[ VRKY @ 16.10.2004. 20:25 ] @
Ne znam da li je već bilo riječi o ovome. Ali kako bude.
Čitao sam da je će Microsoft do kraja godine počet sa prodajom posebne jeftinije inačice Windowsa XP inačica je Windows XP Starter Edition. Taj OS ima manje mogućnosti npr. mogu najviše istodobno bit otvorene 3 aplikacije itd. Microsot se nada da će s tim smanjiti piratstovo. A OS će se prodavati u Rusiji, Brazilu, Kini, Indiji (u zemljama sa najvećim postotkom piratiziranog softwera)
Što vi mislite o tome?
[ djmaki @ 16.10.2004. 20:36 ] @
Ja mislim da ko ima je sve to sr*** i da je najbolje kupiti originalan Windows XP Professional!!
[ StORM48 @ 16.10.2004. 22:05 ] @
Nisam upoznat sa dotičnom vešću, ali ako je tačna - moj komentar ne želiš (barem ne onakav kakav bih ja voleo da napišem).

Simpatičan bi bio taj multitasking sa tri aplikacije. S obzirom da se svaki EXE računa kao aplikacija, nije mi jasno šta bi još moglo da se pokrene pored aktivnog, na primer - Control Panela za ATI, antivirusa i firewall-a...

Ako to urade, oni su definitvno budale.

Pozdrav
[ littleboy @ 17.10.2004. 02:41 ] @
Firewall i antivirus ti ne trebaju, jer ta glupava ideja microsofta nema support za mrezu l;)

[ bags @ 17.10.2004. 02:44 ] @
Je li makar ima GUI ?

Mozda hoce da uvale 6.22. :)
[ BytEfLUSh @ 17.10.2004. 04:45 ] @
Ma 6.22 ima tek 10 godina, verovatno će uvaliti neki 5.0 ili tako nešto.
[ dinke @ 17.10.2004. 09:33 ] @
Umesto što komentarišete nešto o čemu nemate nikakve informacije, mogli ste malo da googlate i nađete link.

http://www.microsoft.com/press...4/08-11WinXPStarterPilotPR.asp
Citat:
Microsoft Announces Windows XP Starter Edition Pilot Program

Low-Cost Windows Pilot Will Bring Social and Economic Benefits of Personal Computing To Consumers in Developing Technology Markets of Indonesia, Malaysia and Thailand

[ Slobodan Milivojevic @ 17.10.2004. 17:14 ] @
Citat:
With Windows XP Starter Edition, first-time home PC users can have up to three programs and three windows per program running concurrently. Further simplification of the operating system includes the display resolution set to 800x600 maximum and no support for PC-to-PC home networking, sharing printers across a network or more advanced features such as the ability to establish multiple user accounts on a single PC.


Ma daj, pa ja ovo ne bi uzeo ni da mi daju 100$ uz samu kutiju!

800x600 maksimalna rezolucija i ujedno minimalna?!?!?! Tolko o first-time users internetu gde su sajtovi pretezno radjeni za 1024x768, a da ne pricamo o drugim stvarima.

3 aplikacije u isto vreme?!?!?! Pa znaci bez AV softvera, mogu da otvorim recimo win media player, IE i MSN messenger (uz pomoc koga mogu samo sa dvojicom istovremeno da pricam, jer je 3 prozora po aplikaciji)

Mislim da oni nisu normalni, i pre bi izabrao neku free varijantu OS-a ili bi platio XP Home edition!
[ Gojko Vujovic @ 17.10.2004. 17:31 ] @
"...or more advanced features such as the ability to establish multiple user accounts on a single PC."

Heehehe! OVO JE ZA POTPIS!

Pa svaki linux/unix nastao u poslednjih.. hm.. 20 godina .. imao je ovu funkcionalnost. Za windows je to ADVANCED u 2004toj godini.
[ Marko_L @ 17.10.2004. 17:46 ] @
Ako je to stvarnjo tako kao što izgleda na prvi pogled, onda je svakako bolje koristiti bilo koju Linux distribuciju, nego to sokoćalo.Pametan čovek bi tako uradio.Doduše, još pametniji će si lepo nabaviti Win XP Pro ili Home koji takođe može da bude džaba ako se potrudiš i voila :)
[ VRKY @ 17.10.2004. 17:52 ] @
Ja mislim da to nema nikakog smisla.... Još jedan krivi korak od Bill-a. Valjda će neko prije kopirati Win XP Prof ili Home E nego da kupi to s*****.
[ tdjokic @ 17.10.2004. 17:57 ] @
Izvinjavam se zbog ovoga sto cu napisati, jer nisam zapisao adrese linkova, pa ce ispasti ili da lazem, ili nagadjam ili slicno. Radi se o vesti da MS odustaje od Longhorna, bar za jos par godina, a sada je u toku neka akcija "Preporod XP" ili slicno. Licno Bil Gejts je navodno ima prezentaciju novih osobina ili podrucja upotrebe XP-a, kao kucnog centra zabave, tako da ce putem PC-a moci da se gleda televizija, ona glavna - u dnevnoj sobi, za celu porodicu, ne samo za korisnika regularnog PC-a. Sada ce PC izgledati kao video rikorder, lezeca kutija, metalno srebrne boje itd. Pa se traze nova resenja za kucista i hladjenje, da bi takvi TV-PC-i mogli da cuce u raznim regalima i slicno. Ako je jos neko citao i zna link, molim da ga citira.

Meni se namece utisak da je ovo na neki nacin povezano za Intelovim odustajanjem od 4G procesora.

Mozda je cilj XP Startera samo da ljudima pruzi osnovni uvid u Windows, a kasnije - kako se ko snadje.
[ BytEfLUSh @ 17.10.2004. 18:16 ] @
Citat:
Marko_L: Ako je to stvarnjo tako kao što izgleda na prvi pogled, onda je svakako bolje koristiti bilo koju Linux distribuciju, nego to sokoćalo.Pametan čovek bi tako uradio.Doduše, još pametniji će si lepo nabaviti Win XP Pro ili Home koji takođe može da bude džaba ako se potrudiš i voila :)


Koja glupost...... Imaš objašnjenje ili si to slučajno napisao?
[ degojs @ 17.10.2004. 18:23 ] @
A biser je i ovo da je bolje koristiti Linux distribuciju. Svašta.. Ne znam samo ko će da ti prepravi Windows aplikacije koje koristiš tako da rade na Linuxu? Da je to tako lako zar bi oni u Minhenu terali Windows na VMWare na Linuxu?

Ovo možeš da gledaš kao jeftin Windows klijent. Ne mora tamo neka (vladina) organizacija da plaća Windos XP Pro nego stavi ove jeftinije SE i vozi Office ili neke aplikacije koje koriste većinu vremena. Verovatno može i da se poveže na npr. Windows 2003 (kao klijent za Terminal Services) i ajd ćao.

Sigurno bi dosta kompanija bilo zainteresovano za takvu stvar i u mnogo drugih zemalja. Zato ga i neće prodavati u razvijenijim zemljama :)
[ Slobodan Milivojevic @ 17.10.2004. 18:37 ] @
Citat:
degojs: A biser je i ovo da je bolje koristiti Linux distribuciju. Svašta.. Ne znam samo ko će da ti prepravi Windows aplikacije koje koristiš tako da rade na Linuxu? Da je to tako lako zar bi oni u Minhenu terali Windows na VMWare na Linuxu?

Pa mogu da se kladim da ni office nece da radi na tom krsu od windows-a, ili mozda mozes eventualno da otvoris 1 dokument u wordu i to ti je. Za druge aplikacije da ne govorim, jer zaboga, 3 prozora po aplikaciji... smesno.

Citat:
Ovo možeš da gledaš kao jeftin Windows klijent. Ne mora tamo neka (vladina) organizacija da plaća Windos XP Pro nego stavi ove jeftinije SE i vozi Office ili neke aplikacije koje koriste većinu vremena. Verovatno može da se poveže na Windows 2003 (kao klijent za Terminal Services) i ajd ćao.


A ko ti rece da linux ne moze da se koristi kao klijent za terminal services??? HINT: http://rdesktop.sourceforge.net/
Ja to koristim za administraciju udaljenih windows servera, i bas sam zadovoljan kako to lepo radi. Za sad nemam ni jednu primedbu.
[ degojs @ 17.10.2004. 18:43 ] @
Znaš li ti koliko radnih mesta ima gde provedu ceo radni dan radeći u jednoj jedinoj aplikaciji? Pa bre znam, (opet) za ove iz United Parcel Service, kad se skeniraju paketi i slično.. Otvori aplikaciju i vozi je ceo dan. Na kraju pokrenu drugu koja pravi izveštaj, pošalje podatke u centralnu bazu i ajd kući.

Nigde nisam rekao da Linux ne može da se poveže na Terminal Service.

Lepo ti kažem --- oni to ni ne prodaju u razvijenijim zemljama zato što bi BILO kupaca i to dosta. Ovako ti isti moraju da kupe XP Pro.

Greška je što ti gledaš radna mesta gde bi te restrikcije sprečile radnike da obavljaju posao. Ali ima GOMILA mesta koja bi radila super i sa ovim.

Citat:
Pa mogu da se kladim da ni office nece da radi na tom krsu od windows-a, ili mozda mozes eventualno da otvoris 1 dokument u wordu i to ti je.

Ne znamo da li će Office da radi ili ne i koliko dokumenata bi mogli da prikazuju. Treba sačekati da neko napiše prikaz istog.

[Ovu poruku je menjao degojs dana 17.10.2004. u 19:46 GMT+1]
[ BobMarley @ 17.10.2004. 18:45 ] @
jel taj novi win izlazi mozda za 1. april ?
[ Reljam @ 17.10.2004. 19:03 ] @
Limit od tri aplikacije ne ukljucuje AV. Vise je nesto tipa IE, Outlook i Media Player. Ovo nije zamena za Windows, vec Windows lite koji kosta mnogo manje od punog Windowsa. Takodje nije namenjen posetiocima ovog sajta, vec obicnim korisnicima kojima nije stalo do drugih featurea. Nema podrsku za mrezu (file sharing), ali ima za internet, i naravno da ima i firewall (koji se ne racuna u 1 od 3 aplikacije).

A ako cemo iole ozbiljno da pricamo, onda imajte u vidu ciljnu trzisnu grupu ovog proizvoda. Nije svaki proizvod za svakog, i nije sve namenjeno svakome. Malo je detinjasto imati 'to ne odgovara meni, dakle s***** je' pogled na svet.
[ VRKY @ 17.10.2004. 19:14 ] @
Kolko sam ja znam izlazi krajem godine.
[ Slobodan Milivojevic @ 17.10.2004. 19:57 ] @
Citat:
tdjokic: Izvinjavam se zbog ovoga sto cu napisati, jer nisam zapisao adrese linkova, pa ce ispasti ili da lazem, ... a sada je u toku neka akcija "Preporod XP" ili slicno...


Možda je to ovo?

http://www.microsoft.com/windowsxp/experiencemore/default.mspx
http://www.microsoft.com/windowsxp/mediacenter/default.mspx

Imate link i na homepage-u m$-a

Citat:
Reljam: Limit od tri aplikacije ne ukljucuje AV. Vise je nesto tipa IE, Outlook i Media Player. Ovo nije zamena za Windows, vec Windows lite koji kosta mnogo manje od punog Windowsa.

Pa kako onda definiše koji program spada u ona tri, a koji ne?
[ Reljam @ 17.10.2004. 20:10 ] @
Ne znam da li je ta informacija jos uvek objavljena, tako da ne mogu da pisem dok se ne pojavi neki link. Resenje je prilicno jednostavno i logicno, ali ono sto je bitnije je da radi optrilike kako bi ocekivao da treba da radi. Tri programa u onom smislu u kom korisnik ocekuje da ima tri programa, a ne bukvalno tri procesa. Ionako detalji implementacija nisu ni bitni, bitno je da radi, zar ne?
[ Palma @ 17.10.2004. 20:18 ] @
Jao bre ljudi, kako možete da komentarišete ono o čemu se praktično ne zna ništa, ili se zna vrlo malo? Kad bude bilo dostupno više informacija raspalite po njemu i pljujte koliko 'oćete a ne ovako.
[ VRKY @ 17.10.2004. 20:23 ] @
Pa ovo je kolko ja znam prilično sigurno... A i ako nije što onda... Savk ima pravo da izjavi ono što misli.
[ Marko_L @ 17.10.2004. 20:28 ] @
Citat:
Koja glupost...... Imaš objašnjenje ili si to slučajno napisao?

Pa nema tu šta da se objašnjava, jednostavno očigledno je da je taj Win XP Starter namenjen početnicima, tako da je za početnika bolje da se odmah baci na Win XP Pro, jer će ovako napraviti sebi dupli trošak, jer će mu svakako jednog dana zasmetati pomenuta ograničenja.Što se tiče Linuxa, po meni najveći problem je veliki broj distribucija.Evo primera radi, ja iako se smatram iskusnijim korisnikom računara ne mogu da pohvatam šta se sve od distribucija nudi i koja bi mi najviše odgovarala, a ja nemam vremena da probavam većinu ili da čitam hiljade stranica dokumentacije.Verovatno da iskusnijim korisnicima Linuxa to ne predstavlja problem, ali ovde je očigledno reč o početnicima, ne ?
Citat:
A biser je i ovo da je bolje koristiti Linux distribuciju. Svašta.. Ne znam samo ko će da ti prepravi Windows aplikacije koje koristiš tako da rade na Linuxu? Da je to tako lako zar bi oni u Minhenu terali Windows na VMWare na Linuxu?

Op, op polako Deki, hold your horses.Samo sam rekao da je i Linux (bar neke distribucije) bolji od tako ograničenog Windowsa i stojim iza toga, jer takav Windows može da služi samo sa jeftinu zabavu, odnosno gledanje filmova i slušanje muzike, a za nešto ozbiljnije je ipak previše ograničen, čak iako je namenjen početnicima.Što se tiče prepravke Windows aplikacija, to je u ovom slučaju irelevantno, jer koliko sam razumeo reč je o korisnicima koji tek uplovljavaju u kompjuterski svet, tako da kod njih nema šta da se prepravlja, jer još uvek ništa ne koriste, jel tako ? Ako ti imaš Windows aplikacije, znači da imaš i neku verziju Windowsa kojom si zadovoljan i koja ti radi posao i verovatno u tom slučaju nećeš prelaziti as recimo Win XP Pro-a na taj starter krš.Dakle, ponavljam, ovde je reč o korisnicima koji još uvek ne koriste nijedan OS, i koji su ciljna grupa tog Starter-a.

Ako misliš da na neki način izdižem Linux iznad Win-a, grešiš.Ja sam na Win platformi još od verzije 3.11, isprobao sam gotovo sve vžnije verzije 95,98,2000, Xp, kao i 2003 Server, i zadržao se na XP-u jer mi najviše odgovara, i veoma sam zadovoljan, ali opet ako bih baš morao da biram između tog starter đubreta i neke Linux distribucije, izabrao bih Linux.
[ Marko_L @ 17.10.2004. 20:37 ] @
Citat:
Malo je detinjasto imati 'to ne odgovara meni, dakle s***** je' pogled na svet.

Ok, mogu da razumem ono što si tiče file shareinga, ali mi nikako nije jasno kako ograničenje na 3 aplikacije istovremeno pomaže početnicima.Mislim, ne vidim kako bilo kome može da odgovara nešto, što će mu kad-tad postati ograničeno (čim bude hteo da radi nešto iole ozbiljnije) i moraće da pređe na eki ozbiljniji Win, i tako sebi napraviti dupli trošak, zar ne ?
[ degojs @ 17.10.2004. 20:52 ] @
Ma nije tačno to što pišeš.

Ciljna grupa takođe su firme i vlade tih zemalja koje koriste piratske verzije Windowsa.

Ti očigledno ne razumeš o čemu se tu radi. Moraš prvo da odgovoriš na jedno bitno pitanje: zašto tog Windowsa neće biti u razvijenijim zemljama? Po vama, ionako ga niko ne bi ni hteo.. Neće ga biti jer bi na dosta mesta jednostavno kompanije uzele taj Windows umesto punog XP.

Znaš li koliko je radnih mesta gde bi to super došlo ovde? Auuuu... velik broj. Npr. imaš 3 kompjutera, kad počne smena dođe supervisor sa teamleader-ima i i pokreću aplikaciju, preuzimaju nedovršene/nove narudžbe, printaju ih i odlaze na posao. Neko ide u shipping & receiving da im kaže šta i koliko se utovaruje/istovaruje i slično, neko ide do radnika na liniju da im objasni šta će danas da se radi i slično tome. Zatim odlazi do skladišta i govori im šta da voze viljuškarima do radnika na liniji.. Takođe kako se posao radi, neki kupe šta je gotovo i to se dalje vozi u shipping.

Za to vreme, ovamo se pokreće druga aplikacija i prave se izveštaji za prošlu smenu, itd...

Koga tu uvo boli što nema 5 aplikacija u isto vreme? Ma jebe se šefu što ti ne možeš da chatuješ i slušaš WinAmp. Da nećeš možda da se žališ? Probaj.

Moram da te pitam --- jesi li ti bio nekad u nekoj manjoj ili većoj fabrici?

Da ne pominjem kompjuter koji služi samo za nadgledanje parametara tamo nekog robota na liniji i slično, za nadgledanje neke mašine (pritisak, mešanje hemikalija i slično, ovo-ono..). Ma koga tu uvo boli za ova ograničenja?

Doduše, zaista je teško reći za šta bi moglo a za šta ne --- ne znam šta znači da nema podršku za mrežu a ima za Internet. Npr. ukoliko aplikacija ne može da se poveže na npr. Oracle u lokalnoj mreži, e onda je loše.

Zato i rekoh --- treba sačekati neki prikaz istog, pa ćemo onda moći više da komentarišemo.





[Ovu poruku je menjao degojs dana 17.10.2004. u 21:57 GMT+1]
[ degojs @ 17.10.2004. 20:55 ] @
Citat:
čim bude hteo da radi nešto iole ozbiljnije


A zašto misliš da će hteti? Znam gomilu ljudi kojima kompjuter služi samo za slušanje muzike, čitanje novina i razmenu pošte, itd. Ponekad nešto otkucaju i isprintaju neku stranicu i slično tome.

Tu bi više došlo do izražaja ono ograničenje od 800x600 zbog web stranica. To im je, po meni, ako se cilja i na kućne korisnike -- loša odluka.

I da se razumemo: ovde je kućnim korisnicima namenjen Windows XP Home.

[Ovu poruku je menjao degojs dana 17.10.2004. u 22:04 GMT+1]
[ Palma @ 17.10.2004. 20:57 ] @
Samo da kažem da mašite poJentu ovde... Ne izbacuju oni taj jeftiniji Windows tek tako. U firmama jednostavno ima dosta kompjutera koju po ceo dan vrte jednu te istu aplikaciju... Ako bi se firmama omogućilo da kupuju takav Windows to bi im bila ogromna ušteda. I da, nisu cene MS proizvoda lupljene tek tako. Sve je to dobro raslojeno po procesoru, Per Seat, Per Server... Tako je omogućeno da svako kupi ono što mu je potrebno po najboljoj ceni, a ušteda između nekoliko tipova licence je ogromna, samo treba znati odabarati pravi tip licenciranja i eto veselja, a direktor koji uštedi može onu famoznu sekretaricu da pošalje na neko egzotično putovanje
[ VRKY @ 17.10.2004. 21:01 ] @
Ma jedan od važnijih raloga što su napravili taj Windows je to što žele s tim smanjiti ilegalno kopiranje. A zašto bi inače ciljane države bile: Rusija, Brazil, Kina, Indonezija ?
[ BytEfLUSh @ 17.10.2004. 21:12 ] @
Citat:
Marko_L: Pa nema tu šta da se objašnjava, jednostavno očigledno je da je taj Win XP Starter namenjen početnicima, tako da je za početnika bolje da se odmah baci na Win XP Pro, jer će ovako napraviti sebi dupli trošak, jer će mu svakako jednog dana zasmetati pomenuta ograničenja.Što se tiče Linuxa, po meni najveći problem je veliki broj distribucija.Evo primera radi, ja iako se smatram iskusnijim korisnikom računara ne mogu da pohvatam šta se sve od distribucija nudi i koja bi mi najviše odgovarala, a ja nemam vremena da probavam većinu ili da čitam hiljade stranica dokumentacije.Verovatno da iskusnijim korisnicima Linuxa to ne predstavlja problem, ali ovde je očigledno reč o početnicima, ne ?


Pa ne baš, mislim da je sistem predviđen za one koji nemaju da izdvoje par stotina $$$ i uzmu WinXP Home/Pro. Ja još uvek ne smatram da Linux generalno bolji od Windowsa, niti obrnuto, pošto je to isključivo stvar ukusa i potreba, a ponekad presuđuje i finansijska situacija korisnika. Međutim, kad neko kaže da je pametnije koristiti WinXP Pro umesto Linux-a, ili da je Linux, generalno gledano - s*****, onda moram da se umešam. U ovom slučaju shvatam šta si hteo reći, samo što je početna pretpostavka bila pogrešna - XP Started nije namenjen (isključivo) početnicima.

Stoga, no hard feelings... Nesporazum je bio u pitanju...
[ Reljam @ 17.10.2004. 21:18 ] @
Citat:
Marko_L: Ok, mogu da razumem ono što si tiče file shareinga, ali mi nikako nije jasno kako ograničenje na 3 aplikacije istovremeno pomaže početnicima.Mislim, ne vidim kako bilo kome može da odgovara nešto, što će mu kad-tad postati ograničeno (čim bude hteo da radi nešto iole ozbiljnije) i moraće da pređe na eki ozbiljniji Win, i tako sebi napraviti dupli trošak, zar ne ?
Marko, slazem se. U slucaju da korisnik zna sta hoce, i ako zna da ce hteti da predje na full XP, bolje mu je da to odmah uradi. Sa druge strane, postoje oni koji to nece uraditi, i za jih je ovo i namenjeno. Takodje, ovo je i dobra stvar da se ponudi kao opcija za OEM kompjutere u zemljama sa viskom stepenom piraterije (i malim primanjima, izgleda da su te dve stvari inverzno proporcijalne).

[Ovu poruku je menjao Reljam dana 17.10.2004. u 22:18 GMT+1]
[ Marko_L @ 17.10.2004. 21:18 ] @
Citat:
Ti očigledno ne razumeš o čemu se tu radi. Moraš prvo da odgovoriš na jedno bitno pitanje: zašto tog Windowsa neće biti u razvijenijim zemljama? Po vama, ionako ga niko ne bi ni hteo.. Neće ga biti jer bi na dosta mesta jednostavno kompanije uzele taj Windows umesto punog XP.

Možda ne razumem mnogo toga, ali razumem šta znači NO NETWORK, što ovaj proizvod čini praktično beskorisnim za većinu firmi.Doduše dobro bi došao, za neke prodavnice, apoteke i slično gde se koristi jedan komp i jedna aplikacija, ali za neke ozbiljnije firme gde je merža potrebna (a u većini jeste) jednostavno ne može da zameni standardni Win, pa nek se deli i džaba.
Citat:
Moram da te pitam --- jesi li ti bio nekad u nekoj manjoj ili većoj fabrici?

Nisam, ali sam radio kompletan računarski sistem u jednom većem magacinu (ako se tri umrežena računara mogu nazvati sistemom :D) sa sve pisanjem aplikacija, gde je jedan komp bio u direktorovoj kancelariji, drugi u kancelariji šefa magacina, a treći u samom magacinu.Funkcionisao je tako što radnik koji vozi robu ukuca u komp artikle koje vozi, to stiže do šefa magacina, koji to odobrava ili ne, i ako odobri sve se to štampa na dva štampača (jedan u magacinu za radnika, a jedan u kancelariji šefa magacina).Isti taj šef magacina, kada pristignu novi artikli u magacin, ukucava ih u svoj komp i oni su automatski dostupni na onom kompu u magacinu, za razvoz.Na kraju smene šef magacina, štampa dnevni izveštaj, a isto to u elektronskoj formi, dolazi na direktorov kom, tako da on može da ga pregleda i eventualno odštampa ako mu treba.Takođe sa dok direktorovog kompa može u svakom trenutku da se pristupi u ova druga dva i prate promene, snime se u log fajl i slično.E sad, istina je da se ni na jednom kompu ne pokreće više od 1, eventualno 2 aplikacije, ali za ovakav sistem esencijalna je mreža, a za koju podrška u ovom starter izdanju očigledno nije planirana.
Citat:
Doduše, zaista je teško reći za šta bi moglo a za šta ne --- ne znam šta znači da nema podršku za mrežu a ima za Internet. Npr. ukoliko aplikacija ne može da se poveže na npr. Oracle u lokalnoj mreži, e onda je loše.

Upravo tako.
Citat:
A zašto misliš da će hteti? Znam gomilu ljudi kojima Windows služi samo za slušanje muzike, čitanje novina i razmenu pošte, itd. Ponekad nešto otkucaju i isprintaju neku stranicu i slično tome. U stvari, većina ljudi koristi kompjuter za takve stvari.

Pa takvim ljudima je onda bolje da nabave piratski Win XP Pro za džabe nego da plaćaju ovaj Starter koliko god da košta.Čak i neke Linux distribucije mogu lako da se podese za gledanje filmova, slušanje muzike i skidanje pošte, čak i na mnogo slabiji mašinama, nego što će predpostavljam zahtevati taj Starter.Odluči se, jel pričamo o firmama ili kućnim korisnicima, kojima komp treba kao zamena za video rekorder i TV.Za ovo prvo, već sam rekao, fali mreža, a za ovo drugo, možda će me neko ispljuvati, ali za gledanje filmova i slične radnje, iskreno najbolja varijanta je nabaviti piratski Win, ili ako je već "legalista u duši", neku (besplatnu) verziju, odnosno distribuciju Linuxa.
Citat:
Ne izbacuju oni taj jeftiniji Windows tek tako. U firmama jednostavno ima dosta kompjutera koju po ceo dan vrte jednu te istu aplikaciju...

E upravo to je jedini razlog za eventualnu nabavku ovog paketa, pod uslovom da se te aplikacije ne kontrolišu preko mreže, što je uglavnom slučaj.

[Ovu poruku je menjao Marko_L dana 17.10.2004. u 22:25 GMT+1]
[ degojs @ 17.10.2004. 21:22 ] @
Citat:
Odluči se, jel pričamo o firmama ili kućnim korisnicima


Pričamo i o jednom i o drugom. Kao što vidiš sam, negde bi taj Windows sigurno našao primenu.

I opet nisi odgovorio na pitanje: kad je taj Windows tako loš, zašto ga neće biti u prodaji u razvijenijim zemljama, hm?

Što se tiče rešenja: bolje je da stave piratski Windows --- tu se gubi smisao ove rasprave. Ako će da stave piratski Windows XP, onda nema ni potrebe da se bilo šta priča. Npr. onda možemo i da kažemo da Windows i Linux imaju jednaku cenu (rezanja diskova).

Što se mreže tiče --- ako ima podrška za internet, ne znam da li je onda isključena i mogućnost povezivanja na lokalni server. Jednostavno, ne znamo.

Odnosno piše: "and no support for PC-to-PC home networking." E sad nisam siguran da to isključuje mogućnost povezivanja aplikacije na lokalni npr. SQL Server i slično.

[Ovu poruku je menjao degojs dana 17.10.2004. u 22:31 GMT+1]
[ Slobodan Milivojevic @ 17.10.2004. 21:25 ] @
@ VRKY

E, ovim ce das da smanje pirateriju :D :D :D

Kapiram ja i pocetnike, i sva cudesa, ali evo sad sam na netu i imam otvoren Firefox, psi, Xchat, Thunderbird mail, i tu je uvek pokrenuti XMMS ;)

Neznam kako neko moze normalno surfuje net-om, chatuje, slusa muziku, i cita postu sa tim ogranicenjima, mislim stvarno nije humano to sto rade, ljudi ce da nabiju kompleks od ovoga.
[ degojs @ 17.10.2004. 21:30 ] @
I naravno opet mešaš stvari: daješ neki primer gde je potrebno imati puni Windows. Ja o tome ne pričam, niti to neko spori.
[ VRKY @ 17.10.2004. 21:32 ] @
@Slobodan Milivojevic
Ne tvrdim ja da će s tim smanjit pirateriju... ja sam sam rekao ono što sam pročitao.
[ Slobodan Milivojevic @ 17.10.2004. 21:35 ] @
@ degojs

Ako se ovo na mene odnosi, ne mesam ja stvari, vec ti pricam o naj normalnijoj situaciji koja moze da bude i kod obicnog korisnika, i gde ce vec da zasmetaju ta idiotska ogranicenja.
[ Marko_L @ 17.10.2004. 21:38 ] @
Citat:
I opet nisi odgovorio na pitanje: kad je taj Windows tako loš, zašto ga neće biti u prodaji u razvijenijim zemljama, hm?

Pa mislim da je to jasno, niko ga ne bi uzeo.Firme koje koriste Win, imaju legalne verzije istog, one druge pak koriste Linux, a kućni korisnici prema mogućnostima, neki kupe legalan Windows, a oni drugi koriste piratsku verziju (koji su u razvijenim zemljama u manjini).
[ Marko_L @ 17.10.2004. 21:44 ] @
Citat:
Što se tiče rešenja: bolje je da stave piratski Windows

Da, to je najpraktičnije rešenje.Znaš i sam koliko se piratskih verzija vrti na PC mašinama širom Srbije, naravno kod kućnih korisnika kojima komp služi samo za zajebanciju tipa filmovi, muzika, igrice...Zar misliš da će bilo ko od njih, sad da se zaleti i kupi taj Starter samo da bi imao legalnu verziju Win-a ? Ne verujem.Ali kao što si već rekao, bolje da sačekamo neke opširnije zvanične informacije, pa da možemo da pričamo.
[ tdjokic @ 17.10.2004. 21:47 ] @
Nesto tu ne shvatam da li shvatam: glavna mana Linuxa je da za njega nema svih aplikacija, kao za Windows. Znaci, ako ti treba nesto sto zaista nema za Linux - kupujes Windows Starter i to vrtis ceo dan. A ako ti treba bilo sta, sto ima za Linux, pa volja ti da ga vrtis ceo dan ili 5 minuta dnevno, onda skines besplatni Linux i vozi. Usput imas jos gomilu ne- ili bagovitih programa, pa mozes da radis skoro sve. Meni se cini da ce o tome u preduzecima odlucivati sefovi i bice kako oni kazu: moja rodjaka, koja ranije nije pipnula PC, bila na trodnevnom kursu, naucila "sve", dali joj racunar sa jednom aplikacijom i vec radi na racunaru, jedno te isto, ceo dan.

Iza ovoga se skriva neka poslovna politika, to je jasno. Ali sumnjam da ce time smanjiti pirateriju medju IT pismenijom populacijom.
[ Palma @ 17.10.2004. 21:49 ] @
@Marko_L:

Pa kako bre niko ne bi uzeo Win XP Starter Edition ako već može da uštedi kupovinom istog. Znaš kako, u firmama se u međuvremenu kupuju novi računuri, pa ne vidim zašto ne bi uštedeli ako već mogu. Znači, ako za radno mesto savršeno odgovara Starter Edition zašto ga ne uzeti?
[ Marko_L @ 17.10.2004. 22:13 ] @
Citat:
Znači, ako za radno mesto savršeno odgovara Starter Edition zašto ga ne uzeti?

Ma ok, ne kažem da ne bi imao svoju primenu negde, ali ipak u većini firmi je potrebna MREŽA, a sudeći po ovom što je napisano, podrška za mrežu neće biti prisutna.Ne možemo sad konkretno da pričamo o tom produktu, jer još nema opširnijih informacija.Samo kažem da se time neće smanjiti piraterija.Onaj ko sad koristi piratski Win XP Home ili Pro, koristiće ga i dalje.Firme kojima treba mreža (što je u većini slučajeva) neće imati koristi od tog sistema.Možda, kao što sam rekao, neke prodavnice, apotekice i sl., ali koliko takvih ima.U svakom slučaju.Jedino da je džaba, pa da kaže čovek, ajde bar da imam legalan Win, ali ovako ne znam kolika bi cena trebalo da bude da bi se uštedelo, s obzirom da ni legalan full XP nije toliko skup (oko 150$ beše ?).
[ Reljam @ 17.10.2004. 22:19 ] @
Ima podrsku za mrezu - web aplikacije, ili WS bazirane aplikacije ce i dalje da rade.
[ Slobodan Milivojevic @ 17.10.2004. 22:31 ] @
@Reljam, pazi to sto nema podrsku za file sharing, moze da bude problem zato sto starije aplikacije rade bas pomocu toga, a ako menjas aplikacije, da budu web based, onda se isplati linux. BTW. Na mom telefonu mogu da uradim vise nego sa tim g*vn*m.
[ Reljam @ 17.10.2004. 22:38 ] @
Slobodane, onda taj proizvod ocigledno nije namenjen tebi, i to je to. Nemaju svi mobilni kakav ti imas, niti je svaki feature svakom potreban. Kao sto sam rekao malopre, ovaj proizvod nije namenjen svima. Nekima treba, nekima ne, onima kojima ne treba ne moraju da ga kupe. Jednostavno.

A BTW rec 'g****' mozes slobodno da napises na forumu.
[ dinke @ 17.10.2004. 23:17 ] @
Citat:
Reljam: A BTW rec 'g****' mozes slobodno da napises na forumu.

Ne može jer se moderator onda buni :)

Btw, stičem utisak da niko od vas (osim Relje možda) nije ni pogledao onaj Announcment link koji sam dao na prvoj strani ove naše rasprave. Ovaj put dajem citat uz napomenu da postoji brdo informacija o Windowsu o kome raspravljate, screenshotovi itd.

http://www.microsoft.com/press...4/08-11WinXPStarterPilotPR.asp

Citat:

Microsoft Announces Windows XP Starter Edition Pilot Program

Low-Cost Windows Pilot Will Bring Social and Economic Benefits of Personal Computing To Consumers in Developing Technology Markets of Indonesia, Malaysia and Thailand


BANGKOK, Thailand -- Aug. 11, 2004 -- Microsoft Corp. today announced a five-country pilot program for Windows® XP Starter Edition, a low-cost introduction to the Microsoft® Windows XP operating system designed for first-time desktop PC users in developing technology markets. Designed as a result of Microsoft's ongoing collaborations with international governments, the Windows XP Starter Edition Pilot Program is part of Microsoft's comprehensive commitment to enable individuals, communities and countries to gain access to the technology tools, skills and innovation they need to realize their potential. Windows XP Starter Edition will offer an affordable and easy-to-use entry point to the Windows family of products that is tailored to local markets, in local languages, and is compatible with a wide range of Windows-based applications and devices.

Starting in October 2004, Windows XP Starter Edition will ship on new, low-cost desktop PCs available through PC original equipment manufacturers (OEMs) and Microsoft OEM distributors in Thailand, Malaysia and Indonesia. Language versions will be available in Thai, Malay and Indonesian.

Windows XP Starter Edition will be the most affordable Windows operating system offered to date. Specific pricing information will be made available to participating PC OEMs and Microsoft Authorized OEM Distributors in the coming weeks. The remaining two countries in the five-country pilot program will be announced later this year following final discussions with governments and partners.

Microsoft will continue to work closely with participating governments to ensure that the pilot program is a success. The company is establishing a 12-month pilot phase to study and evaluate the benefits created for first-time PC users, software and hardware industry partners, participating governments, and Microsoft. After the 12-month pilot phase, Microsoft may introduce a local version of Starter Edition in additional developing markets in collaboration with governments committed to improving access to technology for their citizens.

"Microsoft Windows XP Starter Edition demonstrates Microsoft's commitment to collaborate with the Thai government to provide significant benefits for our citizens and their future," said Dr. Surapong Suebwonglee, ICT minister of Thailand. "The development of Windows XP Starter Edition represents an encouraging step forward to help bridge the digital divide in our country by making software more available and more relevant for first-time PC users."

The Benefits of Windows at a Lower Price Point

Windows XP Starter Edition offers a simple introduction to personal computing for consumers interested in buying an affordable first computer for their homes. The technology includes the following key features:

* Localized and tailored support. Windows XP Starter Edition features a redesigned help system, called My Support, that includes a built-in, detailed Getting Started Guide. In addition, Windows XP Starter Edition includes a supplemental CD with local language instructional videos designed for first-time PC users.
* Localized customization. With Windows XP Starter Edition, users can choose from country-specific wallpapers and screensavers with familiar landscapes, flags and geography-specific traditional designs.
* Preconfigured settings. Windows XP Starter Edition will help reduce confusion regarding setup options for entry-level users by preconfiguring advanced settings and enabling the Windows Firewall by default.
* Simplified task management. With Windows XP Starter Edition, first-time home PC users can have up to three programs and three windows per program running concurrently. Further simplification of the operating system includes the display resolution set to 800x600 maximum and no support for PC-to-PC home networking, sharing printers across a network or more advanced features such as the ability to establish multiple user accounts on a single PC.

Windows XP Starter Edition includes basic Windows XP features that allow users to take advantage of computing experiences such as the following that are popular with most first-time desktop PC users:

* Internet connectivity, so users can access the Internet and browse the Web
* Software and hardware compatibility, with a wide range of software applications and hardware devices such as printers, speakers and cameras
* The intuitive Windows user interface that makes it easy for users to get up to speed quickly
* Advanced security technologies delivered in Windows XP Service Pack 2 that will allow users to stay up to date and be more secure
* Windows Messenger, which enables users to easily communicate with friends and family through real-time text messaging
* Digital photography support with easy-to-use tools to help users store and share photos with family and friends, or make their own prints with one of the many printers supported by Windows XP
* Windows Media® Player 9 Series, which allows users to listen to music and watch videos

Opportunity Created Through the Windows Ecosystem

In addition to the social benefits of digital inclusion, Windows XP Starter Edition also creates economic opportunities for system builders and ISVs that are partnering with local governments to deliver a tailored and localized solution built on the Windows platform.

Building Opportunity for Individuals and Communities

The Windows XP Starter Edition Pilot Program further builds on Microsoft's ongoing commitment to deliver innovative programs that enable individuals, communities and nations to reach their potential by providing the technologies and education to become part of the global digital ecosystem. In addition to Windows XP Starter Edition, Microsoft recently announced the Local Language Program, a global initiative to partner with governments to localize Windows in 40 regional languages within the next year, which will double the number of languages supported by Windows. In addition, global programs such as Partners in Learning (PiL) and Unlimited Potential (UP) provide comprehensive IT curriculum development, training and access to technology in schools as well as aid work-force development by providing technology skills training through community technology and learning centers. Together, the PiL and UP programs aim to provide IT skills training to individuals in underserved communities around the world.

"Technology serves as a catalyzing force for economic and social change around the world, but too many countries still lack basic digital skills and access," said Maggie Wilderotter, senior vice president of the Worldwide Public Sector at Microsoft. "By providing a technology solution that is low-cost, tailored and localized, and delivered in a manner that meets country-specific needs, we hope to create opportunities for more global communities to realize the boundless social and economic potential of the digital ecosystem."

"Microsoft is excited about announcing Windows XP Starter Edition in Thailand," said Andrew McBean, general manager of Microsoft Thailand. "We have been honored to work together with the Thai government to deliver a tailored and localized offering for first-time users. These efforts have been guided by a process of ongoing collaboration and feedback from industry, governments and consumers."

Founded in 1975, Microsoft (Nasdaq "MSFT") is the worldwide leader in software, services and solutions that help people and businesses realize their full potential.

Microsoft, Windows and Windows Media are either registered trademarks or trademarks of Microsoft Corp. in the United States and/or other countries.

The names of actual companies and products mentioned herein may be the trademarks of their respective owners.

Note to editors: If you are interested in viewing additional information on Microsoft, please visit the Microsoft Web page at http://www.microsoft.com/presspass/ on Microsoft's corporate information pages. Web links, telephone numbers and titles were correct at time of publication, but may since have changed. For additional assistance, journalists and analysts may contact Microsoft's Rapid Response Team or other appropriate contacts listed at http://www.microsoft.com/presspass/contactpr.asp.
[ tdjokic @ 18.10.2004. 00:15 ] @
dinke: "Btw, stičem utisak da niko od vas..." Meni tema zvuci poznato, jer izgleda da sam ovo sto si citirao citao ranije. U to se uklapa ono sto sam rekao pre par sati(?) da je cilj Startera da privuce ljude Windows-u i njegova ciljna grupa iz clanka - first-time user. Ocigledno da nije za preduzeca koja vrte jednu aplikaciju ceo dan, svakog dana. Meni se ovo cini bez veze, da ne filozofiram previse. Das coveku racunar sa Starterom i od njega ocekujes da ne prokljuvi da si mu dao ocerupanu stvar? U krajnjoj liniji, to je uvreda necije inteligencije, tipicno imperijalisticko ponasanje ("oni su glupi, vidi samo kako izgledaju, a i prljavi su"). Zasto se ta stvar na Zapadu ne prodaje? Ne bi je niko kupio! Ukratko - sramota.
[ degojs @ 18.10.2004. 12:32 ] @
Citat:
dinkeš:
Btw, stičem utisak da niko od vas (osim Relje možda) nije ni pogledao onaj Announcment


A meni se čini da ti nisi ni pročitao naše poruke pažljivo. Da jesi verovatno bi znao da sam citirao neke delove teksta, što bi valjda značilo da je još neko pored Relje nešto pročitao :)

Dakle, da se mi vratimo na temu.

Piše da ne može da se koristi u home PC-to-PC mrežama, ali ništa ne piše za korporacijke mreže, tj. da li može da bude član domena. Ako može, a bilo bi logično da može (ne piše da ne može :) jer je namenjen tim tamo vladama, onda nema govora o tome da je neupotrebljiv zbog nedostatka mrežne tehnologije. Videćemo kad saznamo detalje.
[ degojs @ 18.10.2004. 12:45 ] @
Citat:
Zasto se ta stvar na Zapadu ne prodaje? Ne bi je niko kupio! Ukratko - sramota.


Pa to jednostavno nije tačno. Meni se čini da se ne prodaje upravo iz obrnutog razloga - pravio bi na nekim mestima konkurenciju Windowsu XP. Ima bre gomila stvari koju bi ovaj Windows obavljao sasvim OK. Kućni korisnici verovatno ne bi kupovali, ali u firmama bi sigurno našao mesto.

Po tebi, sramota je ako imaš mogućnost da biraš između više verzija (home, pro, starter edition), a bolje je ako imaš manju mogućnost izbora (samo home i pro). Pa gde je tu pamet? Pa tu su oštećeni kupci u razvijenim zemljama, a ti teraš neku smešnu priču o --- inatu, sramoti, itd. Zvuči poznato a? :)

[Ovu poruku je menjao degojs dana 18.10.2004. u 13:56 GMT+1]
[ flylord @ 18.10.2004. 12:50 ] @
A za neverne tome, razmislite sta treba salterskim sluzbenicima i mnogim sluzbenicima u administraciji. Neko je vec pomenuo alioni pokrecu i koriste vrlo cesto samo 1-2 programa i za take firme bi ovo bila jako velika usteda. A to ne odgovara MS-ovoj politici:)
Znaci taj Xp je jako koristan i upotrebljiv u nekim slucajevima. Samo molim vas nemojte da pominjete Linux, jer jednostavno treba neko da napise software za njega, a ocigledno je da firme koje programiraju za banke to nece da urade
poz
[ VRKY @ 18.10.2004. 13:26 ] @
Citat:
flylord:
Znaci taj Xp je jako koristan i upotrebljiv u nekim slucajevima.


Ma je vraga... To je jedan od većih (u mojim očima) promašaja Microsofta, zar nije tako?
Po mom mišljenju Windows XP Starter Edition nema nikakog smisla....
[ degojs @ 18.10.2004. 13:27 ] @
I dodatno, evo šta kaže open-source kolumnista eweeka:

Citat:

Why Can't We Get a Slimmer Windows XP?

...
Why can't we have that? XP is one massive operating system. I'd welcome a lightweight, cheaper version. I can add a graphics driver, and so long as it supports TCP/IP and the NT Domain network system, I could drop it on most workers' desks today.
...
It's not just that Microsoft is lowballing Linux; it's that the Redmond crew is delivering a cheaper Windows product that many enterprises would be happy to use right here in the States.


http://www.eweek.com/article2/0,1759,1634748,00.asp

Čak rezolucija od max. 800x600 nije problem za dosta radnih mesta. Ostaje jedino da se vidi da li može da se priključi na domen. O tome --- kad budemo imali više informacija, a za sada ne piše da ne može.

Što se antivirusa tiče:
Citat:
But applications that are automatically loaded on start-up - such as an antivirus program or Microsoft's MSN Messenger - will not add to the count, Dosios said: "The limit only applies to programs that the user calls out. So far, we have not received any complaints from beta users on this issue."

http://software.silicon.com/os/0,39024651,39124565,00.htm

[ sasas @ 18.10.2004. 14:04 ] @
Nesto mi je poruka od degojsa zapala za oko, mada inace nisam sklon da se upustam u ovako uzaludne rasprave.

Citat:

degojs:
Ciljna grupa takođe su firme i vlade tih zemalja koje koriste piratske verzije Windowsa.


Svakako da jesu, pogotvo bez printer sharinga, znacajno osakacenog networka, i rezolucije. Mislio sam da je 'frizbi-net' umro pre petnaestak godina, ali ms me uvek iznova iznenadi.
Vlade pojedinih zemalja ce biti takodje odusevljene da u okruzenje sa vise hiljada umrezenih racunara postave mrezno osakacen OS.
Umrezavanje nije samo active dir i domen, sta je sa unixom, starim sistemima koji se oslanjaju na netware, i slicnim? Kako li ce tek to raditi u velikim, heterogenim mrezama, ako ce i win-win kombinacija biti osakacena?

Citat:

Moram da te pitam --- jesi li ti bio nekad u nekoj manjoj ili većoj fabrici?

Da ne pominjem kompjuter koji služi samo za nadgledanje parametara tamo nekog robota na liniji i slično, za nadgledanje neke mašine (pritisak, mešanje hemikalija i slično, ovo-ono..). Ma koga tu uvo boli za ova ograničenja?


Nadam se da ovo nisi mislio ozbiljno

Ja sam bio, i u manjoj i u vecoj fabrici i ne koriste windowse, ni ove prave, a kamo li osakacene. Ako winxp kosta $100, a ovaj 'lite' $5, mislis da ce firma na sistemu automatizacije proizvodnje koji kosta $1.000.000 sparati celih $95?
Naravno, kad se s***** zaglavi, i odsece nekom radniku ruku, tuzba ce ih kostati jos koji $ (vise od $95, sigurno).
Mozda neko i koristi win za real-time, ali tu sigurno niko ne gleda na cenu windowsa kao na presudan faktor.

Citat:

Zato i rekoh --- treba sačekati neki prikaz istog, pa ćemo onda moći više da komentarišemo.


Glavna poenta je da je ms resio da namerno osakati proizvod, bez prave potrebe, sto je jako ponizavajuce za kupce koji ce to da kupe.
Zasto ferari ne pravi auta, pa ih cekicem i pajserom preradi u fice samo da bi ga prodao u rusiju po male pare, jer ovi nemaju pare za ferari? A u evropi i dalje prodaju orig. ferarije za skupe pare? To bi bio isto tako opravdano kao ovo ms-loodilo.

I onda pricati kako bi takvog 'sredjenog' ferarija vozile i mnoge firme na zapadu, jer i inace u firme ne sme i ne treba da se brzo vozi? Aleluja za kolumnistu eWeeka!

lp, ss.
[ degojs @ 18.10.2004. 14:11 ] @
Tvoja greška je što ti gledaš ona mesta gde ovaj Windows ne bi bilo smisleno stavljati. Tamo gde ne može, neće ni moći.

Što se fabrika tiče, ja samo mogu da kažem da opet mešaš stvari. Gde ne može, ne može. Nemoj ni da guraš ovaj SE gde ne može. Ali takođe iz ličnog iskustva znam gde bi itekako mogao da se koristi i, praktično, što se upotrebljivosti tiče --- nikakve razlike ne bi bilo. Takođe primeti da sam u oba slučaja napisao "za nadgledanje".

Prestanite da gurate ovaj SE gde mu nije mesto. To je kao da trebaš kamion pa onda pljuješ po običnim putničkim automobilima što ne mogu da prevezu 10 tona u jednom tovaru. Inače, firma ovde mora da kupi puni Windows XP ( = Ferari). Što se voznog parka tiče, to nije slučaj. Mogu da kupe i Ferari, ali i Forda, GM i slično. Nisam primetio da kupuju Ferarije.

E sad, što se kolumniste eweeka tiče --- tvoj odgovor je "aleluja za kolumnistu". Nemaš šta drugo da napišeš? Poenta kod toga je ista kao i ovo što je napisao flajko --- ima mnogo situacija gde bi bio više nego upotrebljiv i na takvim mestima bi ušteda bila značajna. Zato ga i nema u prodaji u npr. USA i zato i nema verzije na engleskom. Nisu ludi da sami sebi prave konkurenciju.

Citat:
Glavna poenta je da je ms resio da namerno osakati proizvod, bez prave potrebe, sto je jako ponizavajuce za kupce koji ce to da kupe.


Hehehe, pa daj prestanite da pričate o "sramoti" i "poniženjima". Idite bre u društvo sa onim Haškim robijašem pa pričajte te priče.
[ sasas @ 18.10.2004. 14:36 ] @
Citat:
degojs: Tvoja greška je što ti gledaš ona mesta gde ovaj Windows ne bi bilo smisleno stavljati. Tamo gde ne može, neće ni moći.

Što se fabrika tiče, ja samo mogu da kažem da opet mešaš stvari. Gde ne može, ne može.


Odgovorio sam na tvoj citat da win masine treba da mesaju hemikalije, upravljaju robotima, i sl. I dalje stojim kod tvrdnje da win tu ne igra. Da li si ti radio neki takav sistem, pa da me razuveris?

Citat:
degojs:
Prestanite da gurate ovaj SE gde mu nije mesto. To je kao da trebaš kamion pa onda pljuješ po običnim putničkim automobilima što ne mogu da prevezu 10 tona u


Ti si rekao da bi bili zainteresovani:
1. vladine org. i firme
2. 'mesaonice hemikalija'

Ja i dalje stojim kod svojih prethodnih tvrdnji: ne, ne verujem da su zainteresovani. (pogledati ponovo moj prethodni post ;) ).

Ne, ne pljujem, zao mi je ako ti je tako zvucalo. Bilo je to samo moje misljenje o tome koliko je odredjenim grupama koristan win SE i zasto.

Citat:
degojs:
E sad, što se kolumniste eweeka tiče --- tvoj odgovor je "aleluja za kolumnistu". Nemaš šta drugo da napišeš? Poenta kod toga je ista kao i ovo što je napisao flajko --- ima mnogo situacija gde bi bio više nego upotrebljiv i na takvim mestima bi ušteda bila značajna. Zato ga i nema u prodaji u npr. USA i zato i nema verzije na engleskom. Nisu ludi da sami sebi prave konkurenciju.


Aman, kome koristan? Vlade nisu, firme nisu, pojedinci - u ms snovima. Pokusao sam da argumentovano odgovorim zasto firme i vlade ne bi htele takav win, a ti se pozivas na 'mnogo situacija' kad bi htele. Navedi ih konkretno? One koje si naveo po meni ne stoje.

Kolumnisti eWeeka se izvinjavam ako se ovaj nasao uvredjen.

lp, ss.
[ degojs @ 18.10.2004. 14:46 ] @
Citat:
Odgovorio sam na tvoj citat da win masine treba da mesaju hemikalije, upravljaju robotima, i sl.


Ne. Rekao sam "samo za nadgledanje", a ne za i kontrolu. I znam tačno i gde ga i koriste za takve stvari (npr. Kuntz Electroplating). I ovde, na nekoliko kompjutera, jedna jedina aplikacija stoji čitavo vreme.

Citat:
Navedi ih konkretno? One koje si naveo po meni ne stoje.


Naveo sam. U pitanju je npr. kompanija "Carlisle Tire & Wheel", odnosno jedna njihova ispostava ovde u Ontariju. Tu se, u jednoj njihovom proizvodnom odeljenju, Windows praktično koristi samo kao fat klijent. Jedna jedina aplikacija, ista na svim kompjuterima, se poveže na bazu i odatle se pregledaju dospele narudžbe, ispisuju se podaci koji se daju teamleaderima i slično tome. Oni sa tim odlaze u halu i ćao. Koga je tu briga za ovo ili ono. I takvih primera ima koliko hoćeš. Naveo sam i primer United Parcel Service.

Nego sad ti meni reci zašto bi na takvim mestima kompanija plaćala puni XP, a ne bi mogla da koristi ovaj osakaćeni Starter Edition?
[ sasas @ 18.10.2004. 15:18 ] @
Citat:
degojs: Ne. Rekao sam "samo za nadgledanje", a ne za i kontrolu.


Hmmm, ovo sam prevideo. Sorry, no hard feelings...

Citat:
degojs:
Windows praktično koristi samo kao fat klijent. Jedna jedina aplikacija se poveže na bazu i odatle se pregledaju dospele narudžbe, ispisuju se podaci koji se daju teamleaderima i slično tome. Oni sa tim odlaze u halu i ćao. Koga je tu briga za ovo ili ono. I takvih primera ima koliko hoćeš.
Nego sad ti meni reci zašto bi na takvim mestima kompanija plaćala puni XP, a ne bi mogla da koristi ovaj osakaćeni Starter Edition?


Ima primera, zaista. Ali, ako bi ti bio IT manager te firme, da li bi kupio win SE, uzimajuci u obzir sve probleme koje donosi. Ocigledne - networking, print sharing, rezolucija, ali i one najgore - skrivene - koje u trenutku kupovine jos ne znas/ne vidis? I sve radi par desetina $ ustede (po racunaru)? Pare ne idu iz tvog dzepa, sebi stvaras potencijalne probleme, rad vikendom - besplatan jer si ti smislio genijalnu ustedu, firmu ce vise da kosta tvoja greska od moguce ustede - koja se brzo, jako brzo topi kad dodje do obracuna inzenjerskih/konsultantskih/programerskih sati da se neki nedostatak windowsa premosti? Iskren odgovor?
Pa cak i sat ili dva mog rada kosta vise od windowsa xp (kad firma fakturise, naravno ), kako li je tek preko bare?
Uostalom ti to moras dobro znati (sudeci po location).

Po meni, firme koje imaju iole pametan IT stuff ne bi presle na ovako osakacen win, ni da njima ms plati.

Ostali bi mozda salterski i kancelarijski poslovi u drzavnoj administraciji, ali neworking ih i tu ubija.

Limiti koje je ms smislio nisu ni malo naivni i neko je tamo vec izbistrio ovo sto mi sad pricamo.

Zasto se SE nece prodavati u zapadnim zemljama? Jednostavno, jer ga niko ne bi kupio. Pa, vec prosecna srpska plata moze da podnese XP home, a o zap. evropi da ne pricamo... Inace, i momenat OEM windowsa na zapadu je jak (svi kupe win sa masinom) tako da piraterije i nema, ali nema ni trzista (bar ne doboljno velikog) za ovakve proizvode.

lp, ss.
[ degojs @ 18.10.2004. 15:27 ] @
Gledaj, što se potencijalnih problema tiče --- rekao sam da jednostavno nemamo dovoljno informacija i da bi trebalo sačekati neki dobar prikaz istog. Ne znam da li ćemo imati prilike da to i čitamo pošto isti neće izaći na engleskom jeziku.

Iskren odgovor? Što se zamene tiče, ni ja ne znam da li bi imalo mnogo ekonomskog opravdanja pošto bi u većini slučajeva ovde dolazilo do apgrejda kada je cena Windowsa znatno niža. Ipak, tamo gde se radi legalizacija praktično nema mogućnosti apgrejda čini mi se, pa bi možda i bilo korisno. Ipak, i za to bi odluku trebalo prepustiti stvarnom svetu i vremenu. Ne vidim da bi neko propustio priliku da uštedi ako može.

I da, ja se slažem, cena Windowsa nije problem ovde.

[Ovu poruku je menjao degojs dana 18.10.2004. u 16:38 GMT+1]
[ pctel @ 18.10.2004. 15:29 ] @
Sve pohvale za ovaj potez Microsoft-a, ne shvatam zasto toliko pljujete po njemu, ljudi to proizvode i prodaju, pa kome odgovara neka kupi, kome ne odgovara neka ne kupi. Ja znam samo da bi meni odgovarao, kako na poslu tako i kod kuce - jeste da skoro sve mogu da odradim iz linux-a, ali ne mogu elektronsko placanje, zatim jedan od mojih stampaca nije podrzan u linux-u i ima jos sitnica zbog kojih se jos dugo nece moci bez MS-a. Ljudima nije bas lako da daju pola plate za Windows, a ako su programeri onda imaju razumevanja za autorska prava i hteli bi da koriste legalan software... Mislim da bi takvi bez obzira da li koriste linux ili ne, u velikom procentu slucajeva pristali da kupe jedan jeftini Windows.
Sa druge strane, tu smo mi koji sklapamo racunare, i svaki dan imamo iste probleme:
Kupci traze sto jeftiniji racunar, i ocekuju kad ga donesu kuci da radi. Tu mi cesto dolazimo u dilemu da li da mu kazemo cenu sa legalnim software-om, pa da on ode i kupi na drugom mestu, da mu instaliramo nelegalan software pa da 3-5 godina provedemo medju najgorim kriminalcima ili da samo cutimo i isporucimo mu bez software-a pa da nas posle zove i pita zasto na komsijinom monitoru ima zelena livada a na njegovom samo crni ekran sa trepcucim kvadraticem. Kad bi ovaj Windows starter edition mogao da se distribuira kod nas, to bi bio kraj problemima i prodavaca i kupaca kompjutera! Cena je takva da se moze poklanjati uz kompjuter, pa kome se svidja moze da ga koristi, a ako se nekom ne svidja neka sam trazi bolji OS.
[ Dragi Tata @ 18.10.2004. 15:46 ] @
Ama o čemu vi ovde raspravljate? Plašite se da je MS napravio loš poslovni potez zbog kog može da bankrotira? Kome odgovara taj osakaćeni Win neka ga kupi, kome ne, neka vozi nešto drugo i kraj priče.
[ sasas @ 18.10.2004. 15:50 ] @
Citat:
pctel: Sve pohvale za ovaj potez Microsoft-a, ne shvatam zasto toliko pljujete po njemu,
.
.
.
a ako su programeri onda imaju razumevanja za autorska prava i hteli bi da koriste legalan software... Mislim da bi takvi bez obzira da li koriste linux ili ne, u velikom procentu slucajeva pristali da kupe jedan jeftini Windows.


Heh, mozda sam napadan sto odgovaram ovoliko, ali mene ovo zaista nervira. I mi (srbija, rs) smo siromasne zemlje u kojima se kupuje razni otpad za zapada. Celeroni, semproni, ati i nvidia razne se i le varijante, polovna auta, polovne ves masine, polovni racunari... i sve to razumem nekako jer ipak ima tehnolosko opravdanje iza sebe. Ali ovaj windows nema i to je ono sto me nervira. Zar ms mora na tako ponizavajuci nacin da se odnosi prema svojim kupcima? Vijetnamac si, i iako mogu, ne dam ti win xp, jer nisi dostojan koriscenja vise od 3 programa istovremeno.

Naravno, kupice ko hoce, tj. ko mora, ali potez ms-a je za svaku osudu, pa i za pljuvanje. Pa i od mene koji radim velikom vecinom na ms platformi (95%).
Ja sam s druge strane zgrozen pozitivnim komentarima na ovaj proizvod.

lp, ss.

ps. programerima koji bi legalno da prave softver treba vise od tri taska u isto vreme (ide+app+debugger+mail na kom se svadjaju sa korisnikom ). Svaki od njih moze imati vise od tri prozora (delphi ide recimo ih ima milion i po ). U 800x600 se ne moze programirati ni u jednom iole novijem ide-u (ja sam upravo probao u delphi 6, 7, ms.net, ms.vc++6). ko moze, svaka mu cast. ako su komercijalni programeri - imace para da kupe alate (niko od nas ne radi za klikere). ako su akademski/hobi, zaista nema sta da traze na ms platformi, koja ima daleko najmanje razumevanja za ovu klasu korisnika.
[ degojs @ 18.10.2004. 15:57 ] @
Citat:
Zar ms mora na tako ponizavajuci nacin da se odnosi prema svojim kupcima? Vijetnamac si, i iako mogu, ne dam ti win xp, jer nisi dostojan koriscenja vise od 3 programa istovremeno.


Otkud ti to --- "ne dam ti Windows XP"?? Gde to piše da ne možeš da kupiš Windows XP?

Nije li stvar malo drugačija: "ako nemaš para za XP, evo možda možeš da probaš ovaj Starter Edition?" Ako ti odgovara fino, ako ne --- pa ti gledaj da staviš nešto drugo (Windows XP Home, Pro, Linux, itd)?

Sad je ponižavajuće za njih tamo što su dobili veći izbor.. e pa, ***i ga..
[ degojs @ 18.10.2004. 16:08 ] @
Pa mislim..

Da li je poniženje što Windows 2000 Server košta više od Windows 2000 Pro? Visual Studio 2003 Ent. Architect više od VS 2003 Standard? Da ne pominjem Visual Studio 2005 Express izdanja koja dolaze?

Nije mi baš jasno o čemu ti pričaš..

[ dinke @ 18.10.2004. 16:22 ] @
Pa naravno da nije poniženje. Da li je poniženje ako Fiat napravi auto sa manjom kubikažom sa troje vrata koji manje troši i jeftiniji je od ovih većih ?
[ sasas @ 18.10.2004. 16:43 ] @
Citat:
degojs: Otkud ti to --- "ne dam ti Windows XP"?? Gde to piše da ne možeš da kupiš Windows XP?

Nije li stvar malo drugačija: "ako nemaš para za XP, evo možda možeš da probaš ovaj Starter Edition?" Ako ti odgovara fino, ako ne --- pa ti gledaj da staviš nešto drugo (Windows XP Home, Pro, Linux, itd)?

Sad je ponižavajuće za njih tamo što su dobili veći izbor.. e pa, ***i ga..


otkud znam, meni bi bilo, da mi neko ponudi takav deal. ok mi je da intel nudi celerone kao jeftinu varijantu koju vise ljudi moze da kupi. ali mi nije ok s windowsom jer se bez tehnickog opravdanja izbacuje znacajno osakacena verzija os-a za siromasna trzista. zasto npr. nije data puna xp verzija za manje pare, sa lokalizovanim interfejsom (da bi se zastitilo zapadno trziste).

ms dolazi sa win se (i vs express) koji se placaju u trenutku kad velika vecina drugih proizvodjaca daje svoje proizvode na besplatnu personalnu/edukativnu upotrebu. to bi bio pravi potez i od microsofta, a ovo sto nude je meni smesno i da, ponizavajuce prema korisnicima. o nikakvoj upotrebljivosti da i ne govorimo.

mada stoji i to misljenje o vecem izboru, sto jest jest...

lp, ss.
[ pctel @ 18.10.2004. 16:56 ] @
Citat:
zasto npr. nije data puna xp verzija za manje pare, sa lokalizovanim interfejsom (da bi se zastitilo zapadno trziste).

E, to za mene ne bi bilo fer! zasto bi covek na jednom kraju zemaljske kugle kupio isti proizvod po 30x nizoj ceni? Ako je tako, neka za siromasne zemlje Ferrary kosta par hiljada EUR-a... sto da ja vozim golfa, zar to nije ponizavajuce?
Za Microsoft tih 5$ ne pretstavlja nesto ekonomski narocito vazno, ali zato ce ljudi da se naviknu na koriscenje legalnog software-a, sto je svakako pozitivno.
[ degojs @ 18.10.2004. 17:11 ] @
Citat:
zasto npr. nije data puna xp verzija za manje pare, sa lokalizovanim interfejsom (da bi se zastitilo zapadno trziste).


Vidi ti njega sad..

Pa zato što bi se neko osećao kao da ga pljačkaju možda? Možda baš ti? Što bi ti plaćao XP npr. $300, ako isti takav negde košta $30?

Citat:
ms dolazi sa win se (i vs express) koji se placaju u trenutku kad velika vecina drugih proizvodjaca daje svoje proizvode na besplatnu personalnu/edukativnu upotrebu


Pa ti lepo koristi proizvode tih drugih proizvođača.

[Ovu poruku je menjao degojs dana 18.10.2004. u 18:18 GMT+1]
[ Ivan Dimkovic @ 18.10.2004. 17:11 ] @
Citat:

zasto npr. nije data puna xp verzija za manje pare, sa lokalizovanim interfejsom (da bi se zastitilo zapadno trziste).


To nema sanse da uspe - Tajland je turisticka zemlja i vecina internet kafica i sl... jednostavno mora da ima engleski - a obrti su suvise mali da bi te ljude ohrabrili da koriste originalni XP pa svi koriste piratovani.

[ Dejan Lozanovic @ 18.10.2004. 17:22 ] @
Ma napravice Rusi ili kinezi patch za SE :)) sta se plasite :)) niko ne moze da vam zabrani koje cete programe da instalirate ako ih legalno nabavite ;)) tako da ako se taj patch bude besplatno distribuirao :)) eto narodu XP profesional po ceni od piratskog CD-a ;)). A ako je MS-u toliko stalo do siromasnih zemalja kao sto je nasa sto ne spusti cene XP home ili pro varijante, a opet ako se plasi da ce to ovi na zapadu da kupuju neka ubace cisto lokalizovane varijante ja ne verujem ko ce u americi da koristi win na ruskom ;) gde u doljnjem levom uglu pise "CTAPT"
[ Dejan Lozanovic @ 18.10.2004. 17:25 ] @
a degojsa bih pitao da je prinudjen da koristi win XP SE ili linux ili neki drugi unix(MacOS ne ulazi u pricu :) ) sta bi koristio za svoj svakodnevni rad ?
[ degojs @ 18.10.2004. 17:26 ] @
Pa možda zato što bi imali problem da onda objasne cenu od $300 za isti taj XP Pro u razvijenim zemljama?
[ Dejan Lozanovic @ 18.10.2004. 17:28 ] @
A isto tako ovom prilikom da porucim svim Linux advokatima da ce taj SE biti ultra bezbedan sistem, i da mogu da prestanu da prozivaju MS, jer zamislite samo 3. programa mogu da rade istovremeno ;)) pa kako virusi misle tu da se pokrenu ? :)))), podignes 3 razlicita programa i jurcas po internetu i niko ti nista ne moze :)
[ Dejan Lozanovic @ 18.10.2004. 17:31 ] @
Citat:
degojs: Pa možda zato što bi imali problem da onda objasne cenu od $300 za isti taj XP Pro u razvijenim zemljama?


A kako je MS objasnio Francuzima zasto je MS office za francusko trzite u prosloj deceniji kostao (1200 USD a u celom svetu 600, samo da napomenem da je MS tada imao 100.00% udeo trzista na office polju) i zabranjivali su da ljudi uzimaju kanadsku verziju koja je isto tako dostupna na francuskom.
[ Dejan Lozanovic @ 18.10.2004. 17:34 ] @
Citat:
pctel: E, to za mene ne bi bilo fer! zasto bi covek na jednom kraju zemaljske kugle kupio isti proizvod po 30x nizoj ceni? Ako je tako, neka za siromasne zemlje Ferrary kosta par hiljada EUR-a... sto da ja vozim golfa, zar to nije ponizavajuce?
Za Microsoft tih 5$ ne pretstavlja nesto ekonomski narocito vazno, ali zato ce ljudi da se naviknu na koriscenje legalnog software-a, sto je svakako pozitivno.


Pa ako pogledas malo u proslosti Nemci(za BMW sigurno znam) su imali "specijalnu" cenu za svoje automobile u UK jer su oni imali veci standard.
[ degojs @ 18.10.2004. 17:35 ] @
Citat:
a degojsa bih pitao da je prinudjen da koristi win XP SE ili linux ili neki drugi unix(MacOS ne ulazi u pricu :) ) sta bi koristio za svoj svakodnevni rad ?


Nisam prinuđen.
[ degojs @ 18.10.2004. 17:37 ] @
Sam primećuješ da je to --- prošlost. Dakle, takve stvari danas bi prošle još teže, pogotovo kad je razlika u ceni 10x.
[ Ivan Dimkovic @ 18.10.2004. 17:37 ] @
E i meni ovde nista nije jasno - aman, radi se o politici neke firme.. videce se na trzistu koliko je ta ideja ispravna i da li je utemeljena na realnoj analizi prohteva... ako nije, ideja propada i taj ko je smislio ce dobiti packu od Stivija a MS ce izgubiti vreme i novac...

Sta me briga koliko MS valja Windoze u Tajlandu... ako se meni ne dopada cena od $100-$300, nista... koristicu nesto drugo, i kraj price, trziste je slobodno, postoje Linuxi, BSD-ovi, Solarisi, i sl.. OS-evi za x86...


[ sasas @ 18.10.2004. 17:38 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: To nema sanse da uspe - Tajland je turisticka zemlja i vecina internet kafica i sl... jednostavno mora da ima engleski - a obrti su suvise mali da bi te ljude ohrabrili da koriste originalni XP pa svi koriste piratovani.


Pa ni ovo nece da uspe, kad vec tako razmisljamo. Turisti ce poceti da se pitaju zasto ne mogu da otvore vise prozora u IE
Osim toga, ICaffe je biznis, i treba da ima dobar i pouzdan os na compovima. SE i nije pravljen za firme, ni ovako male, o tome sam malo vec pisao u prethodnim postovima...

Citat:
degojs:
Vidi ti njega sad..

Pa zato što bi se neko osećao kao da ga pljačkaju možda? Možda baš ti? Što bi ti plaćao XP npr. $300, ako isti takav negde košta $30?


Da li bi ti platio dvosoban stan u njujorku npr. 1000$ mesecno, ako u dobanovcima mozes da prodjes sa $100?

Da, ja bih platio koliko kosta. Inace politika razlicitih cena za razna trzista nije nista novo, cak je prilicno uobicajena praksa u ekonomiji.

Sve u svemu, SE je mozda najgluplje izdanje windowsa koje se pojavilo, i kojem ja predvidjam brz i neslavan kraj, ali to tek ostaje da se vidi...
[ degojs @ 18.10.2004. 17:41 ] @
Citat:
A isto tako ovom prilikom da porucim svim Linux advokatima da ce taj SE biti ultra bezbedan sistem, i da mogu da prestanu da prozivaju MS, jer zamislite samo 3. programa mogu da rade istovremeno ;)) pa kako virusi misle tu da se pokrenu ? :)))), podignes 3 razlicita programa i jurcas po internetu i niko ti nista ne moze :)


Takođe da poručimo Linux advokatima da će Linux i dalje biti bezbedniji - manje ljudi će ga koristiti i od ovog čuda tako da će i XP SE opet biti pre meta napada nego Linux :)
[ Ivan Dimkovic @ 18.10.2004. 17:44 ] @
Citat:
Pa ni ovo nece da uspe, kad vec tako razmisljamo. Turisti ce poceti da se pitaju zasto ne mogu da otvore vise prozora u IE


Lame, vec je neko rekao da to nije per-window ili per-proces, vec per-application. Otvaranje vise prozora iste aplikacije ne upada u to...

Citat:

Osim toga, ICaffe je biznis, i treba da ima dobar i pouzdan os na compovima. SE i nije pravljen za firme, ni ovako male, o tome sam malo vec pisao u prethodnim postovima...


Nisam bas siguran za sta ce se SE najvise koristiti u nekoj zemlji - jer jos ne postoji, a trziste ce se profilisati onda kad krene da se prodaje... u Tajlandu sam bio par puta u zivotu, i primetio sam da vecina SME-ova ne zaradjuje neki bog zna kakav novac (po opremi, izgledu prostorija) i verovatno koriste pirate... pa je logika iza svega jasna.



[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 18.10.2004. u 18:48 GMT+1]
[ degojs @ 18.10.2004. 17:55 ] @
Citat:
Da, ja bih platio koliko kosta.


Ma platio bi ti.. pa što se onda buniš što MS ne daje besplatno Visual Studio za edukativnu i personalnu upotrebu?

Malo pričaš jedno pa malo drugo..
[ degojs @ 18.10.2004. 17:56 ] @
Evo da pokušam ponovo, sa malo pristojnijim rečnikom, da odgovorim na ovo.

Citat:
Da li bi ti platio dvosoban stan u njujorku npr. 1000$ mesecno, ako u dobanovcima mozes da prodjes sa $100?


Da li bi ti spavao: jednom sa Brenom ili dva puta sa Fatom? :)
[ Reljam @ 18.10.2004. 18:28 ] @
Ljudi, to je nova opcija, to nije jedini Windows koji ce da se prodaje u ovim zemljama. Niko nije ninasta primoran, o cemu vi pricate?
[ Ivan Dimkovic @ 18.10.2004. 18:31 ] @
Mislim... ako ti cheapo windoze radi posao - surfujes, citas mail i radis u jednoj aplikaciji... way to go.. ako ti ne radi posao, imas standardni windoze da kupis u svakoj prodavnici i to je to.... ili imas Ljinux / BSD and sh...

I sta je ovde lose... free market for all :)
[ pctel @ 18.10.2004. 18:34 ] @
Citat:
Osim toga, ICaffe je biznis, i treba da ima dobar i pouzdan os na compovima. SE i nije pravljen za firme, ni ovako male

Je li to da Win SE losiji i nepouzdaniji sistem od XP-a informacija ili najobicnija spekulacija (mislim na bezbednost i stabilnost)? Meni je logicno da je svaki OS pouzdaniji ako se otvori manje prozora tj. aplikacija. Sa 40-50 aplikacija i najpouzdaniji sistem pocinje da pokazuje prve znake nestabilnosti.
Nego, 3 aplikacije jednovremeno je vise nego dovoljno... znam coveka koga su pre nekih godinu-dve na nekom kursu naucili da nije dobro za racunar ako se koriste 2 aplikacije istovremeno, tako da... prvo iskljucuje winamp pa pokrece word ... radi tako vec godinu dana i zadovoljan je... nije navikao drugacije!
I ovi sto dizu buku oko broja aplikacija su sigurno neki novopeceni kompjuterasi... ja sam kompjuter koristio mnogo pre windows-a i jedna aplikacija odjednom je bilo nesto sto se podrazumeva... da se ja pitam, i sada bi bila jedna aplikacija, ali u Microsoft-u ocigledno ima velikodusnijih ljudi od mene
[ sasas @ 18.10.2004. 19:10 ] @
Citat:
degojs: Ma platio bi ti.. pa što se onda buniš što MS ne daje besplatno Visual Studio za edukativnu i personalnu upotrebu?

Malo pričaš jedno pa malo drugo..


Zao mi je ako moji postovi ostavljaju zabunu... Inace koristim XP, placen (dodushe firma platila). Da sam sam kupovao kupio bih XP ponovo (mislim da je dobar os i da vredi svakog dolara koji kosta). I VS imam placen (firma ponovo), ali da sam placam (za licnu upotrebu) - ne bih bas... Okrenuo bih se drugim resenjima - delphi, borland.java, php, mysql su legalni za edukativnu upotrebu i koristio bi njih (i koristim ih kuci, za experimente).
Office takodje smatram bacanjem para, pa kuci radije koristim openoffice.

Uglavnom, na mom compu je sve freeware/os, osim windowsa.

Dakle, malo specificnu kombinaciju koristim, sto mozda zbunjuje...

Na kraju, slazem se da je ova cela prica ipak besmislena...treba videti sta ce od svega toga biti...

ss.
[ dinke @ 18.10.2004. 20:24 ] @
Citat:
sasas: Na kraju, slazem se da je ova cela prica ipak besmislena...treba videti sta ce od svega toga biti...

I ja se slažem, stoga ovu temu zaključavam.

Ako neko misli drugačije molim da mi pošalje argumente na pp.