[ v_v @ 25.11.2004. 10:44 ] @
Znate kad instalirate 2000/XP, pa vas pita da li će obično samo jedan user koristiti PC, i ako da, ukucajte ime... da li unosite svoje pravo ime i prezime, i ako ne, ima li neki poznat razlog zašto da ne? Ja do sada nisam čuo ni za jedan, mada mislim da danas ima mnogo programa koji skriveno mogu slati informacije svojim serverima sa podacima nađenim na PC-ju...
[ sasas @ 25.11.2004. 14:30 ] @
Vidis, nikad nisam uneo pravo ime i prezime ni u jednu registraciju windowsa (a bogami i sire). Ne vidim nikakvu korist od toga, a svaki podatak, cim je negde zapisan, je 'na izvolite' za sve moguce zloupotrebe i manipulacije.
To je jedna od stvari koju bih, da mogu, najradije izbacio iz svih programa.

Zamisli da ti kad kupis hleb u pekari traze da ispunis formular 'da li ce ga pojesti samo jedan user, ime i prezime, firma...' :) Znam ja da koristi proizvodjacu to sto ce imati odredjene podatke, ali mene samo smara i izlaze raznim rizicima.

ss.
[ v_v @ 25.11.2004. 16:16 ] @
Istog sam mišljenja... međutim... uskoro dobijam laptop sa licenciranim XP-om. Da nije licenciran ne bih se dvoumio, ali kad već jeste, mislim se ima li ikakve veze ako ne ubacim pravo ime? Sa starim kompjuterima, nikad nije bilo ni potrebe, čuk-čuk.

Mislim, ja stvarno ne vidim ni najmanju potrebu da zaista ubacujem prave podatke. XP je pro, dolazi sa PC-jem i licenciran je.
[ m4rk0 @ 25.11.2004. 16:32 ] @
Za divljaka - ne moras
Za licencirani - moras
[ v_v @ 25.11.2004. 19:07 ] @
Marko, možeš li u nešto više detalja napisati zašto je neophodno ubaciti ime & prezime u licencirani, umesto, recimo, "Administrator" kako sam planirao?
[ m4rk0 @ 25.11.2004. 21:34 ] @
Kada sam dobio licencirani Windows XP (medju prvim diskovima u Ex SR Yugoslaviji)
nadlezni ljudi iz Microsofta (jedan od njih mi je rodjak - zato sam i dobio) su zahtevali da u imenu i prezimenu na mom racunaru stoje isti podaci kao sto su i u ugovoru. Potpisivanjem ugovora sa Microsoftom (a bio sam u povlascenom polozaju zbog rodjaka) dobio sam 18 meseci besplatnog supporta softwera i hardwera pod uslovom da koristim iskljucivo licencirane programe i pod uslovom da na racunaru stoje podaci koji su u ugovoru. Ovo je, cini mi se ,bilo negde u jesen 2002 godine. Posto je taj period (od 18 meseci) prosao, a ja sam na nesrecu upropastio originalni
sad mogu upisivati sta hocu. U sustini nije ovako kako sam ti ja objasnio (mislim na protokol oko licenciranja i ostalo) jer je moj rodjak sklopio odredjen dil sa M$-ovim ljudima oko uslova koje sam ja morao da ispunjavam, (sto znaci da ovo menja situaciju)
[ v_v @ 25.11.2004. 22:05 ] @
Ah, ako je samo to, onda i nije isti slučaj kao moj. Naime, laptop smo kupili kroz moju firmu, da ne plaćam porez, to jest nisam ga ja lično kupio nego kroz račune kompanije. Iako će laptop biti lično moj, oni imaju ugovor samo sa kompanijom.

Više sam mislio, ako ne daj bože izgubim XP CD koji mi daju uz njega, a u isto vreme nešto mi se krahira na kompjuteru, pa moram da tražim od Microsofta novi... kao licencirana mušterija. Ali mislim da bi mi za bio to dovoljan i serial.
[ u_m @ 25.11.2004. 23:32 ] @
e ako nisi upisao svoje ime na es, onda ne moras ni tu

Da li si platio za njega, pa onda ga i potpisi

[ sasas @ 26.11.2004. 07:49 ] @
Evo malo paranoje:

Upises ime i prezime, neki zlonamerni program to procita i posalje nekome na net. Prostim ukrstanjem podatka sa tel. imenikom (javno dostupan svakome), dobija se i tvoja adresa i telefon. Dakle, bilo ko, ali bukvalno bilo ko, je u prilici da te maltretira, reklamama ako nista drugo.

A da ne govorimo o tome da ces kad tad doci u napast da koristis pirate (mislim da ne postoji osoba na svetu koja ima sav originalni sw, osim billa gatesa, mozda). Svi oni ce moci da dodju do tog podatka, i naprave ti potencijalne probleme.

Koristi nikakve neces imati, to je jedino sigurno. Prema tome...

Citat:
m4rk0: Za licencirani - moras


Samo po odluci suda nesto 'moras'. 'Moranje' ti ne moze nametnuti ni policija ni predsednik drzave (teoretski naravno). Microsoft - ni u najludjim snovima.

ss.
[ m4rk0 @ 26.11.2004. 09:38 ] @
@sasas
Ispravljam se:
Citat:
Za licencirani - morao sam :)
[ Safet Beriša @ 26.11.2004. 12:41 ] @
Oko čega se vi uzbuđujete... Zamislite ovo: instaliram ja novi (piratski) Windows i stavim da se zovem Marko Vasić kad ono sutra m4rk0-u zakuca policija na vrata, a kao da to nije dovoljno - poštansko sanduče mu prepuno spama, a dok ga policajci vode u maricu spopadaju ga neki likovi koji hoće da mu prodaju p0rn DVD-ove... A sve zbog toga što je neki zlonamerni program pročitao njegovo ime na mom Windowsu...
[ sasas @ 26.11.2004. 13:03 ] @
Citat:
Safet Beriša: A sve zbog toga što je neki zlonamerni program pročitao njegovo ime na mom Windowsu...


Upravo zbog toga je na mom windowsu ime Bill Gates

ss.
[ degojs @ 26.11.2004. 13:06 ] @
Znači, upišeš tuđe podatke i eto čoveka u zatvoru :)
[ m4rk0 @ 26.11.2004. 14:05 ] @
Citat:
Safet Beriša:... Zamislite ovo: instaliram ja novi (piratski) Windows i stavim da se zovem Marko Vasić...

Stavi slobodno. Bices slavan :)))
[ m4rk0 @ 26.11.2004. 14:14 ] @
Trenutno, a i do kraja zivota (mog i kompovog) stajace ovo:



[ dava @ 07.12.2004. 11:40 ] @
Sta mislite ako neki program moze zaviriti u Outlook Express ili sta vec koristite, pokupiti ime i prezime (a to predpostavljam da vecina upise pravo)? Onda pogleda divlje softvere i posalje podatke serveru. Znaci ipak mogu, ali mislim da im mi kao privatna lica nismo interesantni (i nikad nece moci tome stati u kraj) nego firme. Kao sto Microsoft radi - dodju ljudi u neku firmu pogledaju, aha toliko racunara, pokazite licence (papire). Tu je njihova lova.