[ dejancho @ 24.10.2004. 22:18 ] @
Divna je stvar logika, posebno matematicka...
Mnogo je dece kojima je zauvek, i kao odraslim ljudima, najomrazenija stvar u matematici ostala u secanju ona cuvena relacija "ako i samo ako..." Ja sa "Tautologijom, misticnom naukom izumrlih civilizacija" nisam imao problema, jer sam sve to mogao nekako logicki da spakujem medju ganglije:) Mene, eto, vec dugo vremena muci ona p=>q, ta grozomorna:"ako je, onda je". Vidim lep je ovo forum, ima puno bistrih likova, pa me zagolicalo da pitam: Da li je, za ime Boga, ikad iko od vas ovo mogao da poveze ovo logicki, da na osnovu nekog konkretnog primera skapira da tablica istinitosti ove relacije ima smisla. Ja sam odgovor trazio i od glupljih i od pametnijih od sebe, ali nista!

[ Bojan Basic @ 24.10.2004. 22:27 ] @
Da, vrlo je logično, evo i primera:

Znači, postoji mogućnost da leva strana bude netačna () a desna i dalje tačna.
[ darkosos @ 25.10.2004. 09:21 ] @
Malo ovo čudno izgleda, ali verovatno misliš na
važi za sve
Ako stavimo x=1, y=-1, takođe će biti tj. 1=1 što je tačno. Dakle iz netačnog (1=-1) možemo, primenom "dobrog" pravila, da dobijemo tačno.
[ salec @ 25.10.2004. 10:53 ] @
Ako A implicira B:

"ako je B nužna posledica A, ali obrnuto ne važi"

ili

"A je dovoljan ali ne i potreban uslov za B" (B može nastupiti zbog A, ali i zbog ispunjenosti nekog drugog uslova),

tada:

ako je A, mora biti B, inače implikacija nije tačna. Sve ostale kombinacije su dozvoljene (ne čine implikaciju pogrešnom).


[ Milos Stojanovic @ 25.10.2004. 14:30 ] @
Citat:
salec: ako je A, mora biti B, inače implikacija nije tačna.

Mislim da je ovo najprirodnija interpretacija relacije implikacije koju sam do sada čuo.
[ malada @ 26.10.2004. 11:59 ] @
Pada kisa => ponijecu kisobran (logicno dakle tacno)
Pada kisa => necu ponijeti kisobran (nije logicno dakle netacno)
nepada kisa => necu ponijeti kisobran (logicno dakle tacno)
nepada kisa => ponijecu kisobran (logicno dakle tacno, mozes ponijeti kisobran i ako nepada kisa u svakom slucaju neces pokisnuti)