[ maxmagnus2 @ 24.10.2004. 18:06 ] @
Pozdrav svima,
moze li mi neko reci zasto u obj formatu
postoji normala za svaku tacku poligona?
Zar nije dovoljna jedna,za po jedan plejn ?
Ja sam dosad radio sa jednom bez problema.
Ima li ovo nekih prednosti?
Da li sam od pocetka trebao da radim sa normalom na svaku tacku?
MM
[ Dejan Lozanovic @ 24.10.2004. 18:28 ] @
da postoji normala za svaku tacku poligona, ako pogledas sam openGL videces da je i tamo ista stvar, razlog zbog kojeg koriste normalu za svaku tacku a ne za svaku povrsinu jesu krive povrsine(primer nurbs krive) tj da bi dobio glatki odsjaj. Ali u principu da li ces koristiti jednu ili vise normala sve zavisi od objekta i efekta koji zelis da postignes.
[ maxmagnus2 @ 25.10.2004. 10:52 ] @
Znaci,
ako postavim normale malo "ukoso"
dobijam efekat zakrivljenja :))
Hej, svidja mi se fazon !!!
MM
[ Dejan Lozanovic @ 25.10.2004. 12:00 ] @
Taj efekat glatkoce se vidi jedino u slucaju da imas svetlo upereno u objekat. Normale se koriste u openGL i Direct3D-u samo zbog osvetljenja. uostalop probaj da se igras sa nekom kockom ili prizmom, a da joj pri tom igras sa normalama na tememenima dok imas fokusirano svetlo nad tim objektom pa ces videti razlike.
[ Reljam @ 25.10.2004. 16:55 ] @
Imas dva nacina da se radi osvetljenje:

Per-vertex, tradicionalno osvetljenje do skoro, radi na svim karticama: posto se svetlo racuna na nivou vertexa, a ne na nivou svakog piksela u trouglu, normale se pamte za svaki vertex.

Per-pixel osveljenje gde se pamte normale za svaki texel (normal map). U tom slucaju ti ne trebaju normale na vertexima.
[ maxmagnus2 @ 28.10.2004. 15:58 ] @
Citat:
Reljam: Imas dva nacina da se radi osvetljenje:

Per-pixel osveljenje gde se pamte normale za svaki texel (normal map). U tom slucaju ti ne trebaju normale na vertexima.


Kako se ovo izvodi u GL-u?
Citat:
Dejan Lozanovic: Taj efekat glatkoce se vidi jedino u slucaju da imas svetlo upereno u objekat. Normale se koriste u openGL i Direct3D-u samo zbog osvetljenja. uostalop probaj da se igras sa nekom kockom ili prizmom, a da joj pri tom igras sa normalama na tememenima dok imas fokusirano svetlo nad tim objektom pa ces videti razlike.


Pa dobro, sad bas i nisam planirao da camim u mraku:))

[ Dejan Lozanovic @ 29.10.2004. 13:31 ] @
skini specifikaciju za openGL 2.0 tamo to imas sve objasnjeno. www.opengl.org
[ maxmagnus2 @ 03.11.2004. 23:02 ] @
Hvala za link,
ovo mi je bas i trebalo :)))))...)))
To je najneophodnija stvar za svakom gl-ovcu (pored neoperisanosti od mozga :)
MM
[ CimBac @ 04.11.2004. 00:38 ] @
po meni najbolji tutorijal za GL je http://nehe.gamedev.net/ tu izmedju ostalog imas i normale i kako se koriste
[ maxmagnus2 @ 04.11.2004. 11:08 ] @
Znam,
skinuo sam neke tutore i polako ih prelazim...
Nego ne mogu da otvorim sajt NEHE-a
u zadnjih nedelju dana !?
MM
[ CimBac @ 04.11.2004. 15:58 ] @

Meni radi
[ maxmagnus2 @ 05.11.2004. 09:10 ] @
Hmm, sad ga je otvorio u desetinci?!
Jupiii!!!
MM
[ maxmagnus2 @ 05.11.2004. 09:17 ] @
Samo sto im je sad pao download?! :(