[ limba @ 10.10.2004. 19:53 ] @
imam dva maxtora,jedan 30gb,drugi 80gb,oba na 7200.pre neki dan sm promenio plocu i procesor(sa celerona n aamd).sada imam bartona 2500 i abita nf7-s.sa novom konfiguracijom ovaj hd od 30gb,se greje kao lud(cesto je oko 70celzijusa).
sta moze biti razlog?da li ovolika temperatura mo ze uzrokovati riknjavanje hd?
sta predlazete?
[ Miroslav Cvejić @ 10.10.2004. 21:00 ] @
Maxtori se greju ko ludi (svi modeli na 7200rpm) i zbog toga crkavaju (između ostalog).

Hitachi i WD diskovi su jedva mlaki, dok Maxtor se zagreje kad ga i ne koristiš...

Mada, ako imaš neko bolje kućište (Chieftec medium tower) pa možeš da postaviš koji 80mm ventilator da duva po hardovima nemaš razloga za brigu... Ali pošto kažeš da je temperatura harda 70°C biće da nemaš takvo kućište.. :)


[ pctel @ 10.10.2004. 21:06 ] @
Citat:
Mada, ako imaš neko bolje kućište (Chieftec medium tower) pa možeš da postaviš koji 80mm ventilator da duva

Dosta kucista koja kostaju oko 20EUR-a imaju mesto za 2 ventilatora za HDD-ove. Cak i ako nema, lakse je ventilator zalepiti silikonom ili fiksirati kanapom ili zicom (sta vec ko ima). Jeste dudzenje, ali radi kao i fabricki!
Dodavanjem samo jednog ventilatora, vek trajanja HDD-a se moze udvostruciti!
[ limba @ 10.10.2004. 23:28 ] @
doneo mi ortak veceras jedan kuler,pa sam ga stavio da duva u hard,to je skinulo temperaturu sa ovog nesrecnog maxtora nekih 10 stepeni(znaci sada je oko 60).narucio sam jos jedan da vuce topao vazduh napolje,mozda to jos pomaogne,ako ne moracu da ubacim jos jedan sa prednje strane(ima jos jedno mesto).
ako ni to ne pomogne,onda cu da ga izbacim van kucista pa da grejem sobu!
[ pctel @ 11.10.2004. 00:31 ] @
I tih deset stepeni mnogo znaci za HDD...
Kakav ti je kuler na procesoru (i temperatura), poboljsanjem hladjenja procesora dobijas nizu temperaturu u celom kucistu, pa se i HDD lakse oslobadja toplote tj. manje se greje.
[ limba @ 11.10.2004. 07:24 ] @
cpu mi je oko 50 c,videcu sta ce biti kada ubacim jedan da izvlaci topao vazduh napolje.
hvala svima na odgovorima,pozdrav!
[ shima @ 11.10.2004. 16:22 ] @
Ne bih znao da ti kazem sta ti je sa diskom posto takav nemam ali kada sam kupio 80 GB Maxtor SATA
disk i kada sam video koliko se greje kupio sam i hladnjak (drzac sa dva ventilatora) za HDD i sada
se greje manje :-)
[ strba @ 11.10.2004. 17:46 ] @
Jednog maxtor-a od 80 gb/7200rpm sam spržio. Od tada imam case fan položen na hardu ( opet maxtor 80/7200 ) da duva direktno u njega. Hdd temperature pokazuje 22 C kada ne radiš i ne prelazi 27 ma šta radio.


POz
[ stsung @ 11.10.2004. 20:57 ] @
Pozd.
Shto se grejanja diskova tiche, iz lichnog iskustva, svi se bre greju :) Imam i maxtora 80 i 200 i WD200 ... WD je secam se bio toliko vreo da si ga jedva mogao drzhati sa sve krpom. Maxtor ista pricha. Seagate su neshto tishi i hladniji, na ushtrb brzine, mada i dalje temperature dostizhu veliku cifru narochito leti. Ventilatori za ispod hdd-a (sa jednim ili dva fana) pomazhu savrsheno - svi diskovi su hladni ko januar. Jedna preporuka samo: nemoj stavljati napajanje od fan-a direkt u hdd ... chesto se to tako uglavi da ga morash kleshtima chupati (tako sam uspeo da prekinem vodove na IBM80 pa sam ga morao lemiti) - ako imash slobodnih grana za napajanje iskoristi to umesto direkt u hdd.

Svako dobro.
[ limba @ 11.10.2004. 22:17 ] @
stsung,
reci mi molim te ti hardovi koji su se grejali,koja je temperatura bila u pitanju(ako si naravno merio)?cisto da znam koliko je ovaj moj"napaljen".
[ StORM48 @ 12.10.2004. 01:48 ] @
Najhladniji disk koji je proizveden u poslednjih 5 godina je Maxtor DiamondMax VL40 - 30GB, 5400rpm. Nije šampion brzine, a ni kvaliteta ("lupka" otkad je kupljen), ali je zato mrtav ladan. Koristim ga kao "download disk", dnevno kroz njega prođe 2 puta po 30GB i totalno je hladan. Sobna temperatura. A i ne čuje se UOPŠTE, za razliku od nekih drugih koji se takođe reklamiraju kao Quiet, a i nisu baš.

Ne volim Maxtora očima da vidim, ali ovaj ima par osobina koje me oduševljavaju. Pitam se samo, da li je dobitak u brzini kod novih diskova, vredan beskonačno većeg zagrevanja? (ovo uopšte nije preuveličano - poznato je da je bilo koji broj u odnosu na nulu beskonačno veći, tako je i sobna temperatura, koja se može uzeti za referentnu, beskonačno niža od usijanih novih diskova.)

Malo filozofiram, ali dobro - valjda mi nećete zameriti? :)

Pozdrav
[ cveleks @ 12.10.2004. 02:13 ] @
Letos sam u istom trenutku imao Maxtor 40 i Segate. Razlika u temperaturi je bila konstantno 5 stepeni u korist Segate-a, mada nikada nije prelazila 55 C ni na jednom drajv-u. Cak sam stavio i cooler koji je duvao preko oba diska. Temperatura se spustila na 30-35 C. Napominje da je ovo bila za vreme najvecih vrucina.
[ pctel @ 12.10.2004. 12:12 ] @
Citat:
Pitam se samo, da li je dobitak u brzini kod novih diskova, vredan beskonačno većeg zagrevanja?

Nije! Ja sam forsirao 5400 diskove do poslednjeg dana dok su se isti mogli naruciti od bilo kog proizvodjaca. Cak je poslednjih par nedelja njihova cena bila za koji EUR-o veca od cene diskova na 7200, ali vredelo je doplatiti tu razliku. Inace, neku narocitu razliku u brzini nisam primetio. Mislio sam da ce tehnologija napredovati i da ce se diskovi manje grejati, ali do danas nista od toga.
[ StORM48 @ 12.10.2004. 16:02 ] @
Sve su to krševi... To je samo promocije prave "low-cost" tehnologije. Više za manje para. Samo što je problem sa tim "više".

Sećam se čuvene serije Seagate Cheetah SCSI, koja vrti 15000rpm i istovremeno je topao kao ovi novi diskovi kada su isključeni. Milina jedna. Cena mu jeste bila jako visoka, ali to nije nešto što se napretkom tehnologije nemože neutralisati. Problem nastaje kada oni ukapiraju, da mogu da zarade više, a da njih manje košta...

U tom grmu čuči žbun... :)
[ Binary Mind @ 13.10.2004. 00:08 ] @
Ne znam koji je mom Maxtor-u krasni ali se nikad nije zagrejao iznad 47 C (ni tokom najgorih vrucina a jeste na 7200RPM) iako ne drzim nista da bih ga eksplicitno hladilo. prosecna temperatura je izmedju 35 i 40 C. Novi WD nije presao 35 C a prosecna temperatura mu je oko 30 C. Mislim da je to posledica dobrog ukupnog hladjenja u samom sistemu. Inace koristim hrpu sistemskih ventilatora i imam dobro napajanje (Antec SL350). Kuciste mi je non stop zatvoreno. Masina jeste glasna ali mi ne smeta. Ventilatori od napajanja se ne cuju koliko su tihi ali ostali prave buku.
[ stsung @ 13.10.2004. 01:37 ] @
Citat:

stsung,
reci mi molim te ti hardovi koji su se grejali,koja je temperatura bila u pitanju(ako si naravno merio)?cisto da znam koliko je ovaj moj"napaljen".


Pozd.
Na zhalost nisam merio - chinjenica da ne mogu da ga drzhim duzhe od dve sekunde i to sa krpom mi je bila dovoljna U svakom sluchaju ne bi bilo zgoreg da sredish neko hladjenje.
Svako dobro.
[ limba @ 13.10.2004. 22:20 ] @
ubacio sam kuler da duva na njega,sutra mi stizu jos dva.jos jedan cu da stavim da duva od napred a jedan da izvlaci topao vazduh sa procesora napolje.onda cu da vidim kako ce da se ponasa.
hvala svima na pomoci,veliki pozdrav!
[ Nemanja Jakovljevic @ 13.10.2004. 23:04 ] @
jaguar root # hddtemp /dev/hde
/dev/hde: Maxtor 6Y160M0: 27 C

Ovo je moj 160GB SATA Maxtor.... sa jednim kulerom ispred njega u Chieftec big tower kucistu.... mada do sada se verovatno i spusila mreza ispred kulera... moram to da cistim...


Bolje ti kupi novo kuciste, prostrano... meni u ovom kucistu sve lepo funkcionise 24/7 od avgusta prosle godine. imam 4 vetilatora (2uduvavaju, 2 izduvavaju, plus vent na napajanju). I TT Volcano 12 na Bartonu 2500 (drzim ga na 2960 obrtaja nista se necuje, temp. 45C

Eto to ti je moja preporuka

garant neces imati problema


[ Mistery @ 13.10.2004. 23:17 ] @
Imam dva WD Raptora 160 GB 10200 SATA i Maxtor 60GB 7200 midi tower kućište.
Razmaci između njih su nekih 2mm.
Active smart prikazuje sledeće temperature.

Maxtor 53 C

WD 51 C


Znači povećanje brzine ne mora da znači i povećanje temperature.

P.S. Nemam nikakvih dodatnih kulera.
[ Binary Mind @ 13.10.2004. 23:38 ] @
Sve preko 50 C su temperature kojih se treba cuvati. Dosta skracuju zivot hardovima. A ako ti sad Active Smart prikazuje takve temperature mogu da zamislim dokle se penju leti osim ako nemas klima uredjaj u smaom kucistu.
[ StORM48 @ 14.10.2004. 00:28 ] @
@Mistery

Nisam ja ni mislio na odnos temperatura/rpm kada su u pitanju generacijski slični diskovi, već modeli između kojih je "razmak" par godina. Razlika je mnogo veća među diskovima 5400/7200, nego 7200/10000. A da 50 stepeni nije malo, uverio bi se kada bi dodirnuo ovaj 30GB Maxtor, koji nema ni 25 stepeni. Hladniji je nego kućište.

Pozdrav
[ Mistery @ 14.10.2004. 00:53 ] @
StORM48

U pravu si. Meni je najveća prednost 5400 diskova što su veoma tihi, za razliku od svih današnjih modela. WD je bio poznat po nečujnom radu, a ove moje čujem u drugoj sobi. Dobitak na brzini i nije koliko sam očekivao.


Binary Mind

Ljeti skinem poklopac kućišta i približim onaj stoni ventilator. Budu hladni ko led.
[ Mistery @ 14.10.2004. 01:01 ] @
Prije nekoliko dana sam od dva WD-a napravio dinamic volume i sastavio ih u jednu particiju. Da li mislite da je to bilo pametno.
[ StORM48 @ 15.10.2004. 01:23 ] @
Meni se mnogo više sviđa kako ti Raptori rade u RAID-u... :)
Ako možeš, probaj.

Pozdrav