[ kamicak @ 13.11.2004. 21:25 ] @
U jednom polju se upisuje naziv aktuelnog meseca(zbog pravljenja statistike po mesecima), a u drugo polje tekuci datum.Datum naravno mi sam access upisuje automatski, dok mesec moram sam.Posto ne znam drugacije da pravim statistiku mesecnu, samo ako svaki slog ima u sebi naziv meseca, pa onda sumiram podatke po tom polju, pa onda po datumu, jedino resenje mi je da unosim naziv meseca u svaki slog.Da li moze to polje sa mesecom da se samo popunjava na osnovu tekuceg datuma, ili ima neko pametnije resenje, a sigurno ima posto ovo zvuci dosta glupavo, ali za sada je jedino resenje i sto je najvaznije, radi.
Unapred hvala.
[ eee @ 13.11.2004. 22:21 ] @
ako je ime polja npr datum onda moze i ovo datum.value = Month(Date)
[ Mikelly @ 13.11.2004. 22:26 ] @
Month(Now) ce ti dati mjesec od tekuceg datuma.

Obican Simple Query Wizard ti daje mogucnost sumiranja podataka po mjesecima, kvartalima i sl. Samo izaberes Sumarry, odaberes odgovarajucu agregatnu funkciju, i fala bogu, mora ti bit neko polje datumsko, po kome vrsis razdvajanje.

Pozdrav.
[ kamicak @ 14.11.2004. 10:50 ] @
Dobio sam masec ali mi pise broj meseca.
datum je formata 14-Nov-2004, i ja sam dobio za mesec 11, da li moze da dobijem Novembar?
Evo razloga:
Treba mi sledeca statistika o prodaji:
Mesec-Datum
Datum
Datum-prodan artikal
prodan artikal
prodan artikal
.........
.......
Znaci datum je podlist meseca a artikli podlist datuma.
Mislim da to ne moze da se dobije sa Simple Query Wizardom, bar da bude ovako pregledno.
Hvala unapred.
[ DarkMan @ 14.11.2004. 11:07 ] @
Ne verujem da postoji neka funkcija koja ce ti vratiti ime meseca na srpskom. Napisi sam svoju funkciju koja ce ti na osnovu broja meseca vratiti ime meseca.
Code:

Function NazivMeseca(BrojMeseca As Integer) As String
    Select Case BrojMeseca
        Case 1: NazivMeseca = "Januar"
        Case 2: NazivMeseca = "Februar"
        Case 3: NazivMeseca = "Mart"
        Case 4: NazivMeseca = "April"
        Case 5: NazivMeseca = "Maj"
        Case 6: NazivMeseca = "Jun"
        Case 7: NazivMeseca = "Jul"
        Case 8: NazivMeseca = "Avgust"
        Case 9: NazivMeseca = "Septembar"
        Case 10: NazivMeseca = "Oktobar"
        Case 11: NazivMeseca = "Novembar"
        Case 12: NazivMeseca = "Decembar"
        Case Else: NazivMeseca = "greska"
    End Select
End Function
[ kamicak @ 14.11.2004. 22:24 ] @
Fala Darko, ali ako bas oces da pomognes onda mi moras konkretnije reci gde to sve da ukucam.Inace ja sam stavio polje datum sa danasnjim datumom, i polje mesec sa tekucim poljem(kad bi mi on sam napisao mesec),budu ne pristupacni jer access sve sam radi tako da ne trebalo da bude neka greska.
Hvala unapred.
[ DarkMan @ 15.11.2004. 18:44 ] @
Funkciju NazivMeseca stavi u neki modul a u tvojoj formi u edit kontroli koja prestavlja mesec stavis za ControlSource "=NazivMeseca(Month([datum]))" (ovo napisis bez navodnika i obavezno ostavi ovaj znak jednakosti).
[ GoranVucicevic @ 15.11.2004. 23:38 ] @
Druga varijanta ti je da sastavis SQL upit koji bi u Select delu imao Datum, Artikal, i ono sto si pitao: Switch(Month(Datum) = 1, 'Januar, Month(Datum) = 2, 'Februar'...)
[ Mikelly @ 16.11.2004. 00:09 ] @
Ukoliko su regionalna podesavanja podesena na Serbian (Latin) funkcija MonthName(datepart("m",Date)) ce ti dati ime tekuceg mjeseca
[ kamicak @ 17.11.2004. 23:50 ] @
Hvala Darko jos jednom, i jos jednom mi reci da li sam dobro razumeo:
Odem u module pritisnem "New" i ukucam onaj Cod sto si napisao.
Onda u polje "mesec" u properties u Control source napisem ono drugo sto si napisao.Znaci polje "mesec" i ne mora da se vidi posto mi on posle sluzi za sumiranje racuna.
Ja se izvinjavam na bolidnosti ali da uskratim vreme i vase i moje.
Pozdrav.
[ DarkMan @ 18.11.2004. 17:46 ] @
To bi trebalo da je to. Ako ti to funkcionise onda si razumeo.