[ Haryx @ 05.11.2004. 01:09 ] @
Mislim, znam koja je razlika između jednog Macintosh-a i PC-a,čitam dosta o tome i pratim koliko toliko kompjutersko-tehnološka zbivanja uopšte.Znam da se Mac i PC razlikuju po arhitekturi procesora,te da su programi drugačije pisani i za jedne i druge,da se operativni sistemi ne mogu izvršavati "komutativno" da tako kažem,ali što mene interesuje je zašto se ne mogu izvršavati,kako je to direktno povezano sa arhitekturom procesora,mislim kako je jedan građen a kako drugi?(procesor)

U čemu je bitna razlika (fizička i instrukciona),da li ima razlike i u materijalu od koga se proizvode (amd,Pentium i G-procesori)?

Čitao sam da,na primjer jedan,recimo G4 proc.od recimo 1Ghz je brži od na primjer nekog pentium ili amd-a od 2Ghz (ovo lupam,ne mora biti ovaj omjer niti ovaj procesor), mislim uopšte,da G-procesori manjeg takta su brži od drugih procesora većeg takta ? Koliko je to tačno i da li su stvarno brži i može li se reći koliko brži?(ako uzmemo u obzir isti takt)

Šta je to RISK i CISC(jeli CISK,nadam se da nisam pogriješio),znam nešto površno,ali kako je to vezano za predhodno pomenutim?
Detaljnije šta je to PPC(power pc?) i x86 (arhitektura?).Znam da je su pentium i amd na x86,ali šta je to ustvari?

Je li Motorola proizvodi G-procesore?

Eto,to je za sada.
Hvala unaprijed.
Pozdrav.