[ BillyTheKid_79 @ 23.11.2004. 01:14 ] @
Neki kazu da nece,neki kazu da oce 5%,neki kazu 10%...
Jel zna neko pravu informaciju?
[ MaRaToNcI @ 23.11.2004. 01:23 ] @
u biti ne bi trebalo (cak sta vise trebalo bi da pojeftini) ali (cuveno"ali")

-posto se ukida porez na promet a uvodi pdv tu smo u egalu

- monoge firme su do sad radile na principu slobinog uvoza-platis dazbine na jedan sleper a 3 prosvercujes, pa su mogli da prave dumping cene, sad kad budu morali da prikazu svu prodaju (nece bas svi) osetice im se na budjelaru, pa nece vise biti zarada marka na marku nego odredjen procenat (sto im se bas i ne svidja)...
[ Joker @ 23.11.2004. 06:38 ] @
Kako nece poskupeti ?!?!
Na racunare do sada nije bilo poreza a sada se uvodi PDV od 18%
http://www.poreskauprava.sr.go...ge=pdv/odgovori.jsp&pid=83
Do sada se PP obracunavao samo na neke racunarske komponente (maticna,CPU,memorija, kuciste, napajanje, cooleri itd.) a od 01.01.2005 PDV ce se obracunavati na sve komponente.
[ postmortem @ 23.11.2004. 07:44 ] @
Joker je u pravu.

vraca se ono staro oporezivanje ukinuto pre 2 godine. =>sve je skuplje za 18%
[ broker @ 23.11.2004. 08:31 ] @
Trebalo bi razdvojiti poreski sistem od poreskih stopa.

PDV kao takav ne povecava cenu, cak kod usluga treba da je poprilicno smanji (to cemo proveriti recimo na cenama usluga internet provadjera jer je ta usluga zestoko opterecena porezima)

Druga je star sto ce se sa uvodjenjem PDV-a uvesti i nove poreske stope po kojima ce biti ponovo uveden porez na promet racunarima te ce krajnje cene skociti.

A bice i trgovackog efekta. Naime, do sada supilajri recimo, u cene uracunavali porez ali porez nisu uplacivali drzavi nego zadrzavali, jer nije bilo kontrole. Tako su ostvarivali dodatnu zaradu od 20% na svoju vec uracunatu marzu. Uvodjenjem fiskalnih kasa a od nove godine i PDV-a, cime je uveden i ozbiljan sistem kontrole, piljari vise ne mogu da zadrzavaju porez pa povecavaju cene da bi ostvarili istu zaradu.
[ pctel @ 23.11.2004. 09:52 ] @
Niko nije naplacivao porez na racunare, kad se kupuje komplet racunar, sve komponente su oslobodjene poreza. Uvodjenjem PDV-a, nabavna cena je visa za tacno 18% sto ce se direktno odraziti na prodajnu cenu. Osim toga, uvodjenjem PDV-a povecavaju se knjigovodstveni troskovi (za svaku komponentu je potrebno racunati i knjiziti porez dva puta - pri nabavci i pri prodaji a do sada nije trebalo uopste), tako da ce to verovatno povecati cenu za dodatnih mozda 1%.
[ salec @ 23.11.2004. 12:38 ] @
Ionako nisam kupovao konfiguracije... pa me je kačio porez i do sada.

Uzgred, tamo na sajtu su lepo opisali na primeru uvoznog keksa kako se već plaćen porez oduzima od razrezanog poreza na sledeću fazu (uvoz, velikoprodaja, maloprodaja), ali to onda podrazumeva da poreska stopa na sledećoj instanci mora da bude veća od one na prethodnoj... eto još komplikacije... pa onda fiskalne kase... zavisno od toga koliko je PDV platio koji tvoj dobavljač u kojoj isporuci, trebalo bi da imaš različite obaveze prema državi prilikom prodaje tog proizvoda... vidi li još neko problem osim mene?
[ pctel @ 23.11.2004. 16:40 ] @
Citat:
trebalo bi da imaš različite obaveze prema državi prilikom prodaje tog proizvoda... vidi li još neko problem osim mene?

Tako je, moracemo na to da se naviknemo... Osim toga, kod mene postoji kategorija kupaca koji imaju odredjeni popust prilikom kupovine. To je takodje dodatni knjigovodstveni posao.
Nego, zanima me sledeca stvar:
da li je moguce platiti PDV na vecu osnovicu od prodajne cene?

A sada i da obrazlozim pitanje... Recimo da neka firma uvozi taj famozni keks... i prodaje trgovinama na veliko po ceni od npr 100 dinara + 18 PDV = 118 dinara. Oni to prodaju sledecima u lancu po ceni od npr 150 dinara + 27 PDV = 177 dinara. Bilo bi lepo (za trgovine na veliko) kad bi uvoznik mogao odmah da uplati PDV do neke osnovice, u ovom slucaju 150 dinara, pa bi tako sledeci u lancu koji prodaju po toj ceni ili jeftinije bili oslobodjeni obaveze da obracunaju i uplate PDV, tada bi platili uvozniku odmah 127 dinara, a od sledeceg u lancu naplatili 177, kao i inace, i ne bi razmisljali o PDV-u.
[ JogyII @ 23.11.2004. 18:03 ] @
Citat:
pctel: Tako je, moracemo na to da se naviknemo... Osim toga, kod mene postoji kategorija kupaca koji imaju odredjeni popust prilikom kupovine. To je takodje dodatni knjigovodstveni posao.

dodatni knjigovodstveni posao?
Napomena, ovde te uopste ne interesuje sta si kupio/prodao, znaci jedna suma za ceo stok je dovoljna (za svaku kategoriju 8% i 18% posebno naravno)

Code:

ProdVred = Sum([SvihProdajnih]*kolicina)
NabVred = Sum([SvihNabavnih]*kolicina)
PorezZaPlacanje=(ProdVred-NabVred)*18% (odnosno 8% za drugu sumu)

kao pre porez na razliku u ceni

ako ti jednom prodas nesto sto si kupio za 100 za 50
a drugom nesto sto si kupio za 100 za 200 ti racunas :
ProdVred=50+200=250
NabVred=100+100=200
PorezZaPlacanje=(250-200)*18%=50*18% = 9

znaci racunas prosto koliko je 18% od razlike cena proizvoda

Citat:
pctel:
Nego, zanima me sledeca stvar:
da li je moguce platiti PDV na vecu osnovicu od prodajne cene?


mislis da neko uplati porez(PDV) za tebe, izgleda mi malo nelogicno, pa ideja PDV-a je bila da uprosti knjizenje, a ne da ga usloznji, a finansijska razlika (visina poreza) ne postoji

prednost je mozda sto ti neces morati vise da placas knjigovodju koji radi "po protoku", umesto "flat rate"

ali time nastaje problem da uvoznik/prethodni u lancu zna i odredjuje tvoju prodajnu cenu (jer ukoliko se ona razlikuje od ovoga za sta ti je uracunat PDV dzabe si krecio - opet moras dvaput da racunas)
sta ako ti je uvoznik istovremeno i konkurent?

sto se tice cene knjizenja knjigovodja ima sada dva knjizenja, ali su ona prostija nego ono jedno (za razliku od onog prethodnog, cak i ja sam u stanju da se snadjem sa ova dva) pa ce verovatno trziste da snizi cenu knjizenja sa 1% na 0.5%, ili cak manje za takvu "polovinu" knjizenja

takodje manji vlasnici koji su malo bolji sa matematikom (procentnim racunom) ce poceti sami da knjize taj deo knjigovodstva, pa ce zbog manje potraznje da opadne i cena "robi" (radu knjigovodja), veci vlasnici uglavnom unajmljuju "flat rate" knjigovodje

takodje posto sada i programeri mogu NAJZAD da shvate knjigovodstvo(racunanje poreza) pojavice se gomila paketa koji ce za relativno male pare da ti odrade ovaj deo knjigovodstva automatski (pod uslovom da ih ekstremna piraterija ne spreci)


Nista protiv tebe licno pctel, samo zelim da prodiskutujemo ovu ideju malo


[ sharpshooter @ 23.11.2004. 18:58 ] @
Citat:
pctel:
Nego, zanima me sledeca stvar:
da li je moguce platiti PDV na vecu osnovicu od prodajne cene?

A sada i da obrazlozim pitanje... Recimo da neka firma uvozi taj famozni keks... i prodaje trgovinama na veliko po ceni od npr 100 dinara + 18 PDV = 118 dinara. Oni to prodaju sledecima u lancu po ceni od npr 150 dinara + 27 PDV = 177 dinara. Bilo bi lepo (za trgovine na veliko) kad bi uvoznik mogao odmah da uplati PDV do neke osnovice, u ovom slucaju 150 dinara, pa bi tako sledeci u lancu koji prodaju po toj ceni ili jeftinije bili oslobodjeni obaveze da obracunaju i uplate PDV, tada bi platili uvozniku odmah 127 dinara, a od sledeceg u lancu naplatili 177, kao i inace, i ne bi razmisljali o PDV-u.


Zakon o PDV-u, član 17.

Citat:
Osnovica ne sadrži:
1) popuste i druga umanjenja cene, koji se primaocu dobara ili usluga odobravaju u momentu vršenja prometa dobara ili usluga;
2) iznose koje obveznik naplaćuje u ime i za račun drugog, ako taj iznos prenosi licu u čije ime i za čiji račun je izvršio naplatu.
Ako naknada ili deo naknade nije izražen u novcu, već u obliku prometa dobara i usluga, osnovicom se smatra tržišna vrednost tih dobara i usluga na dan njihove isporuke u koju nije uključen PDV.


Ovo sa preplatom PDV-a važi samo za male obveznike. Oni ne obračunavaju PDV i nemaju pravo na odbitak poreza, što je i dobro i loše (dobro = ne obračunavaš PDV, tj. ne mlatiš se sa glupostima, loše = nemaš pravo na povraćaj poreza, pa onda sve dažbine plaćaš sa porezom, što ti poskupljuje poslovanje).


Čini mi se da način na koji je JogyII izneo plaćanje poreza nije tačan, ali opet, možda i ja grešim.

Primer: Neko ti proda deo za 118 Din (sa PDV-om). Ti njemu platiš 118 Din. On ti izda račun u kome piše: deo 100 Din, pdv 18% = 18 Din, Ukupno 118 Din.
Ti na njegovu prodajnu cenu (100 Din) dodaš svoju maržu, recimo 15 Din. Osnovica je onda 115 Din i dodaš 18% PDV = 20,7 Din i prodaješ dalje za 135,7. Uplaćuješ u budžet 20,7 Din, ali istovremeno tražiš povraćaj prethodnog poreza, koji iznosi 18 Din. Na ovaj način indirektno plaćaš upravo porez na razliku u ceni.
[ pctel @ 23.11.2004. 18:59 ] @
Naravno da nemam nista protiv da prodiskutujemo, forum upravo tome i sluzi, a narocito u ovakvoj situaciji kad je u pitanju nesto novo sto je retko kome u potpunosti jasno.

Citat:
Napomena, ovde te uopste ne interesuje sta si kupio/prodao, znaci jedna suma za ceo stok je dovoljna

Pa ovo sjajno ideja, samo, prvi put cujem da moze tako....
Znaci, ako radim samo po stopi od 18% i samo preko jednog racuna, mogu da jednostavno oduzmem odliv od priliva i to pomnozim sa 18% i platim, a dalje me nista ne interesuje? To je previse dobro da bi nilo istinito. Mislim da ce ipak morati da se detaljno evidentiraju sume za svaki proizvod posebno...

Citat:
znaci racunas prosto koliko je 18% od razlike cena proizvoda

Ne bih rekao da se koristi taj algoritam. Uzmimo primer da sam nesto nabavio po ceni od 118 dinara (100*1.18) a prodao za 236 (200*1.18). Ako bih samo izracunao razliku u ceni onako kako si ti rekao, dosao bih do zakljucka da treba da uplatim (236-118)*0.18=21.24 dinara, ali to nije tacno! Pravilno je (236/1.18-118/1.18)*0.18=(200-100)*0.18=18 dinara.
[ ghost2k3 @ 23.11.2004. 22:47 ] @
Danas su mi objasnjavane ove stvari i koliko sam ja razumeo, porez koji je
uracunat u cenu koju placa neko ko kupuje od veleprodaje, se vraca posle u
roku od 45 dana, jer je isti placen od strane veleprodaje, tako da tebi
ostane samo da platis porez da dobit prilikom robe.
[ -zombie- @ 24.11.2004. 10:41 ] @
// greška.. ubacio sam se nešto.. ;)

[Ovu poruku je menjao flylord dana 24.11.2004. u 14:19 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao -zombie- dana 24.11.2004. u 16:29 GMT+1]
[ JogyII @ 24.11.2004. 12:41 ] @
da Zombi u pravu si stvarno nisam obratio paznju
[ McKracken @ 24.11.2004. 14:34 ] @
Pctel ... Mislim da da si upravo ubo zasto je PDV dobra stvar :)

Jednostavno saberes izlaze, oduzmes uzlaze i na razliku zaracunas 18%.. (jer placas porez na dodatnu vrednost i oporezuje se samo razlika).

As easy As that :)
[ sharpshooter @ 24.11.2004. 14:53 ] @
Brzaš zombie. Brkaš poresku osnovicu i cenu koju neko plaća kad tu robu kupi.
Krajnja cena je suma poreske osnovice i poreza i računa se po formuli:

krajnja cena = osnovica + osnovica * poreska stopa;

ako je poreska osnovica 100 Din, onda je porez 18 Din, a to znači da je krajnja cena 118 Din. To plati kupac. Državi ide 18, a privredniku 100. U tvom primeru, 122 je krajnja cena.
Onda imam jednostavnu jednačinu:

122 = x + x * 0.18; Rešenjem po x dobijamo da je osnovica 103.34 a ne 100.

U suštini, krajnja cena je 118%. Ti kada daješ primer sa 122 * 0.18 u stvari računaš 18% od 118%. Da bi dobio 100% od 118%, moraš 122 da podeliš sa 1.18

To je manje ili više to.
[ janjam @ 25.11.2004. 13:02 ] @
Ovo sam nasao kao komentar coveka koji radi u drzavnoj upravi, tako da je ovo komentar iz prve ruke:

Pre je bilo ovako:
Firma A proizvede robu X i proda je firmi B (uz izjavu za dalju prodaju) za 100din.
(primetite da ovde josh nema ni p od poreza).
Onda firma B preproda tu robu za 110 firmi C (opet uz izjavu), koja preproda to firmi D za 120din (izjava) i konachno firma D to proda krajnjem kupcu za 150+30(20%porez)=180din. Znachi porez se placa tek na kraju lanca.
Ovako ce biti:
Firma A proizvede robu X i ako hoce da je proda za 100din plati 20%(20din) poreza na tu robu. Firma A proda robu firmi B za 120(100+20)din. Ovde firma B trazi dokaz o placenom porezu, da bi ona placala porez samo na dodatnih 10din zarade a ne na SVIH 130din. I onda firma B plati porez 2din (20% od 10din zarade), i proda firmi C robu za 132din. Analogno, i firma C plati porez 2 din na svojih 10din zarade, i proda firmi D tu robu za 144din. Sada firma D, koja ima zaradu od 30din plati pored od 6din, i krajnjem kupcu ponudi cenu od 180din.

Znaci kolko ja vidim porez je isti (u ovom primeru 30din) u oba slucaja. Ostaje samo problem oko toga sto je kompjuter (kao konfiguracija) bio oslobodjen poreza, a sada bi trebalo da i on uleti u ovu pricu, tako da ce mozda i doci do povecanja cene kompjutera, dok na ostalu robu izgleda da i nece nesto mnogo uticati.
[ salec @ 26.11.2004. 09:46 ] @
Ako je sve, znači, isto, zašto bi iko u lancu želeo da plati porez osim onog koji na kraju mora (krajnji kupac)? Šta imaju od toga? Možda uvećavaju cenu za iznos poreza pa vrte više novca dok ne uplate porez? Šta država ima od toga u odnosu na sadašnje stanje?
Ili se na svakoj stepenici preprodaje plati kompletan PDV, pa se posle od države traži povraćaj (ala će tu biti problema i zezanja!) onog dela koji je dvaput plaćen? To bi onda dovelo do toga da država u svakom trenutku raspolaže sa više novca u kasi nego što joj pripada.
[ Noe @ 26.11.2004. 19:17 ] @
Pa mnogo je teze na ovaj nacin izvrsiti utaju poreza.
[ stsung @ 30.11.2004. 00:11 ] @
Citat:
To bi onda dovelo do toga da država u svakom trenutku raspolaže sa više novca u kasi nego što joj pripada


Mislim da je upravo u tome cela ideja Lichno verujem da su priche da ce PDV dovesti do "smanjivanja" poreza mlacenje prazne slame - da se drzhava odrekne i ovako malo para koju joj mi jadni placamo, iju naopako Pa treba neko da finansira sve te vozne parkove i kojeshta.

Shto se uticaja PDV-a na cene kompjutera tiche, logika nalazhe da ako na neshto do sada nije bilo nikakvog poreza, a sada ce da bude "nekakvog" ... ne vidim kako bi cena ostala ista (osim ako je jelda porez 0% ) Da se usudim da citiram jedan domaci chasopis (nemam ga pred sobom pa cu ovako po secanju) gde navodi da ce "verovatno trgovci naci nachin da smanjivanjem marzhi spreche porast cena" blabla i tako dalje. Ne znam kako je u drugim sferama trgovine, ali da trgovci kompjuterskom opremom kako ovi kazhu "smanje marzhe" ce se mislim desiti kad na vrbi zasvrbi, da izvinete na izrazu U svakom sluchaju, za mesec dana cemo definitivno znati shta nas je snashlo

Svako dobro.
[ valeksic @ 08.12.2004. 23:22 ] @
Društvo za informatiku Srbije (DIS) i Privredna komora Srbije - Udruženje informatičke delatnosti

Organizuju u četvrtak 09.12.2004. U 11.00h

OKRUGLI STO O INICIJATIVI DA SE PDV (porez na dodatu vrednost)
NE PRIMENJUJE U PROMETU INFORMATIČKE OPREME


- inicijativa DIS za izmenu Zakona o porezu na dodatu vrednost
- ukidanje ili smanjivanje poreza na dodatu vrednost,
- opemanje škola, zamena informatičke opreme u industriji...
- hoće li PDV ponovo aktuelizovati "sivo tržište"
- koliko će PDV poskupeti promet informatičke opreme?
- iskustva drugih zemalja u stimulisanju nabavke informatičke opreme
- kako Vlada namerava da podržava razvoj informacionog društva?

Uvodničari:

Slaviša Mijušković, pomoćnik ministra za nauku
Veselin Jevrosimović, predsednik ComTrade Group
Borisav Bojković , RB General Ekonomik
Nebojša Momčilović, direktor marketinga Majkrosoft Bgd
Radmila Medaković, sekretar UID/PKS
Milivoje Tomić, predsednik Cores
Gordana Ciganovič, Informatika
Đuro Čučković, IMR
Predstavnik Ministarstva finansija,
Jelica Ristic Cirovic, Ministarstvo prosvete i sporta

Moderator: Nikola Marković, predsednik DIS

Tribina se održava u Privrednoj komori Srbije, Beograd
Resavska 13-15, sala 2.


INICIJATIVA ZA IZMENU I DOPUNU ZAKONA O PDV-u


[ Mister Big Time @ 09.12.2004. 06:22 ] @
Svaka cast. Nadam se da ce inicijativa uspeti.
[ Ivan Dimkovic @ 09.12.2004. 09:40 ] @
Ne slazem se sa tom inicijativom i mislim da je vrlo lose formulisana (ili vrlo dobro, ali zavisi iz cijeg ugla gledate :-) - pod #1, oslobadjanje poreza nije isto sto i moratorijum na primenu PDV-a.

Drzava bi trebala studentima, ucenicima i slicnim kategorijama (mala primanja i sl...) da dozvoli povracaj poreza na kraju poreske godine a na osnovu kupljene informaticke opreme - tako sto bi oni na kraju godine donosili te racune poreskoj upravi, a onda bi im se vracao porez. Na kraju je efekat isti kao da je roba oslobodjena PDV-a za potrosace, ali se odrzava finansijska disciplina u celom lancu.

Mislim da nikako ne treba ukidati PDV na bilo kakvu robu, jer to otvara ponovo vrata festivalu mahinacija u lancu prodaje - od sverca i ubacivanja te robe negde izmedju kao legitimne, do utaje poreza tamo gde mora da se plati - postoje mnogo bolji mehanizmi za oslobadjanje od placanja poreza za odredjenu robu, kao onaj sto sam malopre naveo.

Just my 2 eurocents :)

PS - interesantno je da niko ne trazi takav nacin oslobadjanja placanja poreza za krajnjeg potrosaca, nego su se svi zakacili bas za PDV i traze odustajanje od primene istog na sve zivo :) A lista lobista sve sami veleuvoznici robe... ha ha ha.. funny :)
[ sharpshooter @ 09.12.2004. 10:45 ] @
@Ivan Dimković
Slažem se sa tobom imenjače.

Nije mi baš najjasnije kako to misle da se PDV ne primenjuje? Pa njima je manje ili više svejedno, ako se registruju kao platioci PDV, onda imaju povraćaj prethodnog poreza, zar ne? PDV je opterećenje za krajnjeg kupca, koji nema pravo na povraćaj PDV-a. Ja sam više za predlog da se na računare i opremu (delove) uvede posebna stopa od recimo, 5%, ili niže. To bi moglo da se reši brzo i jednostavno (to jest, moglo bi, kad bi skupština radila ono što treba) dopunom zakona o PDV, ili da se postojeća stopa od 8% primenjuje na računare (što opet zahteva dopunu zakona, tako da se svodi na isto).
[ pctel @ 09.12.2004. 21:43 ] @
Citat:
Da se usudim da citiram jedan domaci chasopis (nemam ga pred sobom pa cu ovako po secanju) gde navodi da ce "verovatno trgovci naci nachin da smanjivanjem marzhi spreche porast cena"

Ovo ce stvarno biti "kad na vrbi zasvrbi". Evo zasto:
Vecina kompjuterskih firmi radi sa marzom od 10 do 15 posto prema krajnjim kupcima, barem kada je rec o firmama kod kojih su cene relativno povoljne i kod kojih clanovi ES-a uglavnom kupuju. E, sad, te firme imaju troskove zakupa prostora, amortizacije opreme, plata radnika sa odgovarajucim dazbinama, poreza (na dobit i finansijske transakcije, PDV ne racunam), rezija, oglasa i ostalih kojih sada ne mogu da se setim koji u proseku iznose izmedju 5 i 10 % ukupnog prometa. To znaci da firmi ostaje oko 5% realne dobiti koje moze da se odrekne (ne vidim zasto bi). U tom slucaju povecanje cene ne bi bilo 18% vec 13%, ali bi povecanja u svakom slucaju bilo.

Citat:
U svakom sluchaju, za mesec dana cemo definitivno znati shta nas je snashlo
Ne znam bas kako mislis da saznas ... u konsultacijama sa vlasnicima drugih firmi preovladjuje stav da je najpametnije od 01.01. do 15.01. ne raditi zbog raznih praznika, onda 16. je nedelja, raditi od 17. do 21. zbog eventualnih reklamacija i ostalih konsultacija, zatim 22.-23. vikend a od 24.01. mesec dana kolektivnog godisnejg odmora do 24.02. tu se nekako eskivira petak 25. i na posao se dolazi 28.02.
Tu sad ja imam primedbu zasto da pocinjemo na kraju meseca , pa predlazem da nesto smislimo i pocnemo od 01.03. ali to jos nije naislo na opste prihvatanje.

A sada jedno pitanje, planira li neko na uzorku od 40.000 clanova ES-a stvarno da kupuje kompjuter u januaru (u Srbiji)?

[ vindic8or @ 09.12.2004. 21:52 ] @
jao pctel, pa ti si genije, odlican short-term business plan :)


jok, ne planiram da kupim comp...a da planiram, kupio bih ga tada, ne bih zurio nesto pre ng.


[ salec @ 10.12.2004. 08:56 ] @
Citat:
Niko nije naplacivao porez na racunare, kad se kupuje komplet racunar, sve komponente su oslobodjene poreza.


Od prvog svog PC-a do danas, skoro da nikad nisam kupio komplet racunar, nego sam uvek birkao i dopunjavao. Da li cu, kao kupac komponenti, osetiti poskupljenje i koliko (za memorije, procesore, graficke kartice, diskove, jer jasno mi je da ce poskupeti svi eksterni uredjaji i softver)?
[ pctel @ 11.12.2004. 09:39 ] @
Sto se tice komponenata, tu je situacija bila prilicno nedefinisana, pa su oni hrabriji naplacivali bez poreza a oni manje hrabri sa porezom. E, sad, zavisi od kujih si ti kupovao mozes osetiti razliku u ceni jer ce od nove godine svi placati. e, sad mozda i ne osetis razliku od celih 18%, jer ce se pojaviti oni koji ce svercovati sitne komponente po torbama sa prljavim vesom. Medjutim, sigurno je povecanje cena kod njih, jer sadasnjih 5% koliko izadju troskovi legalnog uvoza je premalo u odnosu na njihov rizik, pretpostavlja se da ce oni to povecati za barem jos 5%. E, sad, kod takvih je uvek bio problem sa reklamacijama (jer njima je jos veci rizik da to odnesu tamo odakle su doneli), pa iste pokusavaju da eskiviraju na svaki nacin. Sad imas dovoljno podataka da izracunas za koliko ce tacno komponente poskupeti.
[ SBSL @ 15.12.2004. 01:57 ] @
sto vise citam to manje znam..

jedno pitanje: da li je bolje da se pazari lap-top sad ili kad se uvede PDV..?

Logicniji mi je da se kupi sad..! Ali cisto da proverim..
[ pctel @ 15.12.2004. 22:56 ] @
Pa zavisi kako za koga...
za tebe je bolje sad, a za drzavu posle...
Sto se nas prodavaca tice, nama je potpuno svejedno sad ili posle.
[ momsab @ 29.12.2004. 17:00 ] @
saznao sam, na primeru Šapca, da će se cene konfiguracija psole Nove godine povećati ne za 18% već za ~30%!!! Trenutno nema gotovih konfiguracija, samo komponente.
Ako tako stoje stvari svuda, odo' ja sutra da kupim USB flashdisc 128 ili 256MB.
[ Miloje Sekulic @ 30.12.2004. 09:27 ] @
[NAPOMENA: Ovo je izvod iz teksta koji će integralno biti objavljen u e magazinu br 22. koji izlazi 15. januara 2005. ]

PDV pri kupovini hardvera i softvera

Kompjuterska oprema je do sada bila oslobođena poreza na promet i carine, tako da će uvođenjem PDV-a za krajnje korisnike ubuduće biti skuplja za 18% plus troškove carine!

S obzirom da je u pitanju uvozna oprema i da podleže kako carini tako i PDV-u po stopi od 18%, više je nego jasno da će kompjuterska oprema ubuduće za krajnje korisnike biti mnogo skuplja: za 18% plus troškove carine. To će dakako imati katastrofalne posledice za našu poslovičnu tehnološku opremljenost/zaostalost! Pogotovo ukoliko Ministarstvo finansija ne uvaži zahtev Društva za informatiku Srbije da se taj porez ukine ili bar snizi na stopu od 8%, kao za sva školska učila. Takav zahtev su podržali Privredna komora Srbije, Ministarstvo za nauku i zaštitu životne sredine i Ministarstvo prosvete i sporta.

Autor je Dragan Pejić, stručni saradnik Poreske uprave - odeljenje Novi Sad

Srećna vam nova skuplja godina

Miloje
[ Aleksandar Marković @ 08.01.2005. 13:24 ] @
Prodavci kompjutera su poželeli da im Nova godina bude berićetna makar toliko koliko su bila dva poslednja meseca u prošloj. Naime, posle najave uvođenja poreza na dodatu vrednost od 18 procenata, a time i poskupljenja računara i opreme, prodaja je u novembru i decembru gotovo utrostručena. Međutim, i računari su sada poskupeli i pitanje je kako će trgovci u ovoj oblasti opstati u narednom periodu, kao i to kako će ovaj poreski namet uticati na elektronsko opismenjavanje Srbije.

Otprilike pre godinu dana, na inicijativu onih koji su prepoznali koliko je važno približiti kompjuter a time i nove tehnologije, kao i poboljšati informatičku sliku Srbije, trgovci ovom robom su oslobođeni plaćanja poreza na promet. Čak i uz ovo olakšanje prodaja nije išla sasvim po planu. Osiromašen budžet građana Srbije i dalje nije mogao da sebi dozvoli luksuz – kompjuter, pa je slika bila više nego poražavajuća. U prošloj godini Srbija je na internet tehnologije potrošila 250 miliona dolara ili 22 dolara po stanovniku i iako je to bilo neznatno bolje u odnosu na 2003. godinu, ovakav rezultat svrstao nas je ne samo na začelje Evrope nego i bivših jugoslovenskih republika.

Prve najave uvođenja poreza na dodatu vrednost bile su propraćene optimističnim predviđanjima da će kompjuteri biti opterećeni posebnom stopom PDV-a od osam odsto, međutim to se iz nekog razloga ipak nije dogodilo.


Niska marža

– Kompjuteri su poskupeli između 16 i 17 odsto. Više cene nisu jedini problem za kupce. Tu je i činjenica da će biti sve manje kupovine na čekove, kao i nemogućnost da sebi priušte i skupe kredite koje banke nude. Prodaja je stala i kako očekujemo tako će biti narednih meseci, a na trgovcima je sada da smanjuju ionako nisku maržu i utrkuju se za kupce, kaže Danko Jevtović, menadžer „Jugodate”.

Ukidanje poreza na promet svojevremeno je, kaže naš sagovornik, znatno uticalo na elektronsko opismenjavanje našeg stanovništva i primenu novih tehnologija uopšte. Sada je neizvesno kako će ovaj proces dalje teći jer je tek normalizovano tržište na neki način opet ustalasano.

– Očekivali smo nižu stopu PDV-a, čak je postojao i konkretan predlog države, međutim to iz nekog razloga ipak nije ispoštovano. Država bi trebalo da prepozna svoj interes zbog tehnološke zaostalosti Srbije za Evropom i kompjutere i opremu ne opterećuje višom stopom PDV-a. Uostalom, na ionako simboličnoj prodaji ove robe država i ne može toliko da zaradi. Slikovito objašnjeno više bi se okoristila na nekim drugim proizvodima, objašnjava Jevtović.

Veliki trgovci računara pitaju se da li će se država dosledno držati finansijske discipline kako se ne bi ponovio problem poput onoga kada su svojevremeno mali trgovci (iz garaža) pronalazili način da prošvercuju komponente za kompjutere i ponude ih kupcima za 20 odsto jevtinije. Ukidanjem poreza na promet nelojalna konkurencija je izjednačena, pa su se kupci za istu cenu obraćali velikim legalizovanim prodavcima koji su im osim kvalitetne robe nudili i pouzdane garancije.


Trgovci, strpljivo

Po Zakonu o PDV-u za računarsku opremu, softver i delove kompjuterske opreme primenjuje se opšta stopa PDV-a od 18 odsto. Ova praksa je prisutna u svim drugim evropskim zemljama u kojima se primenjuje PDV. Ona tako u Crnoj Gori iznosi 17, u Makedoniji 19, a u Hrvatskoj čak 22 odsto. U drugim evropskim zemljama porez na ovu robu takođe se plaća po opštoj stopi i to je formirano na osnovu takozvane šeste direktive Evropske unije kojom je propisano da se ova roba oporezuje po opštoj stopi. Takođe je bitan podatak da je uvođenje PDV-a jedan od uslova za ulazak u Evropsku uniju, a za sada ga primenjuju sve zemlje osim Bosne i Hercegovine.

Kako bilo, kompjuteri će za sada ipak biti oporezovani opštom stopom PDV-a od 18 odsto. Kako se moglo čuti od nadležnih iz Poreske uprave Srbije, izvesno je da će u prvom momentu doći do skoka cena, jasno je i to da će mnogi iz neznanja nerealno povećati cene kompjutera i opreme, ali trebalo bi da i proizvođači i trgovci budu strpljivi. Da sačekaju neko vreme posle čega će i tržište izjednačiti ponudu i tražnju. Ukoliko zaista bude problema možda su moguće korekcije ove poreske stope.

Jelica Antelj - Marko Lakić
[ Almedin @ 29.11.2005. 21:52 ] @
Može li neko pojasniti ovo:

Citat:
Poreski period je period od prvog do zadnjeg dana u mjesecu
(kalendarski mjesec).


Citat:
Poreski obveznik može, prilikom obračunavanja svoje poreske obaveze,
odbiti PDV koji je dužan da plati ili je platio prilikom nabavke proizvoda...


Da li se ovdje misli na odbijenje ulaznog PDV-a koji je placen samo za onu robu koju je prodana ili za svu robu koja je kupljena u poreskom periodu.

Primjer:

U poreskom periodu kupljeno 1000 komada neke robe po cijeni od 117 (ulazni porez 17 * 1000). U tom poreskomperiodu prodato 10 komada po cijenu od 150 (izlazni porez 21 * 10). Da li se na kraju poreskog perioda placa:

(21 * 10) - (17 * 10) = 40

ili

(21 * 10) - (17 * 1000) = - 16790 (sto bi bio povrat ili poreski kredit)

Ova druga opcija mi je nelogicna ali nigdje nije izricito navedeno da se radi po prvoj opciji.

Drugo pitanje, ako se radi po prvoj opciji, da li se onda racuna prosjecni ulazni porez (ako ima vise nabavki sa razlicitim ulaznim porezom).
[ pctel @ 30.11.2005. 02:12 ] @
druga varijanta, zasto bi bila nelogicna?
[ Almedin @ 30.11.2005. 21:34 ] @
Nelogicno mi je sto drzava vraca ovaj porez kada ce ga ionako trebati platiti samo kasnije, kada se roba proda tako da mi ovo lici na stari sistem. Recimo da proizvodjac proda veletrgovini i veletrgovina trgovini na malo veliku kolicinu robe u jednom danu. Trgovina na malo potrazuje povrat PDV-a za svu robu (izuzev one koju je i ona prodala, recimo da je to manja kolicina) i dobije povrat cijelog PDV-a a kasnije kada bude prodavala robu (recimo da je duze vrijeme ne nabavlja, jer ima na zalihi) placa ponovo cijeli iznos PDV-a drzavi. Ovo mi lici na stari sistem gdje drzava dobije porez nakon prodaje krajnjem kupcu.

Ovo je amatersko misljenje, ako je neko strucnjak i kaze da ovako ide, u redu.
[ Noe @ 30.11.2005. 22:22 ] @
Ovako ide :)
[ Almedin @ 01.12.2005. 20:54 ] @
Može li još pojašnjenje uloge subjekta koji nije obveznik PDV-a i izracuna
PDv-a?

Ucesnici: subjekt A (obveznik) i B (nije obveznik), stopa je 20 %
(preracunata 16,67 %)

Primjer 1
A kupi od B 100 kom robe po 10 kn, na fakturi nije prikazan PDV, A prodaje
robu po 15 kn i treba da prikaze PDV na racunu, da li je PDV po artiklu 15 *
16,67% ili 5 * 16,67%. Ako je 5 * 16,67 trebalo bi voditi racuna o nabavnoj
cijeni a zbog razlicitih nabavnih cijena valjda bi trebalo voditi prosjecnu
nabavnu cijenu? Ja sam razumio da se PDV racuna 15*16,67% i toliko je
obavezan platiti A i ne moze traziti povrat ulaznog PDV-a jer na ulaznoj
fakturi PDV nije prikazan.

Primjer 2
B kupi od A 100 kom robe po 10 kn, na fakturi je prikazan PDV po artiklu (10
* 16,67%), B prodaje robu po 15 kn, ima li B ikakvu obavezu placanja PDV-a?
Ja razumijem da nema obavezu placanja ali ne moze traziti ni povrat.

[ Noe @ 01.12.2005. 21:29 ] @
primer 2 je tako kao sto si napisao.

a primer 1 nije ni 15*16.67 ni 5*16.67 vec 15*20%

preracunatu stopu koristis samo kad u ceni u kojoj je vec sadrzan porez zelis da izracunas iznos poreza, kao sto si npr. to napisao u primeru 2. u primeru 1 imas ulaznu cenu od 10 bez poreza + marzu od 5 takodje bez poreza. znaci imas cenu od 15 bez poreza i na to dodajes 20% .

[ Almedin @ 01.12.2005. 22:27 ] @
Citat:
a primer 1 nije ni 15*16.67 ni 5*16.67 vec 15*20%

preracunatu stopu koristis samo kad u ceni u kojoj je vec sadrzan porez zelis da izracunas iznos poreza, kao sto si npr. to napisao u primeru 2. u primeru 1 imas ulaznu cenu od 10 bez poreza + marzu od 5 takodje bez poreza. znaci imas cenu od 15 bez poreza i na to dodajes 20% .


Pretpostavka je da je 5 marza sa PDV-om a u cijeni 10 moze biti PDV u nekoj ranijoj prodaji, primjer:

B kupi od C po 6 (prikazan PDV 6 * 16,67)

A kupi od B po 10 (PDV nije prikazan jer B nije obveznik)

A proda po 15 krajnjem potrosacu na malo. Sta A placa drzavi obzirom da on ne moze znati koji iznos PDV-a je ranije placen.

Citat:
Primjer 2
B kupi od A 100 kom robe po 10 kn, na fakturi je prikazan PDV po artiklu (10
* 16,67%), B prodaje robu po 15 kn, ima li B ikakvu obavezu placanja PDV-a?
Ja razumijem da nema obavezu placanja ali ne moze traziti ni povrat.

Citat:
primer 2 je tako kao sto si napisao.


Zar ovdje B nije u prednosti od ostalih koji su obveznici PDV-a a kupe robu od A? B moze prodavati po nizoj cijeni je rne placa PDV.
[ Noe @ 03.12.2005. 00:23 ] @
Citat:
Almedin: Pretpostavka je da je 5 marza sa PDV-om a u cijeni 10 moze biti PDV u nekoj ranijoj prodaji, primjer:

B kupi od C po 6 (prikazan PDV 6 * 16,67)

A kupi od B po 10 (PDV nije prikazan jer B nije obveznik)

A proda po 15 krajnjem potrosacu na malo. Sta A placa drzavi obzirom da on ne moze znati koji iznos PDV-a je ranije placen.


U tom tvom vrlo neobicnom primeru A placa drzavi 2,83 tj
10x20% + 5x16,67% mada se obicno ne racuna tako mnogo ti je to komplikovano.

Inace nema veze sto je mozda ranije B platio porez ako ti ga on na racunu ne iskaze ti naravno ne mozes da trazis njegov povracaj, tj platices ponovo. Zato ti se kao obvezniku PDV-a nikako ne isplati da kupujes bilo sta od dobavljaca koji nije obveznik PDV-a jer neces moci da trazis povracaj poreza.

Inace najlakse za obracun ti je sledeci nacin. OVog meseca si prodao recimo robe u vrednosti 10.000. Ti se duzis PDV-om 1667 (tj preracunta stopa od 10000) .

Uzmes sve racune od dobavljaca od kojih si nabavio robu i saberes koliki je porez na njima recimo da je to 1000. Zatim ako si kupio jos nesto za svoje poslovanje sto se moze odbiti od PDv-a komjuter recimo i na njega si platio PDV 400 razlilka koja ti ostane je tvoja obaveza PDV-a u ovom slucaju 267.

Inace onaj ko nije obveznik PDV moze biti a i ne mora u prednosti. Iz gornjeg primera recimo vidis da ja kao obveznik PDV-a necu npr. kupiti komjuter od njega jer ne mogu traziti povracaj PDV-a pa za mene njegova roba nije jeftinija nego skuplja. A postoje i limiti bar ovde tj posle 2.000.000 ukupnog prometa na godisnjem nivou nema oces neces mora da budes obveznik PDV-a.Zatim onaj ko nije obveznik PDV-a takodje ako kupi neku opremu za svoje poslovanje on je ne moze odbiti od pDV-a pa je placa skuplje nego onaj ko to jeste. A na robu koju prodaje svejdeno je vec platio PDV dobavljacu tako da mu bez poreza ostaje samo razlika u ceni.

[ pctel @ 03.12.2005. 02:21 ] @
Ima primera kad je obvezniku PDV-a svejedno da li ce nesto kupiti od obveznika ili neobveznika. Evo npr. programerska firma koja nije u sistemu prodaje svoj program za 100 EUR dok druga koja je u sistemu prodaje za 100+PDV. U ovom slucaju je kupcu obvezniku ili svejedno ili povoljnije da kupi taj proizvod od firme koja nije u sistemu. Znaci, jedina nepovoljna situacija je kad neko ko je u sistemu kupuje od nekog ko nije a da je ovaj prethodno nabavio od nekog ko jeste.
[ Almedin @ 03.12.2005. 14:00 ] @
Hvala, Noe, ovaj odgovor sam trazio.
[ Noe @ 03.12.2005. 14:56 ] @
Citat:
pctel: Ima primera kad je obvezniku PDV-a svejedno da li ce nesto kupiti od obveznika ili neobveznika. Evo npr. programerska firma koja nije u sistemu prodaje svoj program za 100 EUR dok druga koja je u sistemu prodaje za 100+PDV. U ovom slucaju je kupcu obvezniku ili svejedno ili povoljnije da kupi taj proizvod od firme koja nije u sistemu. Znaci, jedina nepovoljna situacija je kad neko ko je u sistemu kupuje od nekog ko nije a da je ovaj prethodno nabavio od nekog ko jeste.


Da jedino u ovom slucaju koji nisam naveo, a to je kao sto si rekao ako neobveznik prodaje svoju robu/uslugu koju nije kupio od drugog vec je sam proizveo (software npr.) samo onda je neobveznik znacajno povoljniji.

[Ovu poruku je menjao Noe dana 03.12.2005. u 15:59 GMT+1]