[ sojic @ 03.11.2004. 23:35 ] @
Da cujem (t.e. prociram) komentare, t.e. dokaze na temi.

Po neke definicije cena i bela nisu boje, a ipak kad ides da kupis farbu (na primer) trazis belu BOJU.

[ broker @ 03.11.2004. 23:38 ] @
Hm... pa samo zescim filozofiranjem moze da se dodje do zakljucka da crna i bela nisu boje.

[ BytEfLUSh @ 03.11.2004. 23:42 ] @
Zavisi od toga šta podrazumevaš pod "boja"...
[ sojic @ 04.11.2004. 00:12 ] @
Pa, mozda u momentu, vise znam od SVETLOSTI nego BOJE.

Pitanja:

1. Zasto postoje CRNO-BELI televizor i COLOR TELEVIZOR
2. Nadji mi branove duzine Bele i Crne boje t.e. svetlosti.
[ CimBac @ 04.11.2004. 01:17 ] @
Ako ih razlikujes od ostalih boja ...
[ BytEfLUSh @ 04.11.2004. 01:25 ] @
Pa, crna i bela imaju JAKO malo zajedničkog sa ostalim bojama.

Međutim, šta ćemo sa sivom onda?
[ Reljam @ 04.11.2004. 01:39 ] @
Koju definiciju reci 'boja' koristimo?
[ BytEfLUSh @ 04.11.2004. 02:00 ] @
Boja kao frekvencija EM talasa?

[ BytEfLUSh @ 04.11.2004. 02:03 ] @
Nego, zar ne spada ovo više u forum Nauka?
[ markom @ 04.11.2004. 02:08 ] @
Hm... Možda... Ako mod Nauke misli da treba tamo, neka me kontaktira na PP.

Marko.
[ Reljam @ 04.11.2004. 02:15 ] @
Ako pricamo o EM, onda je belo boja (prisustvo svih vidljivih frekvencija), dok crno nije.
[ marko37 @ 04.11.2004. 08:55 ] @
Citat:
Boja kao frekvencija EM talasa?



Boja nije samo svetlost (EM talas) jedne frekvencije. Tj. ti vidiš kao crveno i nešto što je zakucano na 632.8nm, ali takođe možeš da vidiš kao crveno i nešto što je sastavljeno od raznih komponenti na različitim učestanostima.

A što se teme tiče, bela i crna su boje. Uđeš lepo u farbaru, tražiš belu ili crnu boju i dobićeš je. QED

--

Remember, once the pin is pulled, Mr. Hand Grenade is no longer your friend!
[ djolep @ 04.11.2004. 09:23 ] @
Ah, jedan od pojmova koje nije moguce jednoznacno definisati, pa zato i nema jedinstvene definicije.
Boja je (za veliku većinu ljudi) pre svega culna percepcija, i samim tim deo skoro svacijeg iskustva. Sa tog aspekta i crna i bela su boje, bez obzira sto ne postoje kao deo spektra.. Razlicite ce biti definicije pojma boja u astronomiji, medicini, slikarstvu, muzici, proizvodnji gradjevinskog ili kozmetickog materijala.
Osim toga ljudi pod bojom podrazumevaju i jos neke atribute (npr zasićenost, prozirnost, refleksivnost...) koji uticu na percepciju, mada nemaju veze sa EM spektrom.

Previse je tu nezavisnih faktora za jednostavnu definiciju pojma boja, ali su uvek u igri objekt, izvor i posmatrac.

Evo i raznih definicija:
http://www.google.com/search?q=define:color
Citat:
Uđeš lepo u farbaru, tražiš belu ili crnu boju i dobićeš je.

Ne treba zaboraviti ni specificnost jezika u kom rec boja oznacava vise od jednog pojma. Plava boja koju dobijes kod frizera je na suprotnom kraju spektra od plave boje koju ce ti ponuditi u farbari:-))

[ salec @ 04.11.2004. 11:49 ] @
Postoji podela boja (isključivo u smislu percepcije) na hromatske i ahromatske ("bojanske" i "nebojanske", baš je bezveze kad ljudi koriste reči iz drugih jezika da istaknu pojmovnu razliku - to "ubija" jezike), pa tako crna, bela i nijanse sive mogu da budu boje, to jest ahromatske boje. Fizički, one su naravno, mešavine boja u raznim proporcijama. Zbog urođene "neispravnosti" naših očiju, mi mešanjem samo tri boje možemo da prevarimo (naše) oči da misle da vide bilo koju boju vidljivog spektra, po želji, ali neka druga bića bi možda bila u stanju da prepoznaju "gemišt".
[ Shadowed @ 04.11.2004. 12:30 ] @
Bela boja je boja jer se sastoji od drugih boja (talasnih duzina). Crno moze ali i nemora da bude boja. Ako nesto zraci samo na talasnoj duzini izvan vidljivog opsega mi to vidimo kao crno ali to ipak ima boju.

U farbari ti progledaju kroz prste kada trazis belu boju jer bi trebao/la traziti belu farbu ili farbu bele boje.
[ Nemanja Dubravac @ 04.11.2004. 14:12 ] @
http://en.wikipedia.org/wiki/Color
[ bole9 @ 04.11.2004. 20:58 ] @
Pa mozda je neka nijansa bjele boje boja,a neka nijansa bjele boje nije boja.Ja mislim da su crna i bjela boje.
[ Aleksandar Marković @ 06.11.2004. 15:58 ] @
BELA boja i simbolika: http://www.elitesecurity.org/tema/9073/0#400716
[ bljux @ 08.05.2005. 00:15 ] @
ne nisu.to znam i iz struke.crna i bela su nijanse.