[ Ilija Studen @ 20.10.2004. 23:18 ] @
http://playground.cryostudio.net/ftn/index.php

Ovo je prva online verzija (test only) novog sajta Fakulteta tehničkih nauka iz Novog Sada.

Ciljevi:
- Poštovanje standarda
- Prijatan i udoban dizajn
- Jednostavnost navigacije i pronalaženja infomacija (WIP)
- Potpuna automatizacija ("ispod" je CMS)


Mišljenja?


Napomena: mnogi elementi sajta nisu završeni, još uvek "kuburimo" sa materijalom, meša se engleski i srpski (jer sam CMS pisao na engleskom)... Čisto da se zna :)

Sorry zbog linka

[Ovu poruku je menjao Ilija Studen dana 21.10.2004. u 00:30 GMT+1]
[ BytEfLUSh @ 20.10.2004. 23:21 ] @
Ja mislim da si u pravu.
Nažalost, ne mogu to proveriti pošto nisi dao link.
[ BlueIce @ 21.10.2004. 00:03 ] @
Možda sam pristrasan, ali prilično bolje od sadašnje verzije, možda bude čak bude bolje i od ETF-ovog.
[ Skaarj @ 21.10.2004. 00:39 ] @
Mnoooogo bolje od sadasnjeg sajta... Sto pre zavrsite ovo....

Jedini savet je da jako obratite paznju na uniformnost (pre svega formatiranje) sadrzaja i azurnost istog...
[ BytEfLUSh @ 21.10.2004. 05:34 ] @
E, odlično izgleda... Čak i u potpunosti zadovoljava XHTML standard! Hmmm... To mi je čudno - nemam nikakvu negativnu kritiku....

Zapravo, to je jedan od najboljih sajtova koji su u skorije vreme linkovani na ovom forumu.

Svaka čast!
[ noviKorisnik @ 21.10.2004. 07:35 ] @
Šta s menijem - onmouseout nestaje podmeni...
[ Ilija Studen @ 21.10.2004. 10:02 ] @
Citat:
Šta s menijem - onmouseout nestaje podmeni...


Bug??? Koji browser?
[ noviKorisnik @ 21.10.2004. 11:13 ] @
mozilla/5.0 (windows; u; win98; en-us; rv:1.6) gecko/20040206 firefox/0.8
[ godza @ 26.10.2004. 04:21 ] @
Hvala vam BlueIce, Skaarj i BytEfLUSh na ovako lepim rečhima !!!
Tebi noviKorisniče hvala na ukazanom bug-om.
Sajt se dobro prikazuje u ff 0.10.1 i stvarno ne kontam u čemu je frka sa 0.8
Moguće je da je neki bug u ff te verzije koju su kasnije ispravili. Ubih se tražeći u čemu je frka, al ne uspeh naći . Mislim sajt se ispravno prikazuje u FF-u, operi, i ie-u.
[ noviKorisnik @ 26.10.2004. 14:02 ] @
khm? godza, Goran ili Ilija?

Nije bitno, znate sami bolje... Nego ne radi ni u -
mozilla/5.0 (windows; u; windows nt 5.1; en-us; rv:1.6) gecko/20040206 firefox/0.8

U IE6 radi.
[ godza @ 26.10.2004. 14:21 ] @
Citat:
khm? godza, Goran ili Ilija?

ne kontam sta hoces da kazes sa ovim ... Ilija, Oliver, DejanR i ja radimo ovaj sajt...
[ jablan @ 26.10.2004. 14:32 ] @
Kahm možda nešto sa mnom nije u redu (večiti student, šta ćete), ali mi je malo sumorna ona onolika slika čitaonice sa vrednim studentima. Ne želite li da prikažete malo vedriju stranu studiranja (nasmejani student i studentkinja, scena sa nekih labvežbi itd), bar nekom lice da se vidi umesto već načetih temena?

Uzgred, jel one štrafte sa strane treba da postoje kao takve?
[ godza @ 26.10.2004. 14:53 ] @
hahah, tesko ces ti naci nasmejana lica u amfiteatrima i citaonicama, ali primedba stoji. Najvise primedbi smo dobili na ovu fotku. Menjamo je cim uslikamo bolju!
[ godza @ 26.10.2004. 14:56 ] @
aha, skontao sam sta si hteo reci. Na sajtu koristim ilijin blog sistem "onfire" kom josh nisam promenio template... LOL
[ freefall @ 27.10.2004. 10:38 ] @
tesko je dati kritiku na ovakav sajt kada, u ovom trenutku, ima vrlo malo sadrzaja, zapravo gotovo da nema nikakvog sadrzaja. npr. studije, resursi, studenti, itd. svi sadrzaju su prazni. zato se ne moze videte sta je onaj koje dizajnirao, da ne kazem projektovao :), resenje hteo da postigne. poredjenje sa sajtom etf-a je potpuno neumesno jer je ovaj drugi dobro osmisljen, svakodnevno zivi, daje informacije,...

dakle, spolja gledano sajt ne izgleda lose, ali je sustina da necemu i sluzi. zato sto nije zavrsen, ne moze se videti, ni proveriti, sta je bila osnovna ideja zbog cega je ovaj sajt napravljen. zbog ovih razloga mislim da su autori prerano doneli odluku da za nezavrseni proizvod zatraze kritiku.

pozdrav
milos
[ Ilija Studen @ 27.10.2004. 11:40 ] @
Tema se zove Work in progress :) A možda si primetio da je sajt na našem playgroundu, ne na FTNovom serveru...

Kritika je zatražena uglavnom na layout, da se vidi kompatibinost sa drugim browserima (nađena je greška sa FF 0.8) i da ljudi generalno ocene "look&feel" sajta. Čisto da vidimo da li smo na dobrom putu.

BTW: Sajt ovakvog obima ne može biti urađen za mesec/dva dana. Treba dugo vremena i koliko ja vidim sve ono što smo osmislili završićemo tek oko januara. Ova verzija treba da pruži prostu funkcionalnost sadašnje verzije uz dodatak oglasnih tabli, sređen sadržaj, ugodan dizajn i par "peglanja".

Poređenje sa ETFom nismo potegli mi. Činjenica je da želimo da napravimo bolji sajt od onoga koji ima ETF (razlozi: prestiž, bolje zadovoljavanje potreba studenata i saradnika, tema za priču uz kafu, biraj...), ali je ovo prilično mlad projekat koji još treba da sazre. Uostalom, ne vidim ništa loše u tome da se sajt koji "živi i funkcioniše" uzme kao referentna tačka pri razvoju drugog sajta.
[ Br@nkoR @ 27.10.2004. 11:50 ] @
Postoji malo odstupanje slike citaonice od ostatka, oko 1px. sa leve i desne strane.
U pitanju je IE 6.0.
[img][att_url][/img]
Pretpostavka: zbog nepostojanja bordera.
Pozdrav.
[ godza @ 27.10.2004. 13:50 ] @
Citat:
sajtom etf-a je potpuno neumesno jer je ovaj drugi dobro osmisljen, svakodnevno zivi, daje informacije,


Decko je rekao da ce sajt možda biti bolji od ETF-ovog. To će se moći reći kad ovaj sajt bude živ i davao informacije. Sad još stoji na adresi playground.cryostudio.net. Svi znamo šta je playground. Sadašnji sajt živi i daje informacije koliko toliko. Naš cilj je da pređemo još jednu stepenicu (ilil 15 u ovom slučaju) i napravimo sajt mnogo korisnijim, informativnijim, lepšim. Izgled je po težini ispod svih osobina koje sam naveo.

Imamo mnogo dobrih ideja, samo nam vremena nedostaje. Ja sam siguran da će sajt u budućnosti moći najmanje da parira ETF-u!

Sorry branko nije nedostatak border i ne fali ništa. Nego sam experimentisao sa svetlijim borderom, pa se dobije priviđaj da taj border ne postoji. Moraću ga potamniti. Hvala
[ Br@nkoR @ 27.10.2004. 14:39 ] @
Citat:
godza
Sorry branko nije nedostatak border i ne fali ništa. Nego sam experimentisao sa svetlijim borderom, pa se dobije priviđaj da taj border ne postoji. Moraću ga potamniti. Hvala

Nisam gledao CSS fajl da bih video da li postoji border vec sam samo pretpostavio, posto ga nisam primetio.
Izvinjavam se.
Pozdrav.
[ oliver78 @ 27.10.2004. 16:26 ] @
Slažem se da predhodnicima, da je jedan od boljih koji su poslati na razmatranje na ES. Iako moja Dial-up veza nije toliko loša, velika slika uvek malo kasni za sadržajem. Šta sa onim koji imaju slabiju vezu. Kad ste toliko truda (ne uzaludnog!) uložili u sajt, ne dajte da vam ta sitnica pokvari opšti utisak. Znači prvo se učita ceo sadržaj sajta, pa "studenti", pa konačno saznajemo da smo na sajtu FTN-a(baner). Možda bi moglo i bez nje ili neka manja varijanta. Još nešto kada se "šeta" po meniju baner nestane. Ne znam da li to tako treba.
Pozdrav
[ BlueIce @ 27.10.2004. 18:40 ] @
@freefall: Miloše,
1. proizvod nije (ako grešim neka me autori isprave) sajt, već sistem koji ga pokreće
2. Sadržaj nije potpuno unesen jer je sistem još u fazi razvoja (znači development stage, a ne deployment stage što ti izgleda olako pretpostavljaš)
3. Zbog čega je poređenje sa ETF-ovim sajtom potpuno neumesno? (sad sam na brzinu samo pogledao i odmah za uvideo nedostatak DOCTYPE-a, IE only tagove, generalno veoma loš HTML kod za početak, bez razgledanja ostalih aspekata sajta)

@godza: "Decko"? Godzo care, pokaži malo poštovanja :(
[ BytEfLUSh @ 27.10.2004. 18:51 ] @
ccc... baš sam malo pogledao ETF-ov sajt... Ajme... Pa kakav je to kod? Ima DOCTYPE, kolko ja vidim, ali ako ne znaju da napišu normalan kod, bolje da ga ni ne stvaljaju...
[ BlueIce @ 27.10.2004. 20:15 ] @
Koliko mene search opcija služi:
Citat:
"DOCTYPE" not found
[ BytEfLUSh @ 27.10.2004. 20:30 ] @
Hmmm DOCTYPE ti je odmah u prvoj liniji... Jel pričamo o istom sajtu? http://etf.bg.ac.yu ?
[ BytEfLUSh @ 27.10.2004. 20:32 ] @
Mada, u pravu si, neispravan je taj "doctype" što imaju....
[ BytEfLUSh @ 27.10.2004. 20:35 ] @
Uuups, sad sam skontao, www.etf.bg.ac.yu je drugačiji... Svejedno, ista priča, samo što nema uopšte DOCTYPE...
[ BlueIce @ 27.10.2004. 20:55 ] @
Ne ja sam mislio na ovaj, taj o kome ti pričaš je sajt računarskog centra :)
[ freefall @ 27.10.2004. 23:28 ] @
Citat:
godza Naš cilj je da pređemo još jednu stepenicu (ilil 15 u ovom slučaju) i napravimo sajt mnogo korisnijim, informativnijim, lepšim.Izgled je po težini ispod svih osobina koje sam naveo.


godzo, moja krtitika je bila usmerena upravo na to sto si rekao. naime, posao sam od pretpostavke da je web dizajn vazan samo kao prezentacioni sloj za neku vrstu informacionog sistema koji se krije iza... mislim da ambicija jednog sajta, kakav je novosadski ftn, treba da bude upravo to. zato je vazno dobro dizajnirati baze podataka, osmisliti ko ce sajt da dovede do pune funkcionalnosti i ko ce i na koji nacin da ga dalje odrzava. i zato, lepo si rekao, izgled je po tezini tu najmanje bitan - dal' koji piksel strci levo ili desno sasvim je nevazno u ovom trenutku.

dakle, bas zato sto je na playground-u, pomislio sam da bolje razigravati koncpeciju nego sam izgled sajta. vise bih voleo da komentarisem funkcionalnost servisa koji se nude, nego da li mi se sajt vizuelno dopada. naravno, ni ovo prvo nije suvisno, ali tu ste vec dobili pozitivne kritike koje mogu da potvrde da je vasa koncepcija u tom smislu vrlo korektna.

pozdrav,
milos
[ godza @ 28.10.2004. 02:23 ] @
Servisi će biti iznenađenje :).

Ilija radi na backend-u, a kad Ilija nešto radi ozbiljno, onda to on radi maximalno profesionalno i kvalitetno. Struktura baze podataka je dobro osmišljena, tj Ilija je posvetio jako veliku pažnju ovom delu posla...

Dakle u prvom koraku moramo da vizuelni izgled sajta na ocenjivanje da vidimo smernice, da li smo krenuli dobrim ili lošim putem.

Po meni, funkcionalnost sajta i njegovih servisa se može ocenjivati kad oni budu kompletirani, to jest u funkciji. To još nije slučaj sada.
Ilija je rekao lepo većina servisa će biti aktivna tek tu negde oko Nove Godine..

Pozdrav