[ Sundance @ 28.10.2004. 23:37 ] @
originalna rasprava na:
http://www.winfx247.com/247reference/msgs/0/2089.aspx

Izgleda da se u "managed" OS-u zaista SVE mijenja

Jos sam bio nedavno procitao u blogu jednog kernel developera, ne znam sad tocno gdje, da ce longhorn kao OS imati tako "stisnut" security da vecina onih super-korisnih toolova od sysinternalsa (registry/file/port monitor etc.) uopce nece moci raditi po defaultu. Kao, trebat ce maknuti neke registry kljuceve da se dovoli pokretanje nesigurnih programa poput tih alaticha, sofice i sl.

Lijepo je vidjeti od MS-a da se brige o sigurnosti, ali pitanje je do koje razine ce onesposobiti sistemsko programiranje. U svakom slucaju, dokle god budu mogli raditi antivirusi, firewalli i sl. gluposti koji trebaju direktan pristup u kernel-mode na ovaj ili onaj nacin, mislim da ce se naci mjesta i za kernel haxore.

Sto reci, nego bravo MS (uf, nisam mislio da cu ovo ikad napisati.... )
[ NS_VX @ 29.10.2004. 11:30 ] @
Ma ista je prica bila i kada se pojavljivao Win95 pa posle i Win2000 pa posle i WinXP.
To jeste korak napred kao sto si i ovi OS-ovi bili ali rupa ce uvek biti. :-(

Asembler is not death.
[ m4rk0 @ 11.11.2004. 23:23 ] @
Moja sistematizacija operativnih sistema:
1.) Prema vremenu nastanka:
95>98>2000>xp>longhorn (bliska buducnost)
2.)Prema osobinama,pocev od najlosijeg ka najboljem
Longhorn<xp<2000<98<95....
Siže:Kako vreme odmice sve vise se vodi racuna o izgledu a sve manje o performansama...
PS.Jest da i ja koristim XP,ali sam zrtvovao performanse na ustrb izgleda...
[ Sundance @ 12.11.2004. 01:18 ] @
Marko, ne znam koliko si upoznat sa programiranjem na win i .NET inicijativom koju MS zagovara zadnjih nekoliko godina, ali IMHO se radi o tehnologiji zbog koje je definitivno vrijedno zrtvovati performanse.

Problemi kao sto su validacija malformiranog inputa (raznorazni buffer/overflow/integer/heap overflowi i 99% sigurnosno orijentiranih problema koji su bazirani na njima), zastita intelektualnog vlasnistva (krekiranje programa u 2 klika misem), famozni DLL hell (problem koji nastaje zbog visestrukih inacica istog DLL-a kojeg prepisuju razliciti programi), nekoherentnost baznog win32API-ja i medjusobna nekompatibilnost vec napisanog koda u razlicitim jezicima koja se obicno rijesava na vrlo ruzne workarounds su samo neki od problema koji ce biti eliminirani. Da ne spominjem beneficije cross-platform pisanja koda i poboljsanu produktivnost developera.. prijenos sa MS .NET runtime na mono/dotGNU ce jedenog dana (kad sve bude gotovo) biti, sto bi se reklo, easy as pie. Ukratko, longhorn odskace od danasnjeg winXP otprilike kao sto win2k odskace od DOS-a.

Slazem se da nije vrijedno zrtvovati performanse samo zbog ljepseg GUI-a, ali ovdje je u igri jos toliko drugih stvari koje su vrijedne spomena. Navodno, ovaj "Aero" experience koji bi trebao longhorn davati ce nas sve natjerati na kupovinu najnovijeg hardvera :) Mada ja tome nista ne vjerujem....

Nekad davno, programer je morao misliti tako da stroju bude lakse izvoditi kod. fine-tuned asemblerski kod je bio mnogo na cijeni.

Malo kasnije, neko je izmislio programske jezike visoke razine koji su jos uvijek ljudima davali osjecaj moci kontrole hardvera. Masa danasnjih C programera na unixoidima stvarno prozivljavaju slatki osjecaj moci kad direktno pozivaju syscalle, dok vecina njihove brace na win pojma nema sto su nativni API-ji i kako se pozivaju. Dosta se toga apstahiralo sto se tice samog hardvera, ali je progamer uvijek bio svjestan ogranicenja samog sistema; znao je da ne smije dereferencirati memorije izvan samog programa, da svaku alocirani komadic memorije mora osloboditi i sl.

Onda je se dogodio bum hardvera i programi su se poceli praviti slaganjem komponenti na forme i pisanjem event-handlera, a sve to unutar nekog kul frameworka. Zajeb je bio sto su napredni jezici poput C++ sa sobom nosili iste klase problema kao i C, uz jos pokoji novi. Ocito se nesto moralo mijenjati.

Pojavili su se Java i .NET i ostalo je povijest koja se sad ispisiva. Meni je iskreno drago sto je pred nama razdoblje u kojemu ce se vise fokusirati na implementiranje samih ideja, a manje na otklanjanje inherentnih bugova koje uzrokuje lose napisan izvedben kod.

enivej, vecina longhorn tehnologija ce biti dostupna i na XP preko service packova, tako da ne znam zasto se ljutis :) Nece bit bas Aero, ali ce biti barem A.
[ m4rk0 @ 12.11.2004. 09:04 ] @
Citat:
Nece bit bas Aero, ali ce biti barem A.

Ova ti je dobra :)))
[ Mikky @ 13.11.2004. 22:08 ] @
Citat:

2.)Prema osobinama,pocev od najlosijeg ka najboljem
Longhorn<xp<2000<98<95....


m4rk0, u buduce iznesi argumente i dokaze za svoja tvrdjenja. Posebno za one koje vecina ljudi smatra nebuloznim da ne bi bilo brisanja poruka.

Zasto mislis da je Windows 95, operativni sistem star 10 godina i baziran na prevazidjenim 16-bitnim konceptima bolji od windows 2000 baziranog na NT jezgru? (ocigledno da im se graficki interfejsi ne razlikuju mnogo)