[ bakiman @ 04.12.2004. 15:12 ] @
Svi (bar ja tako mislim) znamo da kada skeniramo sliku u photoshopu ona ispadne malo tamnije no što je u prorodi, kada se ide na image-adjustments-auto levels photoshop sam "pretpostavi" kako slika izgleda u prirodi i napravi je isto kao i u prirodi.

E SAD,

Hoću da sa kasete prebacim audio na CD, kaseta daje lošiji kvalitet od CDa naravno, ali šta će mi to ako taj loš kvalitet pesama sa kasete prebacim na CD kad će se i on reprodukovati "kristalno jasan loš kvalitet" (kao sa kasete)

PA SAD,


Postoji li u Sound Forgeu6 neka komanda da se pesma "načini prirodnom" kao što to čini Photoshop sa slikom???

PozdraV
HVALA
Nadam se da sam napravio jasno poređenje...
[ Pici man @ 12.12.2004. 17:48 ] @
Naravno da postoji. Mozes na mnogo nacina. Imas "process" u njemu dosta "kojestarija" za ulepsavanje zvuka. Zatim "effects" i na kraju "direct X" plaginove, kojima moze cudo jedno da se uradi sa losim snimcima. Kako sa kaseta tako i sa starih "zardjalih" ploca....!

Malo bi poduze bilo objasnjenje kako se sve zapravo radi ali kao sto rece neko "u koga ima volje ima i mogucnosti"!
Ako ti nesto konkretno nije jasno u obradi zvuka preciziraj pitanje i vrlo rado cu ti objasniti ceo proces.

Pozdrav!
[ bakiman @ 12.12.2004. 19:06 ] @
Hvala na javljanju!!!

Probaću i podneću REPORT

PozdraV
[ ton_majstor @ 23.03.2005. 14:51 ] @
I, sta si doziveo, uradio, cuo?

Pici man VS bakiman...

Enlightment, please!
[ Ni ten ichi ryu @ 24.03.2005. 02:45 ] @
nedostatak ukusa bre! nema ništa lepše od noise floor-a kasete u mirno martovsko veče... kenj :)
[ euripyd @ 24.03.2005. 16:50 ] @
A ja sam svojevremeno bio ljubitelj starih mono snimaka, pa sam DDD snimke od pre par godina prebacivao u mono + dodavao razno razna krckanja ploce i sl.

Znas ono, smek, malo sevdah..
[ Pici man @ 24.03.2005. 22:00 ] @
Vama je bas dosadno, ha? :-)
Seca li se neko onog famoznog gramofona tj. "digitalnog ili ti laserskog" koji na plocu baca neki vid laserskog zraka umesto igle jeli?
Imao je loader kao Laser disk plejeri i cenu od - ako se ne varam 25000 dolarcica?!?
E, to je bato bila makina! Nema krckanja, pucketanja, cita ko "navijen?!?
Doduse kada se samo setim koliko se para u porodici odvajalo za "dobar gramofon", koji, jelte, daje bolji zvuk bla,bla,bla....

I sta sad?

Dali oduvati prasinu sa kolekcije starih ploca ubaciti u gram. i cd-plejer poslati na zasluzeni odmor sa svojim ne bas tako toplim zvukom?
Jedino fali dobar "lampas" i stvar resena.

Medjutim, ko je jos mogao zamisliti u tadasnja vremena bratstva i jedinstva da cemo jednog dana celokupni studio za obradu muzike i manipulaciju istom i to na milion razlicitih nacina imati u jednoj kutiji pored stola, a bato?!?

I kad ono posle svega krug se okrece?!?

@euripyd (citaT...) > Nostalgija?!? :-(

Sta sad?



[ Ni ten ichi ryu @ 26.03.2005. 05:40 ] @
ja se lično ne sećam tog gramofona, ali sećam se da sam "čuo" za njega.... cena koju sam "čuo" je bila oko 10k...

Celokupni studio u kutiji pored stola? Još par godina možda... do tada smo ograničeni neophodnim outboard hardverom...

I naravno, dao bog zdravlja(?), uskoro nam stiže novi standard, bolja rezolucija, veće frekvencije semplovanja... pošto se dvd-a i sacd toliko kolju, možda se slože na nekom još boljem standardu (komercijalni audio u 192khz?).

i obavezna doza pesimizma: oće ku**c!
[ vindic8or @ 26.03.2005. 11:13 ] @
jel neko primetio da su 192khz i 24bit pomalo besmisleni POSLE masteringa?

npr. na finalnom proizvodu...
[ ton_majstor @ 26.03.2005. 11:33 ] @
Hmmm, kako to?

Ako mislis na SAMO 16-44 standard, tj. CD... ok. Mada, downward rendering je IPAK bolje resenje nego UPWARD, jer nema sta da se 'smislja", nego samo redukuje.

Ako mislis na buducnost, onda ces za godinu dana imati priliku da ti neko dodje i kaze: "Cepaj Kolina, u 24-96!" Ili, jos jace. Ne brini se, trcanje za standardom je SRPSKA disciplina!

Pogotovo od kako je Ž.M. otvorio fabriku DVD-a i to javno objavio!

Pozdrav!
[ vindic8or @ 26.03.2005. 12:04 ] @
mislio sam uopste...

koliko ima smisla na finalnom proizvodu (cd, sacd, dvda) davati SNR od 144dB (boeing 747 u poletanju, pucanje bubnih opni) kad je vecina produkcija vec u samom masteringu svedena cesto i na samo 10dB SNR-a. kao i sampling rate... 44,1KHz posle krajnjeg downsamplinga daje svih 20-20. ako su inzenjeri odradili posao kako treba, na kraju ce biti rezultat ISTI i na cd i na sacd i na dvda i u 256k mp3 fajlu kad smo kod toga.

naravno, pricam POSLE mixovanja i masteringa, gde je svaki dB i Hz dragocen.
[ ton_majstor @ 26.03.2005. 13:36 ] @
Ne, ne, ne... decace!

Citat:
SNR od 144dB (boeing 747 u poletanju, pucanje bubnih opni)


Ma TISINA od minus 60-70 dB, to se trazi... galame ima svuda oko nas!

Dalje,
Citat:
vecina produkcija vec u samom masteringu svedena cesto i na samo 10dB SNR-a
nije svedena na Signal To Noise tj. ukupan dinamicki raspon, nego na dinamicko "disanje" unutar te vrednosti.

Popljuj me, ali sam PAUSALNO shvatio da tebi smeta izdrk***nje oko brojki, a rezultat je svejedno relativan (s*****)...

Ima tu leka, odes na pecanje ili na izlet dva dana u sator i devojcica i sve OK.

Ostalo, fabrika!

Nema ljutis!
[ vindic8or @ 26.03.2005. 22:03 ] @
nisam bas siguran da sam shvatio sve sto si napisao iznad :)

ali sustina mog posta ostaje. psihoakusticki testovi nedvosmisleno pokazuju da ljudi jednostavno ne mogu da razlikuju identicni zapis izmedju CD, SACD, DVDA i 256k mp3 zapisa.
[ ton_majstor @ 28.03.2005. 11:15 ] @
Ma, DA!

Tvoj stav je u principu OK, ali...

Citat:
psihoakusticki testovi nedvosmisleno pokazuju da ljudi jednostavno ne mogu da razlikuju identicni zapis izmedju CD, SACD, DVDA i 256k mp3 zapisa.


Imam ispravku... VECINA ljudi. Ili, VECINA NEUPUCENIH ljudi. Ili, VECINA ljudi koji slusa muziku na KRSEVIMA OD cirka 100e.

Ovo su VAZNE pretpostavke.

Moja zena voli muziku i igra na BILO sta sto joj se svidja, nezavisno da li je mp3 na 128 Kbps ili je DVD-A, koji imamo (igram i ja). ALI, i ona ume (laik) da prepozna nekvalitet kao "kvalitativnu pojavu", ali je opis tog nekvaliteta amaterski... svejedno, trazi mi "bolji snimak" ili kuka da joj se "nesto ne svidja". Njena percepcija snimka i njegovih slabosti je u najmanju ruku "maglovita", ali se da primetiti i primeniti. Veruj mi.

Ako coveku pustis SKUP snimak, posle njega ce uvideti razliku...

Pozdrav!
[ Ni ten ichi ryu @ 28.03.2005. 19:27 ] @
ne bih rekao neupućenih ljudi koliko ljudi koji "ne umeju" da slušaju muziku. Isti ti ljudi ne primećuju razliku između sm57 i m49 na gitarskom pojačalu. Sve zavisi od načina slušanja: većina ljudi ipak ne sluša muziku "aktivno".

ko zna kako su ti testovi urađeni. Ako uzmeš isti snimak, sniman na 96k, downsample-uješ ga na 44.1k, i uradiš a/b poređenje, i baba od 90 godina će primetiti razliku.
[ ton_majstor @ 28.03.2005. 21:14 ] @
Ne, mislio sam na ljude koji nisu upoznati sa onim sta slusaju trenutno! Ako to ne znaju, sve je moguce.

Vecina ljudi kod mene u studiju "vristi" na sound iz neke tupave integrisane svirajke, a kada se setim i prebacim na Digidesign, oni kazu: "Aaaa, pa to mi reci! Bolje je sada..."

Jedino ako je bolje, samo se "psiha" prilagodi okolnostima! Mislim, jeste meni cujno, ali onda ovi oko mene pomisle da sam prevarant i da ih samo zezam i "ode mas u propas..."