Pozdrav,
problemi sa bazdarenjem mernih uredjaja nisu nikakva novost, ocito ni u racunarskim sferama. Ipak, nikako ne bi trebalo da se prihvata da je pogresno iscitavanje parametara nesto sasvim OK bez obzira sto stvar funkcionise. Ukoliko proizvodjac ploce deklarise parametre za rad koje ploca ne iscitava, trebalo bi da je jasno da kvar negde postoji, sto ne znaci da radi. Iz ovoga se da zakljuciti da ne prikaz iscitanih podataka iskrivljen, tj. netacan. Primer sa automobilom nije dobar jer je automobil neispravan ukoliko mu ne radi migavac. Primer bi se pre morao podvesti pod merne uredjaje, jer ako brzinomer pokazuje vise nego sto vozilo ide (cest slucaj kod Italijana) onda necemo pravilno izracunavati recimo potrosnju goriva i zivecemo u iluziji da je manja nego sto jeste

Opet, zamislite uredjaj koji stalno prijavljuje da je ulje na zavidnom nivou (recimo pritisak) ili istu stvar sa gumama. Ovde cemo ocas posla upasti u zonu sumraka i doci u situaciju da ostanemo bez dovoljnog nivoa ulja a da to ne primetimo. Opel konkretno u svojim starijim varijantama ima checker koji samo zutom lampicom upozori da nesto nije u redu sa radom sistema, sa druge strane BMW ima takvu lampicu i za predjenu kilometrazu bez registrovane promene ulja koja se lako pogasi. To zna mehanicar i zakljuci da je i na Opelu sve u redu i slobodno pusti lampicu da svetli. OK, auto radi ali se u medjuvremenu pojavi novi kvar na sistemu Opela. Kako da ga detektujemo ukoliko nam checker ionako stalno svetli a mehanicar rekao da to nije nista (sto je tada mozda i bilo tacno)?
Parametre rada racunara takodje nismo u mogucnosti uredno pratiti ukoliko nam je sistem za merenje istih neispravan a sto takve ploce ipak rade je zaista jedna sasvim druga prica tako da pojam neispravnosti ploce moze biti relativan ali postoje razlozi koji ipak iskljucuju relativnost kada je Hi-tech u pitanju.
pozdrav