[ boccio @ 03.12.2004. 19:52 ] @

http://www.seochat.com/c/a/Goo...Google-Use-a-Dampening-Filter/
Citat:

There is some evidence suggesting that Google has started to use a dampening filter on new links to websites, so that any new links to a website are not immediately reflected in its PageRank. The theory goes that Google's algorithm causes this delay to discourage wholesale link purchasing. Such a change would require a major rethinking of strategy by everyone who optimizes their websites for the search engines.
(...)
Much like the sandbox itself, there is evidence in support of this dampening effect theory. Also like the sandbox theory, there is evidence that the phenomenon doesn’t exist, or is simply one of mistaken identity.
(...)
Some webmasters and SEO experts no longer believe that link boost to be the normal course of events. In fact, some experts believe almost the opposite, that the new links are dampened by a filter, and could even cause a temporary drop or hold in the SERPs. Reports also are circulating that Google PageRank is not being fully passed along from new links either.
(...)
By dampening the value of new incoming links, Google probably hopes to discourage link sales in particular. By lessening their value, and removing any immediate link boost, Google might reason that website owners will be less inclined to buy incoming links. The problem lies with the possibility that all incoming links, including natural and relevant ones, are being filtered along with the purchased and non-theme related links.
(...)
Keep link exchange programs confined to theme relevant sites. Avoid exchanges with websites that have little to no topic relation to your site. Entirely non-relevant links are much more likely to be viewed with suspicion by Google, and possibly filtered. We already are quite certain that Google passes along more of a boost to PageRank and link popularity from theme relevant sites, than from topically unrelated sites.

[ Vukan Karadžić @ 07.12.2004. 13:13 ] @
Sta reci? Iako je spekulacija, rekao bih da je blizu istini. Pogotovo, s obzirom da sam trenutno u situaciji slicnoj opisanoj, sa nekim novim sajtovima ...
[ broker @ 08.12.2004. 11:29 ] @
Google polako ali sigurno postaje veliko sra*e. Iako oni tvrde da samo rade na tome da sprecavaju zloupotrebe izgleda da im je glavna zabava da maltertiraju. Toliko su ogranicenja postavili da mislim da nema sajta koji ni kriv ni duzan ne trpi zbog toga.

Paziti sad kriterijum, softver ce da oceni da li je neki link izmedju sajtova logican. Pazi molim te, bas ce on moci da utvrdi tako nesto.

Dovoljno je otici na MSN search i potraziti po istom kljucu. Razlika u broju prikazanih a relevantnih linkova je drasticna i u korist MSN-a.

Cini mi se da Google polako ali sigurno ide na to da ako neko hoce da se vidi mora da plati.
[ boccio @ 08.12.2004. 11:52 ] @
Citat:
Vukan Karadžić: Pogotovo, s obzirom da sam trenutno u situaciji slicnoj opisanoj, sa nekim novim sajtovima ...

same over here...backlinkovi za par novih sajtova mi se ne registruju, iako sam 1000% siguran da ih je bot pokupio...

Sto se tice guglove politike oko ovog (i slicnih) poteza - treba biti obazriv u ocenama. G je u odnosu na ostale (msn, yahoo) najvise na udaru i prirodno je da moraju na neki nacin da se stite od zloupotreba. Pa pogledajte samo link farme, upola ih nije bilo toliko dok se ljudi nisu napalili na PR...

ovo jeste, a i tek ce da bude, igranka bez prestanka...
[ Vukan Karadžić @ 09.12.2004. 17:57 ] @
Citat:
boccio: same over here...backlinkovi za par novih sajtova mi se ne registruju, iako sam 1000% siguran da ih je bot pokupio...

Ma da. I kod mene isto tako. I to sam primetio pre par meseci...
Citat:
broker: Cini mi se da Google polako ali sigurno ide na to da ako neko hoce da se vidi mora da plati.

Bolje onda da predje odmah na ppc, pa ko je ozbiljan nek plati, a ne da spameri izlecu na prva mesta.
Samo cekam nekog ozbiljnog igraca da udje i polako pocne da gricka Google-ov market share. Ionako ga nicim nije zasluzio!
[ _owl_ @ 09.12.2004. 21:44 ] @
Hm, ljudi daju pare (ali ne Google-u) da im se sajtovi sto bolje pozicioniraju prilikom pretrage po kljucnim recima i Google hoce to da spreci -- pa to je potpuno neocekivano i nelogicno. Mora da su zaposlili nekog zlog genija samo za ovakve prilike.
[ boccio @ 09.12.2004. 22:58 ] @
Citat:
Vukan Karadžić:Samo cekam nekog ozbiljnog igraca da udje i polako pocne da gricka Google-ov market share. Ionako ga nicim nije zasluzio!

e, jebiga sad...predpostavljam da je ovo izjava data u afektu, ne verujem da zaista tako mislis :)

i dampening filter i sandbox i sve ostalo je uradjeno upravo zato da bi se smanjio broj spamera...naravno da ih nikad nece iskoreniti, ali zamisli sta bi se desilo da ne postoji sandbox? kakve bi ti onda pretrage bile?! ili mozda mislis (dampening) da je pravednije da sivonja koji po ceo dan sedi i pravi link farme na svom sajtu treba da se bolje rangira od mene koji radim SEO po svim etickim pravilima?!

ok, jeste da 5 od 100 sajtova ima kvalitet i bezrazlozno ispasta zbog takvih penala/filtera, ali bolje da 5 od 100 greje klupu tih par meseci nego da mi ostalih 95 pravi dzumbus u pretrazi...

ne kazem da je idealno, ima tu dosta stvari ispod zita (da ne razvodnjavam temu sad...) ali voleo bih da vidim tog genija koji bi mi sad, ovde na licu mesta predlozio bolji nacin da se poboljsa kvalitet pretraga!?
[ broker @ 10.12.2004. 08:19 ] @
Nema nista protiv i slazem se da treba da preduzimaju mere protiv spamera ali tako da ne ometaju normalne, postene ljude. Ovako, svi imamo apriori tretman kao da smo olos a tako nas tretiraju i kada se javimo da vidimo sta je problem.

Kao kriterijume za to da li je neki sajt spamerski koriste nesto sto je sasvim normalno raditi a cesto i neophodno radi same fukcije sajta. Recimo, primer, kod nas cest, firma ima sajt i registruje com i co.yu domen i namesti ih kao aliase. Onog momenta kada Google to otkrije, tog sajta vise nema.

A kad ga nestane, nema sansi da saznas zasto, mozes samo da nagadjas.
[ tdjokic @ 10.12.2004. 08:36 ] @
E, 'vako: pre par meseci, kad cujem rec "Google" prva asocijacija je "to je dobro". Prolazi neko vreme, cujem za neki gmail i asocijacija se menja: "Paznja, oprezno!". Sada citam ovo i asocijacija se jos vise menja: "Nesto smrdi!".

Ako se doticni proces desi kod jos "sacice" korisnika Interneta, sta ce biti sa Google? Trenutno prakticno ne znam ni za sta drugo osim Google a primetio sam da neke stvari, koje definitivno postoje, on ne nalazi i to me dosta zbunjivalo. Sada cu poceti da trazim drugi pretrazivac.
[ Vukan Karadžić @ 10.12.2004. 18:17 ] @
Citat:
boccio: e, jebiga sad...predpostavljam da je ovo izjava data u afektu, ne verujem da zaista tako mislis :)

OK, mozda jeste malo preterano, ali i G-jev market share je preteran. Jel toliko bolji od drugih? Po meni, apsolutno ne. E sad, videcemo kako ce se situacija odvijati ...