[ pedja_vujic @ 18.10.2004. 12:57 ] @
Zelim da vas obavestim da je sa radom poce novi metpretrazivac, Don Busca http://www.DonBusca.com
Nekoliko detalja o ovom metapetrazivacu
-pretrazuje tri kategorije(Web, Vesti i Softver)
-omgucuje pristup DMOZ direktoriju sa prikazivanjem thumshot-ova za svaki sajt
-sakuplja rezultate u klustere radi lakseg fokusiranja u rezultatima i prosirenja pretrage sa relevantnim recima
-prikazuje prva tri rezultata iz Wikipedi-je
-nudi nekoliko korisnih alatki za svaki rezultat : Cached, Archive, Site info (Google pagerank, Alex info, Whois information, DMOZ listing...)
-mogucnost direktne dodaje rezultata u favoritni online bookmark manadzer
-stavljanje rezultata u "Brzi Surfer" mode radi brze navigacije rezultata
-prikazuje povezane kategorije za pretragu iz DMOZ-a
-prikazuje thumbshot za rezultate, ako su prisutni
-vise jezicni interfejs (6 jezika, srpski takodje)
-prikazuje trenutne pretrage i najtrazenije reci

Komentari su dobro dosli.
Hvala
[ Gojko Vujovic @ 18.10.2004. 13:18 ] @
Fino deluje na prvi pogled (prvi search?). Cluster words su dobra stvar, rezultati korektni, brzo je izbacio rezultat. Not bad.
[ noviKorisnik @ 18.10.2004. 14:34 ] @
Ja sam u klasteru s Ivanom Dimkovićem ;)

Ima problem s domaćim slovima.

Ima problem što su linkovi escape adresa, pa ako je u adresi bio prisutan neki query string dobija se 404.
[ pedja_vujic @ 18.10.2004. 15:19 ] @
mozes li mi navesti primer gde nastupa problem sa escape adresom?
Hvala!
[ aleksandaraleksandar @ 18.10.2004. 15:28 ] @
od 6 mogucih jezika u drustvu engleskog, nemackog, francuskog ... i
srpski? i to na pocetnoj strani.

ili donbusca.com malo gleda u regionalna podesavanja?
[ pedja_vujic @ 18.10.2004. 16:00 ] @
ko dolazi sa yu domena dobija automtski srpski kao default jezik, stim sto se ovo moze promeniti u svakom trenutku. Isto to vazi i za ostale jezike.
[ boccio @ 18.10.2004. 16:12 ] @
Vrlo prijatno iznenađenje :) Sve na jednom mestu, pregledno, pažljiv izbor relevantnih podataka za svaki sajt.

Samo jedan malecki detalj koji mi bode oči:
http://www.donbusca.com/aboutus.shtml
Citat:

Ako imate pitanja ili komentare mozete nas kontaktirati na adresi (zamenite _ sa @)
webmaster_donbusca.com

Postoje efikasniji načini da sprečite harvesting mail adresa, ovo mi je malkice rogobatno...

//edit

Još jedan detalj. Ne znam da li je samo do mene, ali ne vidim Yu slova...ako već automatski detektujete odakle posetilac dolazi, onda nije nikakav problem dinamički postaviti charset...ovako imam srpski jezik sa iso-8859-1
[ pedja_vujic @ 18.10.2004. 17:22 ] @
Hvala!
greska (charset) sa Yu slovim je ispravljena.
Sto se tice email adrese ... istina je da ovo nije najelegantnije resenje ali je ipak efikasno.
[ Aleksandar Marković @ 18.10.2004. 17:34 ] @
sve pohvale :-)
[ cicika @ 18.10.2004. 20:04 ] @
Kod mene je charset još uvek "ošišana" latinica.
[ noviKorisnik @ 18.10.2004. 20:34 ] @
Citat:
pedja_vujic: mozes li mi navesti primer gde nastupa problem sa escape adresom?

Ne mogu. Izgleda mi sad kao da je to rešeno, odnosno ne mogu da uočim više taj problem. Pogledaću još sutrak...
[ pedja_vujic @ 18.10.2004. 21:23 ] @
Nazalost delomicno "ošišana" latinica mi izgleda u ovom trenutku neizbjezna jer takve rezultate dobijam od orginalnih pretrazivaca.
Novikorisnik: problem sam u medjuvremenu otkrio i resio.
[ Vukan Karadžić @ 19.10.2004. 09:24 ] @
Odlicno!
Ispravi "podesenja" u "podesavanja".
Moglo bi se na dizajnu jos poraditi ...
Kakva je poseta za sada?
[ pedja_vujic @ 19.10.2004. 11:25 ] @
"Podesenja" su podesena:)
Sto se tice posetioca na tome treba tek poceti raditi jer vi ste jedni od prvih koji ste culi za ovaj sajt...
Ideje za dopune dizajna su dobrodosle kao i sve ostale.
Hvala!
[ manijac @ 19.10.2004. 11:45 ] @
Vrlo Dopadljivo, pretrage su fine, pogotovu pregled trazenih strana sa desne strane. Greske u pretrazivanju sa 50 rezultata - kada ides na sledece pise next 10 umesto next 50...
LICNO. Vise mi se svidja nego Google.
LOgo u rezultatima pretrazivanja, Stavi na sredini a pretrazivac ispod , mnogo efektnije deluje, ovako je mnogo zbijeno.
[ pedja_vujic @ 19.10.2004. 12:42 ] @
Upravo sam isprobao ali mi izgleda da radi korektno brojanje rezultata.
Mislim da je stvar u tome sto je totalni broj rezultat iznosio 60, dakle na sledecoj stranici ostane jos 10 rezultata.
Hvala za ideju o logou stavljam je na moju listu za dalje razmatranje, jedina mana bi bila sto bi se rezultati jos vise spustili nadole (visina logoa + visina input forme) posto postoje sekcija klusteri i sponzorski rezultati.
[ tweeester @ 19.10.2004. 13:30 ] @
fino, ali nista se ne desava kad kliknem na "site info"??
[ pedja_vujic @ 19.10.2004. 14:31 ] @
Koji browser korstis? je li javascript enabled?
[ tweeester @ 19.10.2004. 16:08 ] @
firefox 1.0, javascript enabled svakako ...
[ sasas @ 19.10.2004. 16:45 ] @
@pedja_vujic:

Zanimljiv je pretrazivac, ali mene zanima koliko je cela stvar legalna? Da li smes da koristis tudje podatke za svoje pretrage, jer se time ipak usracuju posete izvornim sajtovima (hotbot i sl.), a samim tim i njihov prihod od reklama?
Ili su svi ovi koje koristis slobodni za ovu vrstu upotrebe?

Pitam cisto iz znatizelje, sorry ako je ovo vec bilo u nekoj temi...

lp, ss.
[ pedja_vujic @ 19.10.2004. 20:20 ] @
twister: problem je bio u javascriptu posto firefox ne prepoznaje innerText property. Sada bi trebalo da radi.

sasas: neki dopustaj a neki ne, napr. google te blokira za vrlo kratko vreme ako tako nesto pokusas (izuzev ako debelo platis). Dok drugi vide to kao dio izgradnje svoje popularnost jer svoju popularnost mere putem broja mesecnih pretraga.
U svakom slucaju izbor je na njima jer blokiranje ovakog sajt zahteva 10 sekundi posla posto radis sa staticnom ip adresom.
[ Predrag Gajic @ 19.10.2004. 22:09 ] @
@pedja_vujic
Dali ste Vi vlasnici SRPKA ?
[ pedja_vujic @ 20.10.2004. 07:58 ] @
da
[ manijac @ 20.10.2004. 20:35 ] @
( spustanje nadole )
pa i ovako i onako skrolujemo na dole.
[ pedja_vujic @ 20.10.2004. 21:00 ] @
Tacno, ali ima jos jedna "sitnica", naime sponzorski rezultati zahtjevaju da su dostupni na vrhu stranice “Above-The-Fold” dakle bez skrolovanja ako izvrsis pretragu
http://www.donbusca.com/cgi-bi...where=worldweb&terms=kazza
na rezoluciju 1024 x 768 (800X600 da ne pricam) videces da se nalazim veoma blizu te granice.
[ pedja_vujic @ 21.10.2004. 21:52 ] @
U medjuvremenu je dodato par novih opcija i jedan koja mislim da ce biti interesantna za pojedince. Pogledajte "Site Info" kod rezultata