[ Unilux @ 28.11.2004. 22:25 ] @
SUN daje najnoviju verziju Solaris 10 potpuno dzabaka za 3 najpopularnija CPU (inace i T-shirt pride, ko stigne).
Kako cenite uticaj te odluke na buducu popularnost Linux, BSD ili MS Windoze?

Meni se cini da je dosta zakasnio sa ovom odlukom.
Kad bi bar Bili Vratar isao slicnim stopama, nego nas dere ko stoku na svakom koraku.

[ caboom @ 29.11.2004. 09:04 ] @
o'aj... sun vec duze vreme daje solaris za dz. - barem je tako bilo za 1CPU licencu, a pored toga je dao i veliku kolicinu sw-a za dz sa svojim hardverom u klasi entry level servera.
ovo je samo odlican marketinski potez i ne razumem koje bi direktne implikacije ovakav potez mogao imati osim istiskivanja linux-a sa malog dela entry level trzista, posto su potpuno razliciti elementi trzista koji drze svaki od pomenutih operativnih sistema (osim *bsd-a sa prilicno nedefinisanim statusom).
[ neetzach @ 29.11.2004. 23:45 ] @
Sun vec duze vreme pokusava da se probije na small business trziste i
da odrzi poziciju na enterprise trzistu. U isto vreme MS pokusava da se
probije na enterprise, dok im je glavno trziste desktop i small
business. Linux... manje-vise drzi small business, a 'teo bi desktop
(slovo K? - nesto si 'tela? ;) )
Sa tog stanovista Sunov marketinski potez sa "otvaranjem" Solarisa
(opensourceovanje), davanje gomile softwarea za dz. (i sa mnogo
povoljnijim cenama od MS-a u slucajevima srednjiih preduzeca) ce
sigurno napraviti finu konkurenciju i otezati posao MS-u i olabaviti
poziciju Linuxa. Sa druge strane, Solaris strucnjaka i specijalista za
njihova resenja ima mnogo manje od kadrova za MS i Linux (kojih ima k'o
blata) - pa je njima i cena dosta veca. Pitanje je kako ce sve to da se
poklopi.
[ Unilux @ 30.11.2004. 02:07 ] @
Slazem se sa neetzach.

Nisam bas siguran da SUN ms daje i open soure za Solaris 10.
Da ne bude posle kao sa SCO: uzeo si moje parce koda i gurao ga gde stignes!
Inace ne prave razliku da li ti treba za server ili nesto manje: uzmi ga dz, mi ti prodajemo podrsku i apps.

Meni to ipak lici na ocajnicki potez i cini mi se da su malo zakasnili: veliki MS drzi apps i to je ipak glavni posao.
S druge strane SUN akcije bas lepo rastu zadnjih mesec dana.


Znaci za Linux nejac je bolje da ga rokne na x386 i malo se douci.
Inace, da li je neko to pokusao i kako izgleda sto se tice prepoznavanje silnog hardware? .... Mada ovo je sasvim druga tema za diskusiju.....
[ neetzach @ 30.11.2004. 07:28 ] @
>

Treba da pocne da daje i source za Solaris kada izadje i zvanicna
verzija u Januaru - tako makar najavljuju. Videcemo sta ce da bude.
Moje licno misljenje je da se kvalitet sistema ne meri otvorenoscu koda
- to moze samo da bude lep doprinos OpenSource zajednici koja kaska za
komercijalnim UNIX-ima i ne uspeva da odrzi svoju tehnologiju dovoljno
konkurentnom. Pa ce time valjda da privuku i veci broj korisnika i
slicno. Samo se nadam da ne izraste neko djubre poput rms-ove verzije
GNU/Solaris ili tako nesto :D

Kao sto sam pisao, MS i Sun se kolju na dva trzista. Na enterprise
trzistu MS nema konkurentne aplikacije, kao ni dovoljno skalabilan i
kvalitetan OS da ih podrzi. Sa druge strane na small business trzistu
Sun je daleeeeko povoljniji, tj. ako kupis njihov hardware dobijes i
software za dz. pa ti tako TCO bude daleko nizi. (Kod MS-a kupis
software, platis licence, i onda kupujes novi hardware od druge firme,
pa te oderu po usima i jedni i drugi)

Ako si mislio na Solarix 10 na x86, imas HCL negde na Sunovom sajtu
pa pogledaj sta je tacno podrzano. Cini mi se da su drasticno povecali
hardversku podrsku ali za Sun je uvek vazilo da prvo podrzi kvalitetne
(tj. skupe) komponente, pa tek onda djubre. Ja sam ga licno instalirao
na SPARC-a pre oko tri meseca i fino je radilo (zamisli ;) ).
[ caboom @ 30.11.2004. 08:11 ] @
licno mislim da ovaj potez nece mnogo toga promeniti, ali ce uspesno odrzati sun-ovu poziciju na serverskom trzistu i "ograditi" svoj deo terena od linux-a (aka ibm-a) i m$-a.
[ neetzach @ 30.11.2004. 21:14 ] @
>

My point exactly :)
[ Apatrid @ 04.12.2004. 05:46 ] @
Sun and Microsoft: True love or a marriage of convenience?

Ja ne bih ovu pricu o otvaranju Solarisa razvjencao od cinjenice da je Microsoft nedavno ljuljnuo 1.95 milijardi "dokica" u Sun. Open Source Solaris moze da se posmatra i kao anti-Linux (takodje, anti-OSS_BSD) potez.
[ neetzach @ 04.12.2004. 08:02 ] @
Pa?
_________________________________________________________
Ovaj e-mail je poslat sa Beotelovog WebMail-a - https://webmail.beotel.net
[ Dejan Lozanovic @ 04.12.2004. 09:35 ] @
Citat:
Apatrid: Sun and Microsoft: True love or a marriage of convenience?

Ja ne bih ovu pricu o otvaranju Solarisa razvjencao od cinjenice da je Microsoft nedavno ljuljnuo 1.95 milijardi "dokica" u Sun. Open Source Solaris moze da se posmatra i kao anti-Linux (takodje, anti-OSS_BSD) potez.


Ma neka je anti-linux potez, nama to odgovara :), pitanje je samo da li ce da bude u pitanju neka kompatibilna licenca sa GPL-om :), ukoliko ga izdaju pod takvom licencom ono sto ce se najverovatnije desiti je da ce linux kernel programeri pocupati iz solarisovog kernela sve sto valja i ubaciti u linux.

A sa druge strane i Linux i Slowaris su posix kompatibilni sistemi tako da meni kao programeru je svejedno koji je kernel dole ispod haube vazno je da mi svi pruzaju isti interface.

Upravo i jeste lepota kod unix sistema jeste ta modularnost jer svi imaju standardizovan interface ka visem nivou i ka onom nizem. Primera radi stampanje na unix-ima ide preko PostSkripta, tj svi programi generisu PS fajl i to posalju printer menadzeru. A sa druge strane print menadzer cita sa viseg nivoa PS fajl i konvertuje ga u sam jezik stampaca, i zatim ga salje preko posix interfejsa kernelu a sam kernel salje dalje na stampac. I za ovu "jednostavnu" operaciju dokument prodje kroz dva interfejsa PS i posix, drugim recima ne moras npr da koristis cups za stampanje mozes lprd ili neki treci vazno je da oni razumeju ta dva interfejsa, isto tako je i sa kernelima ne mora linux kernel da cita zahteve od Cupsa moze to da bude i bsd i slowaris i qnx i bilo sta trece dokle god podrzava posix.
[ Sundance @ 04.12.2004. 10:38 ] @
Ali, ako u linux kernel udju sve ove napredne tehnologije iz Solarisa (samoprediktivno lijecenje i ostali buzzwordi :), zar to ne bi bio prvi korak ka njegovoj propasti?

Mozda sa Gnome-om 2.6 i Solaris ne bude tako ruzan :)
[ neetzach @ 04.12.2004. 11:04 ] @
Citat:
Sundance: Ali, ako u linux kernel udju sve ove napredne tehnologije iz Solarisa (samoprediktivno lijecenje i ostali buzzwordi :), zar to ne bi bio prvi korak ka njegovoj propasti?

Mozda sa Gnome-om 2.6 i Solaris ne bude tako ruzan :)


Mozda kad bi implementirali sve "buzzworde" iz Solarisa i u celu pricu uveli i kvalitet, podrsku i ostale nebitne stvari.

Nego, ne znam kakve veze ima graficko okruzenje sa serverskim operativnim sistemom?
[ Sundance @ 04.12.2004. 15:27 ] @
Pa Sun veli da zeli izgraditi open source zajednicu oko Solarisa, a valjda to prije svega ukljucuje portanje stvari poput postenog grafickog okruzenja (Gnome-a) i GNU alatica...

Ma ovo sam rekao vise kao reakciju na cinjenicu da je na jednom drugom news portalu na vijest o ovome vecina korisnika pitala ima li itko shot Gnome-a 2.6 na Solaris 10...Mozes ti pricati sto hoces, ali CDE je ruzan :)

Kad vec postoji kompatibilnost u kernelu Solarisa sa linux binaryima, bilo bi lose to ne iskoristiti.

"Nedostatak kvalitete i podrske" ne sprecava linux da postne dominantni(ji) serverski OS, a ako je TO jedini razlog zbog koji bi Solaris ordrzio svoj dio market share-a, onda ce tako i ostati, a ako ne... hm :)
[ axez @ 04.12.2004. 15:48 ] @
Svidjalo se to nekome ili ne Solaris umire polako i za par godina ga nece biti i to uglavnom naustrb Linuxa.
Zasto onda ne uzeti sve dobre stvari iz njega i ubaciti u Linux koji uzgred budi receno ne stremi da bude iskljucivo serverski Os za razliku od Solarisa.

Naravno, potrebno je jos da Sun shvati da mu sex sa microsoftom nece doneti nimalo dobra.

btw. HP gasi True64 koji je verovatno najnapredniji Unix in existance.
.
[ neetzach @ 04.12.2004. 16:23 ] @
Malo je pretenciozno tvrditi da Solaris umire... Osim ako nemas to
cime da potvrdis. Da te podsetim da Linux jos nije usao na enterprise
trziste i tu ga nece biti jos neko vreme. Doticno trziste tradicionalno
drze komercijalni UNIX-i. Linuxu ce trebati dosta vremena da dostigne
nivo na kojem je Solaris sada, a kamo li tek da ga dostigne.
Ako si hteo da kazes da je Tru64 napredniji od Solarisa, a HP ga ipak
ukida kao "zastareo" i dime diskreditujes Solaris kao nazadan sistem,
onda mi, molim te objasni zasto onda HP jos uvek tera HP-UX? Igrom
slucaja imam prilike da radim sa HP-UX-om i HP-ovim hardwareom, i mogu
ti reci (ne samo ja nego i moje iskusnije i starije kolege) da je
Solaris daleko ispred HP-UX-a, a Sunov hardware fleksibilniji - da ne
pominjem famozni price/performance. Sada mi nije bas jasno kako to da
ocigledno losiji sistem opstaje, a napredni se povlaci...
_________________________________________________________
Ovaj e-mail je poslat sa Beotelovog WebMail-a - https://webmail.beotel.net
[ neetzach @ 04.12.2004. 16:28 ] @
Hm, Gnome ne zavisi od binarne podrske, dovoljno je da uzmes source i
kompajliras... Osim toga, Gnome je dostupan i u binarnom formatu za
Solaris (na obe platforme) jos od Solarisa 8. To sto se jos uvek koristi
ruzni CDE, vise govori o funkcionalnosti CDE-a nego o estetici istog :)
GNU alatkice su prisutne takodje - imas Software Companion CD uz koji
stizu paketici.

Sto se tice udele u podeli trzista, Linux tek pokusava da se probije na
trziste koje drze komercijalni UNIX-i - kao sto rekoh u prethodnom
postu.
_________________________________________________________
Ovaj e-mail je poslat sa Beotelovog WebMail-a - https://webmail.beotel.net
[ Unilux @ 04.12.2004. 23:21 ] @
SUN se ovim potezom bori samo protiv prodora Linux-a na server market.

Smesno je kako se finansijskom inekcijom i savezom sa MS samo privremeno stiti od akutnog gripa, a ne vidi upalu pluca koja dolazi sa velikim prodorom MS ka server OS.
Zastrasujuce je kako se tu stvari razvijaju, jer MS jako poboljsava svoj OS za servere (2003 i Dugi Rog (da ne bude truba?)).


Zato mislim da je komerzializovanje open-source-a od starne Novell-a dobra ideja, mada nisam bas siguran na uspeh, s'obzirom na reputaciju iste firme.
(vecina ovdasnjih zaljubljenika ce me preko gledati zbog ovoga).
Suse jedini ima sansu da tu nesto pokusa, jer ima odlican i server i desktop proizvode. Samo da ne ostane jedan MS oko nas ....

Ne zaboravimo da kvalitet prozvoda nije najjaci faktor: najvise se bije bitka odgovarajucim pristupom marketu.
[ Ivan Tanasic @ 05.12.2004. 16:04 ] @
Citat:
Ma neka je anti-linux potez, nama to odgovara :), pitanje je samo da li ce da bude u pitanju neka kompatibilna licenca sa GPL-om :)


http://www.eweek.com/article2/...0.asp?kc=EWRSS03129TX1K0000616


[ Apatrid @ 06.12.2004. 02:59 ] @
Citat:
neetzach: Pa?


Pa ako se podje od pretpostavke da je ovo primarno anti-Linux potez, razmisljanje o razlozima ovog Sun-ovog poteza mogu da nas odvedu u neke drugacije vode.

'Ajde ovako, da se igramo teorija zavjere: Sun otvori Solaris 10. Kod je otvoren, ali Sun jos uvijek ima pravo vlasnistva nad tim kodom i moze, ako hoce i ima kome, da ga prodaje, kao binary, kako je dosad radio. Model kako se pare prave od BerkleyDB. Ko god sta popravi a hoce da podijeli svoj rad sa ostalima, mora da posalje Sun osoblju, a time sve te prepravke postaju dio Sun-ove svojine. Sun odrzava kod.

Posto je Solaris dovoljno mocno rijesenje za servere, argument je da ce interesovanje za Linux opasti, barem kod onih korisnika koji vjeruju da im javno raspolozivi kod garantuje bolji operativni sistem za njihove servere a i koji se primaju na Linux servere zbog cijene softvera. Proboju Linux-a u domenima servera postavljena brana.

Druga komponenta atraktivnosti Linux-a, cijena kostanja za workstation masine, je domen Microsofta. Recimo da poslije uvodjenja Longhorn-a u igru gospoda iz Redmonda jednostavno pocnu da dijele XP za "dz" (ili obori cijenu toliko, reda 20tak dolara po CD-u, da niko nece da se aka).

Rezultat je da je Linux potpuno marginalizovan. I ne samo Linux, nego OSS uopste. Ta biljka, pod napadom dvije takve strategije, muku ce da muci da ne svene. Ako dodje do egzodusa korisnika u Solaris (koga interesuju serveri), a povratka na XP (kome smeta MS cijena), jednog lijepog dana mozemo da se probudimo u svijetu u kome je cijela prica o OSS postala zaboravljeni eksperiment.

Sun onda lijepo lansira zatvoreni razvoj Solarisa 15 (mozda je to vec uradio), uvede masu noviteta i poboljsanja, te kad zavrsi, vrati se na staru praksu prodavanja zatvorenog koda (Jos jedan OS X), prestane da radi na "GPL" Solarisu (ode u zaborav pojavom novog hardvera za koga sve manje i manje ljudi pise drivere), MS nastavi da prodaje Longhorn... Jedno vrijeme drze niske cijene svojim OS, kad opasnost prodje, ajmo Jovo nanovo, kako je bilo do pocetka eksperimenta...

Scenario je strasno nategnut, sve to "moze da bidne, al' ne mora da znaci", ja licno vjerujem da je OSS druzina mnogo zilavija i da cak ni ovakva igra ne bi uspjela da ih ubije, ali nije iskljuceno kao motivacija ove dvije kompanije koje, obje, pokazuju strahoviti animozitet prema Linux-u, a MS i prema OSS uopste.
[ neetzach @ 06.12.2004. 05:19 ] @
To je kapitalizam, a ne anti-linux potez :)) Drugim recima, ako Linux
hoce da se probija i dalje, mora da postane konkurentan, a ne da se
njegovi zagovornici bave zaverama i sl.
[ Apatrid @ 06.12.2004. 06:39 ] @
Citat:
neetzach: To je kapitalizam, a ne anti-linux potez :)) Drugim recima, ako Linux
hoce da se probija i dalje, mora da postane konkurentan, a ne da se
njegovi zagovornici bave zaverama i sl.


E pa sad, ja nesto nijesam siguran koliko je korektno svesti OSS (a time i Linux) na komercijalnog konkurenta i ucesnika u trzistu (uostalom, Sun prica o RH, ne o Linuxu generalno), pa na tome zasnivati dalju analizu. Puno elemenata tu fali. Niti ima akcionara, niti odgovornosti da se isporuci odredjeni profit, niti definisanog rukovodstva (CEO i druzina), niti postoji neko ko ce snositi posljedice ako se ne uspije. Niti OSS treba superiornost da prevlada, pricao na advocacy forumu da im je dovoljno da izbace paket koji je "dovoljno" upotrebljiv za dovoljan broj ljudi, pa da ugroze komercijalno rijesenje.

"Teorije zavjere" su dio tog "gerilskog" folklora koji je jos uvijek vrlo izrazen u OSS svijetu i interesantne su i nekakav su argument samo ako se prihvati kao nesto sto definise reakcije jedne od strana.

Da se vratim na Sun i Microsoft, takva alijansa bi bez ikakve sumnje sahranila (i to veoma brzo) bilo kakvog komercijalnog konkurenta. Medjutim, to veoma potentno konvencionalno oruzje na "vanzemaljca" kakav je OSS u tom svijetu moze da uopste ne djeluje.

Drugim rijecima, to Sun-ovo surovanje sa MS prije ovog poteza bi moglo da umanji sanse kreiranja community-a oko Open Solarisa, bas zbog tog nepovjerenja i cinjenice da su "teorije zavjere" faktor jer su dovoljno rasprostranjene.

Ova prica o licencama sa linka koji je Ivan Tanasic ostavio ce dodati ulje na vatru (nepovjerenja).
[ neetzach @ 06.12.2004. 08:10 ] @
Linux jeste komercijalni konkurent samim tim sto postoji upravo taj
RedHat, Novell, Mandrake i ostali koji teze da naprave enterprise
desktop i servrsko resenje od Linuxa. Cak i Sun pravi svoje desktop
resenje bazirano na SuSetu. Ako to ne uspe, posledice ce snositi te
firme, izmedju ostalog i IBM koji podrzava Linux.
U pravu si da ne mozemo pricati ovde o celoj zajednici ali isto tako
ta zajednica nije velika konkurencija na poslovnom trzistu jer za
poslovne primene mora da postoji podrska i gotovo (tj. kompletno)
resenje - koje Red Hat i Novell (pa i Sun) imaju.
Problem lezi u tome sto su Sun, Microsoft, Red Hat, Novell, IBM i
ostali igraci orijentisani ka profitu i moraju da se prilagodjavaju
trzistu da bi ostali, pa samim tim ako uvide korist od OSS-a i Linuxa
onda da ga prihvate i podupru, dok oni koji to ne urade jedino mogu da
se prilagodjavaju. OSS zajednica uglavnom radi bez profita pa neke
stvari shvata previse licno :)
_________________________________________________________
Ovaj e-mail je poslat sa Beotelovog WebMail-a - https://webmail.beotel.net
[ Dejan Lozanovic @ 06.12.2004. 18:59 ] @
@Apatrid
Ma pazi da se mi razumemo sun pre svega treba da stvori community iza sebe sto ce biti jako tesko ako bude imao takvu neku licencu tipa sav kod saljes SUN-u i dajes njima autorsko pravo. Evo i MS je lansirao neku svoju OSS licencu pa ne vidim da je skupio neki znacajan broj ljudi. Sa druge strane GPL ima toliku popularnost pre svega zbog jedne jedine cinjenice "Jednom GPL uvek GPL"

A sto se samog linuxa tice, on ako ne bude dobar i konkurentan OS pojavice se drugi Operativni sistemi koji ce jednostavno ga zameniti, primera radi GNU/Hurd je tu u senci sve vreme. BSD-ovi su tu nadasve prisutni, jednostavno postoji izbor.
[ Apatrid @ 07.12.2004. 02:00 ] @
Citat:
Dejan Lozanovic: Sa druge strane GPL ima toliku popularnost pre svega zbog jedne jedine cinjenice "Jednom GPL uvek GPL"


E upravo na vjernost GPL-u Sun igra ovim potezom i postavlja pitanje da li je to bas tako.

OSS druzina je piramida od tri nivoa, gdje je svaki od njih vazan i kljucan za cijeli koncept:
1) Druzina koja OSS trosi, tu i tamo (ako i toliko) pomogne nekom nepoznatom na mrezi kako da sto podesi, drvi po foruma i prica prijateljima da je cijela ta prica poprilicno interesantna. Ovi su najmasovniji.
2) Druzina koja radi sve pod 1), ali se ne libi da zaceprka u kod kad naleti na nesto sto joj smeta. Ti su bug-fixeri, manje ih ima nego onih pod 1)
3) Aktivni programeri koji su ukljuceni u razvoj nekog od OSS paketa, odrzavanje neke distribucije ili pisanje dokumentacije. Ovih ima najmanje.

Veliko je pitanje koliko je svaka od ovih grupa vjerna GPL/GNU konceptu, a koliko je OSS (sto je siri pojam) ono cemu su vjerni. Libi li se OSS druzina da koristi binary drivere ATI ili NVidia za graficke kartice? Ili tjeraju DRM module koji su OK, ali malo manje optimizovani? Libe li se da koriste OpenOffice (Sun-ov LGPL, ipak) ili pravovjerno tjeraju AbiWord, Gnumeric i ine GPL ekvivalente? Prima li se OSS druzina na GPL Linux-a, ili ce pristati na OS koji je open source, za "dz", ali nije GPL? Sta da MS Windows NT mogu da cape za "dz" (i da se ne sjekiraju da ce neko da ih tuzi), sa sve podrskom za igre i ine aplikacije? Takodje, sjetiti se da svako parce koda koje su komercijalne kompanije otvorile, cak i ako nije potpun paket, uvijek pronadje korisnike koji su orni da ga portuju na drugu platformu, dorade i/ili odrzavaju.

Sve su to pitanja koja Sun ovim potezom postavlja. I odgovori nijesu bas pravolinijski, ja sto se pitam. Takodje, ovaj potez je usmjeren direktno na OSS komponentu Linux-a, a korporacije koje Linux koriste ce da trpe indirektnu stetu ako Sun i Microsoft uspiju da potkopaju GPL, da usput odgovorim neetzach-u.

Ovo je konceptualno ozbiljan izazov, mada je pitanje koliko Sun moze da isporuci sto je naumio (ima u Solarisu koda koji nije Sun-ov, sva je prilika). Ozbiljan jer se prvi put dovodi u pitanje motivacija clanova OSS community-a. Je li ta ekipa u tom biznisu zato sto je "dz" ili sto su idealisti?

Citat:
Dejan LozanovicA sto se samog linuxa tice, on ako ne bude dobar i konkurentan OS pojavice se drugi Operativni sistemi koji ce jednostavno ga zameniti, primera radi GNU/Hurd je tu u senci sve vreme. BSD-ovi su tu nadasve prisutni, jednostavno postoji izbor.


Sto se OSS-BSDova tice (da ih tako strpam u jednu kategoriju), oni se i te kako slepaju na Linux i hrane Linux popularnoscu. Drugacija je koncepcija i ideja koja ljude koji te OS-ove pisu, da ne otvaram sad tu diskusiju, ali je korektno reci da OSS-BSDovi, svi do jednog, "kazne za Pi/4" za Linux-om, prvenstveno u implementaciji novog hardvera. Linux implementacija se studira, ponesto se i capi, ti ljudi odrade "kako valja" implementaciju ali ima koristi za njih od toga sto je Linus i druzina tu da prva probije led. Takodje, oni preko Linux Compatibility Mod-a koriste i aplikacije koje su pisane specificno za Linux.

Meni se cini da bi OSS-BSDovi itekako osjetili da Linux umre ili bude marginalizovan. Drugo, iako je kod prepisan do kraja, samo ime "BSD" ih izlaze kojekakvim potencijalnim tuzbama kao dio Unix zaostavstine (eto, da im stetu naprave i da testiraju da li mogu da angazuju advokate i odbrane se), koji je (Unix) jos uvijek komercijalni kod za koga postoje vlasnici autorskih prava. Ako eliminises IBM koji mocnom advokatskom podrskom (i debelim spiskom patenata koje moze da koristi za kontra-tuzbe) stoji iza Linux-a... joj kako bi OSS-BSDovi bili laki plijen.

Linux je kljucan, ne kao tehnoloski superiorno rijesenje, nego sto je operativni sistem teritorija koju OSS mora konstantno da brani, da u to investira resurse. Zasto? Novi hardver. Linux kao perjanica (u smislu popularnosti) OSS svijeta je kljucan za cio koncept. Svijet u kome ne postoji Linux bi bio svijet u kome je postojao GNU, sto je sve preteca eksploziji popularnosti koju je Linux donio. GNU is not Linux, ali GNU/Linux je rijesenje sve dok se ne pojavi bolja alternativa.

Sto se pak GNU/Hurd projekta tice... pratim ih dugo vec, sa zestokim (profesionalnim) interesovanjem. Ne treba niko da me ubijedjuje sto OS zasnovan na mikrokernelu znaci.

Ali, Hurd jos nije ni blizu izlasku iz faze "u povoju". Prvo, iako prikupljaju resurse, jos je to omalena druzina. Drugo, implementacija tece u par podprojekata (sto vise karika, to vise ranjivosti). Trece, radi se o ekipi vizionara, ljudi koji se spremaju da odrade ne samo prelazak na novi OS, nego da uvedu i kojekakve revolucionarne i nove koncepte u praksu (Prelazak za modela superuser/grupa/korisnik na model superuser/grupa/korisnik/gost, naprimjer, kakve to tek reperkusije na svijet aplikacija i sigurnost uopste ima? Koliko ce morati da se doradjuje postojeci kod?), snijevaju o novim file sistemima... Moze li se iz vizionarstva preci u megalomaniju i zaglaviti u "mnogo hteo, mnogo zapoceo..."?

Linus i druzina, sa produktom koji je tehnoloski inferiorniji, stalno isporucuju.

Linux je veoma, veoma vazan. Takav kakav je, monolitni kernel i sve ostalo sto mu se da zamjeriti. Radi. Enter Sun & Microsoft koji imaju par primjedbi i spremaju se da postave par potpitanja.
[ Sundance @ 07.12.2004. 02:27 ] @
Citat:
Je li ta ekipa u tom biznisu zato sto je "dz" ili sto su idealisti?


Ta kategorija pod 1) svi ce uglavnom reci zato sto su idealisti, ali mislim da je mentalno najvazniji faktor onaj "dz". Da MS sutra longhorn bude prodavao za 15-20€ popularnost windoza ne samo da se ne bi smanjila, nego bi se i povecala, jer se masa ljudi koji koriste piratske kopije ne bi grebala za tako malu lovu, ili zajebavala sa prelaskom na potpuno novi koncpet tipa linux.

Mislim da IBM nece tek tako odustati od linuxa jer mu je primarna politika pruzanje servisa za serversko trziste.
[ Apatrid @ 07.12.2004. 03:14 ] @
Citat:
Sundance: Mislim da IBM nece tek tako odustati od linuxa jer mu je primarna politika pruzanje servisa za serversko trziste.


IBM je "gorila od 800 funti" koja se vec jednom iskezila kad je probano potkopavanje Linuxa preko SCO. Svi shvatili sto se desilo, svi naucili lekciju. Na IBM se ni MS zaletjeti nece. Ne sto mozda taj rat ne moze da dobije, nego sto bi bitka bila tako isrpljujuca da bi se mozda svela na Pirovu pobjedu.

Posto se preko IBM na standardne fore preci ne moze, u drugoj iteraciji se ide na ispitivanje ranjivosti community. IBM to ne moze da brani. Ako interesovanje opadne ili uspiju da razbiju community, IBM moze da uposli svoje programere da odrzavaju Linux... ali to kosta i konkurenciji ce bit lakse. A i to vise ne bi bio Linux i OSS kakvog danas znamo. Doduse, ima Linux tu jos neke skrivene adute, nije samo IBM u igri, vec i cio non x86/Microsoft svijet...

Jos nije MS rekao svoju zadnju rijec i ispalio zadnji metak koji ima. Bice ovoga jos i testirace se sve moguce ranjivosti i Linux-a i OSS. Fora sa obaranjem cijene Windows do nivoa kad je piraterija bespredmetna, koja im uvijek ostaje, nece bit odigrana do zadnjeg momenta.
[ tdjokic @ 07.12.2004. 03:38 ] @
Izvinjavam se sto se javljam u ovu temu, jer je moje znanje daleko skromnije od ostalih ucesnika, ali bih zeleo da upozorim na jedan "pikantan" detalj, koji vam je mozda promakao. Na www.distrowatch.com sam procitao da je MS poceo neku zakonsku akciju protiv Kurumina, sicusne i vrlo skromne Linux distribucije iz Brazila. To govori u prilog tezi da napadaju svim sredstvima, na svim poljima. (Sad se setih i novog trzisnog segmenta, koga je izmislio i kome se MS posvetio u zadnje vreme - kucni zbavni centar - PC za gledanje TV i slicno.)

Moja teza je, da se time zameraju sve vecem broju ljudi i sticu sve losiju reputaciju. Ne treba zaboraviti ni pad popularnosti stalno novijeg i novijeg Windows-a, za koji najcesce treba nabaviti opet noviji i noviji hardver i slicno. Intel takodje malo zaustavlja trku za sve brzim i brzim CPU-ima. Cak je i bogatim ljudima dosadio neprekidni upgrade, da o mnogo vecoj siromasnijoj populaciji i ne govorimo.
[ Unilux @ 07.12.2004. 04:44 ] @
Da li ste videli detalj o portu MS OS-a na Sparc CPU?

Kaze ovde:

http://story.news.yahoo.com/ne...amp;u=/nf/20041203/bs_nf/28813

Meni se cini da ce zapadni IT market za 5 godina ovako izgledati:

- SUN ce biti hardware firma i veliki deo prihoda ce ostvarivati na Java primeni; Solaris 12 ce nuduti za dz, a li to niki nece hteti

- IBM ce manje-vise drzati pozicuju; mozde ce kupiti Novell i valjati svoju verziju Linuxa, ali kao opciju samo

- HP/Compaq ce prodavati printere, camere i tostere

- MS ce vladati i OS(ukljucujuci i server market) i desktop aplikacijama; ako se udruze sa SAP, imace i ERP market. Mozda progutaju i RIM. To ce im obezbediti zasita vodecu ulogu, sa vise od 65% IT market dela.

Linux ce se korisititi u Kini, nekim univerzitettima i nasim forumima.

Ovu sliku mogu samo neke drzave da sprece, kao US ili EU. U slucaju da ne reaguju na vreme, izdace naredbu za deljenje MS na OS i Apps, kao sto su uradili sa telekomom krajem proslog veka.

Sta vi vidite u kristalnoj lopti?






[Ovu poruku je menjao Unilux dana 07.12.2004. u 05:52 GMT+1]
[ Sundance @ 07.12.2004. 04:45 ] @
Stvarno je lijep osjecaj kad tipkas 15 min odgovor i kliknes "Posalji odgovor" a on ti vrati bijeli ekran uzasa :) Stvarno bi trebalo biti neko upozorenje kad se radi bekap MySQL baze.

Citat:

Na www.distrowatch.com sam procitao da je MS poceo neku zakonsku akciju protiv Kurumina, sicusne i vrlo skromne Linux distribucije iz Brazila..


Ako ti nije bad, mozes li postati direktan link? Nista konkretno tamo nisam nasao.. :(

Citat:

Sad se setih i novog trzisnog segmenta, koga je izmislio i kome se MS posvetio u zadnje vreme - kucni zbavni centar - PC za gledanje TV i slicno.


Da, MS jako puno ulaze u taj kucni zabavni sektor. Radi se nova kompajlerska tehnologija (Phoenix), vec se razvijaju igrice i specifikacije za Xbox2 koji je u cijelosti napravljen po MS-ovoj narudzbi, kako GPU (R500), tako i CPU (3 PowerPC jezgre, svaka na barem 3.5GHz, specijalizirane instrukcije kao npr. za skalarni produkt vektora...). Phoenix vec sad omogucuje cross-compile sa PC-a na Xbox2, kad bude gotovo za godinu-dvije, MS ce imati potpuno izradjenu infrastrukturu za bezbolno portanje aplikacija sa PC na Xbox2 i vice versa te paralelan razvoj za obe platforme.

Citat:

Moja teza je, da se time zameraju sve vecem broju ljudi i sticu sve losiju reputaciju. Ne treba zaboraviti ni pad popularnosti stalno novijeg i novijeg Windows-a, za koji najcesce treba nabaviti opet noviji i noviji hardver i slicno.
.

Moderni se konzumerizam bazira na marketinskom ispiranju mozga krajnjeg korsnika u kojem se on dovodi u situaciju kad subjektivna procjena "najboljeg" rjesenja kao OS-a mozda i nije najbolja. Da sad ne pravim paralele sa demokracijom u najmocnijoj zemlji na svijetu.. John Doe nece koristiti linux zato jer je on "sigurniji i brzi od windoza i jer je MS prljavi monopolist", koristit ce ga jer ce mu graficki efekti na longhornu biti ubercool, jer ce zeljeti igrati Halo 3 i jer ga svi njegovi frendovi koriste. Pristup "sloboda od MS-a" je isfuran, treba nuditi nove tehnologije, nesto napeto, a ne samo klonirati tudje.

Citat:

Intel takodje malo zaustavlja trku za sve brzim i brzim CPU-ima. Cak je i bogatim ljudima dosadio neprekidni upgrade, da o mnogo vecoj siromasnijoj populaciji i ne govorimo.


Jesi siguran? :) Kad lonhorn izadje pretpostavlja se da ce na desktop trzistu 40% procesora biti dual-core x86-64, na serverskom jos i vise. To sto gigaherci ne idu na vise, ne znaci da u konacnici horsepower pada. Naprotiv :)

[ Unilux @ 07.12.2004. 04:55 ] @
Isti slucaj Sundance! Ode mi dugo kucanje u vetar, vec po drugi put.

Izgleda ovi nasi administratori ne znaju za on-line backup!?

Ili bar da nam kazu unapred kad ce da ga roknu......


Uglavnom sam postavio temu o ovome na forumu Pitanja/saveti, pa ce vidimo ako se popravimo po tom pitanju.
[ Sundance @ 07.12.2004. 04:55 ] @
Citat:
"This was definitely a case of the enemy of my enemy is my friend," Yankee Group analyst Laura DiDio tells NewsFactor.


Linux je Sun-ov neprijatelj? E tek mi sad nista nije jasno X=)

Citat:
... i nasim forumima.


LOL :)

[ tdjokic @ 07.12.2004. 16:41 ] @
Evo onoga za Kurumin: http://sourceforge.net/mailarc..._id=6023754&forum_id=40984

Microsoft Warns Asian Govts of Linux Lawsuits
Thu 18 November, 2004 17:47
......................................................

The second signal was even more bizarre - Microsoft has decided to
launch an attack (link in Portuguese) on Kurumin Linux, an innocent,
but increasingly popular Brazilian community project that aims to
educate users about the advantages of Libre Software. The project has
produced a quality Linux distribution/live CD and many pages of superb
documentation for novice users. Unbelievably, Kurumin has now become a
thorn in the eye of a multi-billion dollar corporation in some
far-away country!
[ Apatrid @ 08.12.2004. 01:46 ] @
Citat:
Unilux: Da li ste videli detalj o portu MS OS-a na Sparc CPU?


Vec probano jednom, zavrsilo se ne bas tako slavno. Sa DEC-ovom Alfom, Windows NT. Alfa je imala dovoljno procesorske snage da pokrene sve aplikacije u emulaciji 486-ice (cini mi se). Nije samo OS dovoljan, Microsoft softver je citav sistem aplikacija koje trce na tome (IIS, Exchange pod obavezno).
[ Sundance @ 08.12.2004. 03:40 ] @
Sto se tice te tuzbe protiv Kurimin Linuxa, volio bih da stave jos malo vise detalja, jednostavno "MS radi tuzbu protiv jos jedne Linux distribucije" nije dovoljno. Oko cega se tuzba vodi, sta je tu sporno?

Sto se tice linspire (ex lindows) za*** je bio u samom imenu koji je krsilo Windows (TM) i nekoliko windoze media player dll-ova koje je linspire ilegalno (!) donosio sa sobom. Dakle, nije to bila cista tuzba tipa "sad vas tuzimo jer ste mali i jadni a mi veliki i jaki", jednostavno je MS branio sam sebe.

Citat:
Vec probano jednom, zavrsilo se ne bas tako slavno. Sa DEC-ovom Alfom, Windows NT.


To je bilo zaista (relativno) davno, sve ostale platforme osim x86 su odbacene iz jednostavnog razloga sto ih MS nije vidio u svojoj viziji kao mainstream na desktop trzistu, a na koje je najvise pretendirao. Sad je situacija ipak malo drugacija, MS je prisiljen raditi ovakve "ugovore" kako bi ugrozio sirenje linuxa, Sunu i vise nego treba gigadolarska financijska injekcija i ako su obje partije spremne da suradjuju ne znam u cemu bi bio problem?!
[ Apatrid @ 08.12.2004. 06:21 ] @
Citat:
Sundance: To je bilo zaista (relativno) davno, sve ostale platforme osim x86 su odbacene iz jednostavnog razloga sto ih MS nije vidio u svojoj viziji kao mainstream na desktop trzistu, a na koje je najvise pretendirao. Sad je situacija ipak malo drugacija, MS je prisiljen raditi ovakve "ugovore" kako bi ugrozio sirenje linuxa, Sunu i vise nego treba gigadolarska financijska injekcija i ako su obje partije spremne da suradjuju ne znam u cemu bi bio problem?!


Problema ima vise:
1. Nije samo WinNT na Alfi, MS produkti na Mac-u su takodje napusteni. WinCE, iako je lansiran sa mnogo podrske, jos nije uspio ne da ubije, nego ni da izgleda da ce ubiti Palm (na koga su direktno pucali). MS produkti na necemu sto nije x86 arhitektura dosad nijesu postizali ni priblizno sto su postigli na x86. Predistorija ne garantuje ponavljanje u buducnosti, ali ipak...

2. Ni Intel (a bogami ni AMD) nece na ovo blagonaklono da gledaju. Intelu je ovo druga zvrcka koja je stigla od MS. Prva je bila kad su posli da im kazu da ne pomisljaju da se igraju sa redefinicijom 64-bitne arhitekture, MS pise 64bitni OS za Athlon64 i gospoda iz Intela neka se vide da njihov sporet preprave da ne odskace od softverskog modela AMD. Tad je marketinski budza iz AMD javno porucio "AMD welcomes Intel to the 64 bit world" sto je samarcina kakva se ne pamti. Poslije su iskocila neka Intel saopstenja o Linux aktivnostima... MS-u, ako mu Linux bas toliko smeta, nikako ne odgovara da se stare dobitne kombinacije rasturaju, ja sto nesto razmisljam. A Intel je u zadnje vrijeme stravicno aktivan u domenima koji nijesu njegova tradicionalna "prcija", nijesu procesori iskljucivo namijenjeni PC-ima.

3. Sparc je za MS novi procesor, nova glavobolja, maintenance nightmare, rizik da projekt portovanja OS nece proci da valja (MS-u negativni publicitet ne treba), novi bagovi, popravljaj, trosi vrijeme i resurse... A Longhorn ceka. I .NET ceka, MS-u treba sto prije da uvede jos jedan kvalitativni skok i uvede (i navikne korisnike na) novi nivo iskoristivosti i integracije koji ce bit Linux-u tesko da dosegne. Dakle, aplikacije, siroka rasprostranjenost, svaki korisnik svjestan da sto moze na kucnom PC-u sa MS softverom ne moze na Linuxu, masovno prihvaceno na mrezi i medju rajom... U ovom trenutku, maltene jedina MS tvrdjava koja se stameno drzi je Exchange server. Korporacije su se vec navikle na takav nivo integracije, odvojeni mail server, kalendar i ostalo jednostavno vise nije prihvatljiva opcija. Da i to padne prije nego sto zazivi .NET, ne bi MS-u nimalo veselo bilo. A suska se da se nesto radi i na tom polju u OSS svijetu. Microsoft mora da zuri i podigne igru na jos jedan stepenik iznad. Sto vise kasni, to ce vise otpora bit prema novim konceptima na koje moze da se gleda i kao na MS ujdurmu da monopolizuje mrezu do kraja.

4. Sparc je, koliko sam shvatio, interesantan MS-u za servere. Sun ne prodaje Sparc cipove da Tajvanci prave maticne ploce, tako da je mala vjerovatnoca da se na to gleda kao na zamjenu/dodatni izvor procesora za desktop. Sto se pak servera tice, Sun zasad ima svoja zatvorena resenja, citaj MS u tom slucaju ne samo sto ce morati da portuje kod, nego ce morati da pise i nov kod, za hardver koji dosad nijesu podrzavali. Plus, na vrh toga, dodaj serverske aplikacije koje takodje treba prevesti, stabilizovati, podrzavati. Za koliki profit? Nije to kolac na koji je MS navikao. Sto se Sun-a tice, ako Sun najavi da ce da pravi novi hardver po MS narudzbini, korisnici mogu da "pocnu da cekaju" na nove masine, sto nije zdravo. Na Sun se ne mali pritisak vrsi i u hardverskom domenu. Jeftine 1U serverske ploce iz Tajvana za Intel i AMD cipove bas lijepo prolaze, koliko sam ja nesto shvatio. Blade serveri su vrlo neugodni zbog disipacije (hladjenje, dovod struje za 200W po kubnoj stopi) za data centre.
[ Sundance @ 08.12.2004. 23:32 ] @
Citat:
Apatrid:Problema ima vise:
1. Nije samo WinNT na Alfi, MS produkti na Mac-u su takodje napusteni. WinCE, iako je lansiran sa mnogo podrske, jos nije uspio ne da ubije, nego ni da izgleda da ce ubiti Palm (na koga su direktno pucali). MS produkti na necemu sto nije x86 arhitektura dosad nijesu postizali ni priblizno sto su postigli na x86. Predistorija ne garantuje ponavljanje u buducnosti, ali ipak...


Hm, mozda prije 3 godine, pogledaj rezultate iz Q3 ove godine:

http://www.palminfocenter.com/palm/p_story.asp?ID=7298

Palm je sad broj 2 :) I PalmOS i Linux biljeze gubitke, hehe.

Spomenuo sam maloprije Xbox2 koji ce biti baziran na PowerPC procesorima, vjerojatno ce imati custom verziju windoza za PowerPC jer ce biti baziran na DirectX10 i imati neku Palladium-like hardversku zastitu. .NET zbog svoje hardverski-apstraktne prirode omogucava prelaz na druge platforme kao od sale.

WinIntel kombinacija je dugo vjerno sluzila u povijesti, ta dva kampa su tako usko povezana da bi i za jednog i za drugog bila propast da pokusaju nesto sarati sa strane. MS se brani od proizvodjaca hardvera preko .NET-a, Intel ne zeli ostati duzan pa siri spektar svojih usluga...samo bog zna kako ce se to sve zavrsiti :)

A i corporate i desktop trziste je po svojoj prirodi jako inertno, linux opasnost postoji, ali nije nesto sto ce se dogoditi preko noci. MS ima dovoljno vremena da podigne kvalitetu svojih usloga do te razine kad bi OSS postao nekonkurentan. Hoce li se u tom procesu "dovoljna" razina iskoristivosti besplatnih OSS aplikacija pokazati tezim faktorom od kvalitenijih rjesenja koje MS nudi - samo ce buducnost pokazati. Opet, ja mislim da ce tu inercija trzista potegnuti na MS-ovu stranu.. Ali jos jednom, buducnost ce reci svoje :)
[ Apatrid @ 09.12.2004. 02:39 ] @
Interesantni podaci za Palm, nijesam ovo dosada vidio. Doduše, malo je nategnut kriterijum , jer je, naprimjer, RIM izlistan sa svojim uređajima (koji u najnovijoj iteraciji jesu i telefoni), a Palm OS bazirani telefoni su isključeni iz tabele. Ti telefoni, barem ovi što sam ja imao prilike da vidim, su potpuno funkcionalni PDA, plus telefon (ponegdje i kamera). Korisnici ih doživljavaju kao top of the line Palm modele. Većina Palm korisnika danas migrira u takve igračke(i ja sam o tome razmišljao, pa me odbila cijena koja je maltene ekvivalentna WinCE modelima), koliko sam ja primijetio. WinCE tržište je, fakat, bolji profit. Te igračke su i dalje u prosjeku skuplje od Palm modela.

Xbox2, naročito onaj sa sufiksom "PC", jeste hardver primjeren onome što ja pretpostavljam da je MS strategija za budućnost. "Thin client" ekvivalent, ako ćemo pošteno. Ja sam malo skeptičan što će to IBM-ovo čedo da bude. 65 nano, količine koje MS trebaju, a po cijeni koja im je prag (cio Xbox2 je US $200 uređaj), Bože zdravlja da i to odgledamo. Ta profitna stopa... to jednostavno nije poslovni model današnjeg IBM-a. A ono što se priča o čipu veoma ozbiljno (i skupo) zvuči.
[ Unilux @ 09.12.2004. 04:25 ] @
Odosmo u hardware diskusiju ....

Kao smo kod toga, videste li sledece novije vesti:

- IBM prodaje PC/Laptop proizvodnju Kinezima (Lenovo mi zvuci nekako ruski)
- SUN portira na AMD
- Dell ce uskoro imati opciju sa SuSe load

Cini mi se da su gornji PDA brojevi sa Severnu Ameriku.

Borba se usmerava na kucne ciljeve: automobile, telefone, TV, frizideri, spavace sobe, decje igre (nisu vise decje).

Sve ove promene ce diktirati koji ce se OS i gde (i odgovarajuce apps) vrteti sutra.
Intel i MS se prestojavaju gde namirisu lovu. Kao i ostali, samo za malo vise love u dzepu.

A mi da se igramo i borimo sa svim tim promenama...
[ Apatrid @ 09.12.2004. 18:22 ] @
Ovo je, ja sto se pitam, od pocetka bila tema za Advocacy forum. Reperkusije Sun-ovog otvaranja koda su siroke, ne samo tehnicke, i ne samo vezane za Unix svijet, te je tesko o njima pricati van price o cijeloj industriji.
[ Unilux @ 09.12.2004. 18:36 ] @
Obratite paznju da SUN za sad samo daje Solaris 10 OS (mislim samo binary)za "dz", ali jos nije zvanicno doneo odluku da otvori kod potpuno.

Kazu da ce odluku o tome u Januaru da donesu. Videcemo da li ce se drzati obecanja. Ako me secanje ne vara, davali su Solaris 9 za "dz" samo za x86 jedno vreme, pa obustavili kasnije.

Sto bi rekli, stay tuned....
[ neetzach @ 09.12.2004. 19:29 ] @
Obrnuto, davali su verziju za SPARC dz. x86 download se naplacivao, pa
su posle poceli da daju za dz. Za Solaris 8 su davali i kod ranije...
_________________________________________________________
Ovaj e-mail je poslat sa Beotelovog WebMail-a - https://webmail.beotel.net
[ Unilux @ 22.12.2004. 05:43 ] @
Malo se i gospodin Torvalds osvrnuo na SUNov potez:

http://news.com.com/Torvalds+A...eptic/2008-1082_3-5498799.html

Svaki Cigo svoga konja hvali....
[ neetzach @ 22.12.2004. 09:03 ] @
http://www.elitesecurity.org/tema/84493

Jeste vala :)