[ bakiman @ 04.12.2004. 15:44 ] @
Evo ovako, imam jednu zamisao, za koju ne znam da li je izvodljiva, pa sam okačio ovde da se konsultujem sa Vama...

Postoje 3 senzora za RPM u mom kompu (CPU, chasis, power - kako kaže ASUS Probe). Od čega je vezan samo CPU za MB, a ostala dva na PSU, tako da programi očitavaju samo CPU.
3 senzora za temperaturu (CPU, MB, HDD - s.m.a.r.t.) i 4ti koji meri ne znam ni ja šta, a uvek stoji na -48 ili -47C, nema veze sa brzinom coolera CPUa...

Hteo bih da imam merače temperature još za RAM (4kom.), GPU i za temp. chipset-a. to je znači +6 senzora za temp.
Takođe bih hteo i za RPMove senzore, za GPUfan, i još 2 za sys. fanove... to je +3 senzora za RPM.

Ovo je sve izvodljivo na najjednostavniji način, a to je da se kupe delovi za merenje temp i rpm (?) u nekom radio klubu i da sve to prikazuje na LED displeju okačenog na kompu, ovu mogućnost ostavljam za kraj, ako ništa drugo ne uspe.

Hoću da imam SOFTWAREsko praćenje temeratura kao što npr. SpeedFan detektuje prvo sve senzore koje postoje pa onda očitava njihove vrednosti. Tako da ove nove senzore vežem negde na MB tako da i oni budu kao da su fabrički ugrađeni u/na ploču (ASUS P4P800SE).

Takođe ima rešenja da napravim hardware koji će se vezati za neki port na kompu, pa za njega software koji će očitavati vrednosti, ali tu zauzimam port koji će mi kad-tad zatrebati, a i do pravljenja hardware-a i software-a još nisam došao.

Da li je neko došao na ovakvu ideju? Pošteno sam smorio, ali nadam se da Vam je zanimljivo...

PoydraV
HVALA
[ StORM48 @ 04.12.2004. 16:16 ] @
Sve je to lepo, što si smislio. Ali, bez uvrede, čini mi se da samo entuzijazam nije dovoljan za izradu "home-made" sistema za merenje rpm i temperature, pogotovo što bi varijanta koja bi se kačila na rs232/usb ili nešto treće, zahtevala i izvesnu količinu koda, a koliko sam do sada primetio - programiranjem se ne baviš. Instalacija eksternih sondi je OK rešenje, ali se obično rešava u sprezi sa već gotovim monitoring softverom i gomilicom elektronike.

Time se vraćamo na ono rešenje koje si predvideo za "ako ništa drugo...". Između ostalog, prilično će biti teško naći gotov komad hardvera sa 6+ senzora, osim ako ne upariš dva. Ustvari, moram da se ogradim, pošto možda i postoje takvi primerci, ali ja ih nisam video.

Pozdrav
[ Miroslav Cvejić @ 04.12.2004. 16:25 ] @
Na VETŠ ima predmet "Računarske periferije i interfejsi" gde se bašto to što ti hoćeš na napraviš radi.

Ja sam hteo za diplomski da pravim to što ti pominješ...

I odustao... Jer sam kupio CoolerMaster AeroGate2. Sve to lepo spakovano i krajnje funkcionalno... 4 senzora za RPM, 4 senzora za temperaturu. Ako se temperatura povisi venitlator ubrzava i obratno + ručna kontrola broja obrtaja... Plav ekran...

A to što bi ti hteo... Morao bi da projektuješ npr. PCI karticu sa senzorima, i da napraviš drajvere za tu istu karticu softver za očitavanje vrednosti sa senzora. Posao je mnoooooogo veći nego što možeš da zamisliš. U teoriji je cimanje nenormalno, a o praktičnom delu da i ne pišem... Može i preko postojećih portova (COM, LPT, USB) ali je isto preveliko cimanje... Kupi gotovo rešenje...
[ sasa022 @ 04.12.2004. 19:00 ] @
Baki stalno nesto eksperimentises .... Ali u ovom slucaju je ipak bolje
da kupis vec gotovo .... Kao sto Miroslav rece pogledaj www.coolermaster-scg.com
i mislim da ces naci resenje
[ bakiman @ 04.12.2004. 19:33 ] @
Verujte mi, ja sam mislio da to ne postoji...!!!

Onda pitanja u vezi AeroGate:

Koliko sam razumeo to je veličine CD drajva? tj. instalira se kao CD drajv.
Koliko ~ košta?

Odlično rešenje, onda neću se zezati sa mojom zamisli...

PozdraV

PS: Ja mislio da je AeroGate cooler CPUa... ;)
[ Miroslav Cvejić @ 04.12.2004. 20:04 ] @
AeroGate košta 1500 dinara. On ima samo ručnu kontrolu broja obrtaja ventilatora. Može kontrolisati 4 ventilatora. Svetli u 3 boje.

Aerogate2 (ono što tebi treba) košta 2500 dinara. (očekuj pp sa adresom gde to ima) On može kontrolisati 4 ventilatora (ima i jedan u sebi koji se može isključiti) i 4 senzora (koja dobiješ). Može sam ubrzavati ventilatore ako temperatura odgovarajućeg senzora poraste. I možeš ih ručno ubrzavati/usporavati. Dobiješ produžne kablove tako da možeš preko njega povezati ventilator za CPU. Ima biper koji baš gadno pišti ako ventilator stane. Displej (na kom vidiš temperaturu i broj obrtaja određenog senzora) je plav a onaj kotur može svetleti u 7 boja. Woooow izgleda!

Postoji i AeroGate3 ali baš jadno izgleda. Ekran je mali (jedan red) i nema kotura već samo tasteri oko displeja.
[ bakiman @ 04.12.2004. 21:20 ] @
HVALA na odgovoru!!!
[ abyss @ 05.12.2004. 18:50 ] @
Jel moze jedan od senzora (bez ventilatora) da se izbaci van kucista pa da meri env temperaturu??
[ Miroslav Cvejić @ 05.12.2004. 19:51 ] @
Na AeroGate2 može, naravno. Kablovi za senzore so skro metar dugi tako da ih može komotno razvlačiti... Jedan senzor je i predviđen da visi u kućištu i meri temperaturu vazduha unutra. Meni bi pametnije bilo da su to označili kao da je za memoriju..