[ madman @ 22.03.2002. 21:55 ] @
Imam plan da otvorim neki internet cafe, pa posto imam 5-6 racunara (zajednicki poduhvat). Interesuje me sta mi treba od mrezne opreme da povezem ove racunare. Konkretno me interesuju i prosecne cene za ovo.
A posto to sve treba da ide na net. Kakva vrsta veze mi treba da bi svih pet-sest korisnika surfovalo normalno na netu (naravno brze neko preko dial-upa). Dal zadovoljava ISDN ili poprecna veza ili kako vec. Naravno opet me i tu zanima cena kako se to kod nas krece.
Ovde na forumu vidim da ima ljudi koji drze igraonice i net-cafe, pa me zanimaju i njihova iskustva (ako moze).
[ ventura @ 23.03.2002. 12:03 ] @
Ne isplati ti se da otvaras internet cafe... bolje se zadrzi samo na igraonici..

ISDN je sranej od veze barem kod nas... jedino je dobro sto te u trenutku spoji... Ja ti garantujem da neces imati veci protok sa ISDN-om kad se kacis na DVA kanala na bilo koji nas provajder nego ako imas 56K modem... Placas TRI puta skuplje a nemas nikakvu prednost... mislim bez veze... jedino ti ubrza ako skidas nesto sa provajderovih servera...
Pitam se u cemu je onda tu fazon? Ako ja vec koristim ISDN, i spreman sam da platim 3x vise utrosenog vremena provajderu, i 4x veci tel racun, zasto onda provajderi ne dozvole 3x veci protok... odnosno da me racunaju kao 3 konektovana korisnika... Pederi.. znaju da naplate a niko nece da te pusti da to i koristis...

A sto se tice ISDN-a u cafe-u, kao sto rekoh, posto to i nije neka brzina od veze, sigurno nije dovoljna za cafe, i za kakvu ozbilju primenu... opet se to svodi na poprecnu vezu, pa kolko platis kolko ti ide protok... mada ti se to sigurno nece isplatiti...

[ madman @ 26.03.2002. 21:36 ] @
Recimo da sam se opredelo za igraonicu, i da tu ideo od 5-10 racunara,
koja mrezna kartica je najbolja, i dal mi treba hub, koji kablovi (sta sve tu ide?).
Znaci to bi trebala da bude igraonica, e sada da li mi tu jedan komp visi kao server(ili tako nesto) ili se svi koriste za igranje.
[ MoHicAn @ 26.03.2002. 23:25 ] @
Koje god mrezne oces. Znaci najeftinija varijanta Realtek/Dlink == 20-30 dem
Preporucujem swich umesto hub-a
Ne treba ti server posto ce neka od masina u mrezi moci da izigrava server ali ako bas oces mozes da stavis neki server mozda cak pod linuxom i na njemu da teras dedicated servere za igrice za koje ima za linux (quake *, counterstrike ...)
[ UroS @ 27.03.2002. 21:17 ] @
ali naravno kolko para toliko i muzike...

ako si spreman da das 100 dm za mrezne karte uzmi onda 3com naravno... i bice pouzdanije igranje... a i switch je skuplji od haba...
[ nemesis @ 29.03.2002. 00:08 ] @
Citat:
MoHicAn:
Koje god mrezne oces. Znaci najeftinija varijanta Realtek/Dlink == 20-30 dem
Preporucujem swich umesto hub-a
Ne treba ti server posto ce neka od masina u mrezi moci da izigrava server ali ako bas oces mozes da stavis neki server mozda cak pod linuxom i na njemu da teras dedicated servere za igrice za koje ima za linux (quake *, counterstrike ...)


ma sve novije igre ce mu raditi i ako ima 10Mb/s mrezu ...:) .. znachi i neke polovne mrezne su ok za pochetak ... elem...
gradom kruze DLINK 220 neshto ... mrezne .. beshte od toga ljudi ... na 1000 kilometara..
a shto se tiche switch-a ... naravno ... :)) ...
na bazi od 10 rachunara brza je 10Mb/s sa switchem nego 100Mb/s hubom :))..