[ gilens1979 @ 06.12.2004. 15:56 ] @
E, sad...zasto radim ovako nesto duga je prica, ali mi jako treba pomoc...

Projekat radim inace u .NET-u, ali mislim da je pitanje vise za ovaj forum, nego za .NET...

Naime u "SQL server" bazi mi je neophodno da imam Text polje, za kojekakve opise, gde se bas divlja sa textom...to je bez problema uradjeno, ali nastaje problem kada hocu u toj bazi da kreiram uskladistenu proceduru koja ce kao ulazni parametar imati bas taj Text tip podataka...kasnije ce ga update-ovati ili inset-ovati u bazu ako ne postoji...

Pitanje 1 > Ako mi je bas neophodno da to radim preko uskladistenih procedura kako da to promuvam ???

Pitanje 2 > Ako nije nephodno (uzeo sam da mi radi preko servera celokupnu proveru, obradu, update i insert podataka jer su klijentski racunari katastrofa slabi) na koji nacin bih to radio na klijentu: da li kao redovan kod SQL + Text + SQL, ili se to upisuje, upload-uje na neki drugi nacin...

Unapred hvala...
Gile
[ Simke @ 07.12.2004. 05:24 ] @
Ne razumem bas u cemu je problem.

Treba pomoc oko pisanja procedure ili...?

Inace kada radis nesto sa bazom, uvek koristi stored procedures, zato i postoje.
[ Deep|Blue @ 07.12.2004. 11:44 ] @
sto se tice text tipa, ne bi trebalo da imas problema s tim.
posto je koriscenje sasvim normalno kao obichan char tip, ali ne mozes da koristis sve funkcije. posalji malo koda.

2> celokupna obrada upita kod sql servera se obavlja na serveru.
da bi ubrzao rad klijenata mozes da optimizujes kolicinu podataka koje prenosis ili da koristis datareader umesto dataadaptera za preuzimanje podataka.
a i kako bi ti klijentski racunar obavljao obradu?
server mu salje "tonu" sirovih podataka koje jadni racunar mora da procesljai izabere sta mu treba?
[ gilens1979 @ 08.12.2004. 02:53 ] @
Citat:
sto se tice text tipa, ne bi trebalo da imas problema s tim.
posto je koriscenje sasvim normalno kao obichan char tip, ali ne mozes da koristis sve funkcije. posalji malo koda.


...ne moze da bude prosledjen kao parametar procedure...to mi treba da bi mogao da ga unesem u tabelu ako radim preko uskladistenih procedura !!! zar ne ???

Citat:
a i kako bi ti klijentski racunar obavljao obradu?
server mu salje "tonu" sirovih podataka koje jadni racunar mora da procesljai izabere sta mu treba?


...nemoj da me zezas bre...znam za to, nego sam samo planirao da preko Usk.Proc. prosledim neophodne parametre, a visestruke upite, izmenu podataka, novi unos i sve ostalo tog tipa se radi u Usk.Proc. na serveru (a ne na klijentu da pisem, ocekujem rezultate, pa ponovo pisem serveru), na tu vrstu rada na serveru sam mislio, ne na nesto drugo...

...treba da na osnovu N1 i N2 podatka iz tabele na serveru nadjem veze, pa da te veze dalje prepisujem upisujem i sve...
to mi nije problem, niti mi treba pomoc oko pisanja Usk.Proc., treba mi pomoc na koji nacin da koristim Text tip kao parametar, odnosno kako da ga preko Usk.Proc. upisem u tabelu...to je bilo moje pitanje...

...nadam se da sam sada bio jasniji...i za prvi i za drugi deo pitanja ????

hvala jos jednom
[ Simke @ 08.12.2004. 05:25 ] @
Neznam kako zoves/izvrsavas proceduru u .Net-u, ali ako koristis Command i SqlParameter objekte (koji su deo System.Data.SqlClient), nebi trebalo biti problema. Napravi promenljivu tipa SqlParameter, i stavi da bude SqlDbType.Text.
Dalje nebi trebao biti problem.

Ako ima jos problema, najbolje je da postavis deo koda gde pokusavas da pozoves proceduru, pa cemo da vidimo dalje.
[ gilens1979 @ 08.12.2004. 16:09 ] @
Citat:
Simke: Ako ima jos problema, najbolje je da postavis deo koda gde pokusavas da pozoves proceduru, pa cemo da vidimo dalje.


...ma nije bre problem u komunikaciji sa .NET, to bi pitanje na tom forumu postavio, ali mi je problem sto mi SQL Server javlja da ne moze da koristi Text kao parametar Stored Procedure...tu je uvek i bio problem...ne znam kako da zaobidjem taj problem... kako da ubacim text u tabelu preko usk.proc. ?!?!?!?!?!?

Hvala...Gile
[ Deep|Blue @ 09.12.2004. 11:01 ] @
- po defaultu sql server podrzava postavljanje parametara tipa text, ntext u sp.
- ovo znam jer koristim to
- ne znam za nacin na koji bi ovu mogucnost iskljucio
- jesi li probao da napravis tu proceduru na nekoj drugoj istanci sql servera?

- ne zezam te
[ gilens1979 @ 18.12.2004. 00:10 ] @
Citat:
Server: Msg 2716, Level 16, State 1, Procedure proc_UnosTxt, Line 0
Column or parameter #2: Cannot specify a column width on data type ntext.
Parameter '@Tekst' has an invalid data type.


Evo, tek danas sam uspeo ponovo da pristupim tim podacima, tako da ne bude da lazem, izgleda da ipak ne moze da prihvati ntext kao parametar...

evo i kod procedure

Code:
CREATE PROCEDURE proc_UnosTxt
    @JMBG CHAR (13),
    @Tekst NTEXT (100)
AS
    SELECT * FROM Pacijenti WHERE JMBG=@JMBG
[ Simke @ 19.12.2004. 06:15 ] @
Kao sto greka kaze, nemozes da definises velicinu (size) NTEXT parametra.

Znaci uradi ovako:

Code:

CREATE PROCEDURE proc_UnosTxt
    @JMBG CHAR (13),
    @Tekst NTEXT
AS
    SELECT * FROM Pacijenti WHERE JMBG=@JMBG
[ degojs @ 19.12.2004. 06:28 ] @
Citat:
sto se tice text tipa, ne bi trebalo da imas problema s tim.
posto je koriscenje sasvim normalno kao obichan char tip, ali ne mozes da koristis sve funkcije.


Vala jok. Ni slučajno nije korišćenje sasvim normalno kao kod običnog char tipa.

Malo više o tome ovde. Naravno, primeri su i u Books Online koji se instaliraju sa SQL Serverom, te treba pogledati primere za npr. READTEXT, UPDATETEXT, WRITETEXT funkcije.