[ Calibra 4WD @ 25.10.2004. 16:48 ] @
Elem,napokon sam resio da ideje koje mi se vrzmaju po glavi vec vise meseci pretocim u delo.

Verovatno vecina vas zna da se bavim digitalnim aparatima,pa sam resio i da otvorim sajt u vezi istih koji ce se baviti i malo sirom tematikom digitalne fotografije uopste.

E sad dolazimo do stvari koje ja ne znam da radim,a to je "programiranje sajta" i dizajn,kao i odrzavanaje sajta kasnije tokom rada,vec imam ljude koje bi pisali tekstove i vesti mada ne bi bilo lose da i taj koji odrzava sajt poznaje tematiku.

Koilko sam nacuo sad je moda da se sajt radi dinamicki u PHP-u,da je sastvljen iz delova koji cine celinu i da vuce podatke iz baze podataka(tako su mi barem objasnili dvojica kolega i objasnjavali mi na primeru Bencmarka,ne zamerite mi ako sam se nalupao u ovoj recenici).Takodje uz sajt bio isao i forum za korisnike gde bi mogli da diskutuju,tu koliko vidim se najvise koriste PHP i Vbuletin koji na ovom forumu ali on se placa zar ne?)

Ideja vezana za sajt i forum je na dugorocnom nivou,tako da me zanimaju resenje koje se nece cesto menjati i koja se lako mogu odrzavati.Koliko je tesko da se ja obucim da odrzavam sajt i postavljam vesti i tekstove,ili je i za to potrebno neko vece znanje kao i prilikom pravljenja sajta.

Resenje koje ima Benchmark mi se jako svidja,jel postoji mogucnost(naravno uz velike korekcije dizajna kako ne bi bili identicni sajtovi) da ljudi koji su vec radili kod prodaju resenje uz obavezu drugacijeg dizajna koje mi odradio kolega koji je dizajner.

Takodje da li je moguce taj isti okvir sajta iskoristiti bez vecih problem i za jos jedan sajt koji je vezan za tematiku automobila,naravno uz malo drugaciji dizajn i totalno drugaciju tematiku tekstova.

Gde da nadjem ljude koji ce mi odraditi ovaj posao,jel imate nekih preporuka?

Verovatno sam zaboravio da pomenem jos gomilu drugih bitnih stvari vezanih za pravljenje i funkcionisanje sajta,pa vas molim da mi ukazete na sta treba da se obrati paznja.

Takodje ako neko vec ima gotova resenja ili sajt(ove) ,ili je vec u zavrsnoj fazi pravljenja sajta,neka mi se obrati ako je spreman da ga proda.

Unapred hvala i nadam se da sam pogodio sobu vezanu za ovu temu
[ flylord @ 25.10.2004. 17:45 ] @
Ovo treba da postujes u "IT Berza poslova", mada ako zelis da ti ista firma koja je radila benchmark i tebi to napravi onda mi se javi na PP jer je to firma u kojoj ja radim (a ja sam i programirao za taj sajt neke delove).
[ Ilija Studen @ 25.10.2004. 18:52 ] @
To o čemu govoriš već postoji napravljeno, a dobar deo ljudi koji posećuju ovaj forum ti mogu napraviti nešto slično (uz varijacije kvaliteta u odnosu na iskustvo).

Ono što je ranije vozilo Benchmark (verovatno ga nisu menjali) je phpNuke.

Evo par sistema koji ti mogu biti od koristi (za dž):
- XOOPS
- phpNuke
- postNuke
- Mambo

Googlaj i pogledaj. Možda ti neki od ovih sistema odgovara.

Ako ti treba specijalizovano rešenje (specijalno pravljeno ili prilagođavano da odgovara tvojim potrebama) onda traži programera.

Pozdrav
[ Calibra 4WD @ 25.10.2004. 19:00 ] @
Nisam znao koje je najbolje mesto za ovu temu,nemojte mi zameriti na tome.

Aleksandre drago mi je da si se javio,kontaktirajuci vidjenije clanove Bench tima,sam i dosao na misao da kontaktiram SMdesign.

Poslacu ti PP poruku cim pre,a i ostali zainteresovani za saradnju neka postuju,ili ako neko ima predloge i sugestije bio bih mu zahvalan na tome
[ flylord @ 25.10.2004. 19:37 ] @
Benchmark je phpnuke (sto se vidi iz aviona) za koji su custom isprogramirani neki moduli.
[ NLO @ 25.10.2004. 20:08 ] @
covece, uzmesh skinesh neki od cms-ova (nabrojanih gore) citash readme i instalirash ga.. ne trebaju ti nikakvi programeri dizajneri.. samo malo mozga :)
[ flylord @ 25.10.2004. 20:39 ] @
NLO, to je sve ok i u pravu si, ali jedno glupo pitanje: zasto firme onda placaju programere? Naravno, to sto si rekao stoji, ako hoces da koristis samo ono sto imas u okviru npr. phpnuke-a , ali ajde kad smo se dotakli benchmark-a, tamo ima stvari kojih nema kao standardni deo phpnuke-a koji ako ne znas da programiras (ili nemas vremena) a treba ti, moraces da nadjes nekog. Inace ja ne bih preporucio phpnuke nego neki drugi (mozda postnuke) jer je mnogo ruzan za programiranje
[ Ilija Studen @ 25.10.2004. 21:45 ] @
Mnogo jeftinije je naći nekog da ti napiše modul za sistem nego platiti nekog da ti razvije ceo sistem. Naravno da gotov sistem neće biti fleksibilan kao NUKE (i slični) već će biti specijalizovan (raditi samo posao za koji je napravljen), ali opet je to mnogo veći posao od pisanja modula.

Ja sam recio pisao module za XOOPS. Nikakav problem, nikakva nauka. A pri tom je XOOPS mnogo više user friendly od Nuka (subjektivno mišljenje). Zašto da mušterija plaća moj sistem za korisničke naloge (koji nije nimalo naivan) kad XOOPS već ima gotov koji radi posao dovoljno dobro... Uradi se ono što je specifično, ostatak se iskoristi.

No, nebitno. Ipak sam pobornik spcijalizovanih rešenja (ako su ljudi koji programiraju kompetentni, a ne "klinci iz komšiluka", naravno) više nego NUKEova (koji su klasični portalski sajtovi, bez prevelike integracije među modulima i dobrih veza između elemenata stranice). To je već za neku drugu diskusiju...

Cela poenta mog učešća u ovoj temi je:
- ako je čovek kratak sa param možda je najpametnije probati već postojeći besplatan sistem, ako ne onda nek unajmi programera (ja sam in za neku razumnu cifru) koji će mu napraviti upravo ono što mu treba i za to garantovati.
[ flylord @ 25.10.2004. 22:03 ] @
Tu se slazem, zato je recimo benchmark radio sa phpnuke a nije pravljeno celo resenje. Ustvari slazem se u potpunosti sa tobom, jer recimo skoro sam radio neka 3 manja modula za phpnuke za jedan belgijski site, i oni su mi realno oduzeli oko 4 dana programiranja i to je kostalo dalekoo manje nego da sam razvijao ceo portal za njihove potrebe, da ne ulazim ovde u analize.
[ Ilija Studen @ 26.10.2004. 19:39 ] @
Jedna implementacija XOOPSa koju sam ja radio za sebe (nisam imao vremena da nastavim da održavam sajt pa je "zamro"): http://www.ionbee.net/

Mislim, XOOPS je portal sistem, upravo onakav kakav tebi treba.

PostNuke je skripta koja je nadgrađena na phpNuke ali je krenula svojim putem.

Mambo nisam koristio, ali sam čuo da ga mnogi ljudi hvale zbog svoje jednostavnosti.

Lično preporučujem XOOPS jer sam sa njim radio. Jednostavan je za upotrebu (čak i totalnom početniku), moduli se lako pišu, a Smarty omogućava prilično jednostavan redizajn (pogledaj šta sam ja uradio na IonBEE, a posle pogledaj baznu temu na www.xoops.org , prilično se razlikuju).

Nadam se da ti je ovo bar malo pomoglo :)
[ Calibra 4WD @ 27.10.2004. 12:16 ] @
Javio mi se vlasnik sajta www.fotoaparati.info sa ponudom o prodaji sajta,pa bih vas zamolio da kazete sta mislite o tom sajtu,nacinu kako je uradjen.
Po meni bi trebalo dosta da se poradi na dizajnu sajta kao i na funkcionalnosti,ali me zanima vase misljenje