[ walper @ 10.11.2004. 22:18 ] @
Racunar koji sada imam uzeo sam prije 3 godine, i tada sam znao dosta o komponentama, ali sada bas i ne pa Vas milim da mi pomognete , posto mislim uzimati novi

1. MB asus ili abit ( znaci nepitam koja je bolja , nego ako se odlucim za neku od njih, na sta da pazim ili koji model od asusa je los , i koji je los od abita, agp, sata , itd
2. AMD ili INTEL (koji model je los od amd , a koji od intela - "tipa jezgra ,grijanje , stabilnost''. Mislio sam uzeti Atlona XP3000+ ili 3200+, ili pentijum 3.0 GHz nisam jos odlucio .
3. memorija- koji je proizvodjac los , sta da izbjegavam, koja pase uz odredjenu plocu, Vasa iskustva
4. graficku - koja je losa?( tipa 9200se), sta je sada aktuelno i pokazalo se dobrim
5.HDD - koji se kvari i pravi probleme
6. CD rom ili dvd ili combo , koji su losi od kojih da bjezim
7. monitor ???

Racunar mi treba za sve vrste aplikacija , igrica itd, posto uzimam sad i onda ko zna kad ponovo, hocu da je dobar na svim poljima .
Zato vas molim da mi kazete koje su komponente lose da bjezim od njih i sa kojima ste se susretali i bili zadovoljni
[ sasa022 @ 11.11.2004. 00:13 ] @
Tema se ponavlja vec mnogo puta,ali ajde....

Sve zavisi od para...
Ako moras da uzmes jeftiniju varijantu onda kupi jedan od AMD XP 2400+
do AMD XP 2800+ procesora i plocu iz Epox RDA serije ili ABIT NF7.
( AMD Sempron nemoj,po meni za te pare je bolji Celeron D i neka Asus ploca sa
Intel cipsetom ).Kod Asusa izbegavaj -X modele.
Ako imas novaca onda je AMD Athlon64 3200+ logican izbor...
Graficka ATI 9550 ( ekonomska klasa ),jace i skuplje ATI 9600Pro,FX5700,
ATI 9800,FX5900.Izbegavaj SE modele kod ATI-ja i LE kod nVidia kartica.
HDD.... Manje vise svi su isti,ima dobrih,a i losih serija.
Monitor... Opet isto... U ekonomik klasi su nijanse u pitanju.
Kod HDD je najzastupljeniji Maxtor,kod monitora Samsung.I kod jednih i kod
drugih ima dobrih i losih serija,pa su takva i iskustva.
CD-DVD - ako imas para kupi DVD rezac ( Pioneer 108D ili LG G???? DualLayer ).
U suprotnom CD rezac i DVD citac.I ovde su iskustva razlicita.... Ja bi uzeo LG.
Uzmi i dobro napajanje....
[ dobermandg @ 11.11.2004. 00:55 ] @
zasto ne valjaju ASUSove poloce sa X oznakom (stvarno me interesuje)

Ali i da prokomentarisem dvije:

Ja imam
MB:ASUS A7N8X-X
GC: ASUS Ati radeon 9200 SE
I stvarno nemam ni jednu zamjerku s`obzirom na cijenu , cak sto vise rade evo vec godinu dana bez 1 greske !!!
[ sasa022 @ 11.11.2004. 01:38 ] @
@dobermandg

To su "osakaceni" modeli.
Konkretno kod kartica SE ili LE su serije sa najslabijim performansama.
Kod Asus ploca neki od modela -x su cesto pravili probleme.

Uglavnom potrazi po forumu bilo je dosta price o ovome da ne ispadne da ja
previse pametujem....
[ lancia88 @ 11.11.2004. 09:24 ] @
Pozdrav,
dobro pise Sasa, ovo jesu osakaceni modeli ali treba znati kako dolazi do "sakacenja". Koliko se ja secam, prvo javnosti poznato veliko "sakacenje" se dogodilo u razvoju BX cipa za PII/PIII generaciju. Proizvodjac je implementirao pretpostavljene instrukcije u taj cip onako kako ih je razvojni tim predvideo u svom projektovanju buduceg cipa. Vreme je pokazalo dve stvari: da se sve te instrukcije ne koriste u praksi i da je cip preskup i konkurencija ga pocinje marginalizovati u globalnim razmerama bas na polju cene. Pristupilo se "sakacenju" cipa tako sto je novi cip ZX imao u sebi samo instrukcije koje su realno i koristene u praksi a za onaj odstranjeni visak se vise nije placalo autorima i time se postigla niza cena. U realnom radu, tesko se mogla primetiti razlika. Nastavljajuci ovakvim nacinom razmisljanja, dosli smo i do verzija ploca koje imaju u sebi minimum instrukcija za dobro funkcionisanje i onih za zahtevnije korisnike koji su spremni platiti i vise od obicne potpuno funkcionalne office masine. To bi mozda bio odgovor zasto ste obojica u pravu, dakle, osakacenost ne znaci nuzno i nesto lose ili nefunkcionalno, u savremenoj misli u ravoju HW-a postoje samo donji limiti funkcionalnosti u trazenju balansa performanse/cena.
pozdrav
[ mitar1982 @ 11.11.2004. 09:37 ] @
@Lancia

Sad si me zbunio. Ovde čovek priča o "osakaćenom" Radeonu 9200se, a ne o ASUSu. Što se tiče čipseta, ASUSi serije -X, imaju sasvim regularan čipset, ali dosta ljudi na forumu priča o problemima sa serijom -X. Ja imam A7V8X-X, i nisam primetio nikakve probleme u radu. Nisam siguran za A7N8X-X, ali mislim da ta ploča ne podržava dual-channel.
Radeon 9200se stvarno ima daleko slabije performase od standardnog 9200, mada i standardan 9200 nije za igranje....
A koliko mene sećanje služi prvi modeli ploča sa "osakaćenim" čipesetom su imali intelov VX pro, TX pro čipset, kao jeftiniju varijantu standardnih VX i TX čipseta.
[ lancia88 @ 11.11.2004. 10:30 ] @
Pozdrav,
cime sam Te zbunio?
Citat:
dobermandg: zasto ne valjaju ASUSove poloce sa X oznakom (stvarno me interesuje)


Mitre,
On navodi i karticu ali Sasa22 mu odgovara da je rec o osakacenim modelima i ogradjuje se jer je prethodno napisano i da obe stvari rade dobro i skladno oko godinu dana. Ja sam iskljucivo napisao kako dolazi do pojma osakacenost i da on ne mora da znaci da je rec o necem losem vec o smanjenju broja instrukcija u funkciji snizavanja cene. U svrhu tog pojasnjenja sam i opisao malo istorijat kako se doslo do takve prakse u proizvodnji HW-a, a to je upravo analogno Tvojim iskustvima sa X verzijom plove- radi kako treba.
Ova Tvoja secanja na cipsetove zahtevaju malo revizije: rec je o pojmovima koji su i imali marketinsku svrhu zbunjivanja kupaca kao sada u Tvom primeru. Naime, od svih PI cipsetova, najbolji (i zadnji Intelov) upravo TX cipset, ostali su prethodnica i nisu osakacivani vec su deo evolucionog razvoja. Prelaskom na LX za PII tehnologiju, ostali proizvodjaci baziraju svoje pandame (Intel je zastitio ime Pentium) na upravo TX platformi koja je ostala i dalje skupa. Skupoca diktira razvoj cipsetova ostalih proizvodjaca koji ga iz marketinskih razloga ne naglasavaju svojim nazivima vec citavu ploci nazivaju TXPro (I, II i III ako se dobro secam kasnije xcell2000), slicna je i situacija sa VXPro verzijama. Treba naglasiti da je TXProII i III tehnologija vezana za PII procesore, prakticna ful integrisana ploca za at/atx podrskom, socket370/slot1 izborom itd ali bez AGP-a sto joj je i donelo pomalo neslavan kraj. Moguce je da je i Tebe zbunilo ovo sto sam sada napisao, uostalom, u startu je i bilo predvidjeno da zbuni jer proizvodjac uopste i nije bio Intel.
ppozdrav
[ mitar1982 @ 11.11.2004. 17:17 ] @
Citat:
mitar1982:
Sad si me zbunio. Ovde čovek priča o "osakaćenom" Radeonu 9200se, a ne o ASUSu.


Nisam video da je i grafička asus, mislio sam na ploču. Odgovor saše 022 se odnosio na grafičku, ne na ploču (bar sam ja tako razumeo odgovor, da je grafička sa "osakaćenim" čipsetom, a ploča jednostavno - loša)

Citat:
sasa022
To su "osakaceni" modeli.
Konkretno kod kartica SE ili LE su serije sa najslabijim performansama.
Kod Asus ploca neki od modela -x su cesto pravili probleme.


Nadam se da smo se sad razumeli, o onim VX, TX, BX... ćemo drugi put, vidim da se dobro razumeš, ali nije za ovu temu. ;)

Pozdrav!
[ sasa022 @ 11.11.2004. 18:57 ] @
Da ne ostanem nedorecen... Mislio sam i na ploce i na kartice,
a lancia88 u delu odgovora sve objasnjava....

Citat:
Ja sam iskljucivo napisao kako dolazi do pojma osakacenost i da on ne mora da znaci da je rec o necem losem vec o smanjenju broja instrukcija u funkciji snizavanja cene.


Znaci i ploce i kartice uglavnom sasvim OK rade,ali nemaju performanse standardnih ili Pro modela.
Sto se konkretno tice ASUS A7N8X-X znam coveka kome oko godinu dana sve funkcionise bez greske,ali smatram da su za cenu te ploce mnogo bolji izbor navedene Epox ili Abit ploca.

ZABORAVILI ste vase predloge...
[ StORM48 @ 11.11.2004. 20:19 ] @
Moj predlog "za bežanje" je Maxtor. Prosto mi se smuči kad čujem to ime, a veruj mi - s razlogom.

S ostalim se uglavnom slažem, osim za LG optiku.

Pozdrav
[ vindic8or @ 11.11.2004. 20:36 ] @
Citat:
1. MB asus ili abit ( znaci nepitam koja je bolja , nego ako se odlucim za neku od njih, na sta da pazim ili koji model od asusa je los , i koji je los od abita, agp, sata , itd


asus. p4p800dl. ili eventualno intel d865perl rock lake. dobre ploce. za abit ne bih znao da ti kazem, cuo sam da IC7 model radi sjajno, a imam losa iskustva sa IS7-E2 i savetovao bih ti da je izbegavas ako vec krenes na abit (mada ti toplo preporucujem asus ili intel pre abita).

Citat:
2. AMD ili INTEL (koji model je los od amd , a koji od intela - "tipa jezgra ,grijanje , stabilnost''. Mislio sam uzeti Atlona XP3000+ ili 3200+, ili pentijum 3.0 GHz nisam jos odlucio .


intel! P4 3.0 socket 478 verzija, sa 1MB l2 kesha (prescott jezgro).

Citat:
3. memorija- koji je proizvodjac los , sta da izbjegavam, koja pase uz odredjenu plocu, Vasa iskustva


ima ih mnogo (za izbegavanje). uzmi kingston VR (value ram) 2*256MB ili 2*512MB, koliko vec para imas.

Citat:
4. graficku - koja je losa?( tipa 9200se), sta je sada aktuelno i pokazalo se dobrim


posto hoces da se igras, uzmi minimum ATI 9600XT. preporucujem asusovu karticu sa ovim cipom.

Citat:
5.HDD - koji se kvari i pravi probleme


zbog vece gomile pokvarenih maxtora (serije 8+ i 9+) bih ti preporucio Western Digital. istina na nasem trzistu je maxtor mnogo vise i zastupljen (od svih ostalih), tako da je i to doprinelo da svi vidimo toliko izrabljenih hardova, mada overall imam utisak da su WD diskovi trenutno pouzdaniji. Uzmi disk na 7200rpm sa 8MB cache, 160GB, 200GB ili 250GB.


Citat:
6. CD rom ili dvd ili combo , koji su losi od kojih da bjezim


DVDRW i gotova prica :) uzmi pioneer 108.

Citat:
7. monitor ???


nisi napisao da li hoces tft ili crt monitor, sto je znacajno zbog cene. moja preporuka je samsung 959nf, 19" crt monitor sa sony trinitron katodnom cevi, 1280*1024@100Hz je rezolucija koju ja vozim, odlicna slika (it's sony:). cena mu je smesna, manja od loseg 15" tft monitora.
[ neks @ 11.11.2004. 22:42 ] @
Imam plocu Assus A7N8X-X (nforce2 chip set) i do sada nijesam imao problema.Ovo ''osakacen" ja bio preveo kao siromasna,znaci osnovna varijanta, a ne kao losiji kvalitet,za razliku od DeLuxe,koja nesto vise kosta,a ima vise opcija.
Naravno ta ploca ima drugaciji sjeverni i juzni most,audio cip ...itd
Procita sam dosta testova i nigdje nijesam moga nac da za karticu pise da je losa.
Naprotiv ona je do skora bila najoptimalniji izbor,a glavna osobina joj je stabilnost.
ATI jeve kartice sa SE sufiksom su najlosija varijanta.
[ Vill @ 13.11.2004. 10:33 ] @
Stvarno te Asus ploce su odlicne, jeste da imaju mrezu koja cesto sluzi
nicemu, ali lepo rade, sve je u nacinu upotrebe
[ neks @ 13.11.2004. 22:10 ] @
Imate na poslu mrezu-sa koje skidate dosta brzo .Da ne bi svako malo vrsilil ''transplataciju ''HDD kucnog ili poslovnog racunara,kako bi prebacio podatke onda ova ploca pruza mogucnost da sa lakocom umrezis svoj racunar u korporacijsku mrezu i prebacujes podatke na vlastiti racunar,umjesto da kupujes mreznu karticu koja ti nije potrebna u kucnoj varijanti.
[ vindic8or @ 15.11.2004. 22:22 ] @
Vill, na koju ASUSovu plocu mislis?

sve koje sam ja koristio imaju sasvim korektne network chipove, i fasteth i glan. uglavnom su broadcom chipovi, sto je bolja opcija od realteka.
npr, 3com takodje koristi broadcom chipove u svojim mainstream serijama.