[ BIG FOOT @ 11.11.2004. 07:38 ] @
da li Win95 na 486+modem mogu da koristim za net?
Koliko najvise hard disk memorije moze da se nabaci na takvu masinu(500MB,1GB ili vise...)
[ BytEfLUSh @ 11.11.2004. 08:01 ] @
Ehm... Naravno da možeš... Čak i 386-ica sa Win311 i Hercules monitorom može na net, a verovatno i još slabije mašine...

Ja sam na 486-ici imao disk od 8 giga, a mislim da je 8.4 limit...
[ lancia88 @ 11.11.2004. 09:15 ] @
Pozdrav,
samo da dopunimo prethodni odgovor: nije izvodljivo na svim 486 plocama stavljati tolike diskove, uglavnom se tu radi o boljim, najmladjim modelima. Ta generacija racunara prosla je tri osnovne faze kada je verzijama sx i dx evoluirala iz 386 generacije i posle pojave Pentiuma kada su se pojavljivali i druga (tadasnja) dva proizvodjaca AMD i Cyrix sa svojim pandamima u varijanti 5x86 koji su po brzini trebali parirati Pentiumskoj tehnologiji sto, naravno, nije uspelo. Ipak, ploce iz te najkasnije razvojne faze su bile spremne za tolike diskove, prethodne verzije (narocito u VLB standardima) nisu imale takve mogucnosti. Nemam bas predstavu da li su se kakva flashovanja Bios-a tada radila u cilju poboljsavanja performansi ploca, moja iskustva sa flashovanjem datiraju tek iz doba P II u vreme kada je cuveni CIH virus harao i izazivao potrebu za time.
pozdrav
[ BytEfLUSh @ 11.11.2004. 09:24 ] @
Hm ja sam imao VLB ploču i radio je disk od 8gb na njoj...
Mada, verovatno starije VLB ploče ne podržavaju tolike diskove...
[ lancia88 @ 11.11.2004. 10:40 ] @
Pozdrav,
da, bilo ih je zato sam i naglasio narocito a ne iskljucivo kod VLB varijanti. Ono, tesko mi je i setiti se svega toga ali ponesto je i ostalo u memoriji
pozdrav
[ Davor Vlajkovic @ 11.11.2004. 18:52 ] @
Citat:
BIG FOOT: da li Win95 na 486+modem mogu da koristim za net?
Koliko najvise hard disk memorije moze da se nabaci na takvu masinu(500MB,1GB ili vise...)

Citat:
lancia88: Pozdrav,
samo da dopunimo prethodni odgovor: nije izvodljivo na svim 486 plocama stavljati tolike diskove, uglavnom se tu radi o boljim, najmladjim modelima. Ta generacija racunara prosla je tri osnovne faze kada je verzijama sx i dx evoluirala iz 386 generacije i posle pojave Pentiuma kada su se pojavljivali i druga (tadasnja) dva proizvodjaca AMD i Cyrix sa svojim pandamima u varijanti 5x86 koji su po brzini trebali parirati Pentiumskoj tehnologiji sto, naravno, nije uspelo. Ipak, ploce iz te najkasnije razvojne faze su bile spremne za tolike diskove, prethodne verzije (narocito u VLB standardima) nisu imale takve mogucnosti. Nemam bas predstavu da li su se kakva flashovanja Bios-a tada radila u cilju poboljsavanja performansi ploca, moja iskustva sa flashovanjem datiraju tek iz doba P II u vreme kada je cuveni CIH virus harao i izazivao potrebu za time.
pozdrav

Cyrix 486DX4 100MHz, 32MB RAM, 3.2GB, Grafika 1MB i externi 33600 modem. Sve to pod Windowsom 95/97. Moja prva masina, dusu sam joj vadio Office 2000, CorelDRAW 9, Photoshop 5, AutoCAD... eh kad se samo setim... Izuzetno stabilna masina, radila je 2 godine bez ikakvih problema. Net je sljakao ali kilavo jer sam se kacio preko dvojnika.

[Ovu poruku je menjao DaxxBGD dana 11.11.2004. u 20:02 GMT+1]
[ sasa022 @ 11.11.2004. 19:02 ] @
@BIG FOOT

Moze i to odlicno da se surfuje sa 486-icom.Ja sam imao "masinu" na 66MHz,16MB RAM,HDD 170MB i modem 14.4k i radilo je OK.
Koliko mozes da prosirujes resurse zavisi od ploce...
Modem jedino mora biti HARDVERSKI.Licno jos uvek cuvam 2 Rockwell-a 33.6.
Prosto da neverujes kako rade na tim starim masinama.
Od web browser-a preporucujem Operu
[ Davor Vlajkovic @ 11.11.2004. 19:10 ] @
Rockwell je cinio cuda. Potpuno se slazem, modem mora da bude hardverski ako hoces pristojnu brzinu jer je to ipak veliko opterecenje za 486.
[ BytEfLUSh @ 11.11.2004. 19:27 ] @
Ma dobro, ja sam imao 386/25MHz, 40MB HDD, Hercules grafiku, Zoltrix 14400 modem i radilo je to dosta dugo...
[ lahor @ 12.11.2004. 21:52 ] @
decki su u pravu , ja sam imao sve te verzije i jos neke nenabrojane i to nekih stotinjak...
zavisno od naziva dx dx2 ili sx itd itd, mozes cak i w98 se da poguras na 486.
oni stariji modemi 14400 ce se cesto pronaci samim detektovanjem..jedino ti grafika na tom eksploreru nece biti zavidna , stagod da podjes otvoriti , upozoravat ce te.
rockwell je ok , lak je za instalaciju , pogotovo kad imas sistem koji ne poznaje skoro bas nista..
ako ces da mircas , moze proci
[ BytEfLUSh @ 12.11.2004. 22:30 ] @
Win98 definitivno može na 486, ali je najbolje iskoristiti 98Lite program koji uklanja razne gluposti iz instalacije 98-ice... Pored toga, za normalnu instalaciju 98-ice ti treba 16 (ili 24, nisam siguran) MB RAM-a, a 98Lite radi i uz 8, pa čak i 4MB.

Citat:
lahor: jedino ti grafika na tom eksploreru nece biti zavidna , stagod da podjes otvoriti , upozoravat ce te.


Ne kontam šta hoćeš da kažeš?
IE radi čak i na 386-ici, ali naravno da neće koristiti IE - za 386/486 sisteme preporučujem Operu 3.0/5.0 (a možda i novije rade?).

Citat:
rockwell je ok , lak je za instalaciju , pogotovo kad imas sistem koji ne poznaje skoro bas nista..


Pa svaki hardverski modem je lak za instalaciju...

Citat:
ako ces da mircas , moze proci


Ma može i IRC, i web, mail, news.......
[ lahor @ 12.11.2004. 22:39 ] @
govorite covjeku o teoretskim stvarima , ja mu pricam o realnosti...
za w98 je dovoljan disk od 320 mb, za 100mhz mu treba 16 mb (da mu ne bi zakocilo pri prvom dizanju) , a ako naleti na conexanta jeftino i odleti kuci sav sretan da ga ubaci, osjedit ce preko noci...
mozda covjek ima 486 icu od 40 mhz. ko zna?
[ BytEfLUSh @ 12.11.2004. 22:53 ] @
Pojasni malo na šta misliš kad kažeš "teoretske stvari"?
[ lahor @ 13.11.2004. 08:21 ] @
o tome da, recimo, moze ubaciti hdd od 8 gb u komp...moze on kupiti i p1 , ili p4 , al ga ne kupuje..
to je isto da u forda iz 1920-te ubacimo sistem za navigaciju..neprirodno
standardna 486-ica je do 1gb, u vrh glave 16 mb, w95, modem 33600, zvucna neka ISA, igrica doom,duke noukem i cd rom od 4 x..
sve ostalo bi, po prirodi stvari, trebalo da bude ubaceno u naredne generacije..
doduse, eno, u jednom dijelu mog stana, slozeno stoji nekoliko ploca s procesorima i mine me zelja, jer je tad bilo posla oko racunara. . za ove uslove bili su preslozeni i kad se pojavi greska , e tu je trebalo znanje..
sa ovim ces se sigurno sloziti.. danasnji racunari , vecinom sve odrade za tebe.onda je bilo, dok instaliras cd rom preznojis se, a jos ako je scsi ..aman.
il krenes dizati w95 preko disketa , a potrefi se neka neispravna..
[ BytEfLUSh @ 13.11.2004. 08:39 ] @
Hard sam rekao koji sam ja imao..... I kasnije sam potvrdio ono što si ti rekao - da ne mogu sve 486-ice do 8 giga...
Ono "do 1 giga".... Hmm.... OK, ako tako hoće, ali za malo veće pare će dobiti mnogo veći kapacitet, a nije mu teško prethodno isprobati. Pa ja sam na 386-ici imao 1 giga...
16MB? OK... Win95 je uglavnom dovoljan, mada ona mašina na koju sam ja instalirao 98Lite je imala USB ISDN, a svi znamo priču oko 95-ice i ISDN-a.... To sam čisto ovako uzgred, informativno napomenuo, ni ja mu ne savetujem da stavi Win98 na tu mašinu...
E sad CD 4x? U čemu je poenta? Ista je priča kao i za HDD...

I sad moj omiljeni deo:

Citat:
lahor: doduse, eno, u jednom dijelu mog stana, slozeno stoji nekoliko ploca s procesorima i mine me zelja, jer je tad bilo posla oko racunara. . za ove uslove bili su preslozeni i kad se pojavi greska , e tu je trebalo znanje..
sa ovim ces se sigurno sloziti.. danasnji racunari , vecinom sve odrade za tebe.onda je bilo, dok instaliras cd rom preznojis se, a jos ako je scsi ..aman.
il krenes dizati w95 preko disketa , a potrefi se neka neispravna..


TAKO JE! Sećam se tih dana...... Auu šta sam ja pokušavao sve da radim.... Imao Win3.11 na 386-ici sa Hercules-om i skroz sam se popalio na Win95.... Neke aplikacije za Win95 sam i naterao da prorade, ali je ipak vrhunac svega bio kad sam instalirao Win95 nakon što sam uzeo VGA Monitor...... 386SX/25, 4MB RAM.... Ustvari, vrhunac je bio kad sam tu 386-icu sa Herculesom i Win311 nakačio na net preko 14400 modema...... Niko mi nije verovao dok nije sam video :)
A još pre toga se sećam diska od 40MB.... NC instaliran, i pomoću njega tražim fajlove od makar par KB koji mi ne trebaju da oslobodim mesta :)

Ehm.... Uhvatila me nostalgija, raspričao sam se, uglavnom...... Bili su to lepi dani!
[ lahor @ 13.11.2004. 08:50 ] @
ma ja tih diskova imam jos po kuci...potkrovlje mi je puno starih kucista, zao mi baciti... mislim da imam cak i jednu 286icu i to ispravnu...doduse, nabaci sistem ejvala ti.il kad ti ode baterija , pa fino lemilicu u ruke i lemi...
sjecam se mog corela na 386 ici. ukljucis i cekas deset minuta da se otvori , heheh. al mi ko mi, sve hocemo da imamo na kompu.
samo, mogu ti reci , da su drasticne razlike bile izmedju 386 na 25 i iste 386 na 40 mhz... sad to vise ne mozes osjetiti...
ubaci xp na p2 400mhz 128mb i na nopvi, nikakve razlike ispocetka...pogotovo ako je 400 recimo simensova...
[ BIG FOOT @ 13.11.2004. 20:11 ] @
>
Da li ja mogu da ubacim lucent win 56k?
[ lahor @ 13.11.2004. 21:23 ] @
imas li pci utor? lucent nije tezak za instalaciju, ako nemas drajvera , ima ih na svakom koraku...
jedino da ne budes imao problema sa comovima...al ne vjerujem
ma zavisi koja ti je 486-ica.ja sam lucenta ubacivao na pentjume od 100mhz, radili su bez problema
[ BytEfLUSh @ 14.11.2004. 14:44 ] @
Mislim da ne može Lucent... Winmodemi uglavnom zahtevaju Pentium...
[ lancia88 @ 14.11.2004. 15:03 ] @
Pozdrav,
u pravu je Neven, nece ici verzija Winmodema, morace pre nesto polovno na temu hadrverskog resenja, resurs je svakako vise nego skroman da bi winmodem mogao ista da "ukrade" od njega da bi radio.
pozdrav
[ lahor @ 15.11.2004. 09:30 ] @
nek proba...