[ kiborg21 @ 10.11.2004. 01:10 ] @
LAN PROBLEM
Ovo je verovatno glupo pitanje, ali ceo dan sam izgubio na njemu, pa je bolje da pitam...Dakle, u zgradi nas 12 se umrezilo,12 spratova, switch je na 13-om spratu kod lift kucice, u dobro izolovanoj kutiji,itd...(bez servera) Danas sam podesavao TCP/IP kod nas 4-orice, i samo kod jednog komsije,ima problema: Koja je pravilna procedura-za podeshavanje sherovanja, IP adresa, kojim redosledom, itd?
Ja sam radio sledece:
-Prvo -My Computer/Properties/Computer Name/Network ID/...next,next itd...(WORKGROUP-MSHOME)
-Drugo- U My Network Places: Set up a home or small office network/.../other/This computer belongs to a network that does not have an internet connection/IME/WORKGROUP-MSHOME
-Trece- dodelio IP adrese u Control Panelu, npr kod mene sam stavio: 169.254.73.43(a kod dvojice komsija, 44,45)
Nisam podesavao domen-da li treba?(kablovi su naravno pin-to-pin)
A kod Saleta, prvog komsije sam izgubio bar 3 sata, oko podesavanja i nishta:-( U jednom trenutku je i proradila mreza,video je moje podatke koje sam sherovao, kopirao neke pesme, ali je video duplirano njegove sherovane foldere, npr, Ime kompa je bilo Sale,pa Sale1, pa Kuca, i sve to zajedno je bilo u My Network Places, pa smo obrisali sve, da odradimo iz pocetka,al' q... posle nema shanse da namestimo. A kod drugog komsije odma sve iz prve, odma je pustio film da gleda sa mog harda...
Dakle,neka sitnica je...pomagajte...(ako je bitno svi imamo Xp SP1)
A,da video sam ranije u nekoj lokalnoj mrezi, da se dopisuju kucanjem neke komande u start/RUN pa onda kucaju ...Kako to ide. I jel ima neki koristan program za pretragu,kopiranje,itd na LAN-u?
[ Milan Andjelkovic @ 10.11.2004. 01:19 ] @
Uh... ajd' polako i ukratko.

Moj najiskreniji savet bi ti bio da pronađeš malo štiva i informišeš se. Vidim da imaš otprilike predstavu šta hoćeš da uradiš i kako to da izvedeš, ali to 'otprilike' ume da bude veliki problem.

Ukratko, ne treba ti domen ako će mreža da bude radna grupa (uzajamno isključive opcije). Nisi uopšte pomenuo (sub)net mask - treba da bude isti na svim računarima (255.255.255.0). IP adrese setuješ ručno na svim računarima.
Više 'istih' foldera si dobijao verovatno zato što si napravio više šerova za isti folder.
itd...

Pravo rešenje bi bilo da se malo više informišeš, verovatno bi ti bile dovoljne i starije teme u ovom forumu. Koristi pretragu, ili redom traži naslove koji ti izgledaju zanimljivi.

pozdrav

btw. moguće da XP ima neko ograničenje po broju komp-ova u mreži, ne sećam se baš najbolje... Neka me neko dopuni ovde.
[ Vic @ 10.11.2004. 06:31 ] @
Ne verujem da je ogranicenje do XP-a. Ja sam umrezio 20 masina sa XP-om preko workgroup-a i sve radi ok.
[ Mihailo @ 10.11.2004. 10:09 ] @
Verovatno si sve dobro uradio, al si se negde za*ebo :)

Ukratko:

1) svi comp. da imaju isti workgroup (zaboravi na domene u tvom scenariju)
2) svi comp. imaju drugačije ime i IP
3) svi comp. imaju TCP/IP, client for ms networks i file and print sharing
5) bolje koristi 192.168.0.x adrese

za dokucavanje možeš da koristiš net send, pogledaj help za detalje.
[ AleksandarS @ 11.11.2004. 12:33 ] @
Citat:
Milan Andjelkovic
btw. moguće da XP ima neko ograničenje po broju komp-ova u mreži, ne sećam se baš najbolje... Neka me neko dopuni ovde.


Nema ogranicenja po broju kompova u mrezi... verovatno si mislio na ogranicenje od max 10 istovremenih konekcija po sherovanom folderu.
[ broker @ 11.11.2004. 23:06 ] @
Nekada se desi da iako je sve naizgled dobro podeseno, stvar ne radi.
Obicno pomaze da se deinstaliraju svi mrezni protokoli i postave ponovo.