Bogami, bas mi je trebalo vremena dok nisam odgovorio :-)
Nisam mnogo trazio po Internetu o ovom urejdaju, ali najbolja dva mesta sa opisima i testovima su:
http://www.minidisc.org/part_Sony_MZ-RH1.html
http://www.mdcenter.nl/redirec...l/artikelen/mzrh1/index_en.php
Tu sigurno pise sve sto te zanima a i mnogo vise. Ako nesto ne pominju, znaci da to ne moze :-)
Ali, u najkracem, ovaj uredjaj ima 2 namene: profesionalno snimanje zvuka ili prenos podataka na nacin kao sto rade USB diskovi i diskici. Pored toga, moze da sluzi i kao portabl svirac, ali sigurno da je za tu namenu dovoljno i nesto mnogo jeftinije i jednostavnije.
Moze da snima bez kompresije (LinearPCM) ili sa kompresijom koristeci kodek ATRAC3 (zvani MiniDisc) ili ATRAC3plus (zvani Hi-MD). Razliciti stepeni kompresije, za razlicite diskove: Hi-MD mediji samo kao Hi-MD a MD mediji ili kao MD ili kao Hi-MD. Ako se snima koriscenjem softvera za Windows (Sony Sonic stage) moze da snima i u jos nekim stepenima Hi-MD kompresije. Snimanje bez kompresije na Hi-MD medij (koji je velik 1Gb) daje 94 minuta snimka u rezoluciji audio CD-a (16bit x 44,1 kHz x 2 kanala).
Za pustanje muzike, moze da reprodukuje sve pomenuto plus jos MP3. Pesme u MP3 zapisu se snimaju kao obicni podaci, dakle dok uredjaj radi u rezimu USB diska. Firmver uredjaja prepoznaje fajl-sistem (FAT32) i MP3 pesme na njemu, pa je tako moguce da sluzi i kao obican MP3 plejer. Ipak, cudno bi bilo da neko ovo koristi za MP3 muziku (ali zaista bi to bilo cudno). Kodek ATRAC3plus pri 128 kb/s daje (subjektivno) isti kvalitet zvuka kao MP3 kodek pri 256 kb/s! Ostali formati nisu podrzani (naravno). Moguce je da ih Sonic Stage u letu preformatira u neki od podrzanih i tako prebaci na disk u uredjaju.
Za koriscenje u rezimu USB diska potreban je poseban drajver (...). Taj drajver postoji samo kao binarno preveden za razne verzije Windows-a i MacOS X. Probao sam da ga koristim pod Solarisom i GNU-Linux-om. Od tog nema nista (naravno). Postoje pokusaji u svetu slobodnog softvera ali dometi su, za sad, ograniceni.
Softver za rad sa njim postoji samo za Windows ("Sonic stage 4.3 CP") i za MacOS X ("Hi-MD music transfer 2.0" - universal binary). Ovaj prvi sam nekad koristio. Iako omogucuje sve zeljene radnje, deluje mi odbojno. Danas koristim samo ovaj drugi. Ali on ima vrlo malo funkcionalnosti. Dopusta samo prenos sa uredjaja na racunar, ne i u drugom smeru, i sve odmah konvertuje u WAV (sto nije strasno).
Poredio sam koriscenje uredjaja na mojoj stonoj kanti (Athlon64 X2 2,1 GHz i 2Gb RAM) i prenosnom Mekintosu (Core2Duo 2,33 GHz i 3 Gb RAM). Na kanti je "Sonic stage" mnogo sporiji nego "Hi-MD music transfer" na laptopu (gde je brzina prenosa izvanredna), mada je i dosta upotrebljiviji. Primer: neprekidni snimak od 93 minuta zauzima oko 90 Mb u ATRAC3plus kompresiji. Prilikom prenosa na laptop dekompresija je radjena u letu, praveci tako WAV od 900 Mb. Takav prenos je trajao manje od 5 minuta...
Uz uredjaj dolaze smesne slusalice a koje sve odgovaraju ne bih znao. Podatak o potrebnim omima zaista ne znam. Ja sam kupio prve na koje sam naleteo, JVC HA-FX66 za 12 funti. Nisu neke ali su mnogo bolje nego MDR-E931 koje stizu uz uredjaj. Dok se ne kupi Shure SCL, uredjaj ce skrivati visoke mogucnosti rezima LinearPCM.
Cena uredjaja u gradu u Londonu je 250 funti a na aerodromu u Londonu (Heathrow) je 210 funti. Ta dva primerka koja sam video pocetkom maja su bili jedini primerci u Londonu u tom trenutku (provereno kod raznih prodavaca). Kad se uredjaj naruci, mora da se saceka 2-3 nedelje dok stigne iz Japana u London. Pre toga sam pokusao da ga (u aprilu) kupim u Meksiko Sitiju i Kankunu. Tamo tih uredjaja vise nema i pitanje je hoce li doci (bilo ih je 5 meseci ranije). U S.A.D. se uredjaj prodaje kao MZ-M200 a razlika je zbog toga sto sadrzi i mikrofon ECM-DS70. Tamo je cena dosta niza nego u preskupoj Britaniji, 300 dolara. Kupcima iz Srbije je verovatno najbolje resenje da ga potraze u Nemackoj ali o tome nista ne znam. U Japanu, uredjaj kosta 200 dolara (ali baterija kosta 50!).
Mogu se koristiiti MD ili Hi-MD mediji. MD diskove moze da preformatira u Hi-MD rezim, cime se kapacitet uvecava sa 177 na 305 Mb. Hi-MD medij ima 1Gb i u Londonu kosta 6 funti komad. Opet, i medije je tesko naci u Londonu, u Meksiku vise nikako a u S.A.D. i Japanu vrlo lako i jeftino.
Sony je, otprilike, resio da vise ne podrzava Hi-MD tehnologiju, uprkos i dalje prisutnoj velikoj potraznji za ovim uredjajem (u svetu). Nista nisu objavili ali ponasanje je ocigledno. Hi-MD je poslednja stvar koja odrazava nekadasnji elitni kvalitet firme Sony. Posto Sony vec dugo nema odlike japanske nego americke institucije, ovo sto danas rade je zalosno slabo i jadno. Ali, takva je buducnost digitalne muzike, je l'? Korisnici DAT-a, recite da nisam u pravu :-(
Ovim uredjajem sam prvoklasno snimio jedan koncert koji sam punih 20 godina prizeljkivao da dozivim. Sto se mene tice, i da uredjaj vise nikad nista ne snimi, ne bih ga prodao ni po kakvoj ceni. Rece neki muzicar: "pamticemo vladavinu MP3 formata kao mracno doba muzike".