[ Slobodan Trebovac @ 23.11.2004. 23:29 ] @
U jednoj organizaciji imamo nekoliko umrežanih računara. Mreža nije ništa posebno, računari su međusobno povezani 8-portnim svičom. Na svim računarima je WinXP. Za povezivanje na Internet koristimo ISDN (64kbps). Ono što me interesuje je kako onemogućiti ostalim računarima, izuzev servera da se konektuju na Internet, a da LAN istovremeno normalno funkcioniše. Dakle, da samo server ide na NET, a drugu računari ne (i u slučaju da korisnici na ovim računarima pokušavaju da to urade, znači nikako) . Da li je ovo moguće uraditi u samim parametrima LAN-a odn. WinXP-a, ili je potrebno nabaviti poseban program za to? Mozda treba podešavati nesto u vezi Gateway-a. Ukoliko je to, možete li mi objasniti konkretno šta i kako treba podesiti?
Hvala.
[ Milan Andjelkovic @ 23.11.2004. 23:51 ] @
ISDN je prikačen direktno na server? Ako ostali kompjuteri trenutno idu na net preko servera, onda je (pod uslovom da nije instaliran neki dodatni softver) uključen ICS na ISDN konekciji. Sledi da, ako hoćeš da onemogućiš pristup netu ostalim računarima, treba da isključiš ICS na ISDN konekciji na serveru.
Ukoliko nije ovo, onda si propustio da pomeneš neki bitan detalj... :)
[ Slobodan Trebovac @ 24.11.2004. 00:09 ] @
Ne, uopšte do sada nismo imali ISDN-a (niti bilo kakav drugi pristup Internetu), nego ga sada uvodimo, pa želimo u startu da odradimo ovo o čemu sam vam pisao. Dakle, do sada je funkcionisao samo LAN. Znači, treba samo isključiti opciju ICS u parametrima konekcije ISDN-a (da, ISDN je priključen na server). Djeluje lako, samo to. Želim opet da naglasim da ovo treba da funkcioniše uvijek, i u slučaju da korisnici pokušavaju na nekakve (svoje) načine da se nakače na NET.
Hvala.
[ Sleepless_mind @ 24.11.2004. 00:24 ] @
>
Najlakse je da na serveru koji ide na net, iskljucis Internet Connection
Sharing i ostali iz lana netje moci da idu na net...a mozes i na svakom
racunaru samo da izbrises gateway IP...mislim da je ovo prvo lakse...
[ linux_wlan @ 24.11.2004. 07:14 ] @
I pametnije
[ Milan Andjelkovic @ 24.11.2004. 14:31 ] @
Čak nema ni potrebe, jer ICS nije uključen po defaultu, tj. sve što treba da uradiš jeste da ne uključiš ICS.
Ostaje još samo pitanje kakve privilegije imaju ostali korisnici? Ako nemaju administratorski pristup, onda neće ni moći da menjaju tu stavku (ICS), tako da nemaš problema.
[ Slobodan Trebovac @ 24.11.2004. 20:04 ] @
Što se tiče pitanja u vezi toga kakve privilegije imaju korisnici na ostalim računarima, mislim da su svi računari jednako privilegovani jer je mreža realizovana u vidu WORKGROUP-a, odn. trenutno svi računari imaju podjednake privilegije koje su im omogućene načinom kreiranja samog LAN-a (dodijeljene statičke IP adrese u formi 192.168.0.x i subnet mask 255.255.255.0). Šta bi se još trebalo uraditi po pitanju odredjivanja privilegija? Po ovome što ste mi do sada odgovorili bitno je da se na računaru(serveru) na kojem će biti ISDN ne uključuje opcija ICS. Jesam li dobro razumio ili ne? Slobodno šaljite svoje sugestije, ovo do sada mi je bilo od velike pomoći.