[ markovicd @ 04.12.2004. 11:36 ] @
evo moj pezo za 3rd Peugeot Contest
maya 5.0 nurbs
nadam se da vam se svidja i da cete glasati za mene :)

[ marco3dx @ 04.12.2004. 12:56 ] @
lepo izgleda, samo sto mene vishe podseca na neku kosilicu ili tako nesto...
imam jednu veeeliikkkuuu zamerku - felne si uzeo iz tutorijala!
poz
[ Davor Vlajkovic @ 04.12.2004. 13:05 ] @
Lepo izgleda, mene podseca na MCC Smart... i pomalo Fiat Multipla

Btw, sta to bese aerodinamicnost?
[ markovicd @ 04.12.2004. 17:14 ] @
Felne su mercedesove... tako da ono... ne znam .... mozda postoji tut za njih....
:)
[ SpelingMistakes @ 04.12.2004. 19:06 ] @
Kako mislis "ovo da parkiras" - tacnije kako mislis da ga popenjes na "pesacku stazu" ako je ona visoka ???

Sa druge strane - kakvi su ovo farovi - Vidi se da iza njih nema nista - to ispravi - a i vrlo je logicno pitanje koje je vec postavljeno - "sta to bese aerodinamicnost" - Koliko mislis da ce da trosi "ova tvoja kosilica" sa ovakvom aerodinamikom? Vidis mercedesov "smart" pa i on je bez obzira na velicinu aerodinamican - Malo razmisljaj u tom smeru.
[ pailhead @ 05.12.2004. 09:08 ] @
da, iz istog razloga mislim da bi bio strasno nepopularan u srbiji jer niko nebi mogao da ga vozi po nasim putevima. Mnogo mi je retro, bas ne deluje da je radjen po uzoru na neki stari auto nego bas deluje kao stari auto. Jel si radio prema nekom oldtimeru? Predlazem da ga jos malo stilizujer, modernizujes, napravis auto sutrasnjice. Pogledaj neke nove toyote ili bilo sta sto japanci prave pa malo pozajmi neke ideje odatle.

Meni se licno ne svidja.
Sa tehnicke (3d) strane, najvise mi upadaju u oci ovi branici, mnogo su lose odradjeni, u svakom slucaju, da bi imali ikakvog smisla stojeci tu, spojio bih levi i desni deo, i time izbegao prost model samih branika. Retrovizori, su iz neke sasvim desete price, cak nisu retro :), odudaraju od celog koncepta auta.

Konkretno o konceptu auta.
Stvarno ne znam zasto mora da izgleda kao fenjer. Mozda je to moje subjektivno misljenje, ali ovako visok je ruzan, a naj opustenije mozes da mu spustis krov, ljudima stvarno ne treba pola metra prostora iznad glave a da pritom nemogu da se odalje od volana.

Da li ima smisla sto je toliko spusten? Ne deluje mi kao sportski auto, aerodinamicnost je -5, previsok je bez ikakvog razloga, samim tim ideja o centru ravnoteze pada u vodu. Ako se vec nece trkati sa njim, omoguci mu bar da moze da se uparkira gde god je moguce, kad je vec kompaktan.

Prozori na vratima su PREVISOKI, gledam, kad bi neka prosecna osoba sela za volan, prakticno nebi videla nista oko sebe ponajmanje najvazniji "pogled preko ramena". Vozac nebi smeo da se prestroji u beogradu pa i da je jos toliki...

[ marco3dx @ 05.12.2004. 15:31 ] @
koliko ja znam i magarac moze ici u 3d skolu (kolko god bila poznata) ali ipak to je magarac i neznaci da on moze sada praviti neke super-duper-mada-faka concept automobile ili bilo sta tako!
ne zelim da te uvredim i nemislim da si "magarac", ali hvali se svojim radovima a ne recima! na slici na kojoj se nalazi tvoj 3d rad nisu potrebne reci u donjem desnom uglu : "made by Darko Markovic, student of very well-known 3d art school"!!! na nama je da kazemo kritike, ipak ti si ih i trazio samim tim sto si postavio svoj rad na forum!
poz
[ markovicd @ 05.12.2004. 16:19 ] @
ne nije u tome stvar ... ako primecujes spellingu nista nisam rekao...
i nisam dosao SHOW-OFFujem ovde...
nego fazon je u tome sto od kada sam zavrshio skolu... TU izvesnu.... oni me smaraju ... i provociraju... dosta je bilo....
[ Davor Vlajkovic @ 05.12.2004. 16:45 ] @
Ajde ljudi oladite malo!
Decko je uradio model i hoce da cuje nase komentare, a vi odma' poceli sa prepucavanjima.

@markovicd: meni se kao AUTO ne svidja, ali kao 3D MODEL - da.
Nisam neki strucnjak, ne bavim se profesionalno dizajnom tako da tvoj rad ne mogu da komentarisem kao dizajner vec samo kao zaljubljenik u automobile.
Mislim da imas smisla za 3d modelovanje, ali ne automobila vec neceg drugog, npr. namestaja ili sta ti ja znam... auto ti ima previse ravnih povrsina, kao sto rekoh ranije, aerodinamika je uzasna.
Najvaznije je da se trudis i vezbas sto vise, niko se nije naucen rodio.

Cek, cek... a mozda si ti namerno uradio ovo, a? Pricalo se da ce Peugeot da saradjuje sa nasom jadnom i bednom Zastavom, a za njih bi tvoj projekat bio idealan jer koliko vidim montiranje ne bi bio neki narocit problem zbog velikog broja potpuno ravnih povrsina koje se sastavljaju pod uglovima od 45 i 90

Mada ko zna, mozda i bude nesto, Peugeot je naglasio da do izrazaja treba da dodje smelost i originalnost... Drzim ti fige u svakom slucaju.

Btw, koju si to famoznu skolu za 3d zavrsio?
[ SpelingMistakes @ 05.12.2004. 20:03 ] @
Ja i dalje ostajem pri onome sto sam rekao - Kad smo vec kod toga - nisam obracao paznju - U cemu si radio - modeling - Studioo Tools-u (ako je to "ona" skola onda je to ili Maya) Ako jesi super - Malo je "znalaca" studija u Bgd-u (a to onda znaci i vrlo vrlo sire )

Obrati paznju na moj poslednji post iz "evo malo prave arhitekture" i reci mi sta mislis o mom razmisljanju kako bi trebalo raditi modeling - tacnije "u cemu bi trebalo raditi modleing" - Mos i privatno da mi answerujes - ako ti tako lezi
[ abishai @ 06.12.2004. 01:33 ] @
Meni se dizajn (koncept auta) ni malo ne svidja, podseca me na kosilicu ili kabinu od traktora. Ja bih ga spustio "dosta" i malo produzio. Branik bih takodje sredio i retrovizore promenio i pomerio (podigao), mislim da vozac ne bi ni mogao da vidi ove retrovizore.

to je moje misljenje tako da bez uvrede
[ Milos Stojanovic @ 06.12.2004. 01:48 ] @
Ako hoćeš konstruktivnu kritiku, čitaj, a ako nećeš, onda preskoči.
Ovo pišem kao običan vozač, i kao običan čovek kome nešto može da se sviđa, a i ne mora. Dakle bez ikakve profesionalne dizajnerske kritike:

Sa strane funkcionalnosti modela kao automobila, kabina zaista liči na onu od traktora sa jednom razlikom: kod traktora su retrovizori SKROZ pri vrhu, a i vrata su skoro cela providna, tako da je manipulisanje u saobraćaju mnogo lakše nego sa tvojim autom.
Mislim da farovi biju previše u nebo, tj. oborena svetla ne bi mogla dobro da osvetle put.

Sa strane samog izgleda, nekako mi je ovaj prednji deo previše valjkast. Ako je cilj bila jednostavnost, onda je trebalo da i vozačka kabina bude jednostavnog oblika. Ovako mi se ova dva ne uklapaju. I ko što je već rečeno, ako nije sportski auto, onda je previše spušten, a i čemu niskoprofilke? A ako je sportski, onda mu ostatak nikako ne priliči.

Ovo su prijateljski saveti, nemoj da shvatiš drugačije. Ja ne bih mogao da napravim ovaj model pa da sam još tol'ki :)

[Ovu poruku je menjao trooper dana 06.12.2004. u 02:50 GMT+1]
[ Faxy @ 06.12.2004. 01:49 ] @
Licno iskreno misljenje MISLJENJE

Tehnicki: 5-
Dizajnerski: 3+

P.S. "markovicd" napisi mi neka tvoja iskustva u vezi "TE 3D SKOLE" mislim da je upisem pa mi treba savet i misljenje nekoga ko je tamo vec bio. Konkretno me zanima Arhitektonska vizualizacija tj. Ploy modeling, Shading, Rendering (MentalRay) itd.

Pozdrav.
[ SpelingMistakes @ 06.12.2004. 09:05 ] @
He he he
Citat:
Faxy:
napisi mi neka tvoja iskustva u vezi "TE 3D SKOLE"
Pozdrav.



U cemu je problem da se napise i ime te "neke" skole - Zar nije to Chiron? Ili se mozda varam?

- Mada po mojim informacijama nije to "jedina" takva skola - Bez obzira sto ja drzim kurseve (a ne smatram sebe skolom) ima jos jedna gde se autorizovano drze kursevi Maye - Posto znam coveka koji je jedan od glavnih predavaca - mozda bih mogao i da je preporucim - ALi ok - da ne pricamo vise o Chironu - mada samo jedno pitanje - Sto bilo ko kritikuje tu skolu - U cemu je fazon - Pricao sam sa Pedjom jedanputa, i znam ljude koji su zavrsili nastavu - Veoma su zadovoljni - Za te pare - takvo znanje - pa mislim da je ok - pogotovu sto su ti vrata uvek otvorena a oni tu da ti pripomognu sa necim sto nisi dovoljno dobro razumeo ili ne umes da implementiras. Znam da se uce Maya i Studio Tools - a to su mocni programi svaki u svojoj oblasti - Ako ih neko koristi za razvoj proizvoda nije lose - ali ce imati i dalje problem prilikom pripreme za proizvodnju (projektovanje, ispitivanje sila, i slicno) jer ce bez obzira na kvalitet Studioo Tools-a morati da se radi reversni inzenjering u nekom od programa za projektovanje i pripremu za npr CNC - Kad smo vec kod toga - za pokretaca ove teme pitanje - sta je zeleo ovim da postigne - samo da dobije model, ili mozda nesto vise?

Na raspolaganju mi je 3-osna CNC masina gde mozemo da napravimo bez problema taj njegov autic - a i sve ostale - ako neko zeli

Jos jedno pitanje - koji ce agregat ici u taj auto - Ako sam dobro video poprilicno je "nizak" i morao bih da se sagnem poprilicno da bih pogledao pod haubu - onako samo komentar.

Marko - imas li ideju da na osnovu ovih "komentara nesto izmenis" ili ne ? Ako imas - pa imas dobra usmerenja - a ima i simpaticnih razmisljanja! Pa ti sad vidi.
[ marco3dx @ 06.12.2004. 09:47 ] @
@spell: ako si mislio na mene, ja stvarno nisam razumeo pitanje!
[ markovicd @ 06.12.2004. 12:54 ] @
zahvljujem na kritikama ... uopste se ne ljutim drago mi je da ste tako detaljno izkritikovali model... i dizajn njega... :)
sto se skole tiche necu ovde da pisem .... da ih reklamiram... inache... tamo se preferira nurbs modelovanje... da znas odma... i skola je po meni super ostalo cu ti reci na private... sutra danas ne mogu da stignem
spelling : moram prvo da pogledam temu pa cu ti reci
i josh cu vam samo reci da ja imam 17 godina... tako da ono zavrshavam gimnaziju.. nemam josh znanje ... Car designa... koje cu steci malo kasnije nadam se:)
[ SpelingMistakes @ 06.12.2004. 13:02 ] @
Sorry moja greska - mislio sam na pokretaca teme Znaci markovicd - sorry -

Inace zasto ne kazes ime - Nije to nikakav problem - vec smo se ovde na raznorazne nacine susretali sa Chironom -ali ok (kad kazes da je nurbs modeling main thing, mogu da se zakunem da je u pitanju Chiron )

Ako mislis na nju - pa - vec znam nekoga ko je zavrsio oba kursa - i vrlo je zadovoljan - a vidi se i po radovima da je nesto naucio

PS Jesi li ti sebi skratio noge - ili su ti noge kratke - na onoj slici Imam utisak da nisi pogodio proporciju - gde ste ti i autic

Zar se ne vidi da je "druga slika - zadnji deo" malo mutna - jesi to namerno radio - ili !!! - Ako je namerno - onda nije izabrano pravo mesto za prezentaciju talvog rada - a ako nije - Pogledaj sam - primetices
[ Davor Vlajkovic @ 06.12.2004. 15:56 ] @
Citat:
SpelingMistakes: Jesi li ti sebi skratio noge - ili su ti noge kratke - na onoj slici
[ markovicd @ 06.12.2004. 18:19 ] @
ne znam mozda :D ... a vidim da sam blurov taj deo sto ne trebam zajebao sam se :(
nema veze :)
popravicu
[ SpelingMistakes @ 06.12.2004. 20:32 ] @
Pa normalno da hoces Zato si i postobao ovde - da cujes komentare - kakvi god da su - Ne rece mi hoces li "uzeti" u obzir komentare i izmeniti nesto ili? Imas li ideju da isprobas to - mislim na predloge? - Slazes li se da 30 ljudi bvidi bolje nego jedan (osim ako to nisam ja he he he) and?

Daj jos slika - sigurno ih imas - ove "smo izgustirali" pa cemo dalje da "hvalimo" he he he

Toljko od menja

****************** ispravka

Sad videh jos nesto sto mi se ne "svidja" a o cemu si trebao da vodis racuna -

Iz ove donje slike se bar po meni jasno vidi da nemas dovoljno mesta izmedju tockova i ostatka automobila (ne znam kako se zove taj deo koji "okruzuje tocak") Znaci ne znam tacno koji ti je "profil" guma, ali ako stavis gume u "sasvim levo ili sasvim desno skretanje shvatices sta sam zeleo da kazem" - Ok

pozabavi se time -
[ markovicd @ 06.12.2004. 21:21 ] @
ocu poradicu na svemu... staviti nove retrovizore... farove malo srediti ... gume smanjiti :)
toliko za sada :)
[ abishai @ 06.12.2004. 23:30 ] @
.... podici retrovizore .....

U svakom slucaju imas da se zezas....
[ pailhead @ 07.12.2004. 00:22 ] @
e da vidis, ako nisu u pitanju tockovi od bicikla, nece moci taj da skrene...
[ BoxXxoN @ 20.12.2004. 01:26 ] @
Meni ovo lichi kao da se otkachilo sa neke zicare za skijanje, ili na kabinu za traktor, al posto ima tockove ipak vise lichi na kombajn :). Shalim se malo, trudis se dovoljno je za tvoje godine PozZZ
[ djidji_govedina @ 20.12.2004. 08:36 ] @
ovako:
sto se tice dizajna nekome se svidja nekome ne... definitivno se niko nije rodio kao vrhunski dizajner... ucenje i iskustvo su glavni [experientio est mater studiorum -iskustvo je majka znanja/ucenja ], a ista stvar je i sa modelovanjem...

elem:
1. vidi ti se losa teselacija nurbzeva na nekim mestima [oko shofershajbne], ne znam da li si hteo da tako bude, ali na prvi [drugi i tretji] pogled deluje kao da je lose izmodelovano. ista prica i sa spojem karoserije i vrata... izgleda kao da je nevesto spojeno.
2. prevelik ti je kontrast u kvalitetu modelinga i shadera izmedju felne [kako je neko spomenuo, iz tutorijala] i ostatka automobila... tj. felne deluju gotovo, a autitj ne.
3. detalj na vratima je vrlo cudan, kao da lebdi, i suvise upada u oko... kao da je docrtan u photoshopu.

sve u svemu model deluje kao da je postavljen i zapocet, a ne zavrshen za pezoov konkurs.

na kraju, slicno sam pisao i na dZoni jednom, kada se radi ozbiljan 3d, svidjalo se namo to ili ne, nikada se ne radi bez skica, manje ili vise razradjenih, na kojima se resava sto vishe problema [vezanih za dizajn, modeling... sve stho coveku padne na pamet].
ne treba skica da bude ne znam kakvo umetnicko delo, ali MORA da postoji, jer u suprotnom nema cvrste osnove na kojoj se dalje radi.

tako da ti je moj savet da ubudutje razradjujes svoje koncepte olovkom ili flomasterom na papiru pre nego stho uopste sednesh za kompjuter.
veruj mi damozes samo da imash koristi od toga.

pozdrav,

djordje
[ reject @ 20.12.2004. 10:33 ] @
Citat:
djidji_govedina:
ne treba skica da bude ne znam kakvo umetnicko delo, ali MORA da postoji, jer u suprotnom nema cvrste osnove na kojoj se dalje radi.

Apsolutno, pogotovu ako vise ljudi treba da radi na istoj stvari
ili ako ce rad trajati duze vreme. Strasno je kad se vratis na
nesto od ranije i ne znas sta dalje, a secas se da si nekada
davno znao sta si hteo da uradis. :) :) :)
[ abishai @ 09.03.2005. 19:47 ] @
haha
Bice da si upload-ovao drugu sliku :))

Bacite pogled sada na prvu stranu ;)

poz Markovichu ;)
[ mcbane @ 09.03.2005. 23:19 ] @
Citat:
markovicd: ocu poradicu na svemu... staviti nove retrovizore... farove malo srediti ... gume smanjiti :)
toliko za sada :)

Toliko ga je sredio da vishe ne lichi na auto :))