[ Keops @ 31.10.2004. 11:32 ] @
Inspirisan nedavnim dogadjajem kada su mom drugu iz kasete ukrali torbicu u kojoj se izmedju ostalog nalazio i tek kupljeni mobilni telefon, i nakon sto policija nije htela/mogla da dodje i uzme otiske prstiju, pala mi je na pamet ideja kako bi ovaj telefon mogao da se lakse pronadje, odnosno da se verovatnoca njegovog pronalazenja barem malo poveca.
Ideja je mlada i verovatno puna rupa koje se nadam se mogu popuniti, a to je da se okupe svi, ili makar vecina, vlasnika radnji u kojima se vrse servisi tj. popravke mobilnih telefona na jednom mestu (sajtu) na kojem bi se nalazilila baza podataka ukradenih telefona koje bi prijavljivali sami gradjani nakon nestanka njihovog telefona. Prikaz liste bi bio zasticen login-om. Pretpostavka je da ce ukradeni telefon makar jednom, kad-tad, biti odnesen u neki od servisa, i da ce pre bilo kakve intervencije majstor-kvarisa pogledati da li se IMEI broj doticnog telefona nalazi u bazi trazenih/nestalih. Clanstvo bi bilo naravno besplatno. Ne znam sad, da li bi ovo mozda moglo da se shvati kao mesanje u policijsku istragu pa da bude problema sa njima...
Misljenja?
[ Nabukodonosor @ 31.10.2004. 13:24 ] @
Mislim da je ideja odlicna, ali takodje mislim da ce u ovoj zemlji realizacija biti malo teza.
[ NLO @ 31.10.2004. 14:11 ] @
ideja je dobra ali evo nekoliko rupa:
koju korist serviser ima od toga da proverava dal je telefon ukraden ili ne? jedino da se stave neke nagrade..
sve bi to moralo da bude extra popularno da bi funkcionisalo.. znaci u bazi bi morao da imash mininmum 500 telefona..
i na kraju moze neko da stavi imei ne ukradenog telefona cisto da bi nekog zajebavao, ima nas svakakih :)
[ Keops @ 31.10.2004. 14:41 ] @
Pa gledaj, kada serviser otkrije ukradeni telefon vlasnik telefona ce mu, prirodno, dati odredjenu nagradu, sto moze da bude nesto na sta ce se vlasnik obavezati pre nego sto prijavi telefon (znajuci kakvih cicija ima...). Osim nagrade, vlanik/serviser ce time imati i reklamu posto ce to na sajtu biti vidno istaknuto. To bi ujedno mogla da bude i jedna ozbiljna baza svih (OK, vecine) servisa mobilnih telefona.
Sto se tice laznih dojava, pored svakog IMEI broja mora da stoji i ime i prezime kao i fiksni broj telefona vlasnika, mozda i adresa, te se moze odmah proveriti da li je telefon zaista ukraden. Recimo ga.
[ BytEfLUSh @ 31.10.2004. 14:50 ] @
Malo bolja ideja - da faxom ili mail-om pošalje kopiju računa koji je dobio uz telefon i svu prateću dokumentaciju gde god se nalazi IMEI.

Lista IMEI-a ukradenih telefona se ne bi mogla prikazivati, već imaš search - ukucaš IMEI telefona i server ti izbaci da li je mob ukraden ili ne - ako jeste - da se obavezno obrati vlasniku/policiji. Ideja sa login-om ja dobra zato što u slučaju da korisnik ukuca IMEI ukradenog telefona i ne kontaktira vlasnika/policiju, onda bi se taj koji je ukucao IMEI u search mogao malo ispitati zašto je ukucao taj IMEI, i zašto nije nikog kontaktirao...
[ Nabukodonosor @ 31.10.2004. 19:44 ] @
Pa cekaj, sto to ne bi moglo da se resi na nivou drzave, tj. da se donese neki zakon koji bi servisere i prodavce obavezivao na nesto slicno?
[ smfilip @ 31.10.2004. 20:05 ] @
ovo je odlicna ideja, ja cu da pomognem koliko mogu ako dodje do nekog rada na ovome :)
[ BytEfLUSh @ 31.10.2004. 20:12 ] @
Hmm evo ja se već dao na posao pravljenja baze, tj. skripti koje pokreću bazu... Očekujte link uskoro...
[ smfilip @ 31.10.2004. 20:14 ] @
samo...kako bi mogli da rijesimo ovo sa racunom...mozda je dobro resenje da se skenira pa onda da se salje na neki mail?
[ ddz @ 31.10.2004. 20:23 ] @
Pre nego što se zanesete, samo da vas podsetim da je Beograd prepun telefona sa identičnim IMEI kodom.
[ smfilip @ 31.10.2004. 20:27 ] @
ali samo jedan ima racun zar ne...
[ Joker @ 31.10.2004. 20:39 ] @
Mislim da bi baza trebala da bude javna, tj dostupna svakome , zasto ja da kupim neki kradeni telefon, lepo proverim u bazi.
[ smfilip @ 31.10.2004. 20:45 ] @
pa lijepo se registrujes i provjeris,registracija nece biti tako bolna :)
[ BytEfLUSh @ 31.10.2004. 20:55 ] @
Problem je u tome što IMEI koji se dobije sa *#06# često ne odgovara IMEI kodu sa samog telefona. Pitanje je koji bi se IMEI trebao naći u bazi? Oba? Softverski? I koji IMEI uopšte piše na računu?
[ smfilip @ 31.10.2004. 21:03 ] @
na racunu pise imei sa *#06# i mislim da je taj dovoljan...
[ Dejan Krstic @ 31.10.2004. 22:52 ] @
A ja ne kapiram zasto bi se u tu pricu ukljucivali majstori kad operateri mogu da nadju taj telefon za dve sekunde :)
[ Keops @ 31.10.2004. 23:10 ] @
Citat:
BytEfLUSh: Hmm evo ja se već dao na posao pravljenja baze, tj. skripti koje pokreću bazu... Očekujte link uskoro...


Posto sam veoma zauzet ovih dana nemam puno vremena da se bakcem sa pisanjem programa, lepo sto si se zainteresovao. Kada se kompletna ideja oformi i zavrsis javi se pa da sve to okacimo na symbianparadise.com (neformalna zastita copyrighta ideje), dogovoricemo se.

Bas ste brzi, drago mi je da je ideja shvacena manje vise pozitivno, za ocekivati je da propusti budu pokriveni. To sa racunom je odlicna ideja. Generalno sto se same ideje tice, postoje 2 "struje". Da li pregled IMEI brojeva omoguciti svim korisnicima interneta ili samo serviserima. Ako bi pristup bio omogucen samo serviserima to bi mogao da bude i neki vid njihovog reklamiranja te bi se samim time vise motivisali da se prijavljuju, ali lopov bi onda mogao da vidi koji su servisi "pokriveni" pa da telefon odnese u neki drugi "neposteniji" servis. U tom slucaju bi spisak servisa morao da bude nedostupan za javnost. Sa druge strane, da li zastititi kupca? Niko ti ne garantuje da ces kupiti telefon koji nije ukraden (ako ga ne kupujes u prodavnici, naravno), pa da ti se sutra nakaci stari vlasnik na vrat. Koliko god podrzavali legalnu kupovinu telefona crno trziste ce kod nas jos dugo postojati.

Citat:
Dejan Krstic: A ja ne kapiram zasto bi se u tu pricu ukljucivali majstori kad operateri mogu da nadju taj telefon za dve sekunde :)


Zato sto nece/ne zele/ne mogu da se cimaju oko pronalazenja, ocigledno. Mozda za njih procedura i nije tako jednostavna. Koliko telefona je ukradeno u Pirotu, nijedan nije pronadjen zahvaljujuci zelji i trudu operatera. OK, barem ja nisam cuo za takav slucaj...
[ smfilip @ 01.11.2004. 12:53 ] @
ma nek spisak bude javan, tj. samo za registrovane korisnike,a oni koji prijavljuju neka salju racun i kopiju licne karte ... sta kazete na to
a telefon ce se morati pojaviti kad tad negdje,pa makar onaj ko ga ukrao znao da servisi znaju za to ...
naravno,lk ne bi mogla da se vidi javno...
[ Predrag Gajic @ 01.11.2004. 17:23 ] @
Po mom misljenju ideja je OK.
Mada kod nas nije bas nesto prakticna.
Pa pomislite koja je veravatnoca da ce bas neciji broj telefona koji
Ja kupujem biti u bazi, a ko ce jos pre nego sto "naleti" da kupi (za npr.male pare) fon da gleda na internetu
(trebala bi da se odradi dobra reklamna kampanja,kako bi ljudi uopste znali za sajt).
[ smfilip @ 01.11.2004. 18:23 ] @
pa posto vecina nas ima kakve takve sajtove, za pocetak bi mogli da stavimo po neki mali bannercic, a MOZDA bi se i Gojko pridruzio :)
[ BytEfLUSh @ 01.11.2004. 18:40 ] @
Prvi nacrt ideje, recite ako se slažete sa tim, i šta eventualno treba izmeniti, pa da nastavim sa pisanjem koda:

- Za korišćenje baze (pretraživanje/unošenje IMEI broja) je potrebna registracija.
- Prilikom registracije OBAVEZNO napisati puno ime i prezime, broj telefona i E-Mail adresu. Adresa stanovanja bi bila optional, ali veoma poželjna.
- Registracija bi, naravno, bila besplatna i svako bi mogao da se registruje pod uslovom da pravilno ispuni formular
- Baza bi bila internacionalnog karaktera, znači bilo bi moguće unošenje IMEI kodova telefona ukradenih bilo gde u svetu.
- Ne bi bio moguć LISTING svih ukradenih IMEI brojeva, već isključivo pretraživanje
- Ukoliko korisnik unese IMEI broj telefona koji je ukraden u pretragu, skripta ispisuje ime, prezime, broj telefona i E-Mail korisnika kome je telefon ukraden.
- Ukoliko korisnik unese IMEI broj ukradenog telefona i NE kontaktira vlasnika u nekom roku, vlasnik telefona će biti obavešten o tome da je taj-i-taj korisnik uneo IMEI njegovog telefona.
- Kada telefon bude vraćen vlasniku, vlasnik će imati mogućnost da IMEI obriše iz baze.
- Ubacivanje IMEI koda u bazu će biti automatizovano, tj. IMEI će odmah biti ubačen u bazu po popunjavanju jednostavnog formulara za unos, ali će biti označen kao "Unverified"
- Ukoliko webmaster ne dobije E-Mail sa skeniranim računom/garantnim listom u roku od 7 dana, IMEI će biti izbačen iz baze.
- Ukoliko "Unverified" IMEI iskrsne u nekoj pretrazi, onaj koji je tražio taj IMEI broj neće videti kontakt informacije vlasnika, i biće mu dato na znanje da validnost IMEI broja nije proverena.

Možda deluje komplikovano u teoriji, ali u praksi bi sve to bilo jednostavno za krajnjeg korisnika.

Komentari? Sugestije? Kritike?
[ smfilip @ 01.11.2004. 18:43 ] @
Citat:
- Ukoliko webmaster ne dobije E-Mail sa skeniranim računom/garantnim listom u roku od 7 dana, IMEI će biti izbačen iz baze.

racun/garantni list + licna karta bi bilo bolje resenje,kao sto sam vec rekao, ostalo je...ODLICNO!!! :)


P.S. evo ja cu da radim (ako sve ispadne ok) na verifikaciji imei-a :)
[ BytEfLUSh @ 01.11.2004. 18:49 ] @
OK, može i tako.

Da, biće mi potrebno više ljudi za rad na verifikaciji ako to uzme maha. Biće verovatno gotovo u toku ove nedelje - u principu mogao bih to već večeras da uradim, nije težak posao, ali imam dosta stvari koje treba da odradim u narednih par dana.

I dalje primam sve sugestije i kritike.
[ smfilip @ 01.11.2004. 18:52 ] @
cek... a gdje cemo hostovati?
[ BytEfLUSh @ 01.11.2004. 18:57 ] @
To je već sređeno, imam paid hosting za svoj sajt.
[ smfilip @ 01.11.2004. 18:58 ] @
odlicno :)




ES is live chat room!!!-ideja za novi banner
[ BytEfLUSh @ 01.11.2004. 18:59 ] @
E... Realtime chat, nema šta :)

Samo što se ja sad povlačim za večeras, imam nekog.... posla... :)
[ smfilip @ 01.11.2004. 19:25 ] @
cek...ja sam mislio da ste se vas dvojica dogovorili oko toga?!
na kraju krajeva bolje je da to radimo svi zajedno, eto vas dvojica budite admini, a ja (i jos neko ako hoce) cemo vam pomagati...
[ webmaster1 @ 01.11.2004. 19:27 ] @
Ne znam ima li svrhe reci da je ideja dobra!Ako treba neka pomoc, tu sam
neko osrednje znanje PHP/MySQL kombinacije i vrhunski entuzijazam.........

evo ja cu doprineti tako sto cu da vam dam nekoliko IMEIa telefona bez kojih sam ostao:)

i NEMOJTE da se bijete oko toga cije je!!!!Ajd prvo da se to napravi, posto kapiram da nece biti komercijano u pocetku, to ko je smislio i nije mnogo bitno..osim za busanje u grudi " E TO SAM JA ZAMISLIO"...Dalje, mozda je i najbolje da se to digne na nekom solo domenu www.kradeni-telefoni.com(lupam, cisto da docaram ideju)
a ne u okviru nekog sajta, posto onda ucesnici imaju isti interes da ga reklamiraju, a ako je to u okviru necijeg sajta,koji ima svoju problematiku i sl. to nije to!
[ smfilip @ 01.11.2004. 19:34 ] @
@Keops & BytEfLUSh : ljudi, ajde nemote sad da od ovoga ne bude nista,zbog toga ko je prvi predlozio, a ko se 'utrpao' :)
posto BytEfLUSh ima paid host, mislim da je dobro resenje da sajt bude 'kod njega' i da on (i ti ako se razumijes u to) napravite taj 'sistem', i da vas dvojica budete 100% ravnopravni admini (oko toga imam iskustva posto imam jedan takav forum), i sve ce funkcionisati OK...
[ Keops @ 01.11.2004. 19:37 ] @
Kazem dogovoricemo se. Imam i ja paid host, koji je i predvidjen, kao sto rekoh, izmedju ostalog i za ovo. Ukoliko stvari krenu kako treba lako cemo zakupiti drugi domen.

[Ovu poruku je menjao Keops dana 06.11.2004. u 21:29 GMT+1]
[ smfilip @ 01.11.2004. 19:38 ] @
ok, mada mislim da BytEfLUSh nije mislio nista lose sa tim...ali ne znam
[ Keops @ 01.11.2004. 19:40 ] @
I ja se nadam da nije mislio nista lose, posto sad nije ovde pa ne znamo, ali se nadam da ce se javiti privatnom porukom pa da se lepo dogovorimo. Sigurno ce trebati jos nekoliko ljudi za realizaciju, sa ovog foruma recimo ga.

[Ovu poruku je menjao Keops dana 06.11.2004. u 21:32 GMT+1]
[ smfilip @ 01.11.2004. 20:23 ] @
well, u pravu si, nemamo copyright, ali mislim da nikad necemo moci ni da ga dobijemo,jer je jos uvijek izvan nasih (platnih) mogucnosti
[ Keops @ 01.11.2004. 20:55 ] @
Ako sajt krene dobro i pokaze se svrsishodnim, onda ce se dodatno uloziti u njega a copyright nece ni trebati jer ce onda biti besmisleno da se neko mesa. Ovo je zamisljeno kao humana ideja a ne komercijalna (osim eventualno u obimu odrzavanja domena, servera itd.) i steta bi bilo diskutovati o tome gde ce se hostovati, a jos manje je prigodno stavljati se u jednak polozaj sa nekim ko bi se nekulturno samopozvan utrpavao (teoretski, ne imenujem nikoga). Ja se zaista izvinjavam za afektivne eksplozivne reakcije ali byteflushovi postovi su mi zaista delovali krajnje beskrupulozno i podlo pa sam, prirodno, bio pogodjen, i ako sam pogresno shvatio i njemu se izvinjavam. U pregovorima sam sa jednom softverskom firmom, iako softver nije tesko napisati sacekacu bf-a. Svi su izuzetno dobrodosli kao saradnici, javicu vam ovih dana kako stvari napreduju. Cheers

Citat:
BytEfLUSh: E... Realtime chat, nema šta
Samo što se ja sad povlačim za večeras, imam nekog.... posla...
[ BytEfLUSh @ 02.11.2004. 11:09 ] @
Whoa whoa whoa people...

Keops, sorry, nisam shvatio da je Symbian Paradise tvoj sajt, već sam mislio da ima neke veze sa temom ili nešto tako. Poentu tvog prvog post-a sam shvatio kao to da predlažeš da neko udradi to, a ne da bi ti hteo da to okačiš na svom serveru. Dakle, nisam imao nameru da ti ukradem ideju, već sam samo mislio da realizujem ideju pošto nisam znao da to već imaš u planu.

Uglavnom, što se mene tiče - slobodno ti radi na tome, ionako nije komercijalan projekat, a ja već imam previše posla. Good luck...
[ Keops @ 02.11.2004. 11:51 ] @
OK nesporazum. Najbolje resenje jeste da zavrsis posao koji si zapoceo i da budes administrator baze, sto sam negde cini mi se vec napisao. Tek ukoliko ti ne budes mogao onda cu kontaktirati ljude sa kojima sam zapoceo pregovore. Pozdrav.
[ smfilip @ 02.11.2004. 12:51 ] @
mislim da je Keops sad u pravu,naravno, ako mozes da napravis to...
[ BytEfLUSh @ 02.11.2004. 13:29 ] @
Ma mogu to napraviti, ali kao što sam već rekao - zauzet sam ovih dana pa će možda potrajati do kraja nedelje, mada ništa ne mogu garantovati.

Inače, jel tvoj server ima MySQL, ako ima - koju verziju? However, ako ti više odgovara MSSQL ili ASP, onda ti ne mogu pomoći pošto sam do sada radio uglavnom sa MySQL bazama i PHP-om.
[ Keops @ 06.11.2004. 20:28 ] @
OK sad, posto smo se sve lepo dogovorili i stvari se krecu u pozitivnom pravcu, ipak javlja se jedan problem. Kako biti siguran prilikom registracije da neko nece uneti lazne podatke o sebi, tacnije adresu i broj telefona. Registracija ce biti omogucena svima, znaci ne samo onima kojima je ukraden telefon koji mogu da identitet potvrde skeniranom garancijom. Predlozi? Skeniranje licne karte mozda?...
[ smfilip @ 06.11.2004. 20:49 ] @
kao sto sam govorio:licna karta i garancija kod onih koji prijavljuju nestanak , a moze i licna karta kod novih clanova... jedino tako
[ smfilip @ 11.11.2004. 19:05 ] @
oce li biti sta od ovoga?
[ BytEfLUSh @ 11.11.2004. 23:05 ] @
Polako... Meni je crkao komp, čim nabavim novu matičnu ploču nastavljam sa radom na skriptama..... A to će izgleda biti tek u ponedeljak...
[ X-Cite @ 10.07.2007. 12:59 ] @
Pročitao sam temu i vidio puno volje pre 2 i po godine...

Ja sam domain www.baza-ukradenih-gsm.com zakupio pre skoro 2 godine i do sada pronašao vremena
i realizovao jednu jednostavniju stvar...

Ako imate vremena malo pregledajte a ako imate i svoje sajtove, dobrodošli ste, da formu za pretragu
stavite i na svoj sajt ili neki od bannera, koji su već spremni a objaviće se i na sajtu nadam se uskoro

http://www.baza-ukradenih-gsm....bmasterji.php?&language=hr

Nadam se da će biti mnogima u pomoć...

I mi smo o ovome raspravljali malo posle vas u ovoj sekciji
http://www.elitesecurity.org/t...-pronadjenih-mobilnih-telefona