[ flylord @ 08.11.2004. 12:47 ] @
http://www.novell.com/linux/truth/

Citat:
Linux can deliver a lower TCO, it is arguably more secure than Windows, and the indemnification program and patents Novell offers for its open source products provide comprehensive protection for customers who wish to make the leap to Linux. We invite you to read the full reports for yourself, and see why Linux is gaining more and more fans every day.

Linux is the fastest growing operating system, used from desktops to the most demanding data centers. According to IDC reports, Linux enjoyed year-to-year growth of nearly 50% in 2003. By 2008, they estimate that 29% of all servers will run Linux, and they project a 44% compound annual growth rate in Linux desktops.

According to an Information Week survey, Linux is now the dominant manifestation of open source. Nearly 70 percent of 420 business-technology professionals surveyed already use the operating system. Three-quarters of those using Linux on some of their companies' servers chose it for its performance capabilities and reliability.

If the world were as Microsoft states, Linux would not be the world's fastest growing operating system, ISVs would not be writing to it in ever increasing numbers, partners would not be looking to sell it, and Microsoft would not have put a revenue caution related to Linux in their latest SEC filing. These, however, are the real facts.

Customers making any purchase to run a business–be it technology or other equipment– need to make decisions on an individual basis, taking into account their specific needs. This holds true for the purchase decision of Linux and OSS. In some instances, it may not make sense to implement Linux or OSS for certain parts of a business while it is a perfect fit in other areas. Just make sure you rely on all the facts to make an educated decision–not on rhetoric from vendors trying to spread FUD (fear, uncertainty, and doubt) in the marketplace.
[ sasas @ 08.11.2004. 13:09 ] @
Mene open source sve vise podseca na poslednje dane dot koma. Secate se kako su sajtovi tada bili krcati reklamama, u pokusaju da se zaradi koji dolar? Sad kad odem na poneki oss sajt, primecujem da su reklame za 'donate', 'support', 'please' sve vece :D
Osim nekoliko velikih projekata (linux, mysql i slicnih) velika vecina oss projekata je osudjena na ekonomsku propast. Kad jednom (uskoro?) vecina oss programa ne bude postojala ili ne bude besplatna, doci ce do promene odnosa cene i mogucnosti na stranu ms platforme.

ss.
[ axez @ 08.11.2004. 20:36 ] @
Citat:
sasas:
Osim nekoliko velikih projekata (linux, mysql i slicnih) velika vecina oss projekata je osudjena na ekonomsku propast. Kad jednom (uskoro?) vecina oss programa ne bude postojala ili ne bude besplatna, doci ce do promene odnosa cene i mogucnosti na stranu ms platforme.

ss.


Interesantna izjava imajuci u vidu da je OSS projekata svakim danom sve vise i vise.
Bice da je ovo vise rant neupucenog coveka nego izjava bazirana na cinjenicama i zdravorazumskom razmisljanju.
[ caiser @ 08.11.2004. 21:02 ] @
Pogotovo ako se zna da se sve vise velikih kompanija ukljucuje u razvoj OpenSource software-a.
[ flylord @ 08.11.2004. 21:18 ] @
Nekoliko OSS projekata:
OpenBSD, FreeBSD, NetBSD, Linux
PHP, Python, Perl , GCC
Emacs, Vim, Eclipse
KDE, Gnome
Mozilla, Ximian, Evolution
Tomcat, Jboss, Apache, ProFtpd, WuFtpd,
qmail, postfix, exim, sendmail
MySQL, PostgreSQL, Firebird, SleepyCat DB4
PostNuke, PhpMyAdmin, PhpNuke, PhpBB2

Evo ovo je samo nekoliko izrazito popularnih OSS programa, mrzi me da pisem jos, ali ovo definitivno nije nekoliko!
[ tdjokic @ 08.11.2004. 21:38 ] @
Da ne govorimo o onim "polu-projektima", gde se ustvari samo pakuju i sredjuju postojeci programi u nove distribucije. Najnoviji je Ubuntu, ciji je vlasnik neki siromah u poredjenju sa Bilom Gejtsom, ali je za mene i mnoge druge milioner, a ima ih jos. Ne vidim zasto bi i kako propao besplatan projekt? Covek seo i napravio iz hobija PCLinuxOS, odlicna distribucija, dosta popularna itd. Kako ce on to da "propadne"? On ima redovne prihode, ovo je uradio "levom rukom", za "jedno poslepodne" (naravno, salim se) ali je skoro tako. Neko ide na hipodrom, neko pravi PCLinuxOS u isto vreme, to je to.
[ sasas @ 08.11.2004. 21:39 ] @
Citat:
axez: Bice da je ovo vise rant neupucenog coveka nego izjava bazirana na cinjenicama i zdravorazumskom razmisljanju.


wait to see

dot kom je bio ekonomski neodrziv. jos niko nije uspeo da dokaze (bar meni) da je oss ekonomski odrziv. kao sto se iz dot kom potopa spasao recimo yahoo i amazon, tako ce se i iz ovoga spasiti, nazalost manje nego sto bih ja to zeleo, oss projekata.

ukljucivanje 'velikih kompanija' je samo dokaz (skore?) propasti oss koncepta, jer po prirodi stvari velike kompanije ne dele (skupo placeni) napredak sa nekom hipi-komunom Tek cemo da vidimo sta ulazak velikih kompanija na oss scenu znaci.

koliko od vas koji ste se ukljucili u diskusiju i tako zarko branite oss zaista daje svoj doprinos oss zajednici? koliko ste cesto napravili izmenu na sorsu linuxa? otvorili one .c i .h fajlove? primeri?

ss.
[ Palma @ 08.11.2004. 21:49 ] @
Citat:
caiser:
Pogotovo ako se zna da se sve vise velikih kompanija ukljucuje u razvoj OpenSource software-a.

Ovo je jače od mene

Poznate parole koje koriste Linux-ovci:
Code:

Zna se...
Opštepoznata činjenica...
Svi znaju...
I vrapci na granama znaju...
Svi mi znamo...


Sve vi znate i sve su to poznate činjenice! Ma nije nego, pametni ste mi vi. Ajde pošto već toliko znate kakva je ono procena od 29%. Otkud se to zna koliko će servera da bude 2008. kada je nezahvalno prognozirati i šta će biti iduće godine, a kamoli za 4 godine. Pa još prognoziraju da će na njima biti instaliran Linux. I da, većina Linux zealota je pljuvalo na isti taj IDC kad je prošle godine izneo podatak da Microsoft tehnologije imaju manji TCO od Linux-a. Tad ste tvrdili da je sve namešteno i da je IDC plaćenička firma a sada se pozivate na njihove prognoze i izveštaje.

Citat:

According to IDC reports, Linux enjoyed year-to-year growth of nearly 50% in 2003.


A kako sad ovo, zar niste još uvek zalepljeni na onih +-2% korisnika?

Citat:

Nearly 70 percent of 420 business-technology professionals surveyed already use the operating system.


E ovo mož' da bude istina, al' samo ako su anketirali radnike svoje kompanije. To je garant namešteno, takvom logikom mogu sad ja da odem u neku firmu koja je Microsoft partner, da anketiram radnike i da stavim na sajt da 100% anketiranih koristi Microsoft proizvode.


A i Flylord je malo neozbiljan što postavlja ovakve teme, koji su, po pravilu, čista reklama. Ko hoće pravu istinu o svemu tome neka skine PDF-ove sa microsoft.com sajte, sekcija Facts i sa RedHat.com, SuSe.com, Novell.com pa pročita sve to lepo i uhvati istinu koja je negde na pola puta. Pozivati se na tvrdnje samo jedne strane je najblaže rečeno neozbiljno.



[Ovu poruku je menjao dinke dana 09.11.2004. u 11:31 GMT+1]
[ flylord @ 08.11.2004. 22:30 ] @
Pretpostavljam da nikad nisi video da ja ulecem u neargumentovanu prepirku sa nekim, prema tome, pre nego mene "prozoves" budi precizniji i definisi "neozbiljnost", ne volim da iko zakljucava teme koje ja otvorim. Zasto ovako nesto nisi rekao u momentima kad neko postuje slicne stvari za Win.
Ne moguce je da neko zakljuci "istinu" na osnovu citanja ovakvih dokumenata ali je cilj ove diskusije da iznesemo nasa misljenja i iskustva a ne da prozivamo bilo koga jer to moze da izazove izrazito nezeljeni efekat.
[ degojs @ 09.11.2004. 08:10 ] @
Citat:
The company announced Monday that Novell Linux Desktop 9 will be available Friday. The release represents the combination of a number of desktop-related products that Novell gained through its acquisition of SuSE Linux and Ximian in 2003.

Novell will charge $50 per person for an "entitlement" to use the software, a deal that includes one year of updates and bug fixes.


Besplatno, nema šta :)

Doduše, ovom Novelu izgleda nije dosta što su jednom popili patos od Microsofta. Biće toga još, samo pratite. Navikli da ih biju, pa to ti je :)

Citat:
The software giant (Microsoft) said it has reached a $536 million settlement with rival Novell over legal claims between the two companies related to Novell's NetWare operating system.

As a result of the settlement, Novell said that it has agreed to withdraw from the EU's antitrust case against Microsoft.


Usput, samo vi programirajte za IBM i Novell, pametno, pametno..
[ sasas @ 09.11.2004. 08:42 ] @
Citat:
Usput, samo vi programirajte za IBM i Novell, pametno, pametno..


Ma vidis da niko i ne programira. Ja lepo pitam ko i koliko ucestvuje u OSS inicijativi, i niko da se oglasi (mozda me ignorisu sto pisem malo off-topic?). Pa da se raspitamo kako ti ljudi zive bez korporacijskog jarma
Kad god kazem nesto protiv OSS-a, izleti gomila likova koji se kunu u isti, a za koju se ispostavi ili da:
1. nisu programeri
2. nisu nikad napisali ni liniju OSS koda
3. ne placaju svoje racune (tinejdzeri i mladji od njih)

Vazno je da svi znaju sta je TCO i ROI

ss.
[ flylord @ 09.11.2004. 09:01 ] @
1) Ja se bavim programiranjem
2) Zivim od toga
3) Ne izdrazavaju me roditelji
4) Programiram pod Linuxom koristeci OSS tehnologije
5) Zaradjujem radeci pod Linuxom

Jel ovo nesto cudno!? Da li onda mene smatras kompetentim za daljnu raspravu
[ sasas @ 09.11.2004. 09:15 ] @
Citat:
flylord
4) Programiram pod Linuxom koristeci OSS tehnologije
5) Zaradjujem radeci pod Linuxom


1, 2, 3, jako pohvalno :)

Da li softver koji TI napises objavljujes pod OSS licencom? Gde mogu da ga skinem?

Koji ti je model zarade (ako je prethodni odgovor da)? Kako prolazis? Zivis iskljucivo od OSS razvoja? Mozes li mi preneti tvoja iskustva po tom pitanju?

Ima li vas jos takvih na forumu?

Inace i ja koristim OSS software (kuci), skoro sve osim windowsa je OSS. Ali moj sors nije nikome dalje na raspolaganju, iz raznih razloga (ne komercijalnih).
Ja to bar priznajem, i ne smatram se pripadnikom OSS zajednice, jer joj ne dajem doprinos. Koristiti OSS da bi pisao closed-source, i pritom se zalagati za OSS je licemerje.

ss.
[ flylord @ 09.11.2004. 09:20 ] @
Nisam nigde napisao da se bavim pisanjem OSS software-a Mada planiram da jedan program (vpopmail/qmail admin panel) dam pod GPL licencom i da ga okacim na sourceforge. Ne zaradjujem na njemu nego na usputnim uslugama, tako da mi se isplati da da gam pod OSS da bi ga eventualno jos neko razvijao
[ sasas @ 09.11.2004. 09:38 ] @
Citat:
flylord: Nisam nigde napisao da se bavim pisanjem OSS software-a


Vidim, zato te i pitam.
Pazi, krenemo u bilo kakvu raspravi lin vs. win i slicno. I onda svi linuxasi izbace ultimativni argument:
'Znam ja co'eka u njemeckoj koji je uz'o milion maraka a sve radi na linuksu'.

Ovde NIKO ocigledno ne razvija oss (a da zivi od toga).
I na win platformi 'coek iz njemecke' zaradi milione.

Da li ima neko ko ce mi izloziti svojim primerom kako je uspesan u oss razvoju. Nekoliko poruka ranije neko je doveo u pitanje moje 'zdravorazumsko razmisljanje'. Izvolite, dokazite suprotno mom razmisljanju!

Sva rasprava koja se vodi je glupa, jer ovde nema suprotstavljenih strana SVI programeri ovde rade iskljucivo closed-source, jer im nije tikva na ramenima. OSS zloupotrebljavamo maksimalno, pa ce ovaj eventualno zbog toga i propasti.

Novel, Sun i IBM mogu pricati sta hoce, to je cisto sr*nje. Svi smo presli na MS jer je ovaj bio ili bolji ili povoljniji od ovih. Njihov ulazak u OSS avanturu je samo na stetu OSS zajednice.
Da se pita SUN-a i IBM-a, jos uvek bi morali kupovati mainframe/superservere ako zelimo graficko okruzenje.
Novel? Isti onaj koji je po basnoslovnim cenama prodavao fajl server (netware)? I onda se bunio sto nam to ms daje za dz. uz WindowsForWorkgroups?

Sto se tice ne-programera, tek je to dobar fol sto se ukljucuju u raspravu o necemu sto ih se nimalo ne tice (mozemo im dati sorsa koliko hocemo, ne pravi razliku)

ss.
[ sasas @ 09.11.2004. 10:32 ] @
Nego kad sam pitao koliko se zaradi od OSSa i koji model zarade, odjednom su se svi 'aktivisti' ucutali. Zar vas to ne podseca na dot kom? Still waiting...

ss.
[ jablan @ 09.11.2004. 10:36 ] @
Citat:
sasas: Ovde NIKO ocigledno ne razvija oss (a da zivi od toga).

To je stoga što smo siromašna zemlja. Na zapadu ne moraš da radiš 10 sati dnevno 11 meseci u godini da bi preživeo, a ovde moraš. Ja da imam slobodnog vremena pisao bih open source softver, možda bih u krajnjoj liniji nešto zaradio, možda i ne bih (što i nije previše bitno, jer je u pitanju hobi). I to što ljudi ne pišu OS softver ne znači da nemaju pravo da ga brane. Pretpostavljam da ti kad odgledaš neki film imaš mišljenje o njemu i deliš ga sa drugima, bez obzira što nisi režirao niti jedan.
[ sasas @ 09.11.2004. 10:47 ] @
Upravo obrnuto. Pre bi mi trebali raditi oss, s obzirom na manji standard i nezadovoljstvo poslodavcima.

Kako mislis da svoje podatke poverim necemu sto je uradjeno iz hobija ('levom rukom' kako neko gore rece)? Da bi OSS opstao i koristio se, moras imati model kako da zaradis!

Bilo je to sveukupno moje vidjenje slicnosti oss-a i dotkoma, hope you all enjoyed it ;) Odoh sad malo da radim, pa me nece biti vise u ovoj diskusiji.

& Poredjenje sa filmovima ne stoji, jer ja kad kritikujem film ne pisem o objektivima i rasveti koju su koristili. Ovde su svi experti za TCO, ROI, &ostalo bez pravog razumevanja problematike.

ss.
[ Reljam @ 09.11.2004. 10:51 ] @
Citat:
jablan: To je stoga što smo siromašna zemlja. Na zapadu ne moraš da radiš 10 sati dnevno 11 meseci u godini da bi preživeo, a ovde moraš.
Ti tako zamisljas zapad? Ono kao sede ljudi, dobro placeni, rade 4 sata dnevno, a u slobodno vreme filozofiraju i pisu dzabe softver?

Naravno da postoje ljudi koji sede i pisu dzabe softver, ali nije to to. Oni koji zapravo sede i prave bitne kontribucije nekom projektu ima jako malo - ne znaci da ih nema, ali ne mozes njih da koristis kao reprezentativan primer. Stvar se svodi na staru pricu, da nesto u OSS ideji ne stima po programere. Zbog toga i ima tako malo profesionalnih programera koji od toga zive.
[ jablan @ 09.11.2004. 11:01 ] @
Naravno da ne zamišljam zapad na taj način (ne znam odakle ti to). Ako upotrebiš logičke operatore na moj iskaz ;) videćeš da ono što sam rekao znači da na zapadu možeš da radiš manje od 10 sati 11 meseci godišnje i da preživiš, to jest da ljudi imaju dosta sređeniji život u smislu slobodnog vremena, obezbeđene egzistencije, pravnog sistema, manje strepe od toga da neki majmuni ne dođu (ponovo) na vlast i nabave nam još poneki rat i bombardovanje ispod cene, pa to nekima od njih dozvoljava da se bave razvojem softvera bez direktne finansijske nadoknade.

Ono što ne pokušavam da kažem je da OSS treba da postane mainstream softverskog razvoja (naravno da čoveku iz kapitalističkog sistema tu nešto ne štima), samo se trudim da objasnim zašto se tako malo ljudi ovde time bavi, kao i da to nije preterano relevantno u OSS raspravama.
[ salec @ 09.11.2004. 11:07 ] @
OK, da ne tupimo vise, jasno je da je (skoro) nemoguce zaraditi od OSS istim modelom poslovanja kao za proprietary softver. Sa druge strane, sve je teze zaraditi i od njega, zbog piraterije, koja se, iako smatrana za anomaliju, ne moze zanemariti, niti se moze ugusiti. Jednostavno, kompletna digitalna tehnika je zamisljena tako da omoguci kopiranje ("regeneraciju") sadrzaja. OSS je jedan od prvih pokusaja da se pronadje nacin da se izadje na kraj sa takvim stanjem stvari, uzimajuci realnosti u obzir:

1) Ljudi ce ionako razbiti sve zastite i kopirati tvoj softver, mozes da se ljutis koliko hoces i da placas zakonodavce koliko hoces, ali cinjenica je da je sadasnji model manjkav i nesprovodiv.

2) Kad platis licencu za koriscenje softvera, ti ustvari nemas ama bas nikakve garancije (v. bilo koji EULA ili disklejmer). Dao si pare na poverenje. Ako se odlucis za OSS, uvek imas izlaz (koji ponekad moze biti veoma daleko, ali je bar otvoren).

3) Kad god negde postoji stvarna potreba, postoji i briga, to jest podrska. Ako si napisao nesto vredno i potrebno i ostao na vodecoj poziciji kao najkompetentniji za dalji razvoj i odrzavanje istog, ozbiljni korisnici kojima nesto zavisi od tvoje kreacije ce te rado podrzati, jer je to investicija u osiguranje njihovih sopstvenih poslova. Naravno da si zamenjiv! U slucaju neceg nedajboze, neko ce preuzeti dalji rad. Ali, dok god si najpozvaniji da o njemu brines, trebalo bi da si OK.

4) U OSS svetu je konkurencija mnogo zesca nego u proprietary. To sto mnogi propadaju znaci jednostavno da nisu najbolji ili dovoljno dobri ili posebni. Ali, poneko uvek ostane na vrhu ili se povremeno vraca na vrh. Nasa poslovica kaze "od stare slave se ne zivi" i "nema 'leba bez motike". Softverska i uopste industrija informacije pokusava da negira onu prvu jednostavnu istinu, a sto se tice one druge, ona u prevodu znaci da, u stacionarnom stanju (uz uravnotezujucu konkurenciju), niko nece da plati nesto sto je relativno lako postici. Svako unapredjenje produktivnosti plasira se kao oslobodjenje od teskog rada, ali ekonomija uvek vrati "radometar" u crveni deo skale, jednostavnim principom spojenih sudova. Tokom jednog istorijskog perioda, proizvodnja informacije (i programa) je smatrana za posao koji je tezak i sa manjkom potencijalne radne snage. Svedoci smo (mucnog) kraja te epohe. Uskoro ce stici glavni deo talasa jedne generacije koja ce praviti video i muzicku produkciju kao sto danasnja generacija sprema sebi hranu, sastavlja svoje konfiguracije ili ih moduje, pravi namestaj od plocastih materijala ili popravlja sitne kvarove. Navike zabave i uopste potrosnje "sadrzaja" ce se veoma promeniti. Investitorska lova ce se premestiti negde gde ce moci da proda nesto sto ce toj generaciji trebati, a mislim da informativni sadrzaj nece biti to nesto. Oni ce ga mahom sami sebi praviti, ili placati sledecem do sebe sitnu lovu da im to ucini, jer je nesto bolji u tome. Naravno, iz cele te price ispliva(va)ce stvarni talenti, mnogo brojniji ili mnogo veci nego sada poznati (Heh, jos nikad se omasovljenje neceg nije zavrsilo bez uspostavljanja nove hijerarhije najboljih). Verujem da ce oni dospevati u pricu o profijima iz tacke 3).
[ VRider @ 09.11.2004. 12:58 ] @
Citat:
Ovde NIKO ocigledno ne razvija oss (a da zivi od toga).

Ponovicu se po milioniti put. Ti, ocigledno, ne shvatas sta je OpenSource. Ne mozes da radis puno radno vreme za DZ i da zivis od toga.
Ti si programer. Radis za pare. Koristis ono sto su drugi napravili. Zaradjujes na tome. Zatreba ti neka nova mogucnost. Ti je razvijes da bi zavrsio svoj posao. Kad ga zavrsis, ti to delis sa drugima, kao sto su i drugi delili sa tobom.
Samo idiot misli da moze da se zivi programirajuci samo neke OpenSource gluposti.
A ti, vidim, trazis nekog takvog...
[ Dragi Tata @ 09.11.2004. 13:03 ] @
Citat:
OK, da ne tupimo vise, jasno je da je (skoro) nemoguce zaraditi od OSS istim modelom poslovanja kao za proprietary softver. Sa druge strane, sve je teze zaraditi i od njega, zbog piraterije, koja se, iako smatrana za anomaliju, ne moze zanemariti, niti se moze ugusiti.


Vidiš, nije baš tako. Velika većina programera živi od izrade specijalizovanih aplikacija koje se ili rade za poznatog kupca ili se razvijaju unutar firme za sopstvene potrebe. U tom slučaju postaje praktično svejedno da li se koristi zatvoreni ili otvoreni kod, jer taj kod ionako nikad ne napusti ciljnu organizaciju.

A inače, Saša je u pravu - što se tiče doprinosa OSS-u, znam da Leka nešto radi oko toga, a čini mi se i da je "okoreli M$ovac" Ivan Dimković doprineo više nego cela Linux Advocacy ekipa zajedno.
[ Ivan Dimkovic @ 09.11.2004. 13:48 ] @
Okoreli M$-ovac inace trenutno vodi razvoj proizvoda koji ima i Linux kao jednu od obaveznih target platformi - i cilj je dovodjenje state-of-the-art multimedije i na taj OS potpuno legalno i sa placenim patentnim licencama, sto GNU svakako ne moze da postigne :-)

I posle mi neko kaze da ne pomazem proliferaciju Linuxa... tja ;)
[ VRider @ 09.11.2004. 14:01 ] @
Jel ti to govoris o NeroDigital?
[ Ivan Dimkovic @ 09.11.2004. 14:05 ] @
Ne samo o NeroDigital ;)

No posto je jos rano za promociju (proizvod je jos u ranoj development fazi) - ne mogu da pricam vise, ali postovacu info na ES-u cim bude bilo vise informacija.

Inace jedan od glavnih aduta ce biti izuzetna podrska raznih HW/SW platformi.
[ VRider @ 09.11.2004. 14:09 ] @
Za nesto sto je u "ranoj development fazi" ti vec znas da ce da dovede "state-of-the-art multimediju i na taj OS". Hrabro, nema sta. U sebi mora da govoris: "O, veliki Ivane..."
[ Ivan Dimkovic @ 09.11.2004. 14:15 ] @
Pa cuj, feature set je odredjen pre razvoja ;-) Tako da se zna da je SOA ;)

Citat:

U sebi mora da govoris: "O, veliki Ivane..."


Kako si pogodio? ;)
[ salec @ 09.11.2004. 14:20 ] @
Citat:
Dragi Tata: Vidiš, nije baš tako. Velika većina programera živi od izrade specijalizovanih aplikacija koje se ili rade za poznatog kupca ili se razvijaju unutar firme za sopstvene potrebe.


Apsolutno se slazem (osim sto ne mogu da znam da li se radi o velikoj vecini programera). Placanje nekom da bi se privoleo da uradi nesto nece nikad izumreti. Moje razmatranje se odnosilo na softver "za mase" (ili bar unapred nepoznate, bezlicne, kupce) i ljude koji od njega zaradjuju. Naizgled, ogromna baza potencijalnih korisnika izgleda kao savrsena prilika... medjutim...

Citat:
Ivan Dimkovic: potpuno legalno i sa placenim patentnim licencama, sto GNU svakako ne moze da postigne :-)

... tj. dok ne istekne trajanje patentne zastite. Srecom pa niko ne zaustavlja disanje (tj. ne zivi od toga) dok ceka...
[ Ivan Dimkovic @ 09.11.2004. 14:37 ] @
Citat:

... tj. dok ne istekne trajanje patentne zastite. Srecom pa niko ne zaustavlja disanje (tj. ne zivi od toga) dok ceka...


Paa... patentna zastita je 20 god - dakle, tesko da mozes da uguras najnoviju tehnologiju u GPL ako je patentirana, tj. postoje nacini - ali svakako neko mora da plati $$$ :-)

Recimo - DVD patenti ce isteci 2014 god, ali sad je vec AVC najnovija tehnologija :)
[ axez @ 09.11.2004. 15:17 ] @
Pih, patentna prava...gluposti.
Zasto bi se uopste obazirali na to.
Ja imam prava da ako kupim DVD disk da mogu da ga gledam gde god to ja zelim pa i na Linuxu.
E sad sto ce bagra za urlice kako je to krsenje patentnih prava, mogu da me cenzurisano od strane moderatora.

Softverski patenti su najvece zlo i prepreka za slobodan razvoj softvera i inovacije.


[Ovu poruku je menjao dinke dana 09.11.2004. u 17:11 GMT+1]
[ Ivan Dimkovic @ 09.11.2004. 15:21 ] @
Tvoje misljenje je validno Axez, ali je naravno potpuno irelevantno za pitanje legalnosti celog postupka - to sto je tebe bas briga ne znaci da nije briga i neko pravno lice koje distribuira neku distribuciju ili je ugradjuje u OEM PC racunar - bas oni sto se zalis da ne ugradjuju Linux, i posle se cudis zasto nema puno takvih.

Naravno, posto si vec izjavio da ti je IT hobi a ne profesija, jasno je da te to mnogo i ne dotice, ne znam zasto bi uopste i kupovao DVD kad ga imas besplatno po P2P mrezama.

Citat:

Softverski patenti su najvece zlo i prepreka za slobodan razvoj softvera i inovacije.


Vec smo 100x rekli da se ne radi o softverskim patentima vec o sasvim validnim medjunarodnim PCT patentima, tako da... neki drugi put :)
[ axez @ 09.11.2004. 16:02 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Naravno, posto si vec izjavio da ti je IT hobi a ne profesija, jasno je da te to mnogo i ne dotice, ne znam zasto bi uopste i kupovao DVD kad ga imas besplatno po P2P mrezama.



Sta ako ja iz hobija odlucim da napisem softver koji ce reprodukovati DVD diskove i delim taj softver free ( pod GPL licencom recimo ) i meni se nakaci neki ljigavi advokat sa pretnjom da ce me oterati u bankrot ako ne platim royalty za gomilu patenata koje sam tom prilikom svesno ili nesvesno prekrsio?

To je moguc scenario.
[ Dragi Tata @ 09.11.2004. 16:05 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Okoreli M$-ovac inace trenutno vodi razvoj proizvoda koji ima i Linux kao jednu od obaveznih target platformi ...

I posle mi neko kaze da ne pomazem proliferaciju Linuxa... tja ;)


Hehehe, imali smo i mi Linux kao ciljnu platformu u vreme kad sam počeo da radim u ovoj firmi (tad smo se zvali Lernout and Hauspie Speech Products), ali se nismo najeli leba od toga.

http://linuxtoday.com/developer/1999111505604PR

Mislim da je prodato tačno 0 primeraka Linux verzije, hehehe. Sad smo lepo batalili sve osim Windoze.
[ Ivan Dimkovic @ 09.11.2004. 16:06 ] @
Pa nista, "ljigavi advokat" ce dobiti tuzbu jer si ti prekrsio zakon, a neobavestenost o zakonu te ne oslobadja krivicne odgovornosti - as simple as that.

Ne vidim nikakvu razliku izmedju toga i bilo kog drugog posla.

Mozes slobodno da naglasavas "political statement" i da se boris protiv toga, ali to ne menja situaciju ni za milimetar da je to danas u celom normalnom svetu krsenje zakona.
[ Ivan Dimkovic @ 09.11.2004. 16:13 ] @
Citat:
Dragi Tata
Hehehe, imali smo i mi Linux kao ciljnu platformu u vreme kad sam počeo da radim u ovoj firmi (tad smo se zvali Lernout and Hauspie Speech Products), ali se nismo najeli leba od toga.


Da, to jeste tricky ako je proizvod glavni revenue generator - ali nekad mogu da se smisle i druge situacije gde ima smisla nesto i davati za dzabe kako bi se povecala prodaja drugih komponenti / tehnologija.

Mislim da je port Linux i dalje dobra ideja - videcemo sta ce biti :)


[ Nedeljko @ 12.11.2004. 09:04 ] @
Neka mi oproste svi linuksaši, ali kao što je to Marfi odavno rekao

Besplatne stvari i besplatni saveti obično vrede otprilike onoliko koliko i koštaju.

Uopšte mi nisu jasni ljudi koji pored softvera i sistema koji rade, eksperimentišu i traže nešto, mada ne znaju ni šta, ni zašto.
[ flylord @ 12.11.2004. 09:23 ] @
Ocigledno nisi bas neki poznavalac trzista. To sto je nesto skupo ne znaci da je kvalitetno, tj. kvalitetnije i bolje od svoje jeftinije konkurencije. Da je tako, onda nikad nista ne bi pojeftinilo, niti bi ista bilo jeftino.
[ Nedeljko @ 12.11.2004. 18:39 ] @
Ne radi se o tome šta je jeftinije, a šta skuplje, već o tome da je Linux .DŽABE. O kvalitetu takvog softvera više nego dovoljno govori GPL. Takav softver je osuđen na razvoj "levom rukom" i od ljudi koji nisu uspeli da se probiju na neko bolje mesto, pa čekaju da im se nešto udeli. Druga bi stvar bila da je taj softver jeftin, pa da autor (ili grupa autora ili proizvođač) zarađuje na tome. Ako on ne može da ponudi dovoljno dobru tehničku podršku uz taj softver ili se nije pročuo, naravno da će taj proizvod imati nižu cenu, ili čak biti u početku besplatan, ali kako autor/grupa autora/proizvođač vremenom gradi ime i poboljšava kvalitet proizvoda i usluga, naravno da će to da prati i cena. Ukoliko se proizvod trajno daje džabe, to samo govori o tome koliko je truda uloženo u njega.
[ flylord @ 12.11.2004. 19:05 ] @
Hoces da kazes i da je Apache los? Tomcat? PHP? qmail? Mozilla? Mrzi me da nabrajam vise
[ VRider @ 12.11.2004. 19:42 ] @
Nedeljko, ako smatras da je nekvalitetan, koji ga *** koristis?
[ Nedeljko @ 12.11.2004. 19:47 ] @
Dobro, samo mi objasni zašto onda toliki svet i dalje koristi komercijalni softver i pored besplatnog. Komercijalni Windows pokreće više od 90% računara u svetu, dok besplatni Linux pokreće oko 3% računara. Najgore je kada se neko nudi džabe, a niko ga ni tako neće.
[ dinke @ 12.11.2004. 19:49 ] @
@Nedeljko
Ma da, besplatni Firefox sucks ^_^. Ajd sad iskreno, reci nam koliko si platio tu Operu koju koristis ?
[ flylord @ 12.11.2004. 19:53 ] @
Besplatni sendmail i apache pokrecu vecinu mail i web servera
Besplatni Bind pokrece vecinu DNS servera na svetu, ukljucujuci i neke root servere

I ne rece, zasto ne valja Mozilla??
Zasto ne valja PGP
Zasto ne valje OpenSSL, OpenSSH ?? MySQL, FireBird, SleepyCat DB ?
[ Dragi Tata @ 12.11.2004. 19:59 ] @
Citat:
flylord: SleepyCat DB ?


Misliš na BerkleyDB? Čudna zverka, blago rečeno.
[ flylord @ 12.11.2004. 20:07 ] @
Da mislim na tu bazu Samo nemoj da me napadas da ne valja Baza jeste dobra, ali nije idealna, i vrlo moguce (ja ne znam) da postoje bolje. Ali ova je free za nekomercijalnu upotrebu
[ Nedeljko @ 12.11.2004. 20:13 ] @
Citat:
VRider: Nedeljko, ako smatras da je nekvalitetan, koji ga *** koristis?


Otkud ti to da ga koristim?

Citat:
dinke: @Nedeljko Ajd sad iskreno, reci nam koliko si platio tu Operu koju koristis ?


Opera je vlasnički softver koji se ili plaća ili ispisuje reklame. Znači, proizvođač zarađuje na njoj.
[ degojs @ 12.11.2004. 20:14 ] @
flajko,
dosta ovih aplikacija koje si naveo su nastale iz komercijalnih, nakon što su kompanije koje su ih razvijale propale.
[ flylord @ 12.11.2004. 20:19 ] @
Apache? BIND? sendmail? OpenSSL (za ovaj nisam siguran) ?
Za mozillu si u pravu ali je sada verovatno totalno promenjen kod, za OpenSSH bas i nisi, firebird opet slicno kao mozilla...
[ Dragi Tata @ 12.11.2004. 20:21 ] @
Citat:
flylord: Da mislim na tu bazu :) Samo nemoj da me napadas da ne valja


Ne napadam te ja ništa, taman posla. Samo kažem da je BerkleyDB čudna zverka (preciznije, bila je kad sam je poslednji put koristio). Strahovito moćna u nekim stvarima i prilično fleksibilna, ali je imala neke prosto neoprostive bagove a API je bio slabo dokumentovan i neintuitivan.

Inače BerkleyDB je napravio legendarni BSD-ovac Keith Bostic. Ne znam da li je našeg porekla :)
[ flylord @ 12.11.2004. 20:36 ] @
Generalno, samo pokusavam primerima da dokazem Nedeljku da ne poznaje trziste, da to sto je nesto jeftino/besplatno ne znaci da ne valja, i da sto je nesto skupo ne znaci da je dobro. Trziste je vrlo cudna zivotinjka, i cesto se probiju bas jefini proizvodi (i da se razumemo Apache nije besplatan, treba neko i da ga namesti, odrzava...). Bez obzira sto je i Degojs u pravu (zavisi kako i sta se posmatra), ipak ono sto sam naveo su sve free aplikacije (sem u nekim spec slucajevima) i sve su jako dobre i kvalitetne.
A Nedeljko uporno pokusava da to negira i imam utisak da to radi samo radi negiranja i da bi pokusao nekog da iznervira. Ali ajde, nije bitno ...
[ dinke @ 12.11.2004. 20:44 ] @
Kad ste vec kod Open Source baza, zaboravili ste PostgreSQL :) Kompletan .ORG registar za smeštanje podataka koristi PostgreSQL

Vidi http://www.computerworld.com.au/index.php?id=760310963





[ flylord @ 12.11.2004. 20:45 ] @
Setio sam se jos jednog free programa: Putty . Najbolji terminal emulator za Win koji sam ikada video
Poz
[ degojs @ 12.11.2004. 21:02 ] @
Ma dobro, ozbiljno, ja isto mislim da Nedeljko nije u pravu. Cena je tu faktor koji ne treba da bude argument da li je nešto kvalitetno ili ne, već sama upotrebna vrednost proizvoda. Šta te briga za cenu ako ti radi sve što ti je potrebno?

Nevezano za Linux vs Windows, dobar primer bi bili i WinAmp, Zone Alarm Free firewall i gomila drugih aplikacija.

Sam Microsoft daje dosta stvari besplatno (MSDE - baza podataka, kompajleri, itd). Naravno da verzije sa cenom imaju neke prednosti, ali opet daleko od toga da su ove besplatne stvari bezvredne.
[ Nedeljko @ 12.11.2004. 21:24 ] @
Ma zezam se. Izvinjavam se ako sam nekoga iznervirao ili naveo da pomisli da mi je to cilj. Hteo sam samo da vidim koliko će vremena proći dok se neko ne seti da pročita ime operativnog sistema sa koga sam slao postove. Međutim, iznenađen sam činjenicom da je dinke "provalio" koji internet čitač koristim. Voleo bih da mi pošalje privatnu poruku ili e-mail o tome kako je to uspeo.
[ dinke @ 12.11.2004. 21:43 ] @
Hehe, ajde priznaj da si pomislio da sam ti upao na kompjuter ;))

Nema potrebe da šaljem pp, možemo i javno. Pored ovih podataka sa leve strane o OS-u koje ti vidiš, ja kao moderator foruma vidim i tzv. user agent browsera kojim pristupaš.

User agent tvog browsera je:

"mozilla/4.0 (compatible; msie 6.0; x11; linux i686) opera 7.54 [en]"

što je "potpis" Opere za Linux.

Speaking of the devil (što bi rekli ovi srbi iz Čikaga ;) ovaj potpis može da se lažira na razne načine i to vrlo lagano, pa bi možda trebali da proveravamo agent i iz JS-a (ovo je za Gojka) :)
[ VRider @ 13.11.2004. 10:45 ] @
Nedeljko, pobogu, pitao sam te jos sredinom prosle strane sto koristis linux (http://www.elitesecurity.org/poruka/493210). Nisi valjda mislio da sam vidovit?
[ Nedeljko @ 13.11.2004. 15:48 ] @
Ma, video sam da si prvi primetio, ali sam hteo da vidim kada će drugi uvideti. recimo, flylord kao da nije razumeo iz vaših postova. Prestao sam kada je ispalo da idem ljudima na nerve.
[ flylord @ 13.11.2004. 15:57 ] @
FlyLord zna mnogo vise nego sto izgleda i sto ti mislis. A i FlyLord je moderator pa zna sta sve moze da se vidi a sto sve moze da se lazira od podataka. A sto je najbitnije, niko nije poceo da se nervira, pogotovo ne ja, ali razmisli o svom ponasanju, niko ne voli ljude koji namerno pokusavaju da nekog izazivaju.
[ degojs @ 13.11.2004. 22:35 ] @
Citat:
FlyLord zna mnogo vise nego sto izgleda i sto ti mislis.


Pametan mali.

:)
[ Dragi Tata @ 13.11.2004. 23:35 ] @
Citat:
flylord: A i FlyLord je moderator


Narodna vlas', takoreći. Samo ti to ništa ne vredi u ovom forumu. Ovde je dinke bog i batina :)
[ Nedeljko @ 14.11.2004. 10:04 ] @
Citat:
sasas: Mene open source sve vise podseca na poslednje dane dot koma.


A mene ponašanje velikih proizvođača softvera sve više podseća na predapokaliptično ponašanje. Ne smislim da će propasti, ali se ponašaju kao da hoće. Tu i tamo gledaju kako da ućare koji dolar.
Nekada si brate bogao, ako ne kod nas ono bar u inostranstvu, da uđeš u radnju i kupiš softver. Danas oni više ne prodaju svoje proizvode, već ih samo iznajmljuju.

Kada je softverska industrija cvetala, korisnici su nalazili interes u prelaženju na novu verziju softvera jer su videli da im ona nudi neke nove mogućnosti koje im olakšavaju i unapređuju rad. Danas proizvođači softvera često ugrađuju u novije verzije razne kerefeke koje skoro nikome ne trebaju, i za koje najveći broj korisnika i ne zna. Stoga ne znaju više kako drugačije da motivišu korisnike za kupovinom novih verzija, pa im vremenski ograničavaju licencu za upotrebu softvera.
[ Aleksandar Marković @ 16.11.2004. 14:55 ] @
Security Report: Windows vs Linux


http://www.theregister.co.uk/s...urity_report_windows_vs_linux/