[ luka.l @ 21.10.2004. 02:16 ] @
Nisam siguran da li sam postavio temu u odgovarajucu sobu ali nema veze sad....

Dakle zna li neko nesto o ovome? Ima li nekih komercijalnih varijanti koje mogu da se nadju kod nas a da su pristupacne. Ne treba mi mikrofon sa kojim cu da hvatam zvuk na kilometar ali da moze nekih 20-30 metara da uhvati bilo bi lepo.

Pozdrav!
[ guja011 @ 21.10.2004. 08:19 ] @
bila je vec tema ovde o "parabolicnim" mikrofonima, probaj u pretrazi
[ luka.l @ 21.10.2004. 12:09 ] @
Hvala ti, pogledao sam ali nisam nasao nista korisno. Jedan lik je rekao da je nasao negde usmereni mikrofon bez parabolicnog reflektora i da ce da javi ali to se nije desilo....

Dakle ako neko ima neku informaciju bio bih zahvalan!
[ risp73 @ 21.10.2004. 12:44 ] @
Svojevremeno je u časopisu Galaksija bilo uputstvo za izradu mikrofona "za snimanje cvrkuta ptica" (koliko se sjećam nigdje nije pisalo da moraju da se prisluškuju baš samo ptice ;-)
Umjesto parabolične antene koristi se snop rezonantnih cijevi različite dužine.
Da tražim šemu?
[ Predrag Gajic @ 21.10.2004. 12:53 ] @
Traži.
[ guja011 @ 21.10.2004. 13:20 ] @
a šta fali paraboličnom reflektoru?
[ luka.l @ 21.10.2004. 13:28 ] @
Kompaktnost. Meni ne treba mikrofon da prisluskujem nekog vec da mogu da snimim govor neke osobe u uslovima slabe akusticnosti i velike kolicine okolnih sumova (citaj...amfiteatar :-)

Pozdrav!
[ salec @ 21.10.2004. 13:48 ] @
Hmm, u tom slucaju, secam se, kad sam bio dete i igrao se sa RK162 i "Malom skolom elektronike", da je mali zvucnik 8 Ohm & 0.25W (eh, mikrofoni su tada bili relativno skupi...), povezan na ulaz pojacavaca preko audio trafoa (izlazni trafo za A klasu ili za push-pull), imao prilicno usmerenu karakteristiku (no, osetljivost mu nije bila jaca strana, sto se tice slusanja "cvrkuta ptica"). Ako razvalis neki stari "tranzistor", domoci ces se i zvucnika i trafoa.
[ guja011 @ 21.10.2004. 14:10 ] @
"grešiš sinko grešiš".
parabola je dovoljna i od 30 cm, ne prave je džabe providnom , da ne bude uočljiva.
takođe ima solidnu usmerenost a bogumi ima i pojačanje. pre nego što je osudiš, improvizuj jednu pa se uveri. osim toga pošto juriš govor, kako su nas ono učili ,treba ti opseg od 300Hz do 3-4kHz, a pošto je parabola u pojačanjem u funkciji talasne dužine, znači trebaće ti još manja prečnikom.
[ ilijadunic @ 21.10.2004. 23:04 ] @
Imam ja ali nisam rešio problem skenera.
Izvor - Info elektronika
Puca mi veza ne mogu mnogo da objašnjavam .
neki tehnički podaci: dva su mikrofona u pitanju,harmonicna izobličenja <0,1% merena su na frekvenciji 750 Hz .
Podrazumeva se u (tekstu) da je to dovoljno za govorni opseg pošto je negde na sredini izmedju 200 i 3000Hz.
Ukoliko sutra skeniram tekst biće što pre okačen ovde.
Toliko od mene

pozdrav Ilija
[ ilijadunic @ 21.10.2004. 23:16 ] @
Infoelektronika br 23 odmarta 1998. strane 18 i 19

sve je to zbog veze

Pozdrav Ilija
[ T.E.T.R.A.B.U.S. @ 21.10.2004. 23:37 ] @
da li je moguce sa obicnim kondezatorskim mikrofonom napraviti nesto ovako
tj da se nabudzi neko veliko pojacanje i stavi u neki kisobran ili tako nesto?

[ salec @ 22.10.2004. 09:45 ] @
Deda Mraz (sindikat zenine firme) je klincima za Novu godinu poklonio neki deciji spijunski set, u kome je jedina "prava stvar" rucni parabolicni mikrofon (precnik oko dvadeset centimetara) koji stvarno rastura, sto se tice osetljivosti i pojacanja! Sa druge strane, na zalost, nisam bas odusevljen usmerenoscu.

Mislim da sam ga vidjao po gradu u prodavnicama igracaka.
[ guja011 @ 22.10.2004. 10:01 ] @
to je verovatno zato sto je parabola mala precnikom a mozda i zbog samog oblika. ipak je to igracka, jel. ali radi.
[ introitus @ 14.11.2004. 16:06 ] @
Citat:
luka.l:
Hvala ti, pogledao sam ali nisam nasao nista korisno. Jedan lik je rekao da je nasao negde usmereni mikrofon bez parabolicnog reflektora i da ce da javi ali to se nije desilo....

Dakle ako neko ima neku informaciju bio bih zahvalan!


Taj lik sam ja ...
Prekjuce sam nasao par brojeva info Elektronike, i setio se da sam ostao duzan jos na prosloj temi...
Mozda nekom jos uvek treba..

Pozdrav!
[ introitus @ 14.11.2004. 16:09 ] @
tekst...
[ introitus @ 14.11.2004. 16:12 ] @
drugi deo teksta...
[ DRANIX @ 16.11.2004. 14:59 ] @
Introitus, to su sheme iz ELEKTOR-a i sasvim menjaju mikrofone sa kisobranom. Pravio sam jos pre par godina i funkcionise dobro a jevtino je za gradnju.Srecom da Luki ne treba neki poseban kvalitet inace je kisobran sa pravim studijskim mikrofonom ipak zakon za ozbiljna snimanja u prirodi....
[ introitus @ 20.11.2004. 09:30 ] @
Ovi iz info Elektronike uglavnom prevode tekstove pa me ne cudi sto je shema iz elektora. Ja ovo nisam pravio pa ne znam kako radi i koliko je dobro.
Pozdrav!