[ walper @ 06.12.2004. 22:17 ] @
prilikom paljenja dize se bios i oni standardni testovi iz biosa , satim crn ekrn jedno 10 sec , i onda se tek ucitava win OS,


asus a7v8x-x i 80GB maxtor ???? u cemu je roblem???
[ BytEfLUSh @ 06.12.2004. 22:27 ] @
Samo crn ekran, ništa ne piše? Da li diodica na monitoru normalno svetli?
[ FREELOADER @ 06.12.2004. 22:36 ] @
HDD ti vjerovatno iz nekog razloga usporeno radi.Možda je do OS-a.
[ walper @ 06.12.2004. 22:53 ] @
diodica na monitoru normalno svijetli, radi se o novoj ploci i novom hard disku , koji su stari samo pola sata , kako da rijesim taj problem???

kasnije je sve OK , ali ta pauza me strasno nervira posto to sad vidim prvi put u zivotu , a ne znam kako da je otklonim ,

znaci ide logo ploce, neki test (standardni) i onda ''crna pauza'' , znaci monitor i sve ostalo radi i nakon 10 sec krene dalje ??

daj te mi neke savjete ili prijedloge, hvala
[ tdjokic @ 07.12.2004. 03:58 ] @
Sticajem okolnosti u zadnjih par dana sam isprobao jednu Abit i jednu Gigabyte plocu sa Athlonom 1700 i istom memorijom:

- Abit startuje munjevito, ali prilikom reboota gnjavi toliko da se monitor ugasi
- Gigabyte startuje sporo, kao ovo tvoje, mada se monitor ukljuci i nesto pise i stoji, ali prilikom reboota radi normalno

Pa sad budi pametan!
[ walper @ 07.12.2004. 16:21 ] @
slusaj sad kod mene , u ovu siromasnu plocu sticajem okolnosti bio je stavljen amd xp 3200+ i drugi hdd i super je radilo , a sad treba cekati ??? imam jos jedan HDD pa cu probati njega staviti pa cemo viditi ???
[ ShitOff @ 07.12.2004. 22:46 ] @
Ja imam slican problem, iako nznam dali je isti uzrok.
Naime kod dizanja sistema normalno se izvrsi post, dize WinXP sa HDD-0 i onda dok se vrti onaj WinXP indikator, on samo zastane, stoji jedno 30 sec.- 1 min., HDD aktivnost prestane (ne svjetluca ona lampica) i nakon toga normalno nastavi boot kao da se nista nije dogodilo. Napominjem da se ovo ne dogadja svaki put, vec samo ponekad, bez odredjene pravilnosti. Pokusao sam vec reinstalirat Windows, kupio sam novi disk (Maxtor DiamondMax 80 GB 7200rpm 8 MB cache, a stari je bio Maxtor DiamndMax 20 GB 5400 rpm 2 MB cache), ali svejedno se javlja isti problem. Ostatak konfiguracije vidite u sig-u.

Da li je netko mozda imao slicno iskustvo, ili barem sumnja o cemu bi se moglo radit?

Svaki prijedlog je dobrodosao.

Unaprijed hvala.
[ skarahas @ 07.12.2004. 22:55 ] @

...upravo si sam odgovorio na svoj problem...HDD No 2 koji si izvadio i nedostaje pa ga OS traži i ne nađe a za to vrijeme prođe tih 10 sec...rješenje R-consola ili još bolje vrati disk nazad..ili instal...
[ skarahas @ 07.12.2004. 22:59 ] @
za ShitOffa...
..provjeri jumpere na Maxtoru prfema šemi koja je na njemu...Master 2 pin nasuprot kabelima mora biti spojen...
[ srleb @ 07.12.2004. 23:15 ] @
Pogledaj pod BIOS-om da ti nije ukljucena mrezna kartica (LAN).
Kod nekih ploca se desava zastoj pre ulaska u Win jer komp trazi ostale kompjutere u mrezi; pa posto ih ne pronadje on nastavi dalje sa ucitavanjem.
[ dakiyu @ 08.12.2004. 03:48 ] @
Sve su to dobri predlozi a dodacu i moj cuveni kada mi je plava crtica boot-a isla 32 puta...win nije prepoznavao cd-rom koji je imao neki poseban broj,tako nesto....dakle poenta u tim butovanjima je da win detektuje hardwer i podesavanja te ako mu se nesto ucini sumnjivim potrajace...
[ ShitOff @ 08.12.2004. 07:55 ] @
Problem nije zbog vadjenja starog diska jer sam Windows reinstalirao nakon sto sam stari izvadio a novi stavio unutra, tako da Win u biti ni ne zna za stari.

Ovo sa mreznom moze biti uzrok. Naime imam u kuci 2 kompjutera koja su umrezena crossover kablom. Sad, moze biti da Win stvarno trazi ovaj drugi komp, i kada je on ugasen, dogadja se zastoj zbog toga. Medjutim, meni mrezna mora biti stalno ukljucena posto mi treba veza sa drugim kompom tijekom rada u Windowsima, nakon sto se on upali. Problem je ako iskljucim mreznu, moram svaki put kad hocu koristit LAN rebootat i u BIOS-u ju ukljucit, a kad je ugasen drugi komp, pri bootanju ju u BIOS-u iskljucit.
Malo nezgodno je, ali cu u svakom slucaju pokusat! Hvala!
[ ShitOff @ 11.12.2004. 00:40 ] @
Ustanovio sam da nije problem u mreznoj. Pokusao sam ju iskljucit, i opet se dogodila ista svar! Neznam sta da radim, tkogod ima kakav prijedlog, dobrodosao je!
[ Dalibor81 @ 12.12.2004. 11:32 ] @
Ja imam slican problem, samo sto do blokade dodje kada se pojavi "welcome" logo, hard disk prestane sa radom i to traje oko jedan minut, ali cim stisnem enter, odmah se normalno pojavim u windowsu, i mogu sve da radim normalno osim konekcije na internet, u tray-u nema indikatora za LAN, on se pojavi bas onda kada bi se win i sam podigao, kada se mreza aktivira onda i konekcije za internet rade. To se desilo od kada je racunar umrezen, mislim da samo nisam dobro podesio protokole za LAN pa se zbog toga ona kasnije aktivira. Jel tebi aktivna cim se upali racunar ili se isto kasnije pojavi PS: probaj sa enter meni uspeva! Srecnnno i pozdrav.
[ ShitOff @ 12.12.2004. 19:03 ] @
Ikonica za LAN mi se isto pojavi kasnije, jedno 30 sek nakon sto se Win digne. Ali isao sam malo u istrazivanje i otkrio da se izgleda radi o CD-RWu. Naime, nakon sto sam njega disable-ao u Device Manager-u, Win se dize normalno, iako mi se ikona za LAN i dalje pojavljuje kasnije. Jel netko mozda imao slican problem, dali mozda trebam ocistit CD-RW? Model je LG HL-DT-ST CD-RW GCE 8240B.

PS. Uvijek iz njega izvadim CD prije nego ugasim komp, tako da problem nije u tome da mozda ne moze procitat zaostali CD.
[ Dalibor81 @ 15.12.2004. 09:12 ] @
Cini mi se da si u pravu, kod mene je rezac hl-dt-st-cdrw gce-8520b, nadogradio sam drajver, i nesto mi izgleda bolje, mada nije kao sto je nekad bilo, ali opet me buni to sto se meni problem pojavio kada je racunar umrezen.
[ ShitOff @ 15.12.2004. 16:39 ] @
Kod mene se problem isto javio otkad sam umrezen, a uzrok je CD-RW. Zbilja zanimljivo jer ne vidim kakva je veza izmedju te dvije stvari. Probat cu ja sad nadogradit drivere pa da vidim hoce bit sta bolje.
[ Dalibor81 @ 17.12.2004. 10:05 ] @
Pa sta cekas javljaj jesi li uspeo pa da probam i ja!!!
[ ShitOff @ 19.12.2004. 13:44 ] @
Nista. Isti problem i dalje se javlja. Jedino rjesenje je disableanje u Device Manageru, sto na svu srecu nije tako velik problem u WinXP jer ga moze disable/enable-at i bez restarta. Ja sad treutno radim ovako: Prije nego sto ugasim kompjuter disable-am przilicu, te ga onda ugasim, a nakon sto ga upalim ponovno ju enableam. Win se normalno boot-a, jedino sto mi se ikona za mrezu i dalje pojavljuje tek kasnije, ne znam zasto...
[ IHThUS @ 19.12.2004. 16:24 ] @
I ja sam imao isti problem sa sporim bootanjem na WinXP+SP1 a onda sam uradio upgrade na SP2 i sada sve radi OK.
[ NiGhT-BlAdE @ 20.12.2004. 15:51 ] @
Bleh i ja sam mislio da imam isti problem dok nisam skapirao da se buni oko mog SCSI rezacha... a kad izvadim rezach druga pricha :) da ne zna neko kako bih mogao da taj scsi nateram da se ne javlja pri bootanju nego da ga win detektuje kad se digne sistem ?
[ ShitOff @ 20.12.2004. 22:24 ] @
Citat:
IHThUS: I ja sam imao isti problem sa sporim bootanjem na WinXP+SP1 a onda sam uradio upgrade na SP2 i sada sve radi OK.


Ja vec imam SP2 i nista mi ne pomaze...

Citat:
NiGhT-BlAdE: Bleh i ja sam mislio da imam isti problem dok nisam skapirao da se buni oko mog SCSI rezacha... a kad izvadim rezach druga pricha :) da ne zna neko kako bih mogao da taj scsi nateram da se ne javlja pri bootanju nego da ga win detektuje kad se digne sistem ?


Moja nije SCSI pa svjedno stvara probleme... BTW: probaj potrazit u BIOS-u opciju za SCSI uredjaje, morala bi negdje bit. Ako nema nista gdje se spominje SCSI, probaj pod Boot Devices isljucit Try other devices ili tako nesto slicno, mozda pomogne
[ NiGhT-BlAdE @ 20.12.2004. 22:34 ] @
Ma nije ni to bleh... Chachkao sam ja i scsi bios i bios na plochi.. ma jok... ne pomazhe... u scsi biosu sam stavio da ne skenira druge uredjaje samo uredjaj na ID4 i staivo sam da mi boot samo HDD-0 tj Maxtor koji imam u mashini i dzhabe :(
[ Dalibor81 @ 21.12.2004. 07:25 ] @
Citat:
ShitOff: Nista. Isti problem i dalje se javlja. Jedino rjesenje je disableanje u Device Manageru, sto na svu srecu nije tako velik problem u WinXP jer ga moze disable/enable-at i bez restarta. Ja sad treutno radim ovako: Prije nego sto ugasim kompjuter disable-am przilicu, te ga onda ugasim, a nakon sto ga upalim ponovno ju enableam. Win se normalno boot-a, jedino sto mi se ikona za mrezu i dalje pojavljuje tek kasnije, ne znam zasto...



Pa probaj kao i ja da (posto ti se problem kao i meni javio nakon umrezavanja), radis sa enable\disable LAN konekciju, to je i brze i lakse, mozda resi problem i tebi.
[ Nuky23 @ 21.12.2004. 20:28 ] @
Ja imam slican problem i ne znam sta je u pitanju.

Naime nedavno sam kupio SATA HDD MAXTOR 80GB i imam jedan PATA FUJITSU 4GB HDD na koje kopiram neke glupe datoteke koje mi ponekad zatrebaju.
Sve radi super dok ne prikljucim Fujitsu.
Kad ga prikljucim pocne ucitavati XP i stane. Jednom mi je uspio ucitati XP ali nakon dobrih 3-4 minute, i onda je tek nakon nekih 10 minuta sporog ucitavanja sve normalno radilo i uspio sam pristupiti datotekama na Fujitsu. Kada sam ugasio komp i ponovo ukljucio ista prica.
Cim iskljucim Fujitsu HDD-u sve radi normalno...

Isto tako na CD-u maticne ploce imaju neki drajveri za IDE kontrolere. Kada ih instaliram u DM-u ne vidim DVD. Kada vratim prethodne drajvere sve je OK.

Zna li neko sta je u pitanju???

Konfiguracija je:

MB Gigabyte GA-7N400 Pro
Athlon 2400
HDD SATA Maxtor 80GB
512MB RAM...

[ ShitOff @ 21.12.2004. 22:24 ] @
Citat:
Nuky23
MB Gigabyte GA-7N400 Pro


Eto, sam si napisao odgovor
Gigabyte ti je poznat po prilicno nezgrapnim driverima, ja sam imao slicne probleme sa prepoznavanjem CD-RW-a, jednostavno koristi WinXP default drivere i sve je to OK!

EDIT: Izgleda da ne radi enable/disable LAN! Neznam koji je razlog ali znam da cu popi*dit vise!!!
[ Collins @ 24.12.2004. 20:23 ] @
Ja mislim da u vas svih neke komponente u racunaru dijele isti IRQ. BIOS automatski dodjeljuje IRQ svakoj komponenti, ali kako je broj IRQ portova ogranicen, neke komponente moraiju dijeliti isti IRQ. Tako npr. PCI1 i PCI3 dijeli isti IRQ i PCI2 i PCI4 (mislim na slotove na maticnoj ploci). Ako komponente dijele isti IRQ, procesor potrosi dosta vremena prilikom detektovanja komponenti odredujuci kojoj komponenti ce dati prednost! Ja se nadam da sam pomogao!!!!
[ ShitOff @ 25.12.2004. 22:19 ] @
Moze bit ali kad umjesto CDRW stavim DVD-ROM, sve radi normalno :)
[ zkaiser @ 27.12.2004. 18:28 ] @
A mozda da probas ovo :

Posto, koliko sam shvatio ti koristis LAN, onda lepo udji u local area connection properties pa lepo podesi IP adresu npr. 10.25.0.1 do 254 i SUBNET MASK na 255.255.255.0 !!!
Ovo ce sigurno nesto ubrzati barem po pitanju mrezne kartice jer nece svaki put pri podizanju windows-a morati da se proverava da li, i na kojim adresama se eventualno nalaze neki drugi racunari, pa onda automatsko odabiranje IP adrese . . .
[ ShitOff @ 29.12.2004. 23:05 ] @
IP je podešen na 192.168.0.17 vec odavno isto ko i subnet mask na 255.255.255.0

Slijedeci...
[ salcin @ 09.03.2015. 16:46 ] @
E pa kad vidim Vase probleme ja sam dobro.Evo naime u cemu je problem kod mene.kad upalim kompu sve je u redu do momenta kad posle loga monitor ostaje potpuno crn,u donjem djelu sve legne kako treba i START I AVG I LAN I TIME.ali monitor ostaje cren cjelu minutu i pol,a onda odjednom sjeli sistem proradi,istina krene da ikone postepeno pali,ali sve u svemu od pritiskanja tastera do momenta kad je sve spremno za rad protekne cijeli minut i pol.Probao sa u msconfig u starup-u sve isljuciti i sistem se digne munjevito ,ali nemam ni zvuka ni transparencije,imali neko kakvu ideju.Probao sam selektivno u start upu da iskljucujem pojedine stavke ali nekako se ton izgubi i ako te stavke ostavim sa kvacicama?
[ Zoran 021 @ 19.03.2015. 13:30 ] @
Priliok dizanja sistema na Win 7 home basic pojavljuje mi se problem da predugo traje instalacija ispravke.Piše "ne gasite kompjuter instalacija ispravke 4 od 11 " i to traje i celu noć. Kako ovo da preskočim?
[ jolemisa @ 19.03.2015. 20:52 ] @
Ne bi ni trebao da preskaces vec da pustis da to komp odradi,mada mi je cudno da radi to toliko dugo.Mora da je veci problem u pitanju.
[ Zoran 021 @ 22.03.2015. 11:02 ] @
Piše da nema dovoljno prostora za instalaciju.Probao sam ručno da skinem i instaliram ,to je bezbednosna ispravka za win 7 (KB3034344). Imam win 7home basic GGK.A na sistemskom hdd imam preko 360 GB slobodnog prostora.