[ blaza @ 17.11.2004. 20:54 ] @
Citat:

American researchers claim to have found convincing evidence that locates the site of the lost kingdom of Atlantis off the coast of Cyprus.


http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/4011545.stm
[ superbaka @ 17.11.2004. 22:18 ] @
naravno... po stoti put!
[ frula00 @ 18.11.2004. 20:52 ] @
Mislim da je tisućiti čak bliže.
[ vindic8or @ 18.11.2004. 20:55 ] @
try milioniti....

ploca se vrti preko 2000 godina....


ovo je vise za madzone nego nauku, al ajde (kao i pola threadova u ovom delu foruma)
[ salec @ 19.11.2004. 11:15 ] @
Navodno, Atlantida je postojala i ratovala sa Atinom, 9000 godina pre nego što je prvi put spomenuta u nekom zapisu (Platona), tj. u vreme kada nije ni postojala Atinska država.

Po lokaciji koja je opisana, bila bi negde u blizini Amerike, jer je "posle njenog potapanja" ostalo neko "područje muljevitih sprudova" koje bi eventualno mogli da označimo kao nešto na šta bi Sargasko more izdaleka ličilo prestrašenim mornarima starog veka, ali ono se nalazi suviše daleko od Herkulovih stubova da bi se moglo reći da je "prepreka izlasku na Okean".

Po opisanoj veličini, radi se o kontinentu i po meni, mislim da je u pitanju interferencija više legendi i lošeg prevoda izveštaja ekspedicija (Egipatskih?) koje su očigledno uspostavile kontakt sa Amerikom i tamo zatekle neku od civilizacija u procvatu (Maje?), a pri ponovnom pokušaju prelaska Atlantika dospele do Sargaskog mora i uplašene se vratile sa izveštajem o "potonuću 'velikog ostrva' i ostacima koji o tome svedoče" i više nisu pokušavali. Verujem da oni nisu znali za pojam kontinenata, nego su svako kopno sa druge strane mora smatrali za ostrvo u Okeanu koji opasuje Kopno (vrlo nalik na Disksvet).

Sigurno se nisam prvi toga setio, ali do sada u Karipskom moru i Meksičkom zalivu nisu pronađeni ostaci "glavnog grada" koji bi odgovarali veličinom i planom Platonovoj Atlantidi. Zato (za sada) možemo pretpostaviti da je legenda imala i drugu realnu komponentu, nezavisnu od prve, a to je neki od gradova država na Sredozemlju koji je verovatno smatran za uzor urbanizma, svetsko čudo pre prvog napravljenog popisa svetskih čuda, a koji je možda zaista ratovao sa Atinom u njenoj mladosti, a kasnije bio uništen i potopljen u seizmičkoj katastrofi koje su česte u istočnom Mediteranu.

Dakle, Platon je verovatno povezao istorijske i legendarne izvore o potpuno nevezanim mestima i događajima da bi nam podario san o Atlantidi, ali fragmente možda možemo pronaći.

Najnovija pronađena "Atlantida" možda jeste a možda i nije ostatak tog polisa koji je ušao u deo legende. Ako njen urbanistički dizajn donekle odgovara opisu glavnog grada Atlandide, to još uvek ne znači da to mora biti ona. Morali bi pronaći neku manu, neku nelogičnu, nekorisnu karakteristiku koja bi se poklopila sa opisom, da bi bili sigurni da je to grad koji je bio model Platonu.
[ Magnusartist @ 27.12.2004. 15:09 ] @
Nisam bas siguran da je Platon imao neki konkretni polis kao model za mit o Atlantidi. Covek je verovatno slusao razlicite legende koje imaju za osnovu realan dogadjaj. Naime, u vreme radjanja Kritsko - Mikenske kulture na ostrvu, danas znanom kao Santorini (Tira), postojao je vrlo razvijen polis koji je po kulturnim dostignucima donekle prednjacio u odnosu na kulturne artefakte pronadjene na lokalitetu u Knososu. Medjutim, doslo je do erupcije vulkana (koji se nalazio na ostrvu) pracene zemljotresom, tako da je deo ostrva na kome se nalazio grad potonuo. Danasnji ostaci grada se nalaze ispod nivoa mora, ali su na lokalitetu sprovedena arheoloska istrazivanja.

Dalja razrada legende o Atlantidi su, smatram, puka preuvelicavanja kojima su anticki pisci bili vrlo skloni. Naravno i ova teorija ima par "rupa", npr. zasto je Platon spomenuo da se Atlantida nalazila zapadno od Gibraltara?

Discovery je emitovao emisiju o ovoj "Atlantidi", ako se dobro secam, tokom proleca, pa ako je neko zainteresovan za detalje moze da "overi" njihov sajt, premda sumnjam da ce naci ista posle toliko vremena.
[ Nabukodonosor @ 27.12.2004. 15:13 ] @
E, kad citam imena tema na forumu Nauka, podeseca me na casopis Trece oko.
[ Leftist @ 27.12.2004. 16:20 ] @
Nije da verujem u Atlantidu, ali cisto da ubacim buvu...

Postojanje Atlantide bi moglo da objasni relativno sinhrono pojavljivanje odredjenih kulturoloskih karakteristika raznih istocno-evropskih i severno-africkih kultura, koji izgledaju pre kao da se neko sa zapada mesao po tom podrucjima, nego da su doticne karakteristike nastale na jednom lokalitetu, pa se posle sirile.
[ Sonja3358 @ 05.01.2005. 21:36 ] @
Mene od lokacije više privlači simbolika koju Atlantida ima - raj i da li on postoji?

[ ducka @ 01.02.2005. 11:55 ] @
Citat:
Mene od lokacije više privlači simbolika koju Atlantida ima - raj i da li on postoji?

Boze kakva glupost,da li postoji raj...
OdaVNO gluplji post nisam video.I sta,ti ces sad da ocekujes da ce neko da ti da empirijski potvrdjen odgovor na pitanje...:)
[ gane1 @ 25.02.2005. 20:59 ] @
Citao sam puno o Atlantidi,i uglavnom je Platon u pismima Kritiji pripovedao o "...velikoj i naprednoj zemlji iza Heraklovih stupova..."!Danas se zna da je pod Heraklovim stupovima mislio na Gibraltarski prolaz!Najveci utisak je na mene ostavila jedna mala knjiga stampana kod nas /OTO MUK TAJNA ATLANTIDE/,pre svega zato sto se autor trudio da empirijski i hronoloski potkrepi svoju tezu da je Atlantida bila u Atlantiku izmedju Evrope i Amerike,pa je po njemu neki meteor udario u Zemlju tako strasno da joj je pomerio cak i osu!On time objasnjava i trenutni nestanak mamuta,jer je indikativno da i danas u polarnim oblastima ljudi u ledu pronalaze mamute kojima je u zelucu jos nesvaren sadrzaj,i /po meni/logicno je pitanje kako su "uspeli"da se tako brzo zamrznu!Sve u svemu ako vas interesuje ova prica svakako potrazite ovu knjigu otvara celu pricu na jedan nov nacin,a autor je dovoljno ubedljiv!
[ SerbianRenegade @ 02.03.2005. 21:21 ] @
Ja mislim da je Antlantida stvarno postojala i da je nestala (potonula),e sad nesto tripujem:Sta ako je pronalazak Antlantide nekako povezan sa Cunamijem,cunami je nastao kako kazu pomeranjem tektonskih ploca,koje su izazvale zemljotres i napravile ogromne talase a sta ako nije do tektonskih ploca sta ako su ameri ceprkali po ajde da kazemo antlantidi i onda doveli do prirodne katastrofe,ili mozda aktivirali neki odbrambeni mexanizam antlantide i tako izazvali katastrofu,po legendi na antlantidi su bila smestena neka od najsavremenijih oruzija koja nasi naucnici jos nisu pronasli,mozda je amerima bilo vaznije da pronadju oruzije da bi odrzavali svetski poredak ili tako nesto,ipak ja mislim da smo svi culi ili procitali negde da je antlantida unistila samu sebe,sta moze bititako jako da potopi celo ostrvo,mozda isto ono sto je izazvalo cunami?
[ gane1 @ 03.03.2005. 18:57 ] @
Ako je u pitanju cunami,pitanje je onda sta je nateralo zemljinuu osu da se nagne cini mi se 23 stepena!
[ FozzieBgd @ 03.03.2005. 19:18 ] @
XAXAXA! Ova dva poslednja posta mi nisu ličila ni na Treće oko... Više možda na Zonu sumraka... Sorry, guys, ali ne preterujte... Mi sa Balkana smo majstori u iznalaženju teorija zavere u svemu i svačemu (evo npr. ja sam ubeđen da su nam ljubav prema masnoj hrani ugradili Ameri pre 100nak godina i to tako da smo ubeđeni da je masna prasetina nacionalno jelo, a sve da bi nas bar holesterolom potamanili ;) ) (hej, ovo je sarkazam!!), ali cunami nastao zbog toga što su Ameri petljali sa ostacima Atlantide?! Hej bre!

Ako je Atlantida ikada postojala (ne zaboravite da je Platon, koji je pisao o ovoj naprednoj državi pisao i knjigu pod nazivom "Država" u kojoj opisuje kako bi idealna država trebalo da izgleda, a i generalno njegove knjige i dijalozi su stvar fikcije i nešto što je trebalo tadašnjim filosofima da pojasni neka Platonova razmišljanja, zašto ne bismo priču o Atlantidi shvatili kao njegovu aluziju da je svet i tada bio jadan i da bi sve države trebalo da budu kao Atlantida?) i ako je Platon, Grk, znao za nju u doba kada se oko sveta moglo putovati jedino snovima i maštom, onda otkud nekome ideja da Atlantida može biti negde tamo oko Indonezije i sl?!?!?!

A sad za ovo naginjanje Zemljine ose: ako stvarno misliš da je moguće da neka prirodna pojava koja se desi NA ZEMLJI pomeri Zemlju, onda si slobodno nabavi brodić sa jedrom, sedi u njega i uperi ventilator u jedro pa vidi da li ćeš se kretati... Ako se dobro sećam (a pamćenje mi je zarđalo), to ima neke veze sa zakonima fizike, nemogućnosti stvaranja perpetuum mobile-a (zakon održanja energije) i inercijalnim silama...

Ispravite me ako grešim...
[ gane1 @ 04.03.2005. 21:33 ] @
Pa gresis!Prvo PAZLJIVO procitaj pa repliciraj!OTO MUK je napisao da je METEOR udario u Atlantidu i da se zbog toga nagnula zemljina osa!Ja sam knjigu procitao i pricam o njoj kao citalac,prema tome nije mi namera da autorove navode i obrazlozenja osporavam ili podrzavam!Izracunata /po njemu/ sila koja je bila dovoljna da osu nagne za 23 stepena je dovoljna da unisti jedan kontinent!Dalje je poredjenjem stanista mamuta pre udarca sa lokacijama na kojima se i danas nalaze zamrznuti objasnio da se zamrzavanje desilo vrlo brzo,u dan-dva,pa je zaista logicno pitanje kako se tako brzo desila promena da predeli koje su nastanjivali biljojedi u dan-dva postanu okovani ledom da ni zivi svet nije stigao da migrira!A pomenuta brzina je nesumnjiva,nauka dokazuje da se nalaze i danas /nedavno u Rusiji/ mamuti koji su odlicno ocuvani zamrznuti i da imaju jos nesvaren sadrzaj zeluca!Toliko o knjizi,a svaka slicnost sa prasetinom je slucajna!
[ broker @ 05.03.2005. 23:52 ] @
Atlantida je predmet interesovanja i naucnika a neka istrazivanja dovode do zakljucka da se u atlantiku u neko davno vreme zaista nalazilo povece ostrvo koje je nasalo u kataklizmi koju je izazvao udar metora u zemlju u oblasti centralne amerike (objasnjenja kazu da je upravo veliki zaliv u centralnoj americi deo potoljenog kratera a i inace staleitki snici to gpodrucja otkrivaju nekoliko veliciki i manjih kratera koji po svom rasporedu odgovaraju mogucim udarima parcadi meteora.

Takav udar je izazvao ozbiljne tektonske poremecaje tako da je ostrvo kje senalazilo u atlantiku prosto potonulo i to veoma duboko tako da ne postoje nikakve sanse da se uopste nadju neki ostaci eventualne civilizacije koja se na njemu nalazila.

Udar emetora je izazvao u globalno ledeno doba, a samo potonuce ostrva je n akaju ispala pozitivna stvar jer je to ostvrvo bilo na putu golfske struje i sprecavalo da ona dopre do severnih delova zapadne evrope tako da je tamo klima bila mnogo ostrija.

Napredna civilizacija Atlantide se objasnjava na prilicno jednostavan nacin. S obzirom da se ostrvo nalazilo na putu Golfske struje ona je stvarala veoma povoljnu klimu koja i se mogla opisati rajskom. Uslovi za razvoj ljudske civilizacije su bili mnogo povoljniji nego na Evropskom kontitentu i ona je zaista postala naprednija, naravno ne mnogo naprednija ali dovoljno da je za kontinentalce izgledala potpuno drugacija.

Nakon katklizme, iznad Atlantika prema Americi vrlo dugo je vazuh bio prepun prasine, cneci taj prostor nedostupnim i time se objasnjava zasto je u legendama mnogih starih naroda postojalo verovanje da na zapadu nema nicega i da se tamo moze naci samo smrt...

Sve ovo su naravno pretpostavke ali su se ljudi potrudili da pretpostavke zasnuju na realnim naucnim cinjenicama i legendama starih naroda.
[ gane1 @ 06.03.2005. 08:49 ] @
Upravo na ovaj nacin je OTO MUK bazirao pomenutu knjigu o Atlantidi,doduse ima tu mnogo detalja ,pisac se mnogo potrudio da svaku tvrdnju obrazlozi cinjenicama a same cinjenice je cak matematikom podrzao!Medjutim sve to ne moze da stane u post ili dva pa sam neke navode grubo uprostio!Licno preporucujem svakom koga ova materija zanima da je procita!
[ NO COMMENT @ 06.03.2005. 22:58 ] @
slazem se ja sa vasim stavovima do sada,ali mi nije jasno kako je taj meteor udario bas u atlantidu pored toliko naseljenih mesta na zemlji,i kako je moguce da su nadjeni svi tragovi vezani za mamute a nijedna kost coveka u predelu atlantide
[ gane1 @ 08.03.2005. 20:40 ] @
Iznesen stav nije moj /nas/!Pricam o necemu sto sam procitao!Proracunima je autor dosao do zakljucka koliki bi trebao da bude meteor da izbaci zemlju iz ose,pa je kaze dalje na mestu udara pukla zemljina kora koja je izazvala vulkansku erupciju pod vodom,i po njemu tada je nastupilo "...cetrdeset dana i noci bez sunca,a iz neba je padala kisa koja pticama slepila krila...",sto on objasnjava pepelom koji se oslobodio posle erupcije jer je sama erupcija bila podvodna,itd...!U svakom slucaju sam to procitao davno ali je /po menivredi procitati!Inace je po njemu Atlantida bila /"...iza Herkulovih stupova..."/,dakle izmedju Evrope i Severne amerike,pa nisu na njoj ostaci mamuta vec u Sibiru /najcesce/!
[ FozzieBgd @ 16.03.2005. 18:24 ] @
Izvinjavam se duboko ako sam nekoga uvredio...

Sve ovo i dalje meni ne objašnjava otkud Platon tamo... Iza Herkulovih stubova malo je Grka išlo da bi do njih mogao da stigne ijedan dokaz o Atlantidi... Plus, vremenski se sve malo ne poklapa, jer je udar asteroida za koji se sumnja da je istrebio dinosauruse i doneo ledeno doba bio mnogo pre pojave čoveka na Zemlji. Nakon pojave čoveka najveća kataklizma je bila supererupcija vulkana Sveta Jelena u Americi pre 620 hiljada godina i posle nje je 2 godine nebo cele Zemlje bilo zamračeno, a na Zemlji je ostalo svega par hiljada ljudi... A udare spoljnih tela niko ne pominje niti postoje geološki dokazi kao što postoje za udar gorepomenut (po celoj Zemlji postoji sloj iste crne prašine na otprilike istoj dubini u tlu, koja vremenski i sastavom odgovara udaru asteroida u današnji meksički zaliv...
[ salec @ 17.03.2005. 12:21 ] @
Citat:
FozzieBgd:Sve ovo i dalje meni ne objašnjava otkud Platon tamo... Iza Herkulovih stubova malo je Grka išlo da bi do njih mogao da stigne ijedan dokaz o Atlantidi...


Nije Platon ni tvrdio da je bio tamo, nego, kao u slucaju svih urbanih legendi, pricao mu je neki ortak da postoji legenda u njegovoj porodici, kako je neki predak video zapis (i crteze) u nekom hramu u Egiptu koji vec u to vreme vise ne postoji, da je deset hiljada godina ranije Atlantida postojala i nestala, kao i gde se nalazila.

Danas bi to ispricali u formi: "Nekada davno u jednoj dalekoj, dalekoj, galaksiji, ... ", a ako bi nasa civilizacija bila interesantna nekim ljudima iz daleke buducnosti kao naprednija od nekih posle nje, to bi bilo uzeto zdravo za gotovo kao da su neki od nas zaista i bili tamo i videli to nesto, a nase naucnofantasticne mastarije bi bile "dokazi" o nasoj naprednosti i "stvarnim" dostignucima ...

Sto se tice meteorita, gledali ste ono kada meteorit rokne u okean i napravi kilometarski visok cunami? E, ako je nesto veci i probusi zemljinu koru, desava se cunami magme i "kajmak" kontinentalnih ploca se zacas istopi ... Osim toga, kada nesto zvekne kuglu koja rotira, otklon ose rotacije izazove precesiju i kolutanje, odnosno njihanje ose ... a ne trajnu nagnutost. I trece, oslonac sile (mesto udara) bi trebalo da bude blizu jednog od polova da bi se uopste odrazilo na orijentaciju ose (mora postojati krak sile).
[ gane1 @ 17.03.2005. 19:06 ] @
Kako god bilo-neki da sam video na TV da je teorija iz knjige koju sam pomenuo trenutno vazeca,a po autoru meteor nije udario u pol ali ni u ekvator!
[ NO COMMENT @ 18.03.2005. 11:54 ] @
moje licno misljenje je da treba izbaciti teoriju o udaru meteora jer mi je stvarno cudno da je moguce biti toliki maler pa biti tuu kad udara meteor.po meni postoji druga teorija o nestanku atlantide.ono sto mene interesuje je da li postoje bilo kakvi tragovi ostataka zivog sveta na teritoriji atlantide,jer kako sam pre par godina procitao stanovnistvo atlantide se mnogo oslanjalo na veru,a znamo da svaka vera u sebi sadrzi razlicita tumacenja boga i njegove volje.ono sto je mene zainteresovalo vezano za to jeste recenica da su stanovnici atlantide dostigli neki odredjeni duhovni nivo te da su se jednostavno "odselili" sa atlantide.ali kako zasto to mi nije jasno.

svasta je moguce.
[ Lazar-I @ 19.03.2005. 11:39 ] @
Prava istina o Atlantidi (najozbiljnije mislim da je prava): Srbija je Atlantida. Atlantida je država iz sveta ideja a Srbija je njena konkretizacija.

Aleksandre, evo nekoliko alternativa i objašnjenja kako i zašto su se Atlantiđani odselili:

1)Toliko su bili napredni da su napravili mašinu koja može da sintetizuje bilo koju stvar što je prouzrokovalo da niko ništa ne mora da radi. Njima je onda postalo dosadno i život im je izgubio smisao tako da su rešili da naprave veliki kamen, bace ga u vazduh iznad svog ostrva i onda se razbeže po svetu. Još ostaje da objasnim kako su otišli. Verovatno mislite da su otišli teleportom ali varate se, Atlantiđani su vratili prirodi i odlučili su da plivaju, pošto generacijama ništa nisu radili niko nije znao da pliva tako da su se svi podavili. Svi sem dvoje koje se nije slagalo sa državnom politikom i nekoliko godina ranije je teleportovano na jednu udaljnu planetu u Sunčevom sistemu (planetu su napravili Atlantiđani po uzoru na svoju rodnu planetu s jedinim izuzetkom da kažnjenicima nisu napravili kopiju rodnog ostrva)...

2)Back to the Solar System: Atlantida je bila država koja je imala jaku vojsku i bila je uređena kao što je opisano u Platonovoj "Državi". To znači da proleteri i nisu stvarno bili tako srećni kao što je državna propaganda pokušavala da predstavi. Atlantiđani su jednostavno otišli na zapad (i istok, gde god su bile potrebne piramide) u potrazi za boljim poslom a Atlantida je propala (samo što je ona to uradila baš bukvalno).

3)Atlantida je bila ostrvo od leda i kada je prestalo ledeno doba otopila se a Atlantiđani su se pretvorili u delfine.

4)U predhodnim objašnjenjima sam krenuo od predpostavke da nisu bili zadovlni pa su zato otišli, međutim ostaje i mogućnost da su bili prezadovoljni svojim ostrvom ali da im je bilo žao što se i ostali svet ne provodi tako kao oni. Onda su se neki od njih samo privremeno odselili kako bi pozvali goste iz sveta. Kada su gosti došli poželeli su da ostanu i napravili pravi haos. Jednog jutra, došljak nenaviknut na fuzioni mikser, izazvao je manju nuklearnu katastrofu koja je pokrenula domino efekat sa mikserima iz komšiluka... (otuda i stara izreka: ženu i mikser nikada ne dajte komšiji).
[ broker @ 19.03.2005. 23:18 ] @
Citat:
NO COMMENT: meteora jer mi je stvarno cudno da je moguce biti toliki maler pa biti tuu kad udara meteor.po meni postoji druga teorija o nestanku atlantide.ono sto mene interesuje je da li postoje bilo kakvi tragovi ostataka zivog sveta na teritoriji atlantide


Nisi dobro procitao tumacenje.

Po teoriji, meero je udario u predelu Srednje Amerike. Atlantida se nalazila na drugoj strani okeana, blizu EVrope. Udar meteorita je napravio velike tektonske poremecaje (pukla je zemljinakora i ploce su se pomerale) koji su progutali ostrvo. Tragova nema i ne moze da bude jer je sve to duboko ispod dna okeana.

Milsim da su ona dva mala ostrva koja se nalaze blizu Africkog kontinenta ostaci tih poremecaja i da je utvrdjeno da se nalaze na vrlo nestabilnom tlu te se ocekuje da i ona potonu.
[ NO COMMENT @ 21.03.2005. 13:32 ] @
ok znaci metor je udario u predelu juzne amerike sto ce reci da je pri toj brzini i silini udara meteora pola juzne amerike trebalo da potone zbog malo pre pomenutih cinjenica ali da li je to tako.znaci i mi se mozemo navodoti po tome da je veliki broj ostrva u okolini tj. duz citave obale juzne amerike ostatak nekada mnogo vece povrsine koja je udarom meteora potonula.eh da li bi mogli uopste dirati tu temu to je pitanje i da li ta tema moze naici na odobravanje kod velikog broja ljudi.opet mi je nejasna ta teorija oko meteora.i da nije udario u predelu juzne amerike vec da je udario u okean onda bi sa atlantidom trebala da potone i juzna amerika sa sve mayama i ostalom mnogobrojnom rodbinom.ali juzna amerika je jos ovek tu gde je
[ gane1 @ 22.03.2005. 07:59 ] @
STvarno je neozbiljno i prilicno deprimirajuce na ovako opsirnu temu reci bilo sta u jednom postu!Ali podsecam ta da se oko FERNANDO DE NOROHA ostrva nalazi par ostrvca koja se nekad vide van vode a nekad potonu u more,smatra se da je to od posledica udara!I jos da dodam da je OTO MUK autor knjige koju sam pomenuo posao sa proracunima da je meteor udario u Atlantidu samu!Ipak bi bilo dobro potraziti tu knjigu u biblioteci,ima puno detalja sa dosta proracuna i matematicki izvedenih dokaza!
[ NO COMMENT @ 22.03.2005. 09:44 ] @
ja opet ne kazem i ne osporavam nicije misljenje ali oto muk samo neka je zdravo 100 godina jer ne znam kako mozes biti toliko drzak u pisanju kao sto je oto pa da napises da je meteor udario direktno u atlantidu.ona nije bila jedino naseljeno mesto u to vreme to znaci da ako su sve ostale civilizacije iz toga doba ostale netaknute,nego je samo atlantida stradala taj meteor bio toliko pametan sam po sebi ili je pak sa druge strane morao biti navodjen nekom drugom silom da bi se parkirao bas na teritoriji atlantide sto je po meni nepojmljivo a nadam se da cu naci podrsku da meteora nije ni bilo.ti si gane malo pre pomenuo neka mala ostrvca koja se cas vide a cas ne vide.ako izbacimo teoriju oto muka a vratimo se na predhodno da je meteor udario u predelu juzne amerike nejasno mi je da se i truncica tih ostrva vidi.ja sam juce napisao da je moguce da su ona mnogobrojna ostrvca u okolini juz amerike produkt udara meteora ali mi nije jasno kako atlantida potonu a juzna amerika ne.ili je mozda juzna amerika bila mnogo veca i da se udarom meteora jednostavno prepolovila ali cini mio se da ne postoje neki znacajniji arhitektonski nalazi koji bi nam dali jace objasnjenje oko toga.u krajnjem slucaju mozda je (eto to mi je sad sinulo)meteor - ako ga je uopste i bilo - udario na mesto gde je sada bermudski trougao i da je i bermudski trougao posledica udara meteora ali opet kazem skeptik sam po pitanju pada tog meteora te da u njegovu teoriju jos nevjerujem ali ko zna sta jos moze biti....

hm....
[ broker @ 22.03.2005. 14:20 ] @
Na stranu Atlantida, udar metora u predelu srednje Amerike je danas naucna cinjenica.

Satelitski snimci pokazuju tragove tog i mnostva manjih meteora koji su pali u istu oblast i to se tumaci da se jedan veliki raspao i pao na Zemlju u komadima. Tektonski poremecaji su, tom prilikom, izazvali da se Andi izdignu vrlo visoko iznad povrsine zemlje.

Cela prica sa tim, meteorom se samo uklapa u pricu o Atlantidi a nikako nije smisljena sa namermo da objasni sta sesa ATlantidom desilo.
[ Lazar-I @ 23.03.2005. 13:28 ] @
Citat:
ona nije bila jedino naseljeno mesto u to vreme to znaci da ako su sve ostale civilizacije iz toga doba ostale netaknute,nego je samo atlantida stradala taj meteor bio toliko pametan sam po sebi ili je pak sa druge strane morao biti navodjen nekom drugom silom da bi se parkirao bas na teritoriji atlantide


Uopšte ne razumem tvoje razmišljanje. Gde god da je pao ti bi mogao da kažeš "nemoguće je da je pao baš tu jer je Zemlja previše velika". Uzgred, ja ne verujem da je Atlanditda uopšte postojala.
[ NO COMMENT @ 23.03.2005. 19:34 ] @
mozda nije ta namera bila ali se non stop vezuje za atlantida e sad da li je postojala ili ne to jeste ono bitno sto treba da se razjasni ali koliko je stara prica o atlantidi sve je moguce.e sada jos jedna interesantna stvar koja je mene pogodila je neko pisanje koje kaze da je atlantida ustvari bio stvoreni raj na zemlji.ovo je nesto sto se provlacilo kroz neke stvari o veri(verama),te da je po meni atlantida ustvari versko obelezje o kome bih ja najvse voleo da popricam sa nekim ljudima koji se bave takvim stvarima,ili bolje receno sa dervisima na siroko jer sam od jednog od njih i cuo tu tezu(iako sam hriscanin,postujem sve stavove ostalih vera dok me moja ne ubedi u suprotno).znaci po mosljenju tih ljudi atlantida je postojala kao i zivot na njoj ali je zbog necega jednostavno nestala.e sad ko bi ga znao u svemu tome ja sam samo mis sto se tice informacija mada se opet kazem trudim da saznam vise jer bi se sa otkrivanjem sudbine atlantide mnoge stvari razjasnile.


????sta ako je atlantida nestala i pre udara meteora
[ Danilo Cvjeticanin @ 23.03.2005. 20:58 ] @
Citat:
NO COMMENT: mozda nije ta namera bila ali se non stop vezuje za atlantida e sad da li je postojala ili ne to jeste ono bitno sto treba da se razjasni ali koliko je stara prica o atlantidi sve je moguce.e sada jos jedna interesantna stvar koja je mene pogodila je neko pisanje koje kaze da je atlantida ustvari bio stvoreni raj na zemlji.ovo je nesto sto se provlacilo kroz neke stvari o veri(verama),te da je po meni atlantida ustvari versko obelezje o kome bih ja najvse voleo da popricam sa nekim ljudima koji se bave takvim stvarima,ili bolje receno sa dervisima na siroko jer sam od jednog od njih i cuo tu tezu(iako sam hriscanin,postujem sve stavove ostalih vera dok me moja ne ubedi u suprotno).znaci po mosljenju tih ljudi atlantida je postojala kao i zivot na njoj ali je zbog necega jednostavno nestala.e sad ko bi ga znao u svemu tome ja sam samo mis sto se tice informacija mada se opet kazem trudim da saznam vise jer bi se sa otkrivanjem sudbine atlantide mnoge stvari razjasnile.


????sta ako je atlantida nestala i pre udara meteora

Ali ako?
Sto cisto sumnjam, ma sto se ljudi zamlacujete tim glupostima bilo pa proslo!
[ FozzieBgd @ 24.03.2005. 17:17 ] @
Citat:
brokerMilsim da su ona dva mala ostrva koja se nalaze blizu Africkog kontinenta ostaci tih poremecaja i da je utvrdjeno da se nalaze na vrlo nestabilnom tlu te se ocekuje da i ona potonu.


Vrlo vrlo moguće, jer postoji teorija da će istočnu obalu Amerike udariti mega-cunami kada se jednoga dana usled očekivanog zemljotresa polovina jednog od Azorskih ostrva odlomi i padne u okean...

Uzgred, najjači do sada zabeleženi zemljotres desio se u 18tom veku u Atlantskom okeanu na 200 km jugozapadno od Lisabona, magnitude 9.8 Rihtera, od kojeg je potpuno srušen Lisabon i par okolnih gradova, a krš koji je ostao pobrisao je cunami... Da li je ispod tog mesta Atlantida? Po onome što se da pročitati u ovom forumu moguće...

Uzgred, meteor (asteroid) je udario u mesto gde se danas nalazi meksički zaliv. Do udara asteroida tu jeste bilo kopno, a sada se ostaci tog kopna mogu naći po celom svetu u vidu sloja prašine koji sam već pomenuo... Ali udar nije bio par desetina hiljada godina pre Platona, već par stotina hiljada godina pre, kada na Zemlji NIJE BILO LJUDI!

U zavisnosti od ugla udara taj događaj mogao je da dovede samo do oscilacije Zemljine ose, kao što je neko ovde i pomenuo, ili do trenutnog (čitaj u trajanju od par stotina godina) ubrzanja/usporenja Zemljine rotacije... Ništa više...
[ gane1 @ 25.03.2005. 19:46 ] @
Ja sam mozda drzak jer citiram priznatog autora,ali mi znanje i vaspitanje ne dozvoljavaju da mislim da samo zato sto imam tastaturu dovodim u pitanje priznate autoritete!Od onoga sto sam procitao na tu temu meni izgleda da je OTO MUK najblizi jer konacno ta verzija danas i vazi!Pominje se tu i izgled dna u Atlantiku i more drugih detalja!Doduse svestan sam da teorija sigurno nece nikad biti jednoznacno potvrdjena,ali verujem i da ukoliko dodje do nekih pomeranja na tu temu ona nikako ne mogu biti plod maste i zelje "nadahnutih"pojedinaca,vec samo rezultat ozbiljnog naucnog rada!Zivimo u vreme kad se samo to vrednuje i veruje!
[ Maninblack @ 18.04.2005. 10:49 ] @
Pronadjena je ali za malo,nije i neće.Kako naći nešto što nije ni postojalo?
[ zaraza @ 18.04.2005. 11:22 ] @
Citat:
FozzieBgd:
Uzgred, meteor (asteroid) je udario u mesto gde se danas nalazi meksički zaliv. Do udara asteroida tu jeste bilo kopno, a sada se ostaci tog kopna mogu naći po celom svetu u vidu sloja prašine koji sam već pomenuo... Ali udar nije bio par desetina hiljada godina pre Platona, već par stotina hiljada godina pre, kada na Zemlji NIJE BILO LJUDI!


udari meteora su se desavali i kada je na zemlji bilo ljudi. MIslim kataklizmicni naravno. Da ne porecemo nove teme o potopu i slicno, ali do velikih udaraca je dolazilo nekoliko puta. Inace krater nije tamo gde je meksicki zaliv nego malo juznije, na poluostrvu Jukatan
[ AMD guy @ 02.10.2009. 07:50 ] @
Pa dogovorite se vec jednom gde je ta Atlatida
Antarctica was Atlantis

http://www.world-mysteries.com/sar_1.htm
Citat:
In 1929, a group of historians found an amazing map drawn on a gazelle skin.

Research showed that it was a genuine document drawn in 1513 by Piri Reis, a famous admiral of the Turkish fleet in the sixteenth century.

His passion was cartography. His high rank within the Turkish navy allowed him to have a privileged access to the Imperial Library of Constantinople.

The Turkish admiral admits in a series of notes on the map that he compiled and copied the data from a large number of source maps, some of which dated back to
the fourth century BC or earlier.