[ AleksandarNS @ 15.10.2004. 20:58 ] @
Poshtovanje,
ovo je prvi put da pishem na forumu tako da ako je vec neko neshto slichno pitao..razumite me
Naime, pre 2-3 nedelje moja firma se odluchila na instalaciju MAPS-a. izbor je pao na mene,
ne pitajte zashto...

e ovako...instalirao sam small business server 2003 premium edition.
napravio sam AD, povezao ostale korisnike (trenutno 5 ali imam ih ukupno 10 koliko i licenci
(svi rade pod xp pro sp1)), napravio sam sve sem interneta (delimichno)i mail servera.
imam dve mrezne karte instalirane na DC-u..jedna za lokalnu mrezu a druga je povezana
direktno na uredjaj za wireless net gde cu uskoro zakupiti statichku ip adresu za
hostovanje web sajta firme (za sada imam dinamichku). provajder je neobee
i kachim se na net preko PPPoE konekcije. po defaultu je
podesheno da svaki client kompjuter kada ukljuchi internet explorer startuje mu se
http://companyweb/ interni sajt koji mi savrsheno odgovara za potrebe u firmi.
DC dodeljuje ip adrese clientima preko dhcp-a.

1. kako da client kompjuterima dozvolim pristup internetu? da li se stvara posebna konekcija
na client kompjuterima ili je moguce iz explorera jednostavnim kucanjem adrese u adress bar
menjati izmedju intraneta i interneta? (poshto je premium edition instalirao sam i ISA server
u integrated modu).
2. da li su potrebna neka dodatna podeshavanja ISA-e kako bi se sigurnost lokalne mreze i
samog servera poboljshala ili je default instalacija dovoljna?
3. mail mi se inache nalazi na ptt provajderu...tako da moram ubaciti josh dodatno ISDN
kako bih skidao mail na server i onda ga distribuirao po mrezi. da li je moguca ovakva
konfiguracija (wireless za surfovanje, a mail preko ISDN)?
4. exchange mi je suvishe glomazan. da li postoji neki kvalitetan i jednostavan besplatan
mail server (znam shta sam upravo pitao, ali moram sve legalno da imam)?
toliko za sada...imam ja josh pitanja ali ova su mi kljuchna :)

Hvala unapred
[ djk494 @ 16.10.2004. 07:57 ] @
0. Web site firme ti preporucujem da hostujes kod nekog providera
1. Na serveru podesis RRAS (ako si instalirao ISU-u ovo si verovatno vec uradio) i u DHCP-u stavis da je default getaway taj server.
2. Da.
3. Jesi probao da skines mail preko wireless-a?
4. Exchange je glomazan ali si ga vec kupio, imas MDaemon server ali i on je komercialni proizvod.
[ AleksandarNS @ 17.10.2004. 19:31 ] @
0. okej...slazem se...tako cu i uraditi
1. ovo cu pokushati sutra na poslu
2. e da li bi mogao ovo malo vishe da mi objasnish? ne bih bash da se navuchem
virusa. da li bi mi koristila instalacija sp2 na clientima?
3. jesam...mogu da skinem mail od ptt-a sa neobeea ali ne mogu da ga shaljem.
tj...on prijavi kako je poslao i sve to...ali mail jedostavno ne stigne gde treba
4. jasno...znachi exchagne.
[ djk494 @ 17.10.2004. 20:37 ] @
1. 2. Nadji uputstvo za instalaciju ISA servera na MS siteu mislim da je oko 60 strana pola ilustracije pola txt font 16, naravno za neka naprednija podesavanja trebace ti neka knjiga.
3. Iz 4. sledi pop3 konektor skidas mail sa ptt ili gde ces vec da hostujes site a saljes ga sa lokalnog SMTP servera.
[ AleksandarNS @ 19.10.2004. 16:42 ] @
3 i 4. ipak sam se zeznuo...ne mogu da skidam mail sa ptt-a preko wirelessa. mogu samo da kazem da mi forwarduju mail na nalog na neobee provajderu...a to necu da radim...uzecu neki drugi kompjuter gde cu instalirati isdn i on ce mi biti mailserver. poludeo sam vishe od exchange-a...moracu da nadjem neki drugi mail server
[ djk494 @ 19.10.2004. 18:52 ] @
Tamo gde budes hostovao site imaces i zajednicki inbox [email protected] pa gledaj da hostujes tamo odakle mozes da skines mail sa wirelessa.
Za exchange ti treba neka knjizica da ga iskonfigurises za pola sata (za potrebe tvoje mreze) ako bas neces da se zamaras MDaemon ima sve sto si trazio ukljucujuci i podrsku za DialUp konekciju (ISDN)...
[ AleksandarNS @ 19.10.2004. 21:50 ] @
nazalost...postoje neki "spoljni uticaji" koji nalazu da zadrzim nalog na ptt-u..shto znachi nema skidanja maila sa wirelessa. ali nema veze...namestio sam neki drugi mail server na nekom drugom kompu (ne-serveru) u mrezi (dodeljena statichka ip) i to sad radi. mada voleo bih da namestim taj exchange..a nemam dovoljno vremena da ga provalim chitajuci help fajlove. da li imash neki predlog za tu "knjizicu"? a ako postoji josh i neka "knjizica" za ISA server..bio bih ti jako zahvalan.