi VU metar radi normalnije?
I kako se uopste vrsi kalibriranje VU metra???