[ vuki68 @ 06.10.2004. 17:44 ] @
ADSL je pred nama!!! Sasvim sigurno!!!

Pozbavimo se onda malo i konkretnim stvarima vezanim za instalaciju Filtera i modema.Naime, filter ide u telephone line, iz filetera se grana kabel, jedan u PC, a drugi u telefon.
Medjutim tu znaju da se jave problemi, MOZDA!!! Sta biva u slucaju ako korisnik u stanu ima vise telefonskih aparata, a poznato nam je da filter ima samo jedan aut za telefon?
[ Gojko Vujovic @ 06.10.2004. 17:51 ] @
Ako si ranije imao konfiguraciju:

[telco]---[zid]--+--[komp]---[opciono telefon preko prikljucka u modemu]
|
+---[tel1]
|
+---[tel2]
...
Trebalo bi da mozes bez problema da je zamenis sledecom:
[telco]---[zid]--[adsl spliter]----[komp]
|
+---[tel1]
|
+---[tel2]
...


Mozda ja nisam razumeo pitanje, ali sta ti mislis da ustvari i moze da napravi problem? Iz splitera imas telefonsku zicu, koliko telefona mozes da nakacis na nju? Pa verovatno isto koliko si mogao i ranije, dok ima dovoljno napona da svaki od njih radi, zvoni, itd..
[ markom @ 06.10.2004. 17:52 ] @
Lemilicu u ruke, isto kao kad nema filtera.

Marko.
[ Gojko Vujovic @ 06.10.2004. 17:54 ] @
A sta da lemi?
[ vindic8or @ 06.10.2004. 17:54 ] @
stavis spliter na taj jedan izlaz?
[ vuki68 @ 06.10.2004. 18:01 ] @
sve je to lepo, ali sta ces kad kod mene svaka soba ima steker za tel (dakle nista ne vucem ispod tepiha), i svi su stekeri vezani kablom na razvodnu kutiju iz koje se dalje grana ka PTT ormancicu
[ markom @ 06.10.2004. 18:12 ] @
Problem možeš da rešiš kao na primer ja.

[img][att_url][/img]

Marko.
[ CONFIQ @ 06.10.2004. 18:12 ] @
Na svakom štekeru postaviš po jedan filter i ako ne koristiš DSL? Mada stvarno možeš da koristiš lemelicu ali ne sećam se koja žica treba da se izlemi.
[ Gojko Vujovic @ 06.10.2004. 18:29 ] @
Citat:
vuki68: sve je to lepo, ali sta ces kad kod mene svaka soba ima steker za tel (dakle nista ne vucem ispod tepiha), i svi su stekeri vezani kablom na razvodnu kutiju iz koje se dalje grana ka PTT ormancicu


Onda adsl splitter ide pre razvodne kutije, dalje nista ne diras.

Markom, nisi mi rekao sta da lemi?
[ vuki68 @ 06.10.2004. 18:31 ] @
Ne mora Gojo, Marko vec objasnio.U svaki steker gde je samo telefon stavlja se filter koji ima funkciju da samo skida ADSL signal.Eto resenje, a verujem da ce se mnogi zapitati
[ Gojko Vujovic @ 06.10.2004. 18:34 ] @
Ja tvrdim da je moje jednostavnije. :)

Drugo, pitanje - gde ces naci ti te filtere?
[ vuki68 @ 06.10.2004. 18:36 ] @
Pa valda ce ih nasi ponuditi, a saram po netu mozda negde ima da se naruci
[ vuki68 @ 06.10.2004. 18:37 ] @
Gojo, ajd upali messenger
[ Gojko Vujovic @ 06.10.2004. 19:03 ] @
Nemam ovde pristup msn-u.

Nego reci ti meni zar nije jednostavnije skinuti adsl signal pre razvodnika za ostale telefone (u poredjenju sa kupovinom jednog dodatnog filtera po tel. prikljucku)?
[ vuki68 @ 06.10.2004. 20:25 ] @
Da, ali zato mi je potrebno dodatnih parica u zidu, a ne zelim da kablove razvlacim ispod tepiha, lajsne i sl, mogao bih istina da iz buzira izvlacim dvoparicni kabel, pa da stavim recimo cetvoroparicni, ali zar to nije posao...
[ Gojko Vujovic @ 06.10.2004. 20:46 ] @
Ja uopste ne razumem o cemu ti pricas :)) ?

Je l ti imas lokaciju u zidu gde dolaznu paricu delis na vise telefonskih prikljucaka?

Samo pre te lokacije stavis ADSL splitter, skines ADSL signal i dalje vozis sa istom telefonskom instalacijom kao i do sada. Nista se nije promenilo na liniji.
[ tdjokic @ 06.10.2004. 22:58 ] @
Evo sta kazu na http://www.sezampro.co.yu/adsl/oadslu4.asp povodom toga:
"Ukoliko imate više telefona u kućnoj instalaciji, razdvajač se jednostavno povezuje pre njih."

Meni je jasno. Medjutim, ako ti imas razvodnu kutiju, iz koje se razvode zice za telefone po kuci, negde na tavanu, onda bi morao tamo da stavis spliter i od njega da dovuces dodatnu zicu do ADSL modema ili kako se vec zove, u neku sobu gde ti je PC. To je verovatno tako. Onda u toj sobi ubodes telefonsku liniju u modem, koji stoji pored PC-a a iz njega USB ili Ethernet zicu ubodes u PC.

Gojko, molim za potvrdu ili odbacivanje ove moje 'teorije'.
[ tdjokic @ 06.10.2004. 23:05 ] @
... ili kod svakog telefona njegov spliter, tj.filter, pa ADSL modem ubodes gde hoces?
[ srbaja @ 07.10.2004. 09:24 ] @
Nemam iskustva sa ADSL-om ali mi deluje prilčno verovatno da bi na ADSL liniji sam telefon radio i bez tog splitera, nekako ne vidim sto bi njemu smetalo bilo sta sto se dogadja na visokim frekvencijama, NF filter verovatno postoji i u samom tel. aparatu a visoke frekvencije se ne čuju u slušalici sigurno. Jedino možda da 'nesplitovani' tel. aparat sa podignutom slušalicom smeta ADSL opremi?
[ Gojko Vujovic @ 07.10.2004. 10:06 ] @
Tomislave, i ja delim tvoje mišljenje.

No moguće da ne znamo neki aspekt cele te priče, a to ćemo već saznati kad se uključi neko ko zapravo ima ADSL ovde (Marko?). :)
[ markom @ 07.10.2004. 10:45 ] @
@srbaja: I jedno i drugo smeta. Kad podigneš slušalicu na nefiltriranoj liniji na kojoj je uspostavljena ADSL veza, čuje se "šuštanje", slično onom kao kod modema. Podignuta slušalica, opet slično kao kod modema, može, ali ne mora da prekine ADSL vezu (recimo, meni sa Cisco 827 ruterom uredno prekine, dok recimo Zyxel ni ne primeti da se išta desilo). Stavljanjem filtera, oba ova problema nestaju.

Marko.
[ tdjokic @ 29.01.2005. 16:22 ] @
Stara tema, noviji pogled na isto.

Zvao sam Telekom, kazu da za moj broj POSTOJE tehnicki uslovi. OK. Izabrao sam i provajdera (Verat) koji ne daje modem. Opet OK. Trazeci modem na netu i razmisljajuci kako cu to povezati, shvatio sam da imam sledeci problem:

- ako ugradim spliter pre svih telefona (imam 3 prikljucka u stanu, znaci 6 zica u dozni) to bi znacilo da treba da ugradim jos 2 dodatne zice za ADSL modem, do PC-a, sto mi je fizicki vrlo komplikovano i nezgodno; ako odvojim jedan prikljucak (2 zice) u onoj dozni, samo za PC, onda znaci da tu nemam telefon i da PC moze da bude samo na tom mestu - sve zajedno je neprihvatljivo

1. Kako funkcionise ADSL modem po tom pitanju - da li je za njega obavezno da ima spliter izmedju njega i centrale? Recimo, teoriski slucaj da nemam ni jedan telefon u stanu, da li bih onda mogao ADSL modem da ukljucim direktno na telefonsku uticnicu?

2. Ako je to moguce i imam jedan telefon, da li je dovoljno da samo tom telefonu obezbedim filter (kao na slici) pa da telefon i ADSL modem rade normalno?

3. Ako ne mogu da nabavim filter, da li je moguce spliter koristiti kao filter kod telefona, tako da mu je izlaz za ADSL modem prazan, slobodan?

Negde sam video da uz ADSL modeme dolaze i dva filtera, ali mislim da je to bilo za Englesku, sto mi nije garancija da to funkcionise i ovde (na stranu sto nasi prodavci tu varijantu mozda nemaju za sada jer se stalno govori o spliterima).
[ vuki68 @ 29.01.2005. 16:29 ] @
Njabolje ti je da primenish resenje kao sa slike, tako cu barem ja da uradim.Naime, treba razlikovati Splitter i Filter.Filter ima funkciju kacenja na uticnicu na mestima gde ima vise telefona.Mada, dok ne nabavis filter mozes Splitter staviti damo gde ti je telefon, a ADSL moem staviti direkto na uticnicu.U sv. slucaju raspitaj se josh malo.
Koliko je meni za sada poznato josh uvek nema Filtera kod nas, ali verujem da ce se pojaviti.Ako ti se pak zuti potrazi ga i kupi sa NET-a.Ima ga i www.amazon.com
Na prilozenoj slici imate kako izgleda Filter.


[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 29.01.2005. u 19:11 GMT+1]
[ tdjokic @ 29.01.2005. 16:46 ] @
vuki68 hvala za odgovor. Nadam se takodje da ce se filteri pojaviti, jer ako smo vec ovde dvojica sa istim problemom ubedjen sam da ce ih biti jos. A problem mi se cini prilicno veliki za one koji imaju vise telefonskih prikljucaka. Idealno bi bilo da moze nesto "kontra" - da samo ADSL modem ima neki svoj filter a da za telefone ne treba, ali izgleda da to ne moze tako.



Filter na tvojoj slici je varijanta onoga iz markom-ove poruke od 06.10.2004. u 19:12

[Ovu poruku je menjao tdjokic dana 29.01.2005. u 17:54 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao tdjokic dana 29.01.2005. u 17:55 GMT+1]
[ vuki68 @ 29.01.2005. 16:53 ] @
Ja sam sebi Filte vec kupio sa E-bay :))))
[ tdjokic @ 29.01.2005. 16:58 ] @
Tu se ja bojim da opet ne bude ono - "Nije za nase linije, nije po nasim standardima" i slicno. U prilog toj tvrdnji je i beskonacan spisak proizvoda na sajtovima kompanija koje prave te stvari. Nekom prilikom sam bas trazio spliter, da uopste vidim sta je i kao izgleda - ima ih bezbroj varijatni.
[ vuki68 @ 29.01.2005. 17:14 ] @
Pa procitas specifikaciju pa vidish, zar ne?!
[ tdjokic @ 29.01.2005. 18:40 ] @
Citat:
vuki68: Pa procitas specifikaciju pa vidish, zar ne?!

Ipak mi se cini lakse da nasi prodavci to nabave, pa da kupim od njih. Sumnjam da sam sposoban da razumem sve te tipove i standarde i porucim napamet. Vidi primer koliko ih ima http://www.atechtpe.com.tw/splitter.htm
[ boki @ 29.01.2005. 18:52 ] @
Jedno pitanje... Da li ADSL signal moze da ide kroz "obicni" telefonski kabl ili spliter mora da se instalira odmah na izlazu iz zida? (pitam zbog precnika zica koji je kod "kucnog" kabl-a manji)
[ vuki68 @ 29.01.2005. 18:55 ] @
Brale, postoji ITU standard (ITU G.992.1 (G.dmt), ITU G.992.2 (G.lite) + Ako je Rj11 konektor, radi kod nas 100%.(istina postoji U.K rj11 sada ali lako se to prepoyna.
ITU je standard compatibile World Wide
[ tdjokic @ 29.01.2005. 19:04 ] @
Citat:
vuki68:ITU je standard compatibile World Wide

Jeste, jeste, sve je to lepo i fino, ali mi kupimo u nasoj prodavnci sijalicu u roze kutiji (nije vazan proizvodjac), zasrafimo - NE svetli, kupimo od drugog proizvojdaca, u plavoj kutiji, svetli! A sijalice prave vec 3 veka valjda, pa jos nisu kako treba. :-)

Citat:
boki: Jedno pitanje... Da li ADSL signal moze da ide kroz "obicni" telefonski kabl ili spliter mora da se instalira odmah na izlazu iz zida? (pitam zbog precnika zica koji je kod "kucnog" kabl-a manji)

Nisam nesto primetio da je su zice na kucnom kablu manjeg precnika - kod mene do stana dolazi ona starinska plavo-bela, upletena a i po stanu je ista takva razvedena. Osim toga, i da stavis spliter odmah na ulazu, opet ces od njega prema PC-u voditi taj "kucni" kabl. Valjda je isto.
[ boki @ 29.01.2005. 19:19 ] @
Problem je sto od uticnice ide kabl do NT-a (ISDN) u moju sobu (gde je komp) pa se kroz isti kabl (cetvorozilni) vraca signal za telefon.

Ukoliko spliter budem morao da stavim na zid moracu da stavljam sestozilni (UTP)....
[ vuki68 @ 29.01.2005. 19:54 ] @
ADSL Spliter se stavlja na mestu gde ti je zica koja iz NT ide u zid.(NT se iskljuci iz zida, stavi se splitter iz splitera jedan kabel ide u uticnicu u zidu, u spliter se takodje utakne kabel iz NT, kao i u modem.
[ boki @ 29.01.2005. 20:17 ] @
Da, pa?

Pitanje je jasno: Da li ja spliter mogu da stavim u sobu ili moram na izlaz iz zida ? (precnik kabla koji ide iz sobe do zida je manji od onog kodi ide iz zida a znam da je za ADSL vazan precnik zice)
[ vuki68 @ 29.01.2005. 20:28 ] @
O kakvom ti precniku zice govoris, precnik zice je standardan.U pitanju je isti tip zice koji ti ide od telefona do zidne utiznice, ili od NT do telefona.
E sad, mozes ti spliter staviti gde hoces, pa cak i u tvoju sobu gde ti je PC.Iz Splitera onda vuces 3, 5, 10.... metara zice do zidne uticnice.Iz splitera takodje jedan kabel ide u modem, a iz moema Rj45 ili usb u PC
[ boki @ 29.01.2005. 20:41 ] @
Citat:
vuki68:
O kakvom ti precniku zice govoris, precnik zice je standardan.U pitanju je isti tip zice koji ti ide od telefona do zidne utiznice, ili od NT do telefona.


Precnik kabla kojim se telefon razvodi po kuci je manji od onoga kojim telefon "dolazi iz zida"... Pitanje je da li to moze smetati ADSL signalu. Veoma prosto...
[ vuki68 @ 29.01.2005. 20:47 ] @
Precnik kabla kojim se razvodi ADSL do splitera , pa iz splitera u uticnicu u zidu je istoveratn onom koji dobijes uz svaki telefon ili modem koji kupis.Kabel sa ugradjenim rj11 konektorom.
Kapiras sada?
[ boki @ 29.01.2005. 21:28 ] @
Citat:
Precnik kabla kojim se razvodi ADSL do splitera , pa iz splitera u uticnicu u zidu je istoveratn onom koji dobijes uz svaki telefon ili modem koji kupis.Kabel sa ugradjenim rj11 konektorom.


E majke mi ima da me nateras da razvalim doznu da ti slikam da kabl koji dolazi iz zida NIJE ISTOG PRECNIKA KAO KABL ZA INSTALACIJE....
[ MyWay @ 29.01.2005. 22:15 ] @
Citat:
boki: (precnik kabla koji ide iz sobe do zida je manji od onog kodi ide iz zida a znam da je za ADSL vazan precnik zice)


Bitan je prečnik samo u slučaju da imaš zaista veeliku kuću ;)
[img][att_url][/img]
[ boki @ 29.01.2005. 22:54 ] @
Znaci moze :)
[ vuki68 @ 30.01.2005. 09:18 ] @
Pa brale, pogresno si formulisao pitanje.Pa naravno da nisu iste zice iza uticnice, i one koje razvodis po stanu.
Dolazece zice do tvog stana i konektoa su ubicno dve ili jedna parica.
A i MyWay, anasa legenda ti je objanio da nema veze, nemash kucerinu na pet spratova da bi mglo da smeta:)
[ boki @ 30.01.2005. 09:56 ] @
Moci ce bre, sto nebi mogao ?
[ vuki68 @ 30.01.2005. 10:48 ] @
Pa koliko puta treba da vam objasnjavam.Od telefonske uticnice gde vam je telefon (ukoliko ih imate vishe u stanu) stavljate taj FILTER, a tamo gde vam je PC i telefon SPLITTER.
I zasto ne bih moglo onda da se koristi NET.Filter obara, tj filtrira ADSL signal samo prema tom telefonu.
[ whitie2004 @ 04.02.2005. 07:58 ] @
Pa ako zivis u zgradi poste stvarno nije bitno dali si na 5 ili 8 spratu. Ali ako zivis u zemlji Srbiji i veci deo godine su telefonski sahtovi puni vode ... e u tom slucaju je svaka mrva signala velika! U belom svetu tehnicki uslovi znace: moze do te brzine! Kod nas su ljudi srecni i sa malim brzinama i uslov je preinacen u Moze/ne moze! Posteno!
[ Marcony @ 27.03.2005. 13:33 ] @
Citat:
vuki68: Pa koliko puta treba da vam objasnjavam.Od telefonske uticnice gde vam je telefon (ukoliko ih imate vishe u stanu) stavljate taj FILTER, a tamo gde vam je PC i telefon SPLITTER.
I zasto ne bih moglo onda da se koristi NET.Filter obara, tj filtrira ADSL signal samo prema tom telefonu.



Moze li mozda ovako (slika u attachmentu), ili umesto splitera 1 BAS mora da se stavi filter? Ako mora, gde ima isti da se kupi?
[ tdjokic @ 27.03.2005. 14:13 ] @
Citat:
Marcony: Moze li mozda ovako (slika u attachmentu), ili umesto splitera 1 BAS mora da se stavi filter? Ako mora, gde ima isti da se kupi?

Ma, ne mora. Koliko je meni poznato, ovde ni nema da se kupi (bar za sada) filter posebno. Bilo je ovde slika, ljudi to imaju po svetu - filteri mogu biti fizicki mnogo manji i "elegantniji" (!) od splitera, u tome je cela fora. Inace, svaki spliter ima filter na onom prikljucku namenjenom telefonu.

Druga glavna fora, koja je mene posteno izmucila, je: moze li telefon da radi bez filtera? Posto sam na veratu, opremu sam kupio sam i u vreme kad sam poceo da kupujem, nigde i nikako nisam mogao naci spliter (filter) pa sam se bojao da ce mi telefon postati neupotrebljiv cim mi Telekom ukljuci ADSL signal, jer ce stalno cvileti i cvrcati. To nije tacno (govorim o obicnoj liniji, za ISDN ne znam). Ako su mi PC i modem ugaseni, telefon nema nikakvih smetnji i normalno radi i bez splitera (filtera).
[ vuki68 @ 27.03.2005. 16:57 ] @
A sta ima veze ako nesto nema kod nas da se kupi pa i u ovom sl. Splitter ili filter.Imate toga na www.ebay.com ili www.ebay.co.uk koliko vam volja
[ tdjokic @ 27.03.2005. 17:39 ] @
Citat:
vuki68: A sta ima veze ako nesto nema kod nas da se kupi pa i u ovom sl. Splitter ili filter.Imate toga na www.ebay.com ili www.ebay.co.uk koliko vam volja

Ima veze, ima. Jedno je ako odes u obliznji ducan i kupis sta ti treba, a drugo je ako moras da ides na net, pa posle nesto negde u banku ili slicno, pa posle carina, pa ovo, ono. Nisu svi mladi, zdravi, jaki, pismeni, pokretni, okretni, snalazljivi a opet moraju da zive. Ne placam ja porez ebay-u, nego mojoj drzavi, duzna je da mi obezbedi normalan zivot ovde, sa normalnom snabdevenoscu prodavnica uobicajenom robom, ne trazim ja nista specijalno. Nisam ja kriv sto drzava omogucava bas svakome da otvori prodavnicu / uvozno preduzece itd., makar pojma nemao o tome sta sve moze da zatreba prosecnom kupcu. Ako hoces, mozes da kupis graficku karticu od preko 600 eura, a jedva mozes da nadjes spliter, vredan nekoliko eura. To je cista nesposobnost ili totalna nebriga o kupcima ili i jedno i drugo.
[ vuki68 @ 27.03.2005. 18:20 ] @
Hehehe, Tomo opet moram da intervenisem.Na robu uvezenu iz inostranstva u vrednosti do 100 USD ne placa se carina, barem moje znanje i iskustvo tako govori.Druga stvar, ti ne placas porez Ebay-u ili nekom drugom inostranm proavcu jer ne zivis u maticcnoj zemlji od koje porucujes robu.Ni placanje danas nije problem.Ima danas dosta banka koje nude VISA ili MasterCard, Creditne, Debitne ili pak VISA samo za koriscenje na internetu.Ima i servisa za placanje www.bidpay.com , www.paypal.com itd...

Ne zelim da opravdavam prodavce sto nemaju adekvatnu robu, ali, postavimo i pitanje koliko je nase trziste siroko za neke filtere splirtere itd.Na www.ebay.com ima dosta SpeedTouch nih modema za sasvim pristujne pare, pa eto pomoc od mene onima koji kukaju da ih nema ovde pa ilole ne mogu da ih kupe.Samo treba znati citati i malo se potruditi.E kad bih ja cekao da nasi to uvezu nacekao bih se...