[ boccio @ 03.11.2004. 09:12 ] @
Pokusavam vec neko vreme da pronadjem case studies ili nedajboze sucess stories na temu razvoja i profitabilnosti wap servisa i aplikacija u istocnoj evropi, medjutim nemam nesto srece... Slagvort za ovu temu mi je agresivna kampanja za Mondo koju je 064 pokrenuo, iako se i sam vec neko vreme smaram sa nekim idejama (dating, naravno..:P).

Koliko mogu da primetim WAP nije nigde u svetu nesto posebno zaziveo, a pogotovo nisam primetio ekspanziju nekih komercijalnih servisa. Generalno, mislim na WAP 2.0, jer tesko da ce neko sad da koristi WML i monohromatske slike kad svaki iole noviji telefon ima xhtml browser...Da sad ne filozofiram o razlozima toga, ali ako neko ima neke primere bilo bi dobro da ih postuje. Pod ovim ne podrazumevam "obicne" wap sajtove, govorim iskljucivo o komercijalnim servisima. Kada vec spominjem Mondo, ne mogu a da se ne zapitam sta stoji iza toga, obzirom da agresivna i nimalo jeftina kampanja koju im McCann Erickson vodi uopste ne odgovara (ne)kvalitetu samog servisa koji ne nudi nista posebno, a pritom je besplatan. Naravno, ukoliko im se ceo plan ne bazira na ideji da profitiraju od proste zarade na ceni KB gprs transfera...Sa druge strane, to je ipak provajder - sto iskljucuje varijantu da neki 3rd party napravi profit od WAP servisa.

Dakle, da li se vec neko upustao u razvoj WAP servisa na ovim prostorima? Da li moze da podeli neka iskustva? Za pocetak, ja uopste ne znam kako napraviti neki ozbiljniji plan kad vas ovde gledaju kao spijuna cim pokusavate da saznate od Telekoma i 064 neke najbanalnije stvari bez kojih dobar biznis plan nema nikakve poente praviti. Svi odgovori koje sam od njih dobio mogu se svesti u 2 grupe: 1) "pa ne znamo mi to..."; 2) "pa ima dosta...". Ako neko ima ove informacije na forumu, bilo bi lepo da ih podeli sa ostalima: Koliko ima korisnika GPRS-a u okviru 064 (063, 065) mreze? Koliki mesecni transfer oni ostvaruju? Koliko ljudi je do sada posetilo Mondo? Ovo su samo neka osnovna pitanja, nedajboze da pocnem dalje da zapitkujem, mozda bi me i uhapsili, ko zna...:P

Da zakljucim - cilj mi je da napravim nekakav feasibility study o razvoju WAP servisa i aplikacija. Za sada mi to deluje kao vrlo mutna oblast prvenstveno zbog nedostatka osnovnih informacija o korisnicima ovih usluga. Da li to uopste moze biti profitabilno na teritoriji Srbije?


// za modove: mislio sam da ovo stavim u GSM upotreba, ali mi ipak nekako vise vuce na web development. ako ipak treba da ide tamo, boze moj :)



[Ovu poruku je menjao boccio dana 03.11.2004. u 11:26 GMT+1]
[ jablan @ 03.11.2004. 10:14 ] @
Čini mi se da lokalni operateri imaju previše para sa kojima bukvalno ne znaju šta će, pa ih ulažu u servise poput tog monda, bez neke tržišne logike.

Što se tiče tvoje studije, najbolje je da nađeš nekog ortaka u telekomu koji može da ti uradi par SELECT-a na njihovoj bazi i da ti kaže rezultate. Pretpostavljam da jako malo ljudi surfa telefonima.
[ Mister Big Time @ 03.11.2004. 16:34 ] @
U svetu je to itekako popularno... mopilot.com npr... ima ih mnogo koji su bas aktivni.. chat i te fore najbolje prolaze.
[ boccio @ 04.11.2004. 17:34 ] @
chat na mobilnom? hm...ne bih rekao da to bas prolazi - cisto zbog usability-ja... tastatura mobilnog nije bas "optimizovana" za chat...

anyway - jasno mi je da za info koji trazim treba naci "insajdera", medjutim znam da se po forumu mota par ljudi iz mobtela i telekoma, pa ko reko mozda ih ne bude mrzelo :)

zar niko drugi nema nikakva iskustva sa wap servisima? hm...