[ Marenović Slaviša @ 21.10.2004. 13:10 ] @
Elem, ovo je hiljaditi put da se ovako nesto javlja na es-u ali ja cu ipak zamoliti za pomoc.
Stvar je hitna, podaci, njih 29 gb odose!!!!!!!!!!!!!!!

U cemu je stvar?
Juce kupim novi hdd od 120 GB i instaliram ga.
Prebacim na njega sve filmove da oslobodim stari hard.
Ok uradim to.
Sinoc i uradim defragmentaciju svih particija.
Jutros ukljucim komp, dobro, sve je ok.
Ubacim cd sa jednim filmom da ga prebacim na hard (NOVI)
kao ono izbaci errorr da je nemoguce sacuvati podatke na zadatoj lokaciji (iako ima dosta slobodnog mesta) total komander kao da je "trepnuo" (nadam se da razumete sta zelim da kazem) kad sam ponovo pogledao, novog harda i njegovih particija nije bilo.
Uzalud ja gledam da li je dobro povezano.
Jeste, dobro je povezano.
Pokrenem AKRONIS partition expert kad on vidi hard kao UNNALOCATED!!!!!!!!!

Sta da radim?????
Saveti????
[ smfilip @ 21.10.2004. 13:30 ] @
mozda je najbolje da odes kod prodavca i da trazis da ti on povrati podatke, a ako nece da mu ga razbijes od glavu
nadam se da sam barem malo pomogao
[ Marenović Slaviša @ 21.10.2004. 13:32 ] @
Vec sam to imao na umu...Ali ipak nesto manje drasticno???

Samo da dodam: File sistem je (bio) NTFS.
[ Ivan Dimkovic @ 21.10.2004. 13:40 ] @
Da li si probao chkdsk na toj particiji, trebalo bi da postoji journal?
[ Marenović Slaviša @ 21.10.2004. 13:44 ] @
WINDOWS ne vidi taj hard ni u safe modu.
[ Mihailo @ 21.10.2004. 14:06 ] @
da nije krepao od defragmentiranja 700megabajtnih avi i mpeg-ova? ipak je to jalov posao :o)
[ Marenović Slaviša @ 21.10.2004. 14:10 ] @
Mozda. Mislis li da je moguce povratiti ih???
[ Mihailo @ 21.10.2004. 14:24 ] @
Šta znam. Jel ga vidi uopšte kao uređaj u dev. manageru?
[ Marenović Slaviša @ 21.10.2004. 14:30 ] @
Da ali ga nema u My computer.
Kao sto rekoh Akronis kaze da je unallocated!!!!!!!!!!!!!
Dakle, treba da ga (PONOVO) formatiram???? A podaci???
[ Mihailo @ 21.10.2004. 14:44 ] @
Jel imaš tu grešku koju je izbacio ili nešto u vezi s tim u event logu?
[ Marenović Slaviša @ 21.10.2004. 15:30 ] @
The driver detected that the device \Device \Harddisk1\DR6 has its write cache enabled. Data corruption may occur.

TAKODJE I OVO:
The driver detected a controller error on \Device \Harddisk1\DR1


E sad, strucnjak nisam, ne znam sta moze biti. Dzamper je izvadjen, bio je podesen kao secondary slave, sada ga nema.
Jednostavno kao da nikada nije bio formatiran.


Drugo akronis sada vidi 85 GB kapaciteta kao unallocated.
Gde je ostatak do 120??????????????
[ Miroslav Cvejić @ 21.10.2004. 19:01 ] @
85GB+29GB filmova=~115GB koliko taj hard ima...

Instaliraj GetDataBack for NTFS i skeniraj taj novi hard, onda obeleži sve foldere i kopiraj ih na neki drugi hard.
[ Marenović Slaviša @ 21.10.2004. 20:21 ] @
I pre nego sto sam video odgovor ja sam instalirao pomenuti program i skenirao disk.
Zaista je nasao neke fajlove, pokusao sam da povratim par njih, ali vratio je samo neke fajlove dajuci im neku meni nepoznatu ekstenziju..
Pokusao sam da fajl preimenujem u .avi posto je velicinom mogao biti bas neki film, medjutim, ne otvara se.
Sta da radim???
Kako skenirati i sta raditi jer program ima mnogo opcija.
Zapravo nisam ni siguran da sam upotrebio taj program, mozda je to bio i easy recovery profesional.
Saveti??
[ Gojko Vujovic @ 21.10.2004. 21:06 ] @
Ja sam slican problem resio sa easy recovery-jem.

Samo zaustavi sto pre bilo kakvo pisanje po disku posto ce ga to dodatno ostecivati, a bilo kakvo citanje neka bude u sklopu vadjenja podataka na drugi medijum koji je ispravan.
[ Milos Stojanovic @ 21.10.2004. 21:13 ] @
Da ali ni Easy Recovery nije svemoguć. Vrlo često mi se dešavalo da prilikom povraćaja fajla u njega smesti i fajlove/delove fajlova koji su fizički bili pre/posle njega. Mada sam ja uvek radio sa FAT32, možda će čovek imati više sreće sa NTFSom (teško, ali good luck u svakom slučaju).
Što se tiče opcija probaj ih sve :) ozbiljno. Ni jedan od tih metoda ne bi trebalo da ti dalje ošteti podatke sa tog diska, tako da sa te strane nemaš brige. Raw recovery traje najduže, pa to koristi kao last resort.
[ Mihailo @ 21.10.2004. 21:55 ] @
Svojevremno sam radio test reocvery programa i EasyRecovery je bio među najboljima. Takođe nije loše probati R-Studio, i on se pokazao dosta dobro.

Koliko ti je jako napajanje? Da nije u nekom trenutku HD ostao bez struje, keš nije zapisan, i eto radosti. E sad, ako se to desilo kod defragmentiranja, radost je još veća. Samo nagađam, možda i nije to.
[ Marenović Slaviša @ 21.10.2004. 22:32 ] @
Ne Mihailo nije to....napajanje je dobro, nije bilo takvih udesa...

Na kraju cu dici ruke od filmova i formatirati hard.
Mislim da vecinu filmova mogu ponovo da nabavim, ali me brine nesto drugo.
85 GB ??????????????

Hocu li ikada imati ponovo 120 GB ?????????????
[ Binary Mind @ 22.10.2004. 01:32 ] @
Naravno da hoces. Ako ne bude decimalnih 120GB posle klasicnog formata onda ces mozda morati da odradis LLF (Low Level Format ili Zero Fill ali izaberi opciju Fast ili Quick ako je ima u alatu koji ces koristiti). Ako, pogadjam, imas WD hard disk skini program po imenu Western Digital Lifeguard Tools v11 sa WD-ovog sajta a kako se koristi valjda ce ti se biti jasno kad ga budes video. Ako je u pitanju Maxtor onda koristi Maxblast za formatiranje itd. U svakom slucaju ces problem resiti 100% putem formata a sto se tice filmova ono sto si vec nabavio mozes valjda nabaviti opet
[ Marenović Slaviša @ 22.10.2004. 17:40 ] @
Evo, kada sam vec ovde trazio pomoc, da do kraja vidimo sta se desava..

Kada sam sinoc iskljucivao komp Akronis partition expert je video 85 GB unallocated
U redu, ako sam izgubio filmove nije strasno, uvek ih mogu ponovo (for free) nabaviti.
Ali gde su mi gigabajti? Pitam se ja dok skidam hard i spremam ga da ga nosim danas u radnju gde sam ga kupio.
Odnesem ga danas tamo, kad tamo se vidi samo 7 GB!!!!!!!!!!!
A uskoro zatim se ni to nije videlo.
U redu, crko hard, dobio sam drugi, onaj mi je pojeo 30 giga filmova...

E sad, novi hard jos nisam ni formatirao.
Pitanje glasi:
Sta koristiti za formatiranje? Akronis, Partition menager , Partition magic (izvikani-sa kojim sam formatirao stari hard)

Napomena:
Akronis vidi novi hard kao unallocated od 114 GB???
Koji su vasi saveti za formatiranje harda, file sistem, velicina klastera, kakva su vam iskustva.
Sva moja iskustva sa NTFS-om su losa...Mislim da ce ipak biti FAT32.
Ako neko ima neki savet, unapred zahvalan.
[ Mihailo @ 23.10.2004. 17:18 ] @
diskmgmt.msc
[ Marenović Slaviša @ 23.10.2004. 19:29 ] @
Elem, evo skinuo sam maxblast, skidam (trazim) i pomenuti diskmgmt.msc


Nego ima li ko kakav savet sto se tice file sistema?

Koji je stabilniji???
[ Mihailo @ 23.10.2004. 19:34 ] @
Ma ne .. diskmgmt.msc već imaš .. samo kucaj :o)
[ Marenović Slaviša @ 23.10.2004. 19:40 ] @
OOOOOO jada.....
A ja mislim....dobro i sta kad to ukucam?
U koji file sistem mi savetujes formatiranje i koju vel. klastera????
[ Marenović Slaviša @ 23.10.2004. 19:50 ] @
Evo nadjoh nesto...nije me bas obradovalo.

Citat:
Diskmgmt.msc Crash
Using windors 2000, once I change drive letters, the diskmgmt.msc program crashes when it closes. It opens fine and also operates correctly but, when closing, it activates the debugger and apparently the driver is creating a page release fault.

Any idea why this might be happening?
Also....it does the same thing in two completely different machines.

Thanks.
[ Goran Mijailovic @ 23.10.2004. 23:13 ] @
Citat:
Marenović Slaviša:

Nego ima li ko kakav savet sto se tice file sistema?

Koji je stabilniji???

NTFS ima dosta prednosti, ne znam sta mislis pod stabilniji?
[ Binary Mind @ 23.10.2004. 23:28 ] @
Sta to fali NTFS-u ako smem da znam? Koristi taj famozni Disk Management iz Windows 2000 ako vec imas instaliran OS i formatiraj disk u NTFS sa default cluster size-om od 4KB (default vrednost) za HDD-e vece od 2GB, i naravno ako imas Windows 2k na FAT32 particiji savetujem da predjes na NTFS. I jos nesto. Tvrdim da hard koji si zamenio za taj sadasnji nije bio pokvaren nego da je samo logicki pobrljaveo iz nekog razloga sto se lako sanira. Sto se tice 114GB koje BIOS vidi to je tako i ne moze da se izmeni. To je 114 binarnih GB dok proizvodjaci racunaju kapacitet decimalnim GB.
[ Marenović Slaviša @ 24.10.2004. 00:14 ] @
Stabilniji, u tom smislu da se ne gubi fajl sistem kao sto mi se sada desilo.
A u proslosti sam imao jos jedno bolno iskustvo sa NTFS-om.

@Binary Mind
Da, Win2k je zaista instaliran na fat32 particiji, i....da li ja to dobro primecujem da mi savetujes potpuni prelazak na NTFS?????????
Sto se tice harda, crko je tu price nema.
Zamisli kada sam pri iskljucivanju kompa, neposredno pre skidanja tog harda kroz partition expert (AKRONIS) video hdd velicine 85 GB a kada sam ga odneo u radnju tamo smo videli 7,nesto GB .
A da u medjuvremenu nije bilo pisanja/brisanja-bilo kakve upotrebe.
Da vas ne davim pricom o tome koliko je taj hard tandrkao-kao tocak seoske zaprege.
Plasim se da ni ovaj nije bolji, cujem ga i strahujem da cu vas uskoro ponovo daviti slicnom temom.
A stari Maxtor mi se ne cuje.
[ Goran Mijailovic @ 24.10.2004. 00:25 ] @
I ja ti savetujem potpuni prelazak na ntfs kao i cenjeni kolega Binary Mind.
[ Marenović Slaviša @ 24.10.2004. 00:42 ] @
U redu, kada sam vec trazio savet, red je i da ga prihvatim samo bih molio za malo objasnjenje, ZASTO NTFS a ne FAT32?
Hvala unapred.


[Ovu poruku je menjao Bojan Basic dana 14.11.2004. u 23:42 GMT+1]
[ Binary Mind @ 24.10.2004. 00:44 ] @
Zahvaljujem kolega Slavisa prijatelju koji model su ti hardovi od 120GB koje si uzimao i imas problema sa njima? Kako si konfigurisao hardove?


[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 24.10.2004. u 01:55 GMT+1]
[ Binary Mind @ 24.10.2004. 00:53 ] @
Pogledaj ovaj link za malo vise informacija:

http://www.ntfs.com/ntfs_vs_fat.htm
[ Marenović Slaviša @ 24.10.2004. 01:03 ] @
@Binary Mind:
Kao sto je gore receno, rec je o Maxtoru, Diamond Max 9 (ako sam dobro pogodio naziv)
i velicine je 120 GB. Onaj koji mi je zadavao problema pre nego sto je riknuo sa sve mojih filmova bio je logical, secondary slave, formatiran Acronisom u NTFS.

Moj stari hard (primary master) je takodje Maxtor ali radi kao svajcarski sat.
Besuman i besprekoran. Sa njime nemam problema.
Novi hard jos nisam formatirao iz prostog razloga sto zelim da se malo edukujem pre nego sto formatiram hard i odlucim se za neki file sistem.

Hvala za link.
[ Binary Mind @ 24.10.2004. 01:16 ] @
Ako je Maxtor onda je moguce da je crkao i onaj prvi ali sa ovim drugim nemoj da gubis nadu. Ne koristi nista za particionisanje HDD-ova osim Disk Managementa u Windows 2000, FDISKa ili Maxblast-a (Maxtorov program za njihove hardove). Skini Maxblast za svaki slucaj ako ne daj boze bude doslo do istog problema kao sa predjasnjim hardom. Ne koristi Acronic ili bilo sta slicno trece stranke te vrste za pocetak.
[ bukovski @ 24.10.2004. 01:54 ] @
imam isti disk i mogu da ti kazem da ga je partition magic sjebo. tj nije odma ali kasnije. ne preporucujem ovaj program za rad sa particijama! ah da i ntfs pre svega zbog mogucnost povracaja opdataka pre svega bolje ekonomije prostora vece brzine pristupa i upisa podataka i za mene najbitnije nema ogranicenja od 4 gb za fajl sto je bitno kod video produkcije (obrade) pozdrav
[ ranikolahdd @ 24.10.2004. 03:50 ] @
Po sto hiljaditi put,
Nije zlato sve sto sija.
Nesreca kod nas je to sto ljudi znaju malo o hard diskovima.
Chekaj bre koliko je giga.
To se vidi po LBA.
I samo po LBA.
Al j***s ga.
Nikola

[Ovu poruku je menjao lancia88 dana 24.10.2004. u 11:17 GMT+1]
[ Binary Mind @ 24.10.2004. 04:30 ] @
A na primer da ipak neko zna sta je Logical Block Addressing i da je uzeo to u obzir pri davanju odgovora i da je proizvod opet u binarnim GB gde je opet 114 binarnih GB koliko ima taj Maxtor, jednako nesto preko 120 decimalnih GB. To sto je jednako LBA vazno da ga i BIOS podrzava kao i HDD i da se njime prevazisao limit za velicinu harda od 504MiB ili prevedeno 504 binarna megabajta ili oko 528 decimalna MB-a koliko ga zaracunavaju proizvodjaci jer proizvodjaci racunaju CHS ovako u ovom slucaju - 1024 Cilindra X 16 Glava X 63 sektora X 512 bajta po sektoru sto je jednako 528,482,304 bajta i onda se to podeli sa 1,000,000 i dobije se 528,48 MB, dok BIOS na maticnoj ploci racuna isto samo umesto da se podeli 528,482,304 bajta sa 1,000,000 deli se sa 1,048,576 {1024 X 1024} i dobija se tacno 504 MiB {binarnih MB}). To neslaganje u racunanju je ostalo do dana danasnjeg i sa LBA i to je ona razlika izmedju 120 decimalnih GB koji su jednaki nesto iznad 111 GiB. Vise mi je dosadilo da se ponavljam. O ovome sam vec pisao na nekom drugom threadu.

[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 24.10.2004. u 06:20 GMT+1]
[ ranikolahdd @ 24.10.2004. 05:18 ] @
A da na primer neko zna kako da promeni velichinu diska u biosu.
Da bude mane ili chak i vise.
Sta zanachi logichki zabrljao , kao bi se to sredilo.
Chisto logichko pitanje.
E da da nije grmelo skoreo ?
Nikola
[ Binary Mind @ 24.10.2004. 05:21 ] @
LLF npr.
[ ranikolahdd @ 24.10.2004. 05:24 ] @
Nije glava nego zaglavlja heders ali to sve nije bitno, lepo je to znati uche u skoli i svakako je neko dublje razumevanje bez toga nemoguce ali kad dodje do resavanja problema totalno beskorisno.
Nikola
[ Binary Mind @ 24.10.2004. 05:26 ] @
CHS = Clyinders X Heads (a sta je head nego glava na engleskom) X Sectors Imenjace vec si poceo da izmisljas a LLF je jednako Low Level Format. Priznajem da znas vise o hardovima nego iko koga sam pre upoznao ali nemoj da se frljas sa osnovnim stvarima. Hajde da kazem da pretpostavljam da je prosli hard disk unistio koriscenjem Acronic Partition Experta. Ja zaista ne znam kako to program moze da unisti fizicki hard disk. Ako moze objasni kako.

[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 24.10.2004. u 06:39 GMT+1]
[ ranikolahdd @ 24.10.2004. 05:29 ] @
Nebi pomogao sigurno.
mozda hddl
Nikola
[ ranikolahdd @ 24.10.2004. 05:31 ] @
A de mu je 16 glava?
Nikola
sto je ovo super kao chat
mada nikad nisam chatovao ali mora da izgleda ovako
[ Binary Mind @ 24.10.2004. 05:44 ] @
Tako se racuna CHS. Zao mi je. 16 glava je teoretski logicki maksimum glava koji se upotrebljava pri racunanju CHS-a u ovom slucaju. Kako su dosli do toga to me bogami nije toliko interesovalo. Evo i link za primer:

http://www.cuetech.com/maxtor_model_numbers_fireball_1.htm

Hajde da uzmemo za primer najgornji hard tj. Maxtor 2B020H1. Pomnozi Cilindre, glave (heads) i sektore i podeli sa 1,000,000,000 da bi dobio decimalne Gigabajte i dobices oko 20GB koliko i jeste kapacitet tog harda. To ce da izgleda ovako jer ocigledno moram da crtam:

38,792 X 16 X 63 X 512 bajta = 20,020,396,032 bajta / 1,000,000,000=20,02 GB

Nadam se da sam barem nekom pomogao.

Ali mi izracunasmo tako kao i Maxtor. Hajde sada da vidimo kako to BIOS racuna. On racuna isto sve do trenutka kada trebada se podeli i tada deli sa 1,073,741,824 i dobija se umesto 20 GB, oko 18,65 GiB sto moze i da se potvrdi ako neko jos poseduje taj model harda moze da nam kaze koliko GB vidi Windows. Ovo je definitivno zadnje sto cu napisati po ovom pitanju na ovom threadu. Otisli smo previse off topic sto bas i nije korisno. Imenjace ne bih da se uvek prepucavam sa tobom zbog sitnica. Ja imam obicaj da nesto lupim, i to priznajem, ali to retko radim. Dosta vise chata po ovom pitanju. Ako neko zeli podrobnije informacije ima ih na www. slash dot, dash dot, slash dot, com! Fat Boy Slim je zakon
[ lancia88 @ 24.10.2004. 10:28 ] @
Pozdrav,
pa niste valjda otisli na spavanje? ...a ja taman ustao pa se oraspolozio...
pozdrav
[ Binary Mind @ 24.10.2004. 14:09 ] @
Evo i mene. Tek sam ustao i nije mi dobro. Sanjao sam o hard diskovima CHS-u, ECHS-u, LBA, blokovima i njihovim jedinstvenim brojevima, LBA gde je glavna rec logical a ne mechanical ili electronic (da da logicko dodeljivanje adresa blokovima da bi se prevario BIOS). Zgadili su mi se. Ja samo znam da hard diskovi nisu floppy-i i da se bad sektori ne pojavljuju tako lako, i takodje da mehanika ili elektronika ne crkavaju momenta kad se hard disk fizicki instalira na bilo kojoj masini osim ako se pri instalaciji ne primenjuju mere zastite (ESD preventiva i jos neke druge bitne stvari) sto kod nas u vecini slucajeva jeli nije uopste bitno. Takodje je bilo prozivke sto se tice grmljavine ali sta ja tu mogu kad je za ranikolu ocigledno jedina manifestacija atmosferskog praznjenja (grmljavine) kada bi ga grom direktno udario. Za imenjaka su napajanja jednaka UPS-u ili prenaponskoj zastiti. Ona navodno stite od svih spoljnih uticaja jer rade na principu indukovanja napona. I ja bih jako voleo da je tako ali niiiiijeeee. Mnoge stvari nisu kao sto izgledaju i stvarno nije zlato sve sto sija kada su vec neki clanovi ES-a metaforicni i cak postaju vickasti u trenutcima inspiracije.

I posle svega ovoga cu u tisini pratiti rad ovog foruma jer je zaista zanimljiv i poucan a svoje znaje ma koliko ga imao ili nemao cu zadrzati za sebe. Uostalom znanje se placa. Ovo je moj zadnji post na ES-u mada i dalje ostajem clan
[ Marenović Slaviša @ 24.10.2004. 15:02 ] @
Citat:
Binary Mind:
I posle svega ovoga cu u tisini pratiti rad ovog foruma jer je zaista zanimljiv i poucan a svoje znaje ma koliko ga imao ili nemao cu zadrzati za sebe. Uostalom znanje se placa. Ovo je moj zadnji post na ES-u mada i dalje ostajem clan :)


Yebiga Binary Mind, za tebe i ranikoluhdd su mi rekli da ste eksperti u ovoj materiji.
Ako vas dvojica nemate zelje da pomognete nama pocetnicima, onda da mi krenemo da eksperimentisemo, pa sta bude.
Nema veze sto ste dovoljno strucni da svak napise po jedan tutorijal o hdd-u formatiranju, i svemu ostalom sto se tice njegove upotrebe na najbolji moguci nacin
[ Goran Mijailovic @ 24.10.2004. 16:22 ] @
Daj bre Binary koji ti je, a ti Marenoviću formatiraj taj hard vec jednom.
[ Marenović Slaviša @ 24.10.2004. 18:36 ] @
Ma linuxscg dobio sam ja dovoljno odgovora da ga formatiram nego, covek rece da mu je to zadnji post!!!
Ipak je on jedan od strucnijih u oblasti hardvera. Zajedno sa ranikolahdd i ostalima...
[ ranikolahdd @ 24.10.2004. 22:24 ] @
Ej prijatelju nismo zavrsili.
Ovo je mesto za razmenu informacija, ja sam se zajebao za Header i heads
i idalje mi nije jasno , barem dok nenadjem ono odakle mi ta informacija.
Sto se tiche groma , napajanja struje i napona bodvukao bih crtu
-----------------------------------------------------------------------
Jnc anadndtech hjoshi min kjushu shikoku i hokaido mislim bre.
Ako je losha struja za c: particiju losha je i za televizor.
Losha su napajanja.
SVojevremeno je bilo dobar je Hansol samo je mreza losa.
Pa sto nije losa mreza na Samsungu.
Dobra je motorola ali je nasa veza losa.
pa sto nije losa veza na lucentu itd itd...
Da jos su i maxtori dobri nego je kod nas mnogo vruce.
Ja sam malko dublje zagrebao u jednu materiju i shvativshi neke stvari
spoznao sam koliko nisam bio u pravu jer sam misli kao i svi, frizider pale glave i resto.
Nisam ja bog i batina znam malko vise o tome.
E sad da delim savete bilo bi opasnu jer jedna pogresna stvar korak ili enter moze da zajebe ceo disk.
Ja sam kupio 30 maxtora od jednog hardverasa sa neispravnim mehanikama ,za koje jeon tvrdio da nema sanse.Posle dva ipo meseca nespavanja (devojka me triput ostavljala ja odem kod choveka i kazem Vuala, I did it myu way.
Siguran sam da svako moze eli znanje se placa a saveti su besplatni.
Pozdrv Nikola
ps nemoj da seles nego ajd odgovori nema smisla da razocaramo publiku.
Nema ljutis Nikola


[Ovu poruku je menjao lancia88 dana 25.10.2004. u 00:26 GMT+1]
[ ranikolahdd @ 24.10.2004. 22:47 ] @
Nisam najbolje prochitao labudovu pesmu.
Sad jesam pa sledi:
Prvo LBA se odredjuje parametrom MAXLBA.
Chesto diskovi tipa maxtor i quantum imaju
problema.
Do toga dovodi brljotina na mestu na plochi gde treba da stoji raspored glava, njihov broj i redosled.
U zavisnosti od diska do diska problemi su razlichiti, od diska do diska
mislim od modela do modela.
9+ 8+ird.
Na pomenutoj devetki treba da se ponovo ustanove neki moduli tj da se ispravi greska koja je najverovatnije vezana za broj glava.To je neko dosadasnje iskustvo.
Bili su mi skoro ljudi iz xxx koji imaju ups i to najbolji a napajanje im je sve sprzilo.
Mozda sam prichao o TV kontec nemachki .Kada mu se rasusi elektrolit u bazi tranzistora on digne napon toliko da grejanje dodje na xx V i probije ekran.
Isto tako je i sa napajanjima.
Ona rade na 30tak kilo herca a rade u takvom rezimu da su im pikovi 5-6 KV.
Pa sad da dodje ba do hard diska, preko galvanski odvojenog pretvracha
teshko vrlo teshko.A ups je napravljen da bi se izaslo iz windowsa saveovalo td.
Pozdrav Nikola
[ lancia88 @ 24.10.2004. 23:32 ] @
Pozdrav,
Ranikola, drago mi je da si u sportskom i strucnom duhu pozvao takodje velikog strucnjaka da se vrati u diskusiju a ja bih se nadovezao tima da ga pozivam da preispita svoju odluku i vrati se ponovo i u neizmenjenom tempu i dalje deli svoja saznanja i iskustva sa ostalima kojima su ta iskustva vise nego dragocena. Bio bi veliki gubitak da Binarija pustimo da nam ode, pozvacu se ovom prilikom na vlastite vrednosti i u ime svog truda oko foruma, kako mene, tako i ostalih moderatora i strucnjaka kojima zaista obiluje ovaj forum, te bih u ime toga zamolio Binary Minda da ponisti prethodnu odluku i sa novom odlukom o povratku na staro obraduje sve nas na forumu. Mislim da je pored moje pruzeno jos dosta ruku
pozdrav
[ Goran Mijailovic @ 24.10.2004. 23:42 ] @
@BM
Tek toliko da znas, slazem se sa prethodnim lancia-nim postom.
edit
iz pouzdanih izvora sam saznao da se BM vratio
[ Binary Mind @ 25.10.2004. 00:08 ] @
Evo me. Over!.... Who says it's over!? It's not over 'till I say it is! U ovom duhu sve pozdravljam. Sto se tice teme mislim da je prvobitno bila dobra ali da je sad skrenula u pravcu kojemu je tesko predvideti zavrsetak. Evo ovako. Moja saznanja o tome da udar (surge) moze unistiti masinu i preko napajanja se samo baziraju na cinjenici da sam jednom prilikom bio kod coveka kome je komp stradao upravo preko napajanja (bilo je Macron od 280W koliko se secam) jer modem na toj masini jos nije bio prikljucem kablom u tel. uticnicu i nikako nije moglo da se desi da je modem taj koji je izazvao kurslus. Mesto nije bilo Beograd nego unutrasnjost i bilo je mnogo grmljavine a i struja im je uvek tamo losa. Na kompu je stradalo napajanje, delimicno stradala maticna ploca (BIOS), CD-ROM i HDD. E sad moze li mi neko objasniti kako se ovo desilo? Daleko vise je bilo masina koje sam video sto su stradale preko modema ali ponavljam ova nije imala modem.
[ Goran Mijailovic @ 25.10.2004. 00:24 ] @
Citat:
...a i struja im je uvek tamo losa.

Dosta elektricnih uredjaja strada od preniskog napona npr. kad padne napon u mrezi ispod 180-190V, da bi se obezbedila ista snaga a posto je napon pao uredjaj povuce vecu struju, dolazi do grejanja provodnika i paf... simple as that P[W]=U[V]*I[A], grubo receno;)
[ Binary Mind @ 25.10.2004. 00:54 ] @
OK Gorane ali cisto sumnjam da je nova masina kao ta u to vreme mogla toliko da strada od podnapona. Pre bih rekao da je bio zestok strujni udar izazvan gromom koji je udario u neki trafo ili banderu u blizini ali kad malo bolje razmislim ni ja nisam sad siguran sta je to bilo. Samo sam konstatovao smrt na licu mesta vecine vaznijih komponenti. Mozda je covek koji je ovo napisao imao prikljucen modem preko koga je grom uradio svoje:

http://www.elitesecurity.org/tema/73655
[ ranikolahdd @ 25.10.2004. 09:01 ] @
E sad cu ja da se iznerviram.
pa jel chita neko sta pisem.
Kako radi napajanje.
Imas grec,elektrolit,kalem sa kalema ide na fet koji se otvara i zatvara,tj pusta sturuju kroz kalem ,ili primar choper trafou.U trenutku ukljuchenja fet je zatvoren, ali se preko start kola ,najsece otpornika od 2 do 5 vati par kilooma daje napon na onaj TL494 ili ima jedan njemu slichan , ne mogu da se setim odavno nisam
popravljao omogucuje da se fet otvara i zatvara.
To kalem protivi stuji koja ga pobudjuje dovodi do toga da se u kalemu javalaju pikovi od par kv frekfencijom od otprilike 40khz . Znachi sve je u tome koliko je dugo tovoren fet.Kako zna koliko je dovoljno uredjaj meri preko kontrolnog namotaja.
E sad kada usled starenja ili ili losih komponenti losih elektrolita to vreme koje je fet otvoren postane vece, indukuje se veci mnogo veci napon u sekundaru
koji sapli sve zivo.
E sad grom kad udari ubije sve u krugu od 20m.Varijacija u naponu da ali ako ti radi tv i dalje koji radi na stom principu, monitor koji radi na istom principu video koji moze a i nemora da radi na istom principu stavite prst na chelo ko vas farba nekim sterotipima.
Ovo je na brzinu mozda se potrkrala neka greska ali je u principu to to.
Pozdrav
[ Binary Mind @ 26.10.2004. 03:28 ] @
Definicija High voltage Spike-a ili prenaponskog udara je sledeca: Prenaponski udar iliti high voltage spike se manifestije usled naglog munjevitog skoka u naponu (pikovi i do 6,000V) koji traje od 100 do 500 milisekundi. Najcesci uzrocnici Spike-a su radovi na elektricnim mrezama i udari groma u blizini trafoa ili u neku baderu ili drvo na kojoj je dalekovod (zadnja 2 vaze u ruralnim krajevima) a ima ih jos. Efekat koji spike-ovi mogu imati na Racunare mogu biti ili minimalni od kao sto rece StORM48 treptaja monitora do gubitka podataka na HDD-u, riknjavanje istog, spaljene stampane ploce sto se i desilo u slucaju koji sam opisao. Uveren sam da znas kako funkcionise klasicni Switching Power Supply (napajanje) ali ovakve stvari se desavaju.
[ Binary Mind @ 26.10.2004. 03:35 ] @
Da i kad smo vec kod gromova. Jedan je udario manje od 20m od mene i evo me ziv sam
[ ranikolahdd @ 26.10.2004. 03:37 ] @
Da desavaju se , al se u svakom selu zna gde udara grom.
Ako cemo da cepidlachimo treba da ga pogodi bas u zicu.
Kazem ovo je za razmisljanje.Kako to da nije crkao cd ,
ma bre ko z0na sta se tipu desilo a ti odma crko disk.
To je kao moj deda popio sam juche jedno pivo pa me sada boli glava.
Pozdrav Nikola
[ ranikolahdd @ 26.10.2004. 03:42 ] @
Na 20m nisi ostao ziv sigurno.
Nikola
[ Binary Mind @ 26.10.2004. 04:31 ] @
Pa drvo u koje je udario grom je bilo nesto manje od 10m daleko od otvorenog prozora od stare skole u tom selu (odakle mi je cale poreklom) gde smo ja i burazer igrali stoni tenis. Ja sam bio oko 1,5m daleko od tog prozora u trenutku udara groma i trebalo je da zakucam ping pong lopticu u momentu udara Sta mislis? Da li sam je zakucao U***o sam se k'o grlica promasio lopticu stegao reket i drhtao kao nenormalan jedno duze vreme. Ja se od tog dana plasim svake jace oluje mada me odusevljava nihova snaga a od tog dana poceo sam da se zanimam za uragane tornade i takve stvari. Procitao sam tone literature na temu ekstremnih oluja (supercell), grada, Tornada, uragana i tajfuna a izmedju ostalog non stop visim na sajtovima koji se bave tom tematikom. Da i to nije bio jedini put da je grom roknuo u mojoj blizini. Bilo ih je jos ali su bili dalji. Izgleda smo u familiji bas baksuzi sto se tice gromova. Jednog rodjaka je cak grom ubio a majka mi je jednom jedva izbegla sigurnu smrt dok su babu zakopavali u zemlju kad ju roknuo grom (ne direktno ali je takodje bila vrlo blizu udara) a ostala je ziva. Eto oluje su mi jedna od strasti osim hardvera.
[ Binary Mind @ 26.10.2004. 04:37 ] @
Zar nisam rekao u onom primeru koji sam naveo da je tom coveku izmedju ostalog riknuo i CD-ROM?
[ ranikolahdd @ 26.10.2004. 04:49 ] @
A taj grom je zveknuo u dvoriste i rascepio drvo na pola?
[ Binary Mind @ 26.10.2004. 04:54 ] @
Ne nego je zveknuo u sumi koja se nalazi pored kuce u kojoj zive a baba je bila u sumi bluzu drveta koje je pogodjeno. Pa za taj ne znam jer nisam bio ni rodjen ali kazu da je bio gadan :) Za koji si me grom uopste pitao?
[ ranikolahdd @ 26.10.2004. 04:59 ] @
Zivo me interesuje bljesak pa bekhend pa prasak.
Pitam te za to kad si ti imao supersrecu.
Nikola
[ Binary Mind @ 26.10.2004. 05:12 ] @
Taj grom je zestoko sjebao to drvo. Ostalo je od prilike pola stabla i jedna veca grana dok je veci deo pao na zemlju. Bljesak i prask su bili istovremeni a struje i onako nije bilo jer je ta stracara od stare skole bila bez struje a zgrada je bila u raspadanju (jos su moji roditelji koji su sada oko i preko 6 banki tamo isli u osnovnu). Posto je imala jednu vecu unutrasnju prostoriju tu su stavili sto za stoni tenis jer nisu imali gde sa njim.
[ ranikolahdd @ 26.10.2004. 08:59 ] @
Znachi zemunica.
Ako je od blata bio si savim bezbedan.
Nikola
[ lancia88 @ 26.10.2004. 09:54 ] @
Pozdrav,
oko gromova i njihovog uticaja na zdravlje ljudi (naravno, OT ali da se razveselimo):

Trazila ciganka da menja zube kod zubara i nijedna cena joj ne odgovara. Kako je bila dosadna, zubar joj ponudi da joj za male novce umesto keramickih ili porculanskih ugradi gvozdene zube ali uslovi to raznim ogranicenjima. Pristaje ona na sve: i da ne pere zube, ni da grize komsiluk kad se posvadja i sve druge uslove te se on u sali seti da joj savetuje da se "uzemlji" kada grmi bas zbog groma. Kada ona upita kako to, on odgovori da iskopa brzo rupu u zemlji i stavi glavu unutra dok ne prodje oluja.
Kroz neko vreme, usred branja pecurki , zatece je strasna iznenadna oluja. Poce da seva, porve kapi vec pristizu, vetar najstrasniji. Uplasi se ona i brzo kopa rupu i stavi glavu unutra. Uto naidje sumar da se skloni malo od kise i ugleda neobican prizor. Prilika kao zamisljena, racuna on, ne bi smeo da je propusti. Poduhvati on ciganku otpozadi, tj. jedino kako je i mogao, i zapoce radnju. Kako on sve jace zapinje, tako iz rupe ciganka stenje: Udri, cepaj Gromu, al' do zubi nece da dodjes!!!
...eto, ima i ko prezivi grom.
pozdrav
[ BeastMaster @ 26.10.2004. 11:23 ] @
A zar ovo ne beše tema o HDD-u i gubljenju podataka sa istog?
[ ranikolahdd @ 26.10.2004. 12:42 ] @
Mozda bi i bilo nesto da vi moderatori neiste neozbiljni.
A koliko se secam disk je "vracen" dobavljachu.
Pozdrav
[ Marenović Slaviša @ 14.11.2004. 13:26 ] @
Da, disk je vracen dobavljacu, i dobio sam drugi, medjutim, posto bih ja radije da predjem na Western Digital i uzmem malo veci hard, dao sam taj hard i doplatio za WD Cawiar od 160 giga.
Jesam se nacekao al sam konacno dobio hard disk.
I problem sa njim.
Naime, moja ploca i bios su malko stariji tako da ne vide tako velike hardove, pa kad sam startovao windozu, iz windowsa se videlo svega 128 giga umesto 160
Ne kapirajuci o cemu je rec, pokrenem Acronis partition expert koji je video istu velicin.
Posto sam imao neka losa iskustva sa partition magicom, nisam hteo ni da probam taj program vec sam odjurio u radnju gde sam kupio hard (da im yebem sve po spisku)
a vlasnik firme, da se pokaze pametnim uzme hard da ga proba.
Nakaci ga kao master na neku masinu, i krene da ga formatira u zadnjim prostorijama firme (MIKAMI- Kraljevcani, dajem vam savet, dalje od njih)
Kada sam usao, pomenuti se poceo buniti, kao nemoj ovamo ovde su poslovne prostorije
( a bio sam tamo X puta ).
Pogledam PARTITION MAGIC FORMATIRA MOJ HARD.
Koji file sistem? Koja velicina klastera? Primary ili logical? PREKIDAJ TO!
BUDALA JE POCELA DA FORMATIRA MOJ HARD DISK KAO PRIMARY I TO JOS U NTFS SA KOJIM SAM IMAO SAMO LOSA ISKUSTVA.
Pretpostavljam da bi neko drugi nabio taj hard njemu tamo gde sunce ne sija, ali bio sam previse dobar i nisam ga tukao.
NARAVOUCENIJE: NE KUPUJTE U MIKAMIJU.
ZBOG KRETENA SAM IZGUBIO 3,5 GB hard diska jer je stigao da formatira par procenata. Uspeo sam da ceo hard bez gubitaka formatiram, ali tako da jedna particija bude PRIMARY a to mi nije potrebno.
Prilikom konverzije iste u logical se gubi jedan deo harda i ostaje unalocated.
DAKLE, KRALJEVCANI, ZAOBIDJITE MIKAMI U SIROKOM LUKU.
Pozdrav i hvala svima koji su uzeli ucesca u diskusiji.
[ Nabukodonosor @ 14.11.2004. 14:04 ] @
Ja evo citam ovo treci put, ne bih li razumeo sta pricas, ali mi ne polazi za rukom. Moraces licno da mi objasnis, bas me zanima. A ja sa njima imam bas pozitivna iskustva. Samo ako znas sta hoces i drzis se toga. Jedini oni u Kraljevu imaju kvalitetnu robu, jer znam gde je nabavljaju. Koliko sam ja ukapirao ovo je bio problem do tebe, jer nisi dovoljno poznavao tehnicki deo stvari. Ne znam....
[ Marenović Slaviša @ 14.11.2004. 20:06 ] @
Da dopunim svoj prethodni post:
HDD koji je kupljen, kupljen je samo sa jednom namenom: Cuvanje podataka.
A kreten koji je to i znao, krenuo da ga formatira kao PRIMARY (jos ga oznacio sa C)
pa jos u NTFS sto ja ipak nisam zeleo nakon skorasnjeg iskustva sa nekim fajlovima koje sam morao brisati iz DOS-a (kako bi vi to uradili da je file sistem NTFS?)
Pozdrav svima.
[ Nabukodonosor @ 14.11.2004. 21:57 ] @
Postoji mali milion alata koji vide NTFS iz DOS-a.
[ Binary Mind @ 14.11.2004. 22:05 ] @
Huh! O cemu ti to ponovo Slavisa i otkad je ovaj thread opet aktiviran Windows 2000 nema problema sa viskom primarnih particija i svako particionisanje hardova se moze ponovo izvrsiti ako ti nisi zadovoljan. Vazno je da se strucno uradi. Pusti ljude koji jesu strucni da rade svoj posao. Nemoj da im stojis nad glavom. HDD si kupio od njih i dobio 3 godine garancije. Ja se na tvom mestu uopste ne bih brinuo.
[ Marenović Slaviša @ 14.11.2004. 23:37 ] @
He, he,
Pa ne brinem ja za hard i tri godine garancije. Jeste, to mi se garantuje, a sta cemo sa svim onim sto drzim na hardu, a imam toga podosta(vidi pocetak teme-sad je toga vise)

@Nabukodonosor
NTFS se moze VIDETI iz DOS-a ali se NE MOZE MENJATI
Jesi li nekad nesto obrisao u NTFS-u ali iz DOS-a?????
Voleo bih da vidim to.
[ ranikolahdd @ 14.11.2004. 23:38 ] @
Pa covek se zali da mu je ovaj s***o podatke!
Nikola

[Ovu poruku je menjao lancia88 dana 15.11.2004. u 00:58 GMT+1]
[ ranikolahdd @ 14.11.2004. 23:39 ] @
dodji ja cu da ti pokazem
[ Marenović Slaviša @ 14.11.2004. 23:44 ] @
Nikola, ja bih te zamolio da to lepo ovde okacis, da svi procitamo.
Zaista bih voleo da znam kako da obradjujem NTFS u DOS-u.
Verovatno i mnogi drugi.
Ne, nije mi s***o podatke vec 3,7 giga praznog harda.
Ne vidi se 152,6 koliko bi trebalo (?) da se vidi u Windowsu, vec manje.....
I zato bih ja Bojanu Milojevicu olupao taj hard o glavu da mi nisu na njemu filmovi....
[ lancia88 @ 15.11.2004. 00:01 ] @
Pozdrav,
necu vam vise editovati poruke vec brisati, nastojte da stavite zvezdice ako vec nemate neke druge izraze pri ruci.
Nikola, zaista napisi ukoliko nesto znas, ovako nedoreceno bas nista ne znaci.
pozdrav
[ BeastMaster @ 15.11.2004. 00:14 ] @
LM, a ukoliko budete nastavili sa ličnim prepucavanjima opet ću zaključati temu, ali je ovog puta neću ponovo i otključati. Lične probleme rešavajte van foruma ili preko privatnih poruka/mailova ili kako već, samo dalje od očiju javnosti.

Hvala.
[ Nabukodonosor @ 15.11.2004. 00:38 ] @
npr.Full read/write access to NTFS drives from DOS is available with NTFSDOS Professional Edition

Ne pametuj preterano Marenovicu, nego pusti ljude da rade ono sto vrlo verovatno znaju da rade mnooogo bolje od tebe. Ti si lepo trebao da im kazes "bekapujte mi filmove i onda formatirajte disk, a onda vratite filmove". I sta je toliki problem ako formatiraju u Primary?! Ti to kao ne mozes da promenis kad dodjes kuci?! I kao da je bitno da li formatiraju disk Partition Magicom?! E, samo se nerviram bez veze...
[ Binary Mind @ 15.11.2004. 01:29 ] @
Da li si ikad probao program zvani NTFSDOS Pro. Probaj ga i videces da nisi u pravu. Sada si kupio hard koji redje crkava nego Maxtori pa radi sa njim sta hoces bez bojazni da ce crci tako lako. Savetujem da ga podelis na barem 4-5 particija i da formatiras u NTFS. Jedini razlog za FAT particije bi bio kad bi imao dual boot sa nekim Windows 9x OS-om ili Linux-om. Formatiraj ga iz Windows 2000 preko disk managementa a ne preko icega drugog. ako neces primarnu particuju formatiraj sve kao xtended particiju i definisi logicke diskove unutar extended particije. Sve jedno ce ti Windows disk management staviti minimalni deo prostora kao mini primary particiju od recimo nekih 8 mb a to nemoj da te buni. Sto se tice velicine harda koju Windows prijavljuje to je kao sto si rekao verovatno zbog zastarelog BIOS-a na ploci. Probaj nadji novi BIOS i vidi kako posle flash-a stvari stoje. Takodje se u BIOS-u ponekad manualno moze odrediti geometrija HDD-a preko BIOS setupa po uputsvima koja se mogu naci na WD-ovom sajtu za tvoj model HDD-a.
[ Binary Mind @ 15.11.2004. 01:39 ] @
Tek sam sad razumeo (ako sam uopste razumeo) da si cuvao i podatke na istom WD-u. U tom slucaju te je zeznuo gosn MIKAMI. A pitam se zasto je to uradio ako je znao da je HDD pun stvari koje ti ne zelis da se brisu. Mozda zato sto im nisi naglasio? Uvek moras da naglasis takve stvari da bi ljudi preduzeli adekvatne akcije.
[ Binary Mind @ 15.11.2004. 01:45 ] @
I takodje nista se ne moze prckati sa hardom sa odredjivanjem geometrije a da se prethodno ne isprazni posle moze ponovo da se napuni.
[ ranikolahdd @ 15.11.2004. 02:00 ] @
chekaj bre tek mi sad nije jasno.
Ti si nosio disk da ga formatiraju?
Zasto!
Ne razumem.Ja sam na tx plochu stavio 80 giga,kakav bre logical kakav primary napraviste nauku od toga.
Fdiskujes sve,u dosu kolko pise da pise sta te briga u Windowsu radi normalno.
Jedini razlog za kojekakva odsecanja su bb,tj uvrezeno misljenje da se isti sire tj da se mogu izolovati.
Da Ntfs dos pro.Sve sto sam naucio naucio sam preko
www.google.com
Pozdrav
[ Binary Mind @ 15.11.2004. 02:49 ] @
Moj predlog za particionisanje je validan iz nekoliko razloga. Prvo zbog slacka a drugo zbog toga sto se particionisanjem moze (ali ne mora) naterati Windows da vidi hard onakve velicine kakve stvarno jeste.

Sad mi pade na pamet nesto. Marenovicu koju verziju Windows 2000 imas instaliranu? Ako je verzija koja nije minimum sa SP2 onda ne podrzava 48bitni LBA a upravo on otklanja 137GB limit kod ogromnih hardova. Zato jedno od resenja da bi ti Windows video hard u pravoj velicini da instaliras minimum SP2 za Windows 2000 ili SP1 na Windows XP.

Ako ovaj najnoviji savet ne upali (ali prethodno formatiraj HDD za svaki slucaj) onda ces morati da updatujes BIOS mada ako ti je masina novija mora da podrzava 48-bitni LBA.
[ Marenović Slaviša @ 15.11.2004. 20:46 ] @
Win 2000 SP 4 sa 17 ( i slovima sedamnaest ) hotfix-eva......
[ Marenović Slaviša @ 15.11.2004. 20:57 ] @
Da ne bude novih zabuna:

Kupim nov hard, nabacim na njega 30 giga filmova, hard crkne nakon 24 h

Oprostim te filmove firmi gde sam kupio hard

Opet kod njih kupim hard, (ovaj put WD od 160 giga)

Posto mi se zbog starog biosa i stare ploce nije video ceo hard iz windovsa ja isti odnesem na reklamaciju a bu*ala krene da pametuje i da ga formatira partition magicom
pa jos uz pogresne parametre.
Neka mi moderatori oproste, ali jezik mi se odvezao.....
Mozda ce biti jos psovki.
Ono sto neko rece da ce se 8 MB videti unallocated to je sasvim OK i to mene ne zbunjuje ali kako to da moj windovs vidi dve particije velicina 74,7 i 74,1 GB sto ukupno daje koliko gospodo?
Meni tih 148,8 (zaokruzimo na 149) ne lici na hard od 160 GB odnosno 152,666666 koliko bi trebalo da se vidi.
Neka me neko ispravi ili potvrdi ovo za GB ako sam pogresio mozda.
[ BytEfLUSh @ 15.11.2004. 20:59 ] @
Odatke ti ta 152,6666 cifra, leba ti?
[ Binary Mind @ 15.11.2004. 22:54 ] @
E pa to jeste 160GB Marenovicu. Podeli 160,000,000,000 sa 1,073,741,824 i dobices oko 149GB. Prica zavrsena. I vuci siti i ovce na broju, sem sto je otislo 30GB filmova koje ces i onako ponovo nabaviti. Ko god da je particionisao svaka mu dala a sad bi definitivno moglo da se stavi tacka na ovu temu.
[ lancia88 @ 15.11.2004. 23:03 ] @
Pozdrav,
da nekako skupimo ovde na forumu svako po koji MB i navucemo i posaljemo jos koliko fali za tih 160GB pa da lepo idemo kucama po pitanju ove teme?
Hajde da polako zavrsavamo ovde ako nema bas nesto zaista vazno da se kaze jer je sve pojasnjeno koliko vidim.
pozdrav
[ Nabukodonosor @ 15.11.2004. 23:55 ] @
Ma on ima i vise nego sto taj disk od 160GB moze da ima. A on hoce da ide da razbije glavu onom u Mikamiju?! Pa treba on da uzme taj hard, pa njega u glavu, kad nista ne zna!
[ Marenović Slaviša @ 16.11.2004. 22:17 ] @
Citat:
Binary Mind: E pa to jeste 160GB Marenovicu. Podeli 160,000,000,000 sa 1,073,741,824 i dobices oko 149GB. Prica zavrsena. I vuci siti i ovce na broju, sem sto je otislo 30GB filmova koje ces i onako ponovo nabaviti. Ko god da je particionisao svaka mu dala :) a sad bi definitivno moglo da se stavi tacka na ovu temu.


He he, ja sam particionisao, jel meni to blagosiljas. Hvala na lepim zeljama i sto se mene tice, tema moze u zaborav da ide (NE MORA DA SE ZAKLJUCAVA)
Dovoljno je da niko nista ne dopise, pasce tema u zaborav.
Pozdrav svima
[ Binary Mind @ 16.11.2004. 23:33 ] @
Bravo! Svaka cast! Vidis da sve moze sa malo bezazlenog eksperimentisanja. Niko od tzv. eksperata nije rodjen da sve zna ili da je sve znanje stekao skolovanjem. Kinezi kazu: "Bolje jednom uraditi, neko 1000 puta cuti." Iskustvo je zlato. Evo ti si uradio, uspeo, iskusio. Nikad boji osecaj zar ne?
[ ranikolahdd @ 17.11.2004. 00:11 ] @
Dokon pop i goveda krsti
[ Binary Mind @ 17.11.2004. 00:43 ] @
Znaci sad da pocnemo i sa poslovicama. Bas lepo :)

"I ljude poslusaj, i svoje pameti imaj."

ili

"Covek se uci dok je ziv, a opet lud umre."

ili

"Dje se god sastanu ljudi, ocjenjuju druge, a sebe ne."
[ Nabukodonosor @ 17.11.2004. 00:53 ] @
"Ko drugome jamu kopa, ne cini prolece".
[ BeastMaster @ 17.11.2004. 07:26 ] @
The End.